Doet van het binnenhof. buitenland. alkmaar. kerklijsten. beemster. ursiem. plaatselijk nieuws. heemskerk. burgerlijke znmamm AGENDA. ALKMAAR. Zondag -8 Juli. 121/2 uur, repetitie van het mannenkoor der Congregatie v. d:. H. Familie. Maandag 9 Juli, 6 uur, repetitie van het dameskoor der Congregatie v. d. H. Familie. Dames-Congregatie O. L. Vr. Boodschap. Maandag avond 6 uur repetitie bij den heer Hazes. KRUISVERBOND MARIAVEREEN. Zondag 8 Juli 10t/2 uur: Die Hoogmis in de Sit. Lawrenitiuiskerk met predikatie. R. K. BOUWVAKBOND'. AM'. Alkmaar, De leden wordien attent gemaakt, dat het Bestuur thans is samengesteld als volgt: M. H. Kempen, Voorzitter; F. H. D'in- gerdis, Vice-Vóorzitter; O. A. Keijsper, ,1e Secretaris; J. Vreeker, 2e Secretaris; P„ Pannekeet, ie Penningmeester; H. Rijken- berg, 2e Penningmeester; C. van Etten, A. Mak en Wisseling, Commissarissen. NED. R.K. BOND VAN HANDELS., KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN. - Belangrijke vergadering op Maandag 9 Juli, 's avonds 8 uur, ten huize van den heer Hazes, Zaadmarkt, O.a. Jaarverslagen Secretaris en Penning, meester enz. Met jbet oog op de belangrijkheid dezer vergadering wondt aller opkomst verzocht. en herhaaldelijk klonken de salvo's ge weerschoten. In alle richtingen werd vuur gegeven de Marnixstraat, de Planeiuisstraat. die Wiittestvaat en Haarlemmerdijk. Die man. nen van den Geneeskundigen Dienst volg den de soldaten en politieagenten op den voet om de gewonden want overal vielen onmiddellijk de gekwetsten op te rapen en per auto-brancard Je yervoenen. In de zijstraten van den Haarlemriierdijk bleef het publiek samenklonten en ook daar werd gesommeerd uiteen te gaan waar aan helaas niet spoedig genoeg werd vol daan. Toen werden ook de zijstraten leeg geschoten door een zestal infanteristen dat voorop ging. Op den hoek van de Dionnner- straat werd oen salvo' gegeven in de lengte van de Vinkenstraat in de richting van de Korte Prinsengracht. Daar viel onmiddel lijk eon onschuldig slachtoffer, dat voor zijn woning stond, de 48-jarige lampenist bij c. spoorwegen Jan Schoenmaker, gehuwd vader van twee kinderen. Eien schot door zijn hoofd- maakte terstond een einde aan zijn leven. De militairen gingen ver der en losten nog verschillende schoten op de Brouwersgracht en Palmgracht. Behalve de gedoode man, werden negen personen zoodanig gewond, dat zij1 naar het Binnen-Gasthuis moesten worden ver: voerd. Hot was weer hetzelfde trieste ge zicht van de auto-brancards, die af en aan reden o-m de slachtoffers te vervoeren. Aan de Groentemarkt en Elandsgracht had m-en in den vooravond de afzetting opge heven, omdat de toestand zich nogal rustig liet aanzien. Omstreeks negen uur ving het publiek, voor het meerend'eel uit opgeschoten jon gens bestaande, weer aan met uitdagen en klappertjes werpen. Oirn negen uur werdi bevel gegeven de Elandsgracht en Prinsegracht te ontruimen, terwijl de bewoners werdien gesommeerd, ramen en dieuren te sluiten. Het ontruimen der straten geschiedde zonder incidenten. In de geheele stad heerschip gisteren avond groote kalmte en rust. Er werdi nog gepatrouilleerd1 door cavallerie, infanterie, marechaussee en politie, doch 'er behoefde zelfs niet van den wapenstok gebruik te worden gemaakt. Er was veel volk op de heen, dlat zich echter ordelijk gedroeg. 