No 22 Donderdag» "21 Februari 1918 12e Jaargang Uitgave vari de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Bur.: BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. ABONNEMENTSPRIJS:. DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, R K ftjEUWS» EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND DONDERDAG EN ZATERDAG. ADVERTENTIÊN: De Broodvoorziening Een edel Hart, Per kwartaat franco huis. i 1.15 Met getll.' Zondagsblad bij vooruitbetaliqg. Afzonderlijke nummers: van de courant van het Zondagsblad f1.55 f 0.05 10.05 Van 1—5 regels10.62» Elke regel meerf 0.12« Reclames per regel1 0.35 Kleine adv.: 30 woorden bij vooruitbet. 10.40 II. (Slot). Door de verwerking van aardappelen tot aardappelpoeder in plaats van tot aard appelmeel, verkrijgt men dus niet alleen een tweemaal zoo groote opbrengst, maar ook nog een product met veel hoogere voedingswaarde, omdat hst eiwit, de zouten en de vetten niet verloren zijn gegaan. Dit laatste is zelfs van zooveel belang, dat brood, wsarin aardappelpoeder is gemengd, meer eiwit bevat dan gewoon zuiver tarwe brood en voedzamer wordt geacht. Wanneer dus de aardappelen worden gedroogd en daarna gemalen en voor de broodbereiding bestemd, dan wordt het door het hoogere rendement mogelijk, de beperking van het broodrantsoen te doen vervallen, althans de elfuaagsche broodkaart wederom terug te brengen tenminste op een negendaagsche, mede op grond hiervan, dat uit meel, vermengd met aardappelpoeder meer brood kan worden gebakken dan uit meel, vermengd met aardappelmeel, Het behoeft dus geen verwondering te baren, dat alle autoriteiten die met de zaak op de hoogte werden gesteld, zich ten slotte eenstemmig voor het drogen van aard appelen ten behoeve van de broodbereiding uitspraken. Aardappelmeel zou daarvoor niet meer worden gebezigd. Het logische gevolg van deze beslissing had natuurlijk moeten zijn, dat de Regee ring zich met de groentendrogers in ver binding had gesteld om tot overeenstem ming te komen omtrent de voorwaarden waarop aardappelen zouden worden ge droogd. Immers de groentendrogers hebben de aandacht op dit punt gevestigd. Zij hebben altijd aardappelen gedroogd, dus het is niet meer dan billijk dat de groentendrogers daarmede werden belast, temeer, daar hunne inrichtingen daarvoor kant en klaar in ons land aanwezig zijn. Inplaats daarvan stelde de Regeering zich in verbinding niet de dextrine-fabrieken en de aardappelmeel-fabrieken en verzocht aan deze lichamen om te overwegen, of hunne fabrieken zoodanig konden worden omgebouwd, dat zij voor het drogen van aardappelen geschikt werden. Maanden gingen door deze onderhande lingen verloren en ten slotte was het ant woord negatief. Volgens geruchten vroegen de aardappelmeel-fabrikanten voor iédere 100 K.G. aardappelpoeder een bedrag van f 100.—. Ka het negatie ve antwoord der aardappel- meel-fabrikaslen begon de Regeering weer aan de gtoentendrogers te denken. Besprekingen werden geopend en het bleek, dat de groentendrogers zich bereid verklaarden om voor f 35.100 K.G. aardappelpoeder te leveren. De Regeering verstrekte daarop aan het Rijksbureau voor de Distributie van Graan F.EU.ILLEIQN, Omgewerkt naar het r a n s e h. 7, Wij zijn niet verzekerd!,... jammer den zij; wij verliezen al wat wij bezitten!' Ik had voor minstens- vijf duizend frank besteld goed in mijn werkkamer! zeide een klein fabrikant van kunstblade ren. Ik hen geheel ten ondergebracht! En hij rukte zich de haren uit 't hoofd, terwijl een ander, die snuisterijen van schelpjes vervaardigde, met bleek gelaat en sombere oogen antwoordde: Zoo is 't ook met ons gesteld! Nog maar sedert drie maanden werkten wij voor ons eigen en het zaakje begon te draaien. Nu zijn we naar den arme!Ha! die rampzalige drinkster! Beschuldig haar niet, zei een andere. Zij betaalt hare ondeugd met haar leven. Is zij nog niet teruggevonden? Neen. Men heeft haar nog niet kun nen buitenbrengen. De man, die het meisje redde, en de pompiers, zijn nog wel vier keeren binnen 't huis gedrongen, maar vruchteloos. Moeder Foulon lag waar schijnlijk in den winkel haar roest uit te snorken, toen de brand uitbrak. Men zou zeggen, dat het vuur ver mindert. Komaan, buurman, gij woont op 't derde, uwe schelpjes zijn gered! Inderdaad, de opstijgende rook was1 min der zwart; hij geleek niet slecht aan wol ken beschenen door Bengaalsch vuur; in de vensteropeningen was het vuur niet meer en Meel en de Rijkscommissie van Toezicht op de Aardappelvereeniging de opdracht, om een overeenkomst te ontwerpen, hou dende de voorwaarden, waavop de drogers met het drogen der aardappelen zouden worden belast. Toen de voorwaarden in concept gereed lagengeschiedde het ongelooflijke en gewerd den drogers de mededeelingdat er geen aardappelen meer genoeg warén om deze te drogen en voor de broodbereiding te be stemmen. Wat blijkt het geval geweest te zijn? Gedurende de onderhandelingen hebben de aardappelmeel-fabrikanten (het is nog niet opgehelderd op welke wijze) weten te be werken, dat de Regeering aan hen een 305 miliioen K G. aardappelen (ruim dertigt duizend waggons) heeft gegeven, om deze tot aardappelmeel te verwerken. Deze 305 miliioen Kilogram aardappelen hebben, tot aardappelmeel verwerkt, een opbrengst gehad van ongeveer 42 miliioen K.G. Supra Meel. Waren deze aardappelen gedroogd en tot aardappelpoeder verwerkt, dan zou de op brengst zijn geweest 75 midioen K.G, of wel 33 miliioen K.G., zegge 3300 waggons meer, dan bij verwerking tot aardappelmeel. Wanneer men dan nog rekening ermede houdt, 'dat het vochtgehalte van aardappel meel is 20 o/o en van aardappelpoeder slechts 10 o/o dan blijkt, dat het totaal verschil bijna 40 miliioen K.G. bedraagt. Per dag heeft de Nederlandsche bevol-1 king ongeveer 1.2 miliioen Kilogram meel nooiig. Door het verwerken van deze aard appelen tot aardappelmeel is de Nederland sche bevolking derhalve van de brood voe ding voor meer dan één maand verstoken. Houdt men in gedachtes, dat de nieuwe oogst eerst omstreeks Augustus 1918 dus na vêrloop van 9 maanden ter beschik king is, dan had het broodrantsoen met tenminste 1/9 gedeelte kunnen worden verhoogd en had de kroodkaart tot 10, ja wellicht tot 9 dagen kunnen worden terug gebracht. Door de verwerking tot aardappelmeel zijn de voor de Nederlandsche bevolking ono7itbeerlijke voedingsstoffen in de kanalen en wateren van Groningen terecht gekomen en daardoor is het ten slotte onmogelijk gewordcji het broodrantsoen te verhoogen hetgeen anders zeer zeker zou zijn geschied. Wij gelooven, dat in deze zaak ophel dering meer dan dringