IliiBEL, RS, [gen. laehlnes. Dijk. -EN. ld? Noord- lastielk en ylleri be* Medici» Irdr. Oord). >p van ten Zaterdag 16 Februari 1918. No. 20 lkmaar I van i 1 0 In den H. Vastentijd publiök van N SLUIS, p. Gymnastiek, igymn. Masseur. tehoenhandsl rden ingewisseld. perken drank moeten ze evengoed in een It is veel goedkooper ipste en uitstekendste ;ude, trage ontlasting, ate spijsvertering, enz. Overal verkrijgbaar. jide-?ekela. (Gron.) SANK. M, 489. li. iterc. ZL tr, Lange- >iens bleek- 60 ps kilo. JINZAAD. rT1^T n jy dllilke prljzeiBe htordam 26s Aikpaar* 3. V?elk een woord uit den aanbiddelijken mond des Heeren: „Mijne ziel is bedroefd tot den dood toe." Giristus tocih moest een wonder doen om Zijn zielelijd en in den Mof van Oenthsémané mogelijk te makeni. Zijne heilige ziel'immers was vol maakt geluikkig en oneindig zalig. .Voor' Hem,die met God en in God onaf scheidbaar vereeriagd is, kon er geen ziels angst bestaan. Hoe. zoude die ziel hebben kunnen lijden, die niet slechte God aan schouwde en beminde, maar die met God één was, in de éénheid des Goddelijke» Persoons? De beulen konden Zijn heilig lichaam bespuwen en, kwetsen en geeselen en met doornen kronen en aan het kruis nagelen, maar Zijne ziel konden zij geen leed doen; Zijne ziel kon niet lijden, of Hij zelf moest haar doen lijden, Hij zelf moest b,aar het genot barer zaligheid onttrekken. Hij zelf moest haar de be- Wiustheid en het zefceiheiidlsgeivoel barer allerinnigste vereeniging met God om/te- men,; dan eerst kon zij benauwd en be angst worden, dan eerstt was zij zwak genoeg, 'om bedroefd te zijn tot den dood toe. En Jezus doet dat wonder Zijner ontfermende liefde; om onzentwil geeft Hij Zich, in den 'Hof der Olijven, aan dat wreede zielelijden' over. Hij laat Zijne ziel bedroefd worden tot dien dood toe. Moet ik ui nog opwekken, om innig deel te nemen aan de bittere droefheid, het wreede zielelijden en den bangen Jood- strijd van onzen lieven. "Jezuuist Zal er nog één ongevoelig blijven, bij dat treurtooneel in den Hof der Olijven?: .Jezus iin doods angst uitgestrekt op den grond, en met bloedig zweet overdekt; Jezuis klagend: „Mijne ziel is bedroefd tot den dood toe"; Jezus biddend en-smeekenid, dat de lijdens kelk Hem moge voorbijgaan, en dat alles .uit liefde tot ons,, om, te boeten voor oinize zonden! O, hier begrijp ik, eeraigsains althans, het woord van den H- Apostel Paul us: „Wie Jezus Christus niet lief heeft, hij zij gevloekt." Lijdende Verlosser! Laat dit harde von nis tegen niemand .onzer ooit worden uit gesproken, maar verlicht veeleer ons. ver stand en beweeg onis hart, opdat wij ten minste iets mogen begrijpen, iets mogen gevoelen, hoe ontzettend duur het won der Uwer liefde U is komen te staan, om voor ons te kunnen lijden, en verleen ons de genade van een jnimig medelijdén, dat zidh openbaart in oprechte boetetranen, De goddelijke matuur vam den Heiland belet nu niet meer, dat het lijden tot Zijne heilige en zalige ziel doordringt, dat zij beangst en bedroefd wordt tot den dood toe. Ach i Als men aan een ter dood, veroordeelden misdadiger al de folteringen deed zien, die hem zullen martelen; als men hem, vooruit al de pijnen kon doen voelen, die hij zal moeten lijden, met alles, wat zijn dood vreeselijk en afgrij selijk maken zal ach, "dat gezicht alleen zou in staat zijn, hem van schrik en van ontzetting te doen sterven. Zóó npehtans was bet