E KERK-CONCERT DIRK KOFPEN. Alkmaar's Goedkoopste iozoi. DIRK KOPPEN. PAYGLOP 20-22-24. Toi. 354. ALKMAAR. Dames- Heerenkleeding naar maat. Fijne Heeren-Confectie. DERDE BLAD. Laat 148. HET BESTE AÜHES Groote voorraad prima Stoffen. Enorme sortearing DUBBEL ■UHEEKWiBTET „HARMONIE", Zaterdag 21 October 1916. No. 122 op Dinsdag 24 October, 's avonds half S precies, in de GROOTE KERK te Alkmaar, JOH. NELISSEN, Bariton te Amsterdam en J. STROOMBERG, Organist te Hoorn, en het Dubbel Gemengd Kwartet „Excelsior", Toegangsbewijzen a 50 cent, verhoogd met Sted. Bel. DEN HELDER Spoorstraat ALKMAAR Laat 148 Heden groote étalages mei porceleinen Thee-, Ontbijt en Tafelserviezen, Theepotten, Koffiekannen en Filtreers. Nikkelen Theebladen, Nikkelen moderne Theelichten en Theepotten, complete Nikkelen Serviezen. Deze demonstratie houden wij om aan te toonen dat Alkmaar's „GOEDKOOPSTE BAZAR" werkelijk op dit gebied toonaangevend is. Wij leveren onze eerste klas goederen ver beneden alle concurrentie. Tel. 354. voor ONS BLAD. RLAATSELIJK NIEUWS. ZUID-SCHARWOUDE. „De Toekomst". De Tu inbouw ver- eeniging vergaderde Donderdagavond. De Voorz. opent met een welkom aan de tal rijke vereenigingen, wat wel zal liggen in het voorname punt van verplichte veiling der winterproducten. Na lezing'en goedkeuring der notulen werden eenige mededeeiingen gedaan over den omzet aan de Broekermarkt. Verder werd gewezen op het misbruik inzake den aanvoer van uitschot-bloemkool en tevens J verzocht om niet grooter getallen te veilen, wierdleni benoetnidl om de rekening en ver- dan op het bordje staat aangewezen. Het j 1 t~J' C1 :x" is in het belang der bouwers, om in deze zaken zich niet aan misbruik schuldig te j maken. Machtiging werd aan het Bestuur ge kan vereenigen. Tevens stelt spr. voor, om- voor de leden dier Commissie een presentiegeld te geven, Die heer De Wild zon ook hiervoor lie ver per maand1 een bedrag willen stellen. De heer C. de Ruijter meent, dat, als er presentiegeld gegeven wordt, het meer zal prikkelen om de vergaderingen bij te wonen. Ten slotte wordt besloten den leden f 25 per maand presentiegeld te geyen. Goedgevonden werd voior deze zaak bij den Boerenleenbank een creidiet aan te vragen v,an f 3000. Die heeren C. de Ruijter en De Wit anitwoording van het Steuncomité na te zien. Het verzoek der Vereeniiiging van Rij-n- steenfabrikanten te Woerden, om in de bouwverordening toe te laten, dat deze iViacnilgilig wcivi aau V1-L jjtaiuu. gc- iu.iw., geven om maatregelen te nemen, strekkende steenen ook gebruikt mogen worden, werd het tekort aan wagons te verbeteren zoo aangehouden, om1 eerst te onderzoeken, dit eenigzins mogelijk is. j wat steenen dit zijn. De heer S. Zeeman deelt mede, dat het j Ingekomen was een verzoek van den zeer gewenscht zal zijn zoo spoedig mo- 1 Tuinbouwbond, om een subsidie van f 50 gelijk wortelzaad te bestellen. Spr. leest voor een te geven cursus, waaraan door tevens een circulaire voor namens de Zaad- 1 15 personen van hier wordt deelgenomen centrale inzake het verbod van verbouw w.elk verzoek werd toegestaan, van eenige producten, voor de leden in j Door die Commissie, belast met het hoofdzaak