No 6 Dinsdag1 5 Januari 1918 12e Jaargang1 Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Be*.: BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. R. K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND ADVERTENTIES Ons Roomschj Program. HAaR patient. „Wees goed, mijnheer,"' zei ze Uit de Pers, ,,'k Km w wtet» jtajgiei ah**" ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal franco huis. f 1.15 Met geill. Zondagsblad bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers, van de courant van het Zondagsblad f165 f 0.05 10.05 Van 1—5 regelsf0.621 Elke regel meer. f 0.12( Reclames per regelf 0.40 Kleine adv.: 80 woorden bij vooruitbet ƒ0.35 ii. Het is een program, dat het algemeen welzijn beoogt en dat in du opzicht ook door niet-Kath heken met gerust ge weten onderschreven kan worden. De Rechterzijde zal streven naar erken ning van overheidswege van de organisat.es van belanghebbenden als adviseerende col lege's bij het voorbereiden van wetten en verordeningen en naar wette ijke regeling inzake het deelnemen vau nel »nshebbenden aan de uitvoering van sociale «eiten. Hier mede is, naast andere maatregeien van specialen aard, de grondsLg gelegd voor het nieuwe maatschappelijke leven: de „nieuwe organen", de beroepss anden met punhezrechtelijze functie, reeos Jang ver- deuigd door de Katholieken en thans vrij algemeen verlangd, worden, zooal niet ge vestigd, er is immers slechts sprake van adviseeren ea van uitvoeren dan toch voorbereid. En hiermede wordt een be langrijke poging gedaan tot de hernieuwing van de maatschappij, welke een zedelijfe organisme is. Voor een program-van-actie is het pro gram in kwestie werkelijk wat lÈtag, en toch moeten wij het nog een ietsje ianger wenschen: ieaereen zal het opvallen, dat onze verlangens, onze rechtvaardige eischen betreffende Lijkverbranding en Processie verbod niet in dit program werden opge nomen. ,pUe Tijd" zou ook nooue mi:sen, oat onze partij zich verklaien zou voor ecu verbetering van de pailememaiie werk wijze. Die* moet verue.erd, d.w.z. verdort worden, ea dat is te meer ncodig, nu m de volgende periode aan het parlement hooge eischea zulten worden gesteld. Kon een kortere parlementaire werkwijze spoedig bewerkstelligd worden, dan was het niet onmogelijk, dat een eventueel eerst rolgenae. rechtsche regeerrng een groot deel van dit program (waaronder m.sschien ooi. het ver nod van Lys ver branding en de op heffing van het -Process ie verbod) al werkte Doch wij mogen gerust zijn: om deze en mogelijk nog meerdere veuangde aan vullingen ai aan met te krijgen, gaat het Concept-program thans in ae is esvereem gingen besproken worden. Dat alle kiezers na goede nestudeenng van het ontwerp in hunne kies yercenigu gen t.er vergadering komen, dat zij diep doordrongen mogen wezen of wo aen van de wensehelijkneid der in dit ontwerp besenreven en ie be reiken doeleinden. Men waardeeie het, dat het Bouds ne- stuur de ms.eu.ming met haar program royaal aan de groo.e kiezersschaté over laat, men w-»a.deere het royaal toegekende recht ten deze en men ohjve ten be wijze van die waardeermg niet weg van cte vergadering. Gelijk wij hierboven zeiden, véél üjd hebben wij nietl Vóór 15 Fewuari a.s, moeten de wijzi gingen, welke eene vereenigiug eventueel in dit program zou wenscnen, opgegeven worden aan den adjunct-secretaris van den FEUILLETON. Ferdinand Durand, een joing ingenieur met schitterende vooruitzichten^ bewoonde een entresol in. de ;P|romysitr,aait, een bijzon derheid, die van zeer gering belang zon zijn geweest, wanneer