10-JARIG HAARLEMSiCHE HANZE. Het tienjarig bestaan van den Hanzebond in 't Bisdom Haarlem werd Donderdag feestelijk herdacht door het houden van een algemeene vergadering van den Cen- tralen Raad in het gebouw „St. Bavo" te Haarlem. Deze vergadering was de 29ste die gehouden werd en tevens de rode jaar vergadering. De dag werd begonnen met een H. Mis, opgedragen door onzen beminden Bisschop Mgr. Callier, die daarbij werd geassisteerd door Plebaan Rikmenspoel en Rector Stroo- mer, geestelijk adviseur van „De Hanze". Ruim half elf opent de voorzitter van den Bond, de heer Struycken, de verga dering met den christelijken groet en geeft het woord aan den voorzitter van de afd Haarlem, den heer J. W. Demmers. Deze heette bestuur en leden van De Hanze welkom in de Bisschopsstad. Veel is er in de 10 jaren van het bestaan van den Bond tot stand gebracht, alleen deed het weemoedig aan, dat het Altaar van het H. Hart in de kathedraal St. Bavo nog niet gereed was gekomen door de tijds omstandigheden. Zeker hadden allen ge- wenscht, dat dit Altaar, ons Altaar, er nu geweest was Niettemin zullen wij hopen, dat dit weldra tot stand zal komen. Met den wensch, dat deze dag bij de viering van het tienjarig bestaan veel vrucht moge hebben, besluit spreker zijn welkomstwoord. De voorzitter van den Bocid bracht dank aan den voorzitter van de afd Haarlem en in 't bijzonder ook aan de feestcommissie, die aan deze vergadering zooveel luister heeft trachten bij te zetten. Op voorstel des voorzitters wordt nu het Hanzelied gezongen. Voorgesteld wordt een telegram van hulde en trouw aan H. M. de Koningin te zenden. Onder applaus der vergadering werd daar toe besloten. Alsnu werd door den voorzitter het openingswoord gesproken. Spr. wijst op den bij zonderen luister, die aan deze vergadering wordt bijgezet door het H. Offer van den Doorluchtigen Bisschop Fr is iets ongewoons, er is iets feestelijks. We vieren vandaag ons 2e lustrum. JEppt is mij dan ook een aangename tg»k u allen hier op de roe jaarvergadering hartelijk welkom te heeten. Spr. gaat vervolgens de gevolgen van den oorlog na. De secretaris, de heer W Boon, biedt het jaarverslag aan, waaraan nog enkele gegevens ontbreken wegens nalatigheid van die afdeelingen, die geen verslag hebben toegezonden. De voorzitter zegt dank voor het werk van den secretaris. Ook het werk van den penningmeester werd in zeer warme be woordingen geprezen door den heer Wolf, van Purmerend, die de rekening en ver antwoording van den penningmeester, den heer Joh. Wijdeman, had nagezien met de Commissie. De voorzitter, de heer Struycken, sprak het welkom uit na de pauze, toenZ D.H. de Bisschop van Haarlem mede aanwezig was, waarna het woord werd verleend aan den weleerw. heer J. G. Jansen, kapelaan te Amste dam. Langdurig applaus volgde op diens wer kelijk indrukwekkende en schoone rede. Mgr. Callier sprak daarop de groote ver gadering toe. Mgr. spreekt zijn hooge ingenomenheid met het werk der „Hanze" uit. De groote kracht om de Hanze tot bloei te brengen schuilt in de vakafdeelingen. Daar moet naar gestreefd worden zooveel mogelijk vakafdeelingen op te richten. Laat ik u in dit verband iets verklappen. Ik wilde de patroons der vakafdeelingen in medaillons doen aanbrengen in het Altaar van het H. Hart. Daartoe moeten er eerst vakafdeelingen zijn en moeten deze alle een patroon hebben. Ten tweede de jeugdorganisatie. Waarom is het zoo moeilijk geweest om den Mid denstand tot organisatie te brengen? Omdat we er niet van jongs af aan aan gewend waren. We zullen