Adres veranderingen. èfeaiaW alleen uit h'etti, die' in dliietnlst vaaii an ti eren tegen loon arbeiden. Miöt een krachtig woord beval de Voor zitter deelneming aan de Bedevaart, welke door Alkmaar dsn 2den Pinksterdag zal wordien gehouden. Te 61/2 uur werd ds vergadering, welke te 10 uuir was begonnen, gesloten. ACTE-EXAMENS L. O. Voor bovenbedoeld examen slaagden gis teren te Haarlem die beeren N. M. Bakker, K. W. Kwadijk, E. Tilêt en G. van Tijm te Zaamdiam en N. J. Kat van Wormerveer. BUITENLAND. OORLOGSOVERZICHT. De laatste twee dagen zijn aan het West front heel kalm verloopen. Zoude dit thans het einde van het eer ste voorjaarsoffensief beteekenen Het prettigste is alweer, dat de beide tegenpartijen zich over de bereikte resul taten verheugende Duitschers zijn blij, dat het krachtige offensief zonder te veel verliezen door hun sterke troepen tot staan werd gebracht; de Franschen en Engel- schen zijn blij, dat zij hun stellingen op zoo meesterlijke wijze aanzienlijk verbeterd hebben. Volgens Duitsche getuigenis wilde de Fransche strijdmacht nu eens definitief „dóórbreken", volgens Fransche bewering was dit absoluut de bedoeling niet; dit laatste verklaart het geheim dat men aan beide zijden van het front blij is, althans zégt het te zijn. Havas zendt een overzicht van de resul taten, welke Franschen van 16 tot 27 April hebben behaald. De Fransche troepen heb ben hun front tot aan de Chemin des Da mes, d. w. z. op sommige punten tot een diepte van 10 K.M. vooruitgebracht, on danks den hardnekkigen weerstand en de vruchtelooze tegenaanvallen van den vijand die hem slechts geweldige verliezen heb ben berokkend. De Duitschers hebben hunne reserves zwaar moeten aanspreken en lieten in han den der Franschen 20 779 gevangenen, 175 kanonnen, 412 machinegeweren en 119 mijnenwerpers. Het verlies van een groot deel hunner reserves maakt het den Duitschers bijna on mogelijk een tegenoffensief te ondernemen. De toestand is voor de gealieerden dan ook zeer gunstig geworden, meent Havas. De Engelsche premier Lloyd George is plotseling naar het vaste land vertrokken, voor een conferentie. Waartoe die dienen moet, is nog een geheim. Maar natuurlijk wordt vermoed, dat die bespreking met de vredesvraag in verband staat. Want in Oostenrijk bestaat groote nei ging, vooral door den nood veroorzaakt, om vrede te sluiten, wanneer dit kan ge beuren met waarborgen voor het behoud der integriteit van de monarchieen de stemming in Oostenrijk moet natuurlijk invloed hebben op die in Duitschland. Wat er gemompeld wordt over verschil len van |meening tusschen de regeeringen te Weenen en te Berlijn schijnt nogal dwaas Tot dusver is er steeds zoo ijverig gecon fereerd, tusschen de keizers en de staats lieden der Centraal-Europeesche rijken, dat een verschil van inzicht in een zoo ernstige quaestie reeds lang aan den dag had moe ten komen. Het maakt zoo den indruk, dat Czernin eigenlijk als pionier voor de vre desbeweging in de centrale rijken optreedt, en dat Bethmanu-Hollweg hem op dien weg volgen zal, nog eenigszins aarzelend, niet uit gebrek aan vredelievendheid, maar uit vrees voor de Pangermanistische drijvers, die nog steeds de zotste en onuitvoerbaar- ste eischen stellen, meenend, dat Duitsch land in de positie is, aan de wereld in wapens, die tegenover de Midden-Euro- peesche rijken staat, de vredesvoorwaar den te dicteeren, in plaats van te onder handelen op den grondslaggeen annexa ties en geen schadeloosstelling. En dat zou toch maar het verstandigste zijn. Die 'le Meidag, in meerdere oorlogvoe rende landen met eeltige» schrik tegemoet gezien), schijnt overal nogal kalmi verloopen te zijn; in Oostenrijk beeft me» nog het meest van dien