No 138 Zaterdag 24 November 1917 lie Jaargang FirmrEÏeTiiSCiS Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAO EN ZATERDAG. H.H Adverteerders H*t R K. Centraal Propagandabureau De Beeldstormer eo zijne Dochter, v LIJKENSCHENNIS. Bur-: BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. ONS ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal franco huis. Met geïll. Zondagsblad bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant van het Zondagsblad f 0 90 f 130 f 0 05 f 0 05 ADVERTENTIËN: Van 15 regelsf 0.626 Elke regel meerf9 125 Reclames per regelf0.85 Kleine adv.: 30 woorden bij vooruitbet. f 9.40 Met het oog op de St. Nicolaes- drukte, kunnen annonces over meer dan één kolom des Zater dags niet aangenomen worden. Door den voorzitter van den Algemeen en Bond van R.K. Kies vereen! gingen werd op de vergadering der voorloopige Kits- kring'oesturen op Zaterdag jo November j.lmedegedeeld dat het bedrag der inge komen bijdragen tot stichting en instand houding van een Centraal Propaganda- bureau, verre beneden de raming was gebleven, die men daarvoor had vastge steld. Van de stichting van een bureau, zooa's het Bondebestuur zich dit had voorgesteld en de Algemeene Bond zelf had gewild, kon dus voorloopig niets komen. Toch meerde de voorzitter het plan niet te mos ten prijsgeven. Was er eenmaal een centraal punt der propaganda, vanwaar uit leiding en inlich tingen bij aanvrage konden worden gege ven, en dat toonen zou, wat met beschei den middelen reeds- viel te bereikeD, de grootere toewijding en belangstelling zouden vanzelf komen. Het bureau moest dus zichzelf stichten.... door eigen arbeid en door te verwerven verdiensten zich het bestaansrecht ver zekeren. Aan ondergeteekende werd verzocht of hij bereid zou willen zijn, zijn adres als het centrale punt der propaganda beschik baar te stellen. Hij deed dit volgaarne en verzoekt bij dezen dringend aan allen, die belangstellen in een opgedekt propaganda- leven dit adres goed te onthouden. Het is: Spui 22, Amsterdam. Volgaarne aanvaardt hij de- taakmet ambitie en groofe toewijding. juist, omdat de zaak zelf niet zos gemakkelijk is. Het werd hem op die bewuste vergade ring te Utrecht van verschillende kanten gezegd: „V Ts niet gemakkelijk, wat ge op U genomen hebt". Hij wist dit even goed als zij, die hem deze opmerking maakten en met een pro paganda ondervinding van 15 jaar misschien wel beter ook Het was echter geen beletsel voor hem toe te stemmen of reden zelfs om te wijfelen De zaak is goed,.... en kan tot stand komen. En wat kan op R. K. terrein, dat moet er komen, als men er zijn schouders maar onder zet. En dat zullen wij doen. Wanneer ondergeteekende dit zegt, rekent hij reeds bij voorbaat op aller steun. Op de eerste plaats op de Roomsche pers, die in dezen reorganisatietijd zulk een nuttige, ijverige, maar bovendien loffe lijke rol vervult en zich zoo uitnemend stelt op het standpunt, dat éénheid de grond:hg moet zijn dezer organisatie. Op de tweede plaats op die kiesvereeni- girtgen, die ha-e toezefging nog nic-t heb ben gedaan en van wie wij vermoeden, dat niet onwil maar slech's nicht tot uit.tel de reden is, dat de toezegging der bijdrage nog niet inkwam. FBUiL5~P,YOM.~' Sene Nederlandsche geschiedenis uit de 16e eeuw. 30. 