niet verder komen als de jeugd niet geleerd wordt, dat ze deel uitmaakt van een organisatie. Dit zijn de twee groote middelen om de Hanze groot te maken. Al wat middenstander is in mijn bisdom moet in den Bond worden ondergebracht. Wat mij aangenaam aandeed, was, dat in het jaarboekje voor het bisdom Haarlem de grootste ruimte was ingenomen. Laat dat zoo blijven. Laat de Middenstand in mijn diocees éteeds de voorrang hebben, zoodat ik trotsch kan zijn op mijn Hanze. Een geestdriftig applaus volgde op deze woorden van onzen beminden Bisschop, die daarna de zaal verliet al zegenende de aanwezigen, die nog onder den indruk waren van zijn Bisschoppelijk woord. Bij de rondvraag werd meegedeeld dat Donderdag 12 Juli te Utrecht een alge meene vergadering zal worden gehouden van den Ned. Bakkersbond. Een voorstel Alkmaar over de voorzie ning van winterprovisie werd iii handen van het hoofdbestuur gesteld. Met den christelijken groet sloot de voor zitter de vergadering, waar 57 afdeelingen tegenwoordig waren. VLUCHTENDE STOOMTRAWLERS. Men rnieldt uit IJmujidlen: Binnengekomen stoomtrawlers rapportee- ren, dlat andere visschersvaartuigen, onge veer een vijftiental, welke bij het vuur schip Tersciiellingerbank het bedrijf uitoe fenden, mioesten vluchten omdat de vaar geul door Britsche mijnenleggers met mijnen werd! onveilig gemaakt. Zij kwamen daar om, meer zuidwaarts om bij de Haaks ver der te visschen. Verschillende stoomtraw. Iers moeten dloor de mijnen reeds een dietel van hun vischtuig verloren hebben. DE GEVAARLIJKE ZóNE Uit Rotterdam wordt gemeld aan het „Hdbl": Wij vernemen, dlat uit regeeritigskringen alhier berichten zijn ontvangen, waaruit blijkt, dlat voorloopig niet kan worden ge rekend op een herstel van die dusgenaamde vrije vaargeul. De minister van buitenl. raken heeft zich aangaande deze kwestie 'in verbinding gesteld met H. M.'s gezant te Londen. Vergadering van Vrijdag.6 Juli. Er is geïnterpelleerd' over de aardappe lenvoorziening en over de aardappelenrel letjes. De heer Rutgers (A.R.) stelde o.a. die volgende vragen: Welke bepalingen hebben, dit voorjaar tot Iheden „in zake uitvoer van aardappelen gegolden Op welke gronden zijn diers bepalin gen aldus vastgesteld? Welke gevolgen waren van deze maat regelen voor de binnenlandsehie voedsel voorziening te verwachten? Wielke maatregelen zijn genomen om een behoorlijke distributie van de beschikbare aardappelen te bevorderen? Was voorzien dat in verschillende plaat sen en met name te Amsterdam zich: een tekort aan aardappelen zou voordoen? Welk verband bestond tusschen deze on geregeldheden en die aardappelvoorziening? Wielke zijn de toestand en de vooruit zichten ten aanzien van die aardappelvoor ziening voor de hoofdstad! en voor het land? Waarna d,e heer v. d1. Tempel (S:.D'. A.P.) met de zijne kwam. Zij waren van den volgenden inhoud: Wielke motieven hebben dien Minister van Landbouw geleid om een belangrijk deel van den oogst van vroege aardappelen' voor export aan te wijzen, op een tijdöip. dlat „die voorziening van otnze bevolking met dit levensmiddel nog volstrekt onvol doende was? Is de minister bereid! een zoodanige Ievensmiddelenpolitiek te vperen, dat, meer dan' tot dusverre, de eerste levemsbienoo- diigdiheidien, die in ons land wordien voortge- bradht, in voldoende hoeveelheid! ter be schikking komen der gansche bevolking en tot prijzen welke varbandl boodien met fcto draagkracht der arbeiders