No 140 Donderdag1 13 December 1917 lie Jaargang dit blad verschijnt dinsdag, donderdag en zaterdag. R. K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND De Centrale Keuken t© Alkmaar. De Beeldstormer ea zijne Dochter. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. j[}uf.BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal franco huis. Met geill. Zondagsblad bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant van het Zondagsblad 0. 1. 0.05 f 0.05 ADVERTENTISN: Van 1—5 regelsfO.to6 Elke regel meer.f 0126 Reclames per regelf 0 Kleine adv.: 80 woorden bij vooruitbet. f 0.35 i. Begin November heeft alzoo de veel besprokene, tevens door verschillende per sonen te voren reeds veroordeelde Centrale Keuken te Alkmaar, zonder eenige officieele open'ng, haar werking aangevangen n 1. om, voor de bewoners van Alkmaar, door bereiding in 't groot, tegen voor allen bereikbaren prijs, verkrijgbaar te s'.ellen een voedzaam middagmaal, waarvan de snaak geacht kan worden te voldoen aan de verlangens der bevolking, om daar mede het drieledig doel te bereiken n.l. brandstoffen te besparen, te bezuinigen op de voedingsmiddelen, en te voorkomen, dat een deel der Alkmaarsche bevolkt* g door ondervoeding groote lichamelijke schade zoude lijden. De opening der Centrale Keuken in alle stilte, en het bovengenoemd drieledig doel, demonstreert voldoende, dat we in deze instelling slechts' hebben te zien een middel om de gevolgen van de nooden der tijden zooveel mogelijk te verzachten, en ze niet mogen beschouwen als een vrucht van staatssocialistische ideëea, welke we, priu- cipieel, en in strijd met de praktijk niet zouden schromen, „voor menschelijk gebruik af te keuren". Men mag dus aannemen, dat de Centrale Keuken door de meeste inwoners van Alkmaar zal worden beschouwd voor wat zij in werkelijkheid is: een tijdelijk middel om te voorzien in een noodtoestand, Gelijk we in den aanhef dezes reeds aanstipten, is de Centrale Keuken, vóór dat zij geopend werd, reeds veelvuldig, bespro ken en door sommigen zeer laakbaar A priori reeds veroordeeld. Zij, die de keuken reeds vroeger tot een punt van bespreking verhieven, hadden daarbij niet zoozeer o i. het onderwerp zelf op het oog, dan welde bijkomende om?tan digheid, omschreven in de vraagis zoo'n instelling te Alkmaar nu wel zoozeer noodig? Zijn we wel ingelicht, dan heeft de Commissie van de Centrale Keuken zelf langen tijd in het onzekere verkeerd, hoe zij een dergelijke vraag moest beant woorden. Intusschen kunnen we ons voor stellen, dat de moeilijkheid dier vraag zoo zeer door haar gevoeld is geworden, dat ze het eenvoudig aan de praktijk heeft overgelaten om een afdoende antwoord in deze te geven. Thans echter hebben we gegevens voor ons liggen, waaruit we eene aanvankelijke con clusie zovden kunnen maken, n.l. de opgaven, die het gebruik, dat sinds vier weken van de Centrale Keuken wordt ge maakt, aanschouwelijk in cijfeis uitdrukt, Van 14 tot 17 November, dus gedurende de eerste vier dagen, waarop de Gemeen telijke Keuken geopend was, werden geno men 2679 porties; van 19 tot 25 Nov. FEUILLETON. Eetxe Nederiandsche geschiedenis bit de 16e eeuw. 38- 1 I f Nu gaf hij bevel, dat de gevangenea aan wal zouden gebracht worden. Sommi gen van hen waren zoo afgemat en ver stijfd van koude, dat zij zich nauwelijks op de plank;, waarmede zij het schip moes ten verlaten,, staande 'konden, houden,. De oudsten werden door huinine jongere mede broeders ondersteund en hun toestand scheen den spotlust der vijanden slechts te vèrgrooten, Toen zij allen aan wal wa ren, werden hunne arnnen gebonden. Men plaatste hen in twee rijen achter elkan der: een der leekebroeders werd eene