len Meidag bemerkt: lm alle in Oostenrijk gehouden, vergad der ingen. wierd een gelijkluidende motie aangenomen, verklarende instemming met de plechtig "besloten bereidvaardigheid tot bet sluiten van een onmiddellijke» vredie, zondier verovering en vernedering va» een der oorlogvoerende landen, en werd protest aange,teekend tegen iedere verlenging van bloedvergieten; tegen vernietiging van men- schiemlevens en welstand der volkeren. Met voldoening werd kennis genomen Van. de bindende verklaringen der gemeenschappe lijke regeering van Oostenrijk-Hongarije, dat de monarchie den oorlog slechts, voert te harer verdediging en, bereid is tot een eervolle» vrede zonder verovering. Onver brekelijk vasthouden aan deze verklaringen wordt geëischt, als een noodzakelijke voor- Waande voor succesvolle vnedtesondérihaTide- lingen. De genomen beslissing juicht ver volgens de vredespogingen van de interna tionale socialisten toe en verklaart zich voor de oprichting van een nieuw Europeesch volkenrecht en van een nieuwe Europeesche statengemeenschap, gebaseerd! op vrijheid en broederlijke solidariteit van alle volu keren. JAPAN EN EUROPA. De „Roeskoje Slowo" meldt, dat de militaire toebereidselen in Japan met koorts achtige haast worden voltooid. In de ar senalen wordt dag en nacht gewerkt. De uitrustingen van de militairen worden aan zienlijk gecompleteerd. Het zal Japan niet moeilijk vallen een geweldig leger op de been te brengen vóór een of andere expe ditie. Het blad zegt, dat Japan de gebeur tenissen in Rusland met gespannen aan dacht volgt. Verder zou de commandant van de provincie Sejtsjoean verklaard heb- hen, dat zijn troepen bereid zijn aan den oorlog, die tegen den Germaanschen vijand van de mensthheid gevoerd wordt, deel te nemen. ENGELSCH TRANSPORTSCHIP IN DEN GROND GEBOORD. De Engelsche Admiraliteit bericht: Het transportschip „Ballarat", c-p, weg naar En geland; met een groot aantal Australische en andere troepen aan boord! werd' den 25e» April, op 35 mijl afstand va» het d.ichtsitbij gelegien land; door een onder zeeër in dien grond geboord. Aam de groote discipline en kalmte der troepen js te danken, dat alle manschappen, in de booten kwamen. Zij werden door Engelsche patrouille-schepen, die kwamen toesnellen, naar een have» gebracht. Niemand kreeg eenig letsel. jnncwarwi ■»«ui wwn—m—■M—wWH—WMI ALKMAAR. GESLAAGD; Voor het acte-examen L. O. slaagde Dinsdag te Haarlem die heer Th. Dijkstra van Alkmaar. GEWETENSGELD. Bij dien gemeente-ontvanger alhier is in gekomen f 234.50 als te weinig betaald im dien hoofdelijken omslag 1916. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. De heer an F. J. Jonker, C. Wagen aar em A. J. van Bentbem, vertegenwoordigende da oprichters .dier Naamloozèn Vennootschap „Alkmiaarsdhe Exportvedling van Landt- en Tuinbouwproducten", gevestigd te Alkmaar, zich te» doel stellende de exploitatie een,er ■exportveiling, hebben zich tot dien Raiadl gewend1 met .eten adres, waarin zij vragen, bet terrein gelegen tegenover het admini stratiegebouw van die Gemeente-Gasfabriek, toebehoorendie aan die Gemeente Alkmaar, voor die veiling beschikbaar te stellen,. Bi. 