No. 129. Dinsdag- 7 November 1916 10e Jaarg-ang- dit blad verschijnt dinsdag, donderdag en zaterdag. POLITIEK. feuilleton. Grijze dagen.*) binnenland." nÊBËrIÏÏTen deTorIogT Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Bur.: BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal franco huis. 90 ct. Met gelll. Zondagsblad 125 ct. bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant 3 ct. van het Zondagsblad 5 ct. ADVERTENTIËN: Van 15 regels50 ct. Elke regel meer10 ct. Reclames per regel25 cf. Kleine adv.: 30 woorden bij vooruitbet. 30 ct VIII. Het <is de meening van velen, diiie buiten He politiek staan of daaraan maar weinig hun aandacht schenken, diat politiek uiit hten boooe is, haat en veredeiidhieidl brengt tusscluem bewoners van één landt Zij be roemen er zich oip er niets medie te maken te hebben, verre te staan buiten den poli. teken strijd, die zijl steeds als 'een oneer lijke en vernederende beschouwen. Maar zij vergeten, dat in een georganiseerde staat de politiek noodzakelijk ds niet alleen en waar verschil vara meeningen omtrent het voeren van staatsbestuur bestaat, onver mijdelijk, maar dat zij ook indirect er allen aan deelnemen door het waarnemen van hun rechten en verplichtingen' als staats burger. Want wat anders is b.v. toet uit oefenen van toet stemrecht, dian invloed uitoefenen op de politiek, die in een land zal worden gevoerd. Het is niet te weer spreken, dat de politiek aanleiding kan geven en vaak ook geeft tot verdeeldheid en zelfs onherstelbare tweedracht doet ont staan. Doch men mag, dit niet wijten aan de politiek als dusdanig, maar aan de wijze, waarop zij wordt gevoerd). Gelijk iedere zaak twee zijden heeft en van twee1 kanten kan worden bescbouwid', zoo kan men dok' spreken van een eerlijke en eerae otnieer- lijke politiek. Dat de oneerlijke politiek moet wordien veroordeeld, behoeft niet meer te worden gezegd; en dat zij, die zich tegenstanders van politiek noemen, daar mede de oneerlijke moeten bedoelen, al scheren zij beiden over één kam, moet worden aangenomen. Om een zuivere poli tiek te voeren' zal het noodig zijn per sonen van beginselen te onderscheiden. Voorop moet staan het streven naar het allerhoogste, de wil ami die beginselen in de staatkunde te doen doordringen, die men acht als de ware en de beste, in liet belang van het land en het volk. Men zal imoeten strijden met blanke wa penen en apen vizier, zich niet verliezend in kleingeestige persoonlijke twisten, niiet het 'eigen belang zoekend', maar het wel zijn van die staat en de burgers. Herhaalde lijk ook duikt nog die meening op, dat de coalitie door bet christelijke beginsel in die staatkunde voor te staan, godsdienst haat zon hebben gebracht en onverd'raag- zaamhieid! zou hebben gezaaid. Niets is blinder waar en wanneer een partij hier van moet worden beschuldigd; dan is het de liberale partij, die door het christelijk beginsel uit de staatkunde weg te doeze len, niet voldaan heeft aan de rechtmatige eischeni door de reohtsdhe partijen gesteld; Dfl schoolstrijd, waar wij' hopen dat thans een einde aan zal worden gemaakt, is er het beste bewijs van. Had) men ons bijzonder onderwijs niet achtergesteld bijl het open baar, dam zou de' politieke strijd, die jaren daarover is gevoerd, zijn vermeden. Nog eens, de coalitie heeft de god'sdiiensttwiB- ten ni-et gebracht, iniet gewild!, zij vraagt alleen wat