Gratis. No. 149 Donderdag 20 Decémbér 1917 lie Jaargang dit blad verschijnt dinsdag, donderdao en zaterdag. R. K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND De Beeldstormer en zijne Dochter. Nieuwjaarsad¥ërt@nties. 25 cent Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Boy.: BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal franco huis. Met geïll. Zondagsblad bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant van het Zondagsblad f 0.90 1.30 f 0.05 f 0.05 ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels Elke regel meer. Reclames per regel Kleine adv.: 30 woorden bij vooruitbet. f 0.62E f012E f 0.40 f 0.35j ZIJ, DIE ZICH MET INOANQ ,VAN 1 JANUARI A.S. OR „ONS' BLAD" jyENSCHEN TE ABONNEEREN^ ONT VANGEN DE TOT DIEN DATUM (VER SCHIJNENDE NUMMERiSi GRATIS EN FRANCO, V DE REVOLUTIE-GEEST Wij beleven de laatste jaren in telkens verrassend korte tijdsbestekken te veel wereldschokkend's, wij leven daardoor veel te snel en veel te gejaagd, dan dat wij in philosophische, in geeitelij-ke beschouwing over dat alles ons langeren tijd zouden kunnen verdiepen. En toch: de tijden zijn zóó geweldig, dat luttele dagen van thans met hun steeds aangrijpend gebeuren stof tot diepe over weging bieden konden voor den duur van taltooze menschen-levens 1 Revolutie broeit er in schier alle landen wij vernemen de feiten en we dénken bijkans niet meer aan |de beteekenis van revolutie en aan de angstvallig vast te stellen onderscheiding, welke wij eigenlijk voorzichtig uil-speuren moestenof wij deze of gene revolutie al dan niet geoor loofd zouden moeten achten. Want in volstrekten zin kan piemand, die dóórdenkt, elke revolutie veroordeelen. Doch wat geschiedt er thans? De Revolutie is aan de orde van den lag, en wel, bij vergelijking met voorheen, op zoo loszinnige, aan niets zich bindende wijs, dat de ééne revolutie de andere op slag en stoot opvolgt en vervangt, zonder dat ten slotte voor den nieuwgeboren staat van zaken eemg ander waarmerk van geldig heid overblijft, dan het goedvinden van enkele leiders. Van een rechtvaardiging van de opko mende revolutie wordt thans nauwelijks gewaagd. Op God beroept niemand z.ch meer. Vaa geen „bij de gratie Gods" wil men meer weten. Het hooger begrip van een alles rege lende Voorzienigheid is geheel prijsgege ven. Zelfs van een beginsel is geen sprake meer. Men doet, wat men doet, enkel naar hartelust, en haait o /er den kop wien men kan, tot men straks zelfs er eveiuoo over heen gaat. 't Heeft zijn nut, onzen lezers het bo venstaande eens even ter overweging aan te bieden. De wereld raakt maar al te zeer vertrouwd met den hierboven aangeduiden, tot mis daad opwekkenden, God-loozen revolutie geest. FEUILLETON. Sone Rederlamdsche geschieden!» alt de 16e eeaw. tt i i i f U VI- LI1 Margareta sloeg hare groote gevoelvolle cogen tot den graaf op, dia nog altijd voor haar stSmd en zeide: „O, waarom is ww hart zco wreed, heer graaf? Waarom rukt gij het zachte gevoel der naastenliefde uit uwen boezem, om. er vijandschap en haat in te planten, die ui niets. dan onrust en wroeging kunnen aanbrengen? O, wist gij eens hoe zalig, hoe zoet het is, alle menschen te beminnen, hen allen met wel daden te overladen. Er is ge ene macht, geen-e grootheid denkbaar, die zooveel ge- lHt schenkt," De graaf hield zijtt blik onafgewend op iMargareta- gevestigd. „En wat kan ge diooid van den, e-envou- digen priester u baten," vervolgde Mar gareta op denzel-fden, diep weetmoedigen