No. 64 ^Zaterdag 2 Juni 1917. li-- Jaargang PIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. Hal Tertiarissencongres te Amsterdam, Een familiegeheim. Veevoeder. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Bur.. BREEDSTRAAT 12. Telefoon No, 433. ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal franco huis. Met geill. Zondagsblad bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant van het Zondagsblad 90 ct. 125 ct. 3 ct. 5 ct. ADVF.RTENTIEN Van 15 regels50 ct. Elke regel meer10 ct. Reclames per regel2b ut Kleine adv.: 30 woorden bij vooruitbet. 30 ct. Wat in andere landen (Ilalie, Duitsch- land, Oostenrijk, Belgie enz.) reeds veel eerder plaats had, zal ook in ons land spoedig een feit worden- den 4en Juli a.s. wordt te Amsterdam het eerste Derde-Orde- Congres gehouden voor het Bisdom Haar lem, onder leiding der Paters Minderbroe ders, met hooge goedkeuring' en aanbeve ling van Mgr. Gallier, .dié er prijs op stelt liet Congres bij te wonen. Dit Congres mag zeker aanspiaak maken op meer dan gewone belangstelling, ook buiten den kring der Derde Orde. Het vestigt de aandacht op eene instel ling die nog voor al te velen geldt als eene onbekende en - miskende grootheid. Met reuzensprongen is de Derde Orde ook in ons land vooruitgegaan, zoowel in organi satie als in getalsterkte. Bijzonder in de laatste jaren. Dit dankt zij op de eerste plaats aan het gezag der 4 laatste Pausen, die door woord en voorbeeld de Derde Orde dringend aanbevalen. Dit dankt zij verder aan den opbloei der iste Orde, die deze opwekking het eerst moest verstaan. Dit dankt zij ook aan de tijdsomstandig heden, die zooveel overeenkomst bieden met den tijd, waarin Franciscus leefde. Is het niet, teekenend, dat men met recht mag spreken van een Franciscaansche be weging in onzen tijd, ook en niet het minst bij ongeloovigen en andersdenkenden Daar moet noodzakelijk een dam opgeworpen, daar moet een heilmiddel gezocht worden tegen de verregaande weelde- en genotzucht, tegen de algeheele twijfelzucht, tegen de lage zelfzucht, het koude egoïsme, welke onze maatschappij hebben overstroomd. In deze omstandigheden kan en mag de Derde Orde hare hooge roeping niet verlooche nen het godsdienstig leven te bevorderen in hare leden en in anderen. Haar leekên- apostolaat is meer dan een uitwendige ver tooning want het is een noodzakelijk uit vloeisel van den inwendigen geest, die levend maakt en die hare leden vormt als in eene „oefenschool van christelijk leven" (Pius X) door hoogere wijding, krachtiger bezieling, meerdere verdiensten. Dit is het, wat de Derde Orde zich meer bewust is geworden. Zij behoeft zich niet te schamen voor hare hooge providentieële roeping; zij wil evenals ten tijde van Fran ciscus ile plaats innemen die haar recht matig toekomt in Gods Kerk en haar deel bijdragen tot verbreiding van Gods Rijk. „Nooit zijn de Pausen, onze Voorgan gers, in gebreke gebleven, hunne zorgen en gedachten hieraan te wijden, dat de Franciscaansche Tertiarissen, door hun ver- eeniging van geest de liefde van den Sera- fijnschen Vader weergevende allen als het ware één lichaam zouden uitmaken Die liefde nu moet niet alleen bloeien onder F ELI 1 L L E T O N. (UN SECRET DE- FAMILLE), (Vrije vertafing uit het Fransch.) 