haar recht is, dat ook in het politiek 'en maatschappelijk leven het Chris- telijlc beginsel doordringt tem bewijze dat j nog steedb onze staat op christelijken grondL slug is gebouwd!. Niet genoeg kan het wor den herhaald; opdat het ook in de praktijk j worde toegepast, dat de politieke strijd! worde gevoerdl eerlijk en oprecht, geleid i door eeni heilige overtuiging, dat men 1 slechts het waarachtige belang van het votk voor oogen houdt. Alles, wat hiermede ia strijd! is, strijdt biet alleen tegen men- schelijke begrippen van eer en fatsoen, maar tegen de Goddelijke wet der naasten, heffe, Eni deze wet geldt oolk tegenover hen, diie andere beginselen zij'n toegedaan. Mien zóó de politiek wordt opgevat en 2- (Slot.) I ue zon kroop omhoog, een flauwe water- 2W>, en slurpte die laatste nevels op die zeilden in vlokken over 't landl En- hu hokken d'e blij-zonnige dagen uit het verre verleden langs Rik zijn oogen voorbij in hun lachende helderheid!. Hij waomdle weer w zijn smis in de Victariastraat, en hiji was jong kloek. Door zijn oud'e knoken meende hij het warm-welig leven van voor been te voelen stroomen, en zijn armen werden krachtig, en zijn breede borst zwol <>P in jeugdigen overmoed, n, Hij stond 'J 't aambeeld) met zijin twee knechten;, duivels imet zwarte tronies, waar 't enusvuiur op speelde. Hun zware voor- umcirs hamerden kradhtig-direunenldl op het rood'-gloeiend ijzer, en bonkten neer op ijdl en tel door 't forschig armgezwaai, «wijl hei-klinkende slagen op 't ijteren aambeeld daar zinderend tusschen zongen ^9 'f zware werk te regelen in tijd' en uw. Dat waren de klaarlichte, zonbe- tien dagerij die Rille met stillen wee ded langs zijn geest zalg schuiven,u Nu weer leunde hij tegen de geopende., eukendeur cm wat uit te blazen na 't üriftig gehamer. Hij rustte op éénen voet leunde met den anderen tegein den UTstijlzoo stond! hij daar met zijn zwart- g'rnnng schootsvel, met zijn opgerolde wmdsmou'wen en t zijn vnilnuakte vóór- de politieke strijd' wordt gevoerd, dan kan het niet anders of ook zij, die tot nu toe smalend 'er op afgaan, zullen tot inkeer toornen en -worden overtuigd; dat goede politiek noodig is om het landsbelang te dienen. Mr. PAUL v. SONSBEECK. GEEN WITTEBROODiVERBOD. Mén hééft aan het Rijksgraan-bureaiu ge ïnformeerd naar de juisthaiidl van het aan „De Maiasbodie" ontleende bericht omtrent een te verwachten verbod! tot het bakken van wittebrood. Het bleek ons, diat bij' de directie van diat bureau van zoodanig! voor namen niets bekend is. UITVOER VAN APPELEN. Door de Nedl. Vereenügiing van fruit- exporteurs ds aan den Minister van Land- bouw, Nijverheid! en Handel toet volgend telegram verzonden Uw beschikking, dat sledhtsi 30 procent zure appelen mogen worden uitgevoerd; treft ons ten zeerste. Wat zijn de gronden voor deze beschik king? De handel zit nog met groote par tijen, welke niet meer dan die helft verlies knoeten worden opgeruimd of verrotten. Zij; die van de boeren kochten en gezorgd hebben, dat er dezen winter voorraad voor het binnenland is, worden inu de dupe. De minderwaardige soorten, welke direct aan bederf onderhevig zijn; kunnen nu ook niet weg. 'Het wordt zoo een chaos, welke ons met ondiergang bedreigt. Gaarne zullen wij1 uwe excellentie een en ander mondeling toelichten als u ons oen audiëntie wil toestaan, Gaarne ant woord. EIEREN. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaaid: lo. dat voor iedere hoeveelheid! van 100 volyersc'me kipeieren, waarvoor consent tot uitvoer wordt afgegeven voor de diaigen 5 tot en met 11 Nov., een hoeveelheid van' 100 Tolversche kipeieren beschikbaar moet worden gesteld; 2o. dat andere eiersoorten niet beschik baar moeten worden gesteld voor binnen lands ch verbruik; 3o. d'at van elke 100' eieren, welke moe ten beschikbaar worden gesteld!, zoo noo dig, ter beoordeeling van de Rijkscommis sie, ten hoogste 40 moeten worden ge leverd' tegen een prijs van f9.30 per 100 stulks voor levering aan de gemeentebestu ren. welke eieren zullen worden gedistri bueerd overeenkomstig die bepalingen vast gesteld door liet Rijks Centraal Admini stratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen te 's-Gravenhage. BOTER. Do Minister van Landbouw, Nijverheid1 en Handel heeft bepaald, dat gedurende de wéék van 5 tot en met 12 November voor 50 der boterproductie certificaten van uitvoer zullen worden verleend en 50 °/o voor heit bimmanlandisch verbruik zal moeiten worden beschikbaar gesteld; alsmede dait de bewijzen van toelating tot uitvoer van boter, afgegeven door de Rijkscommissie van toiezicfot op de Bioter- Vereeniging, op' grond) van die certificaten zullen gelden tot Dinsdag 21 November dies midldags 12 uur. MAIS TEGEN ROGGE De Minister van Landbouw maakt be kend;- dart van Maandag 6 tort en met Zarterdag '11 Nov. de prijs van mais; uit sluitend bestemd om aan gemeentebestu ren te 'worden verstrékt vooir ruiling tegen rogge van den ooigst 191Ö, toedraagt voor armen, rossig behaard en fel gespierd; en hij wreef met dien rug van zijn "band die parelende droppels van zijn zweetend voorhoofd. Zoo voelde hij' zichi weer ge zond) en stertk; en zijn witte, lachende kijkers oogden Zijin jongens ma, die liepen en stoeiden in de keuken. Trien standi in beur winkel erl geriefde een vrouw: Rik zag nog hoe Trien over den- toog suiker ballen gaf aan het kleine meiske, dat mee gekomen was met moedier om wat toe te krijgen,..Zijn jongens waren groot ge- worden; ze hadden meegewerkt in de smis, ze waren gehuwd ten de wijde wereld in getrokken, ien 't leven! was voorbij gegaan; zoo zwaar en schoon! Jamnekc alleen w.as gestorven toen 't ventje nog geen twee jaar oud .was, van de roode koorts, 't Lag ginder .achter 't kruis. Rik ging er nog 'eens heen om' eeraiige vader onzen te 'bidden voor 't kleine zieltje, dat, zoolang ,al was bij Omzien Lieven Heer en bij zijin moeder Rilk verliet toet kerkhof en kwam voor bij toet open graf, waar morgen Karei Verstrepen zou liggen. „Waar zouden ze mij eens leggen dacht Rik zoo opeens; dart pakte hem' in zijin keel en hij! hoopte, dat hét toch niet ver van zijn Trien zou zijin ,1. Nu Ri'k weer onder de poort stond, sprong Piko vreugdig op en huppelde ©enige malen rond den ouden vent heem, zijn vóórpooten tegelijk opheffend, vroolijik kef- alle soorten f235 per last van 2000 K.G. of 8.22V2 per 70 K.