■ïor RMONICA's, LB eaz. OSTEB. ?urmerend, ["EN. maar. [@nze Len, ifERS. DE Zaterdag 25 November 1916. TWEEDE BLAD. No. 137 il CITERS, K'y II, Alkmaar van Lonrdes, H. A. MAAS, PLANTEN, htvoller sor- s billijker, klein® adres. (olland boven ©sthandel INHOVEN. Het leven van den Neder- landschen veldsoldaat. vul jEH, te adres bij 'lijke Bedevaait worden NOVENE voor het feest te houden van Don- in met Vrijdag 8 Dec. verdienen een vollen of in het octaaf en een i en zeven quadragenen ene. Voor deze Novene ijks een Rozenhoedje in bidplaats. Te Lourdes iden in de Basiliek voor iment en in Amsterdam Catharina. in inschrijven bij den in Svvieten, Pastoor te He eren TV. G. Klisters, ar; P. Bart te Wormer; J. P. Hanou, Ooster- 3 A. Betjes, Assendelft lovencarspel. Iet Bestuur: res., Singel 427, A'dam. >ecr., i, Singel 381, j duurt, is er geen erkrijgbaar. grondig, billijk. Muziekdirecteur, ALKMAAR. ONS BLAD. to op of te huur WEILAND, gelegen den Hondenweg. DUDINK te Obdam. Kan als iste hypo- 1 blijven. lESTE TIJD. 't wederom flinke voor- ichtingen. eefd aanbevelend, DE BOER, Oude-Niedorp, Goudsmid, ;r vele artikelen voor |ttlngen en armband®1' Nu raedls voor die derde maal ten zal het voor het laatst zijn?) is bet gure jaar getijde begonnen, en mog steeds staan Ne- derlandsche militairen aan de grens ge reed, De meestem hebben voorzeker van bloede verwanten en kennissen al veel hooren vertellen over dezen, door den soldaat zeker niet begeerden tijldj. Toch wil ik u een slechts korte beschouwing geven over ons verblijf in >een zuidelijk grensdorpje, ge durende twee lange wintermaanden. Het was dam op zeventien November 1914, dat ons het bericht gebracht werd, dat over twee dagen onze compagnie meest ver trekken naar een niet nader te noemen, ons nog geheel onbekend grensplaatsje. Hetzelfde bericht behelsde stilzwijgend, dat van dien datum af niemand van ons meer met verlof vertrekken mocht, dus vanzelf sprekend werd zulk een verplaatsing niet met gejuich begroet. Ai dadelijk stonden we diep gebogen over onze stafkaarten, immers waar ter wereld bevond zich bet ons toegewezen winterverblijf? Eindelijk dan toch vonden we een naam, die veel overeenkwam met den ons opgegeven®, daar meest het dus wel zijn. Verwonderd, verbaasd en teleur gesteld tegelijk keken we elkaar eens aan. Niet gelegen aan een straatweg, niet aan tram of. spoor, nee maar, wie had de brutaliteit begaan daar nog een stuk of zes huizen te bouwen? Goede raad was duur, daar moesten we dus twee maan den toeven, misschien viel bet nog wel mee. Den volgenden dag werd ik aange wezen om per rijwiel bet plaatsje te gaan zeelten en daar gekomen dp kwartieren in orde te brengen voor de compagnie, die den volgenden dag zou arriveeren. Reeds vroeg ,was ik op weg èn door nieuwsgie righeid' èn door de zware opdracht, die te vervullen was dien dag, tot spoed aan gezet. Doch ziet, plots eindigt de straat weg en een eindelooze modderweg ligt voor me. Met mijn rijjwiel, nu meer tot last dan met nut geworden, trok ik mij zelf en mijn fiets voort door den in eer, modderpoel herschapen landlweg. Na een vreeselijke toch van ongeveer een uur bad ik eindelijk ;het gehucht bereikt, rljwaar den daar vertoevenden commandant mij men open armen ontving, de goede man had reeds gevreesdl, dat hijl vergeten was. Een mooie kennismaking voorzeker, die mij' voor hiet vorig gedeelte van den dag zeker niet aanmoedigde. Het dorp zelf was spoedig gezien; zes verspreid staande boerderijen, waar de Hol- landsche zindelijkheid hare intrede nog niet had gedaan, vormden te zamen ons win terverblijf en dat voor ongeveer honderd en vijftig soldaten. Toen ik den daar nog toevenden commandant vroeg, waar en hoe ver vanhier de