AGENDA r_,- ïfijytyt van het binnenhof. buitenland. oorlogsoverzicht. alkmaar. blaatselijk nieuws. burgerlijke s 1HBSSK! ALKMAAR. Zondag 11 dezer zal die H. Mis om half 8 in die St. Dominicuskerk worden opgedragen voor Maria Roo-dlers, overleden li-di Idler St. Mariha-Vereeniging, Afdi. Avondbijeenkomsten. STILLE OMMEGANG. Zaterdag 10 Maart, 's avonds 8 uur, ver gadering der deelnemers van Alkmaar en Omstreken; in 't Lokaal Hazes, Luttik Du-dorp, v 1 taak hebbend; een plan tot reorganisatie te ontwerpen. De Voorzitter stelde voor thans die dis cussies over dit print te staken en het aan te bonden tot punt 11 der agenda. (Luid geroep: Neen, neen!) Bdj groote meerderheid van stemmen verklaarde de vergadering thans bij opstaan en zitten de keur te geven aan bet plan- Storfc. Aan die orde kwam hu: Is die invoering van een handelsregister voor den handel en de industrie in Nederland gewensdht, zoo ja, hoe kan dit worden ingericht om aan het doel te beantwoorden, n.l. de bonafide handel te steunen. De inleider, mr. C. prikkers, te Amster dam, gelooide gerust te mogen zeggen, dat invoering van een handelsregister ge- wensdht is. De heer H. Grasso uit Den Bosch, lichtte daarop een voorstel toe van de K. v. K. te Den Bosch, om gemeenschappelijk aan te dringen zoo spoedig mogelijk over te gaan tot de instelling van een afzonder lijk ministerie van Nijverheid en Handelt Ten slotte deelde de vertegenwoordiger der regeering, mr. Everwijn, mede ,dat hij geconstateerd had, dat de Kamers willen medewerken tot reorganisatie van eigen zaken. Hij zeidie er van overtuigd te zijn, dat deze ernstige wil bij de regeering, een open oor zal vinden. Daarna werd de vergadering gesloten. Vergadering van Wioensdag 7 Maart, Alweer voerden 'n nieuwe reeks sprekers het Woord! over de levensmiddelen voorzie ning naar aanleiding van het 80-millioen- ontwerp voor" de uitvoering dier Distribu- tiewiet. i We zwijgen eerbiedig over het geboorde, daarbij slechts een uitzondering makend voor die belangrijke rede van den heier Van Vu turen (R.K.), waar deze het ver band besprak tussühen de persoonsverwisse ling aan Financiën en de beteekenis van het gevraagde 80-millioen-crediet, Over die beteekenis toch is twijfel ontstaan na het aftreden van Minister Van Gijn. Daarom stelde spr., in overleg met zijn partijge- nooten, de vragen, hoe hét oordeel der Re geering is over de beteekenis van de post; of zij die beschouwt als een blancocrediet of dat hij zich aan het gevraagde bedrag gebonden acht 'en of zij zidh vergewist heeft of de nieuwe Minister van Finan ciën, in strijd] met de meening van zijn. voorganger, van oordeel is, dat hem geen invloed toekomt op- de toepassing van het te volgen stelsel en dat hij zich ten aanzien van de besteding van het toege stane bedrag 'eenvoudig zou hebben neer te leggen bij die besluiten van den wii- nisterraad Deze vragen Werden niet gesteld; om dat de Katholieken bezwaar zouden heb ben tegen hoogere uitgaven, doch omdat zij hun verantwoordelijkheid volledig wil len kennen. Minister Rosthuma, die .eerst Iaat in den middag aan het woord kon komen, beschouwde ook de Distributiewet als een zegen, al is bij niet blind voor haar ge breken. Aan de aardiappelen-quaestie heeft de Riegeerisig haar volle aandacht gewijde Reedis in Augustus werden de eerste maat regelen te dien aanzien getroffen. Er is niu nog aanwezig 21/2 millioen K.G.wat niet voldoende is om te kunnen strekken tot de volgende oogst. Evenwel heeft de Re geering die beschikking over groote voor raden rijst en zullen daarbij! gedroogde groenten ter beschikking kunnen worden gesteld, Voor een koknreserve wilde Z:.Exc. reeds