j ervoor te willen zorgen, dat e I latere vredesonderhandelingen in sche taal en niet in de taal van vijanden zal worden gevoerd men behoeft bij betaling gieem geld! meer af te tellen of bij ontvangst na te teilen, waarbij mem zich zoo licht vergist; ver- hes door ontvreemding, brand, wegraken van geld wordt voorkomen; de post zorgt voor alles. Als 'van deze instelling op elke plaats waar een postkantoor is gevestigd; een ruim gebruik wordt gemaakt, zal het ge mak voor iederen deelnemer verrassend! zijn- Men betaalt zoo mogelijk allen, door over schrijving (giro) zoowel op d,e plaats, waar men woont, als overal elders in het landi, of wel dloor c h q ui e s. Van alle af- en overschrijvingen ontvangt de reke ninghouder bericht en aan het 'einde van de maand geeft het postkantoor ter ver gelijking het saldo op of wel een reke- niuig-cowrant, waarop men precies kan na gaan wat er gebeurd is. Men behpeft geen postwissels meer te gaan omtvamgen, want da p,ost boekt die dlesvarlangd op de reke ning van den geadresseerde; men behoeft de afrekening van ter inning gegeven qui- tantiën niet meer te gaan halen, want pok dat geld w.ordt desgevraagd op die rekening van den belanghebbende gebpekt; men be hpeft geen geld per postwissel of per aan- geiteekenden brief meer te verzenden, want enkel een biljet tot overschrij ving, iin een postbus bezorgd, is voldoende. De instelling is geenszins alleen dienstig voor menschen, die zaken doen of for tuin bezitten. Iedereen die voor zich zelf of voor anderen geldelijk beheer heeft, neme eene rekening, om het groote gemak te bezitten van geldzaken zonder kasgeld te kunneA afdoen. Als de 'leveranciers, groot of klein, een rekening bij de post hebben, en de klant ook, dan betaalt die klant zijne nota's door overschrijving van zijne rekening op de hunne; hebben som mige leveranciers in het begin nog geene rekening, dan betaalt de klant per post cheque. Abonnement op couranten of tijd schriften, contribution van allerlei instel lingen, premies van assurantie of voor levensverzekering, betaalt men pp verzoek van de administraties diier conr.an.ten, in stellingen of besturen van maatschappijen dpor overschrijving van de eigen rekening pp de rekening van de administraties of besturen, die deze natuurlijk alten hebben. Als eien belasting heeft te betalen, be hoeft men het geld niet naar het belasting kantoor te brengen en daar te wachten tot alle aanwezigen geholpen zijjn: de ontvan gers van de gemeenten en van het 'Rijk zullen uit den aard dier zaak eene post rekening hebben, waarop die belastingschul dige kan betalen door van zijne rekening Op de hunne te laten overschrijven of door daarop te storten. Hetzelfde geldt voor al lerlei andere betalingen, welke thans per quitantie aan de huizen wordien geïnd), zoo als vpor gas, electrisch licht, enz., waar voor dan niet meer behoeft te worden gebeld', opengedaan, in huis geloopeu, geld gevraagd, afgepast en betaald, of gewis seld. (Slot volgt.) DE „IMPORT" OPGEBRACHT. Wolf seint uit Berlijn (Officieel): Op 10 December hebben onze Vlaam- sc'ne zeestrijdkrachten het Nederlandsche stoomschip „Import", op weg van Rotter dam naar Londen, naar Zeebruigge opge bracht. De lading bevatte o. a. katoenwaren, oliën en dranken. BUITENLAND" OORIiOBSO VERZICHT. 