ba nier ,die men uiit de kerk had geroofd, in de handen gegeven en zoo werden zij. niet den beul aan het hoofd;, in optocht naar het galgenveld gevoerd;, dat niet ver van den oever lag. Daar gekomen zijnde, werden zij in een kring rondom' de galg geplaatst, en men dwong' hem geknield het yStalve Regina" aan te heffen. Zij aarzelden niet, aan het bevel hunner beu len te voldoen en weldra weerklonk (He schoone lofzang aan de H. Moeder van barmhartigheid over de velden. Het scheen beklemde borst der lijdenden ruime® 3732; van 26 Nov. tot 1 Dec, 4082; van 3 tot 8 December 4694 porties. Indien wij, bij het hooren van deze cijfers, nu nog daarenboven over het hoofd zien, dat daar ook zijn inbegrepen de porties, genomen door hen, die heusch nog niet van noodtoestanden behoeven te spre ken, dun vinden we het antwoord, door deze cijfers gegeven op de vraag: Is er noodtoestand?, nog niet afdoende wijzend naar hongersnood en gebrek lijden. Want, hoewel een voortdurende stijging in de gegeven cijfers te constateeren valt, wijst het hoogtepunt toch nog maar op een dagelijksche afname van 8co porties, en valt daaruit de conclusie te trekken dat, van de Alkmaarsche bevolking geschat op 23000 zielen, sleclns 334 procent de Cen- tiaie Keuken als een uitkomst in hunne nood beschouwen. Het oog dus gelicht houdende op den veelbesproken geit uk ten economischen toe stand, is dé uitkomst der genoemde cijfers verblijdend; er schijnt niet zoo'n heoge n x>d te heerschenvoor wat betreft besparing van levensmiddelen en brand stoffen, en naar vóórkoming van eveotueele ondervoeding der bevolking, lijkt ons de uitkomst verre van bevredigend. BINNgNLASD. KBB.BBI.AND EN BS ööKLfi©. CONTRACTEN SUIKERBIETEN ENZ. De Minister van Landbouw heeft be paald, dat, waar hem- ter core is gekomen, dat daior suikerfabrikamten en anderen reeds contracten wonden afgesloten voor den ver bouw van suikerbieten -en andere gewassen voor het oogstjaar 1918, bij het nemen van maatregelen: van welken aard ook, met zoo danige contracten geen rekening zal wor den gehouden. Tegen het afsluite® dezer contracten wondt derhalve met klem gewaarsehwd. („St.-Ct,") ZEEP, De Minister van Landbouw maakt be kend, dat het van Rijkswege te verstrekken rantsoen zachte zeep, met ingang van 16 Dec. zal bedragen 0.250 K.G. per hoofd en peir 4 weken. In verband met dieze beschikking heeft de Minister eene circulaire tot de gemeente besturen gericht, Waariin hij' hem verzoekt bij hunne bestellingen aan het Rijks Cen traal Administratie Kantoor voor de Distri butie van levensmiddelen hiermede reke ning te houden, („St,-Ct,") GLAUBERZOUT. De Minister van Landbouw heeft ver boden den verkoop en aflevering van glau berzout. Dit verbod is niet van toepassing op rechtstreeksche leveringen door importeurs en fabrikanten aan glasfabrieken, verffaibrie- ken, fabrieken van waterglas en textiel fabrieken. Van het verbod kan pntheffirag worden verleend door de afd. Crisiszafcen (Bureau Nijverheid) van liet Dep. van Landbouw. Naar aanleiding van deze beschikking heeft de Minister eene circulaire gericht tot de burgemeesters; waarin hij' zegt: i„Deze maatregel vni'd't zijn oorzaak in een herhaaldelijk door mij geconstateerde zeer ongewensditen verkoop van glauber zout als waschmiddel; ter vervanging van te maken, dat zij1 nog eens luide dan lof kanden verkondigen van haar, ouder wier bescherming zij zich hadden gesteld. „Tot u floepen wij, 'kinderen van Eva, tot u zuchten en weenera wij in dit tranendal zoo klonk hun gezaing. „O, wend uwe barm hartige oogen tot ons, en toom ons de gezegende vrucht uws lichaams 1" Willem Lumey knarste van spijt op zijne tanden, toen hij zag, dat hij in plaats van