Violen Haast U NIEUW RIJWIEL J. BUISMAN. Het Kof Bouwtt en U kunt nog zeer goed koop een koopen bij te OÏÏDOIIDOIP (Verlaat.) 19* Ook nog eenige gebruikte Rijwielen, die er keurig uitzien en in beslist goeden staat. Snaren en alle onderdeden. A. KLOOSTER 1 Ter dekking t Bonus, E StbJ Dekgeld f 20 Staat ter de eendonkeroV Openbare V te SINT Pi notaris te en om Lourdes, wat zeer mooi: was. Hopen wij een volgenden' maal wederom: een, volle zaal, want die Katholieken kunnen er nog zooveel van leeren, want er is nog zooveel wait men maar half, of toeefemaal niet weet. BUR G E R LTTKÊ STAN D. ASSENDELFT. Van 1623 Maart. Geboren: Margaretha, dL v. Anton Jak en Geertruida Grandiek. Piet, z. v. Jan Aafjes en Di-euwertje 'Hauiwertjes. Geboren: Jaooibus Marinus, Johannes, v. Veen en Sjoerdtje Bui mi. Overleden: Guurtje van der Zaan, 75 j. gehuwdi met Klaas Huypen. Neeltj'C, d. v. Pieter Veenis en Guurtje IJff, 2 nwui. SCHAOEN. Van 1623 Maart. Geboren: Cornelis Gerardl, z. v. Cornells Dirk Oudlshoorn en Geertje Raven. Adirianus Wilhelmus, z. v. Jan Groot en Trijntje Stuijt. Yoor elk mnzlek-instrument Is het beste adres bij HEKELSTRAAT 11 ALKMAAR. ELCK WAT. WILS. In het Gemeentelijk Armenhuis in Opsterland (Fr.) zijn sedert 20 Januari van de 39 verpleegden 12 ouden van dagen overleden. De lange winter met zijn strenge koude was hun te machtig. Sedert kort is de dichter Paul Cta-u-del del als buitengewoon zaakgelastigde te -Rio de Janeiro aangekomen. Een jong Fransch componist, Dar jus Milliard, die reeds en kele jama's en -gedicht era van Glaudiel toon zette, begeleidt hem als secretaris. De groo- te katholieke dichter arbeidt aan twee ver volgstukken van „L'Otage". De titels zijn: „Le Père ihumilié" en „Le Pain duir". De directie van Phillips's Gloeilampen fabrieken te Eindhoven heeft besloten voor haar personeel stukjes grond ter beschik king te 'stellen, voor het verbouwen van aardappelen, peulvruchten enz. De cinematografie heeft niet gerust vóór ze een eigen rijk kon stichten. Men bericht uit Rome aan de „Gaulois", dat een filmtrust het heele eiland Monte- Cristo heeft gekocht en het zal inrichten voor bet maken van films. Meini zal er de films niet alleen opnemen, maar ook af drukken in daartoe te bouwen ateliers. De bevolking van het eiland zal dus een zeer eigen aardige worden en alleen bestaan uit filmregisseurs, filmoperateurs, filmspe- 1-ers en voor verschillende werkzaamhe den noadige werklieden, De nieuwe Hongaarsche goiudem en, zil veren zijin thans gereed. Gp de gouden munten van 10, 20 en 100 kronen, staat de beeltenis van koning Karei in kroniings- ornaat volledig, op de zilveren munten staat slechts zijn borstbeeld'. De munten bevatten verder de spreuk des konings: „In oorlog en vrede met de natie voor het vaderland", De directeur, de bureauchef en de boek houder van het levensmiddelenlbureau te Schoten hebben aan Bl. en W, oinibslag ge vraagd, omdat in den raad gezegd is, dat bet l-evensmid-delcnbureau 'bestaat ,/tit kin deren ,en aftandsche lieden". Het te Marseille verschijnende blad „Echo de Chine" meldt die arrestatie van den vroegeren Ghineeschen minister van binnenlandsche zakeni Soen-Hoeng-li, welke te Peking levendige opwinding veroorzaak te. Naar verluidt zou deze arrestatie ge schied zijn. omdat Soen-Hoeng-li een ver- eeni'ging had gesticht, die tem doel had bekende leden der regeering te vermoor den en omdat hij verder in een aangelegen heid! van omkooperij' gewikkeld zou zijn. GEMENGD NIEUWS. Een inbreker oindier bed. De dienstbode van den heer "J. te Maastricht, bemerkte eergistermorgen, dat in de kamer, waar ze wilde gaan werken, zi«b een man onder het bed bevond. Ijlings snelde ze de kamer uit cm gooide achter zich de deur op slot, waarna ze die politie waarschuwde, die die man arres teerde. Hij! bleek een Duitsch deserteur te zijn dn had) reeds eernig geld uit een kastje weten te ontvreemden. Een gevaarlijke coiffeur. Een paar Duitsche knapen uit Papmesbeide (Koblsheidt) gingen in een barbierswinkel te Bleyerheide om geknipt te worden. Toen. het o pbetalen aankwam, haalde een der jongens uit die voering van zijtm pet enkele Duitsche bankbiljetten. De coiffeur dschte 20 mark, en om aan zijin bedreiging kracht bij te zetten, manoeuvreerdie hij met een paar scherp geladen revolvers. De coiffeur kreeg 5 mark en zit thans im voorloopige hechtenis te Kerkrade wegens, afpersing. Verscheurende dieren i,n Gel derland. Het zal wel weinigen, bekend zij'n, dat er in den achterhoek van. Gelder land een Hauenbeck's dierenpark in het klein is. Wij! zagen -ee-m reeks afbeeldingen in „De Natuur", bij! een artikel vain H. J. van Balen, waarin hij' vertelt vaar den Ne- derlandschen Hagenbeek, den heer J. Bur gers ien zijp verzameling, waaraan zelfs leeuwen en leeuwinnen- niet ontbreken,. De heer Burgers schijnt een echt dieren liefhebber te zij'n, die weet, wat de beesten in .hun gevangen staat toekomt, wamt het zijn geen hokdieren; zij looiperu ook niet op een planken of steenen-grondlje van enkele vierkante meters oppervlakte, maar nebben de beschikking over ruime rennen, stukken weiland!, afgezet door stevig ijzergaas, aan alle kanten omringd door bosab en struik gewas'. En voor de beesten, die behoefte hebben aan klauteren en klimmen, heeft hij in de open lucht kunstmatige rotsen em ge zellige holwoningen laten bouwen dloor de houten wanden van de hokken te b-eklee-dlen en te garneeren met lagen en' bloikken van cement, waarop allerlei grillige uitsteeksels, klomp-en steen en- richels' zijin gemetseld. Op een van de foto's in het blad zien we een manenschaap boven op zoo'm fantastisch bouwsel staan -en de heer Va'ra Blaten was er ooggetuige van, hoe het dier 't -een genot vondi om vlug zijn huis op- en af te klau teren. De h-eer Burgers is zijn verzameling met pluimvee begonnen en heeft die lamgazmer- hand uitgebreid, zoodiat hiji nu over een alleraardigste collectie beschikt, waarvan particulieren, bestuurders van gemeentelijke hertenkampen en plantsoenen hem van tijd tot tijd wat afkoopen. Er zijn eenden pauwen, fazanten in soor ten en wel uitsluitend de diuuindere, zooals goud-, zilver- en diamantfazainiten, konings fazanten, fazanithoenen, ringfazanten, Mon- goolsche -en bonte fazanten; behalve de toch ook al schitterend' mooie gewone pat. wen, loop-en er Javaanedne en. andere zei-dizame pauwen. In een grootau vijver en in allerlei kleine bij vijvertjes plassen de eenden en ganzen rond ;vlug|ge stereendlen, -duik- en krooiseeuden, groiote ganzen, Nijlganzen, Canadees'dhe of zwanemganzen, pijlstaarten en verder zijn er dan nog een flamingo, een paaT buizerds, een scholle vaar. Er is ook een gier, die aas-, Alpen-, ganzen-, of witkopgier, een groot, krachtig, maar afzichtelijk beest, dat wiel zes- pond rauw vleesdh per dag opeet. In een ruime ren zijn een tiental kleine vogels ondergebracht: patrzijzen, kemp hanen iein Californische kruifkwartels-, die, al is de combinatie wat vreemd, elkaar goed' schijnen te verdra'gen. Natuurlijk zal men -er het meeste belang in stellen, welke groo-te