'èn Wi. stellen den Raad voor te be sluiten I. .aan de Naamlooze Vennootschap „Alk- maairschie Exportveiling" van Land- en Tuin bouwproducten", gevestigd te Alkmaar en tian.e rechtverkrijgenden, te» behoeve van dia oprichting en exploitatie eener export veiling in deze gemeente, in huur af te staan: A. het noordelijk gedeelte van het water, kadastraal bekend in Sectie C dezer ge meente ondier No. 2359, ter grootte van pl.m, 1850 M2., voor een huursom van fill per jaar, berekend naar 6 oen.t per M2. en per jaar; B. twee stukke» grond, deel uitmakende van het kadastrale perceel sectie C, No. 2358, ter grootte van 1000 M2., voior een huursom van f250 per jaar, berekend naar 25 cent per M2. per jaar; Geschiedende deze huur en verhuur o.a. op die voorwaarden: van de gezamenlijke taursam voor de hierboven snib A. en B. bedoelde perceëleu, ten bedrage van f361, wordt over het eer ste jaar slechts betaald een bedrag van f 180 en voorts ieder volgend jaar 10 pCt. meer, totdat, na verloop van, vijf jaren, da volle huursiomi ad f361 per jaar zal moeten worden betaald: de buur wordt aangegaan voor die»1 tijd van tien achtereenvolgende jareïti e» ge rekend telkens stilzwijgend met een jaar te zijn verlengd! tenzij partijen haar wen- seben te dioen eindigen, in welk geval ten minste drie maanden vóór het eindigen van den huurtijd de opzegging schriftelijk moet geschieden op de open ruimte, ter breedte van 10 M., mogen geen stilstaande voertuigen of andere voorwerpen geplaatst wordien. Het bedoelde gedeelte moet steeds, ongehin derd, als verkeersweg kunnen worden ge bruikt da huurster moet zorg dragen voor het zindelijk en rein houden der omgeving bij het lossen en laden van de in of bij haar veiliin'gsgebouw verkochte waren. Zij is verplicht na iedere veiling liet achter gebleven afval te doen opruimen en weg voeren; de Gemeenteraad wijst uit zijn midden een lid aan om zitting te nemen in het bestuur der Naantlooze Vennootschap, welk lid in dat bestuur de rechten van een gewoon bestuurslid zal uitoefenen. II. Voor da gemeente Alkmaar tien aan- daelen, ieder van f 50, te netnen in het te storten aandeelenkapitaal der Vennoot schap. III. Aan de Naamlooze Vennootschap „Alkmaarsebe Exportveiling van LandL en Tuinbouwproducten", gevestigd te Alkmaar en hare redifverkrijgendlen, naar aanleiding van haar daartoe strekkend verzoek, ondier nader door Burgemeester en Wietboudiers, te stellen voorwaarden, ontheffing te verke nen van het voorschrift vervat in de eerste altraeta, van art. 44 dier Bduw- en Woning- verordening der gemeente Alkmaar (Gie- miaenteblad No. 416) in verband met haar voornemen om een, houten veilimgsgehouw te stichten op het terrein aan het Afgesne den Kanaalvak. P L A AT SELIJK NIEUWS. SCHAGEN. Vergadering van den Raad der gemeente Schagen op Woensdag 9 Mei 1917, des voormiddag-s 10 uur. Punten van behandeling, o.a.: .Voorstel, betref f einde duurletoeslag aan, de gemeente werklieden, benoeming leden, gascommissie, voorstel betreffende een gemieenschappelij- kejn keuringsdienst, vaststelling dier ver ordening op bet bouwen en, bewonen. UITGEEST. ,R. K. Volksbond. Aanwezig waren 40 leden, miet den Z.E. Adviseur. Na een kort, gebed voor den zielerust van het overleden lid J. van Egmond, werden die notulen gelezen en goedgekeurd. Voor afge vaardigde naar dien Centrale» Raadi werd1 opnieuw de Voorzitter aangewezen. Wat de beschrijvingsbrief van' den Cemtr. Raad', betrof, sprak de vergadering zich uit tegen reorganisatie van den Bond e» droeg den afgevaardigde op, vooral tegen dït punt op idle» Centr. Raiad te ageeren, onder aan voering dier noodige grieven, Bij Üe rond vraag deelde Idie Secretaris het verslag va» Stiet IiefdleWdrk' „Oud papier" mede, tevens dit Jiefdlewerk bij allen aanbevelende. OUDKARSPEL. Uitslag stemming voor dien Gerreeente- raadi: aantal kiezers 479, uitgebracht 231, geldige stemmen 228, van onwaardie 3. Uitgebracht op M. Zuit 133 en op J. Schriaken 95 stemmen, alzoo gekozen: de heer M. Zul Hiermede zien de R. K. zich weder in den Raiad vertegenwoordigd,na zoovele jaren dlaarvan verstoken te zij» geweest. Als wij nagaan, dat er 479 kiezers in Oudkarspel zij» en dat er 231 stemmen zijn' uitgebracht, dus nog niet eensi de helft, dam mag de