3 No. 20 Zaterdag 16 Februari 1018 12e Jaargan Ambachtsschool ie Miijiiig mr Miip voor Alkmaar en Omstreken Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Bear-: BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 432. DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. R. K. NIEUWS* EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Het juiste standpunt. Een edel Hart Land- ©n Tuinbouwers- organisatie. Uit cl© Pers, BjM M E N L A Hl B. ABONNEMENTSPRIJS:. Per kwartaal franco huis. 1.15 Met gèïll. Zondagsblad f 1.65 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant 10.05 van het Zondagsblad 10.05 ADVERTENTIÉN: Van 1—5 regels10.62' Elke regel meer. jf 0.12» Reclames per regelj 0.35 Kleine adv.: 30 woorden bij vooruitbet f 0.40 zal plaats hebben op alle werkdagen der week, behalve Zaterdagsmiddags, van 14 FEBRUARI tot en met 7 MAART, gedurende de schooluren, in de vakken TIMMEREN, SMEDEN, HOEFSMEDEN, BANKWERKEN, SCHILDEREN, MEU BELMAKEN, METSELEN en KLEER MAKEN. Het geboorte-bewijs moet bij de aan gifte worden medegebracht. §gSCT Zie aanplakbiljetten. Nog steeds schijnt men hier en daar met zichzelf niet tot overeenstemming te kunnen komen over het „wat" en „"hoe"* bij de samenstelling der candidatenlijsten voor de Tweede Kamer. Zelfs moesten wij dezer dagen verne men van een kies vereenigings vergadering, waarin vooropgesteld werd, geen „Jhr" of „Mr" op de lijst te plaatsen, doch een specialen vertegenwoordiger voor den landbouw. Moeten wij bij deze wéér eens herinneren aan ons artikel „niet kortzichtig zijnl"? En moeten wij nóg eens herhalen, wat wij reeds vele maanden geleden schreven dat er voorzeker langzamerhand door middel van de kiesvereenigingen naar ge streefd mag worden in de Kamer ver tegenwoordigers te krijgen, die naast het algemeen belang óók met bijzondere ken nis van zaken spreken kunnen over de aangelegenheden der voornaamste standen, doch dat vóór alles onze Tweede Kamer leden alleszins waardige vertegenwoordigers moeten wezen van onze R. K. Staatspartij l Moeten wij nógmaals den eisch uitspre ken, dat het algemeene, het Roomsche be lang gesteld worde boven het groepen- of groepjes-belang Daar het eerstbedoelde streven geleide lijk en met veel overleg meet geschieden, en ons geen lange tijd tot wikken en we gen meer rest, is het duidelijk, dat wij onzen kostbaren tijd niet mogen verspillen san iets, dat pas op de tweede plaats en slechts materieel van belang is. Onze Roomsche partij heeft zeer loffelijk alle macht aan de kiezers ge laten, maar nu moeten onze kiezers ook tooneo, dat zij die macht kunnen „han- teeren' en dat zij niet gelijk zijn aan kin deren met vuurwapenen in de hand Zooals het tot op heden ga t, marcheert de zaak niet naar wensch, en vlót het niet. FEUILLETON. Ogewerkt naar het Franseh. 5. Dit is de geschiedenis: Tusscheu halt een en een uur ben ik dezen nacht thuis gekomen. Hoe komt het dat de deur een weinig openstond en niet gesloten was?... Ik weet 't niet, maar 't was oor zaak dat ik niet, bellen moest. Ik stak de binnenplaats over, toen ik een vrouw langs de muren zag wegsluipen en zich gaan verbergen onder de loods van vader Fauvel, den doozenmaker. Qij waart die vrouw, ik ben er zeker van. 'Jk ben ook zeker dat gij de vrouiw zijt, welke de zieke werkster van de derde verdieping gezien heeft op den drempel van mad. Foulon. De onbekende had niet gerild, noch schrik getoond; haar gelaat drukte enkel groote verbazing uit, vermengd met ont kenning. Ik verzeker u, dat dit alles volkomen Valsch is, zeide zij op zulken rustigen en natuurlijken toon, dat Barrère er uit den zadel door gelicht werd. Werd eene vrouw gezien, die het rampzalige winkeltje in brand stak, hebt gij zelf haar bemerkt toen zij zich onder de loods verschuilen ging, ik was toch die vrouw niet. Maar. zeg eens, waarom zijt ge niet onder die loods gaan kijken? Mijne moeder zat op mij te wachten, en zij is altijd ongerust wanneer ik laat thuis kom. pn gij hebt mij herkend?,,,,, Dit