AGENDA. ALKMAAR. R. K. CENTRALE KIESVEREENIGING '2e Kamerdistrict Alkmaar. Vergadering- op Maandag 4 Juni 1917, te half zeven n.m,, in 't lokaal van don-heer Mooij (Gulden .Vlies), 'Ritsevoort, Alkmaar. NED. R. K. VOLKSBOND. Vergadering van den Bestuursraad op Wojared-ag 6 Juni, 's avonds 8 uur, bij N. Komijn, 'Dijk, Belangrijke bespre kingen, waarbij allen dienen tegenwoordig te zijn, COMITÉ „HULP IN NOOD." Onderafi R. K- Volksbond. Vergadering op Maandag 4 Juni, 'sav. 8 uur, bij J. Vlaming, Oudiegracht. keiid en alleen om een gewichtige studie of andere redenen. Om- studieredenen kan wel uitstel van eerste oefening worden verleend aan dienstplichtigen, die hv. Ie eindexamen hoogere burgerschool of gym nasium moeten afleggen, 2e. 'examen moe ten afleggen voor onderwijzer, 3e. leer lingen zijn van de hoogste klasse eener middelbare technische school of soortge lijke inrichting, 4e. leerlingen zijn. van de Middelbare Koloniale Landbouwschool. .Uitstel van eerste oefening wordt niet verleend aan dienstplichtigen die bijv. Ie. pis student zijn ingeschreven voor het eer ste studiejaar aan een universiteit, 2e. reeds een betrekking bekleedien en doiorstudee- ren ten eindle hum positie te verbeteren, zooals A onderwijzers, die zich bekwamen yoor de hoofdacte of voor andere akten- en B personen, die werkzaam zijn op kanto ren, in bedrijven e.& -en les neme-n in boekhouden o-f andere vakken, 3e. leerling zijn van een schiool o-f andere inrichting alwaar slechts enkele uren in de week les wordt genomen, 4e. zich wijden a&ti een 6-tudiie. die in ;het algemeen niet van over wegenden invloed is op hunne maatschappe lijke betrekking. Zij, die in bovengenoemd tijdlvak moe ten- worden ingelijfd' en uitstel wenschen, inoefen diaartoe zelf ten spoedigste hun ver langen bij (ongezegeld) verzoekschrift aan dien Minister van Oorlog te kennen geven met overlegging v-an -een deugdelijk bewijs stuk omtrent het werkelijk bestaan van- de reden der aanvraag. In het verzoekschrift behoort nauwkeurig te worden vermeld de gemeente vo>or welke de dienstplichtige is -ingeschreven, alsmede het korps, en het korpsainderd-eel (regiment, bataljon en compagnie) waaraan hij is toegewezen. De dienstplichtigen zullen echter rekening moeten houden met de mogelijkheid!, dat het uitstel wordt ingetrokken, zoodra d'e omstandigheden daartoe aanleiding mochten geven. Ten aanzien van, militiep-lkhtigen behoorende tot -een der regimenten Grena diers en Jagers -of tot een der overige regi menten infanterite, die in, 'het genot zijn van uitstel van eerste oefening tot het tijd vak waarin de dienstplichtigen der lichting 1918 toegewezen aan -die eerste bataljons dier regimenten m-oteten wonden ingelijfd, wondt dit uitstel geacht te zijn verleend; tot het tijdvak waarin de dienstplichtigen der laatstgenoemde lichting, toegewezen aan die 4e compagnie van het eerste bataljon dier regimenten, zullen worden ingelijfd. 'Laatst bedoeld tijdvak zal nader worden bekend gemaakt. UITVOER VAN RHABARBER EN KROTEN. De Rijkscommissie van Toezicht op de Vereeniging Groenten-Centrale heeft be slist <lat, indien de prijzen der binnen- landsche partijen rhabarber loopen beneden 4 ets. per K. G., de betrokken partij voor het buitenland overgeveild mag worden. Kroten, beneden 3 H.G. en boven 5 H.G. mogen voor het buitenland worden geveild, zonder dat daartegenover een ge lijk aantal K G. in kroten van 3 tot 5 H.G. voor het binnenland geveild behoeven te worden. In geen geval zal nu of later uitvoer vergunning worden gegeven voor kroten van 35 H.G. Bospeen, die volgens het oordeel van het veilingsbestuur, in overleg met den controleur van den groente-uitvoer, onge schikt wordt geacht voor de binnenlandsche consumptie, mag voor de drogerij geveild