Belastingen, 25/. !0 A. LOHMAN RF-NCKtiNS 0* TWEEDE BLAD. No. 131 ehels, an ïoure, r en 15. imad«rlj> asting. Di barmhartige en de onbrrmhirtige schuldiischer. i Zaterdag 11 November 1916. )1 en 192. l de beste fabrl- len In de Maga- der garantie en age prijzen. (ngen ALKMAAR llandsche Maat* kennis hunner a.s.» des voorm. an Heemskerk"» traat te Alkmaar» de aangllte der egang verleend. Innstmesthandel» MORRA, ALKMAAR. la Handelaar. Wkmaar en Omgeving- in den ouden tijd. ONS BLAD. Bestuur van de r SCHERMEER, )ER Dz., Voorz. N REENEN, Secr. ommissie de gelegenheid en KALIZOUT 20 de orlgineele kaarten mwoordigera en op de inbevelend, Op zekeren dag1, dat onze Zaligmaker, Jezus Christus; Godl gezegend in eeuwig heid, vele eti treffende zaken gezegd had over de broederlijke liefde en over de barm hartigheid, waarmede de menschen jegens elkander bezield moeten zijn, trad Petrus tot den Heiland nader, en meenende, zegt do H, Joannes Chrijsostomus, dat hij al heel iets bijzonders zeide, vroeg hij zijnen Meester: Heer, hoe menigmaal zal mijn (broeder tegeni mij zondigen er» ik hiem vergeven? Tot zeven maal?" En nu: wat antwoordt hem de teedere vriend der meh- Eciien.„Ik zeg u, niet tot zevenmaal, Petrus, maar tot zeventig maal zeven paal," dl w. z, volgens den Hl Augustinus, zoovéél malen ais uw naaste tegen u zaj zondigen; want het getal zeven verbeeldt een geheel, omdat God) in zeven dagen of tijdperken; met inbegrip van den rustdag, hemel en aarde geschapen heeft. Opdat echter de Prins der Apostelen en zijne mede-apostelen, maar ook wij allen, goed en deugdelijk overtuigd zouden zijn, dat het eigenlijk nog niets heldhaftigs is: te vergeven tot zelfs zeventigmaal zeven paal, versterkt Jezus zijne uitspraak met het verhaal der parabel van eenen koning, die afrekening ging houden met zijne die- j naren, i Toen dan deze koning begonnen, was afrekening te houden met zijne dienaren, werd er een voor hemi gebracht, die hem tienduizend talenten schuldig was; eeme zeer groote somi geldis, meer dan vijf en twintig millioeni guldiens. Daar deze dienaar echter niets had om' te betalen, gebood zijn heer: hem en zijne vrouw en zijne kinderen en al wat hij bezat te verkoopen en te be talen. Doch die dienaar viel neder op zijne knieën en bad: „Heer, heb geduld pet mij en ik zal u alles betailien." (De Heer nu ontfermde zich over zijne dienaar en sCholdl hemi de geheel® schuld 'kwijt, 1 W'at grenzelooze barmhartigheid van den kant des konings tegenover zijnen onder daan! Hij verleent hem' niet het gevraagde uitstel, maar ontslaat hem van" alles, even wel niet alvorens rekening met hem ge houden te hebben, opdat de dienaar des te beter beseffen zou, van welk een ontzet- tenden schuldenlast hij zoo opeens ont heven werd en des te beter (begrijpen zou, j hoe hij nu ook, op zijne beurt, zijnen mededienaar met zachtmoedigheid en barm hartigheid behandelen moest. Helaas! de grootmoedige koning had pet een huichelaar te doen. Want wie toch zal het gelooven, dlait het dezen man ook maar een enkel oogenblik ernst is geweest anet zijne belofte, om later alles te betalen? Zoo'n karakterloos mensch, die, den drempel van het koninklijk paleis ter naiiwernood overschreden wien de vrien delijke en vergevingsgezinde woorden zijns meesters 'nog in de ooren klonken op zoo onwaardige wijze misbruik maakte van (k hem pas teruggeschonken vrijheid', om zich op zoo' ongehoorde wijze op zijnen mededienstknecht te wreken Want ziet uitgegaan zijnde, vond hij een van zijne mededienaars, die hem hon derd 1(ienlingen, het luttele bedrag van nauwelijks vijf en twintig gulden, schuldig •as; en hij greep hem1 bij de keel, als