DE BALLING Oil HIT OOSTEN. No. 121 Donderdag1 19 October 1916 10e Jaargang- Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Bur.: BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. dit blad verschijnt dinsdag, donderdag en zaterdag. V VROUWEN-KIESRECHT. ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal franco huis. 90 ct. Met geüll. Zondagsblad .125 ct. bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant 3 ct. van het Zondagsblad 5 ct. ADVERTENT1ËN: Van 15 regels50 ct. Elke regel meer. 10 ct. Reclames per regel 25 ct. Kleine adv.30 woorden bij vooruitbet. 30 ct. Het valt niet te ontkennen, dat door den loop der omstandigheden de sociale positie der vrouw een gansch andere is geworden, dat zij veel meer dan vroeger buiten den huiselijken kring is opgetreden en zulks niet alleen als onderwijzeres, ziekenverpleegster en dergelijke meer aan haar huiselijke posi tie verwante functies, maar ook in allerlei arbeid en bedrijf, waar vroeger alleen de man optrad. Daaruit nu de conclusie trekken dat de vrouw als individu naast den man is komen te staan en alzoo ook het kiesrecht behoort te ontvangen ligt op de individualis tische lijn, niet op de onze, zegt de anti- revol. „Rotterdammer". Maar wel volgt dit er uit, dat zoo dik wijls een organisch kiesrecht bij de uit werking van zijn grondgedachte stuit op de vrouw, ook aan haar kiesrecht zal zijn te verleenen. Voor het gezinshoofden kiesrecht wil dat zeggen, dat als de vrouw hoofd van een gezin is, ook zij het kiesrecht krijgt. Of anders gezegd: voor een individualis tisch vrouwenkiesrecht, zooals men thans van links wil, voelen we niets. Maar waar de grondgedachte van het organisch kies recht -op zij». weg de vrouw vindt als ver tegenwoordigster van een organische for matie, daar meenen wij, dat zij, enkel om dat zij vrouw is, niet van liet kiesrecht be hoort te worden uitgesloten. Mocht de herziening van Art 8o niet s doorgaan, „De Rotterdammer" zal er geen j traan om laten en waarschijnlijk zullen er in 't land nog wel meer zijn, die zich'over het mislukken van deze herziening wel zul len laten troosten. BINNENLAND. NEDERLAND EN DE OORLOG. EXPORT VAN GROENTEN. De Land- en Tuinbouwvereemigiing „West- Friesland'' hielidi Dinsdag1 te Hoorn maar kit „Hdlbl." meldt -een buitenge-wóne algemeene .vergadering, om te besproken het voorstel vara de Provinciale Commissie uit die groentenveilingera olm- N.-H., tot ver plicht veilen. Het punt werf ingediend door den heer Trotmp van Warmenlhiuizera. Spr. wees op dien- ei-sch van Engeland, dm een deel van onze .aardappelen era groen ten te betrekken. De aardappelen-export is nu afgeloop-en era gebleken iis, dat de daarbij getroffen regeling uitstekend heeft voMaara, BiepaaW was n.L, rilat alleen voor aardappelen, die over een veiling waren gegaan, consent werf .afgegeven. Dit systeem; wil de Provinciale commis sie im ooik doorvoeren voior de groenten. Zij had daartoe verschillende onderhande lingen gevoerd' met dte desbetreffende auto riteiten, waar het denkbeeld veel steun on dervond. Men begreep, dait dit de eenige manier is, om controle te kunnen uitoefenen. De Vereenigirag Groenten-Centrale en ook die Minister meenen evenwel, dat de orga nisatie nog meet sterk genoeg is; zoodat het systeem niet is aanvaard1. Waar nu die medewerking van hooger hand niet verkregen is, tradhlt de Provi'n- oiale Commissie, waarbij 13 veLlingtsver- wigingen, omvattende' 20 plaatselijke or