de priesters te verbitteren of te vernede ren, hen als 't ware verheerlijktewant het geloof en vertrouwen dat hem bezielde, straalde van hunine lijdende gelaatstrekken,. Het was trouwens sok niet uit zwakte of vrees, dat zij het bevel van dem graaf volbrachten; zij waren de woorden van den. psalmist gedachtig: „0;p de plaats mijner vreemdelingschap waren uwe instellingen mij bezingenswaardiig 1)," Op bevel van Willem van der Marck werden de gevangenen weder in twee rijen ■geplaatst. Men gaf den leekebroeders pie ken in de handen,, welke met klissen en andere struiken omiWoindera waren en zoo trok de stoet de stad binnen. Sommige sol daten hadden takken van de boomen ge rukt en sloegen daarmede onbarmhartig in het gelaat en cup de haakte schou ders der martelaren, zoodat «enigen geheel onkenbaar waren van het bloed, dat uit hunne wonden vloedie. Pastoor Van Veg'iiel ging met opgeheven hoofd tuisschem zijtoe lotgenoot enhij geleek eer een overwin naar, die zijn intocht deed; dan een ge- U ÊBk CXVIII54, soda;, terwijl het artikel glauberzout geen waschkradht bezit, Ik heb ide eer u hierbij tevens, krach tens artikel 9 der Diistributiewet le lid, te machtigen bij alle grossiers en winke liers, Waarvan u bekend is; dat zij glauber zout in voorraad hebben met de bedoeling dat als wascbmiddel te verkcopen, opgave van dien voorraad te verlangen' en die krachtens het 2e lid van hetzelfde artikel in, bezit te nemen. De in bezit genomen hoeveelheden ge lieve u ter beschikking te houden van de Soda-Conunissie, onder opgave aan de Afd. Crisiszaken," („St.-Ct.") KAAS, Te Gouda Is Dinsdagmiddag een druk bezochte vergadering gehouden van detail listen, in den kaashandel. Met algemeene stemmen werd, besloten een telegram aan den Minister van Land bouw te zenden, waarin zal' worden ver zocht die maatregelen te nemen, dat on middellijk weer door de centrale pakhui zen kaas wordt afgeleverd. In, overweging wordt gegeven om de kaasprijzen te her zien; opdat ook het mingegoede deel der bevolking daarvan kan profiteereia Het Bestuur der Kaasvereeniglng deelt mede, dat is gebleken, dat eenige produ centen nog kaas in voorraad hebben, welke gemaakt is vóór 15 October j.l. Voor zoo ver betreft de Edammerkaas 40 4- werd door bemiddeling van de sub-commissie voor Noord-Holland een regeling getrof fen; waardoor de producenten deze kaas kunnen afleveren. Ten aanzien van volvette Goudsche kaas is thans het volgende bepaald: Producen ten; welke nog kaais vara deze soort, ge smaakt vóór 15 October, in voorraad heb ben, kunnen een verzoek bij1 het Bestuur der Kaasvereeniging indienen om vergun ning te krijgen,, deze k-as alsnog te mogen verkoopen aan een bepaalden exporteur. Vanwege het bestuur wondt daarna aan den producent vergunning gegeven om' de kaas te verknopen. Direct na ontvangst van deze vergunning moet de transactie plaats hebben. Bedoelde vergunningen kunnen tot 16 December bij het Bestuur der Kaasvereeni ging worden aangevraagd,; daarna worden geen vergunningen meer verleend'. Alle aanvragen worden: zoo spoedig mo gelijk door het bestuur behandeld. VLIEGTUIGEN, Den geheelen dag kruiste Dinsdag- een eskader van meer dan twintig oorlogssche pen voor de kust van Vlieland. Eenige vliegtuigen passeerden benoorden het ei land, LEDER-DISTRIBUTIE, Het Bureau voor Mcdedeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Door die schaarsicilite aan, looistoffen kou het aanbod: van leder steeds moeilijker beantwoorden aan de vraag. Het gevolg daarvan was natuurlijk, dat de prijzen, van leder sinds eeniigem tijd meer stegen dan in verband met de productiekosten nood zakelijk was. Ten einde daaraan een einde te maken, zijn nu maximum-prijzen