dieren er in het -diirenpark te zien zijn. In de eerste plaats vindt men er het reedls genoemde manenschiaap; herten ©n aan verwante dieren zijn er i:n verschillende, soorten. Behalve reeën en damherten loo- pen -er -een viertal Engelscbdn-dische anti lopen rond. Naast een paar mooie edelherten en een reboe hebben een twiaetal Japansche 'herten 'hun verblijf; eehige Nijlgau-anti- lop-en deelén hun ren met -eeira jongen ka meel. Een jonge bison van een jaar oud! kijkt de bezoekers grimmig aan, maar men ver geet zijn angst bij de lama's, die ?r met hun lange nekken, verschrikt-eigenwijs uit zien. Verder zijn 'er nog eenige oude en jonge Russische wolven, een vos-, een wild zwijn eri een das. Drie leeuwen en een beer zijn de aam winst van den laats+en tij'd. Die hebben dan ook nog -geen verblijfplaats in deppen ludht en moeten in hun hokken wachten tot die gebouwd zijn. Zoodiat de bewoners van dien Achterhoek ons Artis wel niet te zeer zullen misse-a. Aardappelen in een lijkwagen. Een inwoner van Vianen was dezer dagen te Utrecht overleden; zijn stoffelijk over schot werd per lijkwagen naar de plaats zijner inwoning vervoerd. Men achtte het echter zonde, dat de wagen weer leeg naar Utrecht zou moeten vertrekken en daarom werd gepoogd, hier nog goede munt uit te slaan. In Vianen nl zitten nog aardappe len in overvloed en in Utrecht heeft men ze niet. Dies werd de wagen volgeladen. Alles ging goed tot halverwege; daar ont dekte een voorbijkomend marechaussee on gewoon gerommel in het zwarte voertuig. Even stoppen, inspecteeren, en jawel, daar kwamen de piepers voor den dag. Inbeslag neming volgde plus een proces-verbaal. Een nieuwe Kop en ick. Te Keu len is een schoenmaker tot een jaar en zijn zoon wegens oplichterij, tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Ons schoenmakertje had zich een oude uniform van eene douanebeambte, een hartsvanger en een revolver aangeschaft en begaf zich naar de Nederlandsche grens, waar hij smokkelaarsters aanhield en hun de gesmokkelde goederen afnam, welke hij tegen hooge prijzen verkocht. Zijn zoon verleende hem hulp bij de uitoefening van het particulier douanebedrijf. Voor de rechtbank verklaarde hij, dat hij zich het geval van den schoenmaker van Köpenick herinnerd en diens voorbeeld gevolgd had. Goed werk van een politie hond. Woensdagavond half tien verliet te 's-Gravenhage een 17 jarig meisje de een woordenwisseling met haar moeder, na ouderlijke woning. De politie werd hiermede in kennis geGteld en met behulp van een politiehond werd een onderzoek ingesteld om het meisje op te sporen. De diensthond „Herta", die een spoor volgde, bleef van nacht half drie voor een perceel aan de Nieuwe Laantjes te Scheveningen s'aan blaffen De bewoner van het perceel, die reeds sliep, werd gewekt. Het gezochte meisje, dat een vriendin was van de doch ter van bedoelden bewoner, bleek in het huis te vertoefen OORLOGS-VARIA'. H one G'ust Godl zag. Onder dezen- titel vertelt d-e Z.Eerw. Pater Van Mierlo S. het volgend' ver haal van een soldaat in „De Stem uit Bel gië": Het was inog bij Antwerpen, jin de eerste dagen van de beleg-erinig. De Duitschers ruk ten met alle geweld' vooruit; wij' hadden in allerhaast moet-en terugtrekken-. W'ij bevcm- dlen ons iira 'f vlakke veld, toen opeens bet ontzenuwend' geknetter van mitrailleu- zen langs alle kante;» oip on® losbrak. We had-den juist dien- tijd, eenige kameraden en ik, om in een- gracht te springen en ons achter den dijk te verduiken'. Wie lagen met onze been en- plat in 't