't Is mogelijk, dat dit ééne reeds als een gevolg van de conferentie der Entente leiders te Rome waar immers „vol kómen eenstemmigheid" verkregen werd te beschouwen isdat de groote entente- mogëndheden een ultimatum gesteld heb ben, waarin zij binnen 48 uren op de inwilliging aandringen van de eischen, „het t herstel en de waarborgen, door de nota van 31 December geformuleerd". Ter herinnering zij vermeld, dat in die nota gefiischt werdverontschuldigingen voor de vijandelijkheden van x December, degradatie van de verantwoordelijke offi cieren, openlijk eerbetoon aan de vlaggen der geallieerden, amnestie voor de gear resteerde Venizelisten, schadeloosstelling voor de vernieling der eigendommen van de Venizelisten, herstel van controle voor de entente op alle Grieksche lijnen, en overbrenging van alle Grieksche troepen machten naar den Peloponesus. Terwijl ten slotte in de nota gezegd werd, dat „mili taire noodzakelijkheid" de geallieerden zou kunnen noopen om troepen te Itea te lan den om deze naar Saloniki te vervoeren, waarvoor dan een „vrije doortocht" ge- eischt wordt. Griekenland zal dus eindelijk de lang uitgestelde en telkens ontweken beslissing te nemen hebben. Het zal een willoos werk tuig zijn in de handen van de entente, of het zal de eischen moeten weigeren en zich met wanhopige vertwijfeling tegen de ge allieerden moeten keeren. In het Oosten gaan de Duitsch-Oosten- rijkers met de opmarsch in Roemenië voort. De Russische linie, die ten noorden van Foscani aan de Poetna was aangelegd, is nadat de berg Odobesti door de Beiersche troepen genomen was, niet meer te ver dedigen. De stellingen bij Crangenie en Nanestie zijn genomen, en daardoor staan hu de Duitsch-Oostenrijksche troepen voor den overgang over de Sereth. De verwachting in Fransche militaire kringen, dat de Sereth-linie in staat zou zijn, den opmarsch der Centralen tegen te houden, is dus niet bewaarheid. Na de in heriting van Bralla, waardoor een der be langrijke steunpunten voor de verdediging van de rivier aan de Russen ontvallen was, en van Foscani met de daarbij gelegen linies aan het kanaal en de Poetna, moet nu de overtocht over de Sereth door de Centralen worden geforceerd. Bij Monastir in Macedonië verwachten de geallieerden een krachtigen strijd. Een Bulgaarsch regiment behoorende tot een divisie, welke thans ageerde in de Dobroedsja, is thans gesignaleerd tegenover den linkervleugel van de geallieerden. Krijgsgevangenen en deserteurs verklaren, dat de rest van die divisie eveneens op weg is naar het zuiden om de strijdmacht voor Monastir te versterken. Een Oosten- rijksch regiment, dat tot korten tijd geleden bij Kalkandele stond, is ook in die richting gedirigeerd. Dat meer troepen komen, klopt met het feit, dat alles wijst op een of andere krachtige actie der Centralen op dit ge deelte van het front. Het voornaamste doel is misschien koning KoDstantijn steun te geven voor zijn houding ten opzichte van de eischen der geallieerden. Het is moge lijk, dat een plan voor een Duitsch offen sief samenwerking met de Grieken bevat en dat daarom Duitsche versterkingen trachten door te dringen zuidwaarts langs het Ochridameer om voeling te krijgen met koning Konstantijn's strijdkrachten. Ook Portugeesche troepen worden nu naar het Westelijk front gebracht. De „XXe Siècle meldt, dat een honderdtal officieren en onderofficieren uit Portugal, onder bevel van generaal Tamagnini, te Parijs zijn aangekomen, om toebereidselen te maken voor de aankomst van een expe ditie-marine-macht. Zoo worden aan het Westelijk front de noodige maatregelen genomen, om in het aanstaande voorjaar gereed te zijn. Aan vrede denken we al bijna niet meer. Naar de „Petit Parisien" uit Rome ver neemt, is de staatssecretaris aan het Vati- caan bezig de antwoorden op de voorstel len van von Bethmann-Hollweg en Wilson te redigeeren. Men verzekert, dat deze ant woorden een vurigen wensch voor het be ëindigen van den oorlog zullen omvatten. De Pauselijke nota zal eindigen met een