vast gesteld, die aanstonds in werking zijn ge lreden. Er is naar gestreefd deze maximum prijzen zoo laag mogelijk te houden, met dien verstande, dat de looierijen er behoor lijk mede uit komen. Tegelijk is in de „Staatscourant" gepu bliceerd een nieuwe distributie-regeling voor huiden en leder, die zoo spoedig mogelijk in haar geheel in werking zal worden ge steld. vangene, zooveel heerlijkheid straalde van zijn. gelaat; en de gardiaan, die om: zijn gebrand gelaat en den gezwollen blauwen kring om zijnen 'hals bijzonder de opmerk zaamheid der nieuwsgierigen opwekte, was onophoudelijk bezig om zijne jongere mede broeders tot pioed en* lijdzaamheid aan te sporen. Er was eene groote menigte meuschen op de been; slechts hier en daar zag men enkelen, die in stilte een traan van, het gelaat wis abten. De moesten schenen echter elk gevoel van medelijden uit hun hart te hebben geruktwant zij' verdrongen elkander om den ongelukkige®, scheldna men naar het hoofd te Werpen;, hen in het aangezicht te spuwen of te slaan. Zoo wreed wordt de mensch, wanneer hij zich door zijne hartstochten laat vervoeren,: Wie toch zou bij eenig nadenken niet diep bewogen worden, wanneer hij1 half naak te, deerlijk mishandelde natuurgenooten, al waren zij ook zijne vijanden, als slacht offers gebonden langs de straat zag sloepen, te meer nog grijsaards, die schier niet meer konden gaan en door zweepslagen voortgedreven Werden. En wie waren de beklagenswaardige schepselen, die men met zulk eene kannibaalsehe woede vervslg- de? Waren het booswichten, die zich aan de wetten der maatschappij vergrepen ef het bloed hunner medemensichen, gestort hadden? O neen,, het waren meestal men schen,, die in stille afzondering hunne da gen sleten, die de wereld slechts bij baami kenden en miet niemand in vijandsiahap leefden, tiet eenige wat men hu® als tnis- Ter voorbereiding is dit nu reeds, ge schied met art. 6 tier regeling, waarbij de inschrijving van schoenfabrikanten bij het Rijksdistributiekantoor voor huiden en leder wordt voorgeschreven. Om, als schoen fabrikant te worden ingeschreven zal o.m. een bepaalde som' moeten worden gestort als waarborg voor het nakomen der uit de distributieregeling komende verplichtin gen. DISTRIBUTIE VAN RUNDiVLEESiCH, Naar !het Corn-bureau uiiit zeer goede bron verneemt, heeft de Regeering ©enigen, tijd geleden in principe besloten tot distribu tie van rundvleesch over te gaan. Een rege ling is thans bij het Ministerie van Land bouw in bewerking. Uit dan aard dei' zaak zijn daaraan vele moeilijkheden verbonden. Binnen niet al te langen, tijd kan tie rege ling tegemoet worden gezien; VEREENIGING VAN GROENTEN- EN VRUCHTEN DROGERS. Daar het niet uitgesloten te, dat bij de interpellatie van de® heer De Jong in de Tweede Kamer ook de gedroogde groen ten ter sprake zullen komen, heeft het Bestuur van Üe Vereeniging van greenten en vrudrtendrogers aan de leden der Tweede Kamer een schrijven geriaht, waar in uitvoerige inlichtingen worden verschaft betreffende verschillende punten, welke naar het oordeel van bet bestuur door de auto riteiten niet op de juiste waande worden geschat. DE „NOORDiHINDER" BINNEN GEHAALD; Het welbekende lichtschip „Ncordihiinder" zal binnen enkele dagen worden biinnen- gehaaldi. Reeds vele zeelieden, wier schip getorpedeerd of oip een mijn geloopen was, hebben, in dézen tjjd gastvrijheid genoten aan boord van de „Noordihilnidier", die voor hun in den. waren zin des wcords «en b ken in zee was. Dé vaart te er weer heel wat minder veilig door geworden, AARDAPPELEN. Het spreekt vanzelf, dat het van groot gewicht is eenigermafe nauwkeurig te we ten, niet alléén hoeveel aardappelen er beschikbaar