om hem te wurgen, zeggende: „Betaal wat j gij schuldig zijtÉn zijn mededienaar viel voor hem neder op zijne knieën en smeekte hem biddende: „Heb geduld met mij1 en zal u alles betalen" Maar, zonder ont zag of eerbied' voor d'eze bede, waaraan hij toch zelf zijn eigen heil te danken had, ging hij heen en wierp hem' in de ge vangenis, totdat hij de verschuldigde som zou betalen. Wat een ergerlijke onbarmhartigheid'Is het wonder, dat .beider mededienaars, al waren zij ook niet bij de zaak betrokken, paar alleen als getuigen van zooveel on- door LEO SPEET. K- I IT li I i'f f Een enkel woord aangaande den naiam „Alkmaar" kan hier zeker te-pos genoemd worden. Zooals wij bij de „geschiedenis" van Vronen reeds verhaalden, zou Alkmaar's vroegste naam. geluid hebben: Ahema; dfl inwoners van Vronen zouden zich niet hebben kunnen voorstellen, dat de uit Vro nen uitgewekenen daar op ,,'ni mylken" afstand een groote stad zouden stichten: hst lam het machtige Vronen immers al- jmenscbelijkheid; zi'Ch tot hunnen heer be gaven én hem alles verhaalden; wat er geschied was En de heer riep hem tot ziCh en zeide tot hem: „Gij booze dienaar! de geheele schuld heb i'k u kwijtgescholden, omdat gij onij gesmeekt hebt: moest ook gij' dan niet, op uwe beurt, u ontfermen over uwen mededienaar, gelijk ik mij over ui ontfermd heb?" En zijn heer, vertoornd zijnde, gaf hem aan de beulen prijs, totdat hij al het ver schuldigde zou betalen, Eveneens, zoo besluit Jezus, zal ook mijn hennelsche Vader met u doen, indien gij niet een iegelijk zijnen broeder van harte vergeeft, Gelijk die dienaar overge leverd werd aan Ide pijnigers, omdat hij zich zoo onimeedoogend jegens zijnen mede dienaar gedragen had, zoo heeft ook hij geen vergiffenis van God te verhopen, die de beleedigingen en het ongelijk, hem d'oor zijnen broeder aangedaan, niet van harte vergeeft. Hebt gijl het gehoor dl, roept hier de H. Hieromymus uit, d(at de Heer zich niet tevreden stelt met de lippen? Neen! Van harte moet gij uwen broeder vetgeven, .anders vergeeft gij' hem' niét. Welke verhouding bestaat er tussChen tnvo schuld en God en de schuld) van uwer» naaste bij h? Wat zijn honderd tienlingem tegenover tienduizend talenten? Het is millioen maal mind'er! Terwijl nu de almachtige en eeuwige God zoovele m,alen uwe schuld, uwe aller grootste schuld, heeft kwijtgescholden, zou het u dan, stof en aisdh, ooit geoorloofd (kunnen zijn niet te vergeven of niet zoo- Veel malen te vergeven als uw broeder tegen u zal gezondigd hebben? Weet het wel en onthoudt het goed1: met de maat, waarmedle gij uitmeet, zult ook ,gij uitgemeten worden. Geene vergif fenis bij God voor dengene, die de belee digingen hemi door zijnen naaste aange daan, niet van harte vergeeft Zijt dus gemakkelijk en royaal in het vergeven der kleine schuld, welke de naaste bij1 u heeft, vooral als hij zijne schuld bekent en u om vergiffenis smeekt Gij' moogt die toegestoken hand ter verzoening niet afwijzen. Mochten we toCh onzen goeden Meester aan zijn Kruis navolgen en, bij de grie- vendste en bloedigste beleedigingen, di'e de naaste ons aandoet, met Hem verzuch ten: „Vader! Vergeef liet hun, want zij iweten niet Wat zij doen," dan zal de hemelsChe Vader u ook van harte ver geven. Ml Pi A. OOMS,' Dt.Pl Alkmaar, 11 Nov, 1916. BINNENLAND. Wij laten d'eze kwestie verder onbespro ken fen zullen liever het gevoelen van enkele schrijvers mededeelen omtrent die tarkomst van het woord „Alkmaar" en om streeks welken tijd deze naaimi het eerst itrnom'en werd. Het oudste gedenkschrift, waarin Eiike- fenberg Alkmaar uitdrukkelijk vermeld vindt, 's dd BJaffert van d'e goederen,, die de ^t. Maartenskerk te Utrecht al vóór het iaar 866 zon bezeten hebben. Dit zou kunnen bewijzen, dat de naam1 Alkmaar reedis gehoord werd voor gemeld1 jaar; edochin dien blaffert staat niet „Alkmaar", doch „Almere" en of dit en hetzelfde is, staat te bezien, neelmt daar „Almere" ten minste Vergadering van Donderdag 9 November. Nu na de zoo uitgerekte algemeene be schouwingen over de Grondwetsvoorstel len eindelijk kon worden begonnen aan de behandeling der artikelen, kwam ook d'e ontspanning in de Kamer. De meeste spre kers hadden te worstelen tegen voort durend geroezemoes. Artikel 80 was het eerst aan de orde. )ta zijn thans geldenden vorm luidt dit artikel: „De leden der Tweede Kamer worden regtstreeks gekozen door de mannelijke ingezetenen, tevens Nederlanders, 'die de door de kieswet te bepalen benteekeneto van geschiktheid en maatsdhappelijken wel stand bezitten en den door de wet te bepalen leeftijd!, welke niet beneden drie en twintig jaren mag zijn, hebben' bereikt. Van de uitoefening van het kiesregt zijn uitgesloten zij, wien dat regt bij regter- lijke uitspraak is ontzegd; zij die in ge vangenschap of hechtenis rijn; zij die bij regterlijke uitspraak de beschikking of het beheer over hunne goederen hebben ver loren; zij die in het burgerlijk jaar, voor voor „Aalsmeer"; en zijne redenen hiertoe schijnen vrij dóór te slaan, zegt vam Rijn. 1) Er is een Alkmaar geweest ten tijde van graaf Dirk II (^j- 980); en in een brief van Dirk VI van 't jaar 1083 staat' „Alc- imare" of „Alcmer" tweemaal vermeld' verder vindt men het ook vermeld onder Floris li (1091—1122). Wanneer dus als een én ander waar is! de naam „Altena" overging i'n „Alktnaar", valt niet nader aan te duiden. Omtrent de herkomst van dien nieuwen naam' is men onzeker, hoewel Eikelenberg 2) zonder meer beweren durft: „Volgens de beste jaarboeken waren de Engelsanen voor veele eeuweu bewoonders onzer gewesten,. „Aliic" beteeikende in de taal dier Volkeren „geheel", „ganséh" of „al"; en „Maer" of „Mare" een meir: en over zulx Alfc(miaer Almeir. Enkele onkunde of lust tot beuzelen heeft eenigen doen poogem Al mee re elders te vinden. Alkmaar en Almeere is even het zelfde; en dé naam; en bijge volg de Steede, van hoogen ouderdom, onzeeker van wanneer, Geagte schrijvers hebben 't voor gewis géhouden, datze haaren naam om de me nigte der omgeleegen Mei ren, heeft ge- kreegen en waarlijk voor omtrent pas eene eeuwe wierdt zij omlheinigt van meer dan dartig Waaterboezems (dji. 1600); (volgens v, d. Woude 3) zouden vele meren echter reedis vroeger, in 1566, 1561 en 1555 één zelfs reeds in het jaar 1430 bedijkt zijn; U Si.) Zqo de naam daaruit is voortgekomen', is 't een mediebewijs, van haar oveipuden herkomst; zijnde blijkbaar afgaande aan de vaststelling der kiezers lijsten, van eene instelling van weldadig heid of van een gemeentebestuur onderstand hebben genoten en voor zoover de kieswet, hetzij zeker bedrag van dén aanslag in eene of meer Rijks directe belastingen, hetzij het bezit van een of meer grond slagen van zoodanigen aanslag ais, vereischte van kiesbevoegdheid stelt, zij die hun aan slag in de belasting of belastingen niet hebben voldaan," Terwijl de Regeering voorstelt het voor taan als volgt te lezen: „Het recht om dé leden der Tweede Kamer té kiezen; wordt toegekend' aan de mannelijke ingezetenen, tevens Neder landers of door de wet als Nederlandsdie onderdanen erkend, die den door de wet te bepalen leeftijd, wefke niet beneden drie en twintig jaren m'ag zijn, hebben bereikt en aan de vrouwelijke ingezeténen, die aan gelijke voorwaarden voldoen, in dien en voor zoover de wet haar daartoe uit hoofde van