Hsopt bij hüw alkmaar. kerknieuws. gemengd nieu ingezonden stu correspondent i ,i uLjjiwjp,! .J i AGENDA. NED. R. K. VOLKSBOND. Vergadering -van dien Bestuursraad op Woensdag 25 Juli a.s., 's av. 8 uur, bij Vlaming, Oudiegr. Aller opkomst verzocht. Of dit de heete hoofden verkoelen zal Morgen zal er een conferentie worden gehouden, waarbij besprekingen zullen plaats hebben over de Balkanpolitiek der gealli eerden en over de bezettingstroepen te Sa- loniki. Er zal ernstig moeten worden gecon fereerd over de plannen, die de Entente heeft met de Macedonische troepen, en tevens over de Balkanpolitiek, die nu, tij dens en na den oorlog zal worden gevolgd. Aan die conferentie zullen deelnemen afgevaardigden van Frankrijk, Engeland Rusland en Italië. Met adviseerende stem zullen slechts Servië, Roemenie en Grie kenland aan de besprekingen kunnen deel nemen. De Vëreenigde Staten waren ook uitge noodigd, doch zij hebben verklaard, daar aan niet te zullen deelnemen, daar er op deze conferentie slechts quaesties zullen worden besproken, die niet tot de bevoegd heid der Ver. Staten behooren. Zij willen zich niet mengen in de Balkanquaesties, die Europeesche quaesties moeten blijven. De Engelsche minister Lloyd George heeft de rede van Michaelis beantwoord; hij stelde zich de vraag„geeft de rede van Michaelis hoop Op vrede?" en moest komen tot een antwoord in ontkennenden zin. De Kanselier heeft immers aldus Lloyd George gesproken naar rechts en naar links; hij wil de jonkers en dedenn- craten beide ontzien en in 't gevlei komen. Ten slotte wil hij annexaties onder den naam van waarborgen en bevestiging van de heerschappij der militaire kaste. En de Duitschers moeten ze'.ven weten, welken regeerirgsvorm zij zullen kiezen, maar het is de zaak der geil ieeiden, met welke regeering zij in vertrouwen een rede kunnen sluiten en met welke niet. Thans vertrouwt Duitschland op de duikbooten, maar de torpedeeringen wor den na April steeds minder. En wij bouwen dit jaar vier maal zoo veel schepen als verleden jaar en het vol gend jaar zesmaal zooveel. Onze voorraad levensmiddelen is nu reeds gewaarborgd tot den oogst van 1918. En wij zijn een taai volk, wij geven het niet op, voordat ons doel is bereikt „Wij willen Duitschland niet vernietigen. Wij willen het vrij maken, vrij van zijn eigen tyrannen. Met een vrij Duitschland kunnen wij vrede sluiten, niet met de jonkers". Als nu de vredesresolutie in de Entente maar eens ernstig en welwillend in be.-.chou- wing werd genomen UITSTEL DER STOCKHOLMSCHE VREDESCONFERENTIE Het Fransche partijbestuur heeft, naar het „Hbld." verneemt, de verdaging der algemeene conferentie voorgesteld, omdat de besprekingen nog niet geëindigd, de partij moeilijk heden nog niet weggenomen zijn en bespreking met de Russen nood zakelijk is. Rosanof verzet zich in het bulletin van den Raad van Arbeiders en Soldaten be slist tegen dit uitstel, en wijst er op, dat hij de vertragingspogingen der Fransche en Engelsche regeeringen wel begrijpt, maar niet het aarzelen van de socialisten in die landen. Hij vraagt hoe lang men de con ferentie eigenlijk wil uitstellen. Het Huysmans Comité ontkent de be richten over het uitstel tot 1 September. Doch feitelijk rekent men op eemg uitstel Toch is nog geen officieel besluit hier over genomen. Voor de Missie van Pater J. Kruyer. (Gr.) Langendijk. N. f 1. (Gr.) Heerhugowaard. Voor Üe zielerust van twee zusjes 1.25 (ür.) Heerhugowaard. Op hoop van Zegen 1. (Gr.) Noicndscharwowdje. Op hoop van Zegen 2.50 N. N., Alkmaar. Tot intentie voor de Galoovige Zielen 2. NOORD-HOLLANDSCHE LEVENSVER- ZEKERINGS-MAATSGHAPPIJ. Gevestigd