inderdaad en in werkelijkheid gesteld met den gezegleindein Verlosser, toen Hij daar kermend' op den grond nederknielde, en had, 'dat todhl Zijn lij densuur mocht voorbijgaan. Toen reeds zag en gevoelde Hij al jd'e slagen, die men Hem geven zou jn Zijn aanbiddelijk aamgezidht; de roeden, die Zijn vleesch verscheuren en de doornen, welke Zijn slapen zouden doorboren i, e. w. al de wonden,, Waarmede Hij van het hoofd tot de voeten zou overdekt worden al hét bloed, dat uiit Hie vele, wijd'e én gapende wonden vloeien zou! Zie, de sterke God bezwijkt onder dat lijden. Daar valt Hij ter aarde neder en de angst Zijner" ziel perst ^een Bloedig zweet uit Zijfo gezegend lichaam1, en als druppelen van bloed valt het van Zijn aangezicht neder, en bevochtigt den grond rondom Hemi. O, Lieve Jezusi" Wat komt het wonder Uwer liefde U duur te staan: Hoe groot todh is Uw lijden met een armen zon daar, id'at Gij om mijnentwille bedroefd1, zijn tot den dood toe: Zal er dab voor den God van alle vertroosting geen verlichting te bekoman zijn? De barmhartige Hemelvader toch kastijdt en zalft: O, bij monde van Zijnen Profeet bad Hij geklaagd: „Ik riep, maar niemand gaf Mij antwoord; Jk zag in' het rond, maar er was niemand' om Mij te helpen." Wel 'gaat de goede Mester, tot driemalen naar Zijne uitverkorene Dis cipelen toe, die een „steenworp ver van Hem verwijderd zijn. Evenwel, niet om voor Zichzelven opbeuring te zoeken, maar omi voor bun geestelijk hel te zorgen. Eb, als Hij klagend tot hen spreekt: „Kunt gij dan niet één uur met Mij waken?", dan behelst dat woord geen verwijt, om dat zij Hem1 alleen laten in Zijn fijden, maar veeleer een® vermaning, dat zij zich, door waken en bidden, zullen voorbereiden tot den strijd, die ook hen weldta te wachten staait. Ach, neen Voior zieleleed kan menséhelijke troost niet baten. Wie oo.it zijm hart samengenepen voelt door angst en "zieleswiait hij vatte op zijne knieën, en heffe zijne oogen naar dein Hemel, en strekke zijne armen tot God uit, en hij zal ondervinden, dat üe Heer os de Vader der bediroefdleni en de Trooster der bedhiikteuc &fj God, J>ij Zijnen hemelschen .Vader alzoo, zal ook onze Heiland hulp kunnen vinden in den feilen doodstrijd Zijner afge- folterde ziel. Of, zou Hij, die allen, welke belast en beladen zijn, tot Zich roept, om dien last af te nemen, zou Hij zelf te ver geefs naar eenige verkwikking uitzien? Ach! Geachte Lezer en Lezeres! Ik aar zel 'h(et vreeselijke woord uit te spreken; Neen, ook bij God, den Vader van barm hartigheid, vindt de Zoon geen bijstand in Zijnen doodsangst; Hij is nu niet meer de Zoon van Gods welbehagen, maar het kind van Gods gramschap. Hetzelfde smartgevoel, hetwelk Hem aan het kruis de jammerklacht ontlokte: „Mijn God! Mijn God! Waarom hebt Gij Mij verlaten?", datzelfde gevoel pijnigt en foltert nu Zijne lijdende ziel. Hier, op dit oogenblik, is Jezus het Lam Gods, dat de zonden der wereld draagt, op Hem heeft God de ongerechtigdheid van ons allen opgelegd. O! Als de goedertie ren Verlosser Zijn hoofd opbeurt en Zijne oogen rondom Zich slaat: ziet Hij niet alleen al het lijden dat Hem wacht, maar ook ziet Hij al die boosheid en al die snood heid. welke op Hem geladen is, en waar voor Hij de gerechte straf dragen moet. 