en om kleedjng en schoeisel tegen matige prijzen aan 'het minder draagkrachtig deel der bevolking te verschaffen, ookwanneer een en ander moet leidai tot eeneaanmerkelijke over schrijding van het crediet van 80 millioen guldien. Minister Posthuma heeft de interpel latie beantwoord met een klaar en duidelijk betoog zonder mooie woorden, maar met afdoende feiten en cijfers. Z.Exc. deelde mede, dat omtrent den uitvoer van oude aardappelen in het voor jaar geen bepalingen golden. Van de nieuwe aardappelen moest 25 pGt. worden uitgevoerd naar het Oosten en diiehfenge- volge ook 25 pCt. naar bet Westen,. Grondl is hiervoor de kolenvoiorziening aan cms landL Sinds Maart ontvangen we vrijwel uitsluitend uit Duitschlarud kolen. I,n Februari, toen de verscherpte duik boot en oorlog uitbrak, werd van Dmitsch- land de toezegging verkregen, dat 350.000 ton kolen pe rmaand zouden worden ge leverd. Begin Juni werd evenwel bericht ontvangen, dat Duitschlamd' in Juni en Juli niet de 'toegezegde 350.000 ton zou kunnen leveren. Dit nu moest tot eiken prijs wor den voorkomen. Waarom de Minister, zij bet na lange' aarzeling, besloot tot uitvoer van vroege aardappelen; waardoor verkre gen werd; dat in Juni 350.000 ton kolen werdl ontvangen en eenzelfde hoeveelheid ook in Juli is te verwachten. Gevolg van het toestaan vaïi uitvoer is geweest, dat van 20 Juni tot 3 Juli 3i/2 millioen K.G. aardappelen het land uit gingen, wat neerkomt op i/2 K.G. per Nederlander in 14 Id&gen. De „Telegraaf" en die het met dlit blad eens .zijn, zullen moeite hebben om het Ministerieel betoog te verduwen. De op de relletjes te Amsterdam be trekking hebbende vragen wenden beant woord door Minister Cort van der Linden. Daar bet Eindverslag betreffendb d.e Export-Centrale nog wel een paar weken kan uitblijven, is de Kamer tot nadere -bij eenroepi ng u iteeng egaan. 00RL0GS OVERZICHT. Zoo hevig als voor enkele dagen hebben de Russen hun offensief niet kunnen vol houden Zij hebben even gepauzeerd Een Reuter-bericht meldt, dat Broessi- lofs p'an was, oir. Lemberg te bezetten, en het Duitsch-Oostenrijksche front zoover achteruit te drukken; dat hij een gunstige gelegenheid zou krijgen, om den strijd in het open veld te voeren, dus tot achter de aangelegde versterkingslinies te komen. De aanval heelt geleid tot de bezetting van het plaatsje Konjoechy, maar is daarbij blijven steken. Zelfs Brzezany, waarlangs de spoor weg naar Lemberg gaat, is in handen der Duitsch-Oostenrijksche troepen gebleven; eenige aanvallen ten O. van die plaats en van de Lipitza Dolnaja werden afgeslagen, de stellingen, die de Russen daar hadden genomen zijn volgens een bericht uit Weenen, door de Oostenrijkers hernomen De Russen schijnen het bij deze eerste poging niet te zullen laten. Het Duitsche legerbericht immers meldt: In Oost-Galicië is de slag opnieuw ont brand Nassa aanvallen van de Russen zijn tusschen Zborof en Koujoechy en bij Brzezany „onder uiterst zware verliezen voor den vijand" doodgeloopen. Nadere berichten zullen leeren, hoe wij dit „doodloopen" te verstaan hebben Ook op het Westfront is de beweging weder verflauwd. Het Duitsche legerbe richt maakt melding van nog eenige Fran- sche aanvallenop de stellingen aan den Chemin des Dames, bij Cerny, die" de Duitschers hadden genomen; hetFransche legerbericht zwijgt daarover zelf. Aan het Engelsche front en aan de ove rige deelen van het Fransche front wordt slechts