te Alkmaar. Aan het verslag over heit 2óste bo-ejkjaar van bovengenoemde Maatschappij, uitge bracht 'in ide Jaariijkscbe Algemeene Ver gadering van Aandeelhouders op 20 Juli, ontleenien wij het volgende: Het verzekerd kapitaal is gestegen tot f 5.894.237.verdeeld over 66.326 polis sen.. alzoo een vermeerdering van f782.332 verzëkcrd kapitaal en 7.944 verzekeringen. Over 1916 werd aan premiën en koopsom men ontvangen f 161.295.07, hetwelk bij het voorgaande jaar 1915 een vooruitgang van f26.457.65 aanwijst. Uit het rapport van den actuaris der Maatschappij blijkt, dat de totale wiskundige reserve is ge stegen met f40.831.en thans bedraagt J 301.895.van welk beidirag ten laste der frerverzekeraars komt f6.608. Aan uitkeeringein en afkoop wend in 1916 betaald de scum van f 52.788.981/2- Totaal were! uitgekeerd van de oprichting (1891) af f383.389,—. Op polissen was een bedrag geleiend van f6.382.811/2, aan hypotheken had die Maat schappij uitstaan een bedrag van f 175.500.50, aan ouroerendie goederen no teert zij na afschrijving f24.750.aan effecten, waarvan, evenals van die hypo theken, volledige gegevens in het verslag verstrekt worden, kou zij noteeren f 63.334.18i/2, waar tegenover een reserve van f 5.461.45 geboekt staat. Op inventaris-mobilair wordt afgeschreven f 1.751.12, zoadat deze op dé balans pa- raisecert voor f 1.740, Aan «Je bedrijfsr-eserve, in '1914 door Hen abiiormalen toestand In het leven geroepen, werd f 250.toegevoegd en aldus op 1.000 gulden gebracht. De gemiiclidlelde interest, gekweekt van alle beleggingen, bedroeg 4.51 °/o. De waar genomen sterfte bedraagt 73.2 °/o van de verwachte. Aan (het verslag is toegevoegd een rap port Idler accountants Kloppenburg en van Suchtelen, .alsmede een staat van ontwikke ling (dier instelling van hare oprichting af, waaruit de krachtige gfloei dier vennoot schap (blijkt. Het dividend werd bepaald, evenals het Vorig ijaar, op 5 °/o. Als icomimiiissaris werd gekozen-, voor die vacature, ontstaan door het overlijden van Jhr. (Mr. Wi. E. J. van Lidlth de Jende. Idle theer |1VL Alb. de Lange, Dliinecitetir der Nationale (RankvereeMiging, kantoor Alk maar (te Alkmaar en in de plaat® van den heer O. 'Pastor, dlie wegens hoogen ouder dom 'voor een herkiezing niet in aanmerking wewschte te konten, die heer A. W, Udo, Inspecteur Rijks .Directe Belastingen, In voerrechten ien Accijnzen, lid van den Ge- mieenteraadl, te Alkmaar. EXAMEN M. U. L. t). Behalve de reeds in ons blad van Zater dag vermelde dames slaagden Vrijdag te Utrecht nog voor bovenbedoeld examen de heer M. D. G. Hoogervorst, Alkmaar; die heer J. P. M. Kraakman, Alkmaar; inej, Clasina G. j. Breukelaar,Beverwijk; mej. Elisabeth M. Gorter, Beverwijk; mej. Johanna H. Seret,. (B) Beverwijk en mej. Fernanda A, van der Steenstraten, Beverwijk. EINDEXAMEN H. B. S. Tweede groiep. Geslaagd zijn alle, candi- daten, n.L,: J. van der Goot, Hoorn; E, J. van der Berg, Hoorn; J. F. van' Duu>- reo, Haarlem; H. A. van For eest, Hoorn; H. D. Nannniga, Haarlem;; E. A. M. Meij- knecht, Hoorn; J. J. M. Dorbeck, Alkmaar; Wl Sdhmidt, Hoorn; N. D. Haasbroek, Alkmaar; J. C. van der 'Poiest Clement, HaarlemS. W. van Wjettuim, Helder; E. F. Sandlberg, HaarlemH. G. Voortman, Helder; Ch. F. P. Soetens, Haarlem;; A. Koerse, Zaandam; J. D-. Bax, Haarlem; J. Spuijman, Zaandam; M. H. P. M. Eijs- vogel, R. IC., Amsterdam; mej. E. van der Goot, Zaandam J. A. M. F. Lindner, R. K.. Amsterdam; H. B. Beeker, Helder. Twee candidaten waren wegens ziekte niet op gekomen. BLOEMENDAG. Het comité voor „Herwonnen Levens- krajclht" deelt ondier dankzegging miede, Ülat de