toon; „daar gij met madht en grootheid overladen zij-t, en h ij arm en nietig voor de wereld is? Slechts een wenk van iu. en hij ligt als een worm in hielt stof vertrapt; slechts een* oogwenk, en hij is vernietigd. Maar als dat oogenblik voorbij zal zijn, dan zult giji ook voor al de schatten der aaide zijn leven niet terug kun nen kioopen, wanneer eenmaal uiw haart Shg en bang wwditj oAt ei eekwehaa ROOMSCH KATH. CENTR. PROPA GANDA-BUREAU. In Januari verschijnt het eerste nummer van ons propaganda-orgaan in 100.000 exemplaren. Het zal heeten „De Katholieke Partij". Alle kiesvereenigingen zullen zooveel exemplaren ontvangen als ze meenen noo- dig te hebben. Dsn eersten keer zal dit gratis geschie den, om kennis te maken, Alleen de kosten van vervoer dienen te worden betaald. Met het oog op den steeds stijgenden papierprijs en den financieelen stand der kas, kan natuurlijk daarmede niet worden doorgegaan. Bijtijds echter zal den kostenden prijs aan de kiesvereenigingen worden tnedege- gedeeld. De rede van Mgr. dr, W, H. Nolens, in de Tweede Kam-jr gehouden, is in brochurevorm gedrukt. Wij verzoeken zoo spoedig mogelijk opgave van het getal exemplaren dat ge- wenscht wordt. De prijs is gesteld op 5 cent per stuk. Men bestelle dus spoedig en betale tegelij kertijd. LIJST DER SPREKERS Volgende heeren hebben zich beschik baar gesteld als sprekers in den a.s. ver kiezingsstrijd op te treden. Wij hebben de namen gezet in alpha- betische volgorde: J. C. Berger, redacteur „De Arastelbode", Amsterdam, Mr. dr. J. van Best, lid Tweede Kamer, Eindhoven. Mr. J. Bomans, lid der Tweede Kamer, Haarlem. G. P. Bon, redacteur „Residentiebode", 's Gravenhage. M. Bongaerts, lid der Tweede Kamer, 's Gravenhage. G.J. Braakhuis, penningmeester van den Rijks- kieskring, Haarlem. G. Bruna, redac teur „Centrum", Utrecht. G. Bulten, hoofd der school, Zilk bij Hillegom. J. van der Drift, ie luitenant der infanterie, Hoorn. P. van Dorp, kapelaan, Amster dam. A. H. J. Engels, lid der Tweede Kamer, Leiden. Jhr. mr. L. E. M. von Eisenne, lid Ged. Staten, 's Gravenhage. P. J. J. Haazevoet', secretaris R. K Vak bureau, Utrecht. H. Hermans, secretaris Armenraad, Maastricht. Dr. A. C. A. Hoffman, arts, Gouda. J. G. Jansen, kapelaan, Amsterdam. A. van der Kallen, hoofdredacteur „Dagblad v. Noord- Brabant", Breda. Mr. M. J. C. M. Kolkman, lid der Tweede Kamer, 's Gra- venhage, Mr. D. Kooien, lid der Tweede Kamer, Utrecht. G. v. Lingen, hoofdambtenaar R. K. Reclasseeringswerk, Amsterdam. 5. A. de Lobel, hoofd onderwijzer, Haarlem. F. A. Moerel, hoofd der school, Oudewater. Mgr. dr. W. H. Nolens, lid der Tweede Kamer, 's G avenhage. Mr. P. Reijmer, wethou der, Hilversum. Jhr. mr. Ch. Ruijs de zult moeten, geven van bet bloed eens oniscbuldigen, die zidh als een lam ter slachtbank heeft laten voeren." Willem van der Marde was wonderlijk te moede;. „Waarlijk," zeidie hij met een -gedwongen glimlach, waarachter hij zijne ontroering echter niet geheel koin verber gen, „waarlijk, wanneer ons. zulke schoowe boetprediks-ters gezonden worden, dan kun nen wij de priesters weil missiën." „O spot niet," viel Margareta hein in de rede, „spot niet met mijn lijden; neer graafZeg liever, dat gij mijne bede hebt verhoord ,zeg mij dat gij pastoor Van Veghel bet Leven schenkt; bet le-ve|n slechts, o heer, en ik zal den lieven- G«d dagelijks bidden d-a-t Hij ui hescberme, dat Hij ui een lang -en gelukkig leven sdhe-nke." Een oog-enblik gevoelde Willem Lrame y zich