No. 28. Donderdag1 8"Maart 1917. He Jaargang1 Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Bur.: BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. R. K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Verkiezing en vertegen woordiging in de toekomst faul de vagebond. - - - y Per kwartaal franco huis. 90 ct. Met geill. Zondagsblad 125 ct. bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant 3 ct. van het Zondagsblad 5 ct. Van 1—5 regels1 50 ct. Elke regel meer10 ct. Reclames per regel25 ct Kleine adv.: 30 woorden bij vooruitbet. 30 ct i. Sinds den tijd toen op het Haagsche Binnenhof na langdurige beraadslagingen de groote beslissingen vielen omtrent "de Grondwetsherziening inzake Onderwijs en Kiesrecht, sinds dien tijd wisten wij het ons een grooten plicht en hebben wij het ons dus ten taak gesteldonze lezers zoo goed en zoo nauwkeurig mogelijk in te lichten omtrent het nieuwe, dat er in ge heel ons kiesstelsel komen gaat. Een hoogst belangrijke periode in ons politiek leven immers gaan wij tegemoet, wanneer na een politiek bestand in 1917 in 1918 voor het eerst verkozen en vertegenwoordigd zal worden op de nieuwe wijze. Steeds, en niet ten onrechte, werd erover geklaagd, dat de politieke actie, de politieke strijd, welke wij voor onze goede zaak te voeren hebben, het meerendeel der burgers zoo koud liet, wat allereerst hieruit bleek, dat men de gelegenheid om een inzicht te krijgen in politieke aangelegenheden niet of heel weinig te baat nam, en dat men ten gevolge daarvan maar heel weinig kennis had van de meest belangrijke kwestie's. Die periode van politieke onachtzaam heid moge voor ons, Katholieken, nu eens voor goéd voorbij zijn; 't was ook vroe ger werkelijk hoognoodig,dat ieder naar best vermogen den grooten strijd mede-streed, doch nü, nu wij niet langer ons kunnen laten meêstuwen in den ouden, ons vertrouwelijk geworden verkiezings- sleur, nu wij telkens het nieuwe, het vreemde zullen opmerken nu wij dus" ook voor nieuwe moeilijkheden zullen komen te staan nu is de medewerking van allen méér dan hoognoodig, nu is zij absoluut noodzakelijk geworden voor ons politiek vóórtbestaan. Ziedadr de reden, waar om wij ons ertoe verplicht achtten, onzen lezers de werking van ons nieuw kiesstelsel te verklaren, zon der ons te wagen aan voorspellingen om trent zekere uilkomsten. Wij willen onzen lezers eenvoudigweg ddtgene lééren, wat spoedig algemeen ge kend en geweten zal moeten worden. Gaan wij eerst eens even nil, waarmede wij in ons nieuw kiesstelsel zooal rekening hebben te houden. De Grondwetsherziening van 1917 wil ons ten eerste bezorgen: algemeen kiesrecht, de verplichting tot het uitbrengen van zijn stem, èn: evenredige vertegenwoordiging; daarbij voegen wij nog de mogelijkheden, dat de vrouw ver kiesbaar wordt gesteld, en dat een vrou wenkiesrecht ingevoerd wordt. FEUILLETON. NaaT het Engelsdh van BDWi "BELLS. ,49. „Dat is volstrekt mijn plan niest," her nam de procureur. „Zie eens, hier is het bewijs, dat ik het wel meen," Blij deze woorden liet hij haar een sleu tel zien. „Wlat is diat?" vroeg M^raih nieuws gierig. „Een sleutel voior die geldkist," ant woordde hij; „Ik heb hem laten maken naar een afdruksel, dat ik nam, toien gij den anderen sleutel toondet Idle laatste maal, dat 'ik hier was. WJamrieer gij dezen hebt, kunt gij de kist openen zoo dikwijls gij verkiest, 'en zal het u gemakkelijk zijn. in het bezit tie komen van den rijkdom, die u van redhitswegie toekomt, era waarvan dieze jongen u zoude willen berooven." „Dat is waar!" zei de Marah; „maar gij vergeet, dat ik dan gevat zoude kunnen wojidlen. Ik heb 'er