't Is die ondragelijke last onzer zonden, die Zijne ziel zoo bedroefd maakt tot den dood toe en een bloedig zweet afeischt uit al Zijne porieën. De driewerf heilige God. Die al weldoende rondging, ziet Zich be laden met al de gruwelen der afgoderij, met al de hemeltergende godslasteringen, met Sabbathschennis, met opstand tegen het gezag, met moord en doodslag, met dronkenschap en onkuischheid, met ontelbare onrechtvaardigheden, met haat en nijd, met laster en eerroof, met tal van heiligschen nissen i. e. w. met alles, wat de boosheid der menschen ooit tegen Gods, oneindige majesteit en goedheid bedreven heeft. Al die gruwelen zijn op Jezus geladen; en beangst en bevend en sidderend, als had Hij Zélf al dat kwaad bedreven, zóó staat Hij voor de heilige oogen van zijn hemel schen Vader, nu geen Vader meer, maar een beleedigd God, maar een vergramd Rechter, maar een strenge Wreker van het kwaad, Die de straf der zonde, in al hare zwaarte, op Zijnen Zoon doet neerkomen, en de groote schuld van Hem afvordert tot d'en laatsten penning, Die Hem ver- oordeelt den kelk van Gods verbolgenheid te drinken tot den laatsten druppel toe. Ziedaar de voornaamste reden van Jezus' zielesmart, van Zijn doodsbenauwdheid, van Zijn bloedig zweet: onze zonden, om die zonden, welke gij al lachende bedrijft, schreit uw Jezus bloedige tranen. Gij schertst en dartelt, of doodzonde kinderspel ware, terwijl uw Jezus klaagt en kermt. Gij zingt en verlustigt Ui in spel en dans, alsof het een bagatel ware God te beleedigen, terwijl uw Jezus plat ter aarde ligt uitgestrekt, met Zijn heilig aangezicht op den grond, badend in zijn bloed. Ach zondaar! Ach zondares! leer dan tocb hier ten minste, welk een ontzettend kwaad de zonde is; leer hier ten minste uwe zon den verfoeien, die gevloekte zonden, welke de oorzaak zijn geweest van Jezus' naam loos lijden en onuitsprekelijke smart. Erken en beken uwe schuld, uwe allergrootste schuld, en smeek om de genade van een waar en oprecht berouw, en betuig uwen Verlosser: „Lieve Jezus, Die met bloedige tranen onze zonden beweend hebt, geef dat ook wij weenen over het kwaad, dat wij gedaan hebben. Bedroefde Jezus! maak ook ons bedroefd over onze zonden. Alkmaar, den lóen Februari 1918. M. P. A. OOMS, D.P. ALKMAAR. MACHINISTEN-EXAMEN. Bij het op 14 Februari te 's-Gravenhage gehouden examen js geslaagd voor diploma A, de heer J. van der Borden, alhier. Aan den heer J. van der Borden werd door de examen-commissie het werk van prof. A. D. F. W. Lichtenbelt geschonken voor zijn zeèr goed afgelegd examen. HET IN EXPLOITATIE BRENGEN VAN TERREINEN VOOR HANDEL EN INDUSTRIE. In Café „Central" hielden Donderdag avond üe Alkm. Vereen, v. d. Handeldr. en Industr. Middenstand en „de Hanze" een gecombineerde vergadering ter bespre king van: Het in exploitatie brengen van terreinen voor Handel eij Industrie. De Voorz., de heer W. v. Vuure, opende de vergadering, heette allen welkom, in het bijzonder de Commissie van Advies tot het in exploitatie brengen van terreinen voor handel en industrie. Voorz. sprak de hoop uit, dat de besprekingen dezen avond ge houden. tot resultaat mochten lefden. Hierna werd het woord gegeven aan den inleider, den heer G. Cioeck, die in een mooie en alleszins duidelijke en begrij pelijke rede de belangen van den midden stand bij die plannen aantoonde. Spr. zette in den breede uiteen, wat door den heer Knoppers e. a. over de handelsbelangen van onze stad is geschreven. Hieruit blijkt duidelijk, dat men een open oog moet heb ben voor de belangen van onze stad, Een