feit is wel eenigszins te verklaren: Wil men de kiezers zelf laten beslissen, wie zij als candidaten wenschen, dan is er heel wat tijd met voorioopige bespre kingen en vergaderingen gemoeid. En van- dkè/r ook, dat in onze Katholieke Partij alles nog lang niet beklonken is. Candi- daten in overvloed, maar van een goede Candidatenlijst hebben we nog niet ge hoord, om 13var te zwijgen van gelijklui dende lijsten voor verschillende kringen. Het feit is wel eenigszins te verklaren, maar niet goed te praten is het, dat vele kiezers deze tijdroovende moeilijkheden nog vergróóten door maar hl te zeer het eigen greepszinnetja te willen dóórzetten: door niet royaal zich toe te vertrouwen aan de voor 't allergrootste deel beproefde en bekwame mannen, welke tot op heden onze Roomsche belangen in de Kamer zoo krachtig vóór stonden, door niet voornamelijk op de algemeene bekwaamheden der nieuwe candidaten, maar méér op hun bijzondere voorliefde en op hun bijzondere vak- of bedrijfskennis te letten. Hieraan kome een einde: de tijd dringt! Men is allerwegen in de politieke par tijen druk bezig met de voorbereiding der verkiezingen. De Algemeene Staatspartij en de S. D, P. hebben hun eandidatenlijst reeds klaar, wat niet hoeft te verwonderen, daar een klein groepje mannen hier decre teert en het voorafgaand werk in eenige honderdtallen van kiesvereenigingen der halve overbodig is. Ook de S, D. A. P. is zoo goed als klaar. In deze demokraiische partij heb ben de leiders eenvoudig tot de kiezers gezegd: Ziehier uw candidaten; op hen hebt ge te stemmen 1 Bij ons gaat 't meer werkelijk demokra- tisch, zéker; doch daardoor mogen wij niet échter raken; en den tijd inboeten, welke ons hóóg noodig is tot voorbereiding van de aanstaande verkiezingen, men houde het wèl voor oogen. Alles zal zéér goed terecht komen, we zullen bij de komende verkiezingen toonen een hoè gróót deel van ons gansche volk Roomsch is en das Roomsen stemt, we zullen een groep RoomEche volksvertegen woordigers de Kamer zien binnentreden, waarop onze partij trotsch mag wezen, doch dan moet men de hierboven be doelde zeer hinderende praktijken den rug toekeeren, dan moet men onze goede zit tende Kamerleden allereerst weer candidaat stellen, dan moet men als candidaten daar aan toevoegen slechts zulke personen, die vóór alles het Roomsche en het algemeene belang kunnen en willen dienen, dan mag men zonder tijds- of krachtsverspilling eerst op de twééde plaats vragen, of diè of diè tevens misschien niet bijzonder goed het onderwijzers-, het landbouwersbelaag, etc. zou kunnen behartigen. Ziedóhr het juiste standpunt van den Roomschen kiezer in deze dagen. Stellig. En de gouden beurs, welke gij uit uwen zak liet vallen, heeft geens zins mijn vermoedens weggenomen, inte gendeel. 1 Wat vermoedt gij dan wel? Dat gij een rijke vrouw zijn, zeer hoog geplaatst, u verbergende om Aarzel nietlaat hooren, ga voort. Welnu! het zij zoo, mits- gjj het wilt: om eene misdaad te plegen uit belang. Geen spier verroerde op hef marmeren gelaat der onbekende. Gij vergist u, zeide zij eenvoudig, ik ben hetgeen ik u zeg: eene arme werkster, die voor haar dagelijksch brood moet ar beiden, meer niet. We zullen zien. Zoo? Hoe dat? Heel natuurlijk. Ik laat u niet los voordat gij in de rue Oberkampf terug zijn gekeerd. En indien ik mij daartegen verzet? Dan spreek ik den politieman aan dien ik ginds zie. Dat kan me bitter weinig schelen. Nu, als ge mij gezelschap wilt houden, ook goed. Bij het terugkeeren moogt ge mijne bloemen dragen. Dan zult ge toch tot iets nuttig wezen. Zij waren de groote straat der Hallen overgestoken en het laatste paviljoen links ingetreden, waar de bloemenmarkt gehou den wordt. De verkoop was volop aan den gang. Het schoone jaargetijde was aangebro ken en de markt was goed voorzien van aangenaam geurenden en oogen streelen den voorraad. Aan de uitstallingen werd geroepen, ge* II. (Slot). Na den oorlog zal Duitschland een onzer voornaamste afnemers