atwijzend antwoord op de ontvangen uit- noodiging. Deze conclusie zal gebaseerd zijn op motieven overeenkomend met die welke door het Spaansche kabinet werden kenbaar gemaakt. Reuter verneemt verder dat de antwoord nota der Entente aan VVilson gereed is en heden aan diens gezant zal worden over handigd. TREPOF AFGETREDEN. De Russische ministerpresident Trepof en de minister van onderwijs Ignatief zijn afgetreden. Prins Golitzin is benoemd tot premier, senator Koeltsjinsky tot minister van onderwijs. TER LIEFDE GODS. (voor den noodlijdenden Priester-religieus) ontvingen wij van N. N. f3. N. N., Akersloot 2.50 ALKMAAR. PKIESTER-JUBIILEUM, Op 15 Febr. a.s. hoopt de Weleerw. Pater L. van Bergen, kapelaan dier St. Jozefskerk alhier, zijn I2ya-jarig Priesterfeest te vieren. BENOEMDi Toj Ambtenaar-Propagandist van den R. K.' Land- en Tuinbouwbondi te Leiden is benoemd de heer H. Ruijter alhier. „NIMROD." In de gisteravond gehouden jaarvergade ring der Kom Erk. Schietvereeniging „Nim rod" werden wegens periodiek aftreden ge kozen tot Voorzitter de eer A. P. Gerstel, tot Penningmeester de heer A. Boerseii, tot Commissaris de heer B. Smit en her kozen tot Secretaris de neer J. J. C. Woltering. Niettegenstaande die ongunstige tijdsom standigheden mag de vereeniging li ch .n een opkomenden bloei verheugen. KAMER VAN KOOPHANDEL. Gisteravond vergaderdie de Kamer van Koophandel ten stadiiuize >ora half negen. De heer Messelaar had de plaats van het algemeen lid, den heer Boom, ingenomen. De vergadering was voltallig. De heer Prins opende de vergadering, waarna ewid overgegaan tot het onderzoek van de geloofsbrieven van die herkozen leden, de heeren Potgieser en Henneman, en het neiuw gekozen lid, den- heer Mes selaar. De heeren Van der Ktey en Cioeck, niet dit onderzoek belast, adviseerden tot toelating van de leden. Hierna sprak de Voorz. het nieuw- gekozen lid!, den heer Messelaar, toe; hij hoopte, dat deze dieiuzelfdiem weg als zijn ouderen voorganger zou bewandelen. Hij hoopte en vertrouwde, dat dia heer Messe laar nog jaren lang in het belang van den handel en die stad het lidmaatschap van de kamer zou mogen bekleeden. De heer Messelaar dankte den Voor zitter voor zijn woorden. Wel was de taak waarin de heer Boom hem was voorge gaan, niet gemakkelijk, doch hij lioopte dien tot ieders voldoening te mogen vervul len. Vervolgens sprak hij van deze plaats, een woord van dank uit aan de kiezers, die hem hun vertrouwen .hadden geschonken, in het bijzonder die van die Hanze en de Vereeniging voor den Handeldrijvenden en Imlustrieelen Middenstand. (Wordt vervolgde) ARR-RECHTBANK, UITSPRAKEN, J. B. B., zwerver, dronkenschap; eisen: 3 dagen hechtenis .en 2 jaar en 4 maanden opzending; vonnis: dito. P. N., zwerver, diefstal; eisch: 8 maan den gevangenisstraf; vonnis: 6 maanden. K. S., kantoorbediende, Alkmaar, verduis- 1 tering; eisch: 4 maanden gevangenisstraf; vonnis: 2 maanden met aftrek preventief, j KT S., kantoorbediende, Alkmaar, ddenst- weigering; eisch: 3 maanden gevangenis straf; vonnis: dito. i J. BI, landbouwer, Enkbuizep, verboden uitvoer; eisch: f'50 boete subs. 10 dagen hechtenis; vonnis: f5 boete siujbs. 