twiee jaar geleden zorgen; er werd zelfs Ben Kolenreserve-maats-dbappij opgericht. Er moest evenwel van het plan worden af gezien, omdat de leverancier van kolen (Duitsdbland) hoogstwaarschijnlijk beszwaar maakte mede to werken tot de vorming eener kolenreserve. welke later wellicht te gen hem zou kunnen worden gebruikt. Maatregelen ter bezuiniging zijn evenwel tijdig getroffen. Voor den aanvoer van knstmest is ge- diaan Wat gedaan kon worden. Er is op tijd een voldoende hoeveelheid gekocht. In Engeland) wordt evenwel 27000 ton vastgehouden. Evenzeer als o.a. 30 sche pen met 110.000 ton veevoeder. De geiftelde minimum-prijzen voor land bouwgewassen achtte de Minister aan den lagen kant, gezien de te verwachten zeer hooge productiekosten en lagere stroo- prijzen. Ten aanzien van het kunstmatig veevoe der, uitgevonden door professor Van Cal- car, werden, zoodra de uitvinding bekend werd, onderzoekingen ingesteld; welke nog niet volledig tot een resultaat hebben ge leid. Als het zou komen tot een algeheele uitsluiting van ons land; zou nijpend voed selgebrek met eigen middelen kunnen wor den geweerd. Evenwel zou de distributie zeer groote moeilijkheden meebrengen en zou de voedingswijze van het volk geheel moeten worden gewijzigd; De Minister bracht zijn betoog nog piet ten einde. 1 Na dé pauze werd de Postbegrooting zonder hoofdelijke stemming aangenomen, nadat de motie-Helsdingen, uitsprekende de wensdhelijfcheid van het ingaan van alle eajarisverhoogittgen voor dé postambtenaren «vat 1 Januari 1017 wa« aalngenomen met ♦2 tegen 14 stemmen. Welke aanneming den postambtenaren evenwel al bijzonder weinig zal opleveren. Minister L e 1 y todh verklaarde vorige week zidh van dé motie niets te zullen aantrekken. Sinds ons vorig overzicht is de toestand zoowel militair als politiek maar weinig veranderd. De eenige verandering wordt gemeld uit het Westelijk deel van Perzió, waar de Russen na Hamadan genomen te hebben de Turken hebben dit feit nog niet erkend h*n opmarsch in de richting van de Mesopotamische grens hebben voortgezet en nu voor de een 20 kilometer Westelijk van Hamadan gelegen hoogte van Asabadad staan, waarvan de top door de Turksche troepen, volgens het Russische legerbericht bezet gehouden wordt. Verder melden de Russen nog Husseina- bad en Charlak in midden-Perzie bezet te hebben. Gelijk wij- reeds vermeldden, broeit er iets in ChinaChina, dat voor betrekkelijk nog zoo korten -tijd stevig Duitschgezind scheen, heeft willen (of wil nóg) breken met Duitschland. De pogingen der geallieerden, om ook China in den strijd te betrekken, worden voortgezet. Welk nut de actieve medewer king van Chiha voor de Entente hebben kan is een raadsel tenzij het alleen gaat om de inbeslagneming van Duitsche sche pen in Chineesche havens. China kan al even weinig doen als Portugal, waarschijn lijk nog minder. Het toetreden van China tot het groote bondgenootschap tegen Duitschland kan er alleen toe strekken den toestand nog verwarder te maken. Boven dien is het de vraag of Japan, dat bezig is China geleidelijk tot"een Japansch win gewest te maken; érg ingenomen zou zijn met een daad, die thans leiden moest tot een beperking van dien Japanschen invloed, ter vergrooting van de invloeden van Rus land en Engeland. Maar de Entente zet baar pogingen voort, door de belofte van uitstel der be taling van de schadeloosstelling, in verband met den Boxeropstand, en verbetering van het invoerrecht, op een 5 pCt-grondslag. En Reuter meldt daarbijalle leidende personen in China zijn voor het afbreken der betrekkingen met Duitschland; er zijn echter nog technische moeilijkheden, die eerst