bloempjesverkoop op 23 Juli heeft 'op gebracht f 322.60. GROOTE MENSCHEN, DIE „KLEIN" ZIJN 't Was gisteren bloempjesdlag! In zomersche toiletjes, vlindierlijk-tintemd en feestelijk weerglanzeridi fn vroolijken zonnedag, hipten en wipten de dametjes van stoep tot stoep, dwars de straten, en pleinen over, angstvallig speurend naar nog niet met het bloempje gedecoreerde hee- ren En zóó parmiantig-vastberadien, zóó reso luut of zóó nonchalant stapte er niet één heer over straat, of hij zwichtte voor den zachten aandrang der verkoopstertjes en liet zich tegen gelijk-oversteken van een offertje voor „Herwonnen Levenskracht" een blank bloempje in 't knoopsgat ste ken. Tot een, der dametjes een O; schande' ïiiog .onbebloemd beer in 't vizier kreeg, er héén hipte, haar .aanbiiedingsispéechje begon en terugschrikte. Want die m'nbeer keek affreus norsdi' En wat zeid' ie, wat vroeg ie met z'n booze stem? „Waar is diat voor?" Dametje hijscht den bijna ontzonken moed weer op: „Voor „Herwonnen Levenskracht", nVn- heeri" „Wat is dlat: „Herwonnen Levens kracht"?" Dametje vindt m'nheer erg dom: „Dat is d'ae vereeniging tot bestrijding van tuberculose!" „Dat kamme niet schelen; Van wie gaat idiat uit?" Dametje gaat 'n licht op: „O, o, mijnheer, bedoelt U 't zóó? Van de Katholieken, mijnheer." „Ah zóó!" en nu klinkt 's heeren stem werkelijk gevaarlijk, déeigetrnd.: „ah zóój Kon U mij dan niet aanstonds gezegdl hebben 't Gaat tyt van de Room- schen? ah zóó.... Daar gééf ik niet aani!" En m'nheer, zich groot en zelfvoldaan en bewoindlerenswaardig voelend voor mama en die kinders, die het nu «eins goe!d! gezien en gehoord hadden, hoe fiks papa optrad hier en hoe kordaat hij van zich afsprak. m'nheer stapte héén met sïevigen sfap en blies zelfbewust een blauiwig rook wolkje voor zich uit in de heldere zonne lucht. Dametje stond1 verbluft, bedremmeld, staarde hem na, niet begrijpend.... Maar dametje wist ook niet, dat diie m'nheer sedert die laatste raadsverkiezing erg hoos is op alles wat niet liberaal is en daarmee niet in eensgezindheid leeft... Dametje wist niet, dlat die m'nihe-cr zoo'n akelige nachtmerrie-herinnering behield aan den vierden Juli van het jaar negen tien honderd en zeventien. Uit-leg overbodig! A bon entendeur demi mot! MILITIE,RAAD. B. Kon. Besl. zijn benoemd voor de lidhitiiitig van 1918: Voor die prov. Noord-Holland in het 3de mdlitiedlistrcittot voorz. de heer N. Gli-nderman, lid der Prov. Staten; tot zijn plaatsvert. die heer A. J. v. Ben them, lid dér 'Protv. Staten; tot leden de beer H. P. Iibink Melenbrinik te Alkmaar, en de heer J. Houtsmuller, gep. off. machinist, te Alkmaar; tot hunne plaatsvervangers de heeren C. W. Visser te Alkmaar, on- C. A. de Braai, gep. hoofd eener schoo-', te Alk. maar, AANGEHOUDEN. Door de Alkmaarséhe politie is aange houden en naar 't huis van bewaring over gebracht een Diuitsch deserteur, die zich in dfen nacht van Vrijdag op Zaterdag de vrijheid veroorloofd had in te breken, bij den heer Schouten, winkelier a_ d. Voor- meier, en aldaar een flinke hoeveelheid cho colade en postzegels had weten te ont vreemden. Het gestolene werd in beslag genomen. ROODE KRUIS. Men verzoekt ons nog eens te herinner ren aan de oefening van het Roode Kruis in idle duinen bij Schoor], welke de vorige week p'itgesteld weid;, etn nu morgen zal plaats hebben. R. K. VACANTIE KINDERFEEST UIT AMSTERDAM. Hedenmorgen brachten 1500 Amsterdam- sche schoolkinderen een bezoek aan Alk maar en omgeving. Na- eene hartversterking genoten te hebben -in die „Harmonie", zette de groiote stoet zich in "oeweging, om in de -Heilotosche bosschen dien kleinen