No 8 Zaterdag- 19 Januari 1918 12e Jaargang- Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Bot BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. ABONNEMENTSPRIJS: DO' BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. R. K. NIEUWS» m ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND ADVERTENTIÉN: Graan besparing en Alcohoibereiding. 'n Moedig meisje. Per kwartaal franco huis. f 1.15 Met geill. Zondagsblad bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant van het Zondagsblad f 1.55 f 0.05 10.05 Van 1—5 regels10.62 Elke regel meer10.12- Reclames per regel1 0.35 Kleine adv.: 30 woorden bij vooruitbet f 0.40 Met het oog op een rondschrijven aan alle plaatselijke drankbestrijdersvereenigm.- gen van Nederland toegezonden, kan het lijn nut hebben aan het volgende open baarheid te geven. Aan de regeling van zeer veel zaken heeft onze zorgsame Regeering haar zeer te waardeeren zorg gewijd, doch wat betreft de bereiding van alcohol is volgens zeer veler opvatting hare zorg nog n-'et vol doende. Wel zal volgens de besluiten, door de B.egeerlng in dit opricht genomen, de alcoholvoorraad, voor het drankgebruik be stemd, tot op de helft van het gewone teruggebracht worden, doch de bestrijders van het alcoholisme willen nog veel verder gaan en wenschen te komen tot een zoo gering mogelijke bereiding van alcohol. Zij betreuren het nl, dat er ondanks de ver minderde graanverstrekking aan de bran derijen nog zoo onnoodig veel voedings stoffen (vooral graan), waaraan mensch en dier zoo veel belioefte hebben, verbruikt worden voor de bereiding van alcoholische dranken; en dat het veel te groot gebruik der alcohol in deze tijden nog meer dan anders voor zeer velen zoo groot materieel en zedelijk nadeel meebrengt. Hiertegen willen genoemde vereenigingen een groate actie in het leven roepen. De volgende omstandigheden moesten bij deze actie in het oog worden gehouden: le. Er blijlt steeds een zekere hoeveel heid technische alcohol noodig, d.w.z alcohol die gebruikt wordt voor de indu strie, als brandspiritus, ais toevoeging voor benzine, voor geneeskundige doeleinden enz» 2e. Deze technische alcohol komt in meer dan voldoende mate aanwezig door het bereiden der noodzakelijke gist. 3e. Er bestaan manieren om gist te be reiden, waarbij veel gist en weinig alcohol voortgebracht wordt en andere die etn tegenovergestelde uitwerking hebben; en deze laatste manieren zijn als meer winst gevend o.a. bij de Schiedamsche branderijen algemeen en ook nu nog in gebruik. 4e. 'De alcohol; door het gistingsproces voortgebracht is, na aftrek vap 't poodige voor de technische -alcohol, nog- in- grootte hoeveelheid voor het drankgebruik aan wezig. 5e. Die fahriqk-eii zullen bij de zooveel mogelijkbeperkte aicoholbereidiug zeer groot nadeel ondervinden; Met deze feiten voior o-o-gen stellen de FEUILLETON. De Fransche schrijfster madame Flo rence Bonboiurs verhaalt de volgende ge beurtenis: Zekeren dag reisde ik per trein. Het was in de maand Mei en het weder heer lijk. Alle raampjes van den spoorwagen wa ren neergelaten, vibreerende meikevers vlo gen naar binnen, zoemende muggen dwar relden in zwermpjes van de velden, en weiden naar den voiortij-lenidfeWi trein, welke de "wolkjes vleugelende insectjes voor z-oh uit dreef. Mijne reisgezellen, waarschijnlijk tenge volge van een langen rit vermoeid, of loom- gedrukt d'o-or de ongewone hitte der Meizon, hadden zich slaperig in de hoekjes van den spoorwagen te slapen gelegd. Ik alleen bewonderde het landschap, Diaar riep o-peens een krachtige stem, htet diepe dichte zwijgen -van den Miei- m-idda-g scheurend: Maintenon, station Maintenon. Een jong, sdfo-on meisje van achttien tot twintig jaar sprong op en vroeg vrien delijk Ikdhend!, als uit een zoeten, aan- genamen droom ontwaakt: Waar zijn wij; madameWees 11 zoo goed even voor mij er naar te vra gen, wanneer u bet niet weet? Wij zijn in Maintenon aangekomen, jonge juffrouw. Dank u: wel, ik moet een half dozijn stations verder èn kan dïuis weer gerust in het rijk der (doemende droosden tera-g- keeren. Zoudt u het niet aangenamer vinden, wanneer wij samen wat keuvelden? vroeg ik op den meest innemeuden toon. Och ja, waarom niet? hernam het levendige nufje, met een onbevangen vrij moedigheid. U woont in Lyon, zegt ui? Ja, maar ik ben in Parijs geboren in het stadskwartier St, Siuip-ice, in de nabij heid van het Luxemburg paleis. En u, alcoholbestrijders voor slechts zooveel al cohol te bereiden als strikt jioodig is voor de voortbrenging der noodzakelijke gist. Bij het tegenwoordig broodverb-ririk is jer slechts een hoeveelheid gist noódSg, 'die bij toepassing van de in po. 3 eerstgenoem de bereidingsmanierein; slecjhits 200.00Q H.L. alcohol doet ontstaan. Aan deze hoe veelheid alcohol heeft mem voor jfe tech nische alcohol, die in 1906 slechts 90.000 H L. bedroeg, ruim voldoende. Oe over blijvende alcohol is d'an nog voor het drankgebruik beschikbaar. Doch om' het misbruik daarvan te voorkomen willen zij bij den verkoop een stelsel van rants,o-e- neering zien toegepast, dat een strikt per soonlijk recht geeft op een beperkte hoe veelheid alcohol. Voor de goede regeling hiervan zou dan beslag gelegd moeten worden op alle bij fabrikanten en, tusschen- personen aanwezige voorraden. Wjat betreft bet nadeel dat de brande rijen en brouwerijen zullen ondervinden, geven zij het volgende p overweging. Vooreerst' kunnen vete fabrieken, zooals reeds gebeurt, voor anidjera betere doel einden wonden ingericht, z.a. voor gro-en- tedrogerijen; vervolgens zullen in de tegen woordige omstandigheden, niu er om de beperkte voorraad steenkolen sommige ia- brieken stopgezet moeten worden, die fa brieken redelijkerwijze bet eerst "aan de beurt moeten komen, welke veel piinder dan. anders het algemeen belang dienen, ja dit soms tegenwerken; ep tenslotte willen zij, dat aan allen, die buiten bun schuld schade ondervinden, deze schade zal ver goed worden. Om nu tot de aangegeven vermindering in de alcohotöereiding, van regeericgswege bevolen, te koaaen, zullen de vele drank- bestrijderivereeiiigiïigen in Nederland aan Hare Majesteit de Koningin een schrijven zenden waarin hun bezwaren worden uit eengezet en de voorsteilen ter verbetering worden voorgesteld, Om echter nog meer van succes verzekerd te zijn, willen zij hun verzoekschrift ondersteunen door beluigin gen van instemming van zco veel mogelijk plaatselijke vereenigir.gen van allerlei aard. Daarvoor hebben zij bij de besturen der plaatselijke dia: kbestrij ders-vereenigingen en bij het Secretariaat der Commissie (Adres: Ij. G. van der Veen, Elisabeth Woïffstraat 23, Amsterdam) circulaires met formulieren ter onderteekeningkosteloos verkrijgbaar gesteld. Daar deze betuigingen van instemming liefst voor 1 Februari verwacht worden, zoo zullen diegenen, die voor deze zaak madame, wanneer ik zoo vrij mag zijn, daarnaar te vragen? Ik vind het altijd zoo prettig te vernemen ntet wait voor lands vrouw ik de eer heb kgnniis te maken. Ik wilde juist antwoorden, toen de con ducteur aan de wagen dew verscheen en de kaartjes opvroeg. De medereizigers ont waakten, de een na den andier, de spoor kaartjes