1 „Jan vain Orniaal, diie, zooals bekend is, zijne roekeloosheid behouden heeft, en die niets liever wenschite dam zichi, evenals Brand, een zeker gezag te verschaffen, liét zich door den laatste overreden, stelde zich aan het hoofd een-er gewapende- ben-de en begaf zich op weg na-ar Bommel. H-et schijnt, dat zijln plan verraden e-n men alda-ar tijdig van zijne ko-ms-t ingelicht was, althans het is gebleken, diat de burgers, list tegen list -stellende, hemi onder dié wal len der stad gelokt -en toen zo-odianig de nederlaag gegeven h-ebb-ein-, dat hij miet groot verlies teruggetrokken- i-s, „Gedurende de afwezigheid van Jan van O-maal had het noodlottige voorval met pastoor Van Veghel plaats. Niemand kon tnet zekerheid zeggen, dat die pastoor een vrijbrief van Marinus- Bsuind heeft ontvan gen, -doch het is todhi ontwijfelbaar,, d-aax hij te godvreezend en te onbeschroomd is, cm voor eene enkele logen zijtie vrij heid, zelfs zijn" leven te kcopeln. Daarom na-men de vijanden: van Branid deze ge legenheid te baat, om: h-eni nogmaals, -en nu met meer grond, -b-jji den graaf Van der Marck in ongenade te brengen en tevens den ondergang dies priesters- te be werken. Ofschoon er sedert dat vo-ora-al jygl allerlei gerucht-en omtrent die om-schuld Dezer dagen zullen zij er rog eens aan herinnerd worden en zal de gelegenheid tot inteekening opnieuw worden aangeboden aan allen die iets gevoelen voor een op gewekt katholiek propagandaleven en op wier finnancieelen steun eveneens een be roep zal worden gedaan. En op de derde plaats (doch zeker niet de minste) op de propagandisten zelf. Sporen zij de besturen der kiesvereeni- gingen, aan om aan het besluit der bonds vergadering uitvoering te geven, Maar bovendien zorgen zij, dat het Centraal Propagandabureau werkelijk het centole punt der R. IC. Politieke propaganda wordt. Dit kunnen de clubs doen, door aan onderstaand adres alles, wat betrekking heeft op propagandagtbie.d, toe te sturen. Bedenke men wel: alles kan zijn nut hebben. De vragenlijst, door de Commissie tot reorganiseering der propaganda toegezon den, gaf te dien opzichte een goede hand leiding. Zendt het bureau zooveel mogelijk pro pagandamateriaal toe en als het kan, van alles twee exemplaren. Bericht waar een propagandaclub ge- wenscht is en er niet eene bestaatlicht in over toestanden en verhoudingen, welke minder goed zijn en verbetering behoeven; noemt namen van personen, die voor de propaganda iets voelen en thans werkeloos staan; geeft op hoeveel exemplaren van het te stichten propagandablad gij wenscht te ontvangen en welke onderwerpen u het meest geweoscht voorkomen, dat ze be sproken wordengeeft u wensch te kennen of ten uwent het optreden van een spreker noodig óf gewenscht is en wien ge daar voor gaarne zoudt willen zien ultgeuoodigd en welk onderwerp u er gaarne behandeld wildet zien. Geeft Uw meening eens over het orga niseren van Kieskring-propaganJadagen. enz. enz. Hij herhaalt: Laat niets Uw aandacht ontmappen en denkt ook nooit: het kan zijn nut niet hebben voor het Centraal Pro pagandabureau. Wat nietig soms lijktkan voor het bureau dikwerf van groote waarde zijn. Het spreekt vanzelf, dat van het bureau niet direct alles kan worden vereischt, Het heeft zijn groei en ontwikkeling noodig. Doch om deze zoo voorspoedig en solide mogelijk te doen zijo, roept ondergetee- kende Uwe medewerking, toewijding en liefde voor de propaganda in. Helpt ons. Wij dragen ons werk op aan God, Kerk en Vaderland. God tot Wiens eer op de eerste plaats elke R. K. propaganda wordt gevoerd, zal ons helpen, als wij bidden om Zijnonmis baren zegen. Van dien zegen verzekerd, durven wij de moeielijke taak aanvaarden. Roomsche mannen en jongelingen in Nederland, steunt ons niet alleen met Uw gebed, maar ook door Uwe toewijding en hulp in daadwerkelijken vorm. Het Centraal propaganda adres is Spui 22, Amsterdam. B. TH DE WOLF. dies pastoors in omloop waren, wist niemand er tot heden iets met zekerheid van te zeg gen, doch dezen avoinid werd ik toevallig getuige van een gesprek, dat mij -alle zekerheid- gaf, zoowel van de omsoh-uld van- onzen 'waardige-m pastoor, als