aangedreven om liane- bede in te wil ligen, want het wa® alsof hij de tegen woordigheid van bet engelachtig wezen, dat voor hem stond, zijne bo-o-ze nagingen, als bet wane uit eerbied voor baar, op den achtergrond Weken. Dioidta dit duiurde ook slechts een korten tijd, want zijn hart was al te bedorven, dan dat een goed gevoel hem lang kon bezig houden of beheerschen. Uit de diepte van zijn be dorven gemoed wielden gedachten era voor nemens op, afschuwelijk als zijn geheel bestaan. „Hoe is uw naam, schoon kind?" vroeg hij. „Margareta, heer graaf." „Gij zijt even schoon en frisohi als: het bloempje, dtat uw n-aam draagt, Margareta Wilt gij den gTaaf Van der Maxck d a p z|ng wanneer bi dlettt p 1" I uzt <1 Beerenbrouck, lid der Tweede Kamer, Maastricht. Mr. J. van Schaick, lid der Tweede Kamer, Arnhem. J. C. Suring, hoofd der schooi, Maars'en. H. A. C. M. Wennen, kapelaan, Amsterdam. C. D. Wesseling, lid der Prov. Staten, 's Gra venhage. B. Th. de Wolf, leider R. K. Centr. Prop. Bureau, Amsterdam. Mr. A. .baron van Wijnbergen, lid der Tweede Kamer, Utrecht, J. Zwetsloot, redacteur „Voorhoede", Leiden. Men behoudt de vrijheid zich natuurlijk rechtstreeks tot bovengenoemden te wenden Indien het noodig mocht blijken, zalhet bureau als bemiddelaar optreden. Aan alle propaganda.lubs verzoeken wij vriendelijk zoo spoedig mogelijk aan ons adres op te sturen den naam der club en de namen en adressen der Voorzitter en secretarissen. Wij hebben deze noodig voor het orga- riseeren van de aangekondigde kieskring propaganda landdagen. Gedenkt, ook financieel, het bureau. Het adres is Spui 22. B. TH. DE WOLF. BINNENLAND. NEDERLAND EN DE OORLOG. AARDAPPELMEEL- Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Omtrent de aardappelmeel-campagne 1917/18 is het v-olgende -te berichten: Het aanvankelijk ter vermaling ia de aardappelmeelfabrieken toegestaan quan tum' van 4.2 millioen H.L. w'erdi nader verhoogd tot 6.2 millioen H.L., evenwel onder, bepaling, dat slechts vo-or consump tie afgekeurde aardappelen daarvoor in aan merking mogen, komen. Het laat ziclhi aanzien, dat door de ge zamenlijke fabrieken in folt-aal circa 5 ihil- liaen H.L. vermalen zullen worden;. De rest-eerende zand- en veenaandaippelen blij ven gereserveerd èn voor de consumptie èn voor de drogerijen» Van deze campagne bl-ijtve'ni de eerste soorten weder ter beschikking van, de R-e- geering, zoodat ook in bet komende jaar alleen de mindere soorten, aardappelmeel de industrieën t|8n goedle komen» In hoeverre de bestaande rantsoenieerimg vain, aardappel meel voor id-e binnenlands,obe mijverhleidl verandering zal moeten ondergaan valt nog niet te bepalen. NED. VEREENIOINO VAN KAAS HANDELAREN. De Nederlandsidhe Vereaniging van Kaas handelaren zal heden- in h-et lokaal „Ons Genoegen" te Gouda een ailgeime-ene ver gadering houden, KALKEIEREN. De Minister van Landbouw' heeft vast gesteld voor kal-keie-ren een maximum-klein- handelprijs van 10i/2 ets, per stuik. VEEVOEDER. De Min. v. Landb. maakt bekend, dlat veevoederartibelen, die- in December wor den toegewezen, tegen de navolgende prij zen door de regeering zullen w-ordan af geleverd: mais f20, haver f20, erwten- en booraenpiksel f 20, kaniariezaad f 25, voergerst f 20, voerbooraen f 25, voerwert-em f 25, Amerikaansdh-e lijnkoeken f 28, alles het lev-em en de volle vrijheid schenkt?" „O ja, heer!" riep Margareta verrukt, „ik zal u liefhebben als mijn weldoener, i-k zal,.,.