grenswachten zich- bevon den, ging een schaterlach op en voegde hij mij lachend toe: „Daar wij je toch van daag niet naar toe', want dan ben je mor gen nog niet terug!" Ook dat dus was hier al niet bemoedigend en meer vragen durfde ik bijna niet. Doch vragen was overbodig geworden nu, want de comman dant, eenmaal met spreken begonnen, ver telde mij1 alles met de volgende woorden, overgenomen uit mijn dagboek, wat bij ons onderdeel althans toen destijds zeer nauwkeurig werd bijgehouden. „Aanlokkelijk is het -oord' hier niet, doch „eenmaal met de toestand hier bekend, „leef je voort als in een winterslaap. Stsedfe „is 1/3 gedeelte der manschappen op wacht, „een ander 1/3 gedeelte, wat van wacht „komt, slaapt, het andere 1/3 gedeelte slaapt „eveneens. Een kerk is hier niet, ongeveer „twee uur loopen van hier is de dichtst „bijzijndte R. K. Kerk, doch mijn soldaten „gaan er nooit naar toe, de boeren hier „beweren, dat ze vergunning hebben in „den winter niet ter kerke te komen, deze „vergunning eigenen zich de soldaten na tuurlijk meerendeels gretig toe. De grens „is ongeveer twee uur loopen van hier, „maar de weg er heen is slechter dan die, „welke je straks gekomen bent. De eenige „verbinding imet het vaste land, die we „hier hebben^ is onze proviandwagen; die, „getrokken door vier paarden, dagelijks „proviand moet halen voor onze jongens. „Deze wagen voert tevens éénmaal daags „de post met zich en i9 derhalve steeds „welkom.u „Het eenige mooie wat hier is; is de ijnilitaire telefoon, die je verband doet „houden, piet hen, die meer landwaarts „loeven." Ziedaar het verhaal, wat ik met wel «enigszins groeiende verbazing te hooren y«eg. Zoo was dus de plaats; waar we de lange winterdagen «Roesten slijten, en boevelen onzer toeven niu wederom op der- plijike plaatsen, vóór zich den langen win- tri rijk aan verveling en nietsdoen. Daarom kom ik juist nu tot u, nu de id van St. Nicolaas nadert; immers velen uwer bloedverwanten of kennissen toeven baar, laat ook voor hen daar ter plaatse Nicolaas zijn, opdat zij tenminste eeni- germate bemerken, dat ook hun landge noten,^ alhoewel niet beboorend tot Neer- landsch militaire macht, medeleven met hen, die - ALKMAAR. zoo noodig hun leven zullen geven Vo°r hun vaderland: Q. BL, Reserve 2e Luitenant, 'Alkmaar, 24 November 1916. TIJD. ARBEIDSBEURS. - STADHUIS. Correspondentschap der Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Tel. 158. Spreekuur lederen werkdag, b.h. Zaterdag, van 10—12 uur 's morgens. 25 November. Gevraagd worden: i tweede banketbakkersbediende, i bak kersleerling, 3 plaatwerkers, i pianist(e) (Zondags). Bieden zich aan: i huishoudster, i inpakker, i kok (roti- seur), i loopknecht, i magazijn- of winkel bediende (18 j.), x reiziger (boekhouder), 5 schilders, i timmerman, 2 losse werk lieden. WINKELSLUITING. De afd. „Alkmaar" van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden blijft niet op hare lauweren rusten, doch zet de actie stevig voort. Konden wij een vorige maal reeds melding maken van het mooie resultaat dat zij met welwillende medewerking van HH. Pa troons wist te bereiken inzake Zondags sluiting der winkels in het Confectievak, thans heeft zij de vervroegde winkelsluiting ter hand genomen. De propaganda daar voor, die reeds vroeger een gedeeltelijk succes had, wordt nu krachtig hervat en waar het blijkt dat voor deze aangelegen heid de ideeCn steeds meer toegankelijk worden en verschillende belangrijke zaken reeds uit eigen beweging om 9 uur sluiten, acht de vereeniging de tijd gekomen een stap verder te gaan en de pogingen van het onvoldoend particulier initiatief door een wettelijken maatregel aan te vullen en te bevestigen, waartoe onderstaand adres