worden, D'e. in October ingehouden -extra-reserve gezouten hoornen van 50 wordit thans voor uitvoer vrij gegeven. Voor verduurzaamde groenten, idle onder bepaaldie vo-orwaanden mogen uitgevoerd worden, zal slechts dan uitvoervergunning worden gegeven, als bij d!e consent-aan vrage wordit vermeld, in welke inrichting d'e groenten zijn verduurzaamd, CHILI SALP;ETER. {Officieel.) Hoewel de Nederland* sche Landbouw groote behoefte heeft aan Chili-salpeter en deze in Nederland is aan gekomen of binnen enk-el-e diagen- nog zal aankomen, is bet ndet mogelijk deze Je distribueeren. Zoiodira de moeilijkheden, die thans die distributie nog in .cfcn weg staan, zullen zijn opgeheven, zal de Rege-ering met den meestem spoed tot verdeeling overgaan. - LICHTING 1912. (Officieel.) Behouden-s onvoorziene omstandigheden zullen die dienstplichtige korporaals en manschappen van 'die militie- lichting 1912, die bestemd zijn om later naar de landweer oiver te gaan (dus uitge zonderd. hen die beha-oren tot de bereden korpsen, die pantserfartairtillerie of de tor- pe-diisten), op 15 Juni a.s. in- het genot van onbepaald (klein) verlof worden- gesteld. Waarin' hij allereerst zijn voorganger keizer Frans Jozef herdacht, tilie in de herinne ring en die harten zijins volks zal voort leven, en diank betuigde voor de deel neming en goede gezindheid., die hem in d'e idlag-em van beproeving zijn geworden, lm moeilijken tijd' aan het hoofd van den Staat geroepen, was die 'Kei-zer zich dien ernst van de hem door de Voorzienigheid opgelegde taak van den beginne af be wust Reeds thans echter verklaar ik zoo ging de Keizer voort dat ik voor mijn dierbare volken steeds -een. rechtvaardig, welwillend en nauwgezet heerscher wil zijn in den geest van het conistrtutioneele beginsel, diat wij als een -erfdeel d.er vade ren hebben aanvaard en in dien geest üer ware democratie, die juist tijdens die stor men van dien wereldoorlog in |de verrichtin gen van het géheele volk aan het front en in het binnenland; de vuurproef zoo Wonderbaarlijk beeft doorstaan, 'Onze groep van mogendheden heeft die bloedige krachtproef van dezen wereldoorlog niet gezocht. - Intusschen zal onze wil -om door te vech ten niet verlammen, oins zwaaidi ni-et stomp -worden. In trouwe gemeenschap met onzen ouden bondgenoot het Duitsche rijk, -en de bon dgenooten, die onze rechtvaardige zaak in dien loop van den oorlog heeft gekregen, blijven wij, bereid! een goed -einde van den oorlog, dial wij gaarne- aan redelijk overleg zouden danken, zoo noodig miet die wapens af te dwingen." Ziehier de korte, de voornaamste inhoud van keizer-koming Karel's troonrede. Duidelijk -en onomwonden heeft hij te kennen -gegeven, diat Oostenrijk-Hongarije en zfjn bondgenoo-ten, de keizer sprak im mers van „onze groep", begeerig zijn naar een vrede d-oor onderhandeling, die die toe komst der volkeren zal vrij houdlen, van boosheid >en wraakzucht en althans voor vele geslachten -elke reden tot oorlog zal wegin-emen. En al sprak hij niet van een vrede zander annexaties of oorlogsschatting, uit de woorden, dat m-en slefchts strijdt om eer en bestaan en tot vrede bereid is met i-edjer, die deze niet m-aer bedrei gen, blijkt toch Wel, dat de groep der Central-en elke gedachte aan verovering ■heeft opgegev-qn. Van onmiddellijken invloed- zal deze nieuwe vredesbetoogiing van centrale zij-die nog wel niet zijn, m-aar dat de gematigde houding van den Oostenrijkschon- keizer, waaraan deze op zoo waardige wijze, zondier sabelgekletter -en overwinningsgeroep, uiting gaf, indirect van invloed zal zijn ter bevor dering van de vredesbeweging, di-e nu in alle landen zi-ch -een weg baant, kan niet warden betwijfeld. V,a;n de gevech-tsfromten valt niet veel te melden; doch -de C-entralen verwachten wéér