-.." Dodh bare stem verstomde eensklaps, en zij wieak huiverend een paar schreden terug, als h-adde zij op -een adder getrapt. Hare -ooigen hadden die van den graaf Van der Marde ontmoet en daar als in een sipi-egel tot o-p dén bodem zijner ziel gelezen. Een hoog ro-od kleurde hare wangen. Zijl voelde zidh bele-edigd en in IhaTe waarde gekrenkt. Fier hief zij het 'hoofd- op en bare oo-gen- glinsterden- van een® heilige verontwaardiging. „Neen, heer graaf!" riep zij;, „gij kunt geerae goede daad verrichten, want uw hart is te ver van God afgeweken, te "onrein, te veel omschorst met de zimn-el'ijkfaiedi des levens. Ik wil uwe hulp, uwe genade ni-et, want 'uwe gnusten zijn gevaarlijk als de beet eeme-r slang, en de vloek d-es Heeren kleeft aan uwe -bedoelingen. Ik zal u ook niet meer om het leven van dien edelen priester vragen, want gij haat hem te- veel, omdat uw bedorven hart bet licht, dat van zijne deugden straalt, niet kan verdragen»" „Z-ijt gij krankzinnig, meisje?" riep de graaf, verbaasd over de: geestkracht, welke haar bezielde. Doch- zij1 boorde zijne Woorden niet. „Ik karn, helaasnu niets meer voor den on gelukkige doen," zoo- vervolgde zij, „maar 'Wij zullen u toornen, graaf Van der Marcis, dat Wij met Gods genade blijmoedig weten te sterven, en dat er eeme macht is, die de uiwe- overtreft. Niet oimi weerlooze vij anden te martelen- en ter dood te brengen, maar om machtigen der aardje in het aan gericht te wggen, dat z| laaghartig eu per 100 K.G.; basis oinb-epaalde merken van La Pktazaad geslagen bepaalde mer ken en soorten, o-oik Schilfers, naar de ge wone veriio-uiding. Deze artikelen moeten do-or de Regee- rin-gs-Commdssarissen worden geleverd vrij boord, excluisi-ef zak, terwijl de regeerings- lastheb-bers te Rotterdam en Amsterdam de door hen te dlistribueeren artikelen vrij boord o-f vrij -wagon exclusief zak, moeten afleveren- met dii-en verstande, dht vrij wagon slechts geldt voor stukgoederen en de kosten van den voor den koo-per op tredend-en factor door de Re-ge ering -wor den betaald. Zemelen, grind en gries-, zooiwei gemengd als om-gemengd- f 15g-erstafval f 14, ha- verafval f 12, R-eg-eeringsvoermeel 18. Deze- artikelen moeten worden- afgeleverd boord- o-f spo-orvrij plaats van afzending, netto gewicht, gezakt, ondier ko-opers ver plichting tegelijkertijd1 voior eiken af te jeveren zak een leeg-en zak ongeschonden van goede- hoedanigheid en van voldoende 'grootte om- 50 K-.O. afvalproducten te kun nen bevatten, af te ge-ven een en ander t-er uitsluitende beoordeeltng van den- afleveren de n Régeerings-Coirn-md-sisaris of fabrikant. („St.-Cit.") VERMALEN VAN AFVAL. De Min» v. Landb. beeft bepaald, dat liet vermalen van stro®, kaf, heide, riet,. cacaodoppen -en b-o-ekweitdop-pen tot meel verboden is met uitzondering van diiie par tijen, waarvoor d-oo-r de Toewijzings-üom- missie voor Veevoeder te 's-Qravenhage toestemming tot vermalen is gegeven, AZIJN. De M-ira. v. Landb» beeft vastgesteld een- distributie-regeling e-n maximumprijzen voor azijn» Blijken-s art» 5 zal „azijn" alsdan mi-et gepasteuriseerd mogen worden verkocht en afgeleverd dan tegen -ten hoogste de na volgende prijzen Klein,h-andelprijs per fl-esicb met eeln in- houd van ten miinistie 7»5 dL.: 12 cents; per dL.2 cents- In verband met deze regeling betreffende -de distributie- van azijn en. bare maximum prijzen beeft de Mini-ster een circulaire tot de Oem-eentebesturen gericht, waarin hij opmerkt, d-at uit de regeling blijkt, dat door het