ganisaties, aangesloten zijn, de belangheb benden zelf voor de zaak te interesseeren. De bouwers moeten één lijn trékken -eo krachtig optreden, zoo noodig ook tegen de regeeringsmaatragelen. Die v-eilin-gsbesturen hebben zich reeds Uitgesproken .over de wenscbelijkbeidj, dat de ledieni hun producten wiet anders ver- FEU1LLETON. Een verhaal uit den tijd der Kruistochten. In Nederlaradsche bewerking I i 4^ Vvan 1 Mj, v. d. O. 39. Biij den ingang der zaal dreigde mij een pestaardige lucht te verstikken en mijn hart beefde bij 't aanschouwen dier ongelukkige menschen. Nu verscheen ook de edele krank-en ver pleegster in deze treurige verblijf|plaats. Zij opende de vensters, om de frissche mor genlucht te laten binnenstroomein en rei nigde de lucht, terwijl zij! mirre en aloë op gloeiende pannen legde. Dan tafelde zij voor ieder melaats-die nieder, verbond zijn Wonden en waschte hem die Voeten, de handen en het gelaat. Zij plaatste naast teder bed een kruik water, wiat wittebrood en vruchten. .Terwijl ziji aldus voor het Miaami zorgdle, vergat zij tpdhi de ziel niet: Zij sprak de kraniken van God! ©n van de oeujwighieidi ,en wees ben nu earns op het kruisbeeld1 en dan op den hemel, Ahes wat zij deed, verrichtte zijl roet onbeschrijfelijke minzaamheid, renet een lach je om die lippen en een medelijdend hart. Om mij aiara .da verpestende lucht, dile «er heerschte, te onttrekken, hadl die pries ter mij plaats doen nemen pp ©era vanster- 1 ank ©n vo,i bewondering over de Qhriste- 9™° barmhartigheid door de zuster be- befend, ^>raik ik tpt mijnen geleider; koopera dan over hun veiling. Dit is van belang d.o.v. de eiscben van Engeland, alsmede om positie te kiezen tegenover de Duitsche organisatie. Ook ia het voor de maatre^lcti van eigen rageering noodzake- lijk, ld! at de producenten zich vereenigen in ean krachtige organisatie. Evenals dlit het geval was met den aardappelen-export, zal ook een goed resultaat worden ver kregen, wanneer alle groenten over die vei ling der vereenigi'ngen wordera verhandeld; Wil da regeering de onganisktiia niet erken nen, dan zullen de leden zelf hét besluit te namen hebben. 'Verschillende besprekingen wenden over het voorstal -gevoerd. Overwogen zal wordien, of de Provinciale Commissie niet zelf den export ter hand kan nemen, gelijk odk de kaasproducenten dit meer ien -meer gaan doen. Het voorstel wordt ten slofte met alge- ime-ene stemmen aangenomen, zoodat de ledera zich verplidhten, de groenten voor expert geschikt, niet anders dan over "een -erkende veiling te verhandelen. (WINTERAARDAPPELEN. (Officieel.) Wanneer in gewone om standigheden (in vredestijd) de oogsit van aardappelen geschikt om te eten- niet groot is, dan is dit slechts ten idteele een be zwaar, omdat in dat geval, door aanvoer uit ihet buitenland, in het tekort hier te lande is te voorzien. Nu ons land rondom is ingesloten dooi oorlogvoerenden kan die aanvoer niet plaats hebben en zijn wij' op onzen eigen voor raad aangewezen. En 'hiermede dient reke ning te wordiqn gehouden, rnu de oogst van eetaardappelen dit jaar zeer te wen- schen overlaat. Zooals piet onbekend is, onderscheidt men twee hoofdsoorten van aardappelen en wel: die welke verbouwd zijn- op klei gronden -en die, welke verbouwd zijn op zand- en veengronden. Over-het algemeen kunnen de aardappelen van dien kleigrondj bravo's, blauwen, boute b-Iaiuwen, Frisla's, De W-ets en Industrie het langst be-waard worden -en zijn zijl