bij den Gemeenteraad werd ingediend: Aan den Raad der gemeente Alkmaar. Geven met verschuldigden eerbied te kennen De ondergeteekenden R. G. v. Mastrigt en A. C. J. v. d. Steele, respectievelijk voorzitter en secretaris der afdeeling „Alk maar" van den Ned. Roomsch-Katholieken Bond van Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden, domicilie kiezend ten huize van den tweeden ondergeteekende v. d. Woude straat 67; dat de arbeidsduur van de bedienden in winkels en magazijnen ook in Uwe Gemeente veel te wenschen overlaat; dat hun arbeidstijd in verhouding met den arbeidsduur van werknemers in andere bedrijven zelfs overmatig lang mag ge noemd worden en dientengevolge de be dienden in velerlei opzicht een nadeeligen invloed hiervan ondervinden; dat deze lange arbeidstijd groote schade kan berokkenen aan de gezondheid van de bedienden dat zij door dezen overmatigen arbeids tijd verstoken blijven van de ook voor hen zoo hoogst noodige ontwikkeling en ont spanning, van een behoorlijk familie leven en is het de besliste overtuiging van adressanten, een overtuiging die be vestigd wordt door de feiten en ervaring van elders bij name Amsterdam, Zwolle, Haarlem, Leiden, Hilversum etc.; dat hierin uitsluitend verbetering is aan te brengen door de uren van sluiting der winkels en magazijnen afdoende te regelen door een Gemeentelijke Verordening; dat, gezien de uitspraken van den Hoogen Raad, de Gemeenteraden hiertoe bevoegd en gerechtigd zijn. Redenen waarom ondergeteekenden Uwen Raad eerbiedig doch dringend verzoeken,- een Gemeenteverordening spoedig vast te stellen, waarbij het sluitingsuur wordt be paald op negen uur des avonds, behoudens noodzakelijke en nader te bepalen uitzon deringen. 't Welk doende. Bereids werden van alle plaatselijke var- eenigingen adhaesiebetuiging op dit adres verzocht en met belangstelling mag zeker worden afgewacht of voor dezen belang rijken socialen maatregel een meerderheid in onze vroedschap is te vindendaardoor zou opnieuw een flinke schrede voorwaarts zijn gedaan. „KATHOLIEKE KRING". Woensdag a.s.„ des avonds te 8 uur, zal ten huize van den heer C. Proot de heer H. Dekking uit Rotterdam voor drachten houden voor de leden van den Katholieken Kring. De heer Dekking is voor de Kringleden lang geen onbekende meer; voor wie zich de vroegere Dekking-avonden herinnert, bestaat er geen twijfel meer, of de belang stellenden zullen zich Woensdagavond zeker amuseeren. Dameskaarten A f 0.25 bij den secretaris den heer H. J. F. Wanna verkrijg baar. EEN INZAMELING' VOOR NEDER- LANDSCHE KINDEREN IN DEN VREEMDE. 'Men schrijft ons: Te Arn,hemi zijn 12 Nederlamdsche kin deren uit Duitschland aangekomen, die in ons land weer op krachten moeten wor den gebracht. Vier kinderen waren zóó verzwakt, dat zijl in Zevenaar in een zie kenhuis werden opgenomen. Dat viertal spreekt voor de vele, vele stumpertjes, kindleren van Nederlandische oudters, die order den oorlogsdruk weg kwijnen of misschien een. knak krijgen voor hun. leven. Wij1, die het ondanks de moeilijke tijden nog goed hebben, kunnen die uitgeputte, hongerige wezentjes niet meedoogenloos afwijlzen, als zij1 aan onze deua kloppen. Kinderen van vreemde nati onaliteit werden in ons midden liefderijk opgenomen en verzorgd; laten de kinde ren van N e de r 1 a n ds c h e ouders niet te vergeefs uitzieii naar onze hulp, om in het gastvrije Nederland weer wat levens kracht op te doen. Er wordt veel van ons gevraagdl, maar wij1 kunnen met wat goed'en wil ook nog veel geven. Tot de kindervrienden, in 't algemeen en tot hen, die voelen voor den Nederlandschen stam in 't bizonder, richt dan ook het bestuur der afdeeling Alkmaar van het Nederlandsch [Verbond vol vertrouwen