voo-rsdhrijvein van kleuring met é-ein boulimie- uit den- aard der zaak geheel onschadelijke kleurstof, een scherp onder scheid is gemaakt tuiss-chen, de hoogpercem- tage azijh, die al® vrucht eniazijln, roizeniwijn- azij-n en andere luxe-azijti in den- handel placht te worden gebracht, en de z.g. bier- azijn» UIEN. Op alle- veilingen is- medegedeeld^ dat uien voorloo-pig niet mogen geveild wor den» TWEEDE TOESLAG-BROODKAART, De fabrieksarbeiders van de rijlst-, meel-, gort-, havermout- -en o-liefabrieken hebben op een vergadering in de groote zaal- van de „Jonge Prins-" te Wormerv-eer, een mode aangenomen, waarin- wordt vastgesteld, dat de mees-te arbeiders op brood moeten ar beiden, gedurende dag of maidlit, zoodat vrouw- en kinderen zidh bet brood moeten ontzeggen» om den kostwinner in de ge legenheid- te stellen zijn zware dagtaak te vervullen-; en bij' den. minister wordt aan gedrongen o-p het vers-trekken van een tweede toeslag-broodkaart. („Msb.") UITVOER VAN PAARDEN» Naar Duits-dh-land zullen, naar vernomen 1 verachtelijk handelen, dat zij slecht en be dorven zijn, zelfs dan, wanneer zij wel daden willen bewijzen-," De tratsche graaf ko-n den fleren blik van de kloekmoedige maagd mie-t verdragen, toen zij deze w-oorden sprak. Dit is de heerschappij, de macht der deugd, waarvoor zelfs de b-ooaen -eerbied hebben» Margareta gaf hem- geen tijd oim tot be zinning te komen» Zij strekte hare rech terhand naar hem ui-t en hare stem verhief zidh meer en meer. „Nog weinig tijüs," zoo sprak zij, „no-g weinig tijds, ik zie het in den geest, en de arme priesters zullen als martelaren van J-eaus Christus de -eiöuwi-ge heerlijkheid binnengaan en ook mijn lichaam zal onder het aandsdhe i-eed bezwijken; maar dan, als uw belscbe dorst- -n a,ar wraak gelesdht is, dan zull-e-n uwe wroegingen b-eginmen en- gij- zult aan het uur denken, dat God u in Zijlme genade heeft geschonken, miaar dat gij 'moedwillig verworpen 'hebt. Denk aan het o-ordeel Gods, heer» graaf!" Toen zij dit gezegid Wad, verwijderde zij zidh en liet graaf Willem in de hoogste verwondering over d-eze zonderlinge ont moeting alleen-. Het was bijna- avond geworden» De zon ■neigde ten ondergang e-n hare goudgele stralen, opgevangen door d-uiz-end-en kleine wolkjes, welke als s-dhiap-evachtjes in het luchtruim dreven-, drongen no-g als -een laat ste afsdheiidisgroet van den dag door de bontgekleurde, hooge v-esterbogen de kamer van iden graaf binnen» V-an- der Marck ging met onzekere schreden het vertrek op en neet en wanneer «ie- gouden «tralen van Evena's vorige jaren bestaat ook dit maal gelegenheid tot het plaatsen van een Nieuwjaarswensch in „Ons Blad". Dergelijke advertenties kosten, op gewone grootte geplaatst, slechts a contant. Grootere advertentits worden naar verhouding berekend. DE ADMINISTRATIE. wordt, binnenkort 5000 8- tot 12-jarige paarden worden uitgevoerd» COMMISSIE VAN ADVIES TEELTREGELING. De Min. v. Landb. heeft het volgende schrijven tot de Biurgemeesters- gerient: Aangezien door verschillende Burgemees ters de vraag gesteld wordt of aan d-e in zijne circlaire- van 16 Nov. bedoelde plaat selijke commissie van adivies eene vergoe ding voor hare werkzaamheden kan wordén toegekend1, vestig ik er -uwe aandacht op. dat onder h-et hoofd „kosten-" dezer cir culaire vermeld staat: „Die kosten ver- bomden aan d-e afgifte v-ain vergunnings bewijzen moeten even-als im het atgelo-open jaar den landbouwers in- tekening gebracht worden» Deze kosten