m. 121 Zaterdag- 13 Octeber 1917. lie Jaarg-ang Uitgave vaj}*'de Naamlooze Vennoc^sfchap „ONS BLAD" ALKMAAR. Bur-: BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. Rk K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND over de voor* ATMERGEL. SCHTEKAIX IGDE MEST en bouwland, scherp con- aalzaadbon te ZE FIRMA als FREEREN DE LOGE. De Beeldstormer en zijne Dochter. I SI I i I ill ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal franco huis. 50 ci. Met gelll. Zondagsblad 125 et. bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant 3 ct. van het Zondagsblad 5 ct ADVERTENT1ËN:- Van 15 regels50 ct. Elke regel meer10 ct. Reclames per regel25 ct Kleine adv.: 30 woorden'bij vooruitbet. 30 ct SOORTEN. in. Het anti monarchaal karak ter der Loge. Er wordt te weinig gezegd als men het karakter der Loge aantoonende alleen op de geheimzinnigheid wijst waar de Vrijmetse larij zich in hult of alleen gewaagt van het heiloos streven den godsdienst, in welken vorm ook, te bekampen. Zóó dient het karakter van de Vrijmetse larij bepaald te wordenEen gehejm ge nootschap, dat op godsdienstig gebied er naar streeft allen godsdienst uit te roeien en op staatkundig gebied wil vormen de algemeene republiek. jir.*. Nathan Grundmann zeide het 25 Oct. 1905 zeer juist in de Loge „Hu- manitas" te Weenen: „Waarom wij aan de Loge vasthoudendat leert ons de ge schiedenis". Beter nog dan beginselverkla ring toonen de voornaamste historische gebeurtenissen der laatste eeuwen ons dat, wat de Vrijmetselarij op staatkundig ge bied beoogt. Heel het tijdperk der Fransche revolutie is één welsprekende aanklacht tegen het misdadig woelen der nuagons. Bekend is het, dat volgens Br.Hiram in de Acacia van juni 1908 vele Vrijmetselaars de „eer" van de Fransche revolutie veroor zaakt te hebben, voor hun genootschap opeischen. Op 15 Februari 1785 werd te Parijseen vergadering van Vrijmetselaars uit alle landen gehouden. Lp dit Congres werd besproken en goedgekeurd het plan der Fransche revolutie ook van den Koningsmoord op Lodewijk XVI en de verspreiding ervan over geheel Europa. Frankrijk telden toen .80.000 masons dit staat ook te lezen bij Mirabeau, La Monarchie Prussienné verdeeld over 703 Loges. Onmetelijke sommeij stonden den ingewijden der hoogere graden voor de propaganda ter beschikking. Pe Amster dam, te Rotterdam, in Londen en in Uenua of Venetié werden de gelden gede poneerd. Op dit Congres werd een groote propa- ganüaclub gesticht, die zich over heel Europa vertakte. Mirabeau zelf erkent dat hij zelf voor zijn deel eene uitgebreide correspondentie voerde met Duitschland. Wat men in het schild voerde, getuigt Louis Blanc, zelf magon, in zijn Piistoire de la Révolution Frangaise, tome II74öi de Vrijmetselarij, over heel Europa ver spreid, ondermijnde alle tronen en altaren. L)e revolutie moest zich immers niet tot Frankrijk alleen bepalen. Frankrijk was voor de eerste uitbarsting bestemdvoor eerst uit bij zonderen haat tegen de Bour bons, voorts omdat het licht ontvlambare gemoed en de levendige geest der Fran- schen zich het best voor de propaganda leenden. Door hare algemeene vertakkingen over heel Europa was de loge in staat om het welslagen der revolutionnaire Fransche legers door een algemeen verraad te be vorderen. Uit alle landen togen algevaardigden der loges naar Parijs, het brandpunt der inter nationale revolutionnaire beweging en den zetel der algemeene propaganda-club, om er met nieuwe instructies van terug te keeren. Het geheim van vele overwinningen der Fransche legers in het revolutie-tijdvak in Holland zoo goed als b.v. in Duitschland FEUILLETON. Eene Nederlandsche geschiedenis uit de 16e eeuw. 13. IV, Wij hebben in het voorgaande hoofdstuk gezien, hoe Mar-inus Brand,, door tusschen- kamst van Goivert en zijne handlangers, met zijne soldaten reedis binnen Qorkum was,alvorens de burgers op verdediging