midden Juni nog go-e-d. Zand-aardappelen (als Eigenheimers, Gro ninger Kronen en Ro-otfe Stars) zijn minder houdbaar, waarom' het -a,ls vanzelf spreekt, dat deze laatste soorten dus- nu h-et eerst moeten worden gegeten, o-olk door hen, die in normale jaren andere aardappelen gebrui ken. Indien het publiek ziidhi in het komen de voorjaar (als idle meeste zand aardappelen ongeschikt voor de co-nsuimptie zijn gewor den) veel moeite of last wil besparen, -dan moiet het zidh -er in schikken om thans -eerst die aardappelen te et-en, die de Re- ge-erirag als eetaardappelen beschikbaar stelt Deze aardappelen 'kunnen tot Februari a.s. voor winterprovisie Worden opgeslagen, en zij, die gewoon zijn hun voorraad voor den winter op t-e doen, zullen goed doen, thans odk tot Februari a.s. van d'e beschikbaar ■gesteldie zand-aardappelen hun provisie op te slaan. Daarna -worden de kleiaiar-diappelen in consumptie gebracht en kam men- voor de rest van den tijd dan -daarvan inslaan., lira verband hiermede h-eeft de Reg-eering het noodiig geoordeeld een verbod uit te vaardigen osn bovengenoemde kleiaa-rdap- pelera van de een-e pla-ats maar de andere te vervoeren -en zullen verzoeken, (die reeds menigvuldig inkomen) om voor de winter provisie -elders bestelde aardappelen te mo gen ontvangen, steeds worden afgewezen, jzoolang dit vervoerverb-od niet is opgeheven. - Wanneer h-et publiek m'edew-erkt, zal alles zijn vrij: normaal verloop hebben. ■Werkt het bij de a-ardlappelvoorzi-ening evenwel niet mede', dan zal het -einde zijn „Mijn vader, verhaal, mnjj wat ge van deze vrouiw weet, die te gelijk moadier der we-ezen, troosteres der zieken -en die nares der melaatsch-e-n is." Broeder Ro-bertus antwoordde: „Rjeed!s is een jaar voorbijgegaan, toen zeikeren dag -een vrouw zich voor mij nader- wierp, Wier gelaatskleur gébrui-nd was doere de zon en wier voeten gewond waren door ©en lange reis-. „Priester van Jezus/' sprak zij, ,,-ifc w-eet dat gij die vader "der -bekeerde Mohamiedlaraen zift. Ik -kom, aire u te s-m-e-e- Jcen mij te doopen ©n aar» te stellen tot dienares de* -kranben -en weezen in- die mos kee." „Vrouw, gelooft gij in 'J-ezus Christus?" „Mijn vader, uw God heeft ach in de -woestijn geopenbaard -en ik ben van het uiterste tiradevan 't 'Oost-en gelco-m-era en mij -te lat-en doop-en." „O vrouw-, uw .geloof is groot! Maar ,weet -gij ook, wat gij wenscht, -als gij u aan idlen dienst var» weezen -en- krank-en Wijden wiilt?" „Ik ben tot ieder offer bereid." „Maar, mijn -dóchter, voelt ge ook de kracht ini u, vreemde kinderen aam te nemen en te verzorgen a-ls uw -eigen, met her» te -lachen -als gij droevig zijt, huin uw leven te wijden en ze lief te hebben, zooals hun eigen -moeder hen zou berraimdi heb ben?" „Vader, .ik! heb nooit die vreugde der moeder gekend, wel- echter heur zorgen gedrag-era. Toe-ra :ik twaalf jaar oud was, verloor ik -mijne mo-eder; uit haar ste-rvlende bandera ontving ik een knaapje, dat nauwelijks en kele -dagen telde. Op- mijn knieën is het last drag-era, maar dan zal er ook geen enkele reden zijn om klachten te laten ho-oreni. VERLAGING SIGARENPlRIJZEN. -In verband met h-et bericht in ons vorig blad als z$6d-e de fa. Van Qardinge en Co. te Eindhoven de prijzen ha-rer sigaren met i/2 cent verminderen - di-en-e tot juister begrip, -dat 't hier alléén geldt één -merk, n.L d'e „B-razil-iaantjes", en dat deze prijsvermindering niet ingaat vóór 1 November. ■Dei genoemde