gingen van hand tot hand naai den knipper van de treinbewijsjes. Toen mijn reisgezellin in de haast het spoorkaartje uit haar fijn klein geldbeursje trok, viel ook tegelijkertijd een prachtige kleine rozenkrans uit baar zak op den grond. Ik nam het godsdienstig voorwerpje op en gaf het de jeugdige Fransche «ogen blikkelijk terug. Een rozenkrans, spotte een der def tige heeren. Hebben jullie het gezien? Dat aar dige poppetje houdt er nog een rozenkrans op na, zeker om haar hondje ban vast te leggen, spotte een jonge fat niet een fijn go-ud brilletje op zijn neus, en, geekleurige handschoenen. Bah, een rozenkrans, wat bijgeloovig- heid, merkte een oude papenvreter op. De duivel hale al die fijnen-, die met dergelijke amufetjes ro-ndlo-open, mokte een jonge reiziger tot een kennis ep hij voegde er op den koop nog bij: Dlat dit nufje zoo'n fijn-gebakerd kindje zo,u zijn, had ik toch niet gedacht. Zij ziet er toch niet zuster- achtïg uit, maar je kunt je zoo gauw ver gissen; uiterlijke schijn bedriegt. Ik had zoo'n gekwezel in dit aardig kindje niet verwacht. Zij interesseert miji nu veel min der, George. George gaf maar geen, antwoord op dit geklets, en allen zwegen wijselijk. De Pa.rijs.che jonge dame keek met ge paste vrijmoedigheid den, spoorwagen door en krulde haar lippen tot een onverschillig lachje. Ook ik glimlachte en verkreukel de mij in de vreemdsoortige afkeuringen der medereizigers. Een ©ogenspel' ving nu aan, blikken van verstandhouding werden tusschen de jonge medereizigers- gewisseld. Eindelijk werd de stilte verbroken door sympathie ^gevoelen, doch genoemde for mulier nog niet invulden, zich moeten haasten om op tijd hun moreelen steun te geven. Voorzeker zullen velen bij het slagen van deze beweging schade ondervinden; doch daarnaast staat hst overwegende nadeel door het voortdurend stijgend gebruik van alcohol aan zoovelen toegebracht, alsmede het onncodige onttrekken van noodzakelijke voedingsstoffen aan mensch en dier. Zeer terecht schreef de Redactie van Sobrietas in de Januari-aflevering: „Wee ons arm volk, als de oorlog voortduurt en onze voorraden van voedingsmiddelen uitgeput raken, maar de kelders nog vol liggen met de vaten jenever." L. NIEÜWENHUIZEN, R. K. pr. DE VADER DER GEDACHTE.... 't Is der heele linkerzijde in onze poli tiek een doorn in 't oog, dat de coalitie der redh-tsche partijen ongedeerd en niet te deeren .tot op beden voortleefde, en clait vermoedelijk in de toekomst de- coal-itie- samenwerking (voorzoover daarvan alsdan nog sprake kan zijn) duidelijk merkbaar zal blijven. N-u ter linkerzijde het onderling verband zoo- jammerlijk verdween door het gemis aan de ééne, gróóte Godsgedach|te, welke de recbtsche partijen w-el samenhouden moét, nu wenschten de tegenstanders, Jat ook de ooolitie verdwijnen zou Zij wenschten, zij wenschen en die wensch brengt hen, misschien zonder idat zij 't zelf zoo bedenken, op gedachten Zij denken, zij voorspellen, dat Katho lieken, Anti-revolution,nairen, en Ohristelijk- historischen niet langer zullen kunnen of willen samenwerken; een enkele pro feet durft zelfs verkondigen, dat de Ka tholieken zich in grüdpen zullen scheiden „De Telegraaf" de neutrale! heeft ook hier in de pers de leiding en zoo, vergastte zij dezer dagen baar lezers op het berichtje, dat de CJiristelijk-histo- rischen niet voelen voor een stembus coalitie, en zette er boven ,d i Coali tie valt uiteen!" Alle eerbied voor de politieke kennis van den „Telegraaf'-redacteur, die niet weet, dat coalitie en stembus co al it ie bij de Evenredige Vertegenwoordiging niets meer