niet aan het bezit van maatschappelijken welstand ontleende rede nen bevoegd verklaart, :Van dé uitzondering van het kiesrecht zijn uitgesloten zij, wien dat recht bij onherroepelijke rechterlijke uitspraak is ont zegd; zij die rechtens van hunne vrijheid zijn beroofd' en zij die krachtens onher roepelijke rechterlijke uitspraak wegens krankzinnigheid' of zwakheid van vermo gens, de beschikking of het beheer over hunne goederen hebben verloren, of van da ouderlijke macht of de voogdij over een of meer hunner kinderen ontzet zijn. Aan Onherroepelijke veroordéeling tot eene vrij heidsstraf van meer dan een jaar of wegéns bedelarij of landlooperij, zoomede aan meer dan twee, binnen een door de wet te be palen tijdperk vallende, 'onherroepelijke rech terlijke uitspraken openbare dronkenschap vaststellende, verbindt de wet tijdelijk of blijvend verlies van kiesrecht Da uitoefening van het kiesrecht is ver plicht volgens regels door de wet te stel len." Hierop waren zeven amendementen in gediend, 'De heer Troelstra (S.D.A.Pi) licht te er een toe, dat da bedoeling heeft de minimum-leeftijdsgrens terug te brengen van 23 op 21 jaar. Da heer Scha per (S.D.A.R.) wilde, of schoon principieel voorstander, de stem plicht slechts facultatief stellen, om als, bijv, d'oor invoering van het vroU|wenkies- richt, bij toepassing zish moeilijkheden zou den voordoen, er weer op te kunnen terug komen. De heer Snoeck Henkemans (C,H.) Vond dat aan hen, die zidhi aan huin bur gerlijke en sociale verplichtingen onttrek ken, wier geloof is: „Laat maar waaien dé heele boel" en die tot ideaal hebben „Halen wat er te halen valt", het kies recht niet toekomt. Verschillende sprekers verklaarden zich op velerlei gronden voor of tegen een of meer der wijzigingsvoorstellen. Waarbij bleek, dlat vooral de sociaal-democraten tegen stemplicht zijn, Zelfs kwam de heer Mi en de Is nog met een ander socialis tisch amendement, bedoelende de geheele stemplicht-alinea te schrappen. Nog een ander amendement aanschouwde tijdens dé beraadslagingen het levenslicht. De heer Van Nis-pen tot Sevenaer (R.K.), namelijk steldé voor de zinsnede betreffende het vrouwenkiesrecht gehot! schrappen en dus zelfs de mogelijkheid van vrouwenkiesrecht te doen vervallen, ALKMAAR. QUOERSAVQND. (Slot.) iEn dan moet men denken aan de Patro naten en de Congregatie's, waar zoo'n mopie gelegenheid is, om van hen te maken mannen, d'ie weten wat zij willen. Doch naast godsdienstige, hebben we nood'ig flinke maatschappelijke menschen; meer dan ooit wordt er gevraagd naar ontwikkelde ménschen; en zie, juist in de Patronaten wordt hun kennis en wetenschap aangebracht, en vooral in dézen tijd moet men worden een goed' geschoold vakman; weikt daartoe mede in het belang uwer kinderen; werkt mede aan de bestrijding der werkeloosheid, welke juist ontstaat en in overgroot deel wordt gévormd door mannen, die geen goede vakmens eken zijn, Willem we vootkomen, dat onze kinderen ook hierbij zullen behooren, witlén wij onze kinderen vormen tot goed ontwik kelde menschen, dan moeten we mede- uit nog veele namen, dat de oudste In gezetenen dezer oorts gewendt waaren hun ne Buurten, Dorpen en Steedein na de- zelver gedaante, gelegenhieidt en legplaats te benoemen," Wij 'hebben hieraan niets toe te voegen; hoe zouden wij in de 20ste eeuw zondier méér bewijs, dan tóen aanwezig was, hef een of andér tegenspreken of verdedigen?" Beginnen wij thans - ma deze meer algemeene beschouwingen alvorens omze oude schrijvers te laten twisten over de vraag, of de oude Alkmaard'ers Friezen of Kennemers waren beginnen wij thans eenigszins de jaartallen-orde vam Vam der Woude's Kronyk