ge legenheid te geven van het heerlijk boscii- vermaak te genieten. Om 4 uur werd in Üe „Harmonie" gemiddagmaald, waarna die) prachtige salonboot weer naar die hoofdstad koerste. GEMEENTELIJK WERKLOOZENFONDS. Aan bet verslag van het Gemeentelijk Werkloozenfonds te Alkmaar over het jaar 1 Juni 1916ultimo Mei 1917, ontleenen wij (bet volgende: In de samenstelling van het bestuur kwam geen verandering. Door de verschijning van- het „Werkloos heidsbesluit 1917" was vo-or een afzonder lijk bestuur geen redien van bestaan mieqr. Die Raadl besloot dientengevolge den, 29 Maart 1917 tot opheffing van h,e)t fonds, eervol ontslag aan voorzitter, en B. en Wl, den 4 April 19l7 tent gelijk onts-lag aan, dé overige letdlen en pLverv. leden van bet be'sfuur. Tot bijstand van B. en W. weid inge steld een commissie van adlvies- voor de Werkeloosiheidsverzekering, waarvan tot ïede-n benoemd! werden dezelfde heeren, die van het bestuur van het Werkloozeiifonds dbe| -ui-tmoiakten. Dteze benoeming geschiedde voor de eerste maal tot 1 Jan. 1921. De heer Van der Vegt bleef als secre taris aan deze commissie verbonden. De in dit boekjaar nieuw ingeschreven kas is van die R. K. Schiildtersgezellen'bond „St. Lucas", te Utrecht, voor zijn alhier gevestigde afdéeling, waardoor het aan tal tot 18 steeg. Den 15 Juni 1917 werd! n-og die cen trale werklojoizemkas van dem Ned. R. K. Meubelmakers-, Behangers- en Stoffeerders- band ingeschreven, op den graradislag van dé vigeerende tus-schenregeling. In .Maart 1.1. Was déze aanvraag reeds gedaan, maar de inschrijving ondervond' vertraging, daar niet alle vereischte be scheiden waren ingezonden. Een enkele keer moies-t de uitkeering van bijslag worden geweigerd, daar niet steeds gezorgd is bij de Arbeidsbeurs ingeschre ven te zijn en te blijven. Volgens de bekomen inlichtingen bij den werkgever werd aanvankelijk in twee ge vallen geweigerd bijslag te v-erleenen uit hoofde van weigering van passenden ar beid. Nadat madlere inlichtingen waren ingewon nen, werd de 'bijslag' alsnog gerestitueerd. Ofschoon meermalen gewezen- wérd op die noodzakelijkheid om de periodieke maande opgaven nauwkeurig, volledig en vóór dien 5en van eiken- maand in te zendlein, moes ten sommige bestuurders 'aan idlezia verplich ting worden herinnerd. Ook bij in te zenden veranderingen- be hoorde meer accurafessen, te wordten be tracht. Overigens gaf de samenwerking met de Kasibesturen- reden tot tevredenheid, terwijl ook dit jaar medewerking werd ondervon den van werkgevers. De -uitkeeringen zijn, in verhouding tot die van het vorige jaar, van bescheiden omvang geweest. Het aanzienlijk ba-tig saldo der rekening 1915/16 maakte het mogelijk, dat over het door den Gemeenteraad verleemde crediet slechts voor een deel behoefde te worden beschikt, dat van het voor 1917 verleende crediet geen gebruik behoefde te worden gemaakt Een aanvraag aan B. en W., om aan het fonds af te dragen het tweede g-ejdee'lte ad f7S2.77i/2 als aandeel van het Rijk in de door ons fonds over 1915 verstrekte uitkeeringen, was niet noodzakelijk. Van 1 Jan. 1916 is het Rijk zijn- aandeel in idiie uitkeeringen nog verschuldigd, be dragende tot 1 Juni LI. eene som. van f 377.271/2. Rente f80.37. De werkeloosheid bepaalde zich hoofd takel ijk t ot de gewone seizoen - w'crkl oos hei dl. meer hoofdzakelijk tot die werkloozen' in de bouwvakken. Die toestand voor die bouwbedrijven blijft zorgwekkend icn bet is te betreuren., dlat de uitvoering der bouwplannen van de Ver eeniging voor Volkshuisvesting „Alkmaar" voor onbepaalde" tijd moest wonden uit gesteld BA K K E RSN ACH TA R BE ID'. Burgemeester en