- V. HOOGWOUD. Met ingang vain 4 Februari a.s. is be noemd! tot directeur van bet Zangkoor der R. 'K Kerk in de Weere, genu Abbekerk, ,de beer Jacob Veld1, Mr, .Wagenmaker, alhier. WOR1MERVEER. Broodkaarten. Personen, die in de gemeente woonachtig zijn, doch hun ver- huisbiljet uit een andere plaats nog niet ingeleverd hebben, zoodat ze nog niet in het bevolkingsregister zijn ingeschreven, worden in hun eigen belang dringend aan geraden hun verhuisbiljet ten spoedigste ter secretarie in te leveren. Doen zij dat niet, dan kunnen zij geen broodkaart bekomen, met het gevolg dat zij in Februari geen brood krijgen. Regeeringszeep. Bij de winkeliers alhier is regeeringszeep verkrijgbaar tegen 14 cent per halve K.G. Echter wordt aan ieder gezin per maand zooveel halve K.G. verstrekt, als het uit personen bestaat. Een gezin van 5 personen kan dus hoogstens K.G. per maand betrekken. Degenen van wie blijkt dat zij meer inslaan dan die hoeveelheid zullen overbiddelijkuitgesloten worden van het betrekken van Regeerings- waren. Parochie-nieuws. De Parochie Wormerveer telde op 1 Januari jl. 690 Com municanten en 900 parochianen. Zaandijk had toen 88 communicanten en no paro chianen. Totaal op dien datum 778 Com municanten en 1010 parochianen. UITGEEST, R. K. Kiesvereeniging. De ver gadering bijgewoond door den Z.Eerw. heer Pastoor en den W.Eerw. heer Kapelaan, was slechts matig bezocht. Na voorlezing en goedkeuring der notulen, deelde de voorzitter mede, hoe, in den vervolge de candidaat voor het district gekozen wordt uit de candidaten op de groslijst geplaatst en dat door des te grooter opkomst der leden, de locale Kiesvereenigingen ook te meer zeggingskracht hebben in de keuze der candidaat. Vervolgens wordt de reke ning van den penningmeester nagezien door de heeren L. Klaver en P. Twaalfhoven, en in orde bevonden. Het jaarverslag des Secretaris was naar aller zin. Wegens pe riodieke aftreding der bestunrsleden de hee ren H. Vrouwe en W. Groen Az. werden bij de verkiezing de aftredenden herkozen. Ook de afgevaardigden naar de verschil lende Contrales werden herkozen, nl, de heeren De Wildt en A. Cornelisse Jbz. ter wijl tot plaatsvervangers de hh. K. Daan en N. Mul werden aangewezen. De heer P. Twaalfhoven eveneens gekozen, bedank te. Na een opwekkend woord des heeren Eeltink om propagandisten te zijn bij de komende verkiezingen werd de vergadering gesloten. Herwonnen Levenskracht. Voor Herwonnen Levenskracht bedroeg de Kerst- gave alhier f 3a.-—. Propaganda-vergadering. Don derdag as Januari a.s., 's avonds half 8 wordt eene propaganda avond gehouden bij den heer G. Smit, toegankelijk voor alle R. K. arbeiders. Als spreker treedt dan op de heer Mooijman, Voorzitter der R. K. Fabrieksarbeidersbond, met het on derwerp „Vakorganisatie". MISGEBEDEN. ZONDAG ai Jan 3e Zondag na D r i e k o n i n g e n (Tijdeigen) Credo Prae- fatie v. d. H. Drievuldigheid, ae collecte: v. d. H. Agnes (Eigen der H.H. 28 Jan.) MAANDAG 22 Jan. H.H. Vicentius en Anastasius, mart. (Eigen der H.H. ia Jan.) 2e collectev. d. H. Maagd62 Je collectev. d. H. Kerk62. DINSDAG 23 Jan. H. Raymuadus de Pennafort. (Eigen