Ö., zoowel te Rotter dam als te 'Amsterdam #e ontvangen. -Ct "1 ORANJEBOEK. In den loop dezer maand is weder Nde verschijning van een Oranjeboék te ver wachten. OOSTEINRIJKSCHE KINDEREN., Naar vernomen wordt, konten Jjlezer dagen 500 Oosrtenrijksche kinderen haar Holland cm hier tijdelijk te worden onttrokken aan de ellende 'van' 'd'en oorlog. De kinderen, die hier geheel voor Oostenrijksche reke ning verblijven, koirnen 'per 'extra-trein di rect van Weeflen. Zij komen te Zevönaar in ons landl PEULVRUCHTEN, Ce Vereeraiging van handelaren in peul vruchten te Rotterdam' verzoekt mede te déelen, dat zij het niet geraden acht, d'at thans peulvruchten worden verkocht of ten verkoop aangeboden, aangezien zij aato den Minister van Landbouw een voorstel heeft gedaan, dat op de prijsstelling van gróoten invloed kan zijn. PRJDVINC1ALE BROODOQMMISSIE IN NOORD-HOLLAND. Door den Voorzitter der Provinciale Brood'cömmissi'e in Noord-Holland zijn aan de Burgemeesters in Noord-Holland de volgende circulaires gezonden Onder verwijzing maar mijne circulaire did. 12 September P.B.C. No. 243 en tdd. 6 October P;B|.C. No. 475 heb ik de -eer U te verzoeken mij, voor zoover dit door U nog niet" is geschied!, op te willen geven, hoeveel veevoeder door U tot nog toie aan dé landbouwers voor hun vee is gelaten en mij voortaan regelmatig opgaven van door U toegestane hoeveelheden te willen 1 doem geworden. f' lk merk hierbij nog op, dat toet de be- j doding is, dat als regel geen tarwe voor veevoeder zal worden toegelaten. Ira de circulaire van den Minister v.ain Lalnidibouw, Nijverheid en Handel dd. 6 October j.l, No. '33026/43, werd' U ver zocht mij wékelijks 'opgavelni te doen van d'e imamten van 'alle pers.onera, die bij dorsch- vereeimigingen en particulieren, 'die dorsch- machiines lexploiteeren, hiebbien laten dor- schara, alsmede van 'de hoeveelheid en de soort der gedorschte granen, I'k neem de 'vrijheid U aan dliit verzoek voor zooveel noodig te herinneren. Voorts verzoek i'k 'U miij' ook te willen berichten), indien in Uwe gemeenten geen dorsohvereenigingen of particulieren zijn; die dodschmachines exploiteeren, VAN HET BINNENHOF. Vergadering van Vrijdag 3 Nov. Het Was een hoogst belangrijke d'ag in de geschiedenis van de Grondwetsherzie ning, Minister Cort van der Linden heeft gesproken. En hij beeft dit gedaan zooals w« dat vara hem' gew'oon zijn, bon dig, duidelijk, Welsprekend. De zeer vel'e aanwezige Kamerleden, de talrijke bezoe kers der tribune en,de vele politici in de loges, hebbéra dan ook met onverdeelde aandacht den premier gevolgd!. Z.Exc. verklaarde vooreerst uitdrukke lijk, dat van hem niet alleen geen voorstel is te verwachten 'betreffende dé troons opvolging, d'ocb dat hij' zelfs: bezwaar zou hebben tot een dergelijk voorstel miedie te werkten. Medédeeling van de motieven, welke dén Minister tot deze houding lei den. achtte spr. niet in 's lands' belang. Van het grootste belang was hetgeen dé Minister zeide over den samenhang, tus schen d'e artikelen S0 en 192. Dié deti Minister verwijten, dat hij ver band legt tusschen 'beide, houden, zeide Leunend) op: zijn stevigen stok, .voor zichtig, langzaam stappend, ging Rik weer door 't veld; De lucht was effen grijs blauw; in de verten dreef over *t land ijldunnen smoor, fijn-doorzichtig. De zon glansde .aan den stillen hémel), 't W,asi een schoone najaarsdag. Het veld lag laag en zwart. Hier era daar ging hij voorbij! een streep vuil-groera akkerland waar spurrie groeide, fijngetakt en plat-effen-geschoren of rapen, bleedgébladerd; vericreuikeld en wild; Rik keek omhoog: Een toeele zwerm leeuwerilkken vielen neer uit de lucht en scheerden dwarrelend' langs den grond. Ze trokken er van door, het land uilti „Zal ilk ze weerzien?" vroeg Rik zich af, maar 't was hem niets een droeve