wat-er. Daar was w.eiinig uitzicht op- spoedige verlossing. We lagan dlaar in enfilade 'ge nomen door ik weet niet hoeveel tnitrajl- leuzen. Daar was niets anders- te doen, dian zich heel koest te -houd'em en afwachten, wat er gebeuren zoiu. We konden daar zoo een heel tijdje -ge legen hebben wel verminderde 't vuur der m-itrailteuzen, maar de redding bleef uit. Niemand sprak een woord; we voelden geen goesting om veel te schertsen. Het diepe bewustzijn, dat de dood' als een reusachtige roofvogel over ons zweefde -en zijn prooi beloerde, liet ons niet los. Nu, 'k mo-est bekennen, 'k was maar een kleine jongen da-ar, wel niet bang, maar wat kondt ge doen? Ik ware in alle geval niet gaarne zoo met pak en zak in die eeuwigheid ge gaan. Daar -er nu geen verandering- scheen te komen in -onzen net-eligen toestand; stelde een van die kameraden voor -een rozen hoedje te biidi'dën. Ik (geloof, d'at hij naar ons hart sprak. Nooit heb ik gevoieldl als toen, hoe in zulke o ogenblikken van .groot gevaar ons hart zich als natuurlijk tot het gebedi keert. E11 ik had 'zelf al, bij imilj izelven, -eenige weesgegroeten ge beden; maar voorstellen samen' te bidden, 'zoover had ik -het nooit gebracht. „Nu, dat is geen slecht gedacht," zei ik. „Wel ja," zeidien de- anderen. Maar er was er één, wien dit niet aan stond'. Bij dit voorstel schoot hij in -een Fransche kolere. „Als gij ,wilt -bidden, kunt ge dat al leen doenriep hij. „Ik wil van die vod den niet w-eten. En ik eisch, dat gij mijn opinie zult eerbiedigen." „Wel, gij moet niet meebidden, zoo ge niet wilt," sprak onze kameraad-. „Maar indien wij sterkte vinden en opbeuring in 't gebed; laat ons dan betijen. Wij -belee- d'igen u n-fet; maar vragen-, dat gij onze cupi-nie zoudt eerbiedigen ook." „Bid- maar op, kameraad," zei ik. „We zullen een-s zien," ti-erdie de an dere. Nu baalde onze kameraad een rozen krans uit, maakte e en- kruisteek en, en begon 'het Onze Vader. Maar 'hij was nog n-i-et tot aa-n: „Ons toekome u. rijk" gekomen, of de andere, zijn gezicht maar omis toekee rend, snauwde ons 'toe: „Ik protesteer... Ik protesteer, non de D.J .M-aarbij ihaidJ den tij'd! niet oim- zijn vloek te eindigen. Om zijni gezicht naar ons toe te keeren, had! hij tevens den kop1 wat -op gericht, en op 't zelfde oogenb-lik trof hem -een kogel in 't vl-akke voorhoofd'. Hij viel, morsdood neer in de gracht. En toen-... ja, ik kan ni-et anders zeggen, want het is de loutere waarheid, toen -heb- iik Go-d' ge zien. En ik kan u verzekeren, dat ik nooit beter -en inniger (en mat meer betrouwen heb gebeden, d an o'p- id'it oo-g-eniblik. Ik kan u verzekeren, d'at wij allen, die daarbij* waren, nipt anders koinden denken- of voelen, dan dat Gold) om- ons he-enwaarde. Een radicale opdos-sing. Het „B-erl. Tagéblt" bevat het volgende niet oinv-erm-akkelijke stukje: Aaii id-e „Mecklenb. -Nadir,," heeft h-et Duitsche volk het te danken, indien heit juist nog itf-e rechtertijd, op het strijdmid del opmerkzaam is -gemaakt, waarmee Duits-chla-nidi iin (geval van- een oorlog, met het grootste succes tegen Amerika kan optreden-. Het blad! -gaat in- zijn militair-politieke beschouwingen va-n het geschrift u-it van den admiraal op non-activiteit V-on Thomp son over de Duitsche vloot en wijst er op; dat daarin 'die volgende zin vo-orkomt: "Het kan- zonder twijfel -een volk niets baten, een goted onderhouder» vloot te te- zitten, indien het nochtans bij het- sluiten van- den vrede wordt gedwongen de voor waarden, van den tegenstander te aanvaar