4. Drie maanden later trad! hij in het huwe lijk en hiel-dl oip aan zijne familie te schrij ven, dewijl hij, zooals hij zeïdie, zijnen ouders niet kon vergeven, dat zij die deur sloten voor de vrouw zijner keuze. Mijnheer 'de Trélaz gevoelde wiellicht meer toorn dlan smart en zijne echtgenoot© het omgekeerde. Zijne zwakte nam meer en meer toe en die moeder verzorgde hein met meer teedlerheid dan te voren, terwijl zij hem trachtte te vervangen, die die steun zijner laatste dagen had hehcoren te djn. In zijne laatste oogenblikkeinj schonk hij Raoiul vergiffenis en veroorloofde zijne echtgenoote de noodiige stappen te doen, om dit Ra»u>l te laten weten. Maar het was haar onmogelijk, ondanks alle onder zoek, ©enig spoor van den armfin zoon te ontdekken.. Een zoo. ontving deze nooit de tijding van dien dood' zijns vaders. Maar ©enige miaiainidlen later kwam oip zekeren avond de pastoor van het naburige iflorp op het kasteel, om de moeder op een nieuwen 'slag voor te bereiden: haar zoon Raoul was overledlen. De arme moeder had de brieven ter zijde gelegd, waarin ■RaouJ verklaarde, dat hij met het verledeue wilde breken, Zij had de laatste enveloppe geopend, waarin .verscheidene blaadjes wa de Tertiarissen van een en dezelfde ver- eeniging, maar ook onder de vereenigingen van Tertiarissen onderling; gelijk de ver schillende kloosters van religieuzen van iedere Orde, zoo moeten ook. de vereeni gingen der Derde Orde van na ture door een- vriendschappe lijke band met elkander verbon den z ij n. Het is hier goed, datgene te vermelden, wat Wij op den ijen Decem ber van het jaar 1909 aan de Tertiarissen van Ronje geschreven hebben: Daar het zeker is, dat vereende krachten meer ver mogen dan alleenstaande, zoo mag men wel eens zien, hoe ijverig de vijanden van den Katholieken naam samenspannen om hun booze plannen zekerder ten uitvoer te brengen. Om hen dus op geschikte wijze te bestrijden, moeten alle goede zich aan eensluiten en zij op de eerste plaats, die krachtens de instelling van den Patriarch van Assisie, zelf voorbeeldig christelijk moe ten voelen en leven, en het christelijk ge loof en de goede zeden bij het volk moe ten beschermen en bewaren. Deze vereeni- ging van krachten keuren wij dus weder om goedAldus schreef Paus Pius X in Zijn beroemden brief „Tgrtium Francisca- lium Ordiuem" van 8 Sept 1912. In dien geest is in de laatste jaren vooral veel gewerkt en met goed gevolg is de organisatie der Derde Orde steviger geves tigd. En wij verwachten met grónd, de voorteekenen bewijzen het reeds, dat dit eerste Congres der Derde Orde in het Bis dom Haarlem ten voile aan de verwachtin gen zal beantwoorden. Al is dit Congres niet direct bedoeld als propaganda voor de Derde Orde, toch zal ook menig niet-Tertiaris daarin een prik kel vinden ter nadere kennismaking met den aard dezer heerlijke instelling, welke machtig veel moet bijdragen om „alles te herstellen in Christus". (Pius XI Toegangskaarten a f 0.25 en keurig be werkte programmaboekjes a f 0.15 (plus frankeerkosten), zijn van nu af verkrijg baar bij de E.E. Directeurs der bestaande vereenigingen der Derde Orde, of ook te Amsterdam, Pastorie Waterlooplein 61a. fr. R. v. B. Nieuwe-Niedorp. Visit. O. F. M. In het antwoord op het afdeelingsverslag der Eerste Kamer, over de Landbouwbegroo- ting 1917, veiklaart de Minister betreffende het veevoeder onder meer „Bij geen of zeer gebrekkigen aanvoer van graan, veevoeder en kunstmest, zal in krimping van den veestapel onvermijdelijk zijn, daar er geen of zeer weinig kracht voer voor beschikbaar zal wezen. Deze in krimping zal in de eerste plaats Jen var kens- en pluimveestapel betreffen, terwijl ook het aantal paarden zoo spoedig moge lijk zal moeten worden verminderd. In den aanstaanden herfst zal, als de toestand niet ren. Eerst kwam die brief van een kloos terling, etóe aan 'het sterfbed) van haar zoon was geroepen en verscihéllemdie 'bij