hierop neerkomende dat de ver bouw van spinazie en uien in 1917 zal zijn verboden, met dien verstande, dat de bou wers concessie voor deze producten moeten zien der begrooting, werd!, bij' monde van den heer Schuift, enkele inlichtingen ge vraagd over posten, welke heml hoog wai- ren voorgekomen, welke dloor den Voor vragen aan den burgemeester en wel vóór f zitter werden toegelicht, 1 Jan. a.s. en dat men niet méér zal mo- Die begrooting w-erdl vastgesteld m-et in nan olc? V»Af (TAïll it"! H f* 1T1 Hf» 1ïirf»rï T f\ T *5 1 gen als het gemiddelde in de jaren 1913, 1914 en 1915'. Bij moeilijkheden inzake de concessie kunnen inlichtingen worden gevraagd aan de Zaadcentrale, voor deze omgeving bij spreker. Hierna stelt de Voorz. het hoofdpunt van de agenda aan de orde, nl. het verplicht veilen van alle producten. De Voorz. licht het voorstel toe, dat uitgaande van de Prov. Commissie alle Groenten veilingen in Noordholland zal om vatten. Spr. stelt in het licht hoe bij de abnormale verhoudingen in dezen tijd de Prov. Comm. steeds voor de tumbouw- belangen heeft gewaakt en ook nu meent, in het algemeen belang verplichte veiling te moeten voorstellen. De heer S. Zeeman deelt een en ander mee omtrent het Engelsche exportbureau en de werkzaamheid van de Prov. Com missie, voornamelijk inzake de levering van aardappelen voor Engeland. Ook geeft spr. uitvoerige inlichtingen om trent de nieuwe Diuitsche „Reischsinstelle", een reorganisatie van d© bekende lnkoop- vereeniiging. In verband met een en ander meent spr. te moeten ad'vis-e-eren, willen de bou wers sterk staan voor hun eigen belangen, tot ve-rpbchte veiling van alle producten. Uit de vergadering werden, verschillende beztvarem aangevoerd!, als- overproductie op gezette tijden-, het op monster v-eilen, moei lijkheden met ongunstig weer of vójgt enz. Het algemeen gevoelen biaeik echter, dat dez-e bezwaren zeer wel waren op te los sen en dat alles, ook wat -dón- aanvoer betreft, zich wiel als van zelf zou regelen naar de markt. Nadat de Voorzitter hadl medegedeeld, dat in den omtrek reeds alle zusterver-, eenigingen het voorstel hadden aangenomen, werd het voorstel met 60 tegen 14 stemmen aangenomen. Bij de rondvraag w-erd door den heer P. Zeeman het voorstel gedlaan een spre ker te laten komen, -om de werking van het Centraal Biureau (Kunstmest) uiteen te zetten. Spr. geeft t-evens in overweging de zetkootaegelimg te herzien, in verband' met vroege gele -en witte kool. De Voorzitter antwoordt, dlaifc diit laatste in overfw-eging zal worden g-enomen-. Ver der heeft het Bestuur er reeds aan gedlacht als lid! hij het Centraal B|ureau toe te treden eni ziullen er ook geen bezwaren zijn een spreker te laten komen. Op een vraag van, den heer R. -Biet, antwoordt de Voorzitter, dat men gerust per monster mag veilen en bij verplichte veiling de bouwers in deze zeker wel vrijheid zal 'wordén gelaten. Na eenige minder belangrijke besprekin gen wordt ule vergadering gesloten. HEEMSKERK. Raadsvergadering. Afwezig de heer 'Hartog. Na opening worden de notulen gelezen en goedgekeurd 1 i De heer Sdhuijt 'meent, dat het besluit in -de vorige vergadering, omi den veld wachter f25 