van het ■boos o-p-zet tegen de gevangen priesters." „Gij verrast mij," zeide de outde Idam-e, terwijl een waas van vergenoegen haar ge laat overtoog;- „want ofschoon ik nooit aan -die goede tronw van den- pastoor ge twijfeld 'heb; doet heit mij toch genoegen, dat zijne onschuld reeds nu aan liet 1'dht zal komen. Gij hebt mijne belangstelling opgewekt, meester Rurtger; ik bid u, ga verd-er." „Zcoals gij'"weet, edele vrouw, lean ik mij1 niet dan des avolnds op de straat be geven, oimdat ik uit de gevangenis ontsnapt ben, -en bij1 dag al lichtelijk door iemand herkend zou kunnen worden. Toen het nu hedenavond donker geworden was-, en 'ik mdj1 op weg -naar dlit huis begaf om- den groet van dien -edelen heer drois-saart over te brengen, kwamen mij achter de groote kerk twee mannen te jgemoieit, die een vrij luidruchtig onderhoud hadden. Vreezende mijne veiligheid- in. gevaar te brengen of aan ihumne brooddronkenheid blootgesteld te zullen worden-, zocht ik eene schuil plaats i-n het kleine portaal; dat;, zoo het schijnt, tegenwoordig ni-et meer ges-loten wordt. Nauwelijks had ik mij echter aan 'hun gezicht onttrokken, o-f ©en hunner, die blijkbaar in beschonken toestand ve-r- keerdie, ging op den hoeksteen zitten,, waar op voormaals altijd een armiei blinde man d-e liefdegiften der kerkgangers inzamelde H.ij wei-gerde op hoogen toon een voet stap verder te gaan, -terwijl hij den ande ren de vrees-elijkste bedreigingen naar bet Thans valt er in de Nedie-rlaftdische roode pers weer een zeer kenmerkend versch- t- s-el waar te nemen-. Deze week overleed, té Rotterdam de socialistische vóórman Hendrik Spiekman in zijd partij waarlijk een groote -figuur. „Het V-olk" wijdde een gamsche front pagina aan zijne gedachte-nis en kon van de Nederlandkche pers getuigen: „De groote bladen van- alle schakeer! n- geta brengen betuigingen van eerbied bij het verscheiden van den kmaditigani, op rechten strijder -en goeden- mensdh." Onze „Maasbode,, b.v. schreef; „Van dezen tegenstander moet worden getuigd, dat hij veel e-n hard heeft ge werkt voor idealen; die- de onze in,iet kunr nen zijd, maar eerbied en- bewondering -heeft jji ij' -afgedwongen, voor zijn stalen werklust en de rustelo-oze energie, waar mede hij1 zich zelv-en en de partij hier te Rotterdam heeft gevormd. Want bijna no-g als kind de school ver latend, met niet meer djain- de- gewonie pri maire kennis-, heeft bijl zich- met voorbeel dige ambitie opgewerkt tot 'een- ve-elzjjdig ontwikkeld man, niet alleen, tot een socia listisch agitator, wiens vaak begeesteren!! w-oord dfe groote mass ai wist te elektrisee- ren,, maar ook tot een sociaal-etan-oom, naar w-ien 't in woord en geschrift te luis teren ook voo-r anderen altijd de moeite waard was. Die heer Spiekman, behoorde o-n-tegedzeg- gelijk tot de beste sprekers- in; -dien. Raad en wie daar vaak zijn gloedvol, door warm, Groningsch dialekt gekleurd1 woord aan hoorde, kou zidh kwalijk meer denken, dat dit geen geboren- welsprekendheid w is. maar het moeizaam gekweekt talent van een man, die zich van onbeholpen stame laar tot dezen- geweldigen orator had1 op geworpen." Het getuigt van christelijke eerlijkheid, niet waar? een tegenstander zóó naar wa-arde te k-ean-en- en vooral te vvi 1 Le 11 schatten. Dlo-ch na weinige dagen weid „Het Volk" zéér boos en voer naar onze eerlijke meenin-g niet zonder reden, heftig uit tegen de „Tribune"-redactie, die, soci alistische!' da-11 socialistisch als zijl is-, niet had kunnen nalat-en den heer Spiekman een niet ras-echt socialist te noemen. „Terwijl schier d-e gehieele Nederlands Cli-e pers als oim strijd uiting geeft aan haar eerbiedige waard-eering jegens onzen1 le vroeg gestorven partijgenoot