zonderheden behelsde. Raoul was als offer van die tering- gevallen. Ja, hij verwachtte eerst voor goed! genezing, toen hij de laatste H. Sacramenten had ontvangen, en verlangde vurig- naar zijn geboortegrond. Hij had den kloosterling opgedragen, zijne moedler een brief te overhandigen, maar nog- dienzelfd'en avond was hij overleden. Dezen brief herlas zij immer \en immer, want daarin vond zij die liefde- terug, welke zich in de diagen -der dwaasheid van haar had afgewend.. Het bijna on leesbare schrift bewoog die arme moeder en die ongelijke regels waren ree dis honderd maal met hare tranen bevochtigd. „Mama, ik ben ze-er ziek, maar ik kan weer gezond! worden, als gij van papa verkrijgt, dlat lvij mij naar Trélaz laat komen, Een goede priester heeft mij bezocht en bet is mij nu juist ived-er, alsof ik .een kind ben. Stads eenige dagen, dlat ik vader ben. begrijp ik, koezeer ik 111 be- leedliigd 'heb. W.at ik voor mijn dochtertje gevoieil, doet mij de smart begrijpen, die ik 11 veroorzaak hebRoep mij, roep ons terug, het .lieve kin-dl en ook die trou we. toegenegen echtge-noote, die, ik herhaal bet, uwe liefde- waardlig isIk ver langde, dlat m-en u zou laten roepen, dier bare moeder, maar die vader -en zuster van Lina zeiden altijd, dat ik zou genezen en dlat ik moest wachten om zelf uwe vergiffenis te komen afsmeekenHet potlood wordt zwaar.ik heb geschreven met herhaalde onderbrekingen,.,, Htf, is verbetert, in elk geval het aantal runderen tot ongeveer 3/., der normale sterkte moe ten verminderen, om ze bij een minimum van productie 'van melk en vleesch gedu rende den winter te kunnen voeden." Wij gelooven, dat met de veevoeder- misère vele boeren dezen winter niet veel geleerd hebben. Hoe gemakkelijk toch had men, inge volge het advies van verschillende land- bouwleiders, b.v. een halve bunder land kunnen laten ploegen en betelen met sui kerbieten en toch, men doet het niet, een enkele uitzondering daargelaten. Men heeft het niet willen gelooven het zou nog wel in orde komen Thans, nu Amerika ook deelneemt aan den oorlog, zal in den aanstaanden herfst de toestand zeker niet verbeterd zijn, vooral niet als men (volgens de laatste couranten berichten) iiï aanmerking neemt, dat men er over onderhandelt om de neutrale sta ten, wat den graanaanvoer betreft, tot voe ding van den mensch te beperken. Als dit dóórgaat (en daaraan behoeft men niet te twijfelen) zal er voor krachtvoer zeker wei nig of niets overschieten. Maar wat dan „Rietmeel" of andere surrogaten voeren tegen zeer hoogen prij zen, ofschoon er absoluut geen voedings waarde in zit? Zich weer alle mogelijke bedriegerijen later, welgevallen, om toch maar voer te hebben, of, liever gezegd, om de koeien met geen Ieege maag te laten staan Het is te hopen van nietDan toch is het in ieder geval veel beier zich zelf (e redden, door te zorgen dat we vooral goed en voldoende hooi hebben. Ook dat onze koeien, zoo mogelijk niet zoo vroeg kalven, doch dat ze, als t kan, na 't kalven zoo spoedig mogelijk in de wei komen. Mist men dan vóór het kalven het voer, daarna zoü he- een groote besparing van veevoeder zeker tengevolge hebben. En al is het geen ideaal voer het kan nog gebeuren zie dat ge desnoods wat land met koolrapen beteelt. Al zegt men de melk wordt er iets sterker door, voor de kaasfabrieken zal het niet veel uitma ken en men kan er zich ten slotte mee redden. De bepaling van den Minister van Land bouw betreffende de hooiverpachting doet ons zien, dat Z.Exc, voorziet, dat er duch tig zal gespeculeerd worden op den voed- selnood der boeren. Wat wil zeggen, dat