e-en groot.algemeen offensief van d-e zijde der -Geallieerden. Daaromtrent wordt uit Berlijn aan de ,,N. R. Ct." o. a. geseind: „Men verwacht, dat het offensief der G-e- allieerdle-n in de -eerstkomende wiek-en- op alle fronten tegelijk zal losbreken. Tiet is Engeland niet alleen gelukt Frankrijk daar voor te winnen, ma-ar ook Rusland zal de proef op de discipline van zijn leger wagen en dit aan den ajgem-eamen aanval Laten deelnemen. Het reusachtige offensief zal zich niet .alleen tot het westelijk en oostelijk front, tot Macedonië en Palestina -bepalen, maar m-en meent te Berlijn die zek-erheid te h-ebben, dat oo-k groote ope raties ter zee -ermede zullen gepaard gaan. Men v-ermoed hier verschillende oorzaken voor de haast, waarmede dit offensief op touw is gezet, ofschoon het o-nder normale omstandigheden to-ch zeker in het belang der Entente zou geweest zijn de voorberei ding tot den herfst uit te stellen. In het bijzonder zou m-en haast hebben gehad', arm van d-e tegenwoordige strooming te St. Petersburg partij te trekken. Daarom, zoo meent men hier, zal thans dez-e ge forceerde poging worden gewaagd." Van d-e zijde der Geallieerden wordt hier omtrent natuurlijk niets bekend gemaakt Van het Oo-stenrijksch-Italiaansche front worden tegen veler verwachting in geen berichten van beteeken-is vernomen; h-et Italiaans-che legerbericht spreekt alleen van „een hevigen aanval" op die Italiaa-n- sch-e stellingen op de hoogten 592 en 652 in de Vodi-ce-zöne. Deze aanval werd af geslagen, en verder: „Kleine, g-unstig voor de Italianen ver kopen gevechten tusschen- Ita-Iiaainsch-e voergeseho-ven .afdeelingen en vijandelijke verkeniniingspatrouilles hadden plaatsaan d'e Dogma en in het Posana-dal." Zulke -berichten toon-en o.i. wel aan, dat het Itali-aansche offensief vrijwel tof stil stand- kwam. BUITENLAND. OORLOaSOVERZICHT. DE TROONREDE VAN KEIZER KARL. EEN NIEUW G.ROO.T OFFENSIEF.? Bij de plechtige opening van den Rijks raad in den Hafburg heeft keizer Karl Pi?n derdag een troonrede uitgesproken, DREIGENDE STAKING TE PiE TROGRAD, 'Het personeel van- de grootste fabrieken in P-eitrograd, meest geheel bij oorlogswerk betrokken, heeft besloten tot staking. Het eischt -een .arbeidsdag van- zes uren en, een m-aan-delijksch minimumloon voor vrou wen van 150 roebels. -DE HONGAARSCHE KABINETSCRISIS. Naar de „Vossische Zeitung" uit B-uido- pest verneemt, h-eeft dir. Wekerle, die reeds eerder, n.L in 1894 en in 1910, minister president is geweest, d-en koning verklaard, diat de oplossing van d-e kabinetscrisis alleen mogelijk is dio-or een kiesreohituitbreiding in vrijzinnige richting en door h-et aannemen van d'e economische o-vereenkomst m-et Oos tenrijk in dien vorm, zoo-als het vorige kabi net di-e heeft opgesteld!. De Budapester bladen zijn van- meening, dat dr.. Wekerle die beste kans heeft, om mi-nist er-preside nt te 'worden. ALKMAAR. NAVOLGjENSWAARDIG VOORBEELD. A-an den Zeereerwaandjen heer Deken van Alk-maar werd naar wij vernemen dtoor -een donateur toegezonden voor den H. Vader d« som van f113, zijnde de vooraf beloofde percenten van d'e winst dier 1 anihouwprolcf ucten Een blijk van waarachtig vrome lief- 'Jaicfigheid-szi-nEn een voorbeeld- ter na volging Mogen nog meerderen, gesticht door dit schoioine voorbeeld, zich mede geroepen] gevoelen op deze of dergelijke wijzie Z. H. den Paus te steunen in dieze voor Hem zoo zware tijden. NAAR- SCHOORL. De Stoo-m boot-dienst van Gebr. Zur Mühlen zal, te beginnen op Zond'ag 3 Juni a.s. en voorts -ellken Zondlag om 12 uur van Alkmaar naar Schoorldlam en tum^ 4.30 van Schooridam naar Alkmaar eene boot in dienst stellen. KAASMARKT. Was de aanvoer de vorige week groot, gisteren w-as ze -nog grooter en kom wel op 260000 K.G. worden geschat. Hoe