5 dagen. G. v. V., sigarenmaker, zwervende, had te Hoorn, op 13 November weggenomen een stuk vet Bekt zegt aan 't Maandaghoudlen. geweest te zijn en toen het vet te hebben wegge nomen. Getuige Nicolaas Wever, slagersknecht te Hoorn, had 2i/2 Kilo vet ingepakt en in den vrachtwagen gebracht Eisch 3 maanden gevangenisstraf. Mr. Stap zegt, dat dit een. heel moeilijke zaak is 01» iets er over te zeggen en laat het aan de clementie der Rechtbank over. G. Sch., sigarenmaker, zwervende, had omstreeks 14 Nov. te Hoorn weggenomen: 2 koperen klokgewtehtem ten nadeele van den winkelier Van Zeelst. Door een 3-tal' getuigen werd het een en ander bevestigd. Bekt was ook aan 't Maandghouden ge weest en had er den Dinsdag ook nog aan vastgeknoopt; hij wist niet, wat hij. had gedaan. Tegen bekt werd 1 maand gevangenis straf geëischt. Mr. Dorbeck acht hier het bewijs van diefstal niet geleverd en vraagt vrijspraak voor bekt Hierop werd nog gehoord getuige G. v. Veen, doch deze bracht ook niet veel licht in d e zaak. Mr. Dorbeck zegt hierna bij zijn eerst gehouden pleidooi te blijven, VERZET. P, M., visscher, Uitgeest, was in ver zet gekomen; in September had hij te Lim- men een ruit vernield1, een electrisch lampje stuk gemaakt, enz. Getuige Aafje Jongejans, wed. Visser, ver klaarde, dat bekt de lamp haidl stukgeslagen. Hendrik Dokter, werkman te Limmen, was bediende geweest bij de vorige get.; had het eveneens gezien; en Martinus Kers- sens, werkman te Akersloot, was ook in het café geweest en had wal gezien, dat er met een bank was gegooid, doch meer wist hij niet Tegen bekt werd het vanmis, n.L 3 maanden gevangenisstraf, bekrachtigd. Mr. Verdam, als verdediger, meende, dat bekt behoorde te worden vrijgesproken en anders een, kleine geldboete. VRIENDENKRING TER EERE VAN HET H. SACRAMENT. Dinsdagavond hield deze vereeniging een bijeenkomst in Hotel „Proot". Na opening met den Chr. groet en notu len, drukte de Voorzitter zijn spijt erover uit, dat de opkomst zoo gering was. Deze opkomst moge ons bedroeven, aldus spreker zij mag ons niet ontmoedigen, integendeel wij moeten er een- aansporing in vinden, om den godsvrucht tot het H. Sacrament steeds meer te verbreiden. Na de leden en aanwezigen een „Zalig Nieuwjaar" te hebben toegewenscht, deel de Voorz. mede, dat Z. D, H. Mgr. Cal- lier, tot Geestelijk Adviseur dier vereeniging jheeft benoemd' déb WejEerw. Kapelaan v, Adrichem. Voorz. installeerde dan G. A. en uitte den wensch, dat ander zijn advi seurschap, de dioor hem, opgerichte ver eeniging moge bloeien. Hierna las Voorz. de statuten en gaf in verband hiermede uitvoerige toelichtingen. Het heerlijke doel der vereeniging is: de Godsvrucht tot het H. Sacrament des Al taars te bevorderen, dl w. z. de liefde tot God te verhoogen, 'die liefde tot Jezus Christus, Die allen heeft welgedaan; tot Hem, Die er zijn vermaak in vindt bij de kinderen der menscben te zijn. De Gods vrucht tot Hem, Die tot ops zeide: „Komt allen tot Mij, die belast en beladen zijt en Ik zal u verkwikken." In het Liturgisch gebied van .het H. Sacrament bidt de H. Kerk, dat God ons 111 Zijn H. Sacrament Zijn gedachtenis" heeft nagelaten. Hoevele redenen zijn er dus. voor ons, om dien Godsdienst in ons en in anderen steeds te doen toenemen. Hij ver langde met vurige liefde; met ons Zijn Paaschlam te eten. En toch, het is iin de praktijk anders. Het woord' van den H. Framciscus van Aesisie: „De Liefde wordt niet bemind", is volkomen waar. Doch, dan rust op ons de plicht zooveel mogelijk in dit tekort te voorzien; don moeten wij de klacht van Jezus in het H. Sacrament verstaan, de klacht van Gethsemané: „Kunt gij dan niet één uur met Mij waken?" Spr. besloot met een woord tot aanmoe diging om toe te treden, tot die vereeni ging. Ten opzichte van het lidmaatschap deelde Voorz. mede, dat behalve die uitzonderin gen, niemand lidilcon zijn dier Vriendenkring, die bij een niet-confessioneele (nief-Katho- lieke) vereeniging is aangesloten. Hetzelve is ten volïe van toepassing op hen, die niet-Katholieke biaden lezen. Hierna verkreeg die Geestelijke Adviseur het woord', die aan den Voorz. dank