uit den weg moeten worden geruimd. President Wilson krijgt zijn zin nog niet zoo gemakkelijk, dóór gezet hij raadpleegt zijn juridische raadslieden over de moge lijkheid, om de koopvaarders te bewape nen. Het is de vraag, of Wilson daarvoor de bevoegdheid uit eigen macht bezit, dan of hij daarvoor te toestemming van het Congres noodig heeft. Dit is een moeilijke quaestie. De, Vereemgde Staten waren al toos zeer naijverig op de bevoegdheden van het Congres, en daarom heeft de om schrijving der bevoegdheden van den pre sident iets vaags gekregen. Men zag in hem den uiterlijken vertegenwoordiger van het gezag en het hoofd der uitvoerende macht, terwijl alle bevoegdheden van wetgevenden en anderen aard samen kwamen in het Congres. Zouden de juristen, volgens de letter der wet en de traditie meenen, dat Wilson zulk een bevoegdheid, als hij nu wenscht, niet heeft, dan zal het nieuwe Congres in bui tengewone zitting de gewone zitting wordt volgens de wet den ren Maandag in December geopend moeten bijeenkomen, om de bevoegdheid te verleenen. Er zijn echter verschijnselen, die er op wijzen, dat ook in den boezem van het ka binet verschillen van meening zijn over de bevoegdheid tot bewapening van koopvaar ders, en over de opportuniteit van dien maatregel. Zwitsersche bladen tenminste vernemen uit New-York, dat Lansing de bewapening van "koopvaarders vooral wanneer deze contrabande vervoeren niet wenscht, uit vrees dat daardoor een viiandelijken daad zalworden uitgelokt. De „Frankf. Ztg." verneemt uit Zurich, dat naar aan de „Neue ZUricher Ztg." u t Den Haag gemeld wordt, het eerste gewa pende Amerikaansche schip met ammuni tie Zaterdag van Borbon naar Liverpool zal vertrekken. Afgezien van den dwazen omweg, dien het bericht maken moest om in de „Frankf. Ztg." te komen, en- die de vertrouwbaar heid er niet van verhoogt, is het onwaar schijnlijk,- dat hangende de beraadslagingen tusschen Wilson en de juridieke adviseurs over de bevoegdheid om de bewapening van koopvaarders te gelasten, een Ameri- kaansch schip gewapend zou uitvaren. En het onwaarschijnlijkst is nog, dat zulk een schip en nog wel een met aramunitie geladen, door zulk een mededeeling van zijn koers en bewapening de aandacht der duikbootcommandanten op zich zou ves- tigen. DE TOESTAND IN GRIEKENLAND. Vam een zijdie, die van de Grieksch» toestanden volkomen op die hoogte kan zijn, olntvangt het „H-dbl." uit Zwitserland de volgende mededeelitngen De mogendheden van de Entente hand haven niettegenstaande alles hun blokkade tegen Griekenland en leveren die bevol king van (het heele koninkrijk aan hon gersnood1 over. Het aantal gevallen van dood door den honger heemt hand over hand toe. Behalve het vijftigtal gevallen, waarvan reeds mel ding is gemaakt, worden nu weer drie gevallen vain dood' door uitputting gemeld uit Ste Mature, drie uit Messenie. Twee daar van betreffen jonge kinderen. Alle jonge kinderen bedreigt hetzelfde lot, zoowel in deze provincie als In Manii, waar alle levensmiddelen ontbreken. Vergiftiging door het nuttigen van onbruikbaar voedsel en ingewandsziekten richten de vreeselijkste verwoestingen Aan, in het bKOhder in de streek van Salam-is en op de Ionische ei landen, KARDINAAL MERCIER NAAR ROME? Uit Rome wordt aan de „Seooilo" geseind, en wij vermelden het bericht slechts onder voorbehoud dat binnenkort Z. Em. Kardinaal Merrier naar Rome zal ver trekken in verband met een kerkelijke plech tigheid, Welke België betreft. Op (h et oogenblik zou de H, Stoel met dje Duitsche autoriteiten door bemiddeling van dien nuntius te Brussel onderhandelen over de reis. D|e kardinaal zou door Zl HL den Paus