firma- schijnt ter wilie van de reclame dit berichtje de wereld ing.e- zonden te hebben. ROODlE REWAA RKOOlL. Aangezien van de V-ereenigiing Groentera- Centrale te Den Haag bericht is ontvangen, dat roode b-ewaarkoo-l niet traag worden uit gevoerd -en ook niet voor beschikbaar stelling van de Regeenirag mag dienen, ver zoekt het veil-ingsbestuur te Broek o-p Lan- gendijk voorloopig -geen roode bewaarko-ol aan te voeren. GEDESERTEERD. Naar „Het Vad." verneemt, is de on langs benoemde 2e luitenant v-am het Indi sche leger Goedhart, tot noig toe te Leiden gedetacheerd1, gedeserteerd mie-t de bedoe- li-ng dienst te nemen bij het Oostenrijfcsdli- Hongaarsche leger. UITVOER VAN RADIJSZAAD, ENZ. „Stct." no. 245 bevat het Kon. besluit van -den 17iden October, houde-nde verbod van uitvoer van radijs-, sla-, komkommer-, augurken-, cichorei- en andlijviezaad. VAN HET BINNENHOF. DE QR[ONDWETSHERZ!llENINO. Vergadering van Din-sdlatg 17 Qct. Na aanneming van een viertal kleine ont werpen' heeft de Kaïmer zidhi gezet aan het hoogst belangrijke w-erk dier Grondwets herziening. Zij praatte -evenwel nogal la-rag over de -kleine -ontwerpen: zaad-at het 'iialf drie werd eer het historisch moment aan brak, dat de 'Grondwetsherziening een aan vang nam-. D© discussies werden ingezet door dien (heer Van Id-sLngia (C.-H.). Hij ver klaarde niet te -kunnen stem-mera voor de voorstellen -der Regeering betreffende het kiesrecht. Da afgevaardigde van Blodiegravfen ont kende, dat de invoering vara alge-meen- kies recht „een politieke noodzakelijkheid" zou zijn-, waarvoor ook de oppositie het hoofd zou moeten buigen. De Minister, zei-die hij, hadl -moeten- zeggen, dat algemeen kies recht vo-or hem- -en- het Kabinet e-en nood zakelijke politiek is. Doch daarvoor heeft de oppositie niet t-e wijken. Even-min gaf spr. toe, dat het strijdig zou zijn met d-e rechtsmiddelen het kies recht te onthouden aan sommige-ra, die ge lijkwaardig zij-ra aan anderen, die het kies recht wel bezitten. Dit zou, betoogde- hij, opgaan, als het ki-esreoht werd toegekend- te -eigen behoeve der kiezers. Doch waar dat recht toegekend wordt ten behoeve der gemeenschap-, -ei-sciht de rechtvaardigheid', dat het -kiesrecht wordt onthouden aan hen, die geen waarborgen kunln-en schen ken voor -een goed gebruik. Tegenover h-et betoog der Memorie van Antwoord, dat de Gemeenschap- een zaak de-s geest-es -i-s, dat de uiterlijk-e staat daar op ge-en invloed kan hebben, plaatste spr. da opmerking, dat alle volksgenooten niet -noodwendig staatsburgers -erav' alle staats burgers niet noodwendig ki-ezers behoeven ■te zijn'. En dat, ware dit wel het geval, fcte Minister niet een leeftijdsgrens' boven 21 -ki-rad groot geworden, en 't gemis der mo-e der voeid'e het niet. M-et Gods hulp- zal Ik met de weesjes dar -moskee -evenz-oo hiahdelen, als met het kind der woestijn." .„Mijn dochter, gij zi-et tot nu slechts d-e lichtzijde (far taak, die gijl u kiest. Z-ult gij ook -dien rno-ed hebben, te miid- dlera der zieken, sterv-éndera en dó-oden te leven? Zult gij hun lijden verlichter», hun wonden verbinder» en hup- lijken begraven kunnen? Zal. uwe hand niet terugschrikken voor -die aanraking der melaats-chen, era zult gij niet vreezen, zelve aangetast era het offer uwer barmhartigheid te worden?" „Ofschoon Ik ondier de tent e-eras groe ten <emirs van Arabië ben gdborera, heb ik nooit de voorrechten en vreu-gdem dies rijk dom-s ge-noten. Tot nu heb ik mijn leven