No. 103 Zaterdag 1 September 1917 lie Jaargang Het Slachtoffer Bur.: BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. ABONNEMENTSPRIJS: DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. R. K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND ADVERTENTIËN 1 1 Alkmaarsche Huishoud en Industrieschool distributieregeling voor Thee en koffie. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. 90 ct. 125 ct Per kwartaal franco huis. Met gelll. Zondagsblad bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant van het Zondagsblad 3 *ct. 5 ct, Van 1—5 regels50 ct Elke regel meer10 ct Reclames per regel25 ct Kleine adv.: 30 woorden bij vooruitbet. 30 ct De Ned. R. K. Middenstandsbond en zijn Eerste Congres te Utrecht op 18 en 19 September. Het meest beteekenisvolle feit in de R. K. Middenstandsbeweging, zoo schreef ik in een vorig artikel, is de stichting van boven- genoemden Bond. Tot het weinig goede, wat de oorlog den R. K. Middenstand bracht, behoort de Fe deratie (Ned. R K. Middenstandsbond). Wanneer we de Federatie in verband met den oorlog noemen, bedoelen we meer 'n verband van tijd, dan van oorzaak en ge volg, ofschoon ook een zeker coeusaal ver band niet is te loochenen. In alle gevallen is de geboorte der Federatie er door be spoedigd. Eenerzij ds toch waren onder den druk der geweldige beroeringen door den wereld oorlog veroorzaakt, de gemoederen meer geneigd om zaken van bijkomenden en per soonlijken aard over het hoofd te zien en meer te letten op de groote lijnen en het doel der geheele beweging het belang van den middenstand terwijl van den ande ren kant, door den druk van de mobilisatie, waaronder ook de middenstand zwaar ge bukt ging, niet het minst ten gevolge van verschillende door de regeering genomen maatregelen, de overtuiging zich al dieper en dieper vestigde, dat samenwerking tus- schen de bestaande Hanzebonden en wel zoo spoedig mogelijk eengebiedendeeisch was in het belang van den geheelen Katho lieken Middenstand in den lande. Of> 9 De cember 1915 kwam de Federatie eindelijk tot stand. „Het was de sluitsteen van het gewelf der Roomschen Middenstandsorganisatie 1" (Z.E. heer J. B. Overveld, Jaarboekje R. K, Middenstandsbond). Wat is en wat beoogt genoemde R. K. Middenstandsbond Het is een federatieve bond van R. K. Diocesane stands- en R. K. nationale vak verenigingen van middenstandsbonders. De bond stelt zich ten doel, met eerbiediging der zelfstandigheid van ieder der aangeslo ten vereenigingen, door onderlinge samen werking, de zedelijke en stoffelijke belan gen van den handeldrij venden enindustri- eelen middenstand te behartigen, natuurlijk op grondslag van de Katholieke geloofs- en zedeleer. De Bond wil ontwikkeling geven op gods- dienstig-zedelijk, sociaal-oeconomisch en so ciaal-politiek gebied Katholieke nationale vakbonden Oprichten en steunen; nationale instellingen ,ten behoeve van den midden stand in het leven roepen (lafldelijke coö peraties, enz.); hetmiddenstandscredietwezen versterken; het vak- en handelsonderwijs be vorderen congressen organiseerenop de regeeringslichamen invloed uitoefenen in 't belang eener gunstige wetgeving voor den middenstand enz. Ziedaar eenige punten van zijn program. Dat het den Ned. R. K. Middenstandsbond ernst is met zijn program, bleek bereids uit het eerste anderhalf jaar van zijn bestaan. Kort na zijne stichting toch, op 16 Januari 1916, werd opgericht de N.V. Hanze-Borg- maatschappij, die voor tal van huisgezin nen reeds een zegen is geweest. Vervolgens FEUILLETON. Militaire-schets in „De Grondwet", door i Hans Bredevelt. 