veem achtte spr. van groot belang voor den middenstand, omdat een veem een on dernemer in staat stelt, met weinig kapitaal handel te drijven. Spr. stelde in het licht, dat verschillende kleinindustrieën gevestigd zijn in huizen, waar zij zijn onderworpen aan de voorschriften van de Hinderwet, terwijl het vervoer der producten vandaar ook vele moeilijkheden ondervindt. Een groot industrieel hier ter stede heeft zijn fabriek aan een gracht en zijn opslagplaats aan het andere einde der stad. Spr. was van meening, dat het op den Weg der gemeente ligt de klein-industrie te helpen. "Hoe krach tiger de klein-industrie zich ontwikkeld, des te meer zal de welvaart in onze stad toe nemen. Ook moet meer samenwerking met de Ambachtsschool tot stand komen, ter verkrijging van. vakkundig personeel. En wanneer de droogmaking der Zuiderzee tot stand komt, dient Alkmaar vóór dien tijd voor goede verbindingswegen te zorgen. Dan sprak de spr. over het onder, één dak brengen van verschillende bedrijven. Spr. achtte dit voor schoenmakers, kleer makers en sigarenmakers best mogelijk. Spr. achtte het ook van groot belang voor onze stad, wanneer hier een goederenbeurs, werd opgericht, niet alleen voor onze stad, maar ook voor kooper en verkooper. Men denkt steeds aan "de schoonheid van onze stad, maar laat men ook den Weg openen voor de industrie. Hoe meer handel, hoe meer vertier! 1 De oprichting van een veilingsgebouw, bollenbeurs enz. getuigen wel, dat de handel in Alkmaar zal komen. Het welslagen vat de plannen van den heer de Lange hangen voor een groot gedeelte af van den mid denstand. Spr. wees op de goede inrichtingen van onderwijs hier ter stede, als R. H. B. S., Gymnasium, Ambachtsschool en vooral niet te vergeten: de Handelsschool. Als onze stad zich niet uitbreid, Wanneer geen jonge krachten komen, dan gaat Alkmaar als han delsstad te niet en wordt zij, zegt spr., het mooie stadje aan den duinrand. De middenstand zal goed doen, aan de Com missie van Advies tot het in exploitatie brengen van de plannen te berichten, dat hij zjjn volle sympathie uitspreekt met dc plannen. Onder luid applaus eindigde dc heer Cioeck hiermede zijn gloedvolle rede. De heer de Wit, als voorzitter van de Commissie van Advies, zeide, dat de com missie dankbaar de uitnoodiging tot bij woning dezer vergadering had aanvaard en met belangstelling de gloeiende rede van Hen heer Cioeck te hebben géhoord, waar voor hij den inleider dank bnicht. Spr. sprak de hoop uit, dat deze plannen tot bloei der gemeente tot stand mochten komen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen Werd door één gebruik gemaakt. De heer Joh. D. Appel vroeg, of de be doeling van de commissie was voor boek drukkerijen b.v. één of meerdere paviljoe nen te bestemmen. De heer de Lange antwoordde, dat hij de vraag van den heer Appel wilde omkeeren. n.l. wat zouden de boekdrukkerijen in deze het beste achten? Het doel van de com missie is niet het doorzetten van een "be paald plan, maar het plan dient slechts als basis, terwijl de details van de gemeente naren zelf moeten komen. Daartoe zijn 300 circulaires verzonden, Waarop de commissie reeds een groot aantal antwoorden heeft ontvangen, Welke zij samenvat in een rap port. Spr. hoopte, dat de bescheiden zaken, „de kleine Iuiyden", zich ook zullen laten hooren. De commissie zal gaarne bereid zijn, ook met hunne antwoorden al zijn deze dan wellicht