Wjethouiders van Alkmaar brengen, ter algemeene kennis, dat op grond van art. 7 sub b der Verordening tot het tegengaan van nachtarbeid in brood- bakkerijen (Gemeenteblad nio. 544) onthef fing wordt verleend van het verbodi, vervat in art. 3 dier Verordening (het vervoeren van brood1 vóór des middlags 12 uur) ten aanzien- v^n die broodbakkerijen, dlie jra 3ieze gemeente filialen hebben of voor andere bakkers- in deze gemeente bakken, dan we] h-unne klanten in buiitengemeieïiten aldaar diocr bezorging van brood voorzien, evenwel niet dan onder voorwaarde, diat door eiken bakker, die van deze ontheffing wenscht gebruik t-e maken, eene lijst moet morden ingeleverd aan den Commissaris van Politic, vermeldende waar zijn filialen zijn gelegen en wie die houders zijn, voor welke bakkers dicor bem brood gebakken wortiit, alsmede namen ien woonplaatsen van dé klanten, die in buitengemeenten van brood voorzien warden, zullende bij gebleken misbruik He onthef fingten opzichte der overtreders on verwijld worden ingetrokken. PLAATSELIJK NIEUWS. EGMOND-BINNEN. Hl e r ij k. De herijk van maten en ge wichten zal voor deze g-emeetute plaats hebben op Donderdag 26 Juli in de be waarschool te Egm-omd aan Zee en wel voor Egmond aan den Hoef van 's-mor gens half 10 tot 12 -uur 'en voor Egm-owdi- foimnen van 's middags 1 tot 4 uur. Schoolfeest. De commissie belast met idle jaarlijksohe regeling van het school feest heeft haar werkzaamheden weer be gonnen, Deze week zullen- bij die ingeze tenen de inteekeinllijsten worden aiaingebo- dlenu Ziekte. De laatste dhgen- moesten vele varkens wegens ziekteverschijnselen war den afgemaakt. Waar het slachten wordt Uitgesteld, treedt na korten tijd die dood in. Naar wij vernemen openbaart die ziekte zich ook in aangrenzende gemeenten, o. a. - Cas- tripjm em Limmen. ZJJPE. Raadsvergadering. De Raad der gemeente Zijpe vergaderde Donderdag 19 Juli 1917, des middags half twee, onder voorzitterschap van den heer Jb. de Moor, burgemeester. Na de opening spreekt de heer de Moor een woord van waardeering in den over leden secietaris den heer Slot, hulde brengend aan de nagedachtenis van den man, aan wien de gemeente zoo veel ver plicht is. Steeds was hij bereid met raad en daad ter zijde te staan, zoowel in de vergade ringen van B. en W., als in die van den Raad. Zijn werk was altijd volkomen in orde en op tijd afgedaan. Vooral ik als hoofd de gemeente aldus besloot de heer De Moor die dagelijks met hem omging gevoel duidelijk wat de gemeente in hem zal missen, en hulde aan zijn ar- be.d is verdiend. Verder stel ik voor, namens den Raad een brief van rouwbeklag te zenden aan de weduwe. Staande werd deze eerbetuiging aange hoord. Aan de orde is de benoeming van een waarn. secretarisde heer JA. de boer wordt met algemeene stemmen benoemd. Ingekomende goedkeuring van Ged. Staten op verschillende comptatrle besluiten. De heer J. Rampen Gzn. had bericht gezonden zijn benoeming tot regent aan te nemen. De laatste kasverificatie wees aan dat in kas moest zijn f 764,47^, 't welk in orde bevonden werd. Dankbetuiging van het militair tehuis te Den Helder, voor de subsidie. Al deze stukken voor kennisgeving aangenomen. Adres met memorie van toelichting inge komen van kring West-Friesland van het Ned. Ond. Gen. met verzoek verbetering der onderwijzerssalarissen. Op verzoek eervol onts'ag verleend aan den heer Pontvuijst als waarnemend tele foonhouder en is hem tevens op verzoek 6 maanden afschrijving H. O. verleend. Van den voorzitter van Ged. Staten is een missive ingekomen inhoudende de me- dedeeling, dat het raadsbesluit tot het ver- leenert van