1 2- (Slot.) „Nou 't is er uit. Vierdlwijto! Thiijls, hier- komme! Da's 'die mooiste van allemaal, luit' 1 Kom hier, professor! Ga je 'ns nietjes- melidie bij onzen- afdeelings-eommiainidant, d'as de luit' hiier, as je 't soms n-og1 toto weiet Zwaar, -als leen daar neerge-poèe hoorn, stoind Thijs voior mie, z'm breede-n mond openspalkend tot e-e-n allergoiedihartigsteh glimlach. „Nou-, alia-Wat mot je zegge?" Thijis grijnsde. „Da' kan iik niiie omthouwe, serzaint Sprakeloos, met wijld geopen-dla oogan. staarde de „sergeant" hem aan. Ik voor lag leien- uitbarsting en zei daaroimi: „Vraag hem -een® wat anders!" „Goed luit'! Thijs welken rang heeft de luit' „Da wee 'k nie, serzant." „Vent, ik zeg 't je toog wel voor. |Wat is de luit'....?" 'Vu' 1'huiiteijaintlut g-eüeuf 'ik.,-.-." 1 uGoed! I En w-at voor een liuiiiteitaint werd ingesteld eene„N.O.T.-Commissievan de Hanze". Een comité werd samenge steld „tot steun aan Nederl. Tuberculose on bemiddelde standgenooten" (S.A.N.T.O.S.) Voeling is gezocht en verkregen met de Kath. Kamerclub, zoodat middenstands- belangen ook in de Tweede Kamer, zoo hopen wij, in het vervolg op voet van gelijk heid met die van andere standen zullen be handeld worden. Meerdere nationale vak bonden zijn op initiatief en met steun van de Federatie tot stand gekomen terwijl voor de vorming van niet minder dan negen nieuwe nationale vakbonden binnenkort een oproep zal verschijnen. Een studie-commissie in zake glas- en pensioenverzekering voor het geheele land is geinstalleerd. Het ontwerp voor een R. K. Inlichtingendienst is in bewerking. Een groote sociale cursus voor middenstanders uitgewerkt door Prof. Mr. Aalberse staat voor de deur enz. enz. Waarlijk, het bestuur van den Ned. R. K. Middenstandsbond heeft in de 18 maanden van haar bestaan niet stil gezeten 1 De kroon op het werk intusschen is wel de organi satie van het Eerste Congres van den Ned. R. K. Middenstandsbond. In duizendtallen circulaires en in de bla den is de blijde mare verspreid, dat op 18 en 19 Sept a.s. te Utrecht, het eerste na tionale R. K. Middenstandscongres zal worden gehouden. Leerrijk en luisterrijk zal dit congres zijn. Daar zullen corrypheefin op middenstands gebied optreden als voorlichters der menigte en den middenstand wijzen op reeds verkre gen uitkomsten door de Katholieke orga nisatie, op hetgeen nog kan en moet bereikt en de middelen om daartoe te geraken. Daar zullen onderwerpen worden behan deld uit de kern der middenstandskwestie, en belangrijke conclusies worden getrokken voor den geheelen middenstand. Ziehier de onderwerpen met de namen der sprekers 1. Beginselen- en werkprogram voorden Ned. R. K. Middenstandsbond, praeadviseur Prof. Dr. J. van Beurden, Heeswijk. 3. Het Handelsregister, Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, Leiden. 3. Nationale Vakorganisatie, Rector C. J. van den Hout, Vught. 4. Middenstandscoöperatie, A. F. Koek, bestuurslid der Handelskamer van de Han- zestichting der Molenaars, Terheijden. 