met elkaar hebibe-p uit te staan De Christelijk-historischen- hebben het noodig geacht hun kiezers mee te deelen, dat zij liever gesoheidien ter stembus trekken, dan met de Anti-revolutionnairen een grijzen snorbaard, rrt-ede in onzen wa gen gezét-en, en die tot nu toe zich niet gemoeid had met het onnoiozel geval van het voor den dag komen van een rozen krans. Bravo; jonge juffrouw. U komt goed voor uw beginsel uit. Daar behoort moed toe. Als -o-ud soldaat weet ik die moed te waardeeren. Ik ben in eere grijs gewor den, heeren. Het jonge meisje, nu het woord beter durvende o-pmemen, hernam: Ja heeren, ik heb een rozenkrans. En het gaat u niet aan wat ik mij wil aanschaffen, ik bid zelfs veel aan dezen, rozenkrans. Ik ben een kind van Maria en ik schaam mij mijne moeder niet, be grepen Bravo, kordaat gesproken, moedigde de oud-soldaat de schooine Fraiujaise aan. Ik drukte het meisje 'de hand. De jongelui kregen hoofden zoo rood als vuur en zwegen weer. Eindelijk waagde een jonge dandy met een w-einigje vlas onder- d!en neus te vra gen: Juffrouw heette uw mama Maria? W,at is dat dan een kimdi van Maria te zijn? Nimmer vernomen, -geheel vreemd voor mijn ooren, welke toch al veel opgevangen hebben. U weet dat niet? vroeg de Parijsche meewarig. Neen, jonge dame. Ik beken in (deze volmondig mijn gebrek aan ontwikkeling Als u mij soms wil inlichten, voegde hij half spottend er aan toe. Daartegen bestaat geen bezwaar vin mijn kant, at vrees ik gok nuttelooze voorlichtingsdienst: te bewijzen. U hebt in ieder geval onze pandacht als nieuwsgierige toehoorders, viel de melk muil in. En gelegenheid om spotters in het zoinnetje te zetten, vulde id;e oud-gediende grimmig aan. Welaan dan, stak jle Parijsdie van wal. Wij noemen een kind van Maria, dat deel uitmaakt vain een congregatie van- jonge meisjes onder tl» bescherming van gezamenlijk. Bij ons Katholieken N hef nog niet in ons hoofd opgekomen om een stem bus coalitie in overweging te nemen, zij het dan misschien voor verbinding der rechtscihe lijsten- vo-or het allerlaatste overschot. Bij stembus co alitie zou de E. V. voor de meeste partijen; en zeker voor de onze véél van bet mooie verliezen. Maar voor hen-, die er zoo lang' reeds op azen, dat een breuk d-e Coalitie kom.e scheuren, is een kleinigheid genoeg om, hen op een dwaalspoor te brengen-. Op een dwaalspoor, dat zij zich zelf hebben willen banend Zij, idie dergelijke voorspellingen uit spreken durven, hfebbera niet het minste begrip van, de verheven idealen; welke heel de rechtsche partij eri. inzonderheid het Katholieke deel djaarvaia met mach tigen; krachtigen greep bijéén houden. W;at niet wegneemt, dat wij' wèl begrij pen, hoe de gedachte, welke aan die voor spellingen ten, grondslag ligt, h|un vurigen werasch tot vader heeft! en hoe zij alzóó zich zelf dwaas bedriegend BINNENLAND. ig&IERLA!M> EK BE ÜÖiUAÜU. VOEDER VOOR PAARDEN. Het Bureau voo-r__ Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Het gebrek aan voeder voor paarden, met name voor die-in handel en industrie in gebruik zijn, blijft nijpend. Ook de bo'Uwboeren in O-verijsel en gelijksoortige streken, die wegens den a.ard hunner gron den geene vo-or paarden geschikte voe dergewassen kunnen verbouwen, worden door den voedernood zeer in hun bedrijf belemmerd. Daarom is door de Veevoeder- bureau's een onderzoek ingesteld, met het gevolg, dat thans maatregelen in voor bereiding zijn, die het, naar men hoopt, in het begin der volgende maand moge lijk zullen maken deze bouwb-o-eren tege moet te korri-en; door hun fcene, zij het .ook