zijn ontboden. In verband met dit Pau selijk verzoek maken de Duitscbers geen bezwaren. Ons is van een voorgenomen reis niets bekend. EEN CONSISTORIE. Naar uit Rome gemeld wordt, bericht de „Osservatore Romano" dat er vóór Paschen een consistorie zal worden gehouden, waar op echter waarschijnlijk geen kardinaals benoemingen zullen plaats vinden. TER LIEFDE GODS. (voor den noodlijdenden Priester-religieus) ontvingen wij: Vorige opgaaf f 142.70 Tot intentie der Geloovige Zielen - 2. N. N.j Bergen. Ter eere Van den H. Joaef - 1. Totaal f 145.70 ALKMAARSCHE BANK. In de „Staatscourant" No. 55 komen o. a. vóór de statuten van de Naamlooze Vennootschap Alkmaarsdie Bank alhier. BENOEMD. Tot agenten van politie alhier zijn be noemd Z. J. van Gijzel en Adlr. Koster. mededeeling; De Directeur van het Distributiebedrijf van Alkmaar, deelt aan belangheb-bïiTen mede, daf groene erwten, z.g. Groninger schokkers, grauwe- en capucijaer-erwten, voorloopig nog niet aan een maximumprijs onderhevig zijn. HARING EN BOKKING. De Directeur van het Distributiebedrijf alhier, ontving de volgende circulaire van het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel: Ik heb de eer U te berichten, dat in verband met een te verwachten aanbie ding van groote hoeveelheden haring in den open markt, de distributie van Nccrd- zee-haring en -bokking van.1 Regeenngs- wege tijdelijk zal worden gestaakt. Ik vestig er echter Uwe aandacht op, dat de vastgestelde maximumprijzen ge handhaafd blijven en tot naidler bericht zul len gplden voor alle haring, al of niet van kenteekenen voorzien- in den handel gebracht. VRIJSTELLINGEN MILITIE. De Biurgeaneester der gemeente Alkmaar brengt ter kennis van de ingeschreven;an der Militie voor de lichting 1918 dezer gemeente: lo>. dat volgens de wet van 22 Febru ari 1917 (Staatsblad No-, 224) aan- de be doelde ingeschrevenen geen vrijstellingen 'worden verleend wegens a. eigen vrijwilligeïii dienst; b, bro-edierdienst; r c. aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broediers of halfbroeders; d. kostwinnerschap; e. toekomstige woonplaats in- de Kolo niën of betzittingen des Rijks in andere werelddeeletn. Ten aanzien van deze vrijstellingen zal misschien dog eene nadere regeling wor den getroffen, waarvan alsdan nadere be kendmaking zal geschieden. 1 2o. djat de bewijsstukken ter verkrij ging va« vrijstelling wegens a. het bekleedlem van een geestelijk of een- godsdienstig-nrenschilievend ambt of op leiding daartoe, b. persoonlijke onmisbaarheid!, voor zoover de redewen daartoe bestaan op 21 Maart van- dit jaar, bij den "Burge meester moeiten worden ingeleverd of aan gevraagd vóór 1 April a-.se W1ENSCHEN MET BETREKKING TOT DE INLIJVING. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van de ingeschrevenen der Mi litie voor de lichting 1918 dézer gemeente, dat de di-enstpli-dhtigcn, die niet bij den Keuringsraad o-f ter gelegenheid van het in art. 76 van- het Militie-besluit bedoelde onderzoek -hunne wensdien- met betrek king tot d-e inlijving hebben kenbaar ge maakt, alsnog bij den Burgemeester der gemeente voor welke zij zijn ingeschreven vóór 10 Mei a.s. van bedoelde wenschen kunnen doen blijken, Zij, die zich opgeven- voor den dienst bij de Zeemilitie; kunnen bovendien op geven wanneer zij het liefst zouden wor den ingelijfd; in het tijdvak van 35 Sep tember of in het tijdvak van 1012 De cember 1917. RIJKSP0STDU1 VEN DIENST EN MOTOR-DIENST. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van de ingeschrevenen der Mi litie voor de lichting 1918 dezer gemeente: lo. dat zij, die wensdben. te worden opgeleid tot Verzorger van den Rijkspost- diiivendienst zich daartoe schriftelijk moe ten wenden tot den- Directeur van den. Rijkspostduivendienst en zich daarbij moe ten bereid verklaren eene vrijwillige ver bintenis als zoodanig krachtens art. 7, eer ste lid; der Militiewet aan te gaan. Minderjarigen moeten daarbij overleggen een bewijs van toestemming tot het aangaan der verbintenis, afgegeven door hem of haar, die de ouderlijke macht of die voog dij uitoefent; 2o. dat zij, die er prijs op stellen te 'worden ingedeeld bij Idle Motor-afdeeling hun verlangen daartoe schriftelijk moeten mededeel-en aan den Comlnandlant van de Motor-afdeeling te Delft, ondier op-gave van vollen naam, voorts der gemeente, 'waarvoor ingeschreven en datum van ge boorte. Overlegging van verklaringen, waaruit hun bekwaamheid in het chauffeurevak blijkt, is wenschelijk. De bovenbedoelde aanmeldingen moeten geschieden vóór 15 April a.s. WAARSCHUWING. KEURING VAN MILITIE- EN LAND- STORMPLICHTIGEN. De Burgemeester van Alkmaar, Waarschuwt de militie- en lamdstorm- plidhtigen, zich er wel voor te Wachten, zich met tusschenpersonen in- verbinding te stellen om voor den dienst afgekeurd te worden, omdat, indien zij inderdaad, on geschikt zijn, de afkeuring ook zond-er de tussdbenkomst van die personen zouplaats hebben. Nadrukkelijk wordt dé aandacht gevestigd op artikel 206. van het Wetboek van Straf recht, onder meer inhoudende: Met gevangenisstraf va-n ten hoogste twee jaren wordt gestraft: lo. ihij die zich opzettelijk voor den di enst bij de militie- ongeschikt maakt of laat maken; 2o. hij die een ander op diens verzoek opzettelijk voor dien dienst ongeschikt maakt. Indien in het laatste geval het f-ejt den doodi ten gevolge heeft, wordt gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren opgelegd. EEN OPLICHTER. Proces-verbaal is opgemaakt tegen een persoon, die zich aan bedrog heeft schul dig gemaakt, onder meer: door onder een valsehen naam kennismaking m-et een al hier wonende dame aan te knoop-en, en die, fender bedrieg-elijke voorwendsels, te be wegen, hem geld te leenen. NEKKRAMP. Ook in onze gemeente, en wel in de barak bij den Watertoren, heeft zich een geval van nekkramp voorgedaan, helaas reeds m-et doedelijken afloop. H-et slacht offer, eën jeugdig landstornier, die pas kort in dienst was (lichting 1917), woon achtig te Med-emblik en sinds korten tijd in garnizoen alhier, zal Vrijdag a.s. met militaire eer worden begraven. Voorwaar een droevig feit. We zullen hop-en, dat er geen uitbreiding van deze besmettelijke ziekte in onze stad moge p-laats vinden en in verband1 hiermede is het een geruststelling te vernemen, dat de compagnie, waartoe hei jeugdige slacht offer behoorde, dadelijk geïsoleerd is ge worden en dus niet met verlof mag, noch overgeplaatst zal worden. GEZOUTEN VARKENSVLEESCH? De Directeur van het Distributiebedrijf alhier bericht de. ontvangst van - gezouten varkensvleesch, welke ter beschikking wordt gesteld tegen den maximumprijs van f 1.10 per K.G, BRANDSTOFFEN. Met de bran-dstoff envoorziening is het, nu het weer enkele dagen ko-ud is geweest, treurig, zoo-dat sómmigen weer d-agen lang zonder eenige brandstof in huis zaten, Gis teravond waren er dan 3 wagons eierkolen aangekomen, zooda-t vanmorgen- om 8 uur de menschen al opgesteld stónden in die Rieterstraat, voor het pakhuis, van waar uit d-e kolen gedistribueerd worden; eerst werd er een mud- tegelijk gegeven, later een half mud en ten slotte een. kwart mud; velen, die er urenlang hadden gestaan, konden, zonder iets gekregen te hebben, huiswaarts keeren. Het was weer uitver kocht! Zou hier nu toch geen betere rege ling voor te vinden zijn; want het is