wel d'e prijzen nagenoeg hetzelfde waren als dé vorige week, was die handel niet ylug, waarvan de oorzaak welzal zijn gelegen in het feit, diat de prijs voor het aan Duitschland te leveren gedeelte, ingaande 1 Juni, met f5 is verlaagd; hiervan wil den de handelaars gebruik maken om de prijs te doen dalen, inaax 'de boeren waren slim genoeg om te weten, diat dit op (d-en aanvoer van gisteren geen invlo-ed kon hebben. -De „Alkm. Crt." vernam, d-at voortaan de Regeering de prijzen direct zal regelen. (Vroeger werd dit aan het Landbouw Ex portbureau overgelaten.) GESLAAGD Voor het acte-examen 'L. O, slaagde gisteren te Haarlem m-ej, Gj. v. d. Laa-n van Alkmaar: WATERLEIDING. Blijkens ile in dit nummer voorkomende advertèntie is het aan geabonneerden te Alkmaar en te Bergen voorzoover deze daartoe niet door het aangaan van een abonnement gerechtigd zijn, verboden De straat met leidingwater te schrobben, en onder welken vorm en tot welk kwan tum ookleidingwater voor tuinbesproeiing te bezigen. Aan geabonneerden is het toe gestaan van heden af voor tuinbesproeiing alléén door middel van gieters of door ge bruikmaking van slang en straalpijp met brouche, leidingwater te benutten. Besproeien door middel van aan staken bevestigde straalpijpen of anders dan uit de hand is niet geoorloofd. Jïet gebruik van standbuizen mei brouche, draai of andere vaste sproeiers i(s verboden. Overtreding van deze voorschriften, wordt zonder nadere waarschuwing met afsluiting gestraft. Men zij dus op zijn hoede. UITREIKING VAN BROODKAARTEN, ,Tot im ontvangst nsm-e dier broodkaarten o var die m-aand Juni 1917 worden, houders v,an legifimafiekaarten verzocht, zkh Woens dag 6 Juni ©n Zaterdag 9 Jitni a.s,, tel kens dés namiddags van 2 tof 5 u-ur, te vervoegen aan één der onderstaande scholen: en .wel: houders van legitim-atienuimmiers 1500 Woensdag aan de Keetkolk, hoofd der school de- héér G. Hellinga. 5011000 Zaterdag aan -diezelfde sohoo-l. 1001—1500 Woensdag aan die Brillensteeg, hoofd -die heer F, J. Aubes. 15012000 Zaterdag aan dezelfde school. 2001—2500 Woem-sdiag aan de Nieuw-eslcot, hoofd- dia heer J, A, Zw-axteveen. 2501—3000 Zaterdag aan diezelfde school. 30013500 Woensdag aan idle Nieu-wesloot, hoofd- -die heer A. Wijn. 35014000 Zaterdag aan diezelfde school. 40014500 Woensdag aan de Snaannans- Iaa-n, hoofd de heer J. Eits. 45015000 Zaterdag aan diezelfde school. 50015500 Woensdag aan de Koningsweg, 'hoofd die heer P. Schipper. 55016000 Zaterdag aan dezelfdie school, In herinnering wordt gebracht, diat aan kind-eren ge-en kaarten worden- afge- gegevem -en dringend wonden hou-diers van legi-ruta miekaartc n verzocht de brood1- kaïarten op den bepaalden tijd. af ïe balen of te doen afhalen. Zij, die aan dit vero-zek ni-et voldoen, zullen onvermijdelijk de last ter verkrijging der kaarten ondervinden. Maatregelen fot dekking der extra kosten welke dez-e .afwijkingen in hef bedrijf ver oorzaken, zullen .in den vorm van- boeten worden overwogen, NAJAARSVEEMARKT. -Door B. -en W. wordt aan dén Raad voorgesteld te besluiten: de Raad' der gemeente Alkmaar; Overwegende, dat het wenschelij-k wordt geacht een .anderen dag te kiezen. voor hef houden der groote najaarsveeimarkt, welke sedert 'onheuglijke jaren wendl gehou den op 'den eersten Maandag in Novem ber; Besluit: dat die inajaarsveemarkt i-n jdieze gemeente voortaan zal wonden- gehouden op dén -eersten Dinsdag in November, aan vangende des middags te 12 uur en dien da-arop volgenden Woensdag. CONGREGATIE VAN MARIA- BOODSCHAP. Trid-uum ter gelegenheid van de Opdracht der nieuwe Leden. Oefeningen: Maandag 4 en- Dinsdag 5 Juni a.s., des avo-nds te 7 uur Lof met predikatie. Dinsdagmorgen te '7 uur Hp Mis voor de Congreganisten. Woensdag 6 Juni: des m-orgens te 17 uur: H, Mis m-et zang. Onder de H. Mis Algeitnee-ne Communie der leden. Des avop-dfe te half 8: Plechtig Lof met Pre dikatie, Opdracht en _,,Te Deurn". 