opkomst wel treurig genoemd wordien. Miet R. K. stemmen kan, men in Oud- karspel niet booger da» 68 komen, dus heeft de heer Zut buitenom, nog 65 stem men gekregen: wèl een bewij's, dlat de beier Zut het vertrouwen geniet. Moge de heler Zut vele jaren de belangen der ge meente behartigen. LANGEND1JK. Vergadering R. K. Geitenfokvereeniging „St. Bernandlus" op Dinsdag 1 Meil De Voorzitter opende de vergadering met gebedl en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Spr. betreurde, dat er zoo wei nigen waren opgekomen. De notulen wer den na een kleine opmerking onder 'dank goedgekeurd. Die Voorz. deelde hierna even mede, wat zij hadden vernomen bij het bezoek aa,n den Bionds-controleur: dat merktangen niet voorradig waren. Bespreking over de verzekering. Werd besloten de contributie te. stelle» op f 0.50 en een uitkeering v,an 70 pGt. De' aanwezigen gaven ziich allen op, hoe wel de toetreding vrijblijvend is. De be stuursleden zulle» bij de niet aanwezigen, rondgaan en hierna zal nog een, vergade ring worden belegd! M'et algemeene stemmen werd! goedge vonden (aangezien de kas slecht is) de con tributie i» de maand Maart te, laten ophalen. Hierna sluiting. R. K. Prop.-club. Vergadering op 30 April. Opkomst goed! Na opening, notulen en eenige mededee- liingen had het afdragen der ingezamelde donatiegelden plaats. Het totale bedrag was zeer bevredigend en dus een bewijs, dat de parochianen gaarne een offertje brengen voor het werk der Propagamda-club. Die Voorz. bracht een woord van. diank aan üe leden en speciaal den jongeren, onder hen; diie zich zoo kranig in deze heb ben geweend!. Hierna werd het woord verleend, aan dle|n W.Eerw. Adviseur tot het houden, van eien lezing over „Lectuur". Z.Eerw. stelt in bat licht hoe onze tegenstanders, tlteieidls beweren; dlat de Kerk het volk dom wil houden en weerlegt op duidelijke wijze deze onware bewering door te bewijzen hoe- zij do,or alk eeuwen de ontwikkeling op alle gebied heeft Voorgestaan. Vervol- gein® bespreekt Z.Ew. op welke ontzettende wijze misbruik is gemaakt va» de boekdruk kunst door de verspreiding van, ëlechte boeken; geschrifte» en courante» 'dn, hoe de Kerk daartegen scherpe bepalingen heeft gemaakt. Een van de middelen om de ver spreiding van slechte lectuur tegen te gaan is, de beschikbaarstelling van goede, gods dienstige lectuur, en hiervoor moeten, onze propagandisten zicb inspannen en ijveren. Daardoor werken wij niet alleen voor het behoud van den godsdienst en goede zeiden, maar brengen wij ook goede, sociale ont wikkeling ondeT het volk. Z.Ew. spoort allen aan bet besluit te namen om hier voor miet kracht te werken. Door enkele leden wordt o,pgem,erkt, dat de tegenwiooxd.'ge Chr. Actie niet voldoet, zij zouden hiervoor iets, anders, in die plaats willen stelten. Deze zaak, waaraan nog hiet ieei» ,en andier vast zit, zal wordien onder zocht. Nog enkele punten worden maar aanlei ding van de lezing besproken, waaromtrent Z.Eerw. van antwoord dient. Besloten wordt het jongste .vlugschrift detr K. S. A. „Zondagsheiliging" bij alle gezinnen te verspreiden. Verder zullen eeni ge boeken op apologetisch gebied wordien aangekocht) ten gebruike van, de leden en, andere personen. Uitgezien, zal worden naar -een geschikt apol. werkje om bij iedereen t e verspreiden; BS} die rondvraag worden nog enkele ondergeschikte punten besproken, waarna die vergadering wordt gesloten. OB0AM. De vergaderingen alhier de vorige week in 't Café „De Admiraal" gehouden, ston den in het teeken der drankbestrijding. Daags nè. elkander vergaderden de leden van de Mariavereeniging en van het Kruis- verbond „St. Victor". Beide vergaderingen waren zeer goed bezocht en getuigden van