de opwekking, naar vermogen te storten in de gesloten bussen, die dezer dagen bij' de stadge- nooten zullen rondgaan. Mochten niet al len bereikt worden, die genegen zijn hun beurs te openen, dan worden bijdragen gaarne ingewacht bij den secretaris der afdeeling, den heer Gl. H1. Honing, Ken- nemerstraatweg 81, alhier. BLAATSELIJK NIEUWS. ZIJPE Raadsvergadering. Gistermorgen vergaderde de Raad dezer Gemeente. Na opening volgde ingekomen stukken, w. o.verslag van de Vakteekenschool te Schagen. Van de onderwijzeressen Sikkema en Nettenbreijer, dat zij hare benoeming aannemen. Dat de heer G. v. d. Sluijs, zijn benoeming als raadslid aanneemt; van Ged. Staten eenige goedkeurigen van Raads besluiten. Door de heeren Zeeman en Brak werden de geloofsbrieven van het nieuwgekozen raadslid G. van der Sluijs onderzocht, waarna tot toelating werd besloten. Begrooting van het Weeshuis, dienst 1917. De begrooting sloot op een bedrag van f 6578.92; met een post voor onvoorzien groot 1083.92. De begrooting werd goedgekeurd. De begrooting voor het Armbestuur, in de vorige vergadering atgekeurd, kwam opnieuw in behandeling, gewijzigd en slui tende op de toegestane subsidie A f 8000. Het Armbestuur verzoekt echter een extra subsidie van f 500.daar er dit jaar zeker een tekort zal komen en geen andere mid delen van inkomsten te vinden zijn. Tevens werd verzocht art. 5 te willen wijzigen, zoodat de salarissen niet worden vastgesteld, doch ieder jaar afzonderlijk bij begrooting. Secr. deelde mede, dat de post, kleeding en salaris vader en moeder verhoogd is. Bij een post-administratie, werd het salaris van den secretaris met f 50.verhoogd. Aan vader en moeder werd f 75.ver hooging voorgesteld. Voorz. zeide dat nu de nieuwe begrooting is sluitend gemaakt op f 8000.doch, een extra subsidie A f 500.moet nood zakelijk worden toegestaan. De heer de Raat zeide, dat de aan merkingen achterwege hadden kunnen blij ven, indien men niet zoo'n groote subsidie van de Gemeente vroeg. Spr. meende, dat de verhooging van vader en moeder niet van toepassing is op de duurdere tijdsomstandigheden, zij ge nieten toch alles vrij. De verhooging secr.-penningm. wilde spr. ook niet toestaan; hij adviseerde dus: niet toestaan van de extra-subsidie. De heer H o o ij zegt overtuigd te zijn, dat vader en moeder hun best doen, niet alleen hun plicht tegenover de armen, doch ook om den grond productief te maken. Spr. stelde voor de verhoogingen en de subsidie toe te staan. Voorz. deelde mede, dat B. en W. een conferentie gehad hebben met de armen- voogden. B. en W. zijn hierna overtuigd geworden, dat de begrooting heel accuraat ii samengesteld en zooveel mogelijk is be zuinigd. Een subsidie van f 8500.is hoog, doch het kan niet anders Voorz. zeide, dat vader en moeder zóó goed zijn voor de oudjes en zóó hun best doen, dat B. en W. het ernstig zouden betreuren, als deze verhooging niet werd toegestaan. Tevens zeide hij, dat B. enW. zéér tevreden zijn over het werk der armen- voogden. De heer Raat merkt aan, dat het hem genoegen doet, dat B. en W. tevreden zijn over vader en moeder, doch zij. zijn nu eenmaal aangesteld op het bestaande salaris. Spr. zeide, dat door de diaconie en arm bestuur veel meer landhuur is ontvangen; hierom zei hij te blijven adviseeren tot afwijzing. Voorz. zeide beslist overtuigd te zijn, dat de subsidie noodig is. De heer H o o ijHet gaat hier om arme hulpbehoevende menschen, later kan het ons berouwen hen te kort te hebben gedaan. De verhooging van het salaris van vader en moeder wordt met op 1 na algemeene stemmen toegestaan. Idem 'van den secretaris. De extra-subsidie A f 500.werd met gelijke stemmen toegestaan. Het voorstel tot wijziging van artikel 5 wordt