toch niet alles, daar uren in de koude te staan en da-n n-og niets te kunnen krij gen, terwijl men anderen met 'wagens vol ziet heengaan. Zoo gezegd werd- 112 half mud voor het personeel, 3 zak voor ,een motorschipperenz.het is toch. o-ok wel om j-e geduld er bij tc verliezen.; als een, arme drommel uren met de centen in zijn handen, staat te wachten, en niets kan krijgen; een betere regeling is hier zeker noodig 1 Dieze strubbeling heeft d-aii ook van morgen. tot een botsing met de politie geleid; het volk wilde de deuren, van het pakhuis intrappen, en in de Langestraat bij het Distributiekantoor wilden inen de ruiten stuk slaan, zoodat de politie met den gummistok de menigte uitééndreef. In -den namiddag ging het beter, toen kon een ieder weer een kwart mud- krijgen. CASTRICUM. Bienoemd: De heer Van Gijn te Sdheveningen (Kurhausstation) is benoemd tot stationssch-ef te Castricum. LANGEND1JK. Koolprijzen. Sinds 5 Maart zijn de koolprijzen voor le kwaliteit als volgt vast gesteld: Roode en gele kool f1200 per wagon, plus een verhooging van 10 pGt., dus netto f6.60 per 50 K.G. Witte kool -f1200 per wagon, minus een aftrek van 10 pOt., dus netto f 5.40 per 50 K.Q. 2e kwaliteit kan te Broek op- Langen- dijk op Maandag én Donderdag en te Noordscharwoude op Dinsdag en Vrijdag geveild wordleo. De prijs hiervan is niet vast. "j Vorst en kolens chi aars ebt e. Met- nieuwe felheid is de vorst weer ge komen en met ongekend? kracht en hevig heid blaast dé ijskoude Oostenwind,..), en met de brandstof is het treurig ge steld. De oorzaak? De algemeene schaarsdh- te aan brandstof weliswaar, maar toch-schijnt bet ons toe, dat met dé distributie men hier zeer stiefmoederlijk wondt bedeeld. Er wordt koude geleden en in niet geringe mate. Vooral te Zuidscharwouidle is dit het geval. Reeds 14 dagen geleden was de zending van een wagon kolen aangekon digd, doch tot bedien is er niets gekomen^ Wij willen niet beweren, dat de schuld ligt aan de autoriteiten, maar bet is toch uiterst vreemd, dat omliggende gemeenten wel kolen ontvangen en men hier daar maar steeds verstoken van blijft. Nu het echter zoo ver is, dat er koude geleden wordt, is bet o. i. geboden, dat geen middel onbeproefd wordt gelaten, om in den ergsten nood te voorzien. Vergadering „Boerenleenbank" op Dinsdag 8 Maart. D'e Voorzitter opende de vergadering met gebed en heette de aanwezigen hartelijk Welkom. Hierop volgde jaarverslag, waarin de Secretaris meedeelde: dat het dagboek 1225 posten aangaf, er zijn 425 posten van ingelegde spaargelden, 260 terugbetaalde en dat in omloop zijn 292 spaarboekjes, waar- van 23 nieuwe. Bij h-et begin van. het jaar liepen 107 posten van voorschotten, waar van 77 zijn terugbetaald en 57 posten van ni-euwe voorschotten gegeven, op 't einde liepen 101 v-oorsdhotposfen en heeft de Bank !nog 6 boekjes in loopende rekening. Het ledental ging door vertrek en overlijden achteruit met 5, en 8 nieuwe leden traden toe, zoodat het ledental 153 bedraagt. Voor rente heeft de Bank voor spaar gelden 3 pCt. vergoed; voor voorschotten 41/1 pCt. en 1/10 pro-visie. Er werdien door Bestuur en Raad van Toezicht 21 verga deringen gehouden. Van af 1 Jan. is ver goed voor spaargelden 3 pCt. en betaald voor voorschotten 4 pCt. en 1/10 provisie. Met den wensch, dat het voor d-e leden een jaar mocht wezen van voordeel en bloei in tijdelijke en geestelijke zaken, sloot de Secretaris zijn jaarverslag, hetwelk met een applaus werd begroet. Rekening en belans Kassier. Er was een ontvangst en uitgaaf van f216.961.60 en passief en schulden van f 149.891.90. De rekening, door 3 commissieleden nagezien, werd in orde