glycerine. blaat,sel1jk nieuws. wormerveer. nieuwe uitgaven. Ingezonden st aan de directrices. Dé verschillen met die raming dier uit gaven hiaidldien bij wijze van af- Jen over schrijving gedeeltelijk vereffend kunnen wor den, do-dh blijkens bekomen toelichting beeft jbet bestuur van bet Burgerweeshuis ge meend het vragen van machtiging tot af- Cn overschrijving achterwege te kunnen laten, omdiat die ontvangsten voldoende wa ren oni 'die uitgaven te dekken: De commissie tot die belastingzaken stelt dien Raad voor vorenvermeldie suppletoire begrooting goed te keuren. Die Directeur van het Distributiebedrijf van Alkmaar deelt aan belanghebbenden tmeidle, idlat zij, die in aanmerking komen op grond van art. 9 eerste lid; der Dis- tributiiewet 1916 opgave behooren te doen van de voorraden glycerine, waarover zij pp 14 dezer des middags 12 uur die be- sühiikkiing of voor rekening vaii dierdlen onid'er zich hebben. Deze opgaven moeten uiterlijk 17 dlezer schriftelijk wonden ingediend. Bij d|e opgave zal onderscheid zijn te maken tusschcn ruwe en geraffineerde glycerine. TIJD. ARBEIDSBEURS. STADHUIS, Correspondentschap der Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Tel. 158, Spreekuur iederen werkdag van 1012 vm, 14 Juli. Gevraagd worden: 1 kamermeisje, 1 keukenwerkmeisje, 1 kleermaker, 3 werkvrouwen. Bieden zich aam: 1 boerenarbeider, 1 loodgieter, 1 land bouwer, 1 plaatwerker, 1 stucaidooir, 4 losse werklieden. Wormerveersche brandweer. Woensdag j.l. werd in de „Nieuwe Socië teitalhier, op initiatief van een commis sie van eenige officieren en manschappen eep druk bezochte vergadering gehouden van liet personeel der Wormerveersche brandweer ter bespreking van eénige grie ven Als voorloopig voorzitter fungeerde de heer M. J. Stam. Besproken werden verschillende grieven bij de brandweer, zoo als de wenschelijkheid van hooger uurloon, de aanschaffing van uniformen, schadeloos stelling voor bedorven kleeding bij brand en een behoorlijke verzekering tegen onge lukken voor het brandweerpersoneel. Door de vergadering werd een commissie be noemd, bestaande uit 4 officieren en 4 minschappen der verschillende spuiten, welke tot taak heeft bovengenoemde grie- Ve' in een adres nader uit te werken en dit adres in te dienen bij den gemeente raad. Tot secretaris der commissie werd gekozen de heer M. J. Stam. Directe belastingen. De heerL. W. Boogman, surnumerair uit de directie Rotterdam, is voor dep tijd der bestaande vacature aangewezen tot waarnemend Rijks ontvanger alhier. Veiling. In het hotel „De Jonge Prins" werd ten overstaan van den Notaris M. J. Keizer te Krommenie Zaterdag j 1 geveild Een huis, waarin vijf woningen met erf aan den Krommenieërweg alhier, no 246, 248, 250, 252 en 254 groot 2 A. 68 cA. Opgehouden op f 6050. Brand. Donderdagmorgen ontstond, doordat bij het bakken van visch de vlam in de pan sloeg, brand in een schuur van het perceel van den heer J. Sint aan de Transvaalstraat alhier. Spoedig weerklonk het alarmsignaal en kort daarop was de dichtst bij gestationeerde spuit ter plaatse. Deze behoefde echter geen water te geven, omdat de buren inmiddels den brand met emmers water gebluscht hadden. Een waschmachine en een fiets verbrand de. De schade wordt door verzekering gedekt. Parkfeest. Donderdagmiddag was het schoolfeest voor de kinderen der laagste klassen van de openbare en