bedacht waren. De bevelhebber Torek, ziende dlat hij niet in staat was aan de oproerlingen bet hoofd te biedlen, keerdie weder naar het kasteel terug, dleed! die valbruggen ophalen .en gaf bevel het ge schut op die markt te doen losbranden. Marinius Brand, hierdloor in woede ontsto ken, wilde onmiddellijk oprukken om, het kasteel te bestormen, doch «enigen dier meest bezadigde burgers, die vele bloedi- verwanten en vriendien op het kasteel lel den, rieden hem aan, eieh; parlementair maar den bevelhebber te zendein, tem einde van heini de overgave der citadel te -eis-cben. Dteze raad vond ingang en mui werd een der leekebroeders van het Franciscaner- klooster naar dien commandant gezonden, eensdeels omdat het voor dezen minder gevaarlijk zou zijn zich in die nabijheid: van het kasteel te vertoornen, tem andere omdat er, volgens Brand, niet vteel aam1 hem ge^ of Italié, is het verraad van vrijmetselaars. Haarlem, Amsterdam, Leiden en Utrecht waren brandpunten van magonnieke aclie Men zou het haast niet gelooven, dat in 1787 ons land niet minder dan 79 loges telde tegen 58 in 1910. Geen Pichegru had ooit de Bataafsche Republiek kunnen stichten, zonder dat de vrijmetselaars de oprichting ervan hadden voorbereid en ten slotte mogelijk gemaakt door de verspreiding van geschriften als over de gelijkheidvan Paulus, door ge heime kuiperij en vooral door laaghartig verraad. Overal dit is toch een opmerkelijk verschijnsel geweest overal verdwijnt bijna aanstonds alle weerstand voor de Fransche en republikeinsche legerscharen. De troepen, die tegenover de Franschen in het veld gevoerd worden, aarzelen dik wijls en trekken zonder verklaarbare reden terug. De overmeesterde gewesten vormen zich tot zelfstandige republieken of sluiten zich bij de Fransche Republiek aan. Zoo is het een droevfe glorie geworden van de Vrijmetselarij, dat door haar ver foeilijke kuiperijen in het revolutie-tijdvak overal de oproervlam laaide en wettige vorsten werden onttroond. Maar daarmede is ook het ware karakter der Loge geopenbaard, van die Loge, die één is in streven en bedoelen overal en in allen tijd. Meermalen wordt het voorgesteld, alsof Napoleon met zijn geweldige vuist het monster der revolutie breidelde. Wat historisch waar is, zie het hier Napoleon moge orde geschapen hebben in den chaos hij slaat voor de geschiedenis als tyran en werktuig der Loge tegelijk. Niet het onmiskenbaar veldheerstalent heeft hem uitsluitend van overwinning tot overwinning gevoerd, doch veelal heeft het verraad van Vrijmetselaars hem den weg ter overwinning geëffend. Thiers Histoire de la Révolutión tome IV en Barruel Me moires t IV. Tijdens het Directoire had Br.'. Barras hem tot generaal van het leger naar Italië benoemd. Zelf was hij Vrijmetselaar, wat op gezag van Br.'. Kagon Cours des Initiations p. 59 gerust gehouden kan worden. In elk geval hij begunstigde de Vrij metselarij uit alle macht. Niet het tijdvak voor do revolutie kende dén hoogsten bloei der Loge, maar juist de tijd, toen Napo leon in glorie regeerde. Bazot secretaris van het G.'. O.-, roemt op de 1200 Loges die Frankrijk onder Nap'oleon telde. Hij ging op in het streven der Loge. Hij beschermde de Vrijmetselarij met zoo zichtbare voorliefde, dat dien tengevolge prinsen, ministers, maarschalken, alles wat door ambt of roem zich verhief als naacon wilde worden aangenomen. Zelfs de vrou wen wilden hare Loges hebben (Memoires de Garibaldi iste serie p. 34). Men behoeft daarom niet te vragen, hoe het komt, dat Napoleon, die dan de revo lutie heet bedwongen te hebben, nergens iels herstelde. Dat kon hij voor de loge niet. Indien hij koningen aanstelde, was het om verwanten of vrienden te verheffen. Geen enkel vorst echter heeft hij in het rechtmatig bezit van zijn troon hersteld. Als keizer bleef hij de gekroonde magon revolutionnair, die met de daad bewees, hoe ernstig gemeend hem het woord