ge dachte. dit altijd-peimzen aiam 't einde en wat daar onvermijdelijk komen moest. Rik leefde nu zijn laatste stille dlageni zoo, effen kalm era eender «ai 't lang en moeilijk slaven, ma het lastig leven), dat over heim was beenigevaren. Hij kwam1 thuis, zeer vermoeid) van zijn morgenwandeling en strékte zich uit to zijn leunstoel ter ruste. Piko sliep seffens in naast zijn meester op de versleten mat. Na het middagmaal zette Rilk zich' terug in den zetel era stak zijn pijplkéra aam. Hij schoof zijn bril uit de zwart verlakte bril- ikas era las zijn gazet.tot hij' zijn pijlpke op de schouw neerlegde, zijn dag blad een oogenblik daarna uit zijn hand liet rijzen en aan 't knikkebollen gitrag. Fiera had gedaan met den afwasdi van 'smiddags; ze borg iajWs weg. iiu die sch#p- spr., geen rekening met de veranderde om standigheden, lm 1913 stonden de partijen heftig tegenover elkaar; terwijl nu die ver houding oen ganscb andere is geworden. In zake toet onderwijsartikel is een com promis geslote» tusschen de politieke voor mannen, waardoor het mogelijk is geworden d'at beide artikelera naast elkaar aan de orde werdén gesteld. Innerlijk verband; er kende de Minister, bestaat er niiet tusschen de twee era beginselverzaking mag met plaats hebibem. Evenwel is daarvan ten aan zien der Regeering ,geen sprake. Zij acht beide voorstellen ieder voor zich in 's lands belang. En voor haar staat hét vast, dat we te doara hebben met één revisié. In theorie ie scheiding mogelijk, «toch prac- tisch niiet. De Minister nlsi dan ook niet bereid zijn medewerking te verlearaen, hetzij tot |d!e herziening van art. 80 alleen, hetzij van art. 192 alleen. Onderwijs en kiesrecht zijin dus nu door de Regeeriirag wel stevig aan elkaar ge klonken. Wiat het algemeen1 kiesrecht betreft, er kende de Minister, d'at aanvaarding vain het algemeen1 kiesrecht neerkomt op het prijsgeven der geschiktheidstheorie. Terzake vain 'het vrouwenkiesrecht be toogde Z.Exc., evenals de heer Loeff, dat het Grondwettelijk beletsel daartegen moet worden weggenomen, omdat we staan voof een bij alle beschaafde volken ini kracht toenemende beweging en een Grondwets artikel voor igenruimen tijd moet kunnen dienen. Ook de Minister is niet voor gelijkstelling van man én vrouw. Hij' zou dit geen geluk achten voor de vrouw en ook .niet voor de maatschappij. Met de meeste beslistheid echter ont kende spr., dat het vrouwenkiesrecht thans reeds dadelijk in de Grondwet zou moeten worden neergelegd'. De Minister verklaar de dan ook iedere poging daartpe onaan- nemélijk. Evenredige vertegenwoordiging wenschf de MiiiniSter vooral tomdiat dit stelsel het Parlement zal maken tot een. spiegelbeeld vain het volk en dus het aanzien van het Parlement zal versterken. Terwijl in het districtenstelsel de meerderheid der Kamer dé minderheid van het volk kan vertegen- woordigan, wat het Parlement in aanzien doet verminderen. Tem slotte kwam1 spr. tot het onderwijs, dlus tot toet belangrijkste deel zijner redie. De premier betoogde, dat als art. 192 zal zijn aangenomen, de wetgever niet zal gebonden zijn aan idle wetsvoorstellen der Staatscommissie, d'odhi wel ibij de uitwer king van toet Grondwetsartikel zal gehou den zijn te 'werk te gaan in den geest dier voorstellen. Het voorgestelde artikel 192, zeide spr. verder, tast niet toet beginsel aan, dat toet de taak der 'overheid is voor 'het onder wijs te zorgen en evenmin het beginsel dat het bijzonder onderwijs ivrij moet zijn. Door sub sidiev erle ening erkende de Staat, diat hij ibelang heeft ook bij het be staan van het bijzonder onderwijs. En de consequentie daarvan is de financieele ge lijkstelling, welke niets anders is dan de toepassing van Thorbecke's leuze: gelijk recht vooir allen. Het voorstel is gebod'en door rechtvaar digheid eni wijsheid. 