der H.H 23 Jan.) ae collecte: v. d. H. Emerentiana (Eigen der H.H. 23 Jan.) 3e collecte: v. d. H. Maagd: „Deus qui salutis" 62. WOENSDAG 24 Jan.H. T iniotheus, bischop en mart. (Eigen der H.H. 24 Jan.) DONDERDAG 25 Jan. Bekeering V. d. H. Paulus, ap. (Eigen der HH. 25 Jah.) ae collectev. d. H. Petrus. Praef. van de HH. Apostelen. Credo,. VRIJDAG 26 Jan. H. Poiycarpus, bisschop en mart. (Eigen der HH. 26 Jan.). ZATERDAG 27 Jan. H. Joannes Chfysostomus, bisschop eu Kerkleer- aar. (Eigen der HH. 27 Jan), ae collecte: V. d. Paus 62. Credo. ZONDAG 28 Jan 4e Zondag na Driekoningen. (Tijdeigen), ae collec te: v. d. H. Agnes, (2e feest). Eigen der HH. 28 Jan. 3e collectev. d. H. Maagd „Deus qui salutis", 62. Credo. Praef. v. d. H. Drievuldigheid. NiB. In alle HH. Missen de gebeden, Collecte, stilgebed, Postcommunio uit de Mis „Voor den Vrede". RETRAITE N. „8t. Clemenshols" te Noordwljkerhont, 2730 Jan. Parochie Sassenheim (Pater Augustijn) 4 86 Febr.Gehuwden v. Lisseen elders (Pater Franc.) f 4 1018 Leden v. Jongenspatronaten (minstens 15 jaar oud) (Pater Redempt.) f 4 1720 Gehuwden gewone stand. (Pater Redempt.) f 4 2427 Mannen en Jongelingen (minstens 18 jaar oud) van Lisse en elders. (Pater Carmeliet) f 4 „Da Thaber", te Rotterdam. $9 Jan.—1 Febr. Gehuwde Dames m.st. (Pater Redempt.) f 6 6—8 Febr.Dames-leden der Vereeni- ging van Eeuwigd. Aanb. en tot ondersteuning van be hoeftige kerken en andere Deelneemsters gew. stand. (Pater Franc.) f10 1816 Leden der H. Familie van den Haag en andere deel neemsters gew. stand. (Pater der H.H. Harten) f 4 1821 Meisjes gewone stand. f 4 2124 Jonge Dames m. stand. f 6 27 Febr.2 Maart Leden der Derde Orde der Paters Minderbroeders mid. stand. (Pater Franc.) f 6 N.B. Men wordt verzocht zich voor deze Retraiten op te geven bij de Eerw. Geeste lijkheid. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de Besturen der onderafdeelingen in de parochie van St. Laurentius en St. Domi- nicus; secretariaat resp. de heer P. C. van Eijk Jr., Luttik Oudorp 86, en Mej. Job. Klaverweiden, Laat 160. KERKL1J3TEN. 'ALKMAAR. Parochie van dien Hl Laurentiu*, Zo. te half 7, kwart voor 8, 9 uur en half 11 de H.H. Missen. Kwart voor 8 H. Mis voor de levende leden der gesloten Retraiten, onderafdeeling H. Laurentius, 6 uur lof met Predicatie, waarna «ongre- gatie van den H. Aloysius. Ma. 7 Congregatie der H. Maagd. Wo» 7 a Lof tier «era v. d. H. Joaef. Do. 7 Lof ter «tra v. ft» H. Sacrament. Vr. 7 u. Lof ter eere van het H. Hart. Van 6—7 u. biedïthoorea voor onze Jeugc diigje Communicanten. Za. Van 4—6 «n 6(4-41 A gelegenheid om te biechten, Te 4 uur moeten de meisjes komen biechten, die in 1916 plechtig zijn aange nomen. A.s. Zo. te kwart voor 8 H. Mis voor de Gemeente-werklieden „St. Adelbertus" onder afdeeling van den N. R. K. Volksbond. Barodbk van dan Hl Domintcua, Heden te half 11 de solemneele Hoog- dienst voor de leden der St. Catharina-ver- eeniging ter viering van het 1244 -jarig be staan dier ver. tot verpleging v. behueftigen zie ken met Liefdadigheidspredicatie door een Pater Franciscaan en collecten voor dat doel. Na den middag te 3 uur Vespers, te 