geen lust in om toog naar die gevangenis te gaan." „Veronderstel, dat gij het zoo' aanlegdet, dat al de schuld op dealen johigen man izoude vallen, dli'e zich Vincent. noemt. Als nu het eilnidle eens was, dlat hij in de ge vangenis geworpen werd, terwijl gij het geld kreegt?" •„Dan zoude ik het do'en, als 'ik maar wist hoe," zeide Marah. „Maar hoor eens. wees oprecht jegens mij. Een maand ge leden kwaamt gij hier als een vreemdeling CT werktet u geheel in1 mijne geheimen." Wat al veranderingenLaten wij ons in elk daarvan eens even indenken. Wat hebben wij te verstaan onder „algemeen kiesrecht" Het -kiesrecht wordt algemeen, dat wil echter niet zeggen, dat er niemand van het kiesrecht verstoken zal wezen. Krankzinnigen, van de ouderlijke macht of voogdij ontzetten, alsmede zij die tot zware straffen zijn veroordeeld, blijven van de stembus verwijderd. Ook zijn niet kiesgerechtigd, zij die we gens bedelarij of landlooperij zijn veroor deeld, zoolang nog geen 3 jaren zijn ver- loopen, alsmede zij, die meer dan 2 maal wegens een ander strafbaar feit. b'.v. dron kenschap, zijn veroordeeld, wederom zoo lang geen 3 jaren zijn verloopen na de laatste uitspraak. Deze categorieën worden jaarlijks door den Minister van Justitie op een lijst ge plaatst en aan de burgemeesters meege deeld. De gefailleerden, die vroeger ook op deze lijst werden geplaatst, komen daarop nu niet meer voor, omdat zij niet langer uitgesloten zijn. Ieder, die den 25-jarigen leeftijd heeft bereikt want deze leeftijd is gehand haafd en niet tot de betrekkelijk wei nige uitgestotenen behoort, komt op de kiezerslijst. 't Is dus duidelijk, dat de opstelling der kiezerslijsten tot veler gemak véél vereenvoudigd wordt; er behoeft nu niet langer gewikt en gewogen te worden, óf men wel kiezer is, óf uit hoofde van loon, óf van huur, óf van spaar bezit. Boven de 25 jaar fs men kiezerde en kele uitgezonderde weet het uit zichzelf wel, als hij om een der hierboven ver melde redenen géén kiezer is. Afgezien nu van onze denkwijze omtrent het goede of slechte van „algemeen kies recht", moeten wij toch verheugd consta- teeren, dat hier veel tijd-roovend, lastig werk overbodig is geworden,- en dat de vroeger hiervoor besteede tijd voortaan zeer ten nutte gemaakt kan worden in actie anderszins. Want actie, véél en krachtige actie zal er noodig wezen, gelijk hierna blijken zal. BINNENLAND- NEDERLAND EN DE OORLOG. MEDEDEELINOEN VAN HET |R. DISTRIBUTIEKANTOOR. Zooals men weet worden deze week geen „regeer,iingsvarkens" gedistribueerd. Het R. Distributiekantoor zegt bij die op gaven die deze 'week worden, verstrekt daarvan het volgende: „Ter verklaring van dezlen maatregel diepe, dat in de laatste weken de markt prijzen der slachitrijipe varkens vrij aan merkelijk stegen boven het bedlrpg, dat als noodzakelijk én voldoende aangeno men ds als de inkoopsprijs volgens art. 3 der Diistri'butiewet. Het hierbedoeldte ver schil is ten slotte (tot pl.mi 8 cits, per KOL gestegen, en de reeds zoo dure verstrek king van varkensvleesch zou aldus nog 20 0 duurder wondien. Ook in het voor jaar van- 191ó heeft zidh een soortgelijke toestand voorgedaan en met toepassing van dezelfde maatregelen, ld|ie toien in drie we ken die prijzen weer op norm aal peil heb ben gebracht, stelt men zich voor thans hetzelfde resultaat te bereiken. In afwijking evenwel van dien .toestand! in 1916, toen bet geheel stopzetten der distributie van varkensvleesch tijdelijk noo dig was, kan nu door gebruik te maken van tijdig gemaakte reserves, zooals reeds boven js vermeld, gezouten varkensvleescb geleverd worden." Omtrent de aflevering van aardappelen