bijzondere scholen in deze gemeente. Om half twee vertrokken 560 kinderen van de Station straat in optocht naar het Wilhelminapark. Daar aangekomen werden de kinderen ont haald op verschillende versnaperingen, waarna de goochelaar Don Bosco de klei nen vermaakte door zijn leuke goochel toeren. Vooral de pannekoek gebakken in meesters hoed, oogstte veel bijval. Tot af wisseling traden twee muzikale clowns op, die door hun leuke grappen de vroolijke stemming bij de kinderen er in hield. Na dat de kinderen ten slotte onthaald waren op het traditioneele „dikkertje" en een pak chocolade, door de chocoladefabrikanten, Boon, de Jong en Pette beschikbaar ge steld, keerde de vroolijke kinderschaar hoogst voldaan huiswaarts. Een woord van hulde past aan de com missie, die het feest zoo goed van stapel deed loopen en aan de dames, die zoo be reidwillig medewerkten om den ganschen middag versnaperingen aan de kleinen mede te deelen. UITGEEST. Schoolfeest. In afwijking metdejaar- li'zsche gewoonte om een rijtoer met de kinderen te houden, heeft de Schoolfeest commissie der openbare lagere school be sloten op 16 Augs. a.s. met de kinderen een boottocht te maken naar Schoorl. Liefdadigheid. Was er sprake van, dat er een zeventlental Duitsche kindertjes bij parochianen onder dak zouden worden gebracht, er zijn er evenwel slechts vier aangekomen en wel vier jongens uit West- phalen. Over eenige weken zullen eenige meisjes uit de omstreken van Coblenz al hier worden opgenomen. SCHADEN. J ui fe.il ie itim.-. Dien 5en Augustus a.s. zal Overt: 50 jaar geledlen zijn, idlalt 'die Eervv, ■Zniters van Tilburg de zeeg voior bet Liefde- tirihf iin Schagen op zidhi hebben geno- fuuqn, Er is ©en Comité gevormd! om diere dag feesitelijk te berdenken eb er wor-clt een inzameling gebonden om aan de Zusters als herinnering „aan dlit feest een geschenk aan te biedlen. Raadszitting. Vergadering vain dien Raad idiezer gemeente, op Woensdag 18 Juili, dlels voorin. 10 uur. Punten van. behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot bet verburen van ge- mieiente-eig e ndiom mem. 3. Vaststelling van het Kohier van den Hoofdielijken Omslag. KERKLIJSTEN. ALKMAAR. Parochie H. Laurentius. Zo. (e half 7, kwart voor 8 en 9 uur de stille H.H. Missen. Te half 11 de Hoogmis, te 1 en 3 uur Kath., 6 uur Broederschapslof met predikatie, waarna Congregatie van den H. Aloysius. Ma. 7 uur congregatie der H. Maagd. Di. 8 uur congregatie der Mannen. Wo. half 8 congregatie der Vrouwen. Te 8 uur H. Mis voor de meisjes der Zusters- scholen, wij vertrouwen, dat onder de H. Mis vele meisjes tot de H. Gom. zullen naderen. Wij Roomschen, kunnen een Feest niet bster beginnen, dan met Onzen Lieven Heer. Do 7 uur Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. Vr. van 67 uur biechthooren voor onze jeugdige Communicanten, 7 uur Lof ter eere van het Allerh. Hart. Za. gelegenheid om te biechten van 46 en van half 7 tot 9 uur, Di. half 8 maandstond voor Emma Boots- Wahlen, 8 uur Jgt. voor Gerardus Gier en 9 uur maandstond voor Nicolaas Venneker. Heden collecte voor de uitbreiding v. d. Pius-Stichting. VOOR DE ST. JOZEFSCHOLEN. Inschrijving van nieuwe leerlingen: Voor de Burgerschool: Ma,, Di. en Wo. van 56 uur, bij het hoofdEerw. Broeder Theodorus. Voor de Tu3schenschoolMa., Di. en Wo. van 69 uur, bij het hoofd: Eerw. Broeder Thomas. Parochie van dien