5. „Bespreking Distributie-vraagstuk"'in leiding de heer J. Wintermans, Eindhoven. De bekende Utrechtsche Leo-vereeniging zal de gastvrouwe zijn voor de leden van den R. IC. Middenstandsbond. Deze vereeni- ging viert dan tegelijk haar zilveren jubilé. Een officieele ontvangst van de genoo- digden ten stadhuize is gewaarborgd en verschillende festiviteiten zullen hun wor den aangeboden. Het Congres zal tevens een wapenschou wing zijn voor den geheelen Roomschen georganiseerden middenstand. Dhtor, in de grijze metropool, zullen bijeenkomen de ven dels van de R. K. Middenstandsorganisatie van de Eems tot de Schelde, van Den Helder tot Maastricht. Daar zal de Roomsche middenstand toonen, dat de begicselen van zijn nieuw sociaal leven nog onveran- p- «öiwaKwese derd dezelfde zijn als van het aloude christendom. Daar, in Willibrord's Veste, zal de geor ganiseerde R.K. Middenstand voor den troon van Z. D. H. den Aartsbisschop, openlijk en met geestdrift belijden zijne eerbiedige gehoorzaamheid aan- en eenheid met de Bisschoppen; eenheid, nu nog na twaalf eeuwen, met Hun H. Voorganger, den Apostel van Nederland, eenheid in datgene, wat den Roomsche het dierbaarst is op aarde; het H. Geloof, de H. Kerkcredo in unarn sanctam et apostolicam eccle- siam... Mogen dan velen opgaan in de dagen van September naar het Utrechtsche Congres, dat is onze oprechte wensch. Ook R. K. nietdeden hebben toegang tot het Congres, na toezending van f 1.50 aan den Secre taris, Zuilenstraat 16, Utrecht. De kleine middenstander blij ve niet ach ter, maar 'ook gaan daarheen de hoogere klasse en het intellect, die beiden, zooals baron Van Wijnbergen op den Twentschen Katholiekendag heeft betoogd, vooral in den komenden tijd, eene roeping zullen te vervullen hebben daar, waar ook zij thuis- behooren in de rangen van den R. K. georganiseerden middenstand Wij stellen ons heerlijke resultaten voor van dit eerste congres. Voor het minst ver sterking zoowel van het gehalte als van het ledental van elk der vijf diocesane organisatiesbevestiging van den goeden ge zonden solidariteitsgeest in den geheelen Ned. R. K. Middenstandsbond op federatie ven grondslagkrachtiger herleving en hooger opbloei over de geheele lijn van den R.K. Middenstand. Dat geve God G. A. SOFFERS, Adviseur van de R. K. Middenstands-Federatie. di'r zijn (Pr verschillende, weief Je wel?" Luiten ant-ikolnmiel „OOgofttegottegottrazend dlraaidle de sergeant oain heimi heen. ,,Da's 'n hoofdofficier met 'm gouwe kraag en twee sterne. „Kijk mie 'ns aan, Thijs," zei ik bemoe digend. „Ik heb een grijze knaag len hoeveel sternen zitten daar op?" „luitje," zei Thijs, onversitooitbaar glim lachend. „Ee;n luit'! mot je zeggen! Altijidl «iet twee woorde spreke „Goed, jongen een stier!" ging ik vender. „En welken rang ihiejb ik Wou? Deink 'ns ma koor, dat weet je wel!" Thiijls fceelk 'miet zijn blauiwe oogen die luidhit ijl. „Nou, kojnp er nog wat? W|a' voor 'n rang een grijze kraag miet 'één star, hoor je 't goiedl eentje aan weerskante Thij® lachte verrukt. „Adljudaant Een zwijgen volgde drukkend on heilspellend!. „Ga weg, vent!" zei die sergeant ein delijk op kalmen toon, ofschoon hij veel weghadl van een miniaitujur-Viesuvius. „Ik vraag to, luiiit'is er nou toret zuilk met zulk hoornvee wat pan te vange?" Ik verbeet mijn ladhiein. „Volharden maar. Ik weet, dat het V ONS DAGELIjKSCH BROOD. 't Is dus niet zonder reden geweest, dat het'Nederlandsche volk sinds eenigen tijd heel officieel werd aangemaand tot zuinig heid op het brood; wij staan voor een misschien spoedig graan-tekort en de vol gende broodkaart zal niet gelden voor ne gen, maar voor elf dagen. Het dagelijksch broodrantsoen wordt verminderd van 3TI °P *55 gram- De tarwe-aanvoer blijft achterwege en zijn de berichten daaromtrent juist, dan bevindt' zich datgene wat in Amerika reeds lang voor ons land is ingescheept in zulk een droevigen toestand, dat het, als het nog ooit ons land