bevonden. Bespreking salaris Kassier. De Kassier was wel met zijn honorarium tevreden, doch het Bestuur meende hiet toch te moe ten verhoogen met f25 en te brengen op f400, hetwelk met algemeene stemmen werd- aangenomen. Verkiezing Bestuur. Aftr. d-e beer Oerb, Duijvis; herkozen met 75 van de 84 st. Verkiezing -R. v. T. Aftr. de beeren KI, Bruin Az. en KI. Kos; herkozen met resp, 76 en- 84 stemmen. Allen namen humme benoeming aan. B-espreking voorschotten. Tegenwoordig werd dit niet booger verleend dan f6000, dloch daar de toestand der kas het nogal toelaat, meende het Bestuur dit te kunnen brengen op f 10.000 (voor één jaar)met algem. stemmen goedgevonden. Bespreking percentage. Zooals reeds uit het jaarverslag blijkt, is het p-erc. van voor schotten met 1/4 verlaagd; nu vroeg het Biestuur weder machtiging, om, indien hierin verandering moest worden gebracht, dit zelf te kunnen wijzigen. Werd algemeen toegestaan. Benoeming 3 leden tot nazien der reke ning. D'oor het Biestuur werden benoemd de heeren C. Kramer, H. M-etselaar en Jb. Zijp, welke hunne benoeming aan namen. Hieromtrent werd nogal was gediscussir eerd; daar vel-en meenden, dlat het toch niets gaf, daar de eom.-leden toch niet in d-e boeken mochten zien en het van- de uit treksel moesten hebben, wèrdi zelf voorge steld een accountant te nemen, doch daar het Reglement der Centr. zulks voorschrijft, werd de discussie hierover gesKnen. Mededeeling. De Voorzitter deelde mede, dat er een verklaring zou worden ge vraagd omtrent het verleenen veaer feest gave, zooals in de vorige vergadering was besloten, aan de Centrale, doch deze mocht dit niet uitreiken. Rondvraag. Door den heer W; Gouds blom Az. werd de vraag gesteld; of het niet mogelijk was d-e Bank in een L.- len T.- bank -om te zetten. Dit lok-te een groote bespreking uit, want vele h-arer leden zijn geen- L.- en T.-ers. De heer C. Krajner deelde het Biestuur mede een reglementswijziging te zullen in dienen, waarin meer vastheid- voor de mid denstanders en anderen komt. Na veel discussie werd deze zaak uit gesteld tot de volgende „Buitengewone" vergadering, welke hiervoor zal worden op geroepen. Hierna, bedankte de Voorzitter allen nog' eens voor hunne opkomst en werd de vergadering gesloten met gebed. HEEMSKERK. „Stille Omgan g." Dinsdagavond had een druk bezochte vergadering plaats van het Genootschap van den „Stillen Om gang", dat hier 110 -leden telt. De vele besprekingen waren geheel gewijd aan het programma voor dé bedevaart, die 's-avonds om half elf aanvangt met- een plechtig Lof. In vier -groepen, elk met drie leiders, zal op de gewone wijze de bedevaart plaats hebben. Door den ZeerEerw. Heer Pastoor werd vooral aangedrongen, om veel te bidden voor den vrede. uitgeest, R. K. K i e s v e r e e n i g i n g. Niettegen staande het ongunstige weer een redelijke opkomst. Voorzitter opent de vergadering. Daarna voorlezing en goedkeuring der no tulen. Vervolgens was aan dé orde het punt: Bëspreking eventueel® candiidlaatstel- ling vcor de a.s. Tweede Kamer-verkiezing. Geadviseerd werd1 door de Centrale R. K. Ki'esvereeniging om te besluiten van dit jaar de verkiezing buiten te sluiten en de zittende Kamérleden voor dit eene jaar bij -enkele candidaa-tstelling hun mandaat te laten behouden, gezien daar een volgend jaar (1918) toch weder eene Tweede Kamer verkiezing noodig zal zijn. De afdleeling Uitgeest besluit eenparig met het advies van dé Centrale mede te gaan. RondvTaag levert weinig bp. Daarna sluiting. SCHOORL. Polderverki-ezing. Vcor d'e ver- eenigde polders en oningepolderde lande rijen -onder Petten en Sahoorl werd het" kozen tot lid- van het Dag-eli