h Ag ©a d&. NED. R. K. VOLKSBOND. Algemeeiie ledenvergadering op Maandag 18 Februari, 's avonds 8 uur precies, in „St. Willibrord". Na behandeling der zéér belangrijke pun ten van de agenda zal de Geestelijke Ad viseur eene rede houden over de sta king. Het zal wel overbodig zijn de leden aan té sporen tot bijwoning dezer belangrijke vergadering. „WINTERZORG." Onderaf d. Ned. R. K. Volksbond. Tot terugbetaling van de reductie en het te veel betaalde van het laatste brand stofrantsoen zal het Bestuur zitting Houden op Vrijdag 15 Febr., 's avonds van 7 tot 9 uur, in „St. Willibrord". betering der onderwijzerssalarissen. En voor al de Rechterzijde was daarbij aan het woord. De lifeer de Geer (C.H.) voelde wel iets voor het denkbeeld van den heer K e- telaar (V.D.) om eenvoudig iederen on derwijzer f 100 meer te geven, omdat dan de verhouding tusschen de salarissen in groote en die in kleine gemeenten niet zou worden verstoord, maardan zou daar naast ook de aanneming van het voorstel- L o h m a n om een einde te maken aan de ongelijkheid der salarissen van openbare en bijzondere onderwijzers in dezelfde gemeente moeten vaststaan. Daar evenwel die aan neming zeer onwaarschijnlijk lijkt, zal spi'. zich vooralsnog moeten vereenigen met het Regeeringsvoorstel. 't Was inderdaad handig tegenover de Linkerzijde! Maar toch zijn we het eens met den heer van "der Molen (A.R.), die op kwam tegen iedere poging om te gaan in de richting van een gelijke verhooging van alle salarissen, omdat daardoor zou worden ingegaan tegen het groote voordeel van het- Regeeringsontwerp, dat helpt waar hulp het meest noodig is, en verbetering zal brengen in de onbillijkheid en schrome lijke ongelijkheid tusschen de salarissen van openbare en bijzondere onderwijzers in de zelfde gemeente. Zeer krachtige steun vond deze meening in het uitmuntend pleidooi van den heer va n W ij n b e r g e n (R.K.), die tot de zelfde conclusie kwam en met het ontwerp, der Regeering zal meegaan, omdat het geven wil waar het meest te kort is en naarmate é'r te kort isat zou dan ook iets verder kunnen worden gegaan in de goede richting door den .onderwijzers met een grooter aantal dienstjaren nog iets meer te geven dan wordt voorgesteld. Op dezelfde manier dachten Ook de hee- ren d e W ij k e r s 1 o o t h (R.K.) en L o h- man (C.H.) er over. Donderdag 21 Februari moet Minister Posthuma voor het forum der Kamer ver schijnen. Dan toch komt zijn levensmidde- lenontwerp met alles wat daaraan vastzit en is vastgeknoopt aan de orde; tegelijk met het ontwerp tot heffing van 150 opcenten op de Verdedigingsbelastingen. 't Kan vroolijk worden! Vergadering van Woensdag 13 Febr. Minister Cort van "der Linden heeft krachtig pal gestaan bij de verdediging van zijn ontwerp tot verbetering' der onderwij- zerssalerissen. In een scherpzinnige rede heeft de Minister met onontkoombare logica de aanvallen op zijn voorstel afgeslagen. De voornaamste grief der Linkerzijde was de afwijzing van het initiatief-ontwerp Marchant c.s. Komende tot de bezwaren tegen het ont werp zélf besprak de Minister vooreerst de opmerping, dat het bijzonder onderwijs meer met het voorstel zou gebaat zijn dan het Openbaar onderwijs en dat dus zou worden vooruitgeloopen op de uitwerking van artikel 192 der Grondwet. Z.Exc. erkende, dat de gelijkstelling in gevolge art. 192 der Grondwet niet kan worden doorgevoerd zonder gelijktijdige regeling der voorwaarden. Hier is echter geen Sprake van gelijkstelling zooals art. 192 die bedoelt. De minimale steun, welken het ontwerp biedt, zal de oprichting