bereikt, hoogstens voor veevoer geschikt is. De vooruitzichten voor onze voedsel voorziening leenen-zich al heel weinig tot optimisme. Tot voor enkele weken liet zich de aardappeloogst prachtig aanziennu ligt hij' voor een groot deel te rotten in den grond. Van rijst, havermout, gort, worden de porties zoo klein, dat men er per maand geen enkelen maaltijd mee toe kan. En nu opnieuw het broodrantsoen ver minderd Wat dat zeggen wil, kan u elke huismoeder vertellen, die nu reeds met geen mogelijkheid kan toekomen. Vermindering van broodrantsoen betee- wanhopig werk iis, miaar jia moet het zoo goed eiogalïjlk klaar spelenals ze nuaar die allereenvoudigste dingen keii- nen Ik groette en ging vendier naair eetoige andere klassen, waar ik èejn 'onderofficier hoorde verzekeren, dat hij vast geloofde aan een, groote toekojnst van, belt Nedler- landsdie volk, daar hij' dagelijks, die meest begaafde mannen -aantrof, terwijl eten ander heit biejajnmeonde, dat het buskruit, het kom pas, de telefoon m andere dingen al zoo lang geleiden waren uitgevonden, om reden, dat hij daarvoor nu zoovieel knappe 'kop pen zou fcuinnen opnoemen. Zoo ging 'het dag in; dag uiit. De oefeningen warden uitgebreider, het esercietiileterrein werd langzamerhand ver wisseld! voor de ojngeving v,an die stad', waar velddienst en andere leerzame din gen wenden behandeld en waarbiji ik meestal zelf die leiding had,. Maar toch waren er nog middagen genoeg, die dien den toit „bijwerking" dan gonsde toet terrein 'van de weeklachten der omlder- officiereln en ondier de talrijke paria's, die in een hoekje afzonderlijk wanden' be werkt of wegens verregaande ezelachtigheid aan dien luitenant werden gepresenteerd, ontbrak Tlhiijis nimmer. En altijd inademde hij cvqn dlom-igewillig en blonk op zijn gezicht dia brave glimlach, waarvan hij zich vermoedelijk «iet eens bewust was. kent noodzakelijke vermeerdering van ander voedsel, dat echter zoo goed als niet te krijgen is en dan nog betrekkelijk veel duurder dan het brood. Het beteekent ook hooger verbruik van gas of brandstof, beide slechts "in beperkte mate en tegen wel haast onbetaalbare prijzen te bekomen. We leven niet in Oorlog merkt „De Gelderlander" op maar het is wel volkomen juist, wat Minister Cecil dezer dagen in het Lagerhuis verklaarde, dat de levensomstandigheden voor de neutralen niet veel minder zwaar zijn, dan voor de oorlogvoerenden zelf. We ondervinden het ernstige woord met den dag. BINNENLAND. NEDERLAND EN DE OORLOG. AFGEWAAID FRUIT. De Fruitcentrale heeft bepaald, dat af gewaaide appelen en peren gedurende en kele dagen geheel voor binnenlandsche fabrieken en voor het buitenland mogen worden geveild. De partijen kunnen dus zoowel door binnenlandsche fabrikanten als door exporteurs worden gekocht. DE EXPORT-CENTRALE. Het wetsontwerp betreffende de Export- Centrale is Donderdagavond door de Eer ste Kamer aangenomen met 34 tegen 4 stemmen. INKRIMPING STAATSCOURANT. Men schrijft uit Den Haag aan de „Msb." dat op het Ministerie van Binnenlandsche Zaken zeer ernstig wordt overwogen, in hoeverre, in verband met het nijpend pa piergebrek, de omvang van de Staatscou rant kan worden ingekrompen. Verschillen de thans daarin verschijnende wetten, beslui ten, enz. zouden volgens het bestaande plan daaruit voortaan weg moeten vallen. VIJFTIG MILLIOEN GULDEN VOOR DE VLEESCHVOORZIENING. „Ecom. Stat. Ber." wijst op de plannen om een toeslag van 30 cent per K.G. te gaan geven op vleesch. De vraag is gesteld, of dit wel te verantwoorden is. Er