'De pre dikaties zullen- worden gehouden dloor den WelE-erw. Heer Ka-pelaain B. H- C. Hos- taan. POLITIENIEUWS. Het is der politie geluld: dé haard te leggen- óp een rijWieldiief. PLAATSELIJK NIEUWS. HEILO. Raadsvergadering,; In de Donderdag gehouden Raadsver gadering waden na opening de notulen gëleziéft eh goedgekeurd'. Medegedeeld- weiid, dat dé bestrating aan -dien Molenweg was gegund aan dén hfeer J. Obdlam voor f1038. Ingekomen was een verzoek van idlen gemeente-Y eldhvaidhiter Vos om verhooging van salaris, met het oog op zijn pensioen. B, en W- stellen Voor hemi f25 vergoe ding te geven voor gebruik van- een rijwiel, welk voorstel .werd aangenomen. Aan den heer A. Klaassan werd op diens verzoek -eervol ontslag verleend als hoodsteker; hiervoor was een oproep ge daan. waarvoor zich alleen bad aangemeld- de heer P, Q Kaandorp. De heer v. d. Molen wilde een her- oproep doen, diaar deze persoon timmer man is én niet veel verstand heeft van hooi. Tot stemming overgaande, werd de heer Kaandorp met alg. stemmen he-noemd. Vastgesteld wérd' een verordening, (dat gedurende de dagen van demobilisatie er geen sterkedrank zal mogen worden ver kocht. B. én W. stellen voor heffing der leges ter secretarie, voor verschillende uittrek sels en stukken, waarvoor een verordening weid vastgesteld; welk voorstel werd goed gekeurd Goedgevonden wardl het maximum |Jer Hoofdei. Ontslag te verhoogen en dit te brengen tot f 10.000, Ingekomen was een verzoek vain, veel bewoners der Rijksstraatweg om aanslui ting bij het Electrisch licht; eveneens van de bewoners der Rechte Hondsbosch laan. Nog een dergelijk verzoek van veel be woners van Bollen.dorp en Kapel. Voorz. ziegt, dat het eerste verzoek be handeld was door üe Comm. van Advies, De heer Maas Geesteranus brengt hiervan verslag uit, waaruit bleek, dat de bewoners zich verbonden hebben tot bijdrage van f150 per maand en dat dam die kasten gedekt zijn. Er zou 900 Mieter bij komen, hetwelk f1900 zou kosten. Oae-dgevo-nden werd! dit gedeelte aan te sluiten; de andere verzoeken- zullen eerst in handen d'er Comm. wondien gesteld tot onderzoek, hetwelk dan in- -eien volgende vergadering zal behandeld warden, De verordening van het Electr. licht wer-di goedgekeurd;, |d-e rekening gaf aan, dat er in 1914 een verlies was- van f37, in 1915 -een winst van f871 en in 1916 een winst van f238. Nagegaan werd het plan bestrating bij een eventueel veilingsgebouw, hetwelk zou kosten f6200; hetwelk wendl goedgevon den. Getracht zal worden de wal bij Berkhout weg te krijgen, zoo- deze er geen bezwaar tegen heeft. Goedgevonden werd' hiervoor een leening aan te gaan. Goedgevonden werd- een af- en over schrijving; eveneens een Suppletoire be grooting. Vastgesteld werd' het stembureau." Bij de rondvraag wijst de lieer v. d. Molen op die Armenrekeniiiiig. De Voorz. zegt, dat d-eze de volgende vergadering ko-mt. De -heer v. 4 Molen wijst op -die Wiilli- brordus put, of deze niet gemaakt moet worden. De Voorz. zegt, diat B. en \V, er al eens met den heer v. d'. Bosch over hebben gesproken, maar daar is nog biets van ge komen; doch B. en W. zullen er werk van maken. Hierna sluiting. WPRMERVEER. Levensmiddelen. In de week van 4 Juni to-t en met 10 Juni zijn op onder staande bonnen de daarachter genoem-de reg-eeringsgoiederen verkrijgbaar: No. 26 aardappelen 4 kop; No. 27 bruine bconen 1/2 H.G,; No. 28 havermout 1/2 H.G.; No. 29 rijst 2 H.H,No: 30 zeep *21/2 H.G. Brandstoffen. Met ingang van 1 Juni zijn voor -die gem-eente Wormerve-er de volgende maximumprijzen van brandstof fen vastgesteld: anthraci-et f2.30, eierkolen f2, kacbelkolen f 1.85, grove cokes f 1.55 era geklopte cokes f 1.30 per H.L. Harde, korte turven f 15, losse,, lange turven f 14 era bruinkoolbriketten f 11 per 1000. Kaarsen zijn verkrijgbaar voor f0.50 per pak van 300 Gr. netto en waxbie-lichten kosten co-k f0.50 per doos van 200 Gr. netto, terwijl voor glaasjes voor een sche merlicht hoogstens .10 cent mag berekend Wenden. Al iiéze artikelen mogen- slechts op eera behoorlijk ingevuld bes-telbiljet ver strekt Worden aan ho-ofdeu vara gezinnen te Worm-erveer woonachtig. Lev eins middelen voorziening. 