Spiekman, idiie fn zijn strijd vo-oir de vrijmaking der ar beidersklasse de achting zelfs van - zijn felste politieke tegenstanders heeft weten te verwerven-, is er één blad dat Idem do-ode bespuwt. Het is, wie zou het niet reeds dade lijk hebben -begrepen,? „Die Tribune", waarin dr. Wj. van Raivesteijta- Jr. aan den vooravond van den, dag, waarop de Nederlandschh-e arbeidersklasse Hendrik Spiekman met rouw "in- het hart maar zijn taaiste rustplaats- geleidde:, het onbevlekte lijkkleed van, diezen door vele- tienduizenden diep betreurden (doode tracht te- b-estneu" ren. v In dat artikel heet het, dat Spiekman niet tot het einde aan zijn klasse en baar zegepraal trouw is gebleven:,, „zoioals Do mein Nieuwen huis" e-n verder diat de over ledene was „een parvenu gelijk" eh dat Wij „hoe langer ho-e meer de pleiter werd voor de belangen,, waarvoor de kapitalisten alleen warm- loop-en", elm als- de „vertrou- hcofd wierp. Middelerwijl ik nu daar stond, onbeweeglijk en stil als een paai in dijn ■grondi, moest ik het volgende gesprek aan- hcoren: „En ik zeg ,u hu vo-or de honderdste maal, dat miij'n geld -olp is en ik niet voor nemens ben om met le-ene drogé ke-el naar Dfen Bri-el te gaan." „Mij dunkt, de sotm;, welke gij1 ontvaiagen hebt, was todh gro-ot genoeg1 om uwen mond een half jaar l,a|ng vodhitig te hou den." „Bah,, een hlailf jaar' ja, diat is goed voor mens-chen zooals gij!, diie uit gierigheid geh-eel alleen pooien; maar ik heb hon derden vrienden em kameraden, die gaarne e-e-n-e teug op -die gezondheid! der Water geuzen drinken." „Maar gij' hebt todh' evenzeer een per soonlijken haat tegen Marin-us Brand en al de priesters als ik; Waarom moet ik dam hum ondergang zoo- duur betalen en gij' er al de vodrdeel-en van tretók-en?" „Om drie zeer -eenvoudige red-én-eini, mijn waande hopmanten eersteomdat ik arm ben en gij rijk zijn; ten tweede: dewijl gijl door mijne wijsheid en beleid! in rang en aanzien s-tijlgt, terwijl ik hetzelfde nietig wezen blijf; en ten derde: omdat gij in mijne macht zijt en ik ni-et -gewooni ben mij ee-n-e prooi te laten ontglippen." Bij1 de laatste woorden brak de spreker in een luid gelach ,uit, waaruit maar al te zeer bleeik, dat hij in een hoogen graad van dronkenschap verkeerde. -Dehopman sdh-e-en ongeduldig te worden en vroeg driftig: „In welk opzicht ben ik in- uwe macht, ellendige dronkaard?" „Dat zal ik ui in het kort vertellen, hopman, wanneer gijl uwe ontijdige drift laait varen en eeln oogenblik gemoedelijk wenshian der bourgeoisie vain Rotterdam, mede verantwoordelijk is geweest voor al de WoinidiS'Che hardheid en sdhioftige ver nederingen die de ijzerharde Riotterdamsche boiurgeo-is 'het werklo-o-ze proletariaat heb ben aangedaan". Zoo 'achten aldus, vaart „Het Volk" voort in hun «iiachtelooze wo-ede tegen de 'zidh buiten hun invloed oiganise-erende arbeidersklasse de-ze zi-ch wanende revo lutionairen het werk der lijkemsrihcnnende hyena's, niet beneden- zich," Zóó toomt „Het Volk" zich' bobs over .„lijken-sohenniis". Als wij' in den aanvang' van deze driestar spraken van „een zeer kenmerkend ver schijnsel", dan bedoeld-en wij hiermede: dat oiok in dit -op-zicht „HetVolk danig van koers- veranderd is sinds be trekkelijk korten tijd; immers-: wie herinnert zichi niet .de min stens even hyena-a dhtige lijkenschennis, welk-e „Het Volk" plegen dorst op o-nzan dierbaren overledene Piasiotors, den on vermoeide m, karafctier-groioten organisator onze Roomisebe arbeiders? „Het Volk" heeft thans geen krachtig genoegzame termen, omi een dergelijke lijkenschennis te laken- Laat het blad nu eens éérlijk zijn, hef tige terechtwijzing aam het adres, vain „De Tribune" terug ridhten op: zidhzelf-iu-den- tijd, toe-n