6 uur Congregatievoor de afdeeling man nen en te half 7 voor de afd. jongelingen der H. Fam. VOOR DE MANNEN-CONGREGATIE. De prachtige diploma's zullen Zondag middag na de Congregatie beschikbaar ge steld worden in de Katechismuszaal. Gelijk de vorige week zijn ze te voren te bezichtigen. De Directeur. Ma. ta 8 uur uitvaart voor Albertus Scholten lid der Mannen-Congregatie. Te 9 uur gezongen maandstond voor den Heer Adolf Kusten. DL feest van den H. Raijmundus de Pen- nefort van onze Orde met volle aflaat voor de leden, te 9 uur gez. Dienst, '1 avonds te 7 uur Lof. Wo.avond te 7 uur Congregatie. Vr. en Za.avond te 7 u. Lof. Si JoMflmrifc Zo. half 8 en 9 uur de stille H.H. Missen te 10 uur de Hoogmis, voor de lev. en overl. leden der Br. v. O. L. Vr. t. N., half 7 Lof met gebeden en gezangen ter eere van O. L. Vr. ter Nood. Ma. 7 uur Lof met gezangen ter eere van den H. Petrus, Martelaar, Patroon der zieken. Di. feest van den H. Raijmundus, Belijder van onze H. Orde, volle aflaat, om half 5 gel. om te biechten voor de kinderen. Wo. onder de H. Mis van half 8 algem. H. Communie voor de kinderen die het laatste jaar plechtig zijn aangenomen. Do. 7 u. Lof met gezangen t. s. v. h. Allerh. Sacrament. BEEMSTE& Zo. de H.H. Missen te half 8 en 10 uur Na de Hoogmis Kat., 2 uur Vespers. In de week de H.H. Missen te half 8 en kwart over 8. Kat. naar gewoonte. Za. van 34 en van 68 uur gel. em te biechten. Bediend: Catharina Lamp». OflDAMs Bot, H4 uur Vroegmis, 16 OUf Hoogmis, l»/i uur Kathedtismus, Üy» uur Vaepers miet gebeden voor den vrede. Op de gewone werkdagen 7}/i uur uit reiking van de Hl Camitinuinie, 8 uur Hl Mis. Gelegenheid' omi te biechlten: vóór en na de H, Mis. Za-midldlag 3—half 5 en half hajlf 8 H gek o, te biechten. 1 EGMON D-BINNEN. Parochie St, Adalbertueu Zo. 3e Zo. na Driekoningen, half 8 Vroeg mis voor de Par., 10 uur Hoogmis voor Maria van der Molen en voor overl. ouders, 1 uur Kat., 2 uur Vespers met Rozenh. Ma. 7 uur voor Maria Groen geb. Zon neveld, half 9 voor overl. fam. Kapteijn. Di. 7 uur voor wed. Maria Groot-Ypelaan, half 9 voor Wed. Maria Baart -Bakkum als lid gen. H. Hart Wo. 7 uur voor Reinier Admiraal, half 9 voor Aaltje Zuurbier, om half 2 begin der recollectie-oefeningen. Do. 7 uur voor Maria van der Molen- Tervoort, half 9 voor Piet van Dam, 's avonds om half 7 Lof met Rozenhoedje. Vr. 7 uur voor Grietje Boendisrmaker- Kabel, 9 uur gez. H. Mis als maandstond voor Gerrit Boendermaker. Za. 7 uur voor Catha. Leverinj;-Scholten, half 9 voor Agnes Apeldoorn-Busuing. Kat. en biechthooren naar gewo onte, WORM ER. Zo. 6 uur H. Communie, 7 uur Vroegmis, half 10 Hoogmis, 1 uur Kat., 2 uur Vespers. Vr. half 4 biechthooren v. d.. kinderen, 's Avonds 7 uur Lof. Za. van 36 en van 6—8 uur biecbht. Verder alles gewoon. LANGEND1JK (Noord-S cJ harwoiade). Zo. 7 en 10 uur de H.H. Missen,, half 3 de Vespers. 