de bovenverdieping niet it oft bewoonster had gehad een aller liefste dotat-eres in de geneeskunde, mejuf frouw Rosa Lewis, die daar met haar moe der samenwoonde. De ingenieur ontmoette haar dikwijls op die trap et de schoonheid van zijn buurvrouw liet hem niet onge voelig; weldra was hij smoorlijk verliefd o-p haar. Maar hij behoorde tot die men- schen, die op het piujnt van liefde zoo angstvallig en verlegen zijn, dat hij er aan twijfelde of hij wel ociit den moed zou hebben zijn gevoelens te openbaren. Toen zijn Liefde echter steeds sterker werd, besloot hij -een ziekte voor te wen den en zoodoende met mejuffrouw Levvis in aanraking te ikömen. De dokteres ontving hem allervriende lijkst en liet hem tegenover haar op een stoel plaats nemen. Maar in. stille bewon dering voor haar bekoorlijkheden; -bleef hij sprakeloos zitten, Alg Bond v.-ri it. K. Kiesvereemgingen, Mr. Paul Reijmer te Hilversum. Véél tijd hebben wij niet! POSTHUMUS ZWANKZANG? Naar wij vernemen lag bet oorspronkelijk niet in het voornemen van den Minister van Landbouw, om jijn Memorie van Ant woord op het Levens-mi-dd-elenion-twerp zóó uitvoerig te maken, als zij nu geworden is, meldt „De Tijd". De Commissie van Rap porteurs, beducht voor het suicoes, dlat die heer Posthumia tot nog toe steeds had mei zijn mondelinge verdladiijo-tagen, deels, omdat hij dan allerlei nieuwe, niet direct te con-troleeren giegevlens in het geding bracht, deels, otnidlat hij een eigenaardig overtuigende .wijze vain zeggen Weeft, schijnt er op gestaan te hebben, dat nu voorat de Kamer schriftelijk volledig werd inge licht. Dit teekent duidelijk de stemming, 'die er in parlementaire kringen op h'et oogenblik heerscht ten opzichte van. Posthuima's be leid. Zijne Excellentie is zich volkomen daarvan bewust en heefit 'er prijis op ge steld, een zoo' sterk mogfelijlke apologie te leveren. Zal het een gedrukte zwanenzang zijn Dit wordt verwacht. BINNENLAND. 8P8BU|B fit- Öffi - KAAS. De Nederknidsche Vere-enigimg van Kaas handelaren heeft den Minister van Lamd- boiuiv, Nijverheid en, Handel telegrafisch verzocht de distributie van, kaas door de Centrale Pakhuizen aan de grossiers on middellijk te doen hervatten, daar gros siers makelaars moeten blijven en onmoedig groot verlies aan gewicht ten laste van het Rijk wordt veroorzaakt. BOTER. De Minister van Landbouw heeft toe gestaan, dat van de hoeveelheid joter, in de week van 30 December 1917 tot 5 Januari 1918 geproduceerd; 56 pCt. naar het buitenland wondt uitgevoerd, zccd'at 45 pCt. voor het b-innetilamdsch verbruik be hoort beschikbaar te blijven. De voor dezen uitvoer te verleenen ver gunningen zullen gelden tot Dinsdag 12 Februari 1918, des middags te 12 uur D.E VRIJE 'VAARGEUL. Het lichtschip „Dcggersbank Zuid" is vervangen door een reserve-lichtschip, het welk niet is voorzien, van draaidlooze tele graphic. RIJKSBUREAU VOOR MANUFAC TUREN. De Minister van Landbouw maakt be kend, diat het Rijksbureau voor Manufac turen is gevestigd Wjllemstraat 54 te 's-Gravenhage. CONSERVEEREN VAN VLEESCH. Die Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft verboden, rund-, kalfs- o,f schapenvleesch te bevriezen, of op «eni gerlei andere wijze te conserveeren. Ten 'behoeve van het bevriezen of in bewaren staat houden van vleesch zullen, met in gang van 15 Februari 1918 geen kolen meer beschikbaar worden gesteld. Een en ander is. niet van toepassing op inrichtingen, die in opdracht of voor rekening van de Regeering vleesch be vriezen of in bevroren staat bewaren. Ont heffing van het