niet-eervol ontslag aan Dr. Nolst Trénité niet voor goedkeuring vatbaar is, waarbij in overweging wordt gegeven het gevraagde ontslag alsnog eervol te verleenen. Onder erkenning, dat Dr. Nolst Trénité niet altijd zijn instructies heeft nageleefd, stellen Ged. Staten de vraag, of het Ge meentebestuur dit ook in alle opzichten heeft gedaan. Ged, Staten achten de wijze waarop Di. Trénité gehandeld heeft, wat betreft het niet kennen van het gemeente bestuur in de aanwijzing van een opvol ger wel laakbaar, maar ook begrijpelijk en dat mag hem niet zoo zwaar worden aan gerekend, dat een niet-eervol ontslag wordt gegeven. B. en W. stellen voor het ontslag eervol te verleenen. Om verschillende redenen wil de heer Hooij geen eervol ontslag. De heer Appel meent, dat Dr. Trénité niet gehandeld heeft, zooals wenschelijk was, maar acht geen reden aanwezig om eervol ontslag te weigeren. Nu het den heer van der Sluijs blijkt dat er geen tusschenweggewoon ontslag, is, wil hij met 8. en VV. meegaan. Aan Dr. Trénité wordt nu eervol ontslag verleend. Tegen: de heeren Raat, Zeeman en Hooij. Adres van den veldwachter D. Smit, inhoudende het verzoek zijn jaarwedde met f100.te willen verhoogen. B. en W. stellen voor hef salaris met flOO.te verhoogen, met ingang van 1 Juli 1917. De heeren Hooij, Raat en Appel zijn tégen salarisverhooging, maar vóór duurle- toeslag. De voorzitter acht het tegenwoor dige salaris van f 600.niet voldoende, terwijl de heer Mann zich tegen duurte- toeslag verklaart, omdat hij er voor zou huiveren later den duurte-toes lag weer af te nemen. De stemming maakt uit, dat Smit's salaris met f 100.zal verhoogd worden. Tegen: de heeren de Raat, Appel, Hooij en Groot. Na nog eenige besprekingen over het salaris van den secretaris, wordt de ver gadering gesloten. KROMMENIE. Zonidiagimoigen omstreeks 4 uur kwamen- ongeveer 50 mannen en jomg-eJlnjgiemi bij die R. K. Kerk bijeen om- ter bedevaart te gaan na-ar O. L. Vrouw ter Nood Ongeveer half acht kwamen zij aan het G'enaidc-oord; aan, alwaar die Eerw. Pater Eeusebius vam Velseroondi aanwezig was en de H. Mis opdroeg, waaronder die pelgrims tot de H. Tafel naderden. Nadlat door den Eerw. Pater onder de H. Mis een toespraak was oefeningen door ZijnF.erw. geleid, waarna cm elf uur de terugtocht werd aanvaard, De bloemendag van „Herwonnen Le venskracht" is hier Zondag uitstekend ge- sjaagd. Reeds om twaalf uur Waren alle bloempjes, ongeveer 500, verkocht, welfo een bedrag van f 57.011/2 heeft opgebracht Als een bewijs van' den ijver der öamc-/ die zich belastten met den verkoop, 7jj vermeld, dat zij reedis des morgens om .j uur bij het vertrek der pelgrims aanwey waren om hun bloempjes te verkoop,-/ het (gebi 6d der gevolgen. Het r |P DU'l'UU' w i-> ■-•■£=> ge OainWs" Llchrijft echt Frankrijk met de slangenpl. stórf is. Gfc"-1" hllmne vergiftigd hen zij op het land' en re;Uds heel wat slachtoffer J- c o.rl.1l-f icr, aaifi :rs UITVOER VAN DIVERSE SOORTEN GROENTEN. De Minister van Landbouw 'heeft aa,, de lijst van stations waar inlading van groenten onder ambtelijk toezicht kan g,-. schiieden, toegevoegd: Hem. („St.-Ct.'j BEPERKING VERBOUW, VAN GEWASSEN. De Minister van Landbouw hieeft, gezien zijn beschikkingen van 13 Oct. 1916, van 16 Fetor. 1917 en van 3D Juni 1917, hou. dendie nadere bepalingen omtrent de K. perking van den verbouw van gewassen overeenkomstig art. 7 der Distributiewet 1916, goedgevonden te bepalen: I. dat de beperking van den verbouw van geel mosterdzaad, bedoeld in üe eerst- genoemde beschikking, niet van toepassing zal zijn op den verbouw van geel mosteiu zaad, geteeld voor groenvoeder en no» dézen herfst te oogsten als tweadle gewas na granen, vroege aardappelen, koolzaad of karwijzaadl II. Aan het onder II dier beschikking van 16 Febr. 1917, directie van den Land. bouw, no. 4045, 6e afdeeling B. genoemd, wad't toegevroegd: op de teelt van kool- rapen en knollen als nagewas1 ma spinazic- zaad en ma spurrie. („St.