C. Duin Jz. te Schoort. Voor d-e vereenigde Harger polders werd- herkozen tot en Voorzitter van het Colleg meesters A. J. Peeck te Sch Voor de Gro eterpolder were Poldermeester C. Duin Jz. Secretaris-Penningmeester S. Schoorl. BEEMSTER. Brand. Woensdagmorgen onbekende oorzaak het woon! heer Hellingman aan den Lr den grond af; het nevensta. woond door den lieer Hellin men te behouden. De motorspuit van Midden- defect geraakt d-e vorige we- spuit-en, zoodat deze geen di WERVERSHOOF Ook in. deze gemeente is; turf, briketten, anthrariet en scholen zijn na den middag gJ Voor het bouwen van Kerk te Onderdijk is alhier f1600 bijeengebracht. ALKMAAR. GEBOREN 5 Maart. Neeltje Elisabeth nelis Oudes en Johanna Dorssen. 5 Maart. Grietje, d. v. Wil| Maartje Roos. 6 Maart. Gerardus ALbertui Ruiter en Geertrui-da Ol GETRÓUWD: 7 Maart. Jan den Adel Elisabeth Godijn, wed1, van Ni| man. 8 Maart. Albert Schoonewil Blom. OVERLEDEN: 5 Maart. P-iet-er Christo-pli 6 Maart. Hendrik W-i-llem 70 j. Trijntje Spaarman, Jacob O verberg, 65 j. Jac- 19 jaar, 6 Maart. Jacob- Mooij, 75 6 Maart. Jaco-ba Dinged-es] Jacobus Philippus Opdam, 73 7 Maart. Antje Slooten, -\ve<' Ven, 93 jaar. 8 Maart. Alida Margareth; 1 maand-, KERKNIEUWS DE PROSYNODUS VAN HE HAARLEM. Van de verschillende besluite en medegedeeld op de prosync dering van het Bisdom Haarlet den 6 Februari van dit jaar, 1 gende worden medegedeeld Onder no. 2 lezen wij: ,,l voornemens zijn, den leeftijd d die gevormd moeten worden acht en langzamerhand té vermint het geloof en de zeden der deze slechte tijden niet al te ze loopen, en opdat zij de kr; Geestes zoo spoedig mogelijk worden, hebben Wij besloil gende te bepalen In de parochies, waar het Hl des Vormsels door Ons zal wt diend, willen li'ij, dat in da Ons ter loedietiing van dit Sac - len worden aangeboden zij, du. jaar in 1918 al degenen, die h in 1919 die hun achtste; in 19 I die hun zevende jaar voleind hi Onder no. ro 2e. Bij dezen brengen Wij der Eerw. Geestelijkheid, dat h eertijds door ons gegeven aan Diocesaan Vereemging van O in het Bisdom van Haarlem, de aanstelling tot hoofd eene Ons Bisdom, voor hen die tot bisdom behooren, bemoeilijkt door Ons is verklaard vervallen KUNST. RIJP VOOR HET SANAT( B-ij h-et tijdlschrift „Groot-Nee deze maan-dl a-ls dramatische bijla- „Om die menschen" van Marceli De schrijver vertelt er een h-ee] bij(hoe hij tien jaren lang n. stelen om een opvoering. Op zij het succes d-eed' het stuk ons tooneel-d-irecti-es in ons land' aa zélfs een avontuur te Parijs. Bej wijs is de heer Emants bij van zaken over niemand) tevri de 10 on eel-directies niet, o-ver vooral niet. Sarcel's gemo-ed-elijl dat het publiek altijd gelijk h meent spr., ni-et op voor het ,;t Nederlandische publiek, dat alti zaken noodzaken ziet". Emanits' conclusie is deze: hjke lezer, lidi van h-et geachte scire publiek, komt het u ni-et iemand; die in Ned-erlandl zijn- 1 voor het t ooneel degelijk werk - beschouwd! moet word-en als h- maal, rijp voor een o-f ajvd-er I um?" KEIZER WILHELM EN DE In een onderhoud m-et den ."f"5 Muller, zeide keizer W|iÜ "Oeratuur, theater -en geschiedi kend in onzen afmatteniden tijdi zijn en de natuur mijn eenige onts- net theater heeft tot taak te en ojp 'te wekken, iedere eeuw karakter. Het is één der blijvend- ten van het 'theater -dit "karakter 1 kuituurbeeld te toon-en.-In zulk tnoet zelfs het kleinste en 011i ste op zijn plaats- staan en mi f keurig den geest van dien tijd w< 1 aa^n Itrt dloor den dichter won I »,n'i. ,Bij de2e gelegenheid zeid 1 h£t eerst? woord over den- MMtÜ

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1917 | | pagina 2