belangstelling voor de goede zaak. Ook de agenda's droegen daartoe zeker bij want door voordrachten, liederen en een anti- alcoholisch kluchtspel was voor aangename afwisseling zorg gedragen. Een en ander viel zeer in de smaak der aanwezigen, ter wijl bij het kluchtspel de lachspieren in beweging werden gebracht. Op beide vergaderingen werd gesproken oVer de aanschaffing van een vaandel. Het bestuur van het Kruisverbond werd opge dragen op de volgende vergadering een definitief plan voor te leggen Als afgevaardigde naar de alg. verg. te Delft op 4 Juni a.s. werd benoemd de heer K.'de Boer en tot plaatsvervanger de heer H. de Wijs. De heer Jb. Vlaming verkreeg wegens huwelijk eervol ontslag als propagandist van hiet Kruisverbond; In vleiende bewoor dingen bracht de Voorzitter hem hartelijk dank voor den grooteu ijver steeds door hem betoond. Zeker is de bloei van het Kruisverbond voor een groot deel aan zijn ijver en volharding te danken. PURMEREND. Het Kruisverbond! en die Maria-vereeni- ging hielden Zondag j.l. een zeer goed geslaagde Propagan,dia-vergadering, waarin al® spreekster optrad Mej. A. C, M. Mooij- main uit Dién Haag, dliie een zeer gloed volle redle hield! welke haar uitwerking niet zal hebben gemist. Na db. pauze wer den door de Tooneelcluh met succes, opge voerd!: „De Militaire Willemsorde", „Ver gissen is menscbelijk" en „Een rustig ge zellig babbel uurtje". De Tooneelvereeniging „Leo XIII" zal m'et bereidwillige, zeer gewaardeerde medewerking van eenige dames; ter ge legenheid der Voorjaarskermis Vrijdag 10 on Zondag 13 Mei in het Patronaats gebouw opvoeren hiet zoo succesvolle blij spel in vier bedrijven „Twee Wapens". De regiie is wederom in handen va» den WiolEd; heer Joh. Wilson, zoodat ons we derom twee hoogstaande avonden wachten. Bijzonderheden in eerstvolgend nummer. NOO'RDt-SiCHARWOU DE. Aanbesteding door het Bestuur dier Noordiermairktbondl op Woensdag 2 Mei, ten lokale van den heer D Stam. iBestek A. Het maken van een paardien- stal inet straat- en schilderwerk; raming f 1550.—. P. Zuidsobarwoude, alhier f 1595.— IX Blom, alhier -1620. C. Lapgendijk, alhier -1630. Bestek B. Het maken van een, nieuwe loopbrug, dichtmaken der veil-goot en bij komende werken; raming f1735. P. Zuidsdbarwoude, alhier f 1925. Dl Blom, alhier -1930.- C. Langendijk, alhier -1899. Biestek C. Het buitenom, verven van, de Veiltagsgebouwenraming f800. Ide Zijp te Noords charw-oud'e f 560. A. v. Putten te Utrecht f 500. P, Green-w te Oudkarspel -700. A. v. Putten, Utrecht -494. ;H> A. Nelissen te Haarlem -555. P. H. v. d. Bosch ön 'Zomen te Heemstede -500. D. Nap te Oudkarspel -699. P. Kamp te Heerhugowaardl -540. Gegund aan die laagste inschrijvers, 1 1 LANDBOUW en VE E TE ELT. DE VERBOUW VAN EVENE. Nu tengevolge van het kunstmesigebrek vele landbouwers, en vooral die op lich tere gronden, in de noodzakelijkheid komen om, zich toe te leggen o,p dien, verbouw van producten, die slechts matige eiséhen aan hun voedingsbodem stellen, wordt van landbouwkundige zijde de aandacht geves tigd op de mogelijkheid om op de jonge ontginningsgrondem, waar dit jaar Tde haver zteier waarschijnlijk zeer slecht zou gedijen, in de plaats daarvan evewe of zamdhaver uit te zaaien. De evene levert weliswaar sledhts een zeer matig beschot (een, goede oogst 5s per H.A. 40 a 50 H.L. groot, terwijl bet gewicht per H.L. gemiddeld, niiet meer dlan 32 a 35 K.G. is), maar ze groeit op zeer slechte gronde» nog onder die meest ongunstige omstandigheden; ter wijl de meer en meer veredeldl wordende haver zeer hooge eischen stelt, wat vele boerén 't vorige jaar reeds tot bun groote schade 'hebben moeten ervaren: ofschoon een normale haveroogst per H.A. zelfs