6 uur Lof en Ro «enhoeidje voor den vrede. In de week gewpon de Kat, Do.avond 7 uur Lof ter eere vae het Allerh. Sacrament. Za. van 4—8 uur bieohth' poten, OMMEN. Zo. half 8 stille R. Mis. 10 uur Hoogmis, kwart over 1 Kat., 2 uur Vespers met Roz. voor den vrede, daarna H. Fam. afdeeling mannen. Wo. 7 uur Oef. r. d. H. Kruisweg. Kat. naar gewoonte. WORMERVEERt Za dl* HH. Miseen te 8 «1 t* hall 11; s middags te kwart over 2 Kat. en te 3 uur Vespers. Ma., Di. en Wa te 8 wur de Hl Mie. Da te 8 uur gezongen Hl Mie en 's av. 7 uur Lof ter eere v. h. H. Sacrament met Rozenhoedje. Vr. en Zal te 8 fu|ur de HL Mie en Za.avond van 4—6 en 7—8 uur gelegenheid am1 te biechten» 1 i Catechismus volgens gewoonte. AKERSLOOT. Zo. 3e Zo. na Driekoningen, half 8 voor de Parochie, 10 uur voor Joannes Buur, half 2 Kat,, half 3 Vespers lied 111. Ma. 8 uur voor Jan Kaptein en Maartje Admiraal. Di. voor Catha. Meijne. Wo. voor Comelis Verduin en Cornelia Schoon. Do. voor Mattheus Kruijenaar. Za. voor Grietje Jonker hvr. v. Maarten Kerssens. Zo. half 8 voor Joannes Groen, 10 uur voor de Parochie. Bediend: Cornelis Wittebrood. SCHAGENL Zo. 7 uur voor J. Hilleboer en Gr. Groot, half 10 ter eere van Kindje Jezus. In Kol- horn voor Leden Br. Ged. Aanb. en voor de Par., half 2 Kat., 7 uur Lof. Ma. 7 uur voor D. Koning en A. Weel, 8 uur voor M. de Lange-Lodder en N. Wuijten. Di. 7 uur voor overl. leden Br. Lev. Roz., 8 uur voor overl. fam. Ten Winkel en P. Klaver en G. Geel. Wo. 7 uur voor Th. Bleeker en overl. fam., 8 uur gez. H. Mis voor M. de Moel- Winnubst en P. Bekker en J. Pater. Do. 7 uur voor de leden Br. H. Hart, 8 uur voor W. Merz (Lod. ver.) en T. Tames. 7 uur Lof. Vr. 7 uur voor A. en A. M. Dorbeck en overl. oudere, 8 uur voor overl. fam. Bak ker en kinderen en ter eere v. h. H. Hart. Za. 7 uur vóór J. Mul en M. Roosloot, 8 uur voor H. Briigemann en G. Ranke, 7 uur Lof. Zo. 7 uur voor overl. fam. Huiberts, half 10 voor P. Bleeker. In Kolhorn voor A. Spierdijk-Meier. HEEMSKERK. Za 7 an half 9 uur stilt» H,H. Missta, 10 uur Hoogmis, half 2 Kat., half 3 Verg. Derde Orde, half 7 H. Fam. Ma. en overige dagen de HL H. Missen M hall S en 8 uur. Ma., Di., Wo., Do. en Za. te 8 uur gez. H. Mis van Requiem. Wo. te 9 uur gez. H. Mis en Veni Crea tor voor bruidegom en bruid. Do.avond te half 7 Lof ter eer» v, k Allerh Sacrament die» Aftaan*. Vr. om 12 uur komen de meisjes en Za. te 12 uur de jongens van de Donderd. en Vrijd. leering te biechten. ZaïmMdiag van 4 uur af gelegenheid om te biechten en te half 7 Lol (jet eere van de Allerh Maagd Maria. Deze week Cath al* naai gewoonte. ANNA PAULOWNAl Zo. 3e na Driekoningen, half 8 voor overl. fam. Pronk en Schouten, 10 uur voor de Par., daarna Kat., 3 uur Lof en Rozen krans. Ma; 8 uur tot zekere intentie. Di. 8 uur tot zekere intentie uit dank baarheid. Wa 8 u/u» voor eekere intentie. Do. 8 uur voor Pieter Huiberts en Catha. Dekker. Vr. 8 uur voor Pieter en Arie Portegeijs. Za. 8 uur voor Pieter Portegqs, van 48 uur biechthooren. Kath. naar gewoonte. UITGEEST. Zo. de H.H. Missen te half 8 en 10 uur da Hoogmis, half 2 Kat., half 3 Vespers en Rozenhoedje. In deze week Kat. naar gewoonte. Ma. 9 uur uitvaart en begrafenis van Gerardus Tromp. Di. en volgende dagen de H. Missen te half 8 en half 9. Do. 9 uur gez, Jgt. voor Catha. Meijne- Groen. Za.middag 4 uur biechthooren, 7 uur Lof ter eere der H. Maagd. NOORD-ZIJRE ft Zand), Zo. 7 uur voor Petronella Moras, half 10 voor de Parochie. Onder de H.H. Missen collecte St. Pieterspenning, 1 uur Kat., 2 u. Vespers. Ma. 8 uur voor overl. fam. v. Beusekom. Bovendien voor Cornelia van der Fluit hvr. van Simon Kooijman. Di. 8 uur voor Birgitta Bos hvr. van Ger. de Wit, gezongen H. Mis ter eere van den H. Antonius. Wo. 8 uur voor de fam. Hille. Bovendien voor Petrus Zwemmer. Do. 8 uur tot zekere intentie uit dank baarheid. 