H. Domiinicuis. De H. D. te 6 u., half 8, 9 u. en half 11. Na den middag te 2 uur Kath., 3 uur Vespers, 5 uur Congregatie voor de afd. mannen en te half 7 voor de afd. jonge lingen der H. Fam. MANNEN-CONGREGATIE. Naar aanleiding van het bezoek van Z. D. H. Mgr. Callier aan O. L. Vr. Ter Nood op Dinsdag 17 Juli a.s. zal morgen in de Con gregatie mededeeling worden gedaan van een ingekomen verzoek van het bestuur der Bedevaartplaats. MANNEN- EN JONGELINGS-CON- CREGATIE, Zoowel na de Congregatie van 5 uur als na die van half 7 zal er gelegenheid worden gegeven om ingeschreven te worden in het Broederschap van O. L, Vr. van den Berg Carmel. Ma. Feest van O. L. Vr. v. d. Berg Car mel, volle aflaat voor de leden der Broeder schap van 't Scapulier. Te 6 uur repititie voor het Dameskoor der H. Fam. Di. te 9 uur gez. D., 's avonds 7 uur Lof. Wo. te 8 uur uitvaart voor Anna Brün- klaus-Lammers en uitvaart voor Maria Roo- ders beide leden der H. Fam, 'savonds te 7 uur Congregatie. Do. uitvaart voor Margaretha Duits-Schaaf en voor Elisabeth Kolmer-Nost beide leden der H. Fam. Vr. en Za.avond te 7 uur Lof, St. Jozefkerk. Zo. te half 8 en 9 uur de stille H.H. Mis sen, 10 uur de Hoogmis voor de lev. en overi. leden der Broederschap van O. L. Vr. ter Nood, half 7 Lof met gebeden en ge zangen ter eere van O. L. Vrouw ter Nood. Ma. Feest van hef Scapulier van 0. L. Vr. van den Berg Carmel, volle aflaat, te half 5 gelegenheid om te biechten voor de kinde ren, 7 uur Lof met gezangen ter eere van den H. Petrus, Martelaar, Patroon der zieken. Di. onder de H. Mis van half 8 algem. H. Communie voor de kinderen der leering van Pater van Bergen. Wo. 9 uur gez. jaarstond voor Cornelia Maria Duinmeijer geb. Gottmer. Do. 7 uur Lof met gezangen ter eere van het AUeib. Sacrament. A.s. Zo. na de Hoogmis gelegenheid om zich te laten inschrijven in de Broederschap voor het Scapulier van O. L. Vrouw van den Berg Carmel. SCHOORL. Zo. half 8 Vroegmis, 10 uur Hoogmis, kwart over 1 Kath2 uur Vespers. Za.namiddag van 37 uur biechthooren. Deze week Kath gewoon. BediendPetronilla Berkhout-Schouten. LIMMEN. Zo. half 8 stille H. Mis, 10 uur Hoogmis, kwart over 1 Kath., 2 uur Vespers met Roz. voor den vrede, daarna H. Fam. afd. Vrouwen. Kath. naar gewoonte. PURMEREND. Zo. de stille H.H. Missen te 7 uur, half 9 en 9 uur. Te half 11 de Hoogdienst. Na den middag te 3 uur Vespers, te 6 uur vergadering van de Mannenafd. der H. Fam. Om de vele werkzaamheden in de kerk deze week geen H. Mis te 9 uur, geen vergadering der H. Familie en Do. geen Lof. Za. van 3—9 uur biechthooren, te 7 uur Lof ter eere der H. Allerh. Maagd. Op de gewone dagen Kath. KROMMENIE, Zo. 7 uur Uitreiking der H. Communie, Half 8 Vroegmis, 10 uur Hoogmis, half 2 Kalh., half 3 Vespers met gebeden voor den vrede. Do. half 8 Lof met gebeden voor den vrede. Za. van 49 uur biechthooren. EGMOND-EINNEN. Piarochie St. Adialbertus. Zo. 7e Zo. na Pinksteren, 7 uur Vroeg mis voor Arie Admiraal, half 10 Hoogmis voor de Parochie. 1 uur Kath2 uur Ves pers met Rozenh. Ma. Feest van de H. Maagd v. d. Berg Carmel, 7 uur voor Joannes Baart, Maartje Bakkum en overl. kinderen. Di. 7 uur voor Franc. Boendermaker en Joanna Bakker. Wo. Des morgens uitr. der H. Communie. Te 9 uur gez. H. Mis als maandstond voor Dirk Zuurbier. Do. Feestdag van St. Vincent, a Paulo, 7 uur voor leden en weldoeners der Sint Viocentius-vereeniging en voor een spoedi- gen vrede, 's avonds 7 uur Lof met Rozenh. daarna openbare vergadering der St. Vinc.