in 'den Idien-st -mijns ouden vaders gesle ten, -die krank en- elleind'iig was; ik w'as het licht zijner oog-en -en de st-euni zijns ouder dom»; Ik heb zijn 1-eedi verzacht en hem in zijn 'kommer getroost. „Vader, waarom zou i'k met Gods hulp niet hetzelfde aan den melaats-chic kunnen doen, wat i'k voor den grooten emir van Arabië deed?" „De zorgen, die het kinderhart den vader gaarne wijdt, wordien vaak drukkend, als zij idlera vreemde' zullen gewijld wordien." „Mijn vader, men zeid-e mij, dlait uw God- voor -mij aan 't kruis gestorven iis, en da-t Hij datgene, wat wij jd-en geriln-gsitem onzer broeders do-era iin Zijn-era jiaaim, oras zal aanrekenen, als hadid-ëra wij het Hiefre zelve Ik -bezweer u, laat mij de wonden der jaar had mogen -stellen era de vrouwen- met had mogen uitsluiten. Welk deel der ■staatsburgers kiezer moet zijn is dan ook louter een quaesti-e van staatsbeleid en staatskunde. „Gansch en al fout" en „staatsgevaar lijk" achtte -spr. het te beweren-, dat de kiezer deelneemt aan -hiet Staatsgezag en dat zij; -die- ge-en kiez-er zijn, in zekeren- zin slaven zijn. Door uitbreiding va-m het kies recht zou dan- ook, vreesde hij, de rechts overtuiging nog roe-er worden gesmoord om plaats te mak-ere voo-r een bandeloos ■strev-en naar materieel voordeel- te m-eér waar zi], wien het 'kiesrecht wordlt toege wezen; geen a-n-dere organisatie kennen, dan- di-e dier -bestaande politieke partijen. Ook m-et het actief vrouwenkiesrecht k-o-ri spr. zich- niet vereenige-n. Zulks evenwel niet op grond van mindere geschiktheid der vrouwen, doch omdat het kiesrecht wordt toegekend! in het belang der ge meenschap en deze het b-est wordt ge diend door de hooge en zedelijke ro-eping -der vrouw geen gevaar te doen loop-en. Tegen 'het -passieve vrouwenkiesrecht had -d-e afgevaardigde even-wel geen be swaar, daar dit slechts -enkele vrouw-en zo-u g-clden. Terwijl 'hij verder aan d-e vrouw meer invloed op -de wetgeving wilde geven, door -d-e -instelling van een lichaam; te kiezen uit en door vrouwenen staande onder voorzitterschap van de Koningin, dat de bevoegdheid zou hebben aan de Staten- G-e-n-eraal -wetsvoorstellen te doen betref fende onderwerpen, die die positie 'der vrouw raken; -de zorg voor de je-ugdl, open bare gezondheid en zedelijkheid en derge lijke, welke voorstellen het lichaam dan zou -kunnen latera verdedigen door doo-r hem aangewezen personen-. De heer Van Ids i n g a, een- echt Ka mergeleerde. heeft toch altijd iets bijzon ders Evenwel, daar zal w-el ni-et ve-el van ■komen. Met het omfcrwijs-antikel, zooals het wordt voorgesteld, kon de heer Van I d- singa zich vereeni-gen, en- wel omdat het -een compromis is en pacificatie be oogen zal, evenwel ni-et op alle gromden door Minister Cort van d-er-Linden aan gevoerd'. Terwijl hij- in- de Additioneel-e Arti kelen enkele.bepalingen zou w-enschen, wel ke d-era wetgev-er zoude- binden aan een rich-tige uitvoering van -heit Grondwetsartikel. PRGV. STATEN- v. NO0RD-HO.LLAND. De Commissaris d-er Koningin in de pro vincie Noord-Holland! heeft de letten der Provinciale Staten van Noord-Holland bij-een geroepen in buitengewone zitting op Dins dag 24 October a.s., des voorm-i-ddags- te 111/2 uur, ten -einde alsdan aan de orde to stell-en de voorstellen van Gedeputeerde Staten; verband houdende m-et den- water snood en inzake -d-e electri-citeifsvoorziening. -Eerstgenoemde voorstellen zijn aa-11 de Watersnoodcomm-issiie uit de