zijn, maar ook hoeveel er is van, de verschillende soorten. Uit raming schijnt te volgen dat, al moge er voorloiopig nog geen réden zijn aan te nemen, dat wij er niet zullen komen, toch een voorzichtige aaidappélpoldtiiek ge- Wèrasdht is. De consumptie toidhi is dit jaar greoter dan in andere jaren, omdat het broodrantsoen kleiner Is. Ook is bij het groote gebrek aan veevoeder, zelf® bij stren ge controle, niet geibeel te voorkomen, dat, in strijd met het verbod, toch aard appelen aan het vete worden vervoederd. Bovendien is het niet te vermijden, dat op den duur een deel 'dier aardappelen voor mensühelijke consumptie ongeschikt wordt, Die gemaakte raming wijsit coik uit, dat er vermoedelijk niet genoeg klei- en zand- aardappelen zijn van de voor de1 gemeen, telij'ke reserves bestemde soorten (Roode Star yam het zand, Industrie ent Eigenhei mers van zand en klei, lertit daarmede ge lijk te stellen soorten). Daarom zal voor die reserves ook ge bruikt moeten worden een deel der Bravo's, bonten en blauwen,, F,ristra's en de Wetten, die aanvankelijk alleen bestemd waren voor de laatste maanden. Voor den eerstekornende tijd zijn aldus beschikbaar geelvleezige zandaandappelen, maar niet in zóó voldoende mate of er zullen fe zijnier tijd' hoogstwaarschijnlijk ook witvleezige voor de consumptie moeten wor den bestemd. daad aanrekende, was de onwankelbare trouw aan het geloof hunner voorv aderen. En daarom werden zij o,p zulk eene wreede wijze mishandeld,. Zoo trok de betreurenswaardige stoet door de volkrijke straten, van, Den BrieL Graaf Willem was te paard gezeten; hij had een riet in de hand, Waarmede hij, langs de rijen gaande, de gevangenen somwijlen onbarmhartig sloeg, wanneer zij uit ver moeidheid of pijn wat traag vooruitgingen, Men naderde eindelijk de groote markt, alwaar de galg was opgericht. De marte laren, op het gezicht hiervan nreenende dat 'hun einde nabij' is; verheugen zich dat zij nu voor Christus zullen kunnen ster ven; dat zij' weldra het loon zullen ont vangen, hetwelk de Heer voor de ge trouwen heeft weggelegd; zij verdubbelen hunne gebeden en spreken elkander woor den van moed en vertrouwen toe. Nadat zij driemaal rondom de galg ge voerd zijn; geeft Willem: van der Marck bevel om hen naar de gevangenis te bren gen, Het was toen acht uren in den morgen. De ongelukkige® hadden sedert hun vertrek uit Gorkum: nog niets genut tigd, dan het weinige wat hun stil door den schipper was toegevoegd. Twee dagen later ging de graaf Van der Marck, met de armen over elkander geslagen; in zijne kamer op en neer. Zijn voorhoofd was gerimpeld, zijne wenkbrau wen bedekten halverwege zijn sombere oogen en men kom uit zijne gehieele houding zien; dat hij in eene slechte stemming was. Hij stood eindelijk stil eb zeide tegen TEELT VOOR EXPORT- EN EJAN- DELSGEWAS'SEN. In de „St.-C't." van 22 Februari 1917 heeft de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel bekend gemaakt, diat door hem alle geschikte maatregelen zouden wor den genomen om te voorkomen, dat de teelt van gewassen voor Export voordee- liger zoude zijn dan die verbouw van ge wassen; die voor biniraenilandsch gebruik kunnen dienen. De minister vestigt nogmaals de aandacht op de h,ier bedoelde waarschuwing, welke ook zal gelden voor bét oogstjaar 1918 en voegt daaraan ten overvloede toe, d'at zij van toepassing zal zijn, op alle gewassen, die in grootere hoeveelheden worden ge teeld dan voor die binnenlands,cbe behoefte noodig is,, ate ook voor die, welke produc ten; opleveren, die niet gerekend kunnen worden tot de eerste levensbehoeften. AAN B1ED1ERF ONDERHEVIGE GRA NEN, PEULVRUCHTEN EN ZADEN. Dp Minister van Landbouw heeft d.d. 10 dezer tot de