1 De Burgemeester van Wormerveer „geeft den ingezeten-en het volgen-die in overwe ging: Indien de ho-udiers van b-ombo-ekjes op een zeiker oogenblik geen behoefte heb ben aan eenig regeeringsgoedi, do-en zij toch verstandig di-t ira te slaan op d-era befrekkelijken bon, voordat deze verloop-en is, om zoodoende een geoorloo-fd-e-n voor raad te maken. Inbraak. Zaterdag vóór Pinksteren is ingebroken ten huize vain d-e-n- heer N. F, Allan aan h et Zuiideinde alh-i-er. Im den- vroe gen morgen werd-en de bewoners door gestommel g-ew'ekt, waarna de inbreker spoedig wegvluchtte. Na onderzoek bleek nog niets meegenomen te zijn. De ver moedelijke dader iwendi den zelfden morg en aangehouden, toen hij over de schutting van het jperaeel van Mej. de Wied). Stam aam den Zaanweg klom. Hij beweert echter niets van dien inbraak te weten. Benoeming. In plaats vam dén heer W. L. C. Brumngs, die oip verzoek eer- vól ontslagen is, werd tot directeur der ELectrisCh-e Stroomverkoop Maatschappij „Zaanland" alhier benoemd d-e heer D. Sparnaaij. Kampioenschap, De heer J. Sint alhier behaalde op -de sportfe-esten te Gou da voor 'de negende maal achtereen- het Kampioenschap van Nederland' in het Wor stelen-, afdeeling middengewi-dht. ZU1 DrSCH ARWOU DE. V-ergad-ering Gemeenteraad op Woensdag 30 Mei, Afwezig de heer Zee man; één vacature, Bij de opening leest d'e Voorzitter een schrijven voor van Gedi. Staten inzake 4. q-uaiestie-Armbestuur. G-ed'. geven als him meeming te kennen, dat het 'bedlrag hetvveh aan het Kath. Armbestuur dloor het Bmv Armbestu-ur wordt gegeven- uiet als afkoop jn-oet worden beschouwd. Wann-eer bij ver pleging e. d. bet Kath Armbestuur niet bij m-achte is om de kosten te voldoen dlam moet ni-et de gemeente, maar bet Bum' Armbestuur bijspringen. Hierna Wordit vastgesteld! (de \-erondemin- op de Keuringsdienst van vleesch én visch; bet keurloon blijft bij het oudé. In verband met 'de vele werkzaamheden, di-e de Directeur v-an het Gem. -Distribu. tiebedrijf heeft te verrichten, stellen B. .W. vo-or diens salaris van f25 per maa-n-d te verhoogen tot f 50. Allen voor. W-egens de late behandeling van den H, O., waardóór de eerste helft niet in Jutni zal hiinnen komen, stellen B. etn W. voor een kasïeenimg aan te gaan van f4000, en hiermede i-n verband een su-ppl. begroofi-ng te maken. Goedgevonden. Hierna hebben, ©enige af- -en overschrij. vingen plaats op den dienst 1916, waarbij wordt m-edfeged-eeld, dat mede door bet feil dat -dé post voor onvoorzien door omstan digheden va-n f242 is verhoogd tot f619, de dienst 1916 waarschijnlijk zal sluiten met een nadeelig saldo van f800. De rek-enirag van de Gasfabriek, welke ónd-er d'e leden zal circuleeren, sluit met -e'en nad-eelig saldo van f700. De gasprijs wordit vastgesteld- op .11 ct, voor meter- en 111/2 ct. voor mu-ntgas. Die prijs der cokes wordt m-et 20 cent verhoogd. De Voorz. deelt mede, dat door de Qasco-ioinissie is besloten zelf een onder zoek in te stellen na-ar die -mogelijkheid- om vanwege de gasfabriek eTectriïieatie; dn te voeren. Den Burgemeester van Öud- karspel, die inplaats va-n s-pr. tof Secre taris is benoemd, is opgedragen Üeze zaak- met den meesten spoed- in ould-e te maken, Tot lid