Staten toege zonden. In het vertrouwen, dat deze com missie tijdig1 m-et haar rapport gereedl komt, wordt voorgesteld deze stukken o-p boven- genoem-den -datum terstond in de openbare vergadering te behandelen. Na afloop daarvan zullen, indien de ver gadering zich daarined-e kan véreenigen, de voofstellen inzake die electriciteitsvoor- ziening, ben-evens d'e ontwerp vijfde sup- pletoire begraotirag vo-o-r den dienst 1916, in da afd-eeli-ngen worden onderzocht. Öp 7 November, tot welk era d-atuim de vergade ring uiterlijk -kan worden verdaagd; zullen deiz-e stukken i-n openbare behandeling wor- den gebracht, of zal, indien zij op idien datum nog niet voor afdoening vatbaar krartken v-erbi-ndera en ira de-ra dienst mijns Heilarads st-etven „Mijn .-dochter, zei i'k tot haar, uw liefde is groot als uw geloof. Gij zift s waardig, den D-oo-p te ontvanger» en -e-en -bruid dies Heerera te worden. fik onderrichtte en -doopte haar dan, Ira mijn© Ihand-en legde zijl de gelofte af, haar leven te wij-dien aan der» dienst der weezen, krank-en en melaatschera; i'k slierde haar toen met -den maagd-elijken sluier en als- zij het altaar verliet, was zij de vrouiw1, die gij thans ziet." Sinds -enkele oogenbl-ikk-era kostte het Teb- sima id© grootste moeite, dien p-elgrian niet t-e onderbrekennu kora hij zijin- ontroe ring ni-et langer bedwingen en- iira tranen losbarstend riep hij uit: „En ik zo-u u ■niet herkennera onder die-ra alui-er en dat ordekleed Gegroet, gij -moeder der weezen, gij held haftige verpleegster d-er tree-laafc-dhiere Gegro-et, beminnenswaardige bruid -orazes Heilands Gij, die aan mijn wiegje waafctet, gij komt tot mij ira m-fj'n laatste pre! Uw stralende gfelstalte verschijnt aan mijlra jsporad'e, als- de -engel, die d-era stervende troost. Q Sa- rai, waarom kan ik u n-i-et in -mijne a-nn-en sluiten -en u den afscheidskus ge-vera? Maar ik 'ben nu reeds zoo overgeluk kig, u na vijf lange -jaren var» scheiding weergevonden te hebben als Ghrist-ira!" Dia ontro-ering dies- kluizenaars was ook op alle aanw-eaig-en overgegaan, die h-eim -om gaven; tran-en ontwelden aap aller oog-en. „Töbsima," vervolge ridld-er Gerhapdl, „gij hebt u rai-et vergis-t. Ilk vroeg bro-eder Ro bertus -naar d-en naam diiier edele vrouw" zijn, -de -dag warden bepaald, waarop die behandeling zal plaats hebben. BU I T ËNT ANIL OORLOGSOVERZICHT. Wij zouden menschelij'kerwijzë veronder stellen, -dat Roemenië nu 11a hiet strate gisch fiasco m-et zijn „figuur" in- dlezën porloig wel ©enigszins verlegen was-; d-it laatste blijkt -echter geen-szin-s uit wat volgens de „Oa-ily Telegraph" een- Roe- mieenis-ch diplomaat vieriklaarf zou hebben; „Die Roemieeneche staf h-e-eft alle noodige maatregelen -genomen om. ©era vijandelijke invaSti-e te beletten. Bbve-ndiien, zooi zeide hij-, Falkenlhayn kan .ni-et hopen met de thans tot zijn beschikking staande krach ten -e-en -inval te doen. Een poging van dazen aard zou tot -een ram-p ïe-idiera, daar de vijand tog-en de overmachtige R'usis-isehr Ro-eirraeerasche strijdkrachten zou doodloope-n. Het defensief van Falfeenhayin is een her haling van het offensief van Hotzendiorff ira Trent-ino, maar m-et raag niet half zoo- veiel troepen -on-deriiomen era zonder die ge duchte versteikiingen in Trerati-no acht-cr zich." 