te volgenwij weten, dat hieraan vele gevaren-voor-vefgissing verbonden zijn, doch' met die gevaren zal ernstig rekening gehouden werdén, en an dere schrijvers zullen wij ter verbetering of ter aanvulling of ter willé van d'e „neutraliteit" óók laten spreken, Ter wille van dé neutraliteit, immers: Wij stellen er prijs op bij dezen uStdiruk- kelijk te verklaren, dat wij in geen èvkel geval als scheidsrechter witlén optredén, dat wij in deze beschouwingen absoluut geen „nieuws" willen verkondiigem in apo dictische .uitspraak, dat anderen daartoe heel natuurlijk véél bevoegdér zouden wezen dat wij enkel en alleen zoo eerlijk mogelijk willen weergeven, wat verscheiden schrijvers over Oud-Alkmaar te boek stel- den, opdat 'onze lezers, in hun belang stelling van 't geen dé oude stad Alkmaar eu haar omgeving aanbelangt, moge!» weten; wat (zieker of waarschijnlijk) in deze oor- werken met de Patronaten; maast Patro naat en Congregatie staan de vakvereni gingen en Volksbonden, welke werken in het belang uwer kinderen. Deze hebben een andere taak te vervullen. Meer dan Patronaat en Congregatie ver- leenen deze toegang tot de werkplaatsen en kunnen deze hier medé zorgen voor de belangen onzer kinieren, vooral op gebied van vakkennis, die voor hun later leven zoo goed zal zijn, met betrekking tot hun ontwikkeling em tot hun vak. (De vakverenigingen weten waar zij moe ten zijn om <ie jongens in vaikkundigen zin to scholen. Daarnaast zien wij nog de regeling der beroepskeuze, hoeveel kin deren zullen voor hun maatschappelijk leven niet verloren gaan, omldlat zij een beroep hebben gekozen, wat niet in overeenstem1- ming was met hun aanleg. Zij kiezen een valk, omdat vader het ook heeft, of omdat dit vak hen meer aantrekt; ze houden er geen rekening mee, of dit vak wet geschikt voor hen is; en dan is er kans, dat de j,ongeil een kruk of geen goedgeschoold vakman wordt; en hierin kunnen de vak- vereenigingen zoo krachtig medewerken met het Patronaat, dat er voor de jongens een goede toekomst volgen zal,daar de aange sloten vakvereniging zijn armen uitstrekt over geheel Nederland en deze kunnen de toud'ers waarschuwen, welk vak voor hun jongen goed of niet goed is, hetwelk van groot gewicht is, daar hét onze plicht is om onze 'kinderen te geven wat wij kunnen. Zoo kunnen de Patronaten, met de vak verenigingen, veel goeds bereiken. De vak- vereenigingen hebben een geweldige taak te vervullen; wij stellen niet macht tegen over macht, mdar voeren een rechtvaar digen strijd, waarbij Wij rekening houden met Gipds geboden, en maken overeen komsten, welke niet strijden tegen de recht- vaard'iigheid en naastenliefde. En daarom Ontmoeten wij zooveel tegenstand' bij de stocialisten. Bij dé oprichting der R.K. Vak beweging had men npoit gedacht, dat dit zoo'n groote omvang zou nemen en daar om moéten wij onze vakbeweging sterk malken, om hierin de menschen te vormen, die weten wat zij willen' om gezamenlijk een heilige strijd te voeren, om' cffers ■te brengen. Ik geloof, wij kunnen niet beter werkzaam zijn, dan de kwaliteit onzer vak vereniging goed' te maken en daarom moe ten onze jongens d'e toekomende vakman nen worden. 