- vereeniging. Vr. 7 uur voor Piet van Dam, 4 uur biechthooren voor de kinderen. Za. 7 uur voor overl. fam. Leek. Kath. en biechthooren naar gewoonte. OBDAM. Zo. half 8 Vroegmis, 10 uur Hiogmis, kwart voor 2 Kath., half 3 Vespers. Wo. te 9 uur gez. maandstond voor Nico laas Groot. Do. gez. H. Mis voor de broederschap der gedurige aanbidding, te 8 uur Lof. Vr. te 9 uur gezongen maandstond voor Piet Komen. Za.namiddag van 3—5 en van 68 uur biechthooren. ASSENDELFT, Zo. 7 uur Jgt. voor N. Hz. Kerssens, 10 uur voor de Parochie. Ma. 7 uur voor Aagt je van Gelderen wed. van Gerard Winter, kwart over 8 voor Maria Kramer wed. J. Kz. Dekker. Di. 7 uur voor Nic. Kerssens en Calha Nielen, kwart over 8 voor Petrus Meijer en Grietje Al. Wo. 7 uur voor Corn. Poel, en hvr. v. Anna Jak, kwart over 8 voor Anna Dekker, hvr. van H. Veenboer. Do. 7 uur voor Joh. Veenboer en lm. Kerssens, 8 uur voor Herm. Tambach en Anlje Koning. Vr. 7 uur voor Corn. Al en ClasinaGaal, kwart over 8 voor Guurtje Jz. Al. Za. 7 uur voor Nic. Jz. Kramer, kwart over 8 voer Jae. Betjes en overl. fam. Zo. 7 uur voor de Parochie, 10 uur voor J. Pz. Boon als lid van de Hanze, afdeeling Assendelft. HEEMSKERK. Zo. 7 uur en half 9 de stille H.H. Missen, 10 uur de Hoogmis, half 2 Kath., half 3 Vespers met Rozenh. voor den vrede, half 7 H. Familie. Ma. slechts ééne H. Mis te kwart over 8 overige dagen te 7 uur en kwart over 8, (behalve Zaterdag). Do avond te 7 uur Lof ter eere van het Allerh. Sacrament met Rozenh. voor den vrede. Za. de H.H. Missen te 7 uur, half 8 en kwart over 8. 's Middags van 4 uur af ge legenheid om te biechten en 's avonds te 7 uur Lof ter eere van de Allerh. Maagd met Rozenh. voor den vrede. Deze week Kath. als naar gewoonte en biechthooren voor de kinderen der Ma. en Di. leering. UITGEEST. Zo. de H.H. Missen te half 8 en 10 uur de Hoogmis. Na den middag te half 2 de Kath. en te half 3 de Vespers. In deze week Kath. naar gewoonte. Ma. Feestdag van O. L. Vrouw van het Scapulier of van den berg Carmel. Do. Feestdag van den H. Vincentius a Paulo, half 9 gez. H. Mis. Zat.middag 4 uur biechthooren, 7 uur Lof ter eere der H. NOORD-ZIJPE ('t Zandi). Zo. half 8 voor Jansje Stroomer, hvr. van Petrus Bakker, 10 uur voor de Parochie. Collecte St. Pieterspenning, Na de Hoogmis Kathhalf 3 Vespers. Ma, Feestdag van Maria v. d. Berg Carmel. 8 uur voor Maria Slenders. Elders voor Jac. Meijering en voor overl fam vanBeusekom. Di. 8 uur voor Petrus Zwemmer, gez. H. Mis ter eere van den H. Antonius. Wo. 8 uur voor Petrus Roskam en hvr. M. v. d. Velden Elders voor Cornelis Zuurbier. Do. 8 uur voor Hubertus Balvers en fam., 7 uur Lof ter eere van het Allerh. Sacrara. Vr. 8 uur voor Nicolaas de Wit en hvr. Birgitta Schrieken. Elders voor overl. fam Houtenbos. Za. 8 uur voor Jae. Sneekes. Elders voor overl. ouders en fam. Van 23 en verder van 6 uur af gel. om te biechten. Kath. naar gewoonte. RETRAITE N. „St. Clemenshnls" te Noordwijkerliout, 26—29 Juli. Onderwijs-kweekelingen (Pater der H H. Harten) f 4 31 Juli3 Aug. Onderwijzers v. d. Haag- sche afd. der Dioc. Ver. (Pater Dominic.) f 6 69 Aug. Onderwijzers v. andere afd. der Dioc. Ver. (Pater Redempt) f 6 1114 Haagsche Hanze-Patronaats- leden (Pater Franc.) f 4 1720 Ambaehtsschoolleerlingen (Pater Jesuïel) f 4 2225 Onderwijzers van andere afdeelingen der Dioc. Ver. (Paler Carmeliet) f 6 2730 Haagsche Onderwijs-kwee,- kelingen der Eerw. Broeders. (Pater Capucijn) f 4 „De Thabor", te Rotterdam. 