bescheiden, hoeveelheid melassevoedcr te verstrekken. VEEVOEDER. De Toewijzingscommissie vo-or Veevoe der deelt mede, dat de rantsoenen, welkle over Januari zullen worden uitgekeerd, zijn vastgesteld a-ls volgt: paarden in bedrijven van handel en nijverheid 100 K.Gn.L 50 K.G haver of regeeringsvoermeel, de rest in bijvoer als zemelen, enz.melk gevende koeien- op kleigrond 10 en o-p zandgrond 15 K.G. sesam-, oo-cos- o-f der gelijke koeken-, N-och voor varkens, noch v-o-or pluimvee is iets beschikbaar. Bijzon der aangewezen categorieën ontvangen voe der in hoeveelheden en soorten waar omtrent -de Veevo-ederb-ureaux inlichtingen kunnen verschaffen. Om het steeds stijgend gebrek aan haver zijn de gewone rantsoe nen van verschillende dier .categorieën ver- de allerheiligste maagd, Maria. Wij heb ben een maandschrift, dat tot titel heeft: „Apostolaat van de kinderen van Maria". Wanneer ik mij o,p reis, begeef h-eb ik steeds dat maandblad bij mij1, zoo goed als u uiw liberaal of radicaal lijfblad bij n draagt. Ik lees dat orgaan, gelijk gij uw dagblad. Ik leen mijn maandschrift aan de buren, gelijk gij uw kennissen van de zelfde politiek als gij, uw courant samen leest. Ik abonneer mij o-ok op- dit maand schrift vo-o-r eenig-e nummers ten behoeve van onbemiddelde meisjes, die gaarne lezen, zich nog liever ontwikkelen. Mis schien doet u dat niet eens mijne heeren, om de beginselen van uw lijfo-rgaan in- bree der kring bekend te m-aken. De heele wagen juichte om deze terecht wijzing, welke zeer raak bleek te zijn. Alles goed en wel, meesmuilde de melkmuil en spotter. Maar wat leert li dan toch in zo-o'n maandblaadje, samen gesteld door schrijvers zonder naam, zon der roem-, zonder hio-ogeschoolopvoeding Misschien leert dat blaadje ui wat -godsdien stige oefeningetjes, wat m-eer gekwezel en wat flauwe gebedjes, m-eer niet, D-e Parijsche werd ro-od van veront waardiging en de oud-soldaat bitste den dandy toe: Mijnheer, ikver-o-nde'rstel, dat u ge noeg opvoeding genoten hebt, oin der- gelijken onwaardigen toon niet meer aan te slaan. Dan vraag ik wel verontschuldiging, mc-mpelde de jonge bluffer de-emo-edigjes Ik wil mijn betoiog, niettegenstaan-de de onaangename onderbrekingen, voortzet ten, ging de Parijsche verder Welnu dan, de opstellers van, dit maandblad sporen ons aan tot bidden en godsvruchtigheid, do-ch zij doen nog veel meer Men spreekt er ons van reinheid van zeden, milddadigheid, moed in den levensstrijd en geestdrift en geestkracht om aan kerk en vaderland- vrouwen te verzeke ren, die haar kind-eren in eer en deugd en tot steun van kerk en geloof en tot ibeil van den staat w-eten op te voeden Dat ajks leert on* die eenvoudige'redac» minderd moeten worden; voorts- wordt in enkele gevallen in plaats van haver re geeringsvoermeel, erwten- en bo-onenpiks-e] en dergelijke gedistribueerd. DE UITVOER VAN PAARDEN. „De Veehandel" meldt: Óndanks de Commissie van Bijstand, zul len de oud-ere paarden hi-er blijven, en d-e ruins er uit gaan. REGEERINGSBiLOEM EN MEEL. De Minister van Landbouw heeft be paald, (dat met ingang van- 15 Januari 1918 zal worden verstaan onder Reg-ee- ringsbloem: 60 .o/o. tarwebloem en^o-f roggebloem, 30 o/o aardappelmeel, 10 o/o Amerikaansche bloem-; en oinder Regeeriingsmeel: 70 °/o onge- build tarwemeel en/of roggemeel, 25 <y# aardappelmeel, 5 gries en/of grind, met dien verstande, dat zich in het Regee- rtngsmeel hoogstens 35 °/o roggemeel zal mogen bevinden. KALIZOUT EN PATENTKALI. De Kunstmest-commissie maakt bekend, in vervolg op hare mededeeling in de Staatscourant van 7 December j.L: dat elke