niet zoo mooi gesteld rekening houden. Anderen, zegt spr., heb ben zich bepaald tot de zaak op heden, maar laten zij toch aan de toekomst denken. Mocht men van meening zijn, dat andere terreinen geschikter zijn, dan zullen ook deze terreinen de belangstelling van de commissie hebben. Hierna dankte de Voorzitter, ook mede namens „de Hanze", den heer Cioeck en de commissie en sloot met een opwekkend woord deze belangrijke vergadering. GEVONDEN VOORWERPEN. Twee medaillons, een militaire broek, een doosje tandpoeder, twee petten, een bril in étui, een huissleutel, twee rozenkransen, een hondje, vier tafelmessen, een blauwe dames hoed, eenig geld, een portemonnaie inel eenig geld, een jongensjas,, een mondorgeltje, een étui met schrijfgereedschap, een pak stroo en een wandelstok. BLAAT3EL1JK NIEUWS. 'T VELD. R. K. Kiesvereeniging. Onder voorzitterschap van den heer F. Jong hield de R. K. Kiesvereeniging Dinsdagavond een vergadering in café Wed. Bruin. Na opening met den Chr. groet geeft de Voorzitter zijn vreugde te kennen over de talrijke op komst oiidanks de late ontvangst der con vocatie. Hierna geeft de Voorz. het woord aan Mr. Paul van Sonsbeeck, Burgemeester van Egmond-Binnen, die een lezing zou houden over Algemeene Politiek. Spr. zegt, dat het voornaamste Wat het tegenwoordige Parle ment tot stand heeft gebracht, le. wijziging van art. 192 van de Grondwet, waardoor de gelijkstelling kwam tusschen openbaar en bijzonder onderwijs; 2e. algemeen kies recht en passief vrouwenkiesrecht; 3e. het nieuwe kiesstelsel. Spr. behandelt eenige puntert van het concept-program der Katho lieken. o. a. onderwijs en bewapening. Daar na geeft spr. een mooie en zeer bevattelijke uiteenzetting van de E. V., toegelicht door eenige aanschouwelijke voorbeelden. De Voorz, dankt spr. uit naam van het bestuur. Hierna neemt de ZeerEerW. Heer Pastoor der Parochie het woord. Hij zegt, dat op sommige groslijsten der R. K. Kiesvereeni- gingen voor de a.si Kamerverkiezingen na men staan, die er niet hooren. Mannen, waar Roomsch Nederland reeds veel aan te dan ken heeft, komen er soms niet op voor, ter wijl een „godheidje" van een bepaalde plaats als no. 1 voor komt. Hij acht dit zeer verkeerd. Om de Katholieke zaak goed te behartigen, moeten met veel zorg zeer ont wikkelde mannen in de Kamer gekozen wor den. De uitslag van de verkiezing van het Kieskringbestuur wordt nog niet bekend gemaakt, omdat er bijna geen kiezers van N. Niedorp aanwezig waren. De notulen van de vorige vergadering worden onveranderd goeddgekeurd. "Bij de rondvraag zegt de [Voorz, o,a., dat er oók geschriften over E. V. gratis onder dc kiezers worden verspreid. Hierna dankte de Voorz. allen en wordt de vergadering met den Chr. groet ge sloten. „De Jonge Garde." Dinsdag 12 Febr. werd door de R. K. Prop.-club „De Jonge Garde" een goed geslaagde feestdag gehouden. 's Morgens werd een H. Mis opgedragen, waaronder algem. H. Communnie der leden, waarna de feestviering werd gehouden in het lokaal van den heer C. Jong te Zijde wind. Het tooneel der „'Jonge Garde" voerde een drietal welgeslaagde blijspelen op, ter wijl door den WelEerw. Heer H- Henning, Kapelaan te Den Helder, een mooie duide lijke lezing werd gegeven over het onder werp: de R. K. Propaganda. ZijnEerw. toonde aan, hoe het leven van onzen Lieven Heer een aanhoudende propaganda is ge weest: hoe Christus ons daarin steeds is