23—26 Juli. Jonge Dames mid. stand. (Pater Dominic.) f 6 6—9 Aug Patronaat Amsterdam (Pater Capucijn) f 4 912 Dames Onderwijzeressen (Pater Jesuïet) f ;4 1922 Jonge Dames midden stand (Paler Dominic.) f 6 N.B. Men wordt verzocht zich voor deze Retraiten op te geven bij de Eerw. Geeste lijkheid. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de Besturen der onderafdeelingen in de parochie van St. Laurentius en St. Domi- nieussecretariaat resp. de heer P. C. van Eijk Jr., Luttik Oudorp 85, en Mej. Joh. Klaverweiden, Laai 160. M1SGEB ED EN. ZONDAG 15 Juli 7c Zondlag na Pfftkste- irtgin, .(Tijdeigen), 2e cóllecfe: v. d.. H. Hienricuis, (Eigen idler HH. 15 Juili.) 3e col-; lecte: „A 'cuincüs" 63. Pjraefatie v. dl H. Drievuldigheid!. MAANDAG 16 Juli, Gedachtenis ,der H. Maagdi Maria van den berg Carmel, (Eigen dier HH. 16 Juli), Credo, Praefatie v. d. H. Maagd. DINSDAG 17 Juli, H, Alexius, belijder (Eigen dier HH. 17 Juili), 2e collecte: „A cunctis" 63; 3e collecte: naar keuze v. dl. priester. .WOENSDAG 18 Juili, H. Camillus die Leilis, belijder (Eigen der HH. 18 Juli), 2e collecte: v. d'. HH. Sympihorosa en hare zonen,(Eigen dier HH. 18 Juli). DONDERDAG 19 Juli, H. Vincentius a Paulo, belijdier, (Eigen der HH. 19 Juli), VRIJDAG 20 juli, H. Hieronymius Aemi. lianus, belijder (Eigen der HH. 20 Juli), 2e collecte: v. ai. H. Margarita, (Eigen der HH. 20 Juli). ZATERDAG 21 Juli H. Frediericus, bis schop van Utrecht en mart., (HoUL feesteigen 18 Juli), 2e collecte: v. dl. H. Praxedles (Eigen dier HH. 21 Juli),3e collecte: -,,A ■cunctis" 63, 4e collecte: v. dl. P|auis. 62. ZONDAG 22 Juli, ,8ste Zondag na Pink steren, (Tijdeigen), 2e collecte: v. d. H. Maria Magdlalena, (Eigen dier HH. 22 juli), Piraefatie v. dl. H. DrievuldigÊieHI. N.B, ln alle missen die gebeden col lecte, stilgebed, postcoimmunio uit de mis, ,,Voior den Vrede", KUN S T DE KUNSTENAAR ANTON VERHEY. Anton B. H. Verhey is ernstig ongesteld. Op het onverwachtst is de kunstenaar eer gisteren naar het ziekenhuis gebracht, wijl de doctoren een snel operatief ingrijpen noodzakelijk achten. De toestand: blinde darmontsteking met een begin van buik vlies-ontsteking, heette ernstig. VAN STRIJD EN ZEGEPRAAL. Het leven der H.H. Martelaren van Gorcum door B J. Post. Uitg. „Futura", Leiden Een boekje voor dezen tijd. Verschijnend in de dagen van het Jubel feest der H.H. Martelaren is het geroepen om mede te werken aan hunne grootere verheerlijking. Want, dit werkje bedoelt „alle Katholieken" bekend te maken met het lijden en strijden van de Mannen, die ons zijn voorgegaan. En „onbekend maakt onbemind". Vandaar ook een noodzakelijk boekje. Het is helaas maar al te waar, dat de ge wone, alledaagsche Katholiek al zeer weinig weet van het leven en sterven van onze groote vaderen in het geloof. Het schijnt nu eenmaal van duizendmaal grooter be lang een roman te lezen dan een Heiligen leven. Moge dit werkje, in aangenamen en be- grijpelijken toon geschreven, niet als zoo vele andere ongelezen blijven staan op de planken van onze boekenkast of bibliotheek. Die kalme rust verdient het niet. NIEVEEN, Pr. Beemster, 7 Juli 1917. DE