ingekomen en aangenomen be stelling op 'kal-izout 20 o/o fen volle kan worden geleverd; -echter met dien, ver stande, dat iedere besteller van die mest stof 58 o/o in den vorimi van kajizout 20 °/o en 42 ,o/o i-n den vormi van kalimest zal ontvangen; dat dus, o-vereeriko-mstig het gehalte aan kali, vo-o-r elke bestelde 100 K.G. kalizaiut 20 o/0 2aJ worden geleverd p8 K.G. van die meststof en 58 K.G. kainièt; dat elke ingekomen en aangenomen be stelling op kai-niet ten vo-lle kan worden geleverd; dat van elke ingekomen eni aangenomen bestelling op patentka-li slechts 37 j'o kan wo-rden- geleverd; -dat de levering dezer hoeveelheden af hankelijk blijft van de moeilijkheden, do-ch dat op- het o-ogen-blik goede verwachting bestaat, dat zich geen bijzondere moeilijk heden- zullen voordoen. ROODiE-KRUIS-WAGENSI. De Staatsspoor laat 33 Roode-Kruis-wa- gens aanmaken, die op vers-dhiillende sta tions in gereedheid zullen w-orden ge houden, -om in oorlogstijd ter beschikking van !het leger te woird-en gesteld1. („V.ad MANUFACTUREN. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel noodigt een ieder, die manu facturen in vo-orraad heeft, andersi Jan voor gebruik do-or hem- zelf o-f zijn gezin, uii zich uiterlijk 25 Januari 1918 schriftelijk te richten tot het Rijksbureau vo-or Manufac turen, Wiülemistraat 54 te 's-Gravenhag-e, met vermelding van de quafcit (fabrikaat, co-nfectio-ne-ur, grossiers, winkeliers, enz.) in welke hij eigenaar of h-oud-er dier manu facturen is. Onder -manufacturen, worden- verstaan alle textielgoederen; niets uitgezonderd, in ru wen, balfbewerkten- of afgewerkten staat (o-ok -geconfectioneerd) vervaardigd van dierlijke, plantaardige en/of kunstvezels. tie van ons tijdschrift. Zij spoort ons aan, steeds te zijn en te blijven ware Katho lieken, ware patriotten, verdienstelijke en nuttige leden jd-er maatschappij, Bravo, kranig zo-o-! riep de o-uti-e heer met den grijzen baard- krachtig pit. Dat i-s forsche taal geweest, geestelijk geschut. Mijn compliment, mejuffrouw. En tevens richtte de ouid-s-old-aat, een rondborstige kerel, die eerlijk meende wat hij zeide, vernietigende blikken op de spotzieke grootsprekers van straks. O-nze moedige Franqaise b-ewaarde weder het stilzwijgen, zij was blijkbaar piet ge diend- van den lof haar do-or den oud gediende toegezwaaid1. Deze wendde zidh dan o-ok opnieuw 'tot haar en vervolgde op vriendelijke to-on: Mademoiselle, u hebt thans zoo af doende uw inzicht verdedigd, dat ik het jammer zou vinden, wanneer u deze veel wetende en ook weer i-n Katholieke zaken uiterst ongeletterde heeren uw eindoordeel onthield. Geneer -u niet, gaat eenvoudig uw gang in uw betoog'. Dan bied ik Üen heeren vooreerst mijn-e verontschuldiging: aan, dat ik pog -meer hun, aandacht verg. Toen ik van de kostschool kfeam; had ik tot mijn lijfspreuk genomen: Thans voortgezet wat begon nen is. .Verwonderd u dus 'niet er over, dat ik met zo-o'n geestdrift een zaak ver dedig, welke Be van mijn prilste jeugd h-eb leeren liefhebben. Allen geef ik als mijn raad in overweging: Zet het goede voort, waarmede gij eens een begjn, gemaakt hebt Wordt uim-mer traag of lauw in den dienst vo-or het ware, go-ede en s-choone. Een gej-uidh van bravo-'s steeg in d? coupé op. De spotters van zooeven had den geen woo-rd meer te jniss-eri en keken thans met achting naar dit moedige meisje op, dat met zooveel overtuiging en over redingskracht haar beginsel had verdedigd. Den spotters was door d-e onschuld, waarheid en vroomheid -de mond ge* gesnoerd.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1