den,, waaronder wel immer het -overgeven van de vloot zal voorkomen". Hierna komt die „Alecktenb. Nachr." in all-era ernst tot deze gevolgtrekken-: „De mogelijkheid ien die daaruit voortspruitende zeer bijzondere uitzichten op een overheersah-ende, toekom stige wereldpositie van- Duitschland, zijn ongetwijfeld reeds dikwijls in l-eekenkrini- gera overwogen, maar het. is wel de eerste keer, dat zij dn het openbaar door -een vak man worden uitgesproken. Het schijnt bijzonder belangrijk deze ge dachte met het. oog op de dreigende Am-eri- kaansche oorlogsverklaring vast te nagelen. Met zulke uitzichten zouden wij een Ameri kaan sehe oorlogsverklaring slechts met vreugde kunnen begroeten. Versterkt met de beste Eng'elsche -eenheden- beschrikt.en wij dan niet alleen -over de m'ogelijkh-eidj, maar -ook over het recht onze vriendelijke neven aan die overzijde van dien Oceaan met zeer overmachtige strijdkrachten- -een bezoek te brengen -en- -een aantal der trail- liarden, welke do-or (den. munitie-handel uit de huid van ons volk zijni gesneden, met hoffelijke beslistheid weder terug te nemen, H-et Duitsche volk verwacht van den rijks kanselier, dat deze zich ditmaal ni-et -eerst dam m-et de beieren Engel seh-en- voor ondier- handelingen zal inlaten, indien deze daartoe het verlangen hebben-, maar -eerst ddn, als Engeland zoo .is neergedrukt, dat wij zonder beperking den vrede kunnen dic teer en." Dit voorstel, zegt 'dan heit- „iBlerJ. Tagebl.", heri-ninert aan het bekenidle recept voor het vangen van leeuwen; Men neemt een zeef,' laat de Sahara er door loopen en kan -dan gemakkelijk de leeuwen, die diaarop liggen blijven-, vangen. Macist-e aar, het fro-ht. De „Manchester Guardian" ontvangt uit Italië -een brief, welke de volgende bijzon derheden omtrent den bekenden film-acteur „Maciste", wiens geweldige krachttoeren V-elen onzer lezers zich uit de b-ero-em-dle film van Gabriel-e d"A-n-nurazio; „Ca-bida", zullen herinneren. De avonturen- van Ma-riste, den Alpen jager, maken de vreugdie van alle Italia-an- sch-e bioscoop-bezoekers, uit. Maciste is een Genuecsche reus. Vóór den- oorlog was hij stuwadoor in de dokken van- Genua-. Een van zijne daden bestond hierin, dat hij -een Oostenrij-ksdhe scherpschutter, die in -een kleinen -boo-m zat, omverwierp. Ma ciste vond het niet no-o-dlig hem dood) te s-dhieten. Hij rukte het boompje met den wortel uit den grond en wierp het, met den Oosten-rijker en al, .in de rivier. Maar daarna, zoo gaat het tenminste op het doek, trekt hij' nog een bambo-each- tige plant uit den grond!, steekt die den Oostenrijker toe, redt hem en draagt hem dan aan zijne bretels tot bij den kolonel, voor wi-ens voeten bij hem vallen hat. In een andere scène is Maciste gevangen genomen, de handen zijn- hem, op- den rug gebonden -en twee vijandelijke cavaleris ten vo-eren hem aan een touw mcdle. Even maken, zij 'halt onn hunne paarden water te geven. Dan wringt Maciste zijne handen los, werpt het -eene paardl doior een ge weldigen slag om, springt op het amdiere, smakt den cavalerist over zijn schouder en rijdt weg. Men zegt, dat deze dingen werkelijk -gebeurd' zij-n, maar da-t Maciste ze voor dë film nog eens over gedaan heeft. In eeh ander deel van die film -dra-agt Maciste 'een veldkanon m-et affu.it en al op zijn rug d'e bergen- op. „Sansone e gli Filiistei" (Sa-mson 'e'n d|e Filistijnen) zeg gen de' Italianen goedkeurend Oo-k komt er -een toomeel dn de film voor, waarin Maciste drie' Oostenrijkers tot een bosje aan-ee'n b-indlt -en op- zijn rug wegdraagt. Zij, dia bén kennen, zeggen-, dia.t hij e,en vriendelijk, goedhartig menseh- iis. E-en -oorlogsslachtoffer. 