't Is te 'hop-en voor de entente als we echter naar Montenegro-, Servië en België zie'n Het blijkt, -dat d-e R-ocincn-i-ërs aan de grc'nspassieo tege-nistand bi-eden teigen die optrekkende Duitachi-Oostenrijksidhie- af-clee- Jiiigen, vooral aan het Oostfront, waar zij pogen de pass-en te ovcrsdirijden. Aan de Zuidelijke en Westelijke deel-en van het Kroo-nstadt-beikken -is de toestand onver anderd. Aan het Dobraedsjafrcmt is niets vermeldenswaardigs vo-orgëvallen. l'n Griekenland zien wij d'e beide partijen-, pro-geallieerd1 era pro-centraal, Ach afmeer aaneengesloten tegenovef elkaar stellen. Gedurende -den gebeden nacht was eer gisteren h-et verkeer -tusschen Athene en Tatoi ontzaggelijk groot, -meldt Reuter. H-et geh-eel-e Hof -era de offi-cieele pe-rsoon- lijkhed-eni wierden «U-en ten paleize ont boden, 1 i' 1 i I 1 Dit bericht schijnt te ireeer b-eteekenis te krijgen, wanneer men- fae-t in- verband brengt met -een telegram u-it Londen, be helzende, dat de -da-ar vertoevende prins George- van Griekenland -een bezoek heeft gebracht aan het ministerie van Bhiten- lanidsch-e- Zaken-en e-e-n langdurig onderhoud had m-et -minister Grey. Zou -de koning van plan zij-n af te treden wordt reeds gevraagd'. H-et Oostenrijksch Iegerberioht behelst, dat hevige stormaanvallen der Russen aan de Norajowika en. in Wo-lhyni-ë werd-en af geslagen-. Zij (de Russen) rukten In dichte mas sa's tegen de stelli-nigen d-er Gen-tralen op ten Zuid-en van L-ipraizcna, maa-r moesten terug era kon-den rai-et beletten, dat bij de vervol-ging hun tegenstanders tot in hun loopgraven doordrongen. De Russen lieten 36 officieren -en 1900- manschappen en 10 machinegeweren in -d|e handen d-er Dlu-it- sch-ers adhter. 1 In Wolhynië riditten de Russische aan vallen ziclv wederom te-gen de Duitsch- Oostenrijksch-H ongaars-dhe strijdkrachten van generaal Tersztyans-ky. Na ©en hevige beschieting rukten de Riussisdhie colonn-a 's-middags tus-schen P-u-stomyity -en Swi-niu- cliy, ten westen van B-oegnow, ten zuiden van Zaturcy en Kis-elin op. De vijande lijke stormaanvallen werden oradanks de ont zaglijke verhezen op enkele punten driemaal era hij antwoordde traij: „In Arab-i-ë heet zij Sarai; sinds haron- doop- noemt men haar Sara, maar dei kjeintj-es noemen haar (dtijd möed-ejr -en de -kran-kén zuster." To-era S-ara haren anbe-id had volbracht, kwam zij tot -oras, om zich diet harad-en te waissch-ein. „Zuster," zei broeder R-obertu», „gij hebt Frankrijk lief, omidait het 't tweede vaderlaud uws broeders is geworden-ziie, hi-er is- een pelgrim uit -dlat land." „lik groet uj, vrome reiziger!" riep dte non. „God lekte uwe schreden -etra Voere u ge-z-egend te-rug in- uw land). „Kent gij onder -die p-rovinciëni van Frank rijk het ech-oo-ne Btourgondië „Dat is mijn bakermat." „Hebt gij van Willem van Marigny, eet» edelman van -dien kruiisit-ocht, hoo-ren spre ken?" „Hij iis mijn vriend." „Hebt -gij ondër zijn- dienaren een jonk man gezien treat -dónkere gelaatskleur er» vreemden tongval?" „Neen, mijn zuster, onder zijn dienaren, heb -ik hem- niet gezien." Sara verbleekte. V „Maar verontrust u rai-et, voiegde ik er snel bij, on-der de verwan-ter» -en vrionden van den ridder wordt hij geteld." „Dat is mijn broeder!" riep de nop uit. „Hebt gij hem- i'ni langen tijd raiiet gezien?; Is hij gelukkig in zij-n- nieuw vaderland?" „Hij i« zoo -gtiukkig, als m-era in dón vre-em-dte slechts zijn kan. Als gif dan die Saria -der woestijn zijt, reaeto dan dieral ibriief, diien-T-dbs-iima mij voor Ibrahim- ge- gewen heeft." (Wordt vervolgd-.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 1