van geen enkele nieuwe school mogelijk maken. De toestand zal precies dezelfde blijven en het Regeeringsvoorstel heeft niets met jirt. 192 der Grondwet uit te staan. De school strijd is dan ook niet opnieuw opgerakeld door den Minister, doch wel door hen die verband leggen tusschen het ontwerp en het Grondwetsartikel. Daarnaast evenwel verklaarde de Minister ook het niet eens te zijn met den heer Van Wijnbergen, dat een partiéele gelijkstelling toelaatbaar zou zijn. Zoo iets zou een sterk politiek karakter dragen. Waaruit mag worden afgeleid, dat de Regeering niet vriendelijk gezind is jegens het voorstel-Lohman c.s. De mededeeling van den Minister, dat het hem niet gemakkelijk was gevallen de noodige 3 millioen van den Minister van Financiën los te krijgen, verwekte groote beroering onder hen, die zich herinnerden, hoe de heer Trcub op een Onderwijzersver gadering te keer ging over het uitblijven van salarisvêrhooging. In de opmerking, dat het ontwerp een bevoorrechting zou beteekenen van nalatige gemeentebesturen, zag ook Z.Exc. een kern van waarheid Evenweldit is niet te vermijden en ten slotte zijn er toch maar weinig van de nalatige gemeentebesturen. Bij de replieken werd het nog duide lijker, dat het ontwerp-Lohman c.s., be doelende uit de Rijkskas aan de bijzondere onderwijzers te doen betalen wat zij min der genieten dan de openbare onderwijzers in dezelfde gemeente, al buitengewoon wei nig kans heeft op aanneming. Ook de Soci aal-democraten toch, van wie tot dusver niet bekend was hoe zij over het ontwerp dachten, verklaarden hij monde van den heer T r o e 1 s t r a, dat zij er niet mee zul len kunnen medegaan met Wat de spreker brutaalweg een verhoogingsmanoeuVre noemde. Waarmede vaststaat, dat de ge heels Linkerzijde er tegen is. EERVOL ONTSLAG. Onze lezers zullen zich het geheimzinnige ontploffingsgeval gedurende een raadszitting op Marken voorzeker nog wel herinneren. Bij K. B. is thans aan den heer W. A. de Groot, op verzoek, met 15 Mei, eervol ontslag verleend als burgemeester van Mar ken. ONBEPAALD KLEIN VERLOF. De volgende dienstplichtigen zullen op de hieronder genoemde data met onbepaald (klein) verlof worden gezonden: Op 20 Februari: De korporaals en min deren van de militielichting najaarsploeg 1914 der Vesting-Artillerie. Op 1 Maart: De onderofficieren van de militielichting 1913 van de onbereden wa pens; de korporaals en minderen der mili tielichting 1914, die omstreeks 18 Januari 1915 werden ingedeeld als .telegrafist en telefonist. KIESKRING HAARLEM. In den Rijkskieskring Haarlem is men reeds gereed gekomen met het advies, dat aan de kiezers zal worden gegeven ten aanzien van de Volgorde der candidaten- lijst. Men stelt n.l. de volgende volgorde voor: No. 1. Mr. J. B. Bomana. No. 2. Mr. Paul J. Reymer. No. 3. G. J. M. van Lingén. No. 4. A. B. Michielsen. No. 5, J. G. Suring. TWEEDE KAMER-VERKIEZING. De heer Duynstee, afgevaardigde voor Druten. heeft verklaard bij de fL.s, verkie zing niet meer in aanmerking te willen komen. Naar wij vernemen, zal het Tweede Ka merlid mr. W. H. de Beaufort zich' bij de komende Kamerverkiezingen niet meer be schikbaar stellen. PROV. BROODCOMMISSIE VAN NOORD-HOLLAND. De Min. v. Landb. maakt bekend, dat aan den heer W. F. Q. L. Driessen, burgemees ter van Westzaan, ingevolge zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als lid der Prov. Broodcommissie voor de provincie Noord- Holland, onder dankbetuiging. („St.