1-n „D'e Aarde -en haar Volken" beschrijft m-ej. BI va-n der Poel een reis van Smyrna naar Holland- in oorlogstijd. Zij vertelt van vee] moeilijkheden, di-e zij en ha-ar mede reizigers (ondervonden bij -onderzoek van passen en van a-ll-es wat zij verder bij zich -haddien, van bedreigingen, dlat zij zouden worden teruggestuurd na-ar Kon-stanitinopel einz., en hoe blij zij was. toen zij eindelijk in Pass,au ,i-n- -den trein zat maar Frankfurt. T-o-en kwamen- in de coupé -de anecdotes los, zoodat er wei-dra -een luidruchtige geest beenschte. En dan vervolgt d-e schrijfster: „T-otadt hij binnenkwam. Het was een jonge man in uniform, bleek, dioods-ble-ek, met Ingevallen wangen 'en holle oog-en. MaaT d'at was het ni-et wat ons stil maakte. M-et 'een zenuwachtige» lach kwami hij bin nen, zijn handen sidderden aainho-udland en toen hij zijn képi wilde afzetten, rolde die in den coupé, waarna hij in «era ijzig lachen uitbarstte, -op zijn knieën slaande om het grappige van h-et geval. Eén van ons raapte zijn p-et oip -en legde -die in het net. To-en ging hij zitten, uitgeput, -de oogen dicht, h-et was een der slachtoffers van -den krijg; was het wonder, -dat we stil werd-en? Er zaten t wee vrouw-en in den coupé, -die bei den zoons had-den a,an het front. Eeni-ge be jaarde mannen keken met medelijden na-ar dii-en -ongelukkige. Dachten ze misschien, ho-e hu-ra jongens ook zoo terug zouden kunnen komen? To-en hij -e-emigiszins bij kwam, b-egon 'hij zijn lijdensverhaal: „Het is ni-et -gekomen -db-or vrees," hijgde hij. Arme kerel, al was- het door vrees, wij zou den er je ni-et m-inder o-m -geacht 'hebben „H-et was, d-e zesde maand van den oorlog era ik kreeg een hoofds-cbot en daarna werd ik d'oor -een granaat opgenomen- -en eenige m-eters ver weggeslingerd'. Toen ze me vón den, werd' -ik geopereerd -en bleef acht dagen onder 'narcose, en to-en ik bijkwam, was ik zoo." En weer lachte hij d-i-en ijzi-gen lach, dien hij niet bedwingen kon, juist als -er -iets akeligs was. Een oudere heer troostte hem, zeggende, dat het wel m-et rust in orde zou komen. „Jai, ja, dat zeggen ze allemaal." „En bet gesprek werd' nu weer levendi gertotdat we o-p-eens uit zijn hoekje -een gil hoorden, zoo a-keliig -en doordrin gend, -da-t v-elen van ons de tranen in de oogen kregen. Wlij, gezonden, hadden niets van de o-orzaak gemerkt, ma-ar hij Wiisten w-e dan niet, -dat een onverwacht geluid den man zoo van streek kon ma-ken, dlat 'hij gevaar liep, alles wat hij gewonnen h-a-d', weer te verliezen. Hard was- de deur va-n onz-en coupé -opengerukt door een nieuwen reiziger, en dat was voldoende geweest o-m hem -een pijn te geven, zóó hevig als wij ons waarschijnlijk zelfs niet indenken konden. Nu, terwijl het te laat was, werd onze deur van binn-en o-p sil-ot gedaan, maar wat konden we -d-o-en tegen buitenstaande machten? Vliegensvlug, met het eigenaar dige geluid dat slechts twee pas-seerende treinen maken, vloog er -een sneltrein langs ons h-een. Wleer hoorden we d'iien klagend-en, snijdenden gi], weer begonnen hoofd en handen -in heviger mate te trillen; achter over zonk het lichaam, woest rol-dien zijn oogen door het hoofd:, -en toen een d-er heeren, o-mi hem verlichting te brengen, trachtte zijin boord los te maken, sloeg hij als -een wilde om1 zich he-en en keek o-ns m-et verschrikte, verbijsterde oogen aan. H-et eenige, wat we doen konden, was een R'ood-e Kruisdokter