55000 Roonische vakmannen hebben zich verenigd' in onze vakvereni gingen, welke onder de vaan van Cristus willen medewerken, maar hoeveel staan er nog niet buiten, welke nog meenen, dat zé niet bij ons thuis behooren en nog bij andere verenigingen zijn aangesloten. En omdat de jongens de eenige mannen kunnen worden om de maatschappij in Cliristelijken geest op te bouwen, dan zuil gij, ouders, moeten toegeven, dat gij mede moet werken aan de RK. Vakbeweging, medewerken het werk der Patronaten te verlichten; gij moet controle uitoefenen op uwe jongens; gij moet medewerken, om zoodoende gezamenlijk te verkrijgen een maatschappij, waarin Christus zegevierd. De Voorzitter dankte den spreker voor zijn gloedvolle rede en duidelijke uiteen zetting hoe de jeugd moet worden opge voed en spoort de aanwezigen aan, om hierin zooveel miogelijk mede te werken De WelEerw. Heer Van Adridiem juigt het streven der RL K. Volksbond ten zeerste toe en is (het geheel eens met den spreker, dat het kind voor de toekomst moét wor den onderlegd en worden opgeleid voor hun vak. Het Patronaatsbestuur wil in dezen gaarne zijn steun verleenen en medewerken mits de belofte wordt gedaan, dlat er zal worden gewerkt volgen® den grondslag, welke door de Bisschoppen van Neder land is goedgekeurd; n.ï. dat de jongens in de jeugd-vakorganisaties niet gelijk zul len vergaderen met de oudere leden; daar hooren de jongens, wat beter is nog niet te weten; en dringt ten slotte op mede werking in dezen ten' zeerste aaim. De Voorzitter dankt de Eerw. spreker voor 'deze toezegging en beloofd', dat d'e Volksbond gaarne zich aan de voorgestel- den grondslag zal houdenspr. dankt hierna de aanwezigen voor hun belangstelling en sluit de vergadering met den Chr. groet. COÖP. VEEVOEDERFABRIEK EN OLIE SLAGERIJ „DE BOERENBOND", Donderdagmorgen ten 11 ure werd in de bovenzaal van de firma Pepericamp de alge meene jaarvergadering gehouden van de Coöp. Veevoederfabriek en Olieslagerij „De Boerenbond", onder voorzitterschap van den heer A. J, v. Benthenu De Voorzitter pitte zijn vreugde over de groote opkomst, d'ie hij ditmaal toeschreef aan de wetenschap van den guinstigen toe stand der fabriek; De secretaris, de heer N. Commandeur, las hierop de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. i iDe heer Duin deelde mede, dat het col lege van commissarissen de balans en de winst- en verliesrekening iin orde had bevonden. De accountant, dé heer Elink Schuurman, had de belans en de rekening in overeenstemming met dé boeken be vonden. Het onverdeelde winstcijfer bedroeg f 1084,86. Het reservefonds bedraagt thans f 39271.21. Op dubieiuse debiteuren is f5000 afge schreven. Van dé ObL leening f540.000 werd' f 200,000 uitgeloot. De directeur, de heer Schut, gaf een uitvoerige uiteenzetting over de resultaten van het afgeloopen jaar en deed daarbij uitkomen, d'at door het gebrek aan de grondstoffen de fabriek, die reeds elf weken had stilgestaan, 'spoedig geheel zal moe ten worden stopgezet. Spr. hoopte evenwel op een kentering ten goedé. Ontvangt toen alles wat onderweg is, dan kan er nog 2 maanden gewerkt worden, Spr. vreesde voor het komende jaar een mfnder gunstig rèsultaat. De heer Klaver, Alkmaar, steld'e voor o«i het onverdeelde winstcijfer met f 25000 te verhoogen en dit statuair te verdoe len. Dit voorstel werd evenwel niet onder steund1, Waarop de balans en de winst- en verliesrekening onveranderd- werden, vast gesteld; De toetreding tot het lidmaatschap werd op f300 gesteld', dat voor de uittreding op nihil, Bepaald werd, dat vanaf heden de erven van een fe oiverIij|dén lid f200 zullen ontvangen; De heer Colijn, burgemeester van Nieu wer Amstel, bracht een woord van hulde aan het bestuur, het college van commis sarissen en aan den directeur voor de bereikte resultaten, daarbij een speciaal woord van dank richtende tót den voor zitter, l 'J I I M De heer N, Commandeur werd als be stuurslid met bijna algemeene stemmen herkozen. De heer P. Zuurbier, periodiek aftredend alfl commissaris, werd eveneens herkozen. Hierna werden eenige voorgestelde sta tutenwijzigingen aangenomen. De Voorzitter sloot hierop, na een uit voerige rondvraag, de vergadering. TIJD. ARBIEIDSBEURS. - STADHUIS. Correspondentschap der Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Tel. 158. Spreekuur iederen werkdag, b.h. Zaterdag, van 10—12 uur 's morgens. 