men bij gebrek weer een niet te betalen hooiprijs zal bedingen van f 50 tot f 60, omdat het vaststellen van maximum-hooi- prijzen in de toekomst niet in practijk te brengen zal zijn. De kwaliteit van hooi is toch te verschillend 0111 er een uniform- prijs voor vast te stellen. Het zal dezen winter niet „losloopen". Ieder zal op zich zelf zijn aangewezen^, zorge men dus, dat men voldoende hooi heeft en zoo mogelijk wat ander zelf ge teeld krachtvoer. Leiden. FI. RUIJTER. zoo donker, ofschoon het eerst ïmdidla.g is Achliet ru-isclien van het woud!, liet huis, uwe kussen..-. Moeder... mama.,. Dat was alles-. Maar zij dankte God uit het diepste barer ziel, zulk een brief te bezitten. .Toen was nieuw leed! over haar gekomen. .Te vergeefs haldl zij het lichaam van haar zoon verlangd om het in het familiegraf bij te zetten. Te ver geefs hadl zij de voogdijschap over haar kleinkind gevraagd'. Hare- schoondochter had haar niet eens, geantwoord, Heit was kapi tein Fulto-n, diie die-ze smartelijke vr.aag behandelde, daar hij schreef, dat Lina ziiek was. Z-iék? De arme Rlaoul heeft khmers ook op zijn sterfbed geschreven, ja zelfs op het oogenblik, dat hem de ooge-n bra ken? Mevrouw de Trélaz had al het moge lijke .gedaan om het kind te- krijgen, dat zij zoo. gaarne in haar godsdienst, in de schaduw van haar huis had -opgevoed. Zij trachtte zich te verheugen, dat zij het nu verkregen had; maar kon in het ongeluk kig schepseltje niie-ts anders' zien, dau hot kind van die verafschuwde vrouw. In een der .brieven., diiie de smartelijke correspon dentie met haar zoon opeindte-, lagen twee portretten. Hij had zijne o.udle-rs met haar willen bekend maken, wie hij' hovten alles de voorkeur gaf. Eén daarvan stelde de tweelingzusters voor, die- zóó o.p elkaar geleken, dlat men die- eene voor die andere zou genomen hebben. Op het andere stond Karolina of Li-na, zooals hiijl ze noemde, alleen. Zij was werkelijk schoon en hiet origineel© was niet veranderd; doch me vrouw de Trélaz -dlacht, .dat zij een zekere uitdrukking van zachtheid had gehuicheld, BINNENLAND. NBDSRLAND EN DE OORLOG. KAAS. Het bestuur van de Kaasvereemging heeft" die volgende circulaire gezonden aan de kaa-siéxporteurs Wij hebben dte -eer u- te berichten, dat er ondier bepaalde voorwaarden gelegen heid bestaat, kleine hoeveelheden kaas te leveren aan „l'Oeuvre internationale pour bles.sées et prisonniers die guerre, section Russ-e". Eveneens bestaat er gelegenheid-, tot een beperkt kwantum pakketten, van 5 K.G. ka-as te zenden aan Duitschland woonach tige Nederlanders, Ingeschreven exporteurs, die in dergelijke leveringen belang stellen, kunnen op aan vrage de daaraan verbonden voorwaarden bij óns vernemen. CASEÏNE. De Minister van Landbouw heeft in gaande 1 Juni ingetrokken zijn in 'die „St.- Ct." van 23 Sept. 1916, No. 224, geplaatste kennisgeving, betreffende den uitvoer van caseïne in pcediervorm1 en bepaald: lo. dat aan zuivelbedrijven, aan welke krachtens het bepaalde sub 3 van art. 4 van genoemde Regeling is toegestaan ca seïne' te bereide», vergunning tot uitvoer van caseïne in pcedervorm kan worden, ver leend- onder de na te noemen voorwaarden: a. zij 'moeten lid zijn van de Ver. v. Fabr. van Melkproducten cf als kaasexpor teur zijn ingesdhreven. bij die Rïjks'c.oimm. v. Toezicht op tie Ka.asvei'. b, zij1 moeten voor ©like 100 K.G. ca seïne of vcor atidierdeeleii. daarvan, waar voor vergunning tot uitvoer vvordlt ver leend, het dubbele van bet verplichte per centage vail die aflevering van kaas. voor het biuuenlaindseh verbruik, als velvette Goiudsche kaas -beschikbaar stellen cf het veer die hoeveelheid; overeenkomstig ver schil tussehen den binnenlandsdhiein en den buitenlandsdh-en prijs aan de kas dier Kaas- vereeuïginig afdragen 2o. dat de uitvoervergunningen, welke de sub lc, bedoelde bedrijven behoeven, zul len worden uitgereikt door de Rijkscomm. van Toezicht op de- Kaasvereienigiug. („St-Ct.") GRANEN EN VEEVOEDER. De Minister van Landbouw maakt be kend, diait granen en veevoederariikelen, d5.e in Juni wondje© toegewezen, tegen de vol gende prijzen deer de regeering zullen wor den uitgeleverd, Mixed-mais en La Pla-ta-mais- f 17,23 per 100 K.G.; voerhaver f20; bennen f23 per 100 K.G.. vrij boordi plaats van- leve ring; Amerikaan-S'che lijnkoeken f200 per 1000 K.G. basis onbepaalde merken, van La P'latazaad geslagen, bepaalde merken en soorten, cok schilfers naar die gewone verhouding; gries f22 per 100 K.G.in- ■dusief zakken netto gewicht bc.ord- .of spoervrij; gerstafval f 17.50; haverafval f 12.50 per 100 K.G., franco laatste spoor wegstation of veer inclusief baal bruto voor- netto.. Gemalen afval van tarwemieelfabriekeii f22 per 100 K.G1. vrij bcordi, bruto voor netto, inclusief baal. („St-Ct") DE KAMER-VERKIEZING. In de Donderdagavond, gehcudlm veiga- dlering van de vrijzinnige kiesvereeniging „Voeruitgang" te "Amsterdam, werd! beslo ten voer die Tweed© Kamer opnieuw can- dsdaiat te stellen die aftredende leden, de heeren dir. Hi. F. R. Hubrecbt ini district toen zij vcor dien kunstenaar stond1; want dicz^n avond! was daarvan geen ^jpccr in hare trekken te bespeuren. Nog eenmaal las 'zij Raoul's brief en afkeer en weemoed vervulden haar hart, toen zij er duidelijk uit zag, dlat hij diere vrouw tot het einde toe hadl lief gehad en de illussie over die beminde, trouwe echtge.nco.te had be waard. dfe nauwelijks zes maanden na zijn •dkxd! met droge oogen van hem sprak. Maar dit was toch eigenlijk wel bet beste, want, wat zou h.ij geleden hebben, indien de bittere ontgoiodhe-ling hem1 overkomen was, indien hij hadl moeten bekennen, dat hij' zich vergist had! Mevrouw die Tré laz rang-schikte de brieven, sloot de ladie, knielde voor haar be-di neder en verborg het .door tranen overstroomde gelaat in het kussen., Het slechts ten. halve ver lichte vertrek w.as ruim, maar maakte een treu-rigen indiruk, daar ieder meubelstuk, ja zelfs die muren de geschiede-nis van. ver duurd lijden schenen te verhalen. Zij bad tot bet oogenblik, dat de morgenscheme ring door de donkere gordijnen drong. Teen vlijdie zij zich in een zetel meer en sluimerde een uur. Het gelui etener klok wekfe haar. Haastig wiesch zij het aan gezicht met frisch water, sloeg een mantel 001 «n zocht in -de naburige kerk moed' en kracht om hare schoondochter o-puieuw teontvangen. UI. HET BEZOEK AAN HET SPOOKHUIS. Mevrouw die Trélaz hadi eveneens geen oog toegedaan en was blijde, dat die dag aanbrak, In huis was alles nog- stil, Zij I, P. Otta in district III en prof. mr. J. A. van HaineL in district IV. Ten aanzien vau d© houding in Je andere districten tegenover die aftrcdiend.e led'en van andere partijen werd besloten, idle aftredende lejien, wanneer zij mochten, be streden wanden, te steunen. ACTE-EXAMENS L. O. Te Haarlem slaagde vcor bovengenoemd examen de heer C. Klaver van Amersfoort, ZEGELWET IQ 17. Met betrekking tot de spcorwegdócu- nnenten zijn aan het vast zegelrecht van 5 cent onderwerpen (alleen wanneer het totale bedrag hcoger dan f 10 betreft): le. die kwitanties voor vracht enz, te ft ellen op de vrachtbrieven; 2e. dé kwitanties afgegeven voer wagen huur, magazijn-, lig-, rouwgelden enz. 3e. de 