verbod kan worden ver leend door de Rijkscommissie van, Toe zicht op de Vleeschvereemiigi.ng. In verband met -dieze beschikking raadt de Minister hun, idlfe vleesch deden b-e^ vriezen, m hun eigen belang aan, dat delijk, „mij het doel van uw komst mede te declen." „Ja, ja, mejuffrouw," stamelde hij. „Ik ik ben erg ziek." „Zij zag hem aam, en bemerkend hoe gioied hij er uitzag, vroeg zij verwonderd: „Is ur ziek?" „Ja!" zuchtte de patiënt. „Al langen tijd." „Waar hebt ui pijn?" „Overal!" stamelde Wij. „Dat is een beetje ombepaald. Zit het in den huik of 'die borst, aan het hart of de maag?" „•Neein de borst, geloof ik." „Wat voelt ui?" „Benauwdheden een drukking." „Hoest ui?" „Voortdurend." Zij beklopte en beluisterde hem. ,,'k Merk niets abnormaals zei ze. „Gij behoeft ui niet ongerust te maken. Uw benauwdheid heeft zeker een geheel toe vallige oorzaak." Zij schreef hem rust en kalmeerende poeders voor. Twee dagen later kwam Durand terug. „Gaat het al wat beter?" vroeg de dok teres. „Neen," antwoordde de patiënt, en loos de een diepe zucht, 'k Heb het (nog vleesch vóór den 15 Fnbruari a.s. in con sumptie te brengen. PAARDENBROOD. De Minister van Landbouw enz. maakt bekend, dat verkoopprijs vam paadenbrocd te leveren door de bakkers,, die daartoe door ide T-oewijzingsicomimiss-ie vow vee voeder zijn in staat gesteld, is bepaald op f IS per 100 K.G., af fabriek, exclusief zak. Deze prijs geldt voor de distributie van de maand Januari 1918. KUNSTMEST. De Kuinstmest'-Com.missiie maakt bekend, dat een aanvang zal worden gemaakt met de verdeeling der bestelde ammoniuk su per, ten behoeve van de bemesting voc.» den oogst 1917/18, en wel tot eene hoe veelheid van 50 pCt. van iedere door haar goedgekeurde aanvrage. Beschikbaar zal zijn ammoniak super 4 11, waarvan de prijs, door bestellers te betalen, is vastgesteld op f20 per 100 K.G., bruto voor netto, in zakken; wij uit schaal aan het pakhuis der fabriek waar die af levering plaats vindt. Tevens zullen be schikbaar zijn kleine partijtjes ammoniak super 7x9, waarvan de prijs is vast gesteld op f 24 per 100 K.G., overigens dezelfde condities,,. Deze prijzen mogen slechts verhoogd worden met d'e werkelijk betaalde vervoer kosten, daar alleprovision én vergoeding daarin zijn begrepen. Het zal den handel of eenig tu-sscheu- persoon (waaronder ook verstaan worden landbouw-, aankoop- o-f coöperatieve ver- eeniginigé'n) niet geoorloofd zijn» een extra toeslag van bestellers te vorderen voor z.g. levering onder A.H.V. Alléén, is ge oorloofd eene gwjS-goediiinig voor rentever lies in rekening 'ie brengen, oip basis van 6 pCt, 's ja-ars, aan bestellers, die niet •hebben voldaan aan den eis-ch van betaling vóór de levering, zooal® in die „Voorwaar den voor de levering" is voorgeschreven De monstername zal geschieden .dfoor de commissie aan de fabrieken,, vóór of tijdens de aflevering De aldus genomen monsters zullen worden onderzodh.t door "het Rijks- landbouwproefstation te Maastricht Een gehalte wordt gewaarborgd! van 4 pCt. stikstof ets 11 pCt. fosforzuur in ammoniak super 4 x H en van 7 pCt, 1 stikstof en 9 pCT fosforzuur -in ammoniak super 7 x 9. De uitkomst van de ana lyse van het monster eenier partij zal bin dend zijn ten aanzien van het gehalte öer daaruit aan de bestellers te leveren1 hoe veelheden. Elke zak zal door de commissie worden voorzien van eene blikploimhe met de ini tialen K. M. C. De commissie zal iederen besteller ken nis geven van de beschikbaarstelling der voor hem bestemde hoeveelheid. („St.