7 uur Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. Vr. 8 uur voor overl. fam. Schagen en Nieuwendijk. Za. 8 uur tot zekere intentie. Van 23 en verder van 6 uur af gel. 0. t. biechten. Kat. naar gewoonte. CASTRilGUML Zo. 6 uur algemeene H. Communie der leden van de H. Fam., 7 uur Vroegmis, 10 uur Hoogmis, 1 uur Kat., 2 uur Vespers, 's avonds plechtige opdracht der nieuwe leden van de H. Familie met predikatie daar na PI. Lof. Ma.. Di., Do. en Vr. de H.H. Missen te 7 uur,1 8 uur en half 9. Wo. de H.M. Missen te 7 en 8 uur, 9 u. gez. maandstond voor Nicolaas Veldt. Za. de HH. Missen te 7 en 8 uur, van 4—8 uur biechthooren, half 7 Lof ter eere van Maria. INGEZONDEN STUKKEN. IETS OVER EEN NIEUWE VER EEN IGINO EN NOG WAT! Verleden week Woensdag! is alhier opge richt een tijdelijke Vereeniging van Win ners in Kruideniers- en Grutterswaren. Een feit van beteekenis soms om daarover iets te schrijven? Och, daar is aan de oprich ting zelve wel een kantje, waarover iets te zeggen valt, doch dan is er nog wat. Eerst de Vereeniging zelve. De Winke liers in Kruideniers- en Grutterswaren ver- eenigdl Die tijdsomstandigheden kunnen toch heel wat doenEen der leden van het Voorloopig Comité had, volgens hiet verslag der „Alkm. Courant", bijna den, Minister willen danken vOor zijne bepalingen, waar door de winkeliers werden gedrukt, dat zij steun zoeken in en bij elkaar. Ja, ja, de nood der tijden brengt men schen bij elkander, wien iini gewone tijds omstandigheden alle streven naar organisatie vreemd is. In gewone omstandigheden, denkt men, ier niet aan om met elkander samen te werken en elkander te steunen, alleen thans gebogen door den -druk, neigen de koppen tot elkander. Maar als nu later de distri- butiedruk weer minder wordlt of geheel verdwijnt, zoodat de koppen zich weer Vrij verheffen, wat dan 't Is waar ook, de Vereemiging is maar tijdelijk. Ook al ongetwijfeld omdat men in de vereeniging twee klassen heeft sa mengebracht van mens chen, die op de ver gadering reeds, duidelijk maakten, dat men op den duur toch niet zou kunnen samen werken: grossiers en winkeliers. Op den duur! Alsof thans de belangen, van beide groepen onder de meeste opzichten, dezelfde zijn! Waarom nu niet van den beginne af aan de zaak zuiver opgezet? Waarom niet de twee groepen, wier belangen onder zoo menig opzicht geheel verschillend zijn, ook thans, afzonderlijk georganiseerd, om in zaken waarbij hun belangen evenwijdig Ioo- pen, gezamenlijk op te treden Doch de ver- leeniging is er nu eenmaal en men behoeft er niet aan te twijfelen, dait zij tijdelijk zat wezen. Men spreekt wel over de nu zoo goiedi georganiseerde kruideniers en grutters en hun ledental van