-Ct.") MAXIMUMPRIJZEN RUNDVLEESCH. De Min. van Lardb. heefr, met ingang van 20 Febr. voor rundvleesch de navol gende m ximumprijzen vastgesteld: ftJ <1 B 8 O g Si? B* O as er - «?s. O <5 cr Chateaubriand en biefstuk-haas Ma?s Eiefstuk Contrefilet Rib Roastbeaf Dikke lende Rotlade Faklap Rib's p Runderlappen, rundge- hskt, klapstuk en rinderborst Schenkel Nier- en s'achtvet Hutspot Beenderen Tong Lever Staart Zwezerik Nieren per K.G, per K.G. f 3.75 „3- „2 80 „2 80 2.60 „2 60 „2 60 „2 60 1.30 1.30 f 3.90 „3.15 2.95 2.95 „2 75 „2.75 „2 75 „2.75 1.45 „145 1 30 „1 45 1 30 1.45 1 40 1 40 0 30 0.30 0.10 0.10 2.- 2 - 0 60 0.50 „125 „125 p. stuk p. stuk f 0 50 f 0 50 050 „050 p. stel p stel Hersens f 0.16 f 015 Deze prijzen gelden voor rundvleesch zonder teen. Verboden is de verkoop en aflevering van rundvieesch onder andere benamingen dan vorenbedoeld. Aflevering van kopvleesch zal slechts mogen geschieden, indien dit verwerkt is door den hu'spot, In een circulaire aan de burgemeesters schrijft de Minister, nzzr aanleiding van deze beschikking: „Mocht er naar uwe meenicg aanleiding bestaan om in uwe gemeente afwijkende maximumprijzen vast te stellen, zoo ber. ik bereid op uw verzoek tot zoodanige vaststelling over te gaan. U gelieve er evenwel bij uwe voorstellen mede rekening te houden, dat onder geen voorwaarde voer eenig socfrt vleerch een hoogere prijs zal kunnen worden bepaald dan in bij gaande beschikking genoemd wordt." („St.-Ct.") KOPPEN- EN HARTENVLEESCH. De Min. v. Landb. heeft de volgende maximum-kleinhandelprijzen vastgesteld voor runder- en kalfskóppenvleesch zonder been 20 ets. per i/2 K.G.runder- en kalfsharten 15 ctsL per V? K<G.geheele koppen in de beenen (zonder huid, herse nen en tong) met een maximumgewicht van 2% K.G. 10 ets. per stuk. KOFF1E-SURROGATEN. De Min. v. Landb. heeft vastgesteld de volgende maximumprijzen voor eikels: ruw (d. i. met doppen en stelen) 10 et. per K.G.; zuiver (d. i. ongedroogd, doch zon der doppen en stelen) 30 ct., gebrand 67i/j cent; gebrand en gemalen tusschenhandel- prijs 80 ct.; kleinhandelprijs 95 ct., alles per K.G. In een circulaire aan de gemeentebestu ren wijst de Min. v. Landb. er Op; dat er koffie-surrogaten in den handel zijn. die uitsluitend uit gebrande gemalen eikels bestaan. KLAVERZAAD. De Min. v. Landb. heeft bepaald, dat de in 2ijn beschikking vaii 5 Febr. gestelde maximumprijs voor buitenlandseh rood kla verzaad slechts zat gelden voor Jhet thans yi ons land aanwezige zaad en niet voor de partijen rood klaverzaad, welke nog zullen worden ingevoerd. SCHILLEN EN AFVAL ALS VEE VOEDER. Bij beschikking van den Min. v. Landb. is verboden aardappelschillen en andere schil len, groentenafvallen, vischafval en visseherij- afval, bloed- en "vleezige slachtafvallen af te leveren aan anderen dan aan het bestuur der gemeente van aflevering, of aan hen, die zich legitimeert als door dat bestuur te zijn gezonden om vorenbedoelde goede ren namens hem in ontvangst te nemen. KARNEMELK EN TAPTEMELK. De Min. v. Landb. heeft vastgesteld een maximum-groothandelprijs voor karnemelk en taptemelk van 5 cent per liter, afgehaald boerderij of zuivelfabriek. LEDER. De Min. v. Landb. heeft bepaald, dat het aan schoenmakers, die distributieleer ter verwerking in ontvangst nemen, ver boden is dat Ieder voor een ander doel te gebruiken dan voor reparaties waarvoor reparatiebons als in de betrekkelijke regeling bedoeld, worden afgegeven. Zoolang een schoenmaker distributieleder in voorraad heeft, „zal hij op vertoon van een bon reparaties als vorenbedoeld niet mogen weigeren. GORT. De Min. v. Landb. heeft bepaald, dat het hoofdelijk rantsoen van gort mét ingang van 26 Febr. wordt teruggebracht