wordt opgemerkt, dat deze. nog niet op volle capiactieit kan gebracht worden, door dat bet vervoer van de opslagplaatsen naar de spoorwegstations, betgeen te water moiet geschieden, nog niet kan plaats vinden. Dientengevolge kunnen enkel de partijen, die langs de sipo or lijnen liggen, geleverd Worden, Wat de groenten betreft blijkt uit de opgave, dfet de afgeloop'en week slechts de helft van de aangevraagde hoeveelheid1 knolrapiCT en uien is afgeleverd. Die Friesdhe peen is nagenoeg tot het volle quantum verzonden, DE „PRINCESS MELITA". Het bewapende Eergisteren weier ver trokken stoomschip „Princess Melita" is weer den Waterweg binnengekomen en te Hoek van Holland geankerd1; nadat dle „Prinoess Melita" baar simelvuurkanonnen en ammunitie over boord geworpen, bad in zee en beeft het verlof gekreigien naar Rot terdam op te stoomen. MINDER PETROLEUM, Naar wondt m«d'eged>eelril hebben die greote petroleum-,importeurs, met bet oog iop de belangrijke vertraging dier zeetrans porten en de daardoor ontstane onzeker heid bij den aanvoer van petroleum, beslo ten, voorloopig hunne afleveringen, te be-, perken tot 75 pCt. van, de in die overeen komstige periode van 1916 van hen be trokken petroleum. DE „COPENHAGEN",* Volgens een te Rotterdam loopendi ge rucht is ,de Harwich-boot „Copenhagen" in beschadigden toestand opgepikt door twee Duits che torpedobooten en opgesleept naar Zeebrugge. PROVINCIALE BROOiDiCOMMIS31E IN NOORD-HOLLAND. De Voorzitter der Provinciale Bfoodcom- missie ,i«i NcondtHolland ontving van Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid! en Handel op 5 dezer mede- deeling, dat hij het gewelnscht acht, dat niet verder bewaarloom over granen of 'boicnien zal worden toegekend. Landbou wers, diie na 5 Maart afleveren, zullen dus sledhits to,! dien datum bewaarloom, ontvan gen. D'e Voorzitter der Provincial® Brood- commissie in Noord-Holland', heeft aan Heeren Burgemeester van Noord-Holland' de volgende circulaire gericht: Door den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel is mijne Gonnmiissie mede gedeeldl, diat aan dte Qenieentebesturen in Noord-Holland bij circulaire is bekend ge maakt, dat voortaan de buifenlandache rog ge, noodig voor het bereiden van zoet- roggebrood, verkrijgbaar op Wl-bons, zal kunt gij beta imog eens den, oenen of an deren keer' gebruiikebi. N'eemi hem' dus, on neem ook idiit aai» als een bewijs va.ni mijne belangstelling, in uw lot." Blij deze woorden (drukte Ihij behalve dien sleutel, ook nog eene beurs, in hare 'handen. Maralh greep beidie begeerig aan, „Goud", zeide zij', met .een bqgeerige blik in ihare oogeti. „Goud! en, het miiididiel om nog meer te 'krijgen „Twintig jguinjes," zeilde Bleverley B,ogg, „en nu zijn, mijne zaken voor dlif oogen- b'liiik met u afgedaan, Het zal uwe eigene begeerte zijn Wanneer wij elkander wieder ontmoeten. Luister welMocht bet eens gebeuren, dat gij er tóe bijgedragen hebt, om uwen jongen huurder van 'eemere mis daad te foesidhiuldligen, dap zal ik er wel van hooren, en op dien avond, nadat hij yeroor- deeld is, zal (iik' van den schemeravond' tpt elf uur op onze oude ontmoetingsplaats te vinden wezen, om u te bedanken. Ik zou bij1 idlje gelegenheid Volstrekt piet on genegen wezen u nog .tachtig blinkende gouden giuinjes, aan te bied-eni." „Dat zo,u met die twintig, die ik hier heb 'honderd uitmaken," zeilde Marah rekende. „Honderd po'nidl! Gij moet wel «en rijk main man wazen, diat gij zooveel kunt weggeven Ik heb menig jaar gespaard!, en bij elkander giesdhraapt zooveel ik maar kon, en ik heb nu injog maar weinig meer dlan de helft van diie som D|a procureur