bijna 75 leden is, waar lijk indrukwekkend, doch bet zal blijken: èn opzet èn aard der vereeniging zelve èn de geaardheid van vele leden, die anders met organisatie heel weinig ophebben, zul len beletselen zijn om er een blijvertje van te maken. Alweer een neutraal vakigifdledoor Ka tholieken, nogw-el Hanzeleden, opgezet! zoo hoorde men in sommige kringen mompelen. Nn ja, 't zal geen blijvertje wezen! Wel kan worden toegegeven, dat, als men de zaak zuiver had opgezet en grossiers en kruide niers afzonderlijk georganiseerd had, het in de lijn zou liggen (zoo heet men dat immers tegenwoordig) van de in Katholie ken Middenstandskringen te Alkmaar ge volgde politiek om zich neutraal te orga niseer en. Men schijnt zich een, soort van vermaardheid te willen verwerven op dit gebied. In het afgeloopen jaar zag men achtereenvolgens de afd. Alkmaar van den Bond van Horlogemakers, de Patroonsklee- dermakers-vereeniging, den Bond van Wier gevers in het Transport- en Handelsbedrijf alhier tot stand komen en hef waren juist Katholieken, die voor goed Katholieken wil len doorgaan, ook Hanzeleden, die bij de oprichting van deze neutrale organisaties ijverig medewerkten, zelfs de leiding öp zich namenEn dat, terwijl zij toch allen zon der uitzondering het Bisschoppelijk Commu niqué kennen, waarin hun Kerkelijke Over heid den Katholieken als plicht oplegt, om, waar zij zich organiseeren, dit te doen op Katholieken grondslag, in Katholieke orga nisaties, welke voor bepaalde wenschelijkie geachte .doeleinden voorzooverre de Katho lieke beginselen dit toelaten, met niet- Katholieke organisaties kunnen samenwer ken. 't Is dan ook een raadsel hoe derge lijke Katholieken hun plicht van gehoor zaamheid ten opzichte van hunne Kerkelijke Overheid opvatten; een raadsel ook hoe dergelijke menschen zich op hun plaats gevoelen in de Hanze, die toch de Kath. beginselen moet hooghouden en zelve naar vorming van Kath. beginselen streeft. Doch oiok de Vereeniging van Kruideniers en Grutters is nu eenmaal als een neutrale 'Op gezet, tijdelijk, en men behoeft er niet aan. te twijfelen, dat zij tijdelijk zal! wezen. Zoo veel menschen met zooveel uifceenloopende beginselen zullen op den duur moeilijk in één vereeniging te houden zijn. Is het niet jammer, dat men, nu de dis- tribuitiedruk de menschen tof organisatie brengt, niet tevens zóó de organisatie in richt, dat zij alle kans heeft een blijvende te worden Ten slotte n o g i e t s. Onder de namen van de leden van hel Voorloopig Comité, hetwelk de leiding had bij' de op richting van onze tijdelijke vereeniging,, treft men de namen aan van twee Hanze leden» waarvan één, als ik me niet vergis, vroeger zelfs bestuurslid der Hanze was. Terwijl er uit de opri chti n gs-v ergadmn g, stemmen opgingen om zich vpor die te voeren actie van de tusscfaenkomst en de hulp der Middenstandsvereenigingen te ver zekeren en daarbij aansluiting te zoeken, stuitte dit op tegenstand' bij het Voorloopig Comitéals reden gaf een Comitélid, tevens Hanzelid, aan, dat de Middenstandsvereeni gingen als zoodanig, de belangen van krui deniers en grutters niet dienen. Heeft dit lid soms ook