was: Ik zalde revolutie verdedigenwant ik ben de revolutieik, ik. In alle landen, welke hij onderwierp, legen zou zijn, imdiiiein hem door ©enig toeval een ongeluk miodit overkomen. De broeder verscheen met zijn brief voor de poort des kasteels, doioh toen hij het doel zijner 'kotmst blootlegde, kreeg hij fot ant woord, dat de dlrossaairt geene brieven wilde aannemen van hen, die de wapenen voer den tegen den koning van Spanje, huinnen reehtmatigen heer en gebieder. De parle mentair achtte het niet raadzaam1, onver richter zake terug te keeren en gaf ge hoor aan een plotselingen inval. Hij opende namelijk den brief, welke hem on,verzegeld was ter hand gesteld, en las hem met luider stemme ten aanhooren van allen, die in zijne nabijheid stonden. In1 dezen brief verbond zich Marinius. Birand, den bevelhebber Tordk zijne waardigheid en ambt ongeschonden te doen behouden, in geval hij het kas,teel aan heit leger des prinsen van Oranje wilde overgeven en het leven en dé bezittingen te sparen van al degenen, die zich op het kasteel be vonden. En ten einde men de bijzonder heden van dit verdrag des- te beter zou kunnen regelen, werd de bevelhebber uit- genoioidigd zich naar het stadhuis te be geven, alwaar die municipialietit ein hij, de commandant van 's prinsen leger, hem zou den verwachten. (Het antwoord op dezen brief was niet zeel" geschikt om den vijand te "bevredi gen en luidde nagenoeg, dat de Water geuzen niet de minste hoop op de overgave des kasteels moesten koesteren, want dat het noch den bevelhebber, noch zijn on- derhoorigen aan moed ontbrak; alsmede dlat het gepaster zoui zijn, dat dei aan voerder dier Watergeuzen op het kasteel volgde Napoleon dezelfde staatkunde als in Frankrijk, was hij de steun van de re volutie en der vrijmetselarij. In Duitsch land, in Italië, in Holland, in Spanje, in Napels, in Polen. Steun bleef hij ook van de loge genieten, zoolang hij hare plannen diende. Doch toen het al te duidelijk bleek, dat zijneer zucht verre de plannen der loge voorbij streefde, was zijn rijk uit. Dezelfde onzichtbare macht die eerst de poorten der steden voor hem ontgren delde en de vanen der vijanden voor hem deed strijken vond hij nn tegenover zich. E11 zooals hij tevoren door het ellen dig geschacher van macons van overwin ning tot overwinning toog, zoo volgde ni dat hij in ongenade was gevallen, neder laag op smadelijke nederlaag. Maar mee dit al, hij blijft /ia de Fransche revolutie voor de geschiedenis staan als I et meest welsprekende bewijs van het revolutionair karakter der vrijmetselarij. Drukkerij en Redactie komen tegen mij in opstand van vrees, dat ik met dit artikel op te veel plaatsruimte beslag zal leggen. Laat ik dus kort zijn bij de mededeeling van enkele feiten uit lateren tijd, die mijne stelling duidelijk toelichten. Met de revo lutie van 1848 ging alles in zijn werk in het klein dan als bij de groote revolutie van 1789. Ook toen in 1847 een groote Vrijmetselaars bijeenkomst te Straatsburg. Besloten werd dat de revolutie terzelfder tijd door geheel Europa zou uitbarsten. Alleen in Frankrijk werkten 40,000 magons over 500 Loges verdeeld tot het welslagen der algemeene omwenteling mede. In Zwitserland begon de revolutie en plantte zich over Europa voort. Van Pyreneën tot Weichsel laaide de oproers fakkel. In het nummer van „Ons Blad" van ir Sept. j 1 staat het bewijs hoe de Vrij metselarij deze omwenteling toejuichte. „Een bewijs uit vele tenminste. Toen 1871 de nationale vergadering te. Versailles er over dacht Henri V (den Graaf de Chambord) tot koning uit te roepen, brak te Parijs de Commune uit. Aan dezen opstand staat zonder twijfel de Loge plichttg. Br.". Hiram niet de eerste de beste aarzelt niet in de Acacia van 1908, waarin hij beknopt de geschie denis der Vrijmetselarij samenvat, deze schuld te erkennen al voegt hij er tot ver ontschuldiging aan toe, dat deze