te geven- voor onderhoud van zijn rijwiel, niet in orde ie gewieest. De Voorzitter zegt, dat dit bedrag hem niiet wordt gegeven, maar uitgetrokken is ivoor ondterhoud'. De heer C. die Ruijter vindt het besluit ook niet goed; waarna bedoeld! besluit werd! ingetrokken; nu zal het rijwiel door de gemeente worden onderhouden. Die Voorzitter stelt voor omi voor de distributie een commissie te benoemen, be staande uit de beeien: Snetlage, v. dL Ploeg, C. de Ruijter, J. de Ruijter em Joh. Henneman. De heer Sdhuijt meent, dat het goed zou -wezen 'er n®g een paar heeren aan toe te voegen. De Voorzitter zegt, dat als het later blijkt noodi'g te zijn, dit nog gebeuren kan en stelt tevens voor om degene, die de administratie hiervoor moet voeren, f 15 per maand te geven, hetwelk mogelijk wel Jiiiiet te veel zal zijn, doch dit 'kan later herzien wordeij; waarmede de Raad zich ontvang en uitgaaf f 28927.65V2. BiiJ de rondvraag werd er dlruik gedis cussieerd' over verschillende wegen; waarna- de openbare vergadering werd gesloten en de Raad" in- comité ging. LANDBOUW en VEETEELT. NEDERLANDSCHE HEIDE MAATSCHAPPIJ. Gisterenmiddag vergaderde te 1 uur dit is de 28sten algem-eene vergadering in de bovenzaal van „De Unie" te Alk maar. de leden van- de Nederlandsche Heide maatschappij. Da zaal bood bij die gelegenheid! een feestelij'keni aanblik. Ongeveer 120 personen waren aanwezig. Biericht van verhindering was ingekomen van 2. K. HL den 'Prins, wégen-s ge zondheidsredenen; idem' van den Minister van Landbouw, Nijverheid1 -en Handel, van den Directeur-Generaal van Landbouw, den heer Van Hoek, en den Commissaris der Koningin, Da voorzitter, Jhr. Mir. G. IX M. H. Ruysch de Beer-enbroeck, opende de ver gadering met de volgende rede: Mijne Heeren, Ik heet U alten hartelijk welkom, die gekomen zijt van nabij en van ver om hier, in de 'kaasstad van Noord-Hólland, een blijk te geven van Uw belangstelling in die Nederlandsche Heidemaatschappij'. Hartelijk welkom aam den Bturgemeester van Alkmaar, den -heer G. Ripping, op deze ontze eerste vergadering te Alkmaar. De Voorzitter uitte d-e beste wenschen voor Alkmaar's bloei. De Heidemaatschappij vergadert voor de dórde maal in bet westen van ons land! en noodlgt ook voor den derden keer haar leden uit voor een duinexcursie. Voor 10 jaar, in 1906, vergaderde zij te Haarlem en verbond toen aan die vergadering een tocht door de duinen en ook het daarop volgende jaar, toen- de Algemieen-e Vergade ring te 's-Gravenhage werd gehouden, werd eem excursie door de duinen gemaakt; maar voor en na düen tijd is- in het wes telijk deel van ons laind door ons niet vergaderd -en 't is thans- voor de eerste maalj dat wijI ten noord-en van het Y samenkomen, in het deel van ons vader land, dat door onzen erfvijand in de eer ste maanden van idiit jaar zoo zwaar werd geteisterd. Ten -gevolge van die ov-erstoo- min-g werden aan onze Maatschappij eenige werkzaamheden opgedragen en adviezen ge vraagd. In- verband met dit laatste zullen eerstdaags aan de eigenaren van beplan tingen in het overstroomde gebied enkele wenken gegeven word-an, -om de schade lijke gevolgen, die de overstrooiming voor die beplantingen