bracht voor zijn heerlijk Roomsd» betoog. Spr. dankte de Voorz. voor de hartelijke woor den, tot hem' gesproken' en, zegde zijn bijzonderen steun toe voor dieze vereeni ging'- Het doel dezer vereeniging is die basis voor onzen Godsdienst; op ons, Priesters, rust dam ook als eerste plicht dien Gods vrucht tot het H. Sacrament te bevorderen. Wij zijn thans in het octaaf van het feest der Openbaring des Heerenin, diezen tijd' doet de Kerk niet anders dan God loven en dank zeggen. Thans is het een goede tijd' om ons het voornemen, te ma ken, Christus terug te brengen, in de maat schappij'. Leo XIII zjg. schreef ook reeds in zijn Encycliek in 1502, dat door den Gods vrucht tot het H- Sacrament, de oplossing van de vraagstukken van dezen tijdl te vinden is. Het breede doel dezer vereeniging is de liefde tot Jezus in het H, Sacrament te verhoogen. Wij plaatsen Ieutze tegenover leuze en dan is de onze: „Het Koningschap van Christus te doen herleven in onzen tijd." Hierna pauze, waarna Kap, v. Adrictam eeïiige platen vertoonde, betrekking heb bende op de Altaren en die bewaarplaatsen van het H. Sacrament in den, loop ïier eeuwen. De platen zijn eigendom'der Li turgische Vereeniging 'en werdén gisteren voor het eerst vertoond', zoodat Alkmaar in waarheid' een primeur had. De taak van lichtbeelden laten zien en dezelve toe te lichten, was, vooral wijl het Liturgische platen betrof, aan Kap. van Adrichem goed toevertrouwd. Geen wonder, dat na afloop de Voorz. Kap. van Adrichem hartelijk dlamk bracht voor |h et schoone, óns weder dioor hem geboden. Hierna sloot de Voorzitter de bijeen komst met het Liturgisch' gebed' ter eere van het H. Sacrament. VEREENIGING VAN WINKELIERS IN KRUIDENIERS- EN. GRUTTERSWAREN. Gisteravond waren, tengevolge eener ad vertentie, in Café „Central" een 45-tal win keliers in genoemde branche bijeen. De Voorzitter van het Voorloopig Comité, de heer Beudeker, leidde de bijeenkomst. Door een der Comitéleden werd het doel d'er vergadering uiteengezet. Door de nieuwe bepalingen van den Mi nister, worden de winkeliers verplicht hun artikelen, door hem op de vrije markt ge kocht, voor maximumprijzen te verkoopein, waardoor op enkele artikelen zeer veel moet worden bijgepast Het publiek meent thans, dat de schuld van het niet verkrijg baar zijn van Regeeringsartikelen hij de win keliers ligt en vraagt de artikelen, welke wij onmogelijk voor regeeringsprijs kunnen verstrekken. De Minister bepaalt prijzen voor artike len. waarvoor hij niet heeft gezorgd. De schuld ligt ook niet bij de. autori teiten hier ter sitade; integendeel, dioor hen is op lofwaardige wijze gepoogd in 'de be- noodigde hoeveelheden te voorzien. Thans is echter möodig, dat wij als één ,man onze belangen verdedigen. Uitvoerig poogde spr. te bewijzen, dat de belangen niet voldoende konden behar tigd! worden im een van de beide miid- denstandsvereenigingen hier ter stede, waar om hij dus met klem aandiromg tot het oprichten van een tijdelijke kruioeniersver- ©eniging, waarvan alle gezindten en per sonen lid kunnen' zijn. Nadat door iemand gewezen was op de bestaande organisaties, welke zeer goed de belangen kunnen verdedigen en alreeds af gevaardigden voor de Commissie van Bij stand hebben benoemd', werd een uitvoe rige discussie gehouden, waaraan zeer veel aanwezigen deelnamen. Hierna verklaarden allen zich voor het oprichten van een tijde lijke vereeniging, welke gedurende die dis tributie, voor de belangen der winkeliers zal opkomen. De heeren Weijling, Sohejliinger en Beu deker verklaarden zich bereid in het bestuur zitting te nemen. Tot overige bestuursleden werden ge kozen de heeren: Wientiink, Jansen, Bak en Pastoor. De functies zullen laten worden ver deeld. Hierna werden ©enige wenken gegeven hoe mem thans dient te handelen, waarna tot sluiting werd overgegaan., daar het elf uur g eworden was. GEVONDEN VOORWERPEN. Een hondje, een medaillon, twee porte- monnaie's, een dasspeld, een mes, een oor belletje, een dames-horloge, een zweep, twee broches,' ©enig geld, een schoen, een manchetknoop, een sleuteltje, een front met boord, twee rozenkranzen. een manteltje, een kapittelstokje, een kanten frontje, een paar handschoenen en een kat. BURGERLIJ K E STAND. ALKMAAR. GEBOREN: 9 Jan. Cornel» Franciscus1, z. v. Cor nells Framciscus de Munk en Geertruida Butter. Neeltje, dl v. Evert Laurens van den Heuvel en Grietje Middelveldi. 8 Jan. Aiida Antoinette, d. v. Gerrit Jonker en Jannetje Som. 10 Jan. Anna, d'. v. Willem Jong en Gerritje de Haan. Johannes, z. v. Cor nell's Adrianus va n der Veer era Abri ana J ohanna Tell©man. 10 Jan Albertus Reinaldus Conielis, z. v. i heodorus Jacobus Karskens en Eliza beth Groot. 11 Jan. Hendrikus Jacobus Gerardus, z. v. Gerardus Johannes Wilhelmus Veeii en Hillegonda Johanna Maria Schermer. GETROUWD: 11 Jan. Simon Duin en-Trijntje Vreeker, Joan Bernard Spaaij en Elisabeth van der Linden. Joannes Groen en Cornelia Fran- cina Geels. OVERLEDEN: 9 Jan, Johanna Verberne, 06 iaar. Bemardus Hendricus Buter, 6 jaar. 10 Jan. Abraham Admiraal, 27 jaar. KUNST. DE ROMANTIEK VAN LIMBURG Het was een goede en gelukkige gedachte van het „Katholieke Kri'ng"-bestuur den welbekenden dichter Felix Ruiten uit te noodigem tot een voordracht voor de Kring-leden. Dit wisteh wij reeds hij'' voorbaat, toen wij' van deze uitnoodiging kennisnamen; em nog hooger durfden wij prize verwach tingen stellen, toen wij vernamen, dat de dichter voordragen zou over Limburg, over zijn Limburg. Na Dautzenberg, naast Pierre en Mat thias Kemp, mag Felix Rutten inderdaad heet en DE dichter en de Roomsche dichter van ons Hollandsche Limburg; hij zong van Limburg zijn dierbaarste Lied jes,. hij sprak in zijn novelle „Onder den rook d'er Mijnen" zijn diepgevoetldle wee moed erover uit: dat zijn romantisch, zijn drooimen-rijk Limburg .verdwijnen gaat eii dat al dat dichterlijk-schoone wijken moet voor alles, wat de praktische vver©3d „industrie" noemt, en als zoodanig hemel hoog prijst. Hij heeft daarvan den weemoed innig gevoeld', en zich niet tevreden stellend met de uiting van dien weemoedl in hei meesterlijk geschreven en ter fazing ge boden woord heeft hij eene voordracht samengesteld: eene voordracht, waarbij die stemmeklank inniger en ontróerender nog zijnen weemoed om Limburg's héén-ster- vend schoon' vertolken zou, een© voor dracht. waarvan' ook de Alkmaarsche Kring- leden gisterenavond hebben mogen genieten. Niet van het nieuwe Limburg, dat in opgang is het industrieel© Limburg wild© Felix Rutten dezen avond gewogen, dezen avond wilde hij wijzen op dat andere, dat oude Limburg, diat langzaam onder gaat, op het romantische Limburg, bat sterft. Jaren lang heeft men in Limburg geleefd, alsof er geen Holland bestond naar het Noorden toe. Limburg is Limburgsch ge bleven, zich zelf afzonderend in een ex clusivisme, dat even koppig als kinderlijk moet heeten. Die afgezonderdheid had vel© gronden, psychologische oorzaken waren'niet de min ste: zuidelijke bewegelijkheid', Bourgondi sche pronklievendheid', Waaische luchthar tigheid', een zucht naar avontuur, die wel licht van de Kelten bleef, een humor als waarom Keulen befaamd is, een gastvrij heid', zooals men ze vindt bij natuurvol ken, meer dan in cultuur-centra dit alles treft den bezoeker in Limburg bij de eer