is im mers veel te veel vee, zoodat de prijzen wel van zelf zullen dalen. Zoo eenvoudig is de zaak echter niet. Het verlies zou na melijk de financieel zwaksten treffen, de kleine zandboeren, die geen oorlogswinst hebben gemaakt en relatief het meest heb ben bijgedragen in de kosten der goed- koope levensmiddelenvoorziening (boter, varkensvleesch, rogge). Bovendien zou het onthouden van een toeslag tot gevolg heb ben, dat men in die kringen de zaken zoo lang mogelijk zou blijven aanzien en eerst tot verkoop zou overgaan, wanneer de voe- dervoorraad geheel was uitgeput. De voor raad zou dan plotseling zoo ruim worden, dat de consumenten hem niet aankonden en van een geregelde distributie ware dan geen sprake. Verder zou men trachten aardappelen, melk enz. aan het vee te gaan vervoeren, ten einde dit in het leven te houden, wat achter niet in het belang der-volksvoeding zou zijn. Het is daarom wenschelijk, de regelmatige aflevering van vee te bespoe digen door het geven van een toeslag. Dit zal ook ten goede komen aan de voedsel voorziening; nu zooveel andere voedings middelen schaarsch gaan worden. De kosten zullen intusschen zeer hoog loopen. Bere kend naar een toeslag van 30 ct. per K.G., berekent de schrijver van het artikel de uitgaven voor dit doel op f 45 millioen, waar dan nog f 5 millioen voor toeslag op spek bijkomen. KAAS. Nu de kaasmarkten tengevolge van het niet verstrekken van consenten voor den Oip zekeren morgen ontbrak hij'. Dat viel direct op, want tuisactaii alle ajick?- ren herkende men dadelijk dat goedige, oliedomme gezicht. Ik informeerde en tocordle, dat hij jn de ziekenzaal was op- genomen. Hij' bleef weg na eani paar dagen Verhuisde 'hij1 naar het hospitaal. Niu volgde 'er eien moeilijke tijd. Het bleek, idlat de typhus andier die soldaten was uitgebroken. Thijs wias. eienn van. Ü!e eerste slachtoffers geweest en n,a hem voügrilen er velen. De medische dienst werkte hard' men zag zorgelijke ge zichten hij allen, strenge maatnegelein wenden genomen eto ten slotte wias het verloop dier gevreesde ziekte gestuit. En die dienst ging zijn ge women gang weer doicto men miste de afwezigen en kon niet nalaten dagelijks aan "hun lot te den ken lèta zoo mogelijk naar hier* te infor- meelren. En we hoordlöi, dat het met «iet alle lijders naar wensch ging. ,:,H!ae gaat het toch met Thijs vroieg ik aan den behandeleindem, geneesheer. Over het -ernstige gelaat van. den medi cus, die zelf leed ondier den toestand, vloog toch even een klein lachje. „Is dat .die miet dat goedige; breed® gezicht, did altijd lacht?" vroeg hij1. „Ladht hij nu nog?" zei ilk verrast. „Ja gisteren vroeg ik hieiml, hoe het ging. En toen zeirt-ie miet een ïachenjdi gezicht; 7 i i 1 AANGIFTE vo-o-r de volg. cursussen uitsluitend -op DINSDAG 4 en VRIJ DAG 7 SEPT., 2—4 qur en WOENSDAG 5 SEPT., 10—12 uur, in het BURGER WEESHUIS. Gloiedköope cursus in het KNIPPEN van ONDERKLEEDING', 8 lassen f 1.—2 avondlessen p. w., voor meisjes van min stens 16 jaar. Goedkoope cursus in het KNIPPEN van BOVENKLEEDING, 12 lessen f 1.als boven. Cursus i-n. HANDWERKEN voior leerlin gen, van H. B-. S|. en Gymnasium!, c.a. 2 uur p. w., buiten schooltijd, f20 p. j. Cursus in TEEKENEN, Woensdag U/f 31/2 uur, f25 p. j. Inlichtingen worden gaarne verstrekt idfoo-r do directrice J. F. BEUMER. uitvoer van kaas, sinds eenige weken niet doorgaan, is daardoor ook de aanvoer van kaas voor binnenlandsch gebruik opgehou den. Aangezien deze toestand langer duurt dan aanvankelijk verwacht werd