artillerie actie gemeld AMERIKAANSCHE ONDERZEEËR JAGERS Het Ministerie van Marine doet stappen om de fabricage van onderzeeër-jagers be langrijk te doen vergrooten Een groot aan tal schepen van dit type zal spoedig de de Amerikaansche vloot versterken Nu de eerste onderzeeërjager, naar het systeem der massafabricage gebouwd, met goed ge volg proelvaarten heeft gedaan, zijn de autoriteiten er van overtuigd, dat dit type schepen groote waarde zal hebben. Reeds worden er honderden van gebouwd op de Marine- en particuliere werven, terwijl er juist bestellingen voor het dubbele aantal zijn gedaan, welke binnen enkele maanden gereed zullen zijn. De mislukte aanvallen der Duitsche on derzeeërs op de schepen, welke het Ameri kaansche expeditieleger naar Frankrijk heb ben overgebracht, zullen, naar men verwacht verdere maatregelen ter bestrijding van het Duitsche spionage-stelsel ten gevolge heb ben en misschien zelfs lijden tot zoo mo gelijk nog scherper maatregelen om de troepenbewegingen voor den vijand ge heim te houden. Er zijn aanduidingen die erop wijzen, dat het departement van justitie zal verzocht worden om een .onderzoek in te stellen, wanneer de volledige rapporten van leger en vloot aangaande het voorgevallene zul len binnengekomen zijn. De senator Chamberlain, lid van de Se- naats commissie voor militaire aangelegen heden, heeft de meening uitgesproken, dat er aan de verschillende regeeringsdeparte- menten spionnen zijn, die Duitschland door middel van draadlooze stations in Midden- en Zuid-Amerik'a inlichtingen zenden. DUITSCHLAND EN ARGENTINIË. De correspondent van de „Times" meldt uit BuenOs-Ayres aan zijn blad: Ik ver neem van onofficieele zijde, dat Argentinië een nota, waarin het protesteert tegen het tot zinken brengen van de OrianaToro en onmiddellijk verontschuldigingen en schade loosstelling eischt, telegrafisch verzonden heeft. £>e nota vraagt ook waarborgen, dat de Argentijnsche vlag overal door Duitsch land geëerbiedigd zal worden. De algemeene opinie is, dat de breuk de volgende week zal plaats hebben- EEN "TEGEN-REVOLUTIE IN CHINA. De zetel der Chineesche Republiek is ten gevolge der dezer dagen ontstane revolutie naar Shangai overgebracht, waar een conferentie plaats had van dr. Sun-jat-Sen en ministers van het oude Ka binet. Ook de president zal daarheen gaan, zoo- dat er dan twee zetels van regeeringen zijn: de Keizer te Peking en de president te Shangai. HUWELIJK VAN DEN KONING VAN GRIEKENLAND. Naar de „Secoio" van zijn correspondent uit Athene verneemt, zou een huwelijk van den jongen Griekschen koning met een Ëngelsche prinses aanstaande zijn. BEHARTIGING VAN DE BELANGEN DER GRIEKEN. De Nederlandsche gezant is belast met de behartiging van de belangen der Grieken in Bulgarije. DE PAUS EN DE VREDE. In de „Reichpost" vindt men den tekst van het adres der bijeenkomst van afge vaardigden der Christelijk-sociaie organisa ties in Zwitserland tot den H. Vader ge richt. Namens 35000 leden wordt in dit adres betoogt, dat als zijn hoogste doel de kath. arbeidersstand er naar streeft, al les in 't werk re zetten het katholiek maat schappelijk ideaal in de samenleving te verwezenlijken, waarbij de Paus tot diplo matieke bemiddelaar tusschen de volken worde uitgeroepen, en een wereldorganisa tie tot stand kome, waarbij een vrije sou- vereine onafhankelijke Paus aan 't hoofd sta van vrije onafhankelijke souvereine volken. Onder 't teeken des Kruises met den bijstand des Vredeskoningin Maria, ver klaarde de vergadering het noodzakelijk, dat door bemiddeling der Katholieken van neutrale landen de Katholieken der oorlog voerende landen zich verstaan. Het adres sluit met den wensch, dat 't den Paus ge geven moge zijn, als den vertegenwoordi ger van den godsdienst der liefde aan 't geteisterde menschdom den vrede weer te geven. Voor de Missie van Pater J. Kruyer. Langendijk: Door bemiddeling van kapelaan S. f 10.50 Diepsmeer: Op hoop van na volging 10.