kan -hebben, zooveel mo gelijk te beperken. Maar reed's- voor jaren, toen de Heidemaatschappij n-og in haar kinderjaren was, vond zij hier een werk kring. Ingevolge -een -opdracht werd door haar in 1892 aan de Ministers van Waterstaat, Handel -en Nijverheid en van Financiën een uitvoerig rapport overgelegd! omtrent de beplanting onzer ze-eduinen en reeds twee jaar later, in 1894, werd vanwege de Maatschappij een aanvang gemaakt met de beplanting der du-inen ondier Schoort. Met duinbebosschireg waren daar reeds- in 1830 proeven -genomen onder leiding van den referendaris bij den Raad' van State D. T. Gevers en daarna, nu een halve eeuw -geleden, op initiatief en onder leiding vau den -grooten -econoom- Dr. W, C. H. Sta ring. Na oprichting van het Staatsbosdhbeheer in 1899 heeft dit lichaam-, zooals- wij1 mor gen zuilen kunnen- waarnemen, op- loffe lijke wijlze voortgezet, het werk, dait in 1894 -door de Heidemaatschappij weder is aangevat. Er is duts voor onze Maatschap pij wel eenige re-den omi de ledlen naar 'déze streek te leidien en het heeft ook niet ontbrdken aan aams-porin-gen- daartoe. Op de vergadering te 's-Gravenhage, in 1907, wees -de heer W. Stork uit Hengelo op de dtiinbeplanitin-gen te Schoort, waar van volgens spreker de leden niets meer vernamen, sedert het Staatsbosch b-c-heer het werk had overgenomen, -en daarna heeft de heer Pe-edk, de burgemeester van-Schoort dó trouwe bezoeker van onze Algemeen^ Vergadering, op die vergadering en daar buiten herhaaldelijk aangedrongen op ,een excursie maar Schoorl's dluijiem, die wij morgen zullen ondernemen. De Voorzitter herdacht de o-verleden com missarissen, -de heeren Korteweg en G. J. vah Heek, die zooveel voor d-e Maat schap-pij hebben gedaan, alsook den oud>- comimissaris, -dien overleden beer Rcngers, d'iie gedurende -een reeks van jaren krachtig de belangen der Maatschappij voor stond); Mr. O. Beerenbrouck, voorzitter van de afdceling Roermond; Mr. J. 0. Roel vink, die ook als lid van de Commissie voor de stichting van een ei-gen -gebouw de belangen onzer Maat schappij behartigde en vete ainderen, wier afsterven wij eveneens betreuren, zij zijn niet m-eer. Dat heengaan van zoo trouwe vrienden stemt somber, al staan ook steeds w-ed-er jonge krachten gereed om het goede werk, ■dat de Maatschappij do-et, voort te zetten Daar is in het afgeloopen jaar -door de Maatschappij e-en grootsdh w-eric tot stand gebracht, -een wefk, dat veel voorberei ding, veel zorg -en veel -kosten, heeft ge vraagd', -maar dat een- zegen is voor de streek, waar la-et werd verricht en. .laten wii hoo-eiK als duidelijk sprekend voorbeeld een zegen zal warden voor het geheele landt Ik heb het oog op de ruilverkaveling van de Ballutner mi-eden, waarover in het Septembernummer van het Tijdschrift uit voerige -mededeeiingen zijn gedaan; ik do-el op de eerste groote ruilverkaveling in ons land, pionierswerk! van dje N'edleriand'schei H-eidlem aatsch appij. Daar is nog een tweedie zaak, dli-e hier ter s-prdke gebracht -moet worden. In mijn ope ningswoord! voor de Algemeene -Vergade ring van 15 December 1914 zei-dó ilk reeds: „En dl it heeft de groote strijd scherp en -duidelijk