gel-iev(e u met 50 ets» per H.A. te verhoogen (mi-niimiumv-er- h-oogi-ng per vergunningsbewijs- 20 centsj, welk bedrag l-at-er aam de .Rijksschatkist is af te dragen en bestemd is o-m daaruit •de contról-ekosten te bestrijden-. I-m h-et af- geioop-en jaar was d-it blijken-s mijne circu laire van 14 December 1916, al® volgt geregeld: „De kosten, verbonden aan de afgifte van aanvraagbiljett-en en vergunningsbewij zen, kun-mem den landbouwers, in. rekening worden g-ebradht, onder weitoe ko-s-ten ook zijn te rekenen d-e vergoeding, welke even tueel aan de leden der plaatselijke com missie zal moeten worden toegekend en waarvan het bedrag door u zoude kunnen worden bepaald op b.v. een gulden per vergadering en per lid." Voorts deelt d-e Minister mede, dat in bovengenoemde circulaire- de toelichting omtrent „tusschen- en- nagewas" ais volgt moet worden gelezen (de gespatieerde woorden zijn toegevoegd) Tu-ssohen.- en magewas» Uit het bepaalde in artikel 4 sub c, blijkt, dlat de vrijstelling voor de teelt van peen, koolrapen en knollen als tus- schengeiwas van bloembollen en. vroege aardappelen is vervallen. Daarentegen is wel toegestaan de verbouw dezer gewas sen, alsmede van stam- en- slajboonen, als nagewas van vroege aardappelen, bloem bollen, graan, karwijzaadj koolzaad e-n vlas» Mede- is vervallen de vrije teelt van kool, spinazie, s nijibo-onein en spersiebo-onen met d-e hierboven vermelde uit zondering vo-or s-tam-slaboonen als tusschen- of nag'e-was. BOMMEN OP: SAS VAN GENT, Dinsdagnacht tusschen half 12 en 12 uur zijn uit een vliegtuig bommen geworpen op Sas van Oent» fwe-e zijn- neergekomen bij de groentend-rogerij van Caniisvlii-et, een kwam neer bij de coöperatieve suikerfa briek en- een bij de suikerfabriek van den he<er Mab-otaux» Er is geen schade aan gericht» Alle drie fabrieken waren ver- liohttk het wijkende zonlicht, zidh- in- zijn gelaat en ongein spiegelden^ da-ra was hij afschu welijk om aan te zien» De onverwachte ont moeting met het hem onbekende meisje was op zi-dh zelve wel van weinig betee kenis, maar haar gedrag, hare houding e-m woorden hadden -een diepen indruk op zijn geest gemaakt» Hij w-as bijigeloovig-, zooials in den, regiel alle slechte m-enscheni zijn, omdat hun hart van. God afgeweken is en in het duister ronddoolt. Hij meende, dat hem e-ein sibylle v-ersdberaen wais, dat zijn lot afhankelijk was van ha-re woorden en hij, -de gevreesde traan» beefde als een kind. De- gloed der ondergaande zon werd steed-s rooder en somberder, naar mate de avond naderde en, de gekleurde beelden en figuren der vensters wierpen fantastische schaduwen op. den muur; doch zij waren slechts zwakke afsdhijns-els van -de bloedige schimm-en, welke het gemoed van den graaf bestormdjen» Hij huiverde als iemand, die de- koorts, heeft. Hij liet zich wijn brengen era zoaht in den drank zidh zeiven te vergeten, of voo-r het minst de sombere denkbeelden te verdrijven» dochl tevergeefs. Elke vernieuwde sitraal van het tanend licht deed hem, schrikken; hij-zwtolg met groote teugen, dodh' kon d-e rust niet vinden, met d-e- bonitge-kleuirde gestalten, welke zich onrustig oip den muur bewogen, kwam een lang verleden zic'h als een be weegbaar panorama voio-r zijn gee-st ver toornen, e-n overal era altijd- vo-nd nij de gestalte terug van die -eenvoudige maagd, die door haar zonderling gedjag déze on gewone onrust in zijn gemoed had op gewekt,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1917 | | pagina 1