11 Nov. Gevraagd worden: 1 bakkersleerling, 1 buffetjuffrouw, 3' plaatwerkers, 1 pianist(e) (Zondags), werk lieden (los). Bieden zich aan: 1 timmerman, 1 werkman (los). KAMER VAN KOOPHANDEL; Dinsdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, ten Stad- fauize. De Voorzitter, de heer L Prins, opende de vergadering, waarna notulen. Hierna weid de gewone opmerking over het licht gemaakt. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den Directeur van het Post kantoor, kennisgevende, dat voor de bus aan 'tWaagplein een extra-lichting was in gesteld!. (Dé brievenbus van dé .Viscbmarkt is verplaatst naar het Waagplein.) 2. Van de H. IJ. S. M. een antwoord op het schrijven der IC. v. K., bevattende med'edeeling, dat door het aanstellen yan. meerder personeel en een verbetering aan de controleplaatsen, de contróle zal wor den- verbeterd. ALKMAAR, Tel. 276, Steenenbrtlg (Uerör. Öorö), ScHoenhanu den vóór zoovele eeuwen geschied isc Zonder te groiot betrouwen dus willen wij nu v. d. Woude's Kronyk Volgen, om althans wat betreft de tijdsbpvolging eenige orde in den ver- bijsterenden feiten- en verdichtselen-chaos te scheppen. Wij hebben onzen kronykschrijver reeds laten vertellen, dlat omstreeks het jaar 600 binnen Alkmaar een kerk of een kapel werd) gebouwd ter eere van idle heidenscbe afgoden; dit nemén wij voor kennis geving aan, dewijl dit alles- heet on zeker te noemen is. Een heel nieuw tijdperk Werd' in déze landen ingeluid door de fiere geloofsver kondiging der hierheen gekomen priesters: St. Willi'b*ordus met zijne gezelién AdeL bertus, Suitbertns, Werenfridus, Wiillebal- dus len véle andere. (Van Si; Willibrordus spreken wij nog nader, als wij in 't ifcort afzonderlijk de geschiedenis van het dorp Heiloo- zullen be spreken.) Toen de Hi. Willibrordus op 81-jarigen leeftijd in het jaar 736 overleed' en in het Benedictijner klooster te Ep-- ternatoen (Echternadh) diocees vain Trier werd bijgezet, toen waren voorzeker meer direct door de prediilkiflglen van St. Adelbertus reeds vela Kennemers tot het katholiek geloof bekeerd. .(Déze H; Adelberitue was aarts-diaken van den Bischoppelij'ken Zetel vain Utrecht; hij bewerkte vooral in Kennemerland een gitoofe menigte bekeeringen, over leed den 25en Juni van het jaar 740 en werd fc EgmOnd begraven. Volgens het verhaal van Petrus Opmeer is het liéhaam vau den heilige door graaf Dirk II in een nieuw graf gelegd en werd te zijner eere in EgtmOnd later de beitóemde Benedictijner Afady gesticht. De oude schriften van 't Eglmonder kloos ter vermelden als stichtingsjaar: 877, Over deze abdij spreken wij later nog onder: „Egmond".) In het jaar 855 of 860 zoude de boven genoemde afgodstempel binnen Alkmaar verdwenen en eene kerk ter ewe van S t, Laurens zijn opgericht. „Maer 't verderven vam Iden Heydénisehiem Tempel mach wel geschiet zijn in 't Jaer 855 end'e het oprechten met het voltita- meren van Sinte Laurens Kerck in 't Jaer 890 in effect. Want het Kercksken is huyten twijfel niet groot geweest, om d'at dé Stadt kleyn was: oversulx heeft dit werk misschien niet langer onder handen geweest als vijf Jaren" 4) (Hoe rijmt dit met 890? Lb S.); 1) „Oudheden en Gestichten van Noord- Holland of West-Vriesland" Deel II pag, 29. 2) „Alkmaar en zijne Geschiedenissen" pag, 18. 3) „Kronyk van Alkmaer" pag. 5/Gj, 4) „Kronyk vau Alkmaer" pag, 9,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 5