in het li-cht gesteld, dat het plicht is, 'het voortbrengend vermogen van den Nederlanidis-cben bodlem- zoo- hoog mo gelijk op te voeren." Wij allen- weten, a-at die daarop volgende oorlogsjaren ons deze wetenschap zoo mogelijk nog pijnlijker heb ben ingescherpt. Ook wet-en wij, d-at d-oor ontginning de productieve oppervlakte wordt vergroot en tevens, dat ontginning is uit gestoten-, als geen kunstmest beschikbaar is. Er bestaat vrees, dat voor het reeds i-n cultuur zijndó land' n-i-et voldoende mest beschikbaar komt -en in- verband m-et dat feit non heeft -die Kunstm-est-Commisisi-e- het wenschelljk -geoordeeld ontginningen, di-e eerst -dit jaar zijn aangevangen-, uit te slui ten van kunstm-estvo-orziiening do-or haa-r tusischenkomst, zoolang -niet de andere grom den zijn geholpen. Hoewel onze Maatschap pij zoowel bij dón Minister van Landbouw. Nijverheid en Handel als- hij- genoemde Commissie gewezen heeft op de groote beteekenis van het ontgiumi-ngsbedirijf, ook omdat de broodvoorziening daardoor reeds zeer s-poedlig krachtig wordt bevorderd, heeft men gemeend het genom-en besluit te moe ten handhaven, zoodat voor d'e nieuwe ontginningen enkele -meststoffen- slechts, in den vrijen hand-el zulten aangekocht kun nen worden. Laten- wij hopen, dat diit op -mi-et te groote bezwaren stuit en dat de aanvoer zoor ruta zal izijn, dat de Kunstm-est-Contmiiiasie in staat zal wezen ook dó ontginningen te voorzien. Elke hec tare, op de heidie veroverd, maakt ons landl sterker -en meer onafhankelijk van het buitenland Met -den wen-scb, dat -onze besprekingen- in -dezen -ernstigen tijd nut afwerpen en U alten zuil-en bevredigen, opera ik deze onze 28ste gewone Algemeene Vergadering. De heer O. Rippin-g burgemeester van Alkmaar, zegt den Voorzitter dan-k voor d-e hartelijke, welkom-stwoordleri tot hem ge richt. Ik kan- aldus spr. u zeggen, dat het Gemeentebestuur van Alkmaar het op ho-o-gen prijs stelt, dat gij dieze ver- gadórinig luier hebt willen houden. Wij hopen, dat h-et tweed'aagsoh verblijf in onze stad1, u- zóó moge bevallen, dat 'het voor u - g-eeni afscheid!, doichi een „tot weerzien" moge zij-n. (Applaus.) De heer Pie-e-ck, burgemeester van- Schoort, zegt namens de afdl Alkmaar het Bestuur der Maatschappij -dank voor het besluit h-ier de vergadering te houden. Moge bij een volgende vergadering ver schillende H.A. du-in méér be-boscht zijn dan thans. Hierna sluit die Voorzitter de vergadering. Na afloop werd een tocht naar Ter Cool- stée ondernomen, waar het bosch en de boerderij bezichtigd, werden-. Tegenwoordig waren 14 afdó-elimgen. Het verslag van den Directeur opge nomen in aflevering 8 vam het Tijdschrift werd goedgekeurd. Pe commissie, belast m-et het nazien der rekening, adviseerde tot goedkeuring. Zonder «temming werd aldus- besloten. Die aftredende com'missariss-en, de hee ren F. 0. 