gezegd, waarom dit niet het geval is, althans in de Hanze? Zouden beide Hanzeleden hetzelfde in een Hanzeverga- dering soms ter sprake willen breingen? Weten zij sotnis niet, dat de Hanze als zoo danig, volgens reglement, streeft naar op richting van vakgilden -en dus de belangen van kruideniers en grutters wel degelijk kan. behartigen? Nog iets, zijn zij reeds ver geten, dat er in hun Hanae-af deeling ©en R. K. Kruideniersvakgilde bestaan beeft? Herinneren zij zichnog hoe het bestuur der Hanze-afdeeling nog niet zoo langen, tijd geleden alles in het werk gesteld1 heeft omi een gewestelijk R. K. Kruideniersvak gilde ,met Alkmaar als Centrum: op te rich ten n'en door wier toedoen deze; poging mislukt is? Dit openlijk te erkennen ware 'eerlijk geweest, 't Ligt waarlijk niet aan 3'e Hanze als de belangen van krui deniers en grutters niet behartigd warden, 't ligt aan henzelve. Maar dan past ook geen voorstelling alsof de Hanze hun vakbe langen niet zou kunnen of willen beharti gen. En dan wil een dezer Comitéledien nog bij de Hanze komen om een sympathie betuiging! Jawel, eerst aan de Hanze ©en ©zelstrap geven en dan komen vragen om een sympathiebetuiging Een ander Comitélid wilde wet tid van de op t© richten vakvereenigiïig wordlen, doch ook Tid van zijn middenstandsveree- niging blijven. Natuurlijk van de Hanze. (Voor een lid van de A W» V. heeft een dergelijke verklaring geen beteekenis.) Ja wel, ex knaagde dan toch iets bij dit lid, hij gevoelde toch, dat er iets niet in den haak was. Er. werd' geruststellend opge merkt, dat. men lid van andere vereenigin- gen kon blijven. Alsof de tijdelijke ver eeniging van kruideniers daarover te be slissen had! Maar goed. Heeren Comité- leden, als gij zelve niet gevoelt, dat ge in de Hanze niet meer thuis hoort, als gij zelve niet beseft hoe uw houding spot met uw Hanze-lidmaatschap, blijft dan gerust lid van de Hanze; men weet er wat men aan U heeft! JAN: DINGES. 19 Jan. 1917. GEMENGD NIEUWS. Een „aardige" militair. De rijks politie te Haarlemmermeer heeft proces verbaal .opgemaakt tegen een sergeant der vesting-artillerie te Vijfhuizen, die „voor een aardigheid op den openbaren weg met scherpe patronen had geschoten. De kogels floten boven de hoofden van eenige arbeiders, die in hét veld werkzaam waren. Mislukte reis. Op het van Amster dam uitgaande stoomschip „Ootmarsum" hadden zich twee broers verstopt, die hoop ten ongemerkt de reis naar Amerika te kunnen medemaken. In de sluis te IJmuiclen werden zij echter ontdekt en door den kapitein ter beschikking van de militaire autoriteiten gesteld. Een ouwerwetsche „smakpartij". Men schrijft uit Alkmaar aan het „Hdbd." „Als U eens wilt zien, hoe in Noord- Holland nog een oud gebruik zij het dan ook in eenigszins gewijzigden vorm. wordt gehandhaafd, dan moet U eens mede gaan, als wij weef een houtveiling in de Zijpe hebben", had ons een der rentmees ters van graaf Bentinck gezegd, die daar uitgebreide bezittingen heeft in den vorm van boerenhofsteden met bosschen en wei land. Top! was ons antwoord en zoo to gen wij gisteren per auto langs het Noord- Hollandsch Kanaal en gingen de