arm zijn, zeggen Duitsche bladen zelf. Na den oorlog zal de bevolking in hoofdzaak zijn aange wezen op plantaardigen kost. Dit zal dus ook van grooten invloed zijn op den ver koop onzer producten. De veeboeren zullen er daardoor zeer zeker minder gunstig voor komen te staan dan de boeren met een gemengd bedrijf. Het eenzijdige bedrijf van den veehouder zal zonder twijfel zware tijden tegemoet gaan. Zal ook niet de afzet onzer producten door vermindering der koopkracht afnemen? En zullen ook niet verschillende markten voor ons gesloten zijn? Daarenboven hebben we ongetwijfeld een zwaren strijd te voeren tegen onze concurrenten, die zich thans overal genes teld hebben. Alleen door een krachtige organisatie kan aan dit alles het hoofd worden geboden. Er moet coöperatief wor den gewerkt. In dit opzicht is in ons land nog lang niet genoeg gedaan; in geen geval niet door den landbouw. V Zr hier nog een slappe boelroept spreker onder luid ap plaus der vergadering uit. En 't gevolg is dat de landbouw in vele opzichten het loodje legt. Coöperatie moet er zijn in iedere ge meen,te, in elke provincie, in heel het land. En om daartoe te geraken, moeten er meer tucht en betere eensgezindheid onder de boeren heerschen. Spreker verheugt het daarom zeer, dat men in Overijsel den boel wil reorganiseeren. Maar wil men dit goed kunnen doendan moet men ook wat voor zijn organisatie over hebben. Men moet daarbij ook jlink in den zak tasten en een contributie heffen naar draagkr.acht. Er moeteen centraal bureau tot stand kome?i met betaald personeel. Laten in dezen de landbouwers eens een voorbeeld nemen aan de arbeiders, die zoo krachtig georganiseerd zijn en zooveel voor hun organisatie over hebben. Ook propagandisten der vereeniging zelf zijn zeer noodig. Ook door de overheid moet voor den landbouw nog heel wat worden gedaan. De ontginning van zooveel woeste gronden moet worden bevorderd, een verbetering dient er te komen in de afwatering van verschillende strefceri, de ruilverkaveling moet in de hand worden gewerkt In die richting moet de overheid werkzaam zijn. Een betere jachtwet moet er komen, om een eind te maken aan de groote wildschade. Het veeartsenijkundig staatstoezicht dient te worden verbeterd, voor beter landbouw-onderwijs worden ge zorgd, enz." Wij meenen aan deze aansporing van den heer Directeur-Generaal van den Land bouw niets toe te moeten voegen. Wel echter moet ons nog dit van het loofd én geboden, verhandeld. Hoeveel die viooltjes? Drie frank vijf-en-zeventig de bussel En de rozen? Voor niet. De moeite om ze op te rapen. Voor twee en een halve frank de seringen! Ik geef dertig stuivers. Ik leg er mijn moeite aan toe!.... Voor dien prijs kan ik ze niet naar de stad brengen! In den middenweg vooral, die het pavil joen scheidt van de groentemarkt, stond het volk zoo dicht opeengepakt, dat men ternauwernood de koopwaren zien kon. De onbekende ging van de eene groep tot de andere, zoekende, betastende, afbie- dende, zonder zich te bekommeren om hem, die op zoo'n zonderlinge manier haar lijfwacht geworden was. Zij scheen hem niet te bezien, noch mjn- der zich te overtuigen of hij haar volgde of niet. Meer dan eens werden zij door het ge drang van elkander gescheiden, maar zij zocht niet zich van hem te verwijderen, noch van hem te vluchten; zij scheen hier voor onverschillig. Marcel Barrère verloor haar niet uit het oog. Maar op een zeker oogenblik zag zij hem niet meer. Dan, met de lenigheid eener adder, boog zij zich tot tegen den grond, achter een nog dichtere groep dan de andere, onder voorwendsel de veters van haren schoeit vast te diaken. Met «iterate voorzorgen richtte zij zich hart. Er zijn onder onze Roomsche vee houders en tuinders nog zooveel die niet voldoende meewerken aan hun bond, den R. K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond in het Diocees Haarlem. Hen wijzen wij naar de cursiveering (van ons), waaruit blijkt dat de heer van Hoek wenscht en nuttig oordeelt bij de