glimlachte. „Zal ik voor altijd afscheid', van uw ne men, Majraih?" vroeg hij'. „Neen, wij' zullen elkander wediar ointmoia- ten, wees daar maar 'niiet hanig voor. Ik zal het doen. Ik zal u voor dezen keer nog geen vaarwel tocroepatn!" Zij ;nam het licht op, ent ging met hem de trap op', daiarna opende zij de deur aan de stoat en zag hem weggaan, ter wijl zij io|p «en veibeugdie'm toon tot zich zelf mompelde: „ik zal hem wederzien -r- ik zal heim wederzienen hare dunne lip pen plooiden zidh tot een glimlach, toen zij naar die hand keek, welke zij ondier haar boezelaar hield) en Waarin zij den sleutel en idle beurs ^met geld verhorgen had. Toen idle procureur om de'ni hoek van die straat verdwenen was,, ginig zij' wedler in huis, en wierp die deur hard achter zidh toe. Ben toidht viel op hare kaars toen zij wedler in de 'keuken kwam en het licht ging uit. Zij kéék rond en ontdekte eindelijk d'e oorzaak. Het venster, hetwelk oip eene steeg' uitzag, diie in de stoat uitliep; stondl open. Zij sloot het gced', en ging toen doior voorzichtigheid gedreven, naar de deur van die steeg, ma-akte de talrijke grendels, sluit- boomen .en kettingen los, len zag scherp naar buiten in dé duisternis. *- Maar hoie vlug zij ook was, zij was touch nog tie langzaam geweest. Door biet ratelend ge,druisidh; idlait zij maakte gewaarschuwd! was een man uit zijn schuil hoek tegen dén muur onder het venster te voorschijn gekomen. Hij was zachtjes en vlug adliter haar de steeg uit gekropen en ontsnapte door de déur, zondier dat zijj het (in d'e duisternis kom bemerken. Toen hij ondier eene lantaarn voorbij ging, viel toet volle licht op hem. Het was het gelaat van dén zoon van den procureur, Ridhairdl Bjogg (Wjojdlt vwvolgd.J „Gij' dieedit mij de eer aan im mijl ver- trouwen te stellen," zeidie mijnheer Blogg. „Spreek ronduit, zeg ik,," hernam, zij, gij ontwrottiglt mij datgene, wat ik nog nooit aan iemand) anders verteld had, mijn toorn tegen Levi, mijn afkeer vcor zijn nieuwen vriend en mijne vrees, diat hij het geld! dlat ik begeer, aan 'een ander zoude nalaten. Gij bliest' de vonken van, haart, diiie in mijn binnenste gloeiden, tot eene hel dere vlam aan, zoodiat ik nu vol kwade gedachten en wraakgevoel ben." „Stil, Marah!" zeid'e Bleverley, „er mocht iemand wezen, die ons koude hooren." „Daarvoor behoeft gij niet bang te we zen," antwoordde de oudla vrouw. „De meid is uit, mijnheer Vincent, zooals wij hem hu moeten noemen, is. ook uit, en inijh oude gek van een meesteT is met hem mede. Benige van onze huurders, zijn voor pleizier uit, andere voor zaken, er is nie mand in huis. dan, wij alleen, dus, spreek vrij uit. O ijbehoeft niet te denken, ida.t ik geloof, dat gij toiier komt alleen 0111 een oude heks als ik genoegen te doen, of üit madelijden voor mijn onrecht, Inoe groot dat moge wezen." „M^aarom zonde ik dlat niiet doen vroeg hij 'op een koudén, onverschilligen toon, die wonderlijk veel verschilde van dlien van Marah. „Omdat gij even als al d'e anderen zijf, en alleen voor u zelf zorgt. Wiaartoe. wenscht gij, dlat de misdaad, toit welke gij mij aanspoort, u zal brengen,? Olijl haat Paul, en door mij wilt gij hem in het ongeluk storten. .Gij' ziet, dlat ik u zeer goedl hegrijpi Dlus zeg ik nogmaals, spreek oprecht tot mij1." „Gij zijt bijzonder slim," antwoordde hij. „maar laten wij tot het eerste onderwerp van ons gesprek terugkeeren. NVjees nu eens stil,- dlan zal ik u «ene geschiedenis vertellen. Er was .eens eene vrouw, diie een man. haatte „Eens!" herhaalde zij grijnZBndi. „Val mij niet iin de re'dle, anders zal ik nooit aan het einde komen," zei-dé Ihij glimlachend. „Zij