met algemeene stemmen verworpen. De geheele begrooting wordt hierna goed gekeurd en vastgesteld. Op het verzoek van de vereeniging „Gezinsverpleging" werd besloten f xoo. toe te staan, mits, de Hazepolder bij kring Zijpe wordt getrokken. De heer H o o ij zeide, tegen iedere sub sidie te zullen stemmen, daar deze gebruikt wordt voor de geheele classis Alkmaar. De heer de Raat stelde voor, gezien het nuttige werk dier vereeniging, de sub sidie te verleenen. De heer K. Veuger, onderwijzer te Burgerbrug, verzoekt wegens benoeming te Velsen, eervol ontslag. De heeren de Raat en Hooij zijn tegen, omdat de termijn niet in acht wordt ge nomen. Anderen voor. Aldus besloten. Voorgesteld wordt een suppletoire be- grooting voor den dienst 1917; in verband met de buitengewone werken, (school)ad f 23867.63. Algemeen goedgevonden. Een af- en overschrijving op dienst 1916, A f 600.voor salarisverhoogingen en brandweer werd goedgekeurd. .Mej. J. M. C. Adriane, onderwijzeres, verzoekt een geldelijke tegemoetkoming bij de aanschaffing van een nieuwe fiets, B. en W. stelden voor, afwijzend te be schikken. Met 7 tegen 3 afwijzend beschikt. Op het bekende adres inzake het rooken van kin deren, adviseeren B. en W. inwilliging. De h* Hooij verklaarde dezen maatregel geheel overbodig. De hr. Kraiger was totaal onverstaan baar. Met 6 tegen 4 stemmen werd besloten het verzoek in te willigen en werd de ver ordening goedgekeurd. Voortaan zal dus aan kinderen beneden 14 jaar, geen tabak, sigaren of sigaretten verkocht mogen worden. B. en W. stellen voor de oude school te St. Maartensbrug publiek te verkoopen. De hr. Raat zeide gaarne te zien, dat de tuin, in welke de onderwijzer Olie ver schillende planten teelt voor zijn studie, nog een jaar voor genoemden heer beschik baar blijft. Het voorstel van den heer Raat werd aangenomen, idem dat van B. en W. Aan de orde kwam de distributie regeling De regeling vastgesteld door 11 gemeen ten uit den omtrek werd ook voor Zijpe aangenomen, voor een tijd van 3 maanden, ingaande r December 1916. De regeling van de commissie, bestaande uit 5 leden dezer Gemeente werd eveneens goedgekeurd. Een bedrag van f 1500 werd aan B. en W. toegestaan. Bij de rondvraag vroeg de hr. Kraiger of de aanplakborden niet grooter gemaakt kunnen worden. De hr. Brak vraagt publiciteit te geven aan de maximumprijzen der regeerings- artikelen. De hr. Hooij dringt hier ook op aan, daar de prijzen thans in Zijpe zeer hoog genoemd moeten worden. HE1LO. Bij de eergisteren gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, vaca ture wijlen den heer M. Butter (R. K.) werd gekozen de heer G. L. Vermey (Vrijz.) OBDAlM. De R. K. Tooneelvereeniging „Rein-Ge- noegen" alhier gaf op 22 en 23 eene uit voering in het lokaal „De Admiraal" Be halve een tweetal blijspelen „Baron Von Froschbein" en |„De Barbier-Brugwachter" bevatte het programma nog een Zangspel, „Het Spookhuis" en twee Zangnummers „Domine, Salvum fac" en „de Domme Ju- docus" (linnis. ristisch). Eenige leden van het R. K. Zangkoor verleenden welwillend hunne medewerking. Er was dus gezorgd voor afwisseling. Het talrijk opgekomen publiek volgde met aandacht het spel en toonde door herhaaldelijk applaus, te vre- den te zijn met hetgeen werd voorgebracht. Inderdaad waren beide avonden succesvol voor de vereeniging, die niettegenstaande eenige leden gemobiliseerd zijn, nog over voldoende krachten bezit, om ons zulke genotvolen avonden te bezorgen. Het dankwoord aan het slot der uitvoering op den tweeden avond door den ZeerEerw. Heer Pastoor Eg, aan de spelers en zangers gebracht was dan ook zeker op zijne plaats. Electrisch licht. Toen de men schen huiswaarts keerden, hebben zij voor de eerste maal geprofiteerd van het elec trisch licht, dat voor den eersten keer brand de, vanaf de spoorlijn tot aan de Zuide lijke grens van het dorp. Het nieuwe licht maakte een schitterend effect. Zoo heeft Obdam dan eindelijk ook electrisch licht. Het geduld van den berichtgever in de „Alkm. Crt", die voorspelde dat het licht reeds op X5 October zou branden, is in- tusschen nog op zwaren proef gesteld. BURGERLIJKE STAND. ASSENDELFT. Van 10—17 Nov. OverledenTheunis Metz, 85 j., gehuwd tauet Antje Blakker. ZiIJpiEj., Van 15—17 Nov. Geboren: Catharina, dl. v. Cornelia Kuit len Maartje Dekker. OverledenLevenloos aangegeven kinid van Koen raad1 Dekker en Jannetje Fijöheer. Van 18—21 Nov. Geboren: Simon, z. v. Jan Delver en Dieuwertje Blrommer. Overleden: Engeltje Kok, 65 j., echt- genoote van Pieter Schoen. PURMERENlD. Vani 1320 Nov. Geboren: Pier, z. v. Hendrik Wipprech en Lipkje d'e Jong,. 'Jan, z. v. Gerrit Groot en Jannetje Hekel. Hendrik, z. v. Jan Tromp en Elisabeth van Hendel Ondertrouwd!: Barend' van Tent en Ari- aantje Bunschoten. Dirk Springer en Dieverij e Weert. Getrouwd: Hendrik Kater en Grietje Belt. Hendrik Kok en Johanna Mol. Simon Regter en Jansje Band. Johannes C aden au en Marie Uldier. Overleden: Jan 'tHoen, 75 j., wedr. van Aaltje Edel GEMENGD NIEUWS. OORLOGS-VARIA. De Absolutie in de loopgraaf In een werk van abbé Eelix Klein, „Les Douleurs qui espérent", deelt de schrij ver het volgende treffende voorval mede, zooals het hem door een gewond priester sergeant werd medegedeeld: 's Morgens om zes uur, alvorens wij de loopgraven verlieten om den aanval te be ginnen, vroeg ik den luttenant ot hij er bezwaar tegen had, dat ik aan de com pagnie de H. Absolutie schonk. Met zijne toestemming klom ik op de verschansing en langs de loopgraaf gaande sprak ik vier maal de woorden der H. Absolutie uit éénmaal voor iedere sectie. Het gedonder der kanonnen was zoo oorverdoovend, dat niet iedereen mij zou hebben begrepen en ik wilde toch de man nen te kennen geven, wat ik wilde doen. Ik zeide ongeveer het volgende: „Vrien den, gij weet evengoed als ik, dat dit een kritiek oogenblik is. Herinnert u, dat gij niet alleen dappere Fransche soldaten zijt, doch ook dappere kinderen van den goe den God. Gij zijt allen gedoopt, gij hebt uw eerste H. Communie gedaan en gij wenscht, wanneer uw tijd komt, als goede Christenen te sterven. Vraagt uit den grond van uw hart Gods vergiffenis voor qwe zonden. Maakt met mij het teeken des kruises. Ik zal u de Absolutie geven." Daarna maakte ik het teeken des krui ses en sprak de woorden der H. Absolutie uit- Zoover ik zien kon, maakten zij allen het teeken des kruises. Indien er geweer vuur geweest was, had ik dit niet kunnen doen. De lotgevallen van een jager. De „Vossische Zgt." vertelt de volgende, naar zij beweert, ware geschiedenis. Een bankier aan den Kurfürstendamm te Berlijn kwam dezer dagen op de ge dachte de famielietafel, die zeer leed onder de schaarste aan vleesch, nieuwe glorie te verleenen door een op zijn eigen jachtter rein geschoten haas. Met munutie en pro viand voorzien begaf hij zich naar zijn jachtgebied in de nabijheid van Berlijn: Het jachtgeluk was hem gunstig. Een vette haas kwam hem voor den loop, die onder zijn wel gemikt schroot zijn niet meer heel jong leven verloor. Nauwelijks had de jager met zijn buit de straten van het stadje be treden, of de gemeentediender kwam met dreigende trekken op hem af, en vroeg hem, waar hij heen wilde met den haas. De bankier verklaarde, dat hij dezen haas op zijn eigen jachtterrein geschoten had en hem nu ook voor eigen gebruik wilde mee nemen naar Berlijn. „Dat kan niet gebeuren" besliste de ge weldige, Alle geschoten wild, dat hier wordt ingevoerd, moet volgens verordering, aan den poelier hier ter stede worden verkocht. Den jager bleef niets anders over, dan zich naar den poelier te begeven en hem den haas aan te bieden. Deze verklaarde zich onmiddelijk bereid den haas tegen den van overheidswege bepaalden prijs van twee mark vijftig te koopen. Goed, zij de jager. Maar ik koop hem onmiddelijk weer terug, omdat ik hem te Berlijn wil opeten. Zooals ge wilt, antwoordde de poelier. Maar gij moet er zes mark voor betalen. De agent die er nog bijstond, bevestigde, dat de koopman het recht had voor zijn on kosten en als winst, drie en een halve mark te betalen. Met een zucht van verlichting wilde hij zich in het locaaltje naar Berlijn zetten toen een krachtige hand hem aan zijn jas, weer uit den wagen trok, terwijl de trein weg reed. De man met de roode hoed schreeuwde hem toe: Waar wilt gij met dien haas heen? Wanhopig vertelde de jager nu alle lotge vallen van het in bezit nemen van den haas. Onverstoorbaar kalm, verklaarde echter de stationchef, dat hij bevel gekregen had er op te letten, dat geen wild uitgevoerd werd. Slechts de lever mocht de eigenaar mee nemen naar Berlijn, den haas zelf moest hij ter plaatse opeten. Toen het slachtoffer van deze geschiedenis weer tot zich zelf gekomen was, telegrafeerde hij uit het hotel van het stadje aan zijn vrouw dat zij hem buiten moest komen op zoeken. Godsdienstige gevoelens bij Engelsche soldaten. Aan een schrijven van een Engelsch officier, die in Frankrijk dienst doet, welk schrijven in de „Tablet" wordt afgedrukt, is het volgende ontleend: „De katholieken van het bataljon (onge veer 200) woonden hedenmorgen de H. Mis bijde eerste Mis sedert ik hier kwam. Ik ben nog slechts zeer kort hier, doch lang genoeg om herhaaldelijk in het nauw te zijn gebracht, en te leeren, wat het be- teekent een Acte van Berouw te bidden, wanneer je niet weet, of je het tot 't laatste woord zal kunnen brengen. Morgen ga ik te biechten om weer op nieuw te beginnen en, geloof mij, ik wil „mijn deel" met Gods hulp tot het einde toe doen. Iedereen die hier geweest is, zal u vertellen, dat er veel gebeurtenissen voor komen, waarin zijn hulp alleen baten kan. Denkt niet, dat ik huichelachtig wordt. Indien gij de manier zoudt kunnen zien, waarop de jongens naar de kerk gaan en bidden, zou het een voldoende bewijs zijn voor wat ik beweer. Het doet uw hart goed ze te zien. Ik wil er alles onder verwedden, dat er thans mannen zijn die hunne gods dienstplichten waarnemen, die vóór het dienstnemen jarenlang niet in de kerk kwamen. Bidt dus voor ons allen, en vooral voor mij. De zaken gaan goed, prachtig zelfs doch dat houdt de granaten niet tegen." De Rumeensche soldlaat. Aam het slot van een samenvattend ver slag ovier het gevecht bij Hermannstadt schrijft de oorlogsberichtgever van de „Ar- beiitar Zeituwg" het volgende: Die slag .is geleverd tegen een handinek- kigem tegenstander. Degene, die die dapper heid van iden vijand of de bekwaamheid van zijn leiders verkleint, begaat een groote fout tegenover onze eigen troepen. 'Roemenië heeft reedis baden bewezen, dlait het heter wordt aangevoerd dan het vorige jaar de Servische horden, en dat 't op zijn minst door de Entente op geheel andere wijze wordt ondersteund. Zijn tao tisbhen en strategische tegenmaatregelen,, zoowel als zijta eigen operatieve ideeën, verraden bijna overal den geest en ener gie van het Duitsche voorbeeld. Indien het in den grooten omsirogelingsslag aan het kortste eind trok, lag dit miieit aan zijn bekwaamheid, maar aan onze meesterlijke en even koene als weloverlegdle aanvoe ring en aan de betere eigenschappen van soldaten. 19 'iji

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 5