op ontginningsgronden nog 45 a 50 H.L. op brengt, bebben toen velen zidh met een oogst van 5 a 10 H.L. tevreden moeten stallen; zoodat verbouw van evene veel voordeeliger uitgekomen zou zijn, BURGERLIJKE STAND, GEBOREN: 2 M:ei. Anna, d. v. Wdllebrord/us Gouds blom, e» Anna Groot. GETROUWD: 2 Mei. Theodbrus Smit. en Guurtje Blaiauw, weduwe van Jan Groot. OVERLEDEN: 1 Mei. Gerrit Haarman, 59 jaar. 2 Mei. Cornells Spierdijk, 24 jaar. ELCK WAT WILS. Te I aren kwam eeu man bij de politie vragen, een onderzoek in te stellen naar zijn bruid, die hij uit het oog verloren had. Het bruidspaar had afgesproken, dat de man een woning zou zoeken. Toen hij daarin was geslaagd, was de bruid verdwenen Waarheen dat wist de politie ook niet Van de Noord-Limburgsche grens wordt meegedeeld, dat wegens staking in enkele Duitsche steenkolenmijnen de laatste 14 dagen de doorvoer van steenkolen vin Duitschland naar Holland van 200 op 150 wagons per dag is teruggebracht. In de Engelsche papiernijverheid is het tot een crisis gekomen. De aanvoer van grondstoffen is vrijwel tot stilstand ge komen. Tal van papierfabrieken moeten sluiten, vooral die, welke courantenpapier leveren. Naar Reuter seint, werd! eergisteren in Guildhall te Londen aan idle leden van de Imperiale Oorlogsconferentie de» Maha- raidljah van Bikaniier, generaal Smuts, Sir Edwardl Mooris, tien premier va», New foundland, sir Jannes Meston en Sir Sa- tyiemdlra; vertegenwoordiger van Inrfië, met beit gebruikelijke eeuwenoude ceremonieel hiet eerburgerschap ddr City of London aangeboden. W|ege»s> het steeds toenemende tekort aam goed voadier wonde» tegenwoordig op verschuilende plaatsen in Limburg varkens opgeruimd! ^i,ei 'e'e» gewicht van nog slechts 50 tot 60 K.G. hebben, terwijl het nor male slachitgewicht in deze streken van 100 tot 125 K.G1. bedraagt. Door den petroleumnood ziet me» thans weer vele trekschuiten. Zelfs motorsdhiuiiten warden aain de lijn getrokken. Sergeant: 'Als jouw hersens van dynamiet waren, Willemse, dan, zou de ladling niet eens voldoende zijn om je hoofd van je romp he krijgen. Die hyacinth en op de b ollenvelden be ginnen zich nu met kleuren te tooien. Nog een paar dagen en vele soorten zullen open zijn. Het laaitst diezer week en begin volgende week zal de beste tijdi zijn. GEMENGD NIEUWS. Prinsesje ter ki n d e r m a t i n e. „De Nederlander" vertelt van een kinder» matinée, Zaterdag in „Diligentia" te 's Gravenhage gegeven door Cath. van Ren. nes en Hanna Verbena, waar het Prinsesje blijkbaar volop meegenoot van de aardige liedjes en het onderhouden sprookjesvertel ler. Prinsesje zong dapper mee als 't ga. vraagd werd. Op deze eerste „uitvoering", die Prinses Juliana bijwooüde, was er geen hofloge, geen commissie van ontvangst, het Prinsesje was er kind. met de kinderen. Zondagsrust. Door de marktver- eeniging „De Eendracht" te Hoogkarspel is met ij8 tegen 3 stemmen besloten de markt op de R. K. Feestdagen te sluiten, Een smokkelend machinist. Men had er de lucht van gekregen. Ook het treinpersoneel, althans sommigen onder hen, blijken zich schuldig aan smokkelarij te maken. Zaterdagavond moest, op con- signe uit het noorden, de trein naar Venlo gevisiteerd worden en had deze in 't station te Eindhoven èen oponthoud van ongeveer 2 uur. De rijkspolitie en kommiezen, die het onderzoek leidden, brachten ook op de machine een bezoek en vonden onder de steenkolen verborgen niet minder dan 50 kilo's stukken zeep, blijkbaar voor de smokkelarij bestemd. Voor den machinist belooft deze ont dekking niet veel goeds. Teleurstelling, 't Gebeurde in de N.