zijn maat regelen getroffen, die het mogelijk zullen maken de distributie toch te éToen doorgaan. Daartoe zullen de gewone weekmarkten in de week van z tot en met 8 Sept. blijkens een desbetreffende advertentie in dit blad doorgaan Producenten mogen evenwel in die week niet meer aanvoeren dan de pro ductie van één week, tot een maximum van de grootste hoeveelheid welke door hen in de maand Juli 1917 in één week ter markt is aangevoerd en wel in markt- rijpe kaas. Indien voor dien tijd geen maat regelen zijn genomen, waardoor het koopen door exporteurs weder zal plaats vinden zal alle aangevoerde kaas worden gekocht door de Sub-Commissie voor Noord Hol land uit de Kaasvereeniging tegen 'n prijs van f57,per 50 KG, (voor de geheele stapel zonder splitsing in binnenlandsch en buitenlandsch gedeelte), voor eerste kwa liteit, mindere kwaliteiten naar verhouding. De beoordeeling der kwaliteiten zal ge schieden door een daartoe te benoemen Commissie. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft ingesteld een distributie-rege ling voor thee en koffie; de minister zal één prijs voor thee en één prijs voor koffie vaststellen. In het tijdvak aanvangende met de dag- teekening (30 Aug.) van 's ministers be schikking tot en met 2 September is iedere verkoop en aflevering van koffie verboden en in het tijdvak Van 30 Aug. tot en met 12 September is iedere verkoop en afleve ring van thee verboden. Verkoop en aflevering van koffie aan consumenten is van 3 tot en met 12 SeptJ. geoorloofd op voorwaarde onder anderen, dat per broodkaart (geen aanvullingskaart) ten hoogste 0.2 K.G. koffie zal worden afgeleverd, en in het tijdvak van 13 tot en met 30 September is op overeenkom stige wijze verkoop en aflevering geoorloofd van 0.05 K.G. koffie, hetzij 0.05 K.G. thee. De verkoop en aflevering van thee en koffie als drank in hotels, ca'é's, restaurants e. d. blijft toegestaan, nochtans onder be perkende bepalingen. DE BIERPiRIJS, Van bevoegde zijdie wordt medegedeeld, dat idle heer A- F. Refers, voorzitter tier Rattendamische Vereeniging van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters, in overleg miet den Nederl, Boud van Brouwerijen. e|n de permanente commissie jot regeling van den bierprijs; zal trachten het bier voor den verkoop per glas o-p een goiedtoopqr prijs te brengen; daar het gebleken is, dat „Och; dokter, ik zou d'r zoo langzamer hand wel -uit willen! En daarbij' heeft-,ie zoo- iets vaii 40 graden koorts, stel ja voor!" Kort daarna had ik zelf huisarrest door een omgeval. Ik hoordegeruimien tijd niets, totdat mij1 eindelijk van een» col lega het bericht bereikte, "dat een der typhus-lijlders gestorven was. 't Wia® een van jou afdeeling, schroef 'deze;, ik ge loof Thiijls, kan dat? Hij is deze weak begraven 1" lk <moat erkennen, dat dit bericht mij zeer trof. Niet, dat ik liiever een andier als slachtoffer had' gezien, dat niet! Doch het trof mij dubbel, dat juist hij als offer was gevallen, dien. iik zooi vaaik met medelijden had nagekeken, schouder ophalend, mie zelf afvragend, hoe zoo iemand door de wereld moest kpnien en dien ik nooit hard had willen aanpak ken of doen aanpakken, ter wille van zijn geduldige gewilligheid en zijn goied- bartigieji glimlach.. H,ij zal wel glimladhend gestorven zijn ook. En ik ben overtuigd, dat -Mji miet dien zelfden gaqdhartigen glimlach aan de hemelpoort is verschenen en evetozeer, dat hij daar onmiddlellijk zal zijn b'intton-

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1917 | | pagina 1