voorgegaan; redenen, Waarom wij ons niet moeten schamen openlijk propaganda te ma ken. De groote opkomst en de ruime giften bewijzen wel de sympathie voor deze echt Roomsche wijze van feestviering, waarvoor een woord van hulde niet misplaatst is, aan allen, die hiertoe hebben medegewerkt. OUDORP. R. K. Damestooneelclub. Dins dagavond gaf de Damestooneelclub der Ma ria-Vereeniging een feest-uitvoering voor de leden van onze Katholieke Vereeniging. De heer Bleeker opende de bijeenkomst met een toepasselijk woord. Daarna werd op gevoerd „De Hemelsehe Altaarwacht". Van begin tot eind werd dit keurig af gewerkt. Zoowel het gezongene als het gesprokene waren zuiver en duidelijk ver staanbaar; de co9tumeering was geheel passend voor het stuk. Men kon zien, dat met ernst en onder goede leiding dit moei lijke. diepzinnige stuk was ingestudeerd. De zeldzame stilte van de eivolle zaal met toehoorders tot een daverend applaus aan het einde bewezen dit ten volle. Het dank woord na afloop door den heer Bleeker gesproken, was dan ook wel verdiend. R. K. Propagandaclub. [Woensdag avond j.l. vergaderde onze Prop.club. De agenda Werd ylug afgewerkt en de bespre kingen waren nuttig en leerzaam. Het vorig jaar Was het ledental geslonken, en was de actie verflauwd. Met vreugde bemerkten wij, dat met nieuwen ijver dit jaar is ingezet en allen bezield zijn met lust en kracht om te propageeren voor het schoone doel: ons echt Roomsch Katholiek leven. Een groot arbeidsveld ligt thans open. Verkiezingen komen aan allen kant. Door verspreiding van brochures en geschriften valt er veel nuttig werk te verrichten. Verder door woord en daad ons heilig geloof te ver dedigen, is het ideaal, waarvoor een pro pagandist ten strijde trekt. Moge de paro chianen het nuttige van hun werken inzien, door milden steun en ook door zich als lid op te geven, zich het tot een eer rekenend, in hunne gelederen geschaard, mede te wer ken voor den bloei van onze parochie, en onze belangen te verdedigen tegen den altijd loerenden vijand. Na een opwekkend woord door den Gees telijken Adviseur werd de vergadering met gebed gesloten. HEEMSKERK. Ingerekend. Dinsdagmorgen gelukte het der politie om M. S-, vroeger alhier woonachtig, in de woning van een zijner familieleden gevangen te nemen. Verdacht van diefstal van fietsen, was hij in ver zekerde bewaring gezet in 't Raadhuis te Wijk a. Zee en Duin, doch wist daar uit te breken. Van Heemskerk is hij naar Haar lem gevoerd. In beslag genomen. Bij den heer H. S. is door de politie huiszoeking gedaan en een partij koffie, thee, cacao en fiets banden in beslag genomen. Benoeming. Tot onderwijzer aan de O. L. School is na 't intrekken der solli citatie door den heer Neijsse, benoemd de heer .Knipper uit Venlo. Ongeluk. Bij het spelen met de koe brug bij de tramwagen op Noordorp kreeg bij ongeluk 't zoontje van den heer Zon neveld de brug op zijn been, dat deerlijk gekneusd werd. URSEM. K i e s v e r e e n i g i n g. Da R. K. Kies vereeniging „Recht en Plicht" hield op 13 Febr. een algem. vergadering bij Oudejans. De Voorz. opende de vergadering mét den Chr. groet en riep de 83 opgekomen leden een welkom toe; Waarna de notulen \tfTrden voorgelezen en onveranderd vast gesteld. Alsnu was aan de orde vaststelling van een nieuw reglement, hetwelk bijkans eens luidend is met het oude: nieuw o.'a. is, dat gemeenteraadsleden geen bestuurslid van de Kiesvereeniging