ro-ep-en, van wie -er eenige aanwezig waren. Dit was. een kalme, prettige man; m-et -eenigë flinke woo-rdCn, wist hij hem' kalmer te mak-en, hij nam zijn hand in (de zijne, -era pratend of hij tegen -een kindje sprak, deed hij zijn- boord af, gaf hem wat te -drinken, 'sloot de gordijntjes Van den coupé -en bleef bij hem zitien. Langzamerhand werdlen- zijn stuip trekkingen minder -en de dokter vroeg enke len van ons voor -eenige minuten weg te gaan. Wieldta volgde hij' zelf ook en vertelde mij o.a., dat die jongen hopeloos- verloren was, idiait hij nooit meer beter zou worden. Toen -die oorlog uitbrak, was het een. jong. medisch student, vol hoo-p en kracht voor de toekomst, -en nu, nu was er een wrak overgebleven. „En- zoo is er niet één-," vervolgde de dokter, „zoo zijn er duizen den." Vervloekt zij de oorlog met al zijn -gruw-el-ein! Aan -een tusschenstatiom stapte idie ongelukkige uit, hij ging uitrusten bij -een -oom, maar bij ons, achtergeblevenen, bleef de droevige stemming hangen; we hadden de gevolgen van den- oorlog van te mabij gezien." M1SGEBEDEN. ZONDAG 25 Maart Passie-Zondag (Tijdeigen) 2-e collecte: v. d. H. kerk. 62 Praefatie v. h, H. Kruis, tot aan Donderdag. MAANDAG 26 Maart. Maria-Boodschap (wegens de Passie-Zondag verplaats op 26 M|aart) 2e -collecte en laatste Evangelie van Maandag na Passie-Zondag, (Tijdeigen) (Eigen dier H.H. 25 Maart) Credo. Praefatie v. d'. H. Maagd. DINSDAG 27 Maart H. Joannes Damas cene, Bielijder en kerkl. (Eigeni Üer H.H. 27 M,aart) wi-t 2e oo-11-ecte en- laatste Evan gelie v,an- Din-sdag na Passie-Zopdag (Tijd. eigen) p^aars. .WOENSDAG 28 Maart H. Joann-es aCa- pistr,ano, Belijder (Eigen- d-er H.H. 28 Maart) wit. 2e collecte -en laatste Evangelie v. d. Woensdag na Passie-Zondag (Tijdeigen) 3e collecte: v. d'. H. kerk, 62. -of mis v,an Woensdag ma -Passie-Zondag (Tijdeigen) DONDERDAG 29 Maart Mis van Don derdag na Passie-Zondag, (Tijdeigen) 2e collecte: v. dl H. kerk 62 VRIJDAG 30 Maart feest der 7 smarten v. -dl. H. M,a.agd Maria, (Eigen der H.H. a. h. -einde van de Maand Maart) wit 2e collecte en laatste Evangelie van Vrijdag van Passie-Zondag (Tijdeigen) Credo. Prae. fati-e v. d-. H. .Maagd. - Of mis yan Vrijdag na Passie-Zondag (Tijdeigen paars). ZATERDAG 31 Maart Mis van Zater dag na Passie-Zondag, (Tijdeigen) 2e-col lecte: v. dl H. kerk 62, 3e collecte: v. d, Paus 62 Zondag 1 April Palm Zondag „Domine" (Tijdeigen) voor de Hoogmis wijdling en uitdeeling der Palmen eh Processie in dc stille H. missen is h-et laatste Evangelie dat der palmwijdiing. N.Bl In alle missen- de gebed'eni col- 1-eate, stilgebedl en Postcommun-io uit de -miis „Voor den Vrede-". RETRAITE N. „St. Clemenshals" te Noordwljkerhout. 25 April Heeren van den deft, stand (Pater Dominie.) flü 1417 Mannen en Jongelingen ge wone stand (Pater Franc.) f 1 2124 Gemobiliseerden (Pater Capucijn) f 1 28 April1 Mei Heeren en Jongelingen v. d. Middenstand. (Pater Dominic.) f 6 „De Thabor", te Rotterdam. 14 April Meisjes Patronaten e. a. Meisjes onder 18 jaargew. st. (Pat. v. h. H. Hart) f 1 912 Leden Maria Congregatie Amsterdam gew. stand. (Pr. v. h. Gez. v. Maria) f 4 1417 Meisjes der Zita-vereeniglng te Leiden gew. stand. (Pater Franc.) f 4 2225 Meisjes gewone stand. (Pater Dominic.) f 4 2528 Jonge Dames m. st. (Pater Redempt.) f 6 N.B. Men wordt verzocht zich voor deztl Retraiten op te geven bij de Eerw. Geeste-1 lijkheid. Inlichtingen worden gaarne verstrekt dooil de Besturen der onderafdeelingen in lil parochie van St. Laurentius en St. Domi-I