het nog niet zoo- „fijngevoelig" was BINNENLAND. NjSDEBLAND M DE OORÏ-Oö. EEN GEHEIME OVEREENKOMST Reuter seint uit Londen In het La gerhuis vroeg de afgevaardigde King of in een niet lang geleden geheim verdrag tufschen Rusland en Frankrijk, nog geslo ten door d regeering van den Tsaar, be paald is, dat na den oorlog aan België zekere compensaties zullen worden gegeven ten koste van Nederland en of de minister de daaromtrent in dat neutrale lard heer- scheode ver'enking wil verminderen door een uitdtukkelijke verklaring, datEngelaid niet in kennis is gesteld van dat voornemen en de uitvoering onder geen omstandig heden zal toelaten. Lord Robert Cecil antwoordde„Voor zoover mij bekend is, be taat er geen grond voor de veronderstelling, dat zulk een over eenkomsl is gesloten; volgens mijn meening is het een verzinsel van den vijand." King vroeg daaropZoo er dan geen verdrag is gesloten, is aan het ministerie van buitenlandsche zaken dan iets bekend van een schikking of afspraak in dien geest Cecil antwoordde daarop met nadruk „Neen mijnheer." PAARDENBROOD. De Minister van Landbouw maakt be kend, dat de verkoopsprijs van paarden brood, te leveren door de bakkers die daar toe door de Toe-vijzir-gscornmissie voor Veevoeder zijn in staat gesteld, is bepaald cp f17.50 per 100 K.G., exc!us:ef zak, af fabriek. Deze prijs geldt voor de distributie van November. („St.-Ct TOT ZINKEN GEBRACHT. Men meldt uit Hoek van Holland De Nederl blazer „Goeree 27" heeft hier 9 manschappen geland van het tot zinken gebrachte Ned, stoomschip „Neder land". —,18m». mm naar mij: luistert. Kent gij Jan van O-ma-al?" „Waartoe die vraag?" „Weet gij niet, dat Omaal reeds vroeger idicior den graaf van der Marck naar deze stad gezonden, do-ch door Brand om, den tuin geleid is en dat h;ijl hu uw-e verhef fing met leede- ooigen aainziiet?" „Het is mij- onverschillig wat Om-aal denkt of niet denkt." „Jan van -Omaal is niet gierig, hopman," hernam die -andere met :een duivels-dne-n lach, „Wijl d-uirft mij wel eens zooveel ge-ven om ui "dien -hals te -breken, als ik van u voo-r het verrad-en van Marin-us Brand ontvangen heb." De hopman deed eene- schrede achter waarts en sloeg die hand aan, dew de-gen. „Zwijg, ellendeling!" riep hij', „of ik zal (U toonen, -diat -ik hier het hoogste gezag in handen heb. Nog één woerd en ik laat u als een hond in de gracht van h-et kasteel werpen." Die dronkaard stond op, vatte d-e com mandant eensklaps bij1 dén arm en zei'de: „Voorzichtig hopman,, -dénk dat ik nie-t alleen- ben." „Niet alleen?" riep die hopman ontsteld. „Toch niet; ik ben eveto-min gewoon, zon der lijfwacht uit te gaan, als, de koning van Spanje, onze voormalige heer en mees ter, dien ik naar alle duivels wensch „Wat meent gij met dart alles „Voor dten drommel, hopman, wait houdt gij1 m anirioozel! Luister eens, ik zal het ui duidelijker zeggen: Jan van Omaal beeft mij1 eene goede som geboden om u uit die voet-en te maken; wij zijn hier zonder getuigen en mijne vrienden, wie bert onver schillig is in welke so-ort van vleesch zij hakken-, zijta ita de nabijheid Hoe "denkt gij 'er over, hé?.,.," Het stoomschip is Woensdagmorgen, drie mijlen noordwest van Noordhinder, getorpedeerd door deze 1de duikboot, welke de „Megrez" tot zinken bracht. Elf man van de „Nederland" zijn nog niet terecht, doch zul en wel per i zijn door visschersschepen die in de nabijheid waren. Nader vernemen we De elf leden der bemanning van hets.s. „Nederland", die vermist werden, zijn Don derdagavond in hun eigen scheep- boot te Veere aangekomen, zoi.dat de geheels be manning-van de „Nederland" i gered. DiE NIEUWE DU1TSCHE "BLOKKADE. De Diuitsche blokkadelij u loopt 11a üe laatste aanwijzing wait dichter lapjgs d-e Nederlandsc-he kust dan de vroegere. Zij Loopt uu van de Belg-is-dh-Ned-erlaudscihe grens tot een punt dat ligt 10 a 20 K.M. bewesten Walcheren, vandaar tot een- punt op ongeveer 15 K.M. bewesten den Maas mond-, 'dian tot een jpiuinit op ni-et meer dan S K.M. -bewesten IJmudden verder naar het no-oird-en toit ongeveer 15 K.M- bewes ten Texel. Daar gaat d-e lijn reeds naar het westen óiver ongeveer 80 K.M. afstand tot 52 gr. 40' N.