-Ct.") AARDAPPELENAANVOER. Men meldt uit dé Groniinger-Vèenkolio- niën: dat per spoor de laatste dagen wa gonladingen eetaardappelen naar de groo-te steden in Holland worden verzonden in spepiaal daartoe verwarmde wagons. In iederen wagon is een kolenkachel ge plaatst, ten einde bevriezing te voorkomen DISTRIBUTIE VAN KLOMPEN EN SCHOENEN. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Tegen de methode, volgens 'welke klom pen tegen verminderde prijzen worden be schikbaar gesteld voor hen, die daaraan het meest behoefte hebben, worden be zwaren aangevoerd, dlie zich echter alleen kunnen voordoen, wanneer men zich aan ernstige overtreding] der voorschriften schul dig maakt. Het gaat bij de verstrekking dezer klom pen aldus toe. De persoon diie, op grojnd «iMEWii.1 WWmnmmII»II 'iaa<iflaa»w»vCTBE«gaaii4jn.i»li*l''i'WH „Zonderling, 'k Zal uw luchtpijp pens onderzoeken." Zij ging met een keel-spi-egel aan 't werk, doch verklaarde nergens een spoor van ontsteking te bunnen vinden. Ze schreef hem een gorgeldrank voor. Durand ging weg, nog verliefder dan hij' gekoimen was. ,,'k Moet er wat anders op verzinnen!" dacht hij. „Anders .merkt zij heel gauw, dat ik niet ziek ben." Acht dagen later kwam» hij terug. „De benauwdhediem zijn weg!" zei hij. Maar nu voel ik pijnen in da beenem. Ik denk rheuinatiek." Zij- zag hem schalks aan. „Op ,uw leeftijd-"' zei zij. „Hoe leeft gij?" Durand zeiidé een toonbeeld van soli diteit te zijln. Weer schreef zij berm een recept voor. ,,'t Zal een ingebeelde ziekte zijn," dacht zij. Nog dikwijls kwam die ingenieur terug Zijn rheuni-atische aandoeningen verander den telkens van plaats. Wel verdwenen zij, maar telkens kwamen zij weer terug. Durand vond het eindelijk zaak met een andere ziekte voor den diag te komen; hij wendde een hartziekte aan. Ze stelde hem volkomen gerust, üll soms gieen ingebeelde rieke?" van zijn Jfiag inkomen, in aanmerking komt voor deze verstrekking, oinitvangt een bon, waarmede (n|rj zich vervoegt bij den win kelier. De bon vermeldt op welk soort klompen men recht heeft: mans-, jo-ng- m-ans-, vrouwen- of kinderklompen. Nu wordt gezegd, dat bij het uitreiken dei bons geen rekening zou worden gehouden met de grootte van den voet, doch alleen met Is.cho-en en leeftijd, zoodat van een man met kleinen voet, die zou kunnen vol staan met jongensklompen, toch een mans bon wordt uitgereikt. Het gevolg zou dan kunnen zijn, dat 'dé winkelier, aan zulk ten man met kleinen voet, jongenisklompen af leverend, zich zelf omtreclhtimiafig zou be- voordeelen ten koste vam het Rijk en wellicht ook van den kooper. Men raag iniet vergeten, dat een strenge controle wordt .uitgeoefend. Verkooper eir kooper moeten op de achterzijde van den in te leveren bon een verkil,ariing ond-er- teekenen omtrent de soort en dien prijs der verkochte en gekochte klompen. Bij het Steuncomité wordt streng toegezien, dat deze bons behoorlijk zijn ingevuld en or de rte-eke nel, en ook diat zij voorzien' zijn van stempel en paraaf vaim het plaatselijk Steuncomité, het gemeen,tebestuur of het Distributiebureau, dat den bon, afgeeft. Een winkelier, die eene verklaring aflegt in strijd met de waarheid, stelt zich er niet alleen aan bloot onverbiddelijk te worden uitgesloten van verdere deelneming van den verkoop, maar ook strafrechtelijk te worden vervolgd; Indien het Kon. Nat. Steuncomité .gevallen van fraude ter oore komen, zal tot zoodanige vervolging zeker worden overgegaan; Een oniderverdeelinig der thans bestaan de categorieën is dan, ook mooid'ig noch gewenscht. Men zou trouwens zoovele cate