REDUCTIES VAN PARAGUAIJ. door A. Hulsebosch S. J. Geloof en Wetenschap Serie XII, no. 3. Missies! eun en Missie actie moeten willen zij een blijvend karakter dragen gegrondvest zijn op en aangewend worden door Missiewetenschap, d w. z. meerdere kennis van het wel en wee der Missiën. Deze hoogst belangwekkende studie van G. en W. wil daartoe medewerken. Daar om helpe men mede aan de verspreiding dezer zoo noodige kennis van het Miss e- leven o.a ook door de verspreiding van dit boekje, dat inderdaad verdient gelezen te worden door iedere Missievriend. Sommige gedeelten leenen zich ook bij zonder om op school of in Patronaten enz te worden voorgelezen. De belangstelling der jeugd in het Missiewerk zal daardoor groeien. NIEVEEN, Pr. Beemster, 7 Juli 1917. UIT WAD FN POLDER, door J. Rietema Een boek, dat geen aanbeveling verdient, en voor onze katholieke jongelui zeker ver boden lectuur is. Feitelijk behoort dit werk thuis bij het wanhopig groote getal van boeken, waarvan men zich afvraagtwelk nut ze stichten kunnen Ongetwijfeld uit letterkundig oogpunt bezien, verraadt dit boek wel talent en menschenkennis bij den schrijver. Doch wie smaak heeft voor stijl en letterkunde, behoeft waarlijk niet te zoeken naar betere producten van den menschelijken geest ook in onze Hollandsche literatuur. Wat de ideeën van den schrijver betreft op godsdienstig gebied, deze zijn geheel in den geest des tijds: vaag en onbestemd, terwijl schr. op zedelijk terrein al te veel naar voren brengt het „menschelijke in den mensch"; NIEVEEN, Pr. Beemster, 7 Juli 1917. KERKNIEUWS. „DE THABOR". Men verzoekt ons te willen vermelden dat de Retraiten van 23—26 Juli 17— Sept. voltallig zijn. ZILVEREN BISSCHOPS] UBILÉ VA) Z. D. H. MGR. W. VAN DE VEN. Wij laten hieronder de vertaling volgen van het eigenhandig schrijven van Z. H den Paus aan Mgr. W van de Ven, bij gelegenheid van diens zilveren bisschops- jubilé. Paus Benedictüs- XV aan Onzen Eenvaar digen Broeder Wilhelmus-, BNschop van 's Bosch, heil en apoOolische zegen. Met groote blijdschap hebben Wij de tijding vernomen, dat er weldra vijf en twintig jaren zullen verstreken zijn sinds den dag, waarop de Goddelijke Voorzienig, heid U de Bisschoppelijke waardigheid en het bestuur van het Bossche Bisdom toe vertrouwde. Ook werd Ons gemeld, dat zoowel de prie^ers als de geloovigen, die aan Uwe waakzame zo/g zijn toevertrouwd U ten teeken van hunne gemeenschappe lijke genegenheid en blijdschap, als om strijd hunne heilwe^ischen en zegebeden zullen aanbieden. Verwonderen dc/et Ons dit niet; want lang reeds wisten Wij, dat geheel Uw dio cees, met welverdiende hoogachting en aan- hankelijkheid zijn aanvoerder en herder omringt, zoowel om de hooge gaven van geest en karakter, waardoor Hij uitmunt als om den voortdurenden ijver en de warme bezorgdheid, die hem voor hun aller welzijn vervult. Wij dan, Wij worden gedreven om deel te nemen in deze zóó gerechtvaardigde vreugde, die Uw kudde doet juichen, door Onze Vaderlijke liefde jegens u; en om U van deze Onze lielde een bewijs te ge ven, nu ons hiertoe zulke goede gelegen heid wordt geboden, en tevens om het werk te beloonen, door U tot verbreiding van het Katholiek geloof en tot luister der Kerk gedurende zoovele jaren met alle krachtsinspanning verricht, verleenen Wij U het persoonlijk voorrecht van het H, Pallium. Dientengevolge hebben