van de Gascommissie wordt her benoemd de heer J. Kro-o-n en tot plv. de heer ,T. Kostelijk. Tot pl.v. in de vacn- ture-Slot de heer S. dé Boer Kz. Hierop volgt samenstelling stem-bureaux voor de a.s. verkiezingen. Uit het verslag over den toestand van het Lager Onderwijs bleek, dat ide school bevolking besta-at u-it 217 kind-eren, waar van lil Kath. Tot lid van de Gom-m. to-t wering van schoolverzuim werd in de plaats van den heer Midid-el benoemd de heer Gfabotiski met 4 stern-men tegen 1 op den beer du Burck. Ingekomen is een verzoek van dien heer J. flu Burck om hem gedurende den tijd, dat de heer Middiel ziek is geweest, dezelfde vergoeding als tijd. hoofd der school uit te fceerem als do-or hem is genoten ten tijde van de vacature. De Voorzi heeft in dien tijd hierover den Schoolopziener geraadpleegd. Deze oor deelde' echter, dat waar de onderw. met éerpl. hoofdiacte als zoodanig gesalarieerd wordt, deze ook invalt bij zi-ejete en hier voor geen vergoeding noodiig is. B, en W, stellen dus voor dit adres voor kennis geving aan te nemen. De heer Berkhout is hiertegen en stelt voor -de vergoeding uit te keeren. Met '4 tegen 1 stem wordt het ad rei voor kennisgeving aangenomen. Door B'. en W. wordt hierna dien Raad aangeboden een verordening, waarbij het verboden zal zijn, dat personen onder de 16 jaar zich zonder geleide ophouden in publi-eke lokaliteiten m-et of zonder ver gunning en tevens verboden aan dergelijke personen sterken drank te verkoop-en of aan te bieden. De heer de Boer vraagt, waar de jongens dan heen moeten; op straat? Daar maken zij alles stuk. Spr, ziet er ni-et zooveel' in, als zij een spelletje biljarten en -eeinj kopje melk koopen. ■D'e Voorz. zegt, dat het voornaamste -in het'verbod va-n- sterken drank. Overigens behoeft niet zoo streng die- hand aan h-eii verbod' van toegang te worden gehouden, D-e verordening Wo-rdt goedgekeurd. Na de rondvraag, die weinig b-elangv rijks oplevert neemt de Voorz. het woord, Spr. zegt mét groote dankbaarheid- te zijn vervuld, dat hij bijna 24 jaren aan het hoofd der gemeente heeft m-ogen staan. Door zijn andere drukke werkzaamheden is bet spr. niet meer mogelijk het burge meestersambt Waar te n-e-mien en heeft hij eervol ontslag gekregen. De Voorz. wijst op de gemoedelijkheid waarmede men vroe ger in den. Raad samenwerkte, ma-ar' het spijt hem-, diat -die-ze, ju-ist in- ideze zware tijden is verdwenen. Hoewel spr. de ge meente alle goeds w-enscht, vreest hij slechte jaren -en dian juist zal samenwerking zoo noicdig zijn. Spr. diankt allen, di-e met hem hebben samengewerkt ,en neemt met den wensch, d!at het de gemeente wel moge gaan, officieel afscheid- van den Raad- Wethouder Kroon wijst op alles, wat burgemeester Kro-o-n in het belang dier ge meente heeft gediaan, brengt dézen hier voor nam-ens allen een wo-oidl van harte- lijken diank en hoopt, dat het hem en zijn huis steeds wel moge gaan. De heer Dekker sluit zich hierbij vol kom-en aan. De Raad gaat hierna in comité ter be- ha-ndeling van den H. O., die is vastgesteld op f 8000, i EGMOND-BINNEN. Nieuwe Kerk. Ondier zeer veel be-i langstelling werd ©-en ^algemieeine bijeen* kornet gehouden om een fonds te stichten! voor den bouw eener ni-euWe kerk. Da pliann-en, door de voorloopige commissia bestaande uit -dé heeren J. Apeldoorn Gzn., J. Apeldoorn Czn., W. J. Apeldoorn^ P. Groen, B. Liefting, P. Melker en J« Verheggen ontworpen, werden goedge keurd1. Getracht zal worden dio-or jaarlijk- sclie of nraanidélijkscbe bijdragen-, dloor bui tengewone schenking-en óf dloor testamen taire bes-chikkiragien e-en kapitaal te vor men, dat pis grondslag voor de nieuwe kerk kan dienen. De commissie zal jaar lijks van haar werk in een openbare ver gadering verslag uitbrengen. Imlii0| noC