op 0.1 K.G. in de 4 weken. DIRECTEUR VAN DE MANUFAC- TUREN-DISTRIBUTI E. Naar de „Tel." verneemt, zal de direc teur van het Rijksdistributiebureau voor manufacturen optreden de heer H. F. Katz te Amsterdam. IIIIXENLANDf. OORLOGSOTERZICHT. De oorlog met Rusland is ten einde, doch de vrede blijft ongeteekend. Een zonderlinge toestand! welke ontstond door een waarschijnlijk zeer politieken zet, waarvan wij tot op heden de eigenlijke bedoeling en de strekking moeilijk beg-rijpen kunnen, omdat wij zoo geheel anders dan Trotzky zijn. Over den vrede tusschen Rusland en Duitschland verklaarde de vertegenwoordi ger van de Russische regeering Kamenetf aan den Stockholmschen correspondent van „Social Democraten": Wij hebben nu een vredesverklaring van Russische zijde. Rusland heeft door zijn onderhandelaars verklaard, dat het den oorlog niet voort zetten wtl en kan. In ons besluit ligt echter geen afwijking van onze vredesgrondbeginselen, ook geen erkenning van het Duitsche standpunt. Wij hebben onsfde vrije haiid voorbehou den om op de algemeene vredesconferentie, die eenmaal komen moet, voor onze grond beginselen op te komen. Kameneff verklaarde verder, dat Duitsch land zijn troepen van het Oostfront niet ge heel zal terugtrekken, doch een grenswacht zal achterlaten. Ten slotte zeide Kameneff: Men vergist zich als men meent, dat Trotzky eigenmach tig opgetreden is. Het tesluit van de vredecsverklaring cn de demobilisatie is in Petrogrado in de laatste zitting van den algemeenen raad van arbeiders en soldaten, waar 'Trotzky aanwezig was, genomen. Alles wijst er dus op; dat Trotzky hier niet alleen handelde naar dwang van om standigheden, en dat hij zijn maximalistisch princiep niet wenscht prijs te geven. Er is weer .geredevoerd Maandag hield Wilson een rede, welke' den indruk vestigde, dat de president der Vereenigde Staten poogde ëen weg te vin den, om den vrede te dienen, om aan den nutteloozen en moordenden strijd een einde te maken. En de wijze, waarop Wilson sprak over de redevoering van graaf Czernin, getuigde zelfs van een zekere waardeering voor diens vredelievend streven. Lloyd Gerorge, de Engelsche premier, heeft echter eergisteren bij het begrootings- debat den toestand uiteengezet, op een wijze, die van vredesneigittg niet veel deed blij ken. Wel riep de Engelsche minister: „Ik zou wel willen, dat eenig lid van het Huis in de redevoeringen van Hertling en Czernin ietsaanwees, waaruit blijkt, dat de Centrale mogendheden bereid zijn. vrede te fluiten op voorwaarden, die hij als rechtvaardig of redelijk zou beschouwen. Ik kan niets van dien aard vinden; ik zeg het met het diepste leedwezen Lloyd George heeft dan ook die ant woorden met de diepste teleurstelling ge lezen, en slechts in den toon van het ant woord van 'von Czernin iets anders gevon den dan in dien van den Duitschen Rijks kanselier niet echter in het wezen; ook de redevoering van "Czernin was voor hem „hard als steen". Doch overigens is de redevoering van Lloyd George een herhaling van: „Wij zul len er om vechten". Alsof de militaire overwinning ons den duurzamen vrede zal brengen! Zal Lloyd George straks, de Duit sche militaire overwinning - zoo die kan worden behaald als grondslag voor den vrede aanzien? Kan hij dan verwachten, dat de Centralen de overwinning der an dere zijde als grondslag voor een duurza men vrede zullen aanvaarden? PROF. VAN CAUWELAERT MINISTER? Hét „Belgisch Dagblad'* deelt mede, dat professor van Cauwelaert door de Belgi sche regeering naar Havre geroepen is, waar hem een ministerieele functie zou wach ten. Van