reorganisatie der Overijselsche Maatschappij„Splitsing in vakbonden en een Centraal Bureau". Zoo is de Roomsche L. T. B. georganiseerd. Deze hooge goedkeuring zij den oprichters een bewijs, dat zij goed gezien hebben; dat de niet-Ieden tot de organisatie moeten toetreden. R. De kleinste groslijst. Van al de groslijsten van candidaten, die door de Katholieken in de verschillende kieskringen zijn opgemaakt, zal die van Kieskring IX (A'dam) vermoedelijk wel de kleinste blijven. Het reglement der KiesVer- eeniging beperkte reeds het aantal can didaten iedere vereeniging kon slechts 2 namen voor de Kringlijst opgeven. Daar er 9 zijn, had het getal dus 18 kunnen bedragen. Maar ook dat is niet gebeurd. Onafhankelijk van elkaar en slechts ge dreven door eigen verstandig inzicht en een zachte, onmerkbare leiding, hebben de 9 vereenigingen meerendeels dezelfde candi daten opgegeven, zoodat er in 't geheel nu slechts 5 op de groslijst staan. Geen run dus op de zetels en ook geen tom bola schrijft „De Tijd". KS5BÉRLARU Iff BS! OOBLÖS3, GOEDERENVERVOER TE .WATER 'EN TE LAND. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Ten aanzien van het binnenlandsch ver voer van goederen te water en te land wordt met 16 Februari as. de toestand hersteld, die vóór 1 Januari bestond, maar in ver hand met de vorst en het dicht geraken en blijven van verschillende waterwegen tijde lijk is gewijzigd. 'Van 16 Februari a.s. af, zal het dus weder verboden zijn per spoor weg goederen te doen vervoeren tusschen stations, gelegen 'in of nabij plaatsen, die te water door een geregelde beurtbootdienst met elkaar in verbinding staan. Alleen wan neer een dergelijke geregelde verbinding te water ontbreekt, zullen die goederen voor spoorwegvervoer worden aangenomen. KLEINERE BROODKAARTEN. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: In verband met de stijgende papierprijzen en -de toenemende schaarschte aan karton, heeft de Centrale Broodcommissie de mo gelijkheid onderzocht om "het formaat der broodkaarten aanmerkelijk te verkleinen. Men is daarin zeer wel geslaagd, zoodat men rekent niet alleen een groote papier- besparjng te zullen verkrijgen, maar ook te de kosten der broodkaarten met ongeveer f 25.000 per periode van vier weken te kunnen verminderen. TABAK. De Minister van Landbouw heeft ver boden den verkoop en de aflevering van ruwe tabak en het vervoer van ruwe tabak weer op en keek uit naar den schilder. Zij bemerkte hem op eenigen afstand. Hij keerde ihfaar half den rug 'toe, ongerust, lastig, woedend, naar alle kanten scherp kijkende; hij had als een voorgevoel, dat hij zich had laten beetnemen. Heel wel, dacht de jonge vrouw, hij ziet me niet meer. Nu maar slim gehan deld. Zij sloop dan voort langs de banken van het paviljoen, zich zoo klein makende als 't maar kon; zij maakte zich zoo snel uit de voeten gelijk een kat die op roof tocht was. De lieden, die zij tegen 't lijf liep, waren te veel met hun zaken bezig; om acht te geven op haar zonderlinge wijze van doen; zoo kwam zij aan het einde der paviljoenen, vandaar in de rue Pierre Lescot, en eindelijk in de rue Saint- Denis. Afgemat, ten einde adem, hield zij stil op den boulevard Sebastopol. Gejaagd keek zij rond zich. Zooverre zij zien kon, niets verdachts. Oef! sprak zij, een zwaren zucht van verlichting loozende, 't was hoog tijd.... Nog een weinig en 't was verloren!.... Zij stapte haastig den boulevard Sebas topol op en bereikte den gang der rue Turbigo. Het heerenrijtuig, dat een uur te voren er had postgevat, stond er nog altijd. De onbekende ging er op af. Toen de koetsier haar zag sprong hij gezwind op den grond. Bestijg weer uwen bok, Jean, sprak zij, en vlug naar het Orleans-station, maar zeer vlug, hoort ge. Ik loop doodsgevaar! De koetsier verbleekte en gehoorzaamde uit eenig deel eener gemeente naar alle andere deelen des rijks, hetzij in of buiten die gemeente gelegen. Van deze verbods bepaling kan onder daarbij te stellen voor waarden ontheffing worden verleend door het Rijksbureau van tabak. Dit bureau is door den minister ingesteld en zal belast zijn met het doen v.an voorstellen en het uitvoeren van maatregelen om den kettingp handel in tabak tegen te gaan. Het Rijksbureau voor tabak ia geves tigd: Polmanshuis, Warmoesstraat 197, Am sterdam. 