St. Maar- tensvlotbrug over naar het landgoed „Ane- nas", alwaar een 60-tal „parken" hout op den stam van pl. m. 15 jaren zou worden geveild. Er waren veel koopers, meest boe ren uit den omtrek, die het hout voor paalwerk bij het afzetten van landerijen of voor brandstof noodig hebben en grif koch ten voor 6 tot 10, 11 gulden pér park, het geen een uitstekende prijs mag genoegid worden, Waarvoor zij telkens van den veiler een „geluk!" toekregen. Ten bewijze dat de arbeiders te platten lande een aardig daggeld verdienen, kan strekken, dat de boschbaas den rentmeester mededeelde, dat voor f2.50 per dag en het zijn korte dagen tegenwoordig!geen houthakkers te krijgen waren; daar moest „puur een guldentje" bovenop gelegd wor den, want zij konden anders loonender arbeid verrichten. In héél vroeger dagen, zoo vertelde men ons, werd bij deze soort veilingen de flesch duchtig aangesproken en hadden na afloop in het bosch de „smakpartijen" om koek plaats, waarbij het somtijds ergvroo- lijk toeging. Koopers en belangstellenden werkten dan met twee dobbelsteenen op het klein smakbord na aankondiging van „onder de 6 of boven de 8" te zullen gooien. Hiervoor werden dan krielen vol koek aangevoerd, die alle stelselmatig tot den bodem toe geledigd, teruggingen. Thans zijn deze openbare smakpar tijen, waarbij telkenmale onder groote hilariteit met een schuin oog naar de dob belsteenen de vraag gesteld werd wie de grootste smakker van het smakbord was, afgeschaft, doch het oude gebruik leeft thans na de laatste veiling waarbij een groote koek als strijkgeld wordt uitgeloofd, binnenshuis voort. Dan verzamelen zich de rentmeester, de notaris, een flinke, stoere Fries van afkomst, en eenige intie mer bekende koopers in de voorkamer van de boerenwoning, waar een der hulpsche dochters des huizes een brandewijntje met suiker schenkt. Het eerst versmakt een der rentmeesters een gulden koek, waarvoor hij acht malen mag gooien, en daarna volgen getronw de notaris en andere be langstellenden. Het smakken wordt hoe langer hoe geanimeerder en mén gaat zijn geluk niet langer voor zichzelf probeeren, maar voor Anna-lief, Leentje-buur, tante Griet, oom Koos en neef Gerrit, ja zelf: voor de accoucheuse van aan wie later de eventueele koeken worden toege zonden. Uw correspondent was zoo geluk kig een groot aantal koeken te winnen, waarmede hij aanvankelijk geen raad wist, doch waarvan de Alkmaarsche jeugd hem bij zijn terugkomst in de kaasstad wal spoe dig wist te verlossen. Het aardige Noord- Hollandsche gebruik viert zijn hoogtij bij deze laatste veiling in het seizoen omdat dan de belangstelling het groqtst is en de onderlinge gezelligheid en goede harmonie tusschen koopers en verkoopers na de koude liefhebberij van het buiten-veilen ten zeerste wordt bevorderd. Beleediging van Ministerpost- hu ma. Tegen den heer D. Wijnkoop, van Amsterdam, die te Harlingen voor de S. D. P. als spreker optrad met het onder werp: „Leege magen en volle brandkasten1', is, zoo meldt de „L. Ct," proces-Verbasl opgemaakt wegens beleediging van Minii; ter Posthuma.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1917 | | pagina 6