haatte hem en wildé zich op hem wreken. Zij woonden beide ira één huis, jpn in datzelfde huis woonde ook een vrek, diie een zak met goud -en ju- weelen bezat. Diie schatten wilde de vrouw gaarne hebben. Luistert gij wel goied?" „Zekerlijk luister ik," antwoordde Marah. „Dloor het eene of andere middel wist zij e^n sleutel van de geldkist van dient ouden vrek te krijgen." (Hij speelde m-et den valsche'n sleutel, dien hij' haar had laten zién.) „Op zekeren avond, toen het zeer stil was, zooals nu hier ook, opende zij' de kis,t en stal den sohat." „En men vond uit, wie het gedaan bad en zij weid naar de gevangenis, gezon den mompelde zijl „Neen, neen/'1 antwoordde hij, „zij' Was slimmer. Een klein gedeelte van den schat met den sleutel verborg zij' zoodanig, dlat bet allen schijn had, dat da man, dien zij haatte, de misdaad gedaan badl. Hij' werd, dus verdacht, verhoord en gestraft, terwijl zij zonder straf bleef.!" „Nu begrijp ik het," zeide Marah, „en gij zoudt willen, dat ik haar voorbeeld volgde." „Ik jhöb' u alleen maar eelni geschieden is je Verteld," zeilde die slimme procureur, „indien gij er nut uit trekken kunt, dbn moet gij' het zelf wéten, Wtaif den sleutel betreft, daar kan - ik (niets mede doen, misschien) worden geleverd door het Centraal Béoodi- kantoor te 's-Gravenhage. Van nu af aan zullen dusi die bestellingen voor buitenlandische rogge aan dat kan toor moeten Worden gericht. Echter zullen de bestellingen gedaan.op bestelkaarten, die reedfe bij mdjtoe Commissie zijn ingezonden, nog door 'mijne Commissie worden uitgevoerd'. D'E POLITIEK'VAN MINISTER TRF.UB. Het „Hbld." verneemt, dat binnenkort een der leden van de Tweede Kamer ge bruik zal maken van de onlangs door den voorzitter in uitzicht gestelde gelegenheid om, in verband met de red'en van het aftre den van den heer Van Gijn, aam Minister Treuto in openbare vergadering inlichting t-a vragen over d'e politiek, diie hij dénkt te volgen iin zijn financieel beleid. STIERENKEURINGEN EN FO'KVEEDiAG. Vanwege de Provinciale Commissie tot bevordering der veefokkerij iin Noordi-H al- land zullen 'dit jaar, behoudens goedkeur ring van het. werkplan, op die navolgende plaatsen em datums voerkeuringen en te Alkmaar op 27 April dé centrale stiieren- keuring gehouden wordlen. De éénjarige stieren worden als ver leden jaar op het exterieur met in achtne ming der afstamming beoordeeld'. Eén- en tweejarige stieren met hun afstammelingen worden geprimeerd op den fokveedag in October te Hoorn te houden,, tn dén loop van dén zomer worden die afstammelin gen van dte stieren, diie naar die premiën madie'dtongen, door de jury taan, huis ge keurd. Op de voerkeuringen behoeven, «die vijf jarige stieren niet voorgebracht te Wor den; dleze Worden, voor zooverre die jury dit noodlig acht, aan huis gezien. De voorkeuringen hebben plaats,: Te Wiieringerwaard op 2 April; te Scfaagem pjp 3 April; te Nieuwe Nied'orp op 4 April; te Hoogkarspel op 5 April; te Hoorn op 6 April; te Purmerend! op' 7 April; te "As- send'elft op 10 April; te Beinningbroek op 11 April; te Weeringen op, 13 April; te Alkmaar op 14 April. DE JAARBEURS VOOR HET RUBiLlEK. Thans is definitief bepaald! dlat, die Jaar beurs Maandag én, Dinsdag a.s. voor het publiek zal worden opengesteld1. Dit moet niet beschouwd! worden als een verlenging van de Jaarbeurs; voor dlein handel blijft die sluiting ,oip Zaterdag '10 Maiart gehand haafd. TEGEN HET VLOEKEN. H,et Comité óm te komen tot oprich ting van een Bjomd tegen, het vloeken, hield Dinsdagmiddag zijn tweede vergade ring, ditmaal te 's-Grave'nbage. De voorzitter, de heer J. Eilaas, te Den Helder, sprak