'EENHEIDSWORST. De Min. v. Landb. heeft voor' „eenheids worst" tot nadere aankondiging vastgesteld een maximum-inkoopprijs ingevolge art. 3 der Distributiewet 1916 van f2.05 per K.G. Ingevolge art. 2 der Distributiewet 1916 wordt voor „eenheidsworst" vastgesteld een maximum-kleinhandelprijs van f 1.10 p. K.G. Aan de lijst van goederen aangewezen in gevolge art. 1 der Distributiewet 1916 wordt toegevoegd het artikel „Eenheids- worst" vervaardigd uit 10 °/o varkensvleesch en 90 o/o rundvleesch. („St.-Ct.") SAJET. De Min. v. Landb. heeft bepaald, dat het verbod van vervoer van manufacturen uit eenig deel eener gemeente naar alle overige deelen des Rijks hetzij in of buiten die gemeente gelegen, niet van toepassing is op sajet welke door tusschenkomst van het Kon. Nat. Steuncomité wordt gedistri bueerd, voor zoover het betreft het vervoer van die sajet van de sajetfabrieken naar de plaatselijke distributie-organen der ge meenten. („St.-Ct.") CALCIUM CARBID. De Min. v. Landb. heeft vastgesteld een maximum-kleinhandelprijs voor calcium car bid van f 1.65 per K.G. netto exclusief verpakking. („St.-Ct.") RUNDVLEESCH. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: De thans afgekondigde maximumprijzen Voor rundvleesch, die op 20 Februari ai.s. in Werking zullen treden,, zullen, in samen- Werking met de bij de Tweede Kamer in gediende wet op het slachten, waardoor dit alleen met ministerieele toestemming zal mo gen geschieden, er toe leiden, dat althans de meest gebruikelijke rundvleeschsoorten weldra weer tegen behoorlijke prijzen te krij gen zullen zijn. Daarnaast kan binnenkort worden verwacht de beschikbaarstelling der eenheidsworst, waarop van regeeringswege een belangrijke toeslag zal Worden gegeven, zoodat ook de prijs daarvan bij de verbrui kers geen bezwaar zal ontmoeten. Mocht gelijk de Minister op 6 Febr. 1.1. den heer de Jong antwoordde door den thans genomen maatregel te weinig vee voor de slachtbank Worden aangeboden, dan zal tot inbezitneming .van vee moeten worden overgegaan. YAH HET BIMEJiHOE. Vergadering van Donderdag 14 Febr. Minister Cort van der Linden kwam inderdaad met de wijziging in het ont werp tot verbetering der onderwijzerssala rissen, welke hij in het vooruitzicht had gesteld. Hij voegde er natuurlijk de be paling aan toe, dat de Gemeentebesturen vóór Januari 1919 de salarissen der open bare onderwijzers opnieuw moéten regelen. Waarna de beurt was aan de amende menten op artikel 1. zoo vlug als de gedachte. Terwijl hij de teugels bijeen raapte, sloot de onbekende zelf het portier en viel als ontzenuwd in de kussens, echter een zegekreet versmorende. Thans, mompelde zij, ben ik gerust! mijn werk is gedaan, en nu vrees ik niets meer Maar een stem schreeuwde: Blijf staan, koetsier!blijf staan! 't Was Marcel Barrère. Ook hij was naar de rue Turbigo komen gesneld, als ■voortgedreven door een onweerstaanbaar voorgevoel. Van verre had hij de vrouw herkend, die hem ontsnapt was. Zij steeg in een weelderige koets! Zijn vermoedens waren dtis gegrond' Hij liep Zoo hard hij kon, roepende, gebaren makende. De onbekende liet het voorraampje om laag en met sombere oogen riep zij den koetsier toe: Sneller, Jean, sneller, als ge mijn leven redden wilt! De jcoetsier keerde zich half om en ant woordde: Mevrouw mag op mij rekenen, dat weet zij immers wel! Hij legde de zweep over zijn prachtigert Engelschen draver en het rijtuig schoot pijlsnel vooruit. De kreten van Marcel Barrère waren een gehuil geworden. Moord!.... moord!, .k» schreeuwde hij. 'Houdt den moordenaar!Maar houdt hem dan toch Wie?.... ;Waar?..»k (Wordt vervolgd.) iij 11 i i

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1