'kwitanties wegens waarborgsom men voorkomende aan en op de achterzijde der frankeering,snota's 4e. de kwitanties der nota's van belas ting; 3e. die kwitanties van vocrschoften, bij de overname van goederen aan de afzenders uit te betalen 6e. de kwitanties van remboiirsementen alsmede die, welke zich aan die adreskaarten bevinden 7e. die kwitanties gesteld op de staten van „Nacbnahmen" voor ieder uit te be talen „Nachnahme" Se. die kwitanties gesteld, op de nota'3 van «vervracht; 9e. de kwitanties van betaalde schade vergoedingen. Het zegel op die kwitanties hierbov-en. ge noemd ondier 1, 2, 3, '5, 6 en 7 komt tan, laste van het publiek, dat ondier 4, S en 9 ten laste der spoorwegmaatschappij!. Opmerking ad 1. Ondier „totaal bedrag" o.p vrachtbrieven wordt verstaan: ,a>. bij zendingen in binn©«l,and!3ch ver keer de som van alle in de rubriek „reke ning" voerkomende bedragen; b. bij zendingen van liet buitenilandi de scsn van alle aan de geadresseerden in reke ning te brengen bud ragen met uitzonde ring van die rechten, enz. zcoals bedoeld onder a. der nota van onkosten; c. bij zendingen .naar het huiitieimanidl alle den afzender in rekening te brengen be dragen. Ad 5. Collectieve kwitanties, wegens vcicrscihoittén, drukkende ap verschillende zendingen van dien afzquidier, mogen niet wenden afgegeven, .wanneer de som dier verschillend© voorschotten meer dan f 10 bedraagt INLIJVING Ml LI Tl EL 1C H Tl NG 1Q18 EN UITSTEL VAN EERSTE OEFENING. In bet tijdvak van 1620 Juli 1917 zul len van d'e mil it ie lichting 19lS wordien in gelijfd: le. die .dienstplichtigen toegewezen aan die eerste compagnie van het eerste bataljon van elk dier regimenten Grenadiers .en- Jagers en van overige regimenten infan terie met uitzondering van hen diiie ira het bezit zijn van het in art. 70 der Militi'ewet bedoelde bewijs van oergeoefendheid. Deze laatsten zullen twee maanden later worden ingelijfd. 2e. een derde gedeelte van ,dle getallen der dienstplichtigen toegewezen aan het eerste bataljon van -elk dier regimenten doch die bestemd zijn vcor dien dienst bij die adminiistratietrcepen. Van dien verde ren dluuir van de tegenwocidiige tijdsomstan digheden zal uitstel van eerste oefen ing slechts in zeer beperkte mate wondSen. ver sloeg een dtaek om, zette dién hoed op en ging naar beneden, waar zij tegen over die half-nieuwsgierige. half-verschrikte Francisca stönidi. „Is Co.at'dlu ver van hier?" vroeg zij en begon hare handfechoenen aan te trek ken. „Neen. mevrouw, ten hoogste èen kwar tier." „Kan er mij iemand heenbrengen?" Francisca zag op haar horloge:, Het was noig geen zeven uur en hare meesteres zoiu .over een uur niet terug zijn, „Ik zal mevrouw vergezellen," meende zij besoheiidlen. „Zijn die sleutels hier?" „Ja, die leidekker heeft ze eergisteren gebracht, nadat hij het dék in orde had gebracht" Zij verwijderde zich een oogenblik en keerdle spoedig met een bos cudle, verroeste sleutels terug. Daarna opendie zij "dé deur en beidien sloegen den wieg naar het bosch in. „Beho.ort dit bosch aan mevrouw de Trélaz?" „Ja, mevrouwmevrouw is zeer rijk ....zij: is een geboren Trélaz.,.. Het kasteel en het bosch tof .het dial d'aar benetdlen, waar men den toren ziet staan, behooren haar toeDe rest van dje bcsscben is eigendom van den staat." „En bezit Ceatdu nogal aanzienlijke Jan* d'erijen?" „O. neen, alleen maar het huis, een woeste tuin en een stukje bosch." „Is het waar, dlat men het huis niet kan verhuren?" „Wte zoiu het huren? Het fe toch $g&rdft yervojgd,). 4

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1917 | | pagina 1