Caüwetóert zou over drie weken vertrekkenj SLAATSELIJK NIEUWS. ASSENDELFX Gemeenteraad. Dinsdagavond 12 Febr. vergaderde onze Raad. Aanwezig alle leden; voorzitter Edelachtb. Heer Bur gemeester De Boer. Ingekomena. Van Ged. St. de goed gekeurde verordening regelende de jaar wedden van het onderwijzend personeel. b. Een afschrift van een adres der Ge meente Velsen aan de regeering om een R. H. B. S. aldaar met verzoek om adhe siebetuiging, voor kennisgeving aangeno men c. Van Ged, St. de goedgekeurde ver ordening op het levensmidde'enbedrijf alhier. d Een dankbetuiging ran enkele ge meente ambtenaren, voor de verhooging der salarissen en voor de duurtetoeslagen 2e halfjaar 1917. e. Een schrijven van Ged St. waarin met klem wordt verzocht goedgunstig te beschikken op het verzoek van de Zaan. sche Waterleiding-maatschappij om de ta rieven eenigszins te verhoogen. Op voor stel van B. 'en W. zal aan Ged. St gemeld worden, dan in waterleiding zaken dé Zaan- sche gemeente collectief handelen, en dat dus de gemeente Assendelft haar gedrags lijn in dezen zal regelen in overeenstem ming met de andere Zaansche gemeente besturen. f. Omtrent het instituut vleeschkeuring zullen B. en W. de uitwerking van be doeld instituut in Krommenie afwachten. Blijkt het nuttig te werken, dan zal men er ook hier toe overgaan. De voorzitter heeft al enkele besprekingen met den Vee arts Booy te Krommenie over deze zaak gevoerd. Cocform besloten. g. Werd voorgelezen een schrijven van het onderwijzend personeel om hun be loofde duurtetoeslag over het 2e halfjaar ^17. Dit schrijven wordt gesteld in hun- den van B. en W. om advies, die in een volgende bijeenkomst met een voorstel daaromtrent zullen komen. De voorzitter deed mondeling mededeeling van het ve: - zoek van den Directeur van het G. E. B. over die zelfde zaak. Ook deze was ver geten. h. Komt in handeling de teruggezonden begrooüng dienst 1918, met enkele opmer kingen omtrent wijzigingen van onderge- fchikte aard, die moeten aangebracht wor den. Met algemeene stemmen wordt be sloten, die wijzigingen aan te brengen en de begrooting aldus gewijzigd vast testel len en aan Ged. St. te retourneeren. i. Worden tot leden van het stembureau gekozen de h.h H. Veenboer, C.IJz.Kleijn en G. Gz. IJff en tot plaatsvervangers de h h. E. Boon, M Sikkes, H. Aafjes en A. Zuidervaart. De Burgemeester is ambts halve voorzitter van het stembureau, De heer H. Veenboer werd aangewezen als diens plaatsvervanger. j. De heer Aafjes vraagt financiëele ver betering voor den telefoonkantoorhouder J. Aafjes. B. en W. zullen de zaak over wegen en in de volgende vergadering met een voorstel komen. Bij de rondvraag vestigt de heer Boon de aandacht van den Raad op de verre gaande nalatigheid van het G. E. B,, dat een gedeelte van het Noord-Einde j-1. Za terdag ijskoud in het donker liet zitten, omdatde heeren van het bedrijf naar een feestuitvoering moesten in 't Huis Assemburg en dus geen tijd hadden de storing in het net na te zien en te her stellen. De Voorzitter laakte die nalatig heid en zou er ten strergste op wijzen en zo-gen, dat zulks in de toekomst niet meer zal voorkomen Tusschen 2 haakjes kan uw correspondent er nog bijvoegen, dat zijn afgezant naar den Directeur van het G. E. B van dien Directeur het bemoe- d'gende antwoord ontving: „ik weet niet cf „Groot" zin zal hebben om de leiding na te zien, want hij moet naar de uitvce ring". (De heer Groot is door de Gemeente aangesteld aid z.g. lijnwerker) Een mooie boel! Zulk een behandeling wekt verbitte ring, vooral a's men zonder petroleum en