actie voor de Vrijmetselarij onvermijdelijk was om het werk der revolutie kostelijke beken tenis en van de veroveringen der 19de eeuw te redden. In Spanje volgde .in de voxige eeuw revolutie op revolutie. Dat de Br. Br.', daar steeds de hand in hadden kan men uitvoerig toegelicht vinden in den Alma nach Annuaire de la Libre Pensee van 1908 p. 117. Wij herinneren ons nog al te wel, hoe Ferrer, voornaam Vrijmetselaar, in betrek king stond tot Moral die bij het huwelijk van Koning Alfonso den bommenaanslag pleegde. Wat de Revue Magonnique van Juli 1906 weer toegeeft. Dezelfde Ferrer werd later als een bewerker en leider van den opstand in Barcelona die het sein moest weien voor eene algemeene revolutie in Spanje gefusileerd. In het nummer van „Ons Blad" van II Sept. j.l. voerden wij tot bewijs van de revolutionnaire gezindheid der Vrijmetse larij in Italië het getuigenis aan van Br.". e— kwam onderhandelen, daar dieze zich op dies dlrossiaarts grondg-ebieidl bevond en de laatste dlus alle redht faadl oip zijne onder werping. Dit antwoord, wellicht door de parle mentairs van het kasteel wat scherp ge klemd, of misschien doior den eenvoudig-en, argeloozen kloosterbroeder wat onbedekt overgebracht, verbitterde den vijand der mate, dat hij onmiddellijk bevel gaf, om alles wat tot de bestorming gebruikt moest wondlen, in gereedheid te brengen en naar het kasteel op te rukken. Zooals wij gezegd hebben, bestond de geheele b-ez-ettifig van het kasteel slechts uit twintig koppen, en die burgers, bij welke zich een groiot gietal vrouwen bevonden, waren ongewapend en oöik niet bestand tegen soldaten, door een, onophoudelijk oor logen iin de:n strijd ervaren. Geen wonder dus dat de vijand weldra tot aan de bui- tenpoiort doordrong en door het doelmatig aanbrengen van brandstoffen; de Verdedi gers van den buitenhof verjoeg en zelfs dlat teireiin in bezit nam. Eenmaal daar ge nesteld, kon hij de bezetting nog feller bestoken, die dan oóik weldra het netelige van haren toestand inzag en hare eenige hoop in de spoedige koimst der hulptroe pen vain Utrecht stelde, welke echter niet kwaimen opdagen. Intussehen rees ondier de burgers, die door den hevigen aanval en het voor Jfuinnie vreedzame ooren ontziettenid kanongebulder doodtelij'k ontsteld waren, een hevig geschil. Velen van hen, daartoe aangespoerdl door het jammerlijk gekerm der vrouwen, dron gen bij idieo bevelhebber op die overgave vam het kasteel aait, zeggende, dat zij ztofl Prof. Chiossone dat hij opk in de Loge La Solidarité te Parijs later herhaald heeft, dat de Vrijmetselarij aan alle politieke bemoeiingen in Italië van 1821—1870 deel gehad heeft. Trouwens hoofdpersonen daarbij a's Lord Palmer Stone, Manzini, Cavour waren allen voorname Vrijmetselaars. Br Sebastiano Magahtaes Lima, 33ste graad, Grootmeester van het Groot-Oostea van Portugal tevens leider der repnbli keinen en vrijdenkers toog in 1907 naar Parijs, ten einde zich de huln te verzeke ren van de Fransche Br.-. Br.", voor het welslagen van de lang voorbereide revo lutie in zijn vaderland. 25 December publiceerde l'Abbé Tour- mentin in La Franc-Magonnerie Demas quée, een uitvoerig verslag van Lima's op treden in verschillende Loges en voegde er aan toe: zeer ie vreezen is het dat bin nenkort de Koning of afgezet of verdreven of vermoord zal zijn. Enkele weken later was deze vrees be waarheid. L'Abbé Tourmentin heeft dan ook na den welgelukten moordaanslag op Don Carlos en den Kroonprins niet ge aarzelt! de Vrijmetselarij in staat van be schuldiging tei stellen voor deze gruwel daad Nooit echter heeft eenig Vrijmetse laars-orgaan getracht deze beschuldiging ie ontzenuwen. Wie nu teu slotte aan de sympathie van Nederlandsche magons voor ons Konings-, huis gelooft hem herinneren wij aan de ontsteltenis die in magonnieke kringen de verkiezing van Prins Alexander tot Groot meester ivationaal verwekte. Tevoren was er geweldige actie tegen deze dreigende verkiezing gevoerd niet om den persoon, van den candidaat, maar om zijne positie als Prins der Nederlanden Weekblad voor Vrijmetslarij, 7 Mei 1882. Heeft Br.". Baud niet staande de verga dering, waarin deze plaats had als Groot Off.