nicus; secretariaat resp. de heer P. C. w"l Eijk Jr., Luttik Oudorp 85, en Mej. Jot. I Klaverweiden, Laat 160. Kapel-Helloo. Op Maandag 26 Maart zal in de Genade- kapel te Heiloo des morgens te 8 uur eenf H. Mis worden opgedragen. kerklijsten. MKMAJCR. Parochie van dien H. Laurentius. Zo. Passie-Zondag, Collecte voor den Sl Pieterspenning, te half 7, kwart voor 8 ei 9 uur de stille H.H. Missen, half 11 Hoogmis, te 1 en 3 uur Kat. Van 24 uu: zal de kerk geopend zijn tot het bidden' d. H. Kruisweg voor het herstel van dei Vrede. Te 6 u. Lof met Lijdensmeditatie- Ma. 7 uur H. Mis ter eere v. d. H. Maaf! tot herstel van den vrede, 's avonds te 7 e-l pl. Lof met feestpredikatie door den Weï Heer P. Bangert, kap. te Warmenhuizen. Di. 8 uur Congregatie der Mannen. Wo. 7 uur Lof ter eere v. d. H. Josepl I te half 8 Congregatie der Vrouwen. Do. 7 u. Lof te» eere v, h. H. Sacramf l Vr. 7 uur Lof ter eere van het H. Had I van Jezus. Van 67 ui, biecfotbooren voor onze jetfl tfjpre Communicanten. Za. van 4—6 ien 61/39 U- gieleganl^l dm, 'te biechten. I A.s. Zo. le Zo. der maand met w""l aflaat. A.s. Zo. 1 April begint de H. Paascbfl welke duurt tot en met den 15en April- I Di. 9 uur gez. maandstond voor Wil'8®| Tambach. Parochie van «ten HL DoimMciö» De Diensten te 6 uur, half 8 en 9 en te half 11. Na den middag te 2 u. Kat., te 3 u. Vesp"*l te 6 uur Feestcongregatie waaronder dracht der nieuwe ledei „en der H. Fam. MANNEN-CONG Zondagmorgen 6 uur 2 munie voor den Vrede, Zondagavond 6 uur waarbij gezongen worde Opdracht, no. 63, 34, Benedictie. Na de Bened blz. 159- Ma. feestdag van O. met vollen aflaat, te 9 Na de Mis Pauselijken z der Derde Orde. Ma. mid dag te 12 uur reiding voor alle kinde die Di. a.s. moeten biecl communie die zij gezam op Wö. a.s., dus voor die nog niet ter pl. Com reiden. Di. te 9 uur solemn, derica de Sonneville, 's rrj voor de meisjes, 'snaii af voor de jongens, Miserere en Meditatie. Wo.morgen onder de algem. Paaschcommunie voorbereiding, 's avonds tie, te half 5 Lof voor c Vr.avond te 7 uur Lo Za.avond te 7 uur Lo Aanst. Zo. begin van St Jozef Zo. te half 8 en 9 uu sen, 10 uur de Hoogmis gelegenheid om te biecl meditatie. Ma. feest van Mari aflaat, 9 uur gez. H. gezangen. Di. van half 5 tot 7 te biechten voor de kint Wo. onder de H. Mis H. Communie voor de 1 van Pater van Bergen, ter eere van den H. Joz Do. 7 uur Lof met gc Allerh. Sacrament. Vr. feest der 7 Smart aflaat, 7 uur Kruisweg. Za. laatste dag der r Lof met gez. ter eere v Te Deum. A.s. Zo. begint de Pa gen der St. Dominicus-p Paasehplicht ook vervul kerk. ADVERTE| TE KO 4)4 zak POOTAARD muizen). Adres: S. BR- anmUML»» Degene, ws WfrW PAK MANUFi ter gelaten, kan dit tegi: terug bekomen in het J van Rome" Wed. S. BE TE HU EEN ACHTE1 voorzien van 2 kamen flink achteruit. Huurp Brieven onder no. 37' de 3-jarige Oldenburg^ Zwartbruin met 2 w Deze hengst heeft stamt af van den WILFRTED Gr. P. M. VEDORA Gr. P. Aanbevelend, Wogmeer (Spl r1 S. BIEBSTEKE8 (Jnllanat Oldenburger tuigpaardl Gunstig bekend om zij Dekgeld 15 in na de melden koffj dag 28 Kaart 1917 ten overstaan van P. J. G. V&H TO van 1 aan den Bovenweg bewoond door den ei MES, met groote dooi den daarbij behoorer te zamen groot ongev Het geheel word vtif perooelen Bona stig gelegen aan den Sint Paneras, el 7,50 Meter en groot i het koffiehuis en de i Breeder by biljettei Aanvaarding Woon overige perceelen na van I MEI 1917 af. Meerdere inlichtinge

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1917 | | pagina 10