mogen zijn; dat het be stuur gekozen wordt en zoo noodig zich aanvult op dezelfde wijze als ons nieuwe kiesstelsel dat aanduidt. Dat het bestuur zal bestaan uit 7 leden en 5 reserve-leden (gekozen zouden worden; nadat over 't een en ander eenige inlichtingen waren gegeven, werd dit nieuwe reglement door de Alg. Verg. bij acclamatie aangenomen. Hierna s: rak de Z.Ew. Heer Pastoor het scheidende bestuur eenige waardeerende woorden toe. Tot bestuursleden werden gekozen de hee ren: Burgem. Lomme, C. Schouten, H. Commandeur, J. Veldboer, J. Koopman, Tuinstra en J. Ruijter en tot reserve-leden de heeren: Jb. Mulder, P. Deen, H. Am- merdorffer, B. Lenting en J. 'Stam Jr., die allen hunne benoeming aannamen. Tot afgevaardigden ter Alg. Verg. werden gekozen de heeren Burgem. Lomme en H. Ammerdorffer. De verkiezing van een candidaat voor het Hoofdbestuur zal later bekend gemaakt worden. Bij de rondvraag merkte de heer Ammer dorffer op, dat het distpet Hoorn zich aan grove ondankbaarheid schuldig maakte door Waar vroege ren candidaat voor de Tweede Kamer, den heer Wesseling, nu geheel en al te vergeten. Ook sprak de heer A. er zijn spijt over uit, dat de Kies kring Den Helder de gemeente Ursem een voudig .had vergeten voor het vaststellen van de groslijsten; wel werd aan ons ge dacht, als er contributie en extra-contributie geheven moest worden. Burgem. merkte op, dat als bijzonderheid onlangs in de courant stond, dat in een Brabantsch dorpje alle Katholieken op één na lid van de kiesvereeniging waren; hij hoopte, dat door eendrachtige samenwerking eerlang een bericht in de courant mocht komen, dat er in N.-Holland een dorpje is waar alle Katholieke kiezers lid van de kiesvereeniging zijn; en dat Urscm dat eerste dorp mocht wezen! De ;h!eer v. Berkum begreep, dat het nieuwe bestuur van de kiesvereeniging veel te doen zou hebben, maar wenschte van het bestuur een ontwerp van actie voor de Gemeenteraadsverkiezing, en dat door de raadsleden te laten onderschrijven, opdat de kiesvereeniging wete dat die Kath. actie tot eenig resultaat zal leiden; het hierop volgend applaus bewees, dat de vergadering met de idéé van den heer v. Berkum ac- coord ging. Thans dankte de Voorz. al de opgekomen leden en vooral hen, die dezen avond op welgemeende wijze de belangen van de kies vereeniging hadden voorgestaan en sloot de vergadering met den Chr. groet. Sluisbouw. Op 14 Febr. hield men in café Kok te Rustenburg een vergadering om te komen tot den bouw van een sluis aldaar. De EdelAchtb. Heer Bos, die deze vergadering presideerde, sprak er zijn leed wezen over uit, dat er zoo weinigen van de uitgenoodigden aanwezig waren; hij wist niet. of de belangstelling verminderd of dat men vreesde opgaaf te doen van eventueel verlangde bijdrage, ook speet het Zijn E.A. dat de heer Verburg door zWare ziekte niet aanwezig kon zijntoch meende Z. E.A. nog niet geheel en al van de zaak te moeten afzien; spr. hoopte met deze ver gadering weer iets verder te komen; waarna de EdelAchtb. Heer Lomme de notulen las, die onveranderd werden goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken, van eenige gemeenten en waterschappen toezegging van geldelijken steun voor den sluisbouw; weer andere, die meenden er geen belang bij le hebben; de Voorz. vroeg of de Secr. kon opgeven hoeveel er met beslistheid Was toegezegd. Uit de opgaaf van den Secr. bleek dit al een belangrijk