burgemeesters een circulaire gericht, waarin hij mededeelt, dat hem ge bleken is, dat frauduleus vervoerde granen, peul,vruchten en zaden, ingevolge zijn schrij- vam van 5 Nov., ter beschikking van den officier van justitie gesteld; in vele geval len bedorven zijn, eer zij wederom ter be schikking van den Regeerimgs-Commandant komen. De minister verzoekt bij vervoer van aan bederf onderhevige goederen, dat niet voldoet aan de voorwaarden, gesteld iu bedoeld schrijven, over te gaan tot de B.hrifteliijke vordering en inbezitneming, be doeld in artj. 9 dier Diistribuitiewet 1916, en in overleg miet den Regeeriings-Commissaris voor de Rij'ksgraanvezamciing twee schat ters te benoemen en de goederen te leve ren aan dezen Riegeerings-Coimmiissariis. KIESKRING HAARLEM,, Zaterdag vergaderde te Haarlem, onder voorzitterschap van mr. J. B. Bomans, het bestuur van de R. K. Kamer-Centrale „Haar lem", toit samenstelling van het dagelijtech bestuur. Gekozen werd tot secretaris mr. F. S. M. Rits,, tot onder-voorzitter de heer H. L. J. J. Reijners, toit penningmeester de Iheer Q. J. Braakhuis. Uit liet bestuur werd gevormd een commissie voor de pro paganda, bestaande uiit de heeren G. J. Braakhuis, J. J. Brinkman, H. Brouwer, J. P; Handgraat, H- L. J. J. Reijuers en mr. F. S. M. Rits. De taak dezer com missie zal bestaan in heit verschaffen van inlichtingen door de pers, het voeren eener goede en het voorkomen van verkeerde propaganda. Die vergadering besloot voorts een schrij ven te richten aan het bestuur van den Algemeenen Boud e® daarin aan te dringen op een spoedige publiceering van liet Cnt- vverp-Prograni met het oog op de candidaat- s.eliing, die, naar de meening van de ver gadering, zoo spoedig mogelijk moet kun nen plaats hebben, HET ARBEIDSCONFLICT TE TILBURG. Bij' de Dinsdag door de besturen van den Fabrikantenhond en de arbeidersorga nisaties voortgezette besprek,ingeu over het conflict is men nog niet tot eindbeslissing gekomen. De conferentie is verdaagd tot heden. DIENSTWEIGERING. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de 'tegemoetkoming aan de gewetens bezwaren is te beschouwen als een gunst, die alleen hum ten deel kan .vallen, die gedurende het onderzoek dienst blijven ver richten. De dienstvervulling gedurende het onder zoek is absoluiu't noodzakelijk. een bediende, die aan de deur op zijne bevelen wachtte: „Zeg aan de menschen dat mijn tijd te beperkt is oun hen, heden te ontvan gen," „Dat heb ik reeds eenmaal g'ezegd, heer gTaaf," bemerkte de bediende, „maar zij hebben mij geantwoord, dat hu® bood schap geen uitstel gedoogde." „Ga-1" zeide de graaf, terwijl hij van gramschap met den - voet op den grond stampte. De knecht verwijderde ziab. „W,at anders zou die burgers va® Gor- kuim tot mij voeren; dan de hoop 0111 het leven van die nietsbediuiidienide paipen, te redden?" mompelde de graaf half luid, terwijl hij weer als vroeger de kamer op en neer ging. „Ik heb nu eenmaal beslo ten dat zij zullen sterven, en niemand zal mij in de uitvoering van dat plan belem meren. 'Die 'ellendelingen: zij trotseerden mij nog in Ihum ongeluk en Siet scheen mij somwijlen toe, dat zij in al hunne ellende nog eenig overwicht op mij hadden Zoo trots oh en onbuigzaam is dat ras: Zij zullen sterven ik wil he:t Eenige cogenblikken later trad de kamer dienaar weder binnen. „Welnu, wat hebt gij te ^berichten?" 'vroeg Willem van der Marck. „De burgers verzoeken nogmaals drin gend om een gehoor, daar zij een lastbrief van den prins van Oranje bij zich rieboen, welken zij uwe genade persoonlijk wen- schen te overhandigen." i r..t (SKotolt vervdlgdj

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1917 | | pagina 1