— Zuid-ScJiarwoudieX. 1. REGEERÏNQSV1SCH. I>e Directeur van het Distributiebedrijf van Alkmaar deelt medie, dat die Minister van Landbouw, Nijverheid en Handiel, ge zien artikel 2 der Dlistribiutiieweit 1916, beeft goedgevonden; vast te stellen een maximumprijs voor Regeeringsvisch in ge bakken toestand' van 80 ets. per K.G. CONCERT dioor het Stedelijk Muziekkorps, Directeur die heer H. A. Maas; op Zondag 8 Juli, des avonds van 71/2 91/2 uur, in dien Hout. Programma: 1. „C.-S.", marsch. H. A, Maas, 2. Ouverture tot die opera „Titus", W. A. Moizart. 3. FantaisAe-origimale. Qhristoiphe. Voor te diargen door de heeren C. Ofnran (piston) en A, Keijzer (trombone). 4. Dollar-Walzer. L. Fall 5. Fantaisie-Ballet. L. Montague. 6. Padvinders-Mars cb. J. v. d. Wierf. 7. Lustspiel-Ouverture. Kéler Béla. 8. Potpourri-populaire Na 10, M. J- H. Kessels. (Rcnaud.) 9. Voorwaarts... marsch! A. L. Maas: UITREIKING VAN BROODKAARTEN. Tot in ontvangst name der broodkaarten over de maand Juli 1917 wonden houders van legLtiimatiekaarten verzodht, zich Woens dag 11 Juli en Zaterdag 14 Juli a.s., tel kens dies namiddags van 2 tot 5 uiur, te vervoegen aan één der onderstaande scholen en ,wel: houders vain legitiinatienuimrniers 1500 .Woensdag aan "die Keetkolk, hoofd der school die heer G. Hellinga. 501lOOO Zaterdag aan dezelfde school. lOOl1500 .Woensdag aan die Brillensteeg, hoofd die heef F. J. Auikes. 15012000 Zaterdag aam diezelfde school. 20012500 Woensdag aan die Nieuiwesloot. hoofd de heer J. A. Zwarteveen. 25013000 Zaterdag aan diezelfde school. 30013500 .Woensdag aan de Nieuiwesloot, hoofd de heier A. Wijn. 35014000 Zaterdag aan diezelfde school. 40014500 Woensdag aan de Snaarmans- laan, hoofd de heer J. Eits. 45015000 Zaterdag aan dezelfde schoiol. 50015500 Woensdag aan die Koningsweg, hoofd die heer P|. Schipper. 5501 en daarboven Zaterdag aan dezelfde sdhioiol. In herinnering wordt gebradht, dat aan kinderen geen kaarten warden afge- gegeyen en dringend! wordien houders van liegitimatiekaarten verzocht de brood kaarten op den bepaalden tijd af te halen of te doen afhalen.. Zij;, die aan idit verzoek niet voldoen, zullen onvermijdelijk de last en nadeelige gevolgen ter verkrijging der kaarten ondervinden. MACHINISTEN-EXAMEN. Te 'sCravenhage slaagdie gisteren voor het voorloopig diploma de heer Dl Heints- m;an van Alkmaar. Zo. de H.H. Missen te half 8 en 10 uur. Na de Hoogmis Kath., 2 uur Vespers. In de week Kath. raar gewoonte. De H H. Missen te half 8 en kwart over 8. Ma. Feestdag der H.H. Martelaren van Goreum, balf 9 gez. H. Mis, 'sar. 7 u Lof. Za. van 34 en van 68 uur bieolth. Bediend: Willem Westerhof, Alie K'vp- man en Jan Timmer. ZUID-ZIJPE, Zo. half 8 tot zekere intentie, half jq voor de Parochie. Na de Hoogmis leeriDo 2 uur Lof met Rozenh. Ma. halt 8 ter eere van de HH. Marte laren van Gorcutn tot zekere intentie. Di. half 8 voor Elisabeth Groot, hvr Gerardus Visser. Wo. half 