wat niet verwacht wénd (i Bisschop bezwaren tegen d ger commissie 0} wel tegen e verbouwing, mocht hebben, z missie van verdere stappen afz neer gedetailleerde uiteenzettui ,ien en nadat een paar vragen warén, werd het voorloopig bijna algemeene stemmen in 0|s definitief gekozen. De vergadering, -geleid do j Apeldoorn 'Gz., had een z- verloop. A UITGEEST. - Opelning Centrale K Woensdagmiddag te 2 uur tie Centrale Keuken officieel ge tvezi-0" waren 01, het Dag. j Gemeente, een-ige RaadsJieden,| selijk Steuncomité, het Uitvo-ei' ,ier Cen.tr. Keuken, de heer Bi trevaardigde van het Koin. Nati- comité, de Eerw. Geestelijken negi-eter. Laatstgenoemde heet wezigen welkom, zette een en a fende doel en working dezer leen uiteen, 'waarna de aanw-e. nocd'igd werden 'de inrichting twen, welke voor de opricht e richting enz. betreft, een gro-o Ook werden allen uitgenoodigd Ie nemen Ivan de soep, welke geboden. Nu, de huismoeders na deze proef miet aandrang deze abnormale tijden, hun i lieinen tot de Cehtr. Keuken, niets beters wenschen dan da zijn middagmaal Van de Keu] trekken. Het zal hem gewis het veelvuldig gebruik zal -ee waardëering zijn voor de opric CASTRICUM. De Raadsvergadering, Welke deriagavond 7 uur was uitgesc niet dóórgaan, daa-r om 8 uur h- aruital raadsleden nog niet aa zoo moest de vergadering wc steld- tot hedenavond j als de mi maar zijn 'OUDORP, Raad-svergaderir Na opening werden de notu f waarbij de lieer Bleeker opinf vorige vergadering te hebben enkele circulaires aan h-et G-enn waren gericht, maar niet alle I notulen vermelden. De Voorz. zegt betreffende dj f geen circulaires te hebben welke aan het Gemeentebest waren; ze zijn alle aan d-en geadresseerd! De beer Bleeker zegt m-eerr courant te hebben gelezen, dat c circulaire aan d-e Gemeentebt toegezonden. De Voorz. meent, diat de cour ten niet altijd juist zijn. De heer Bleeker: Z-e zullen a-a bode" toch wél zoo worden en als die niet juist waren werk van gemaakt worden; een couvert gezien, waarop het Gemeenstb-estuur; en de E commissies moeten, gelijk in van d'en Minister te lezen is, u richt. De Voorz. zegt, dat men and-ere gemeenten kan aansluit door ons is gediaan. W.ij zijn bij Alkmaar en hier kan m-ei brandstoffen wenden tot B. en de notulen werden goedg-ekeu-i Ingekomen was Öe reken-im zond-heiidiscommissieeveneens ting der gemeente. Voorgelezen werd h-et verslag huisvesting, hetwelk geen bij - had te vermelden. Goedgevonden werd een ,a schrijving. (Slot BURGERLIJKE STA] GEBORENr 1, Juni. Lodewijk, z. v. H en Maartj-e Kamp. Johanna Madder en Geertruida Bijl. 2 Juni, Cornell's, z. v. Teu en Dtieuwerije van Veen. ONDERTROUWD: 31 Mei. Johannes Daniël v Maria Susanna Alei-da Bali uk. Visser en Johanna Maria Kuipc Visser en Elisabeth Gerbrech- veldt Johannes Jacobus Bak| garetlia Adrian a Kn-ijn, OVERLEDEN: 31 M-ei. Maartje Kostelijk, Teunis Wolzak, 36 jaar. Berger, 39 jaar. Pierre Era stedé, 20 jaar. 1 Juni. Isaac de Vries, 18 j] 31 Mei. Emma Wahlen, wl Boots, 80 jaar. kunst/" I NIEUWE UITGAVEN „ZOUTKORREL LICHTSTRAAL M. P. A. Ooms, Alkmaar. Uitgave Van Put tneyer, Alkmaar. Onder boveüstaanden titel he eerw. heer Deken Ooms in boek-uitgave gebundeld de ve; welke „Ons Blad" tot op Ou- van zijne hand plaatsen mocht Wij welen, dat de zoo hee artikelen van onzen hoogeerw. wegen niet genoegen en vooral lijk heil gelezen worden't zi wone „preeken", 't zijn heel geestelijke schriften, de vrucht ven, priesterlijke meditatie, de een niet te weerstreven drang inensch op te voeden voor En de lectuur van dit ges den lezer in waarheid, zij ho overtuigende wijze zijn heiliger oogen en dwingt door die ove plichts beti achting. Een courant-artikël leeft slee

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1917 | | pagina 2