-Ct.") VERBOUW VAN KOOLRAPEN EN KNOLLEN NA SPlNAZIEZAAD' EN SPURRIE. Om tegemoet te komen in dié schaarsclite aan veevoeder, heeft de Minister van Land. bouw bepaaldi, dat de verbouw van kool. rapen en knollen als tweede gewas zal zijn toegestaan, behalve na de reeds, genoemde gewassen ook na spinaziezaad en spurrie, („St.-Ct.") BURGERLIJKE STAND. GEBOREN 21 Juli. Johannes Bastiaan, z. v. Anne Schurer en Qeerljc van Noord. 22 Juli, Leendert, z. v. Leendert Hoog. stad en Adriana Vriesman. 23 Juli. Willet», z. v. Willem Ranziju en Aaltje Koning. 24 Juli. Johanna Antoinette Elisabeth, di v. Joan Bernard Spaaij en Elisabeth van dier Linden. ONDERTROUWD: Frans Sehre-urfer, arts, 26 j., Utredt, en PietroineHa Sofia Frederika- Auikes, z. b„ 24 j. Klaas Pijper, arbeider, 39 j„ en Aaltje Offenberg, z. b., 32 j. Willem Christiaafl' Eimwachter, kantoorbediende, 27 j., en Trijntje Qorneli-a Wils^ z. b., 24 j. Adfianus Nicolaas Groothuizen, schilder, 23 j., en Johanna Rauw, z. b„ 23 j. Franciscus Arnoldus Tromp, metaaldruaier, 24 j., Amsterdam, en RetroneH-a Cornelia Qomes, z. b., 25 j., Velsen. Johan Karei Pj-eter Dirksc. boekhouder, 23 .j, en Cornelia Petronella Kerkkamp, z. b., 23 j„ Utrecht, OVERLEDEN 21 Juli. Johanna Catharina Buijs, geli, met Richaird'us Lenar-dits Schreinrs, 47 j, 22 Juli. Nicolaas Vreeker, 24 jaar. KERKELIJKE MUZIEK. In antwoord op een desbetreffende vtaag van den bisschop van Treyiso (Venetri) heeft de congregatie der Riten verklaard, dat ingevolge het „motu proprio" van Z. H. Pius X over de kerkelijke muziek, het gebruik maken bij het orgelspel van het zoogenaamd, „carrillonregister" lithurgisch verboden is. ELCK WAT WILS. „Zeg, ik zou me toch dood geueeren als ik zoo'n kalen kop had als jij. Neen, dan mag je mijn hoofd zien. vVat een haar, hé?" „Mag ik jou eens 'n ernstige vraag doen?" vroeg de aangevallen kaalkop. „En dat is „Wel, heb jij ooit van je leven wel eens gras zien groeien in een drukke straat?" Uit Genève wordt aan de „Frankf, Zeitung" gemeldOnder de auspicieën van den Bond ter verdediging van de rechten der menschen was door een aantal politiekc en litteraire persoonlijkheden te Parijs op 15 Juli j.l. een vergadering bijeengeroepen, om een bond te stichten, die propaganda zou maken voor de vereeniging van alle volkeren. De Fransche regeering verbood deze vergadering echter op 't laatste oogen- blik. De klokken zwijgen.... De oude kerk te Calcar heeft haar klok, die nog de min ste historische waarde bezit, aan de smelt kroes afgeleverd. Deze klok dagteekend niettemin van 1483 en werd door den Ne- derlandschen klokkengieter de Wouw uit Kampen gegoten. Door robbenjagers wordt langs de kust thans ijverig jacht gemaakt op zeehonden. Schipper C. Boon Cz., van de Cocksdorp, Texel, was zoo gelukkig er in de afgeloo- pen week zeven te schieten op één dag. De rijkspremie voor het dooden der rob ben bedroeg f 21. Bovendien komen het spek en de huidjes nog ten voordeelen van den jager. „Jou kwajongen", zei vader, „ik zal jou leeren, hoe je je moeder behandelen moet". En meteen greep hij den bengel bij den nek, gaf hem een pak slaag, dat hij met- wist waar hij zou blijven en smeet hem toen in den hoek. Een dierentemmer en zijn vrpu n krijgen ruzie. De temmer vlucht in de kooi van een koningstijger. Daar