8 vopr AlidaWijnker hvr. Petrus Schilder. Do. half 8 voor de geloovige zielen. Vr. half 8 ter eere van het H. Hart tot zekere intentie, Za. half 8 voor een overledene. Van half 5 tot half 8 bieehthooren. In de week gewone leering. Zo. half 8 voor de Parochie, 10 uur voor Antje Kooij en overl. kinderen, half 2 Kath, half 3 Vespers. Ma. 7 uur voor overl. ouders Blank en Veldboer, 9 uur gez. H. Mis ter eere v»n de H H. Martelaren van Gorcum, half 8 Lof, Di. 7 uur voor Nicolaas Komen, 8 uur ter eere v. d. H. Antonius voor een zieke, Wo. 7 uur voor Grietje Burgers hvr. van Jan Reizer, 8 uur voor Uerardus Hoogewerf. Do. 7 uur voor Klaas Groot en overl fam. 8 uur voor Grietje van Diepen. Vr. 7 uur voor Gerardus Overtoom en Marga. Gerdes, 8 uur Jrd. voor Brechje en Trijntje van Schagen. Za. 7 uur voor Ntesje Kuijper, 8 uur voor Jaantje Vis. Van half 3 tot 4 en van 6—8 uur gelegenheid tot biechten. JU OUDKARS1P1EL. Vergadering R. K. Kies vereen i,ging. Die Voorzitter opendie die vergadering met een Thartelijk woord van welkom en gebed, waarna notulen. Bespreking Zondagsrust. Besloten werd hiervoor zooveel mogelijk propaganda te maken. De V&ffit. toesprak de noodzakelijkheid van uitbreiding van het bestuur, met n,l, één in de Diepsmeer en één in het dorp zelf, hetwelk de goedkeuring der vergade ring kon wegdragen. Die beer K. Bruin Az. stelt voor om boete te hetfen, en 'wel, ééns in het jaar, een algemeene vergadering, waarop die boete bij verzuim toepasselijk is. Die beer K. Bruin Hz. heeft een voor stel ingediend om ook in de Diepsmeer eens te vergaderen. De heer P. de Groot bracht hierna ver. slag uit van de Centrale vergadering, ge- houden te Alkmaar, waarvoor hij een dank. baar applaus en een hartelijk woord van dank ontvangt van den Voorzitter. Na nog eenige gezellige besprekingen van weinig bijzondere waarde, werd de vergadering met gebed' en een woord van dank voor het gezellig samenzijn dloor den Voorzitter gesloten. Schoolfeest. I11 een gister Vrijdag avond gehouden vergadering werd besloten het schoolfeest te houden op Donderdag 19 Juli; de hoogste klas naar Amsterdam en de lagere klassen een rijtoer naar School en Bergen aan Zee. De rekening van het vorig jaar had een saldo van f 19,88. Stemming leden van den Raad. M, Borst Kz. 53; K. Goet (aftr.) 122; J.Kal- verdijk (aftr) 139 en J. Visser 60 stemmen, Zoodat de beide aftredenden herkozen zijn. Het aantal kiezers is 399. Het aantal uitgebrachte geldige stemmen 206. KROMMENIE* Bij de gisteren gehouden gemeenteraads verkiezing verkregen de heeren K. Booij Vr. Dem. (aitr.) 225; Jb Caro Vr. Dem. (aftr) 278; P. Joon S.D.A.P. 180; J. Ofman S.D.A.P. 229; A. Schut V. D. (aftr.) 227; Jb. IJ f V. D. 69 en G. Juriaans S.D.A.P, 232 stemmen Gekozen zijn de heeren Jb. Caro en G. Juriaans. Herstemming tusschen de heeren Booij, Joon, Ofman en Schut. SCHAGEN. Uitslag der stemming voor vier leden van den gemeenteraad op 6 Juli 1917. Uitgebrachte stemmen 292, van onwaarde 11, geldige 286. Hiervan verkregen de heeren F. van der Kamp 242, Jb. Koster 259, G. Rempt 99, VV. Roggeveen Czn 243 en Jb Schoorl Jzn. 203. Alzoo herkozen de altredende leden, de heeren F. van der Kamp, Jb. Koster, W. Roggeveen Czn. en Jb. Schoorl Jzn. Vanaf 5 Juli is de maximumprijs der aardappelen 11 centen per kilogram. HEILO. Raadsverkiezing, Bij die gisteren gehouden Gemeenteraadsverkiezing werden gekozen die heeren J. Siengers (Kath.), J. Vahl (Chr.