bedrag te zijn; de Secr. noemde nog de besturen yan 19 corporaties, die allen direkt of indirect be lang bij den Sluisbouw' hadden en waar van nog geen toezegging verkregen was: De Voorz. vreesde, dat door prijsstijging van alle materialen Geestmer-Amhacht met een garantie van f4000 per jaar het werk thans niet meer zou uitvoeren. Voorz. stelt voor, de verschillende besturen, die reeds subsidie's hebben toegezegd, te vragen of zij hun toezegging tot April willen gestand doen, want volgens besprekingen in de vorige vergadering had nu eigenlijk een be slissing moeten vallen; en door afwezigheid van zoo velen moeten We weer wachten. De Ed. Achtb. Heer van der Steen zegt 7 jaar gewacht fe hebben op de tram WognumSchagen en 38 jaar op de sluis! alhier is men dus het Wachten wel gewoon; ook de overige heeren hebben nog wel zes weken geduld. Bij de rondvraag zegt de heer Spaans, dat de polder Mijzen zijn toezegging büjft gestand doen. De heer Van der Steen hoopt nog, dat de sluis tot stand zal komen; in de vorig'e druk bezochte vergadering was men zonder uitzondering van de noodzakelijkheid van een sluis alhier overtuigdnaar zijn meening was de geldkwestie oorzaak, Jat zoovelen thans afwezig waren. De heer Kroon vraagt, of sommige in gelanden van de Schermeer zich nu ook terugtrekken. Allen nog eens aan te schrijven werd het beste middel geacht, pm dat te weten te komen. De heer Wartenhorst zal de plannen zoo ver klaar maken, dat, als er in de April- vergadering besloten wordt tot 'den sluis bouw over te gaan, ook dadelijk uitvoering aan dit plan gegeven kon worden, want met het oog op He waterloozing kan dit werk niet in den herfst begonnen worden. Burgem. Lomme zegt meer verbaasd dan teleurgesteld te zijn over de afwezigheid van zoovelen, die toch vroeger getuigden veel belang hij de zaak te hebben, bij hoopte alsnog, dat die belangstelling levendiger mocht Worden en zich uitbreiden. Ook bracht spreker dank aan de Voorz., Burgem. Bos, voor al zijn moeite aan deze zaak gewijd, en wenschte, dat de Voorz. nog eens goede resultaten van zijn bemoeiingen mocht zien. De Voorz. dankte Burgem. Lomme voor diens streven in 't algemeen belang in deze aangelegenheid, en hoopte, dat de zéak niet in den doofpot terecht zou komen; Wijst op de prettige en aangename wijze, waarop steeds vergaderd ishij hoopt nog eens en met meer succes over 'deze zaak bijeen te komen en sluit, de vergadering. WORMERVEER. Levensmiddelen. In de week van 18 tot en met 23 Februari zijn op onder staande blauwe bonnen de daarachter ge- noefnde regeeringsgoederen te verkrijgen: Bon 43 zandaardappelen 1 K.G.; bon 44 peulvruchten 1 H.G.bon 45 zandaardap pelen 2 K.G.bon 46 gort i/2 'H.G.; bon 47 peulvruchten 2 H.G.; bon 48 vet 2 H.G.; bon 49 kleiaardappelen 1 K.G. 'Voor zieken en zwakken op "de volgende groene bonnen: No. 9 gort 1 H.G.; No. 109 rijst 1 H.G.; No. 209 vet 1 H.G. Het menu van de Gemeentelijke Centraie keuken voor de volgende week luidt: Dins dag selderijsoep; Donderdag stamppot aard appelen meT uien, tegen inlevering van "bon 43; Zaterdag erwtensoep tegen inlevering van bon 44. Afhalen der maaltijden van 11.30 tot 12.30. Op de oranjebonnen 1 tot en met 7 zijn de volgende week verkrijgbaar 1 L'. melk ad 11 cent. Het rantsoen voor de overigen is 1 dL. of 0.1 kan per persoon en per I l N U blJ éüi "~~"1 ■■■hV

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 5