in zijn openingswoord over de xvele ingekomen sympathiebetuigingen zijn hartelijke blijdschap uit. Hij uitte den wensch; dat dleze Blond iets zou mogen doen tegen de vreeselijk voortwoekerende zoindie va,n het vloeken,. In bet bestuur 11a,men naast het voor loopig comité zitting de heeren dir. J. O. Soheurer, lid van dte Tweede Kamer en dis. H. Jansen,, veldprediker bij de derde divisie. Sympathiebetuigingen waren ingekomen van prof. Lindeboom, oud-Minister Colijn en oud-G.oiuverneur-Oeneraal Idlenburg. De vergadering wérd door dis. Jansen met gebed gesloten, waarna een, bestuurs vergadering plaats had'. ZITTING KEURINGSRAAD. De Keuringsraad voor de lichting 1918 zal te Sohagen vergaderen: voor dte gemeenten Schaigen, Barsinger- horn en W|ieringerwaard op 27 Maart; voor Harencarspel en Callantsoog op 28 Maart; voor Zijpie en Sint Maarten op 30 Maart; voor Anna Raulowna op 31 Maart; voor Weeringen, op 2 April. Te Helder voor Helder op 5, 7, 10, 11 en 12 April. Te Alkmaar op '21 Maart voor \V,ar- menhuizteii en Soboorl; op 22 Maart voor Petten. KAMERS VAN KOOPHANDEL'. In „Irene" te Utrecht werdl Dinsdag' een gecombineerde vergadering gehou'dlem van d'e Kamers van Koophand'e! eni Fabrie ken 'iw Nederland. D'e jheer 1. M. P. Harte, voorzitter van de Utreohtscbe Kamer nam, de leiding der vergadering op zich en heette den regee- ringsvertegenwoordiger, Mr. J. B, A. Ever wijn, referendaris van de lafidleeling han del van het departement van Landbouw, Nijverheid ct Handel, hartelijk welkom, waarna spreker die voorgeschiedenis' van het houden dezer gecombineerde vergade ring besprak. Hij deed hierbij! uitkomen, dat Ihet initiatief daartoe uitging van die Kamer te Meppel. De 'heer R. Houwink, lid' der commissie uit dte K. v. K. te Meppel, leidde daarna in (net vraagpunt „Zijn d'e Ka,miers van Koophandel ,en. Fabrieken im Nederland, tijdiens d,e economische crisié; dkzor den oorlog ontstaan, geraadpleegd in zaken den 'handel en de industrie betreffenidle?". Over deze inleiding bad een korte, ge- dachten,'wisseling plaats; waarbij de voorzit ter de conclusie trok, dat mian, algemeen van-gevoelen, is, dat de Kamers van Koop handel bestemd zijn, om, van advies te dienen omtrent zaken van handel en nij verheid. De regeering is échter niet ver plicht dat advies- te wagen. Diaarom moiet men haar ook niet hard vallen, dat ze het in die meeste gevallen niiet gedaan heeft. Hierna komt bef tweede vraagpunt aan de orde. De heer D. W. Stork, te Hengelo, advi seert niet het tamme besluit .tie nemen, dat de inleiidler heeft voorgesteld!. Er is op het cogeniblik niet een goedie ver tegenwoordiging van handel en nijverheid. Die moet er komen en die regeering, moet tot dte organisatie ervan worden aange spoord!. In handel en nijverheid moeten goede ad vise erende organ en komen. Er i s in diezen kritieken tijd reedls vlug werk geleverd. Dat moet in de toekomst wondén 'best endigd, D'e heer Stork meende, dat die vergade ring op den verkeerden weg was, door in allerlei details te treden. Spr. wilde een motie van orde voorstellen om, bij zitten en opstaan te besluiten of die vergadering al .o,f niet op den ingeslagen, weg wil voortgaan. Spr. zag gaarne de groot® lijnen gevolgd en uitgemaakt of mem reorgani satie wil of niet. De Voorzitter meende, dat die vergade ring thans kon laten rusten d'e wijze waar op de reorganisatie moet plaats hebbern Spr. zou de regeling hiervan willen over laten aan de regeering. Geroep1: Neen, neen! Prof. Blruins, van Rotterdam, gaf in over weging eene commissie te benoemen tot t

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1917 | | pagina 1