-Hist.) en herkozen P. v, 't Veer |Vrijz.-Diem.). Het aantal uitge brachte stemmen bedroeg 552, van onwaarde 4, die volstrekte meerderheid dlus 275. Dit aantal wist die Kath. candiidaat precies op zich te vereenigen. Hieruit blijkt weer voor die zooveelste maal, hoeveel waarde één stem1, beeft. Het aftr. liberale raadslid de heer Ver- mieij bleef 6 stemmen beneden de vol strekte meerderheid, terwijl de heer Vahl 485 stemmen op zich vereenigde. Die Raad telt dus nu 3 Kadi., 2 Lib.. 1 Vrijz.-D|emi. en 1 Cihr., en dieze samen stelling is in overeenstemming met die even redige vertegenwoordiging. De liberalen trachtten nog wel vief zetels te behouden van de vijf die z( vroeger hadden overweldigd) door een ver bond aan te gaan nvet de Ohr.-Hist. en A.-R., doch zonder resultaat. Dieze uitslag zal bij links .wiel een spijtig gevoel verwekken. De Roomschen verheu gen, zich, dat ze door eigen kracht zie'1 recht wisten te verschaffen. Hulde aan de kiezers, die zoo trouw' hun stemplicht vervulden. Personalia. In verband met zijn be- noemïng tot burgemeester van gudd.S£bari L. woude, is aan Jhr. A ingang van 6 Juli eervol als ambtenaar ter S veer 2 jaar is de deze Katholieke g woest en heeft zich humaar man leeren is nog maar 32 jaar Secreta heer gemeen stei ken ouc (a zijn Pi Vr K. SCHOOR! Ra ads v erk iez ing zing voor drie leden v raad: G. Polle (aftr.) 242 (aftr.) 216, J. Frans Schermer 110 stemmen dande leden weder waren de candidaten veTeeniging. B1EEMS1TE Vergadering van de op Donderdag "Die Voorzitter opendie sprak zijn leedwezen ei Roomisdh-Katholieken gev de candidatenlijst der kenen, zoodlat die strijd de candidaten dier R. er door te krijgen. Hierna bespreking der voerd' moet worden. Na werd1 d'e volgende protest-J met algemeene ^temmen: „Die R. K. PropagaM hare vergadering op Dt kennis genomen hebbent dat eenige 'leden or eeniging hunne handU geplaatst onder een candit Vrijzinnige c^ndiidaat, betr ste en protesteert m deze handeling, welke st advies onzer Kiesvereenij eenheid, welke toch in e satie heerschen moet. Namens de R.K. G. Groot, M. Broes, Na nog eenige verdere een voorstel aangenomen, de vergadering ni,et bezo cent boete te betalen heef Hierna rondvraag en s Voorzitter. OUDE NIEI Raadsvergadering dezer vergadert de Raad 's avonds 7 uur. Als punter staan op de agenda o. a. J. W. v. d. Hart, onde wind en benoeming Gem' Zeer zeker zal op die komen, hoevele Katholiek! werkelijk Gods wetten mc en dien treurigen moed hunne handteekening te b recht: Roomsch met een -'PUJRMEREN Raadsverkiezing, geldige stemmen. Daarv: heeren H. de Bruijn (C.-I (Lib.) 302, G „Edel (S.I Groot Kz. (A.-R.) 441, A.P.) 178, P. J. Kraak Muussen (V.-D.) 148, P. Jb. de Vries Jbz. (S.Di.A.1 Herstemming tusschen de l Drost, Edel, Groot, Kobe: ALKMAAf GEBOREN: 3 Juli. Pieter, z. v. Lucas Johannes Spierenbi Petronella Morel. 3 Juli. Niicolaas Engel' bert Wennink em Cornelia 5 JulL Dirk, z. v. I Stijntje Ofman. ONDERTROUWD: 7 Juni. Hendrik Dotnii Adeleine Slicht. Willen tje Wiitsen. Cornells rina Gesima Peereboom. Drunen en Anna Agatha Hendricus Impink, wediua Schouten, en Cornelia Jacobus van den Bosch, nardus Metman en Wilhel Johan Leonard Arndt GETROUWD: 4 Juli. Franciscus Geertje Badenhuizen Bronner. Arie Libdebi Smit. Pieter Krom Veeninga en Johanna leman. M Kc en R01 c en Mar OVERLEDEN: 5 Juli. Pieter Oosterh

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1917 | | pagina 2