gorieën moeten onderscheiden als er maten zijn, en daarvoor zou eene adminfetrat; e omhaal worden gevorderd1, die veel veel ,m,eer zou kosten dan die enkele ge vallen van fraude, 'dii,e zich toch nog wel licht kunnen voordoen bij dieze verstrekking die over eenige' millóoemem bons loopt. Wlanneer door die plaatselijke autori teiten, die bij deze verstrekking betrok ken zijn, de ihand wordt gehouden aan de voorschriften en voldoende controle wordt geoefend op de naleving daarvan, kan met de thans bestaande regeling wor den volstaan. Dit alles geldt ook voor de verstrekking van goedkoope schoenen; Ten aanzien èei schoenen is nog aangedrongen op vér- hooging van den-toeslag, met het oog op de dure leerprijzen. De vastgestelde maxi mumprijzen van leder zullen echter aan dit bezwaar wel tegemoet komen. Tenslotte zij imog de aandacht der koopers hierop gevestigd, dlat de winkelier niet het recht heeft vooraf te vragen of de kooper voorzien is van eet» bon. De kooper m.aakf eenvoudig zijn keuze en betaalt daarna met den bon en het bedrag, dat de prijs der schoenen de waarde van den bon te boven gaat. HET MESTEN VAN VARKENS. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Dezer dagen schreef de landbouw-mede- werker van „De Maasbode", dat als men den volgendien winter vairfcensvleesch op tafel wilde hebben, men zelf een varken zou moeten mesten. Natuurlijk kan deze raad alleen op bet platteland worden op gevolgd. Naar aanleiding van 'deze beschouwing, welke door verschillende bladen werd over genomen, kan worden opgemerkt, diat, hoe wel het mogelijk is, o,p de aangegeven wijze een varken te houden, toch eenig voorbe houd moet worden gemaakt met betrekking tot ifalet te verwachten gewicht. Over het algemeen mag mem aannemen, dat mien met het keukenafval, krielaardappelen en groen- vroeg zij. „Ik verzeker u, dat ik lijdende ben." „U moet afleiding zoeken, op reis gaan, als u kunt." Durand ging verslagen heen. ,,'k Diurf niet meer terug te 'komen," dacht hij. „Ze zou mijn Jiat merken." Geruimen tijd staakte hij zijin bezoeken; maar de gedachte aan Rosa Lewis liet hem niet met rust. Hij werd nu werkelijk ziek en ging weer consult namen bij de sahoome dok teres. Rosa werd getroffen door de verande ring, die zij bij hem waarnam; hij, was mager geworden, zag bleek en scheen zeer bedrukt. ,,'t Gaat niet goed met u," zei ze. „Neen," antwoordde Durand. „Ik -kan niet eten en niet slapen." „U hebt toch een goede maag." „Maar geen eetlust." Zij scheen met de zaak verlegen. „Misschien is uw gemoedstoestand niet in orde," zei zij. „Dat zou wel kunnen." „Hebt u verdriet of zorgen?" Hij antwoordde niet. „Geneesmiddelen kunnen u niet helpen." vervolgde zij. „U moet -den moed niet opgeven," ien pxiK Kiuoirapeu en vocUcruieienj een gewicht vaal hoogstens öu K.u. (gcuaclit) zal kunnen ber-euten, terwijl üiit gewictvt in vele ge vadem niet zat kunnen worden bereikt, omdat de jonge varr-ens clou-r het gemis aan nierk ia ue eersae niuau-ucii gioo- te Jtaais ueioopem z.g. „auji te vvoidcii, waaiüoor zij met meer. groeien. Len groot Dezwaar zat trouwens zijn, dat er weinig biggen te krijgen zulten zijn, In de eerste plaats, omdat een groot aan tal dekbeeren is ojigeruimid, in de tweede plaats, omdat d-e dekgelden belangrijk zijn verhoogd als gevolg van de hooge voeder- kosten en, het verminderen dier concur rentie. Dit zal van grooteij invloed zijn op de fokkerij, zotdia-, er wa..rsciiijai,jk in he. a s. voorjaar veel minder uiggui, ie ve.kr.jgeii zulten zijn dan in norm ale omstandigheden het geval