'Löhni-s, F,. Li. S. F, Baron van Tuyll van Serooskerken van Zuyl-en en Dr. P. Wellenbergfa, werden herkozen. Het rapport van de commissie va-11 onder zoek naar de grieven, welke tegen de Maatschappij bestaan-, is. ni-et uitgebracht. Op Voorstel van den Voorzitter wordt besloten, dit rapport in die afdeelingen te behandelendan kan -b.v. iu Februari een buiten-gewone vergadering wordón gehou den te Arnhem. Temeer, daar iin Augus tus 1917 -die tijd', waarvoor die Maatschap pij is opgericht, verstreken zal zijn, en dus verlenging moet worden aangevraagd. De Raad va-n Commissarissen w-enscht in diezelfde vergadering -eeniige statutenwijzi gingen voor te stellen. Aldus goedgevonden. CORRESPONDENTIE. HANDELS- en MARKTBERICHTEN. BEVERWIJK, 20 Oct. R.K. Coop. Tuin- dfcrsvereen. „Kennem-erland". Spinazie f 1.20 fl.80 per kist; postelein 3040 ct. per ben; raapstelen. 1—2 ct., radijs- 12 ci., wortelen- 1218 ct., per bos; komkommers le soort 8LI ct., 2-e so-ort 47 ct., per stuk; pieterselie 23 ot., selderie 35 ct., prei le soort 10—16 ct., 2-e so-ort 49 ct., per bos; andijvie le soort f3f4, 2e soort fl—f2.50 per 100 struik; spruit jes 1-e soort f2—f3.25, 2e soort fl—fl.80 per -mand; koolrapen 35 ct., groene kooi 2—5 ct., roode kool 58 ct., witte ko-ol 8—15 ct., bloemkool 1-e so-ort 9—13 ci., 2-e soort 6—8 ct., 3e soort 3—5 ct., per stuik; boerenkool 1-e soort 3555 ct., 2e so-ort 15—25 ct. per kist; uien 3—3'/2 ct. per pond; snijboon-en 2832 ct., fijn-e tros 32 —41 ct., groote tros 29—32 ct., stam tros. boonen 3440 ct., dubbele stam 13—18 ct., per K.G. Wegens- de kleine aanvoer Woensdag geen veiling meer. NOORD'SOHARWOUDE, N.Marktbonidl 19 Oct. Roode- kool f4.50f22.10, gele kool f3—f 17.70, witte kool f 7.50— f 29.30, bloemkool f7—f 13.30, Ml ibuit-enl. fll f 16, witte kool per wagon f 386f 398. Nep f5f5.7Ö, ui-en f6.50—f6.7Ö, worte len II—f 1.20, id. buitenl. f3.65—f4. 20 Oct. Roode kooi f 4,80f 19.70. .gele koote f3.10—f 16.40, witte kool f6—f29.10, bloemkool f5f 11.40, id'. buitenl. f8 f 14.20, witte kool per wagon f385f390'. N-ep f 5.20—f5.70, dri-el. f6f6.40, uien f6.90—f7.10, wortelen f 1.10—f 1 25, id. bui tenl. f3.70—f3,95, bi-eten- f 16.60—f 16.70, BROEK OR LAINOENQIJK. Ochtend-markt 19 Oct.: Bloemkool 1-e srt. f7—f 10.10, id'. buiten-land' f7.10—f14 30 2e soort fll.60f 11.90, roode kool f3.70 f 17.70, gele kool f 3.80—f 16.40, witte kool f 11—f 31.10, waggon witte kool f365— f395. Midldagmarkt: Uien f6,60f7, wortelen f1,05—f 1.20, idt buitenland f3.60—f3.80, siaboonen f 12.50. Ochtendmarkt 20 Oct.: Bloemkool le srt. f8.40f 13.70, idL buitenland f 12f 12.80, 2c soort f 11.50—f 12.70, roode kool f4— f22.10, gele kool f4f 19, Witte fll f29.90. Mi-ddagmarkt: Uien! f6.40—f6.70, gele nep f5.30, Wortelen f 1.20, id'. buitenland f3.70 -f4. ASSEND-BLFT, 20 Oct. Aangevoerd340 koppen boter f 1.50f 1.65, 500 kip-eieren per 100 f 11.75—f 13. Directeur s de Hoer JAC. N. AL. met medewerking van de Heeren Directeur; de Hoer JAC. N. AL. VOORVERKOOP VAN TOEGANGSBEWIJZEN A 25 cent, plus 3 cent Stedel Bel. vanaf heden tot en met 23 October in KLOOSTER's Muziekhandel. Hekelstraat; KROON's Muziekhandel, Fayglop; Boekhandel OTTO DE WAAL, bij de Groote Kerk en Boek- en Muziekhandel ZWAAN Zn., Nieuwesloot. Fa. v. dl. D. en- 9. te O.: Voor d-e van Weerszijden- ingezonden stukken kunnen wij niet langer ons black openstellen: onze ru briek „Ingezonden" is geen reclame-gele genheid. H. VAN UN Co.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 9