-, bedankt? Opmerkelijk dat juist het meest geziene lid der Orde blijkens het getal verworven stemmen niet schroomde zich het scherpst anti-dynastiek te toonen. L' Union Fraleruelle in weerwil var. den Franschen titel ten Hollandsch Vrij metselaars weekblad wijt in het nummer van 8 Dec 1893 op bitteren toon het ver val der Orde aan de omstandigheid, dat de Vrijm. bij herhaling Vorstelijke voor zitters had. Het weekblad voor Vrijmetselaars 4 Juni 1881, haalt met instemming het woord van Victor Hugo aanHei Koningschap is het valsche, de wetenschap het ware gezag. Nog fraaier stond die Antipathie tegen het koningschap uitgedrukt in nummer van i7 Sept. 1882 Als men een koning een pak slaast geeft moet men gelijktijdig uit alle macht „Leve de Koningroepen. Wel is dit een woord van Heme, doch het Weekblad bood deze gedachte van Heine ter overdenking aan. Zoo waar als een Vrijmetselaar, die nog aan eenigen vorm van godsdienst hech', geen Vrijmetselaar is volgens de Bauhult-, van 1888 p. 193 zoo waar is een oprecht koningsgezinde Vrijmetselaar r,iet bestaan baar. Het is genoeg bekend, dat ook de Br Br., welke 16 Nov. 1912 de concentratie tot stand brachten, rdpubliteinsch gezind zij ai Daar valt niet aan te wrikken, dat een Vrijmetselaar krachtens zijn begiusel èn anti-godsdienstig èn anti monarchaal en revolutionair is. Men mag deze uitspraak in twijfel trek- liever aam idie genadle en ongieiniade dle-s vijamdis wilde overgeven, dam een zekeren dlo-od in de vlammen afwachten. Ook de gemalin en dochters van den dross-aart deelden in die vrees en de klein moedigheid der mieesten. Zij vielen d'en bevelhebber te voet en bezwoeren hem met den vijand, die, huinne zwakheid in aan merking genomen, reedis zulke billijke voor stellen gedaan had, te capituleeren, liever dan door zijne kloekmoedigheid1 zijb leven en dat der burgers in gevaar te stellen. In dle-n beginne wees hij deze raadgevin gen met barschheid van de hand, doch toen ook zijne soldaten zich tot dit voor stel verklaarden, en hij de overtuiging had dat men aam de verdediging moest wan hopen, besloot hij in onderhandeling te treden miet den vijand, dip, toch altijd bevreesd voor de hulptroepen, welke hem elk oogenblik den pas konden- afsnijden, niet ongenegen zou zijn eenie bezadigde overeenkomst te treffen. De onderhandelaars kwamen bij-een en Marinu® Brand zwoer in duidelijke en rondte -woorden, allen-, die zich op het kasteel bevonden, het le-v-en te laten en hun toe te staan- vrij en onbelemmerd de sterkte te verlaten. Alles wat zich daar mocht bevinden, zou ech ter een buit van dein overwinnaar zijn. Deze overeenkomst werd -even na miMernadit gesloten. O, die diuiven-ons-cbuld der vromen! zij kent de arglistigheid der slangen niet. Zij weet niet dat het hart van den gddtitelooze vol logen en bedrog is en dat hij zich niet ointziet dein naam ,van God te mis bruiken, zoo hij daardoor slechts zijne oog- merten kan bereiken. ken. Gerust. De Raad heeft zijn Fórtuin verloren maar toch wel een fortuintje gehad, met zijn nieuw lid Westerhof. In de Raadsvergadering mag liefst over de Loge niet worden gesproken. l)at vindt de heer Udo minder, aangenaam, alsof hij zelf magon was. Als Westerhof evenwel door Br.". Verkerk de Loge zal zijn binnengeleid om aanstonds tot Groot Redenaarte- worden gepromo veerd en zijn eersten stormaanval van veel sprekendheid tegen deze stelling te richten, zal deze stand houden. Ook dan. Mr. AUGUST. BINNENLAND. NEDERLAND EN DE OOKLW. BEPERKING GOEDERENVERVOER. Met goedkeuring van Z.Exc. dién Minister van Waterstaat wordt 'bepaald, dlat met in gang van 15 October