wij aan Onzen geliefden Zoon den Kardinaal Staatssecreta ris last gegeven om U de formuul te doen toekomen van den eed, die door U vóór de oplegging van het Paliium moet worden afgelegd in de handen van den Aartsbis schop of, bij diens verhindering, van een anderen Bisschop in de gunst en de gemeen schap zijnde van dezen Apostolischen Stoel, Intusschen schenken Wij tot onderpand van de hemelsche zegeningen, die Wij in ruime mate afsmeeken, aan U, Eerwaardige Broe der, aan de geestelijkheid en aan alle ge loovigen, Uwer zorgen toeveitrouwd, van ganscher harte Onzen Apostolischen zegen. Gegeven te Rome bij Sint-Pieter den 9en Mei 1917 in het derde jaar van Ons Pausschap. (w.g.) BENEDICTÜS XV. Paus LITURGIE. KRUIS OF KRUISBEELD In het „Maandschrift voor Liturgie" schrijft de Weleerw. heer W. van Adrichem; Meer en meer schijnt het tot de ken merken van een eerste-klas-begraienis te gaan behooren, dat het gebruikelijk kruis van de lijkkist wordt voorzien van een corpus. Geen kruis dus, maar kruisbeeld, Wij gelooven, dat de oude soberheid van het enkele kruis ver /e de voorkeur ver dient En wel om deze reden Met het kruis teekenen wij wat wij willen toewijden aan Godallereerst ons zeiven en verder alles, wat dient tot gods dienstig gebruik of wat wij willen stellen onder Gods bijzondere bescherming Zóó heeft de Liturgie ons geleerd. Ontelbare malen gebruikt zij het kruisteeken. En op allerlei wijzen: getrokken met de hand over of op het te wijden of te zegenen voorwerpgeademd met den mond, be schreven in de zwaaiing van het wierookvat, in de sprenkeling van het wijwater; ge- boiduurd op paramenten, geslagen in edel metaal, gehouwen in steen, gesneden en geschilderd Ook bij de inzegening van het kerkhof ontbreekt het kruis niet. 't Zij er vijf hou ten kruizen (zonder corpus) geplant staan, zooals geschiedt 'wanneer een bisschop de zegening verricht, 't zij slechts één, in het geval, dat de bisschop de wijding aan een j priester heeft opgedragen, altijd is het kruis middenpunt der plechtigheid als teeken van de heiligheid en het gewijd karakter der plaats. Een andere en eigen beteekenis heeft echter in de private en in de liturgische Godsvrucht het kruisbeeld (kru;s met het beeld van den Gekruisigde), of liever het voegt aan de hierboven omschreven beteekenis van het enkele kruis een ander toe: het is oók en voorramelijk voor* werp van vereering en aanbid' ding. Het vestigt de aandacht van den I Christen niet slechts op de verlossende en heilbrengende kracht van het kruis, van waar alle genade en zegening komt, maar ooï op den Persoon van den Ge-1 kruisigde, aan Wien, als aan onzen menschgeworden God „lofprijzing en heer lijkheid, wijsheid en dankzegging, eer en macht en sterkte toekomt in de eeuwen", Daarom krijgt dan 00-^ het kruisbeeldeene I eereplaats in onze kerken en in onze woningen waar wij in vrome overweging kunnen „opzien tot Hem, dien zij doorstoken hebben". Uit dit alles volgt vanzelf het antwoord I op de vraag „behoort de lijkkis' voorzien te zijn van een enkel I kruis 0 f v a n een kruisbeeld?! Dat antwoord luidt zonder twijfel: op d®l lijkkist een enkel kruis. De bedoeling hl immers op de kist als het ware vad tel leggen het zegenend kruis, dat de priester I met wijwater er over heeft uitgespreid^ I en dat hij, volgens het gel „,ige bisdommen, met de si processiekruis er op afteeke fenis