'De openbare school de school voior allen, is een. illusiie gebleken. Era ,aife de heer Eerü'mans zich de openbare school ver beeldt als de inatipnale school, is zij nog niet de nationale school. En kan de een heid! der natte niet verkregen; worden door de nationale ■school, dan kan zij wel ver kregen wondten door fdé vrijheid. Met nadruk kwam' fcpr. er tegen op, dat het voorgebteldie artikel niet zou zijn in het belanig van toet on dierwijs. D© vrseis, dat de openbare scholen meer dan tot dusver zullen verdwijnen, is ook voor den' Minister niiet denkbaar. Doch al vindt men het (Onaangenaam, dat een richting, die de onzte niet is, toeneemt in kracht, men mag van de ovterheid niet eischen, dat zij onzte meening era gedachten beschermt. Zou 'er 'gevaar bestaan voor de coracurréntjevrijbeiid1, dan zou spr. ook daar tegen opkomten. Doch dit zou alleen het geval zijn als in de Grondwet den voor rang zou worden gegeven aan de bijzon dere school. Den aandrang naar de uitteerking vain art. 192 in additioneel® artikelen, wees de Minister met 'beslistheid! af. Tpt de op neming van een termijnbepplinig voor de Uitwerking is 'hij evenwel niet ongeneigd. Waarbij spr. een krachtig beroep' deed' op die samenwerking van alle partijen. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD- iHOLLANDl De watersnood. Gedeputeerde Statera deelen mede, dat naar hun gevoelen grootendleels kan wor den tegemoet gekomen aan de in Prov. Statera-vergadering van 24 October mee gedeelde bezwaarschriftera tegen het door Qietdi. Staten aangeboden ontwerp ter be scherming van de zee- en binnendijken in Noord-Holland. Dé bezwaren betroffen in hoofdzaak het verbod' tot 'het weiden van vee op de binnendijken, de bepalingen omtrent toet laten loopera of in hokken houden van pluimvee en toet aanbrengen vara beplantingen opt of langs de dijken. In hét thans -aan de Gcdi. Staten aan geboden gewijzigde ontwerp worden daar omtrent minder strenge voorschriften voor gesteld; terwijl toet verbod tot toet be weiden der binnendijken' vervallen is. Deze wijzigingen kunnen bij: nader iraziera naar hét oordeel van Gedi. Staten worden aan gebracht zonder dat men vrees behoeft te koesteren; dat toet behoorlijk onderhoud der dijken dientengevolge 'minder goed ver zekerd zal ziju. KAMERVERKIEZING HAARLEMMER. MEER. Werd de heer A. Bt Michielsen; bur gemeester van Haarlemmerliede en Spaarn- wouidc, reeds genoemd als candi'daat voor hét district Beverwijk bij d'e verkiezingen in 1917, thans treedt hij ook raaar voren voor bet district Haarlemmermeer; in en kele plaatsen van het district zal hij voor de R. K. Kiesvereeniginigen optreden. STAKING GEËINDIGD. IDq staking' van het personeel van den stoogbootdienst „Eensgeziinidheiid" te Pur- mereradl lis opgeheven. Twee personen blij ven ontslagen en over -een derden zal nader worden beslist. De dienst werd gis teren hervat. GEMEENTERAADSVERKIEZING TE HOORN. Bij de gisteren gehouden Gemeenteraads verkiezing werden uitgebracht 1184 geldige stemmen. Di. Fokkama (AR. en R.K.) 423 st„ R. v. dL Lang (S.D.A.R) 337 st„ K. Zijp (Lib.) 424 stemmen. Herstemming tusschen de toeereh Fokkema en Zijp.