is hij minder bang voor dan voor z'n vrouw. „Zit je daar weer, tiert de feeks, kom er uit als je durft, lafaard!" De slangenplaag als een 'gevolg vail tien oorlog is zeker wel het nieuwst® 90 c-.irzaak is, dat men sedert twe LANDBOUW en VEETEELT. nagelaten de slangeunerten uit Al bf Kun s twe L Kunstboter 1 en op (hef gebied van andere l,e zijn genoeg kunsten vertoond, een heelen maaltijd kan toet drie kwart surrogaten. Het z niee-r (duuren of men kan zich tend tit kunstmiddelen beip gweedschie scheikundigen, gets en Oumnar Lekandlen, het kunstnueel te hebben uitg samenstelling houden zij nog volgen® hfun- zeggen, worden c feu gehaald uit planten, die in het wild' voorkomen. Aannemen, een kunstbroodje Misschien kannen er dan bé en witte-broodkaarten ook nog kaarten! Een dreig br ie fschri; gen tijd geleden ontving een te Haarlemmermeer een paar b in hij werd gedreigd met het_ ken van zijn boerderij, als hi bleef op een aangewezen pl paalde som gelds te deponee nauwkeurig onderzoek bleek ee het fort aan den Sloterweg alt dige te zijn. De man is ter beschikking autoriteiten gesteld. Wat gaat met een torj verloren? Wat beteekent h' men verneemt een schip van 5 ton is getorpedeerd en gezonk duidelijk voor oogen te stelle de „Sexon Monarch", die op een duikboot tot zinken is j schip bevatte 70C0 ton tarwe, hoeveelheid kan een s'ad al zijn inwoners 10 weken lanj voorzien. Op 7 Juli werden d< berts" en „South Wales" to bracht, te samen noco ton ta Feu stad als Amsterdam kar veer 3 maanden mee toekom men het broodrantsoen stelt o per inwoner. Hetltaliaansche scV den 6den juli getorpedeerd h kolen aan boord. I-aar wij va een portie kolen zullen krijgen zouden 7400 huisgezinnen daa winter mee kunnen doen. ZONDAGSSLUITING DOOI WINKELIERS. Zij hebben het er dus niet bij schoenwinkeliers, en hebben, tegenwerking van eenige co hun vroeger genomen besluit f om hun zaken op Zondag te Wij zullen hopen,- dat het medewerking hieraan verleen geen schade, maar veeleer v zullen hebben, 'n.l. door sts mogelijk de gunst aan Zond. schenken, opdat spoedig allen waardig voorbeeld zullen volg ZONDAG3SLUITING S< WINKELIERS. Geachte Redactie, lil Uw blad van Zaterdag 2 een zich noemende heer Jac schoen op voor de commissie zonden stuk van den heer Zondagssluiting voor schoenwin antwoorden en toe te lichten, achte redactie, op de eerste p dat ondergeteekende ook vo van Zondagssluiting onder waarden, den heeren van de c kendmaar om andere er toe met alle mogelijke dreigement heer B, reeds heeft gedaan en Jac. aan den zetter van „On: zoekt het sportminnend hooft plaats van enkeling niet te lezen. Zie ik vermeen, d; misselijke aardigheden ver 1 waardige critiek is, evenals willen oefenen. Waarde heere ridderlijk met uw naam voor 1 is toch voor een goed doel, uw naam schuil gehouden? al; licht kunnen verdragen. U mc tuigd zijn dat de massa op maar u gevoelt wel, dat er uw stuk voorkomen die door kend inensch gelaakt moeten zal men verder komen met al da en dreigementen daar ge zeer het den bewusten schoenwit niet bereikt omreden deze „Oi niet leest; daarom had u anc lijke bladen ook moeten verzo ken over te nemen, doch ik dan op een fatsoenlijke wijze, gementen en met eerbiedigt anders meening; ja, dan was Bog tot zijn recht gekomen et den hahstarigen winkelier g maar Zondagsheiliging op de zoeken is absoluut niet aan te U, geachte redactie, danke plaatsing. Hoogac FIRMA J Eenige getrouwe lezers van Onze correspondent heeft niets gezonden; wij zullen de zoeken en trachten te bewerk' (verzuim nimmer moer vóórkor.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1917 | | pagina 2