Maar niet kan de bec het kruisbeeld te plaats en aanbidding. Als zoodanif hier niet de waardige p'aa komt en het neerlaten in 1 bedekken ervan met aarde te'rijmen met den vromen mede wij het beeld van dei behooren te beschouwen en De kunst mag dan al door -ewoonlijk niet veel verlieze dienstig gevoel wordt er' I Het gezag en de eerbiedw degenen, die aan onze R verzocht op deze zaak eei te vestigen, is bns een wa ons in deze zienswijze niet Onze conclusie,\die wellic dan het hierboven besp-ol zoeken wij de pleóhtigheid nissen niet in een ajwijken eenvoud en het fijn gevoel, der liturgie inspireert, maa rispelijke en zoo vollèd g m ring van alles, wat dèt doo de plechtige beaaiding Vóoi PENSIONATEN EN DE H< r. K. MEISJESSP-H Opvallend is het, hoe de mode alles in het werk stel het kinderhart de fijngevoi nemen, de eerbaarheid te b God daarin gelegd is, om te beschermen. Stootend is de kleeding, wa de jonge meisjes ziet verse tend niet minder de nom mede die kleeding gedrager Ik behoef niet in bijzond geven, wat hier wordt bedo En het zijn helaas niet a ren van niet-katholieke oud manier gekleed gaan, maa: derfelijke gewoonten op dit ingedrongen in de katholiek het gaat erop gelijken, dat h en niet meedoet, voor a, aangezien en preutsch. Bij herhaling zijn de kath en moeders in dit punt ree haar plicht, maar met kleir Daarom roepen wij met as der school in. Het is ongetwijfeld de School, van de leerlingen wat het zedelijkheidsgevoe verminderen, ze te doord zuiver katholieke begrippei heid en te vormen tot e zedelijk leven. Wil de school deze taak vervullen, dan moet zij opk kleeding, waarin niet weir steden en groote dorpen dt ken En daar de ouders in schieten, moet zij aanvullt hun plicht niet naar behoor Daarom verzoeken wij gelegenheid met gepaste ge treden en te eischen, dat g (minstens alle boven 10 jaa komen met lange kousen, 1 de knieën afhangende kleec den hals gesloten blousen. Zouden uit Uw optreden heden van den kant der I eenige ouders volgen, dan niet afschrikken, overtu'gd, in den geest der Kerkelijke eenigszins nadenkt moet tc komen, dat de katholieke belang der leerlingen en zedelijkheid deze eischen stellen. Onnoodig zal het zijn, h: ken dat dezelfde eischen worden aan pensionnairei Dames-onderwijzeressen 00! haar voorbeeld moeten vc dus van haar een bijzondei ding moet worden gevordei Wij vertrouwen, dat U c het herstel der openbare z willen steunen, voor zoov macht ligt. In dit vertrouwen heb ik hoogachting de eer te zijn, Uw dnw. dnr. Namens het Hoofdbest „Voor Eer en J. BEMI GEMENGD NU Wijn is goed voo In de „Tagl. Rundschau kippen, die wijn drinken, gen. 12 tot 16 maanden t den, bij wijze van proef, lingen gescheiden. Bij gelijl bij de eene afdeeling kipp gram wijn. De kippen, die den gekregen, legden in O in November één, in De in Januari 22 eieren. De regeld hun wijn hadden t gen, legden elk in de maanden 28, 57, 44 en Dus^ vooitaan moet een wijnkeldertje worden Een mooi fossiel, graven in den St. Pietersl een merkwaardige versteel bet lijk van een klein 1 boiuiw en de grootte van diit ihiuiiiS'dijer verséhdillend do> slagtanden 111 de bovenkaak si el is buitengewoon goe ven en in zijn geheel en handen; tot zelfs neus, c staartwervel zijn té zien, versteend, die huid' als ''t 01 te 46 bij 't 1/ —r. mn.c"

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1917 | | pagina 6