—3 gr. 4Ü' O-., en- da.n naar het noorden, tot 55 gr. 10' N. 4 gr. 0' O, Bij Texel wordt de vrije sitro-ok dus aanmerkelijk breeder om tot o-p een breedtegraad van 55 af te nemie-n, tot de oude breedte-, Vanjdaar blijft d-e lijn de oude, gaat tot 10 mijl bewesten het vuur schip Udsire aan de Noorsche kuist, ver der naar de 62e breedtegraad, en om de Far-Oer h-cen naar bet westen, en verder om Schotland en Ierland. ARGENTIJNSiCH GRAAN VOOR NEDERLAND!. De „Fin Times" bevat1 een bericht uit Buenos Aires-, gedateerd 12 Nov., waarin wordt gezegd; dat d-e A-rgentijinsche re-g-ae- ring het verzoek van Nederland e-n Spanje ■om- resp. 500.000 -en. 300.000 ton van de nieuwe graanoogst te mogen, uitvoeren, wordt toegestaan-, onder voorwaarde, diat de rege-eri-nig zich het -recht voiorb-ehoudt den graan,uitvoer te beperken of geheel stop te zetten. Indien de omstandigheden van het eigen land dlit taoodig maken. KABiELVERKEER EN. DE N. O. T. De N. -0-. TJ- verklaart zich b-ereiid hare bemiddeling te v-erleenen- bij het wisselen van telegrammen langs- dc-or Groot-Britan- nië gecontroleerde! telegraaflijnen. KAAS. De Kaasvereen-igiing h-ceft bericht, dat met ingang van beden;, Zaterdag, claims verstrekt worden voor het expo-rtgedeieltel van inkoopen en próductie na 4 Augustus j.l. Exporteurs, die hun gehe-el-e-n voor raad per 4 Augustus j.l- nog niet geëxpor teerd- mochten, hebben, kunnen, deze claims niet 'Ontvangen, voordat dit geschied is. t Naar aanleiding van de bepaling, dat grossiers in lcaias de kratten cm kisten waar in zij Huinng- kaas- verzenden,, aap hunne afnemers in rekening kunroen brengen, be richt de Kaasveree-niguig, diat d,e afnemers die binnen, acht dagen na de ontvangst de ledige kisten of kratten franco pakhuis van verzending terugzenden, voo-r de des betreffende b-eidirage-n mooted word-em, g-e- credit-eerdl. RIJ Wl ELBANDEN-D ISTRI B:U TI E. Wij' vermenren;, dat in, 't laatst van Octo ber bij1 den rijwielhandel ongeveer 200.000. Prima Sigaren in alie prijzen en verpakkingen. Eavani-Sigaren in kistjes van 10 stuks. De hopman scheen als versteend van sdhrilk. „Ilc -heb u altijdi_wel mogen lijden," vervolgde de dronkaard, „en zou daarom niet ouwillig zijta met ui in; een-e schikking te treden. Geld is gelid, of ik het van u of van een and-er ontvang, dat is mij onverschillig." „Dlus blijft mij geen-e keuze over?" vroeg die hopman op een toon, die hoor baar v'an zijine angst getui-gdte'. „Voorzeker blijft er nog eene keus over." „En welke dan?" „Om- vrij als bevelhebber van- Go-rkumi naa-r het kasteel !te gaan, of overmorgen met groote eerbeto-pning begraven te wor den." t 11c kom den h-o-pmaii ui-et goed zien, zeid'e Rutger, maar het kwam mij1 voo-r, dat hij beefde als een blad aan d-em beam-. Die -dronkaard ging weder op den steen zitte-n-, alsof er niets bjj'zoinicters was voor gevallen en vervolgde op- d-eta tooim van vroeger „Ik geloof, dat gijl nui wait bedaarder zijt, commandant; Iaat oms dus redelijk met jelkanider spreken em ik twijfel miet of wij zullen als- vrienden scheiden;. Gijl hebt alle heden om over mij tevreden t-e zijn-, met waar?" D|e hopman gaf geen ainfwoioïdl. (Wordt vervolgd.)'

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1917 | | pagina 1