-Limburgsche heide, 'n half uurtje van de grens. Een dienaar van den fiscus komt met een Duitsch vrouwtje, die hij zoojuist heeft opgepikt, langs het smalle, witte hei depad en ziet in de verte een troepje jon gens die spelenderwijs zich vermaken. On zen trouwen beambte die de jongens voor landgenooten van zijn gezellin waande, schieten plotseling grootsche gedachten in zijn geest; hij ziet in zijn vèrbeelding zich reeds aan 't hoofd geplaatst van een heele troep Oosterburen en triomfantelijk trekt hij met hen, door velen met bewonde ring nagestaard, het nabijgelegen dorp binnen. En op 't zelfde oogenblik geeft hij vlugge bewegingen aan z'n beenen; als een pijl schiet hij vooruit over het ruwe heidekruid naar zijn doel. Dan weerklinkt op eens het wachtwoord „halt", doch de jongens schijnen het veikeerd te verstaan, want als een vlucht vogels stuiven zij uit elkaar. Dit prikkelde den achtervolger en in 't volgende moment floot een kogel uit zijn vuurwapen de wijde lucht in. Vreese- lijke gewaarwording. Maar de verschrikte jeugdstremde haar loop geenszins, inte gendeel, de spieren werden tot het uiter ste aangezet. Zoo ging het voort heuvel op heuvel af, hier en daar eep> schuwen vogel opjagende, tot eindelijk na een algemee- nen wedloop, twee der achtervolgden van vermoeienis niet meer verder konden ea spoedig kennis maakten met den gevrees- den onbekende. Doch instede jeugdige Duitschers voor te hebben, verklaarden de nog onder den indruk zijnde vluchte lingen laconisch dat zij uit een onzer grens dorpen afkomstig waren. O teleurstelling 1 Mismoedig wilde de beambte zijn vrou welijke gevangene, die hij onbeheerd had achtergelaten in deze ernstige oogenblik- ken, weder gaan opzoeken, maar een nieu we tegenslag wachtte hem; de vrouw, van de geboden gelegenheid gebruik makende, was er stilletjes tusschenuit gegaan, den kommies aan zijn lot overlatende. CORRESPONDENTIE. Wij ontvingen wederom een „.ingezonden stuk" van den heer J. Endel, waarin uit voerig heit laatste „ingezonden" van „Een belangstellend Lezer" beantwoord! wondt en waarin de heer Enriel uitdrukkelijk wenschte ta verklaren, dat hij na kennis genomen te hebben, van de werkwijze aan ons ge. meentelijk distributiebedrijf voor den arbeid van den beer Schenk, c.s.. alle res pect e» bewondering heeft. Tot onze» spijt achtten wij het „inge zonden" van den heer Bnidiel te lang om hiet bij ons tegenwoordig gebrek aan. plaats, ruimte in zijn geheel op te neme»; na deze correspondentie beschouwen wij de diebat. tan hierover in ons blad als geëindigd. RED. Rectificatie: Onder die bespreking der brocliure-Bbtt- gajerts staat in ons vorig nummer verkeer delijk de oinderteekeniinig: A. VAN WIJN- GAARDEN. Gelijk onze lezers begrijpen zullen moest deze maant luiden: A. VAN WIJNBERGEN. Abonxé's worden beleefd verzocht bij verandering van woonplaats niet alleen het- nieuwe, doch ook het oude adres te willen opgeven. DE ADMINISTRATIE. HANDELS- en MARKTBERICHTEN. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking va» 2 Mei No. 4492 f 25000. No. 6292 f2000. No. 20293 f400. No. 3611 f200. Nos. 10675, 10730, 13740, 17159, 17538 en 17604 elk f 100. NOORDSCH ARWOU DE, 2 Mei. Uien f8f9.10, voor export f8.30f 16.10. HOORN, 3 Mei. Kaasmarkt. Kleine f 75.Commissie t 73.Fa- brieks f 75.Aanvoer 32 stapels. SCHAGEN, 3 Mei. Aangev.: 6 paarden f300—f900, 3 stieren f200—f450, 297 geltlekoeien (mag.) f 180—f360, 120 id. (v.) f200—f590, 90 kalfkoeien f290—f4S0, 30 pinken f80f130, 133 nucht. kalveren f 12 f25, 501 overhouders f26f 41.50, 13 bokken en geiten f3—f5, 16 magere var kens f 15—f22, 98 biggen f7— f 15, 112 kippen fl.40f2. 492 K.G. boter f.190—f2 per K.O. 36.445 kipeieren f8f8.75, 3700 eend" eieren f8.75 per 100 stuks.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1917 | | pagina 2