- KAMERVERKIEZING 1917. De Centrale Anti-revolutio.naire Kiesver- eenigiing te Zaandam heeft den heer D. L. Harms (A.-R.) te Zaandam, tot vcnorloopig eandidaat voor de Tweede Kamer gesteld. De heer Harms zal gedurende den aan staanden winter op verschillende plaatsen in het district als spreker optreden. Mjr. M. TYD'EMAN jr. f Uit Breda komt het bericht, diat mr M. Tydeman Jr., het vrij-liberale Kamer lid voor het 'district Tiel, eergisteren op raai, zóó stil, dat 'Rik bleef dutten en soezebollem. F jen zette zich neer aara 't venster en breide aan toeur kous. En de tijd kroop voorbij, eentonig-grijs, met iederen gelijken tik der klok «aast Rik.«.b 'tWerd avond. De mist 'kwam terug op en wollkte over de huizen, ira d'e straten en om' de boomen. De doodsklok ging op- niéuw aan 't weernen in dé stille lucht. Dé slagen belmden drié aan drie, in droe vig gespeel elkaar achtereenvolgend en voortstootend over de woningen heem-; ze golfden weg, verre 'wég, over veld' en boscb, JR'ifc.L.i Rik, 't is tijldl voor 't lof," zei Fiera, terwijl ze dé lam'p aanstak. Rik was seffens gereed. Hij had de deurklink al vast om buitera te gaan. Pilko sprong ook op: ,,'k Ga naar da kerk!" riep1 de oude vent onvriendelijk tegen dera houd. Met hangenden steert, waggelend op zijn oudé poiotera, keerde Piko terug en legde zich neer in zijra mandakc achter de stoof. Rik trok door' de grijze straten naar de grooite kerk. De smoor hing weer dik in de lucht en vlotte om' de huizen. De Auer- lanfarens wierpen hun maiaraachtig, koud licht ira de straten, en rond de vlam' cit- kölde een mistkring met regenboogkleu ren'. Rik ging langs sombere huizen en hel verlichte winkels en kwam ;aan de kerk. Hot zware gebouw Verhief zich duister, mysterieus, reusachtig log. Alleen de groo te Vensters met hun geschilderde glasramen 'lichtstraaldem helder in de donkere massa. Langs allé kanten, «it die zij at raten, op spokend' uit den mist, kwamen de men- sctoera toegestroomd, vrouwen en mannen, grijsaards eira kinderen; zwart en stil 1. Rik zat op zijin gewoon plaatske, naast dein pilaar waar in den winter de stool- brandt. Hij ibad voor zijn Trien, zijn goeie Trien, die hij zoolang had mogen hoiuden, maar dié hij ,rau zoozeer nog miste.... en voor zijn 'kleine,, lieve Janineke, en voor zijn jongens, die nog leefden, en voor hun vrouwen en- zijn 'kleinkinderen, voor allemaal die hij" 'liefhad hier op aiardé. Rik gi:ng naar huis door de stille avond straten; hij ging langzaam; en als hij' een rijtuig to porde ratelen öf een rijwiel beften, dan keek hij lang en goed toe, eer hij voort dierf sukkelen over de oneffen keien. En nu voelde hij hoe zijn dag weer om was, zijra stille dlag, zooal® er nog volgen zoudera, in eendere grijsheid, tot ze Rik zoudera tomen halen om hem ginder te leggen op 't kerkhof bijl zijn Triem En hij wierd zoo goed' gewaar, hoe alles voor hein daar nu heen trok in stil-kalme doe ning! Hij kwam thuis en beidé. Fien deed seffens open. „Wat was er veel volk, Fieu, schrik kelijk veelzei Rik en 'hij sloot zijn d'eurke toe. FRANSi VERSCHOREN. Uit „Reurlessera" door J. U Horsten, Jos. M. Reynders en Si. Rombouta.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 1