kaarsen zit. Voor verscheidene Noord Einders was de Za'erdagavor d van 9 Fe bruari een verloren avond omdat de heeren van het G, E. B. moesten feesten en geen zin haddenDe storing hïd eens moeten zitten in de feestbuurt 1 Echter ge noeg hierover l UITGEEST. R. K. Volksbond. De vergadering was voor een jaarvergadering slecht be zocht. De Z.Eerw, Adv. was aanwezig. Jaarverslag, notulen en rekening- en verantwoording des penningmeesters wer den in orde bevonden. In kas was een batig saldo van f 117 91. De begrooting 1918 werd niet goedgekeurd en daarom aangehouden tot eene volgende vergadering Als bestuursleden werden wegens perio dieke aftreding herkozen, de Heeren K Duin, Jb. Rumphorst en N. Kortekaas, terwijl in plaats van den heer C. Molenaar de heer H. v. d. Ecg Lz. werd gekozen. O L Vr. Ter Nood. Door deze Broe derschap is besloten een eigen vaandel aan te schaffen. R. K. Kiesvereeniging. DeKies- vereeniging vergadert a.s. Vrijdag 15 Febr. des avotds half acht, in hotel „de Ooievaar", voor het kiezen van 7 leden voor het R. K. Rijkskieskringbestuur „Helder". WINKEL. Tot hoofdingelanden van den polder Waard en Groet, zijn bij de verkiezing op 13 Febr. herkozen de heeren K. Breebaart Dz. en Alb. Vis, beiden te Barsingerhorn PURMEREND. Statuten. „St, Ct." 36 bevat de sta tuten van de N.-H. Athletiek-Bond, alhier. „St. Ct." 37 bevat de statuten van de R. K. Bouwver. W. C. J. Passtoors, alhier. ANNA-PAUEOWNA. Gcwetensgeld. Ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen bij den ont vanger der directe belastingen enz. alhier, f 1,—, wegens te weinig betaalde inkomsten belasting over 1915/16, AKERSLOOT. Een zilveren jubilé. Den 28sten der vorige maand was het vijf-en-twintig jaar geleden, dat hier eene afdeeling van de N.H. Vereeniging het Witte Kruis werd opgericht. Dat deze dag onopgemerkt is voorbijgegaan, zal daaraan wel liggen, dat het Bestuur het nu nog geen tijd voor fees ten vindt. Een gouden jubilé. In den loop van dit jaar zal het 50 jaar geleden zijn. dat onze tegenwoordige parochiekerk in ge bruik werd genomen. Dien dag zat Katho liek Akersloot zeker niet onopgemerkt voor bij laten gaan. Naar wij vernamen in onze Z.Ew. Pastoor van voornemen een triduum of eene H. Missie te doen houden om trent dien tijd. BERGEN. Loonsverhooging voor schil dersgezellen. Door de schildersgezel len alhier is blij de patroons, het verzoek ingediend om het uurloon van eerstgenoem- den te brengen van 30 op. 36 cents, zulks met ingang van 1 Maart ek. De patroons hebben besloten tot 1 Mei a.s.. te wach ten en dan den loonstandaard te herzien. De rantsoeneering der materialen geeft den patroons veel te denken, terwijl het nog een groote vraag is, of het schildersbedrijf voldoenden voortgang zal kunnen hebben, Gevat. Vóór eenige weken werd ge-, meld, dat uit een schuur hij huize „Kra- nenburgh" konijnenvellen waren ontvreemd. Het is der politie mogen gelukken op de daders, zekere H. L. en B. H. van hier. de hand te leggen. Beide personen hebben bekend de vellen te hebben verkocht aan den koopman C. F. R. alhier. ZUID-SCHARWOUDE. Burgemeestersfeest. Dinsdag is onzen de vorige week gehuwden burgemees ter, Jhr. van Spengler, met zijne jeugdige echtgenoote een plechtige ontvangst in de gemeente bereid. Aan de grens der ge meente werd het jonge echtpaar afgehaald en verwelkomd door een deputatie uit den Raad, waarna het in optocht ging, het fanfarecorps voorop, naar het andere eind der gemeente en vandaar terug naar het Raadhuis. Op de Broeker- en op de Krom-, mebrug waren prachtige eerepoorten opge-i richt, terwijl