was DE „CALAUON1A" OP EEN MIJN GELOOPEN. Het Nederlandsche stoomschip „Cale donia" van Metbi'l naar Roitteruam met steenkolen, is den Waterweg binnen geko men en 'rapporteert op een mijn geuopeii te zijn. Eelt gat bevindt zich in itei ach terschip, doch het S'ühip bieef tocii drijven. De bemanning, die eerst in d'e booten was gegaan, kon naar het schip terug- keeren, met uitzondering echter van eene boot, waarin zich een stuurman met twee matrozen bevonden. Nader wordt gemeld, dat de drie inzit tenden van de binnengebrachte boot van het stoomschip „Caledonia" te Hoek van Holland zifti geland en het goed maken. ENGELSCHE EN DUlTSCriE KRIJGS GEVANGENEN. Zaterdagmiddag is te Rotterdam een gioete Ruo'de Kroistrcin met ongeveer 230 Britsche krijgsgevangenen aangekomen, na dat reeds een voortrein eerder was ge arriveerd. Er waren zwaargewonden en een twintig krankzinnigen, JJ>e indruk over de aankomst aan de Lloyidkade was ditmaal zeer gunstig; de organisatie bleek door een doelmatige v-erdeejing thaos in orde Zoadat het Roode Kruis op deu goedea weg is otn zich te rehauiiiseereu Alk krijgsgevangenen werden voorzien van een kaart met nummer en letter, en zoo was bij aankomst de verdeeling gemakkelijk verder door te voeren. Assisitiitic werd- wederom verleend door de Rotterdamsoie Transport Kolonne, terwijl het Rotterdam- sche Roode Kruis de algemeene leiding had. De leiding van het transport was in handen van jhr. dir. Gevers. Leuven, ma joor bij den Mil. Geneeskundigen Dienst. In de Lloiydlloods zijn de krijgsgevange nen ondergebracht. Prins Hendrik heeft anderhalf uur Jang het transporteeren gadegeslagen. Zaterdagavond zijn de „Zeeland", de „Sindoro" en de „Koningin Regentes" met Duitsclie krijgsgevangenen en geïnterneer de burgers uit Engeland te Rotterdam aan gekomen, waarvan 370 hier, te lande ge ïnterneerd worden. Zondagmorgen- vertrok ken de meeste Duitsche burg-ers naar Duitschland. Ook de Du-i-tschers waren voo-rloopig ondergebracht in dezeltde Llo-ydsil'O'Odis als de Engelisuiien. In den- morgen brachi minister Loudon een bezoek aan het kamp, aismede verschil lende Nederlandsche, Diuitscbe en hngel- sche autoriteiten. In den middag had de ofiicieele ontvangst der Duitsche geïnter neerden in de Doelen plaats'. Er waren- o.m. aanwezig leden van liet Duitsche gezant schap, burgemeester Zimmerman, generaal On-nen en verschillende andere autoritei ten. Door baron van Maitzahn, waarnemend Duitsch -gezanit, werd een welkomsttele gram va-n den Duitsche,n 'keizer voorge lezen. Verschillende hëérsn, waaronder ge neraal Oilmen en burgemeester Zimmerman, Zij voelde hem die pols. Hij beefde ais- een riet. Zij merkte hoe -ontroerd hij was- en wendde het gelaat blozend af. „U is ind-erdiaad ziek," zei ze zacht. „Niemand kan mij beter maken dart ui „Dat geloof ik wél Zij ging aan de schrijftafel zitten en schreef -eenige woorden o-p een stukje pa pier, dat zij vervolgens aa-n haar patiënt gaf." „Hier is mijn laatste wo-ord!" zei-de zij. „Als dit u niet beter maakt, kan mijn wetenschap u niet helpen." Thuisgekomen, vouwde Du-rand het pa- jjier open en las „Spreek met mijn -moeder. Dr. Rosa Lewis." Als -een gehoorzaam patiënt voldeed hij aan het voorschrift. „Uw bezoek verrast mij niet zeide die oude dame welwillend. „Mijn dochter had' er mij op voorbereid." Rosa bloosde. „Wilt u mijn vrouw worden?" vroeg Durand, met een gevoel van beklemming. 1 op de borst. „Ja," antwoordde zij glimlachend, „maar zoo verlies ik mijn besten patiënt,"

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1