a.s. toit nadere aan kondiging de navolgende artikelen van, het vervoer pils best-el-, ijl- en- vrachtgoed in binnenlands ch verkeer zijn uitgesl-ote|n Aardewerk (geen bouwmaterialen), Been deren, Beetwortelen, Brandhout (ook tak. fceb-oisisien), Dranken (alcoholische-, behalve bier), Glas (geen bouwmaterialen), Kermis wagens, Kramerij'en; Landbouwwerktuigen, Metalen (afval van-), Meubelen, Rij- en Voertuigen, Rijwiele-n en Rijwielo-nderdee- Len, Sigaren, Strookartoin, Tabak, Turf, Turf- straoiiisel. Winkelwaren (niiiet vallende onder Ievtenismiididfekn of fcl-e-ediingartikielien), W'ijh en Ijzer (oud). Ontheffing hiervan kan alleen, wordiem ver leend idloior tusschenkoimst van Z.Exc. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del (afde-eling Crisiszaken). TELEGRAFISCHE VERBINDING MET ENGELAND -VERBROKEN. Naar die bladen melden, beeft d© Etigel- sclie Legatie -aam den vertegenwoordiger van Reuter imeidiegabeeld, dat alle telegra fische gemeenschap met NiQdlerlandl is ver broken op last van de Britsche regeering, totdlat idle Nederla-ndsch-e regee-ring een einde zal hebben gemaakt aan den doorvoer van zandj grint en ffletaalspliniters van- Duitsch land. naar België. (Reedis geplaatst in ©en dlqel oinzer vorige oplage.) AMERIKAANSCHE MOElLIJKHEDtEN. Naar bet Ministerie van Biuifenl. Zaken mededeelt, heeft d|e gezant te Washington van de Amierik. iRegieraimg officieel© nie-dte- dleeliing ontvangen, dat de regeèri-ng g-een bun'keikoilien zal verstrekken aan. schepen oip weg naar een neutraal land, dat aa'n Duitschland grenst. Dientengevolge zullen Nederlandsche schepen, kamende uit Indië en Zuitd- Amerika, geen Amerifcaansche haven kun nen aanloope-n om te bunkeren, tenzij' de Am-erikaansehe .Uitvoerraad goedkeurt, dat de ladingen dier schepen naar Nederland zullen wordien- g-evaerd!. O,ok in Zuid-Amerilka zullen geen bunker- kalen wordien verkregen, zo-odat de vaart tussdhen moederland ©n koloniën onmo gelijk is. Onderhandelingen tot wij'zigimg dezer maatregelen worden gevoerd'. (Reeds geplaatst in ©en deel onzer vorige oplage.) NEDERLAND EN DUITSCHLAND. Naar wij vernemen, hadl het uitstel- van het vertrek der Duitscbe onderhandelaars naar Berlijn mnedte tot oorzaak, dat men wildte wachten toitdia-t, behalve over die l-e-ve- Pater Nicoilaas, de waardige-, gardiaan d-er Franciscanen, was een, dergeineu, die zich het meest tegen de overgave des kasteels hadden verzet. Hij zeide, dlat mien iemand als Marinus Brand, die ontrouw was ge worden aan God, en overal, w-aar hij zich vertoond had, dte "ommtenschelijkste daden hadl bedreven, geen vertrouwen- kon schen ken, te minder, daar het op andlére plaatsen ge'bl-efcen was, hoe weinig men op den eed der vrijbuiters kon rekenen. Toen hij ech ter zag dat zijne redeneering niets meer kom bat-en, onderwierp hij zich aan het besluit vain den drossaart en vermaande de burgers zich do-or ©en ootmoedige belijde nis hunner zonden fo-t demi sitrijdl voor te bereiden. 'Het was, zooals wij weten, evten ma middernacht. De opperh-of va-n het kasteel bevond zich nog in handen dier getrouwen. Met de beide pastoors en kloosterlingen aan het h-oo-fd, begaven de burgers zich langs dte boventrap na-ar de kapel. Velen van h-en beleden rouwmoedig hunne zonden en pastoor Vam Vegh-el droeg Gade hief eeuwig offer, het offer des Nieuwen Vieirbo-nds- op, voor de vrede der Krak, voor die rust der ware geloovigen. Het was een schoon -schouwspel, in- -het midden- vani d-ern inaciht di-e vrome schaar geknield voor dle-h God! van Kennel -en aarde, die -ondier - de een voudige gedaante van bróód in hun midden kwam, om hen te tro-osten en te verster ken tegen dien hangen strijd; die als het ware Zijne belofte kwam vernieuwen: „lk zal m-et m zijn fdt aan het einde der wereldi." (Wordt vervolgd.) !i I j': j l'. j; il:;;

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1917 | | pagina 1