van de meeste huizen de drie-i kleur uithing. Nadat voor het Raadhuis de Zangver-i eeniging een drietal nummers ten gehoore had gebracht, had de officieele huldiging plaats door den Gemeenteraad en de feesU commissie. Des namiddags werd het jonge paar doot de schoolkinderen eenige liederen toegezon- gen en een serenade gebracht door tan-! fare en zangvereeniging. Namens de burgerij is Z.Ed. Achtb. een cadeau aangeboden, bestaande uit een prach-f tig schrijfbureau. WORMERVEER. Bevolking. Op 1 Januari 1917 be-i droeg die bevolking onzer gemeente 38961 m. en 3745 vr., totaai '7641 inwoners. De bevolking vermeerderde door geboorte met 100 m. en 83 vr., totaal 183; door vestiging met 259 m. en 293 vr., totaal 552 inwoners. De bevolking verminderde door overlijden met 35 m. en 40 vr., totaal 75 en door vertrek mé? 302 m. en 296 vr., totaal 598 inwoners. Op 1 Januari 1918 bedroeg het aantal inwoners dus 7703. Het geboortecijfer was 24 per duizend, het sterf-, tecijfer bijna 10 per duizend. Conflict. De anti-revolutionaire win keliers in onze gemeente zijn aangesloten bij de neutrale Middenstandsvereeniging. "Het vorige jaar nu besloot onze gemeenteraad met 't oog op de tijdsomstandigheden de kermis niet te doen doorgaan. In de deze week gehouden vergadering van de Mid denstandsvereeniging werd een voorstel van eenige leden behandeld om een adres tot den gemeenteraad te richten met verzoek de kermis weder te doen plaats vinden, Dit voorstel ondervond heftige bestrijding van de zijde der aanwezige anti-revoluti onaire winkeliers, doch het werd met meer-t defheid van stemmen aangenomen. Het ge- volg was, dat de heer Spaander, secretaris der .vereeniging, zijn ontslag nam, omdat hij zich met deze beslissing niet kon ver-, eenigen en alle partijgenooten van genoemd den heer de vereeniging verlieten. Het blijkt al weer, hoe wijs de Katholieke winkelier9 handelden door zich in de Hanze te orga- niseeren; in een z.g. neutrale vereeniging wordt men altijd op de een of andere mw nier in zijn overtuiging gekrenkt. Varkensvleesch. Het Gemeentebe stuur is er in geslaagd door bijpassing van een extra surplus wederom regeeringsvar- kens te betrekken. De gemeente betaalt n.l. f0.22 per K.G. extra en daarenboven 1/1Q deel ingevolge de distributiewet 1916. Zoo doende worden er 9 varkens per week ver strekt; niet de klant, maar de slager be paalt thans, hoeveel varkensvleesch de klant mag koopen. Het Gemeentebestuur ver zoekt den gegoeden .geen varkensvleesch te bestellen, omdat dit voor de mindïrgegoeden moet gespaard blijven. Spiering. Gedurende de vasten (13 Febr.24 Maart) zal, zoo maakt de direc teur voor de visch-distributie bekend, met versche spiering gevent worden. De prijs van deze vlsch is 11 cent per pond. Centrale Ambachtsschool. De inschrijving van leerlingen voor de Centralé Ambachtsschool voor de Zaanstreek, geves tigd te Zaandam, zal voor de gemeente Wor- merveer plaats hebben in „De Nieuwe So ciëteit" op Woensdag 27 Februari van 11 tot 2 uur. Om als leerling toegelaten te worden, moet men den leeftijd van 13 jaar hebben bereikt of dezen in den loop van het jaar bereiken, niet ouder zijn dan 15 jaar en in 't bezit zijn van een getuig-i schrift, dat de lagere school doorloopen is, Bij gebreke hiervan moet de aspirant zich onderwerpen aan een toelatingsexamen in lezen, schrijven, rekenen en Ned. Taal. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: 11 Febr. Theodoras Cornelis, z. V. hannes Wilhelmus Cornelis Wildenburg ett Hendrina Dekker, .j .j

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 2