ste kennismaking. Het Limburgsche gemoed is van een nier geringe ontvankelijkheid; het heeft zijn eigen sentimentaliteit, daar leeft poëzie in iedere Limburgsche zie], daar leeft over Limburg een rijke romantiek; immers: ro mantiek is niet anders dan die schoonheid der menschen-verbeeldi'ng, gestold in de mythen en legenden van een volk. Tweevoudig als de Limburgsche volksaard is ook de dichterlijke atmosfeer van het land: er hangt over Limburg eensdeels een droom van heilige wonderheid, ep ten an dere een waas van bonte levensweelde en zin rijk-zinnelijk e rom antiek. Doch bovenal: de liefde' van dien Limbur ger voor Limburg deze heeft bijna de piëteit van een godsdienstig gevoel. Achtereenvolgens ging spr. nu de Lim burgsche feesten van 'heel den jaarkring na, met al de daaraan verbonden dichterlijke gewoonten van kinderen en ouderen. Hierna voerde spr. zijn hoorders vluch tig door Limburg's steden en dorpen, waar óveral de dichterlijke Limburgers iets won der's gebeurd weten. Limburg bezit ook zijn eigen Heiligen: Mqnulphus en. Gondulphus, Servatius en Gerlacus en Winandus, uit wier leven den Limburgers i©ts heel romantiek's is bijge bleven. Dit alles heeft voor den nuehteren toe hoorder haast iets van achter de tooneel- schermen; toch' is het den geboren Lim burger tot iets echt-eigens geworden, of liever: gebleven. Na de pauze besprak spf. meer in het bijzonder Limburg's sagen; hóe men daar maast afgeronde, ook brokstukken van sagen en sagen-irn-wording vinden kan; sagen, di© de volksverbeelding droomde over de Limburgsche kasteelen, over het slot Bleyanbeek, bij' Afferden, te Gruibhenvorst, te Aldenghoir, te Baarlo over Amsten- raede, ©te. Belangwekkend zijn ook. de saget-achtige hiistorie's, waardoor veel Limburgsen© plaatsnamen, als Schimmen en Schinnen, verklaard worden. Door al die legenden en sagen nu weet spr. één „leidmotief" te bespeuren: daar leeft één zelfde trek in aille helden dier Limburgsche sagen: de Limhurgsche liefde tot den Heimat! De oude poëzie de Limburgsche ro mantiek sterft: Limburg's toekomst is niet zóó, als de sagen die hebben voor- drooimid, er worden mijnen gegraven -en fabrieken verrijzen allerwegen doch, het beste', dat de Limburger in zich heeft de dichterlijke, heilige liefde tot Limburg di©' hehoudt hij' door alle tijden! Een langdurig applaus toomde met welk een dankbaar genoegen de toehoorders' den spreker van hedenavond' 'gevolgd hebben, en hoezeer de voorzitter, M.r. Leesberg, uit aller naam1 sprak, toen hij den heer Rutten hartelijk ,dank zegde voor het schoone. den leden dezen avond geboden. L. S. UITVOERING DOOR DE RL K. TOO- NEELVEREENIGING „ST. AGNES" TE BERGEN. Het was een programma rijk aan ver scheidenheid dat ons door de k. K. dames zang- en tooneelvereeniging „St. Agnes" werd voorgezet. En duidelijk bleek, hoe veel goede krachten er schuilen onder de leden van deze nog jonge vereeniging. Werden de eerste zangnummers aandach tig en stil aangehoord, zoowel „gemobili seerde dames" als „de gemoedelijke Recht zitting," wisten telkens weer de lachspieren in beweging te brengen. Vooral Mej. F. Oldenburg die den rol van Rechteres ver vulde bewees, dat vrouwen inderdaad geen slecht figuur in dergelijke betrekkingen be hoeven te maken. De hoofdschotel van de avond, was echter het drama met zang in S bedrijven, een apotheose in slotkoor, al les door den heer B. D. F. Pekelharing in scené gezet, die, trouwens gedurende den geheelen avond zijn werkdadigen in vloed deed gevoeleD. Al is het geen ge woonte bij besprekingen van dilettanten ver tooningen kritiek uit te oefenen, toch meen ik hier een opmerking niet achterwege te moeten laten. „De misdaad gestraft" is een stuk dat wij gewoonlijk met den titel van draak betitelen, en als zoodanig zeerzeker verdiensten heeft en zich uitstekend leent voor spel en aankleeding, maar toch is het jammer, dat deze tooneelvereeniging en de dappere leider niet putten uit een hooger repertoire. Juist om het Roomsche tooneel te verheffen, is het noodig in de keuze der stukken voorzichtig, met alleen maar ook artistiek te werk te gaan. En nu voel ik wel, dat zich het publiek goed maakt, maar dat alleen is niet i er moet ook van het dilettante een kracht uitgaan, een voere hoogere en schoone. En ik durf deze aanmerking omdat de medespelenden mij h wezen, hoeveel er met hen is te dank zij den onvermoeiden ij vei directeur. Namen noemen is, w min of meer goed hun taak he vuld, moeilijk, toch verdienen e het bijzonder vermelding: Boven a uit door stem zoowel als door heide, koningin van Italië. Zij' wi hoogstaande en tevens Iijdenidfe fig voor oogen te toonen. Ook W'illa, van Irrea, gaf ons een schoon Haar stem was hier en daar maar dit werd' vergoed door de ji van zegging en de fierheid van di© vooral in 'de troonscètie tot uit Gisela en haar trouwe Anna wat in het eerste bedrijf goedl ins Alexa was een sluwe en verrader geefster, Mysa een bekoorlijke terwijl Emma en Constana, wai taak van prinses en haar vriendin D© costuums waren fraaie van maalden het geheel tof bekoring oog. De apotheose getuigde 011 het slotkoor klonk ons zuiv Was reeds vooraf een enkel w den ZeerEerw. heer Pastoor em t Pater Narcus gesproken tot welt het laatste bedrijf een aanvaiig n handigde Mej. Oldenburg een fra: aan den directeur, diie wederzijds van dank Uitte en een bouquet digd© aan Mej. Van Wonderen, n; bewonderaarster in dè zaal aanwe Als geheel mag dezen avomc slaagdl worden beschouwd en applaus bewees het, maar oen ie overladen program en een belang zuilen de vereeniging „St. Agne toekomst tot nog grooter bloei D© speelsters en de leider hebb voile recht op. Materiaal is aanv men het goed gebruiken. Mr. PAUL VAN SONS! D© heer Leo Bakker had' dat van hem gewoon zijn op felijke wijze de tooneelaankleeding terwijl een woord van lof ook dei den heer Meijer, niet mag ontfnoi den; Mej. G. Boekel, de pian op verdienstelijke wijze den ave vroolijkt. E L C K WAT WILS. Een Ameri'kaansche uit Mid' een cheque zendend©, bestemd v. sch© weezen, schrijft het volgent „Sedert 2 jaar heb ik afgezien vermaken om aam de geallieerde: 11 en geven. Ik heb allereerst afg de theaters en de muziek. Ik hel dert drie jaar mijn jaorlijksche naar hef Westen er aan qpgeoff heb mij tegenover al mijn vriien verbonden, dat mijn avondtoilet, jaar oud, zal duren tot het eindt oorlog," Op een vraag van Ged. State Raad1 der gemeente Bergh,. wa college de begrooting van 1917 worpen, besloot de Raad te an dat zulks is geschied omdat me langen der gemeente in handen va bestuur niet meer veilig achtte. Aangenaam Van de Belgische grens wordt een nieuwe bijzonderheid over dc ties der ongelukkige Belgische bi meld. Reeds werd bericht, dat er Be dchter 't front gezonden, gedood werden. Mem gaat verd'er. Nu ine giscbe bladen, dat zelfs Belgisch voerden, die weigerdlen te w Duitschland', naar Polen werden. - I Naar do „Lokal Anzeiger" heeft hertog Ernst Gümther van Holstein zijn schoonmoeder, prins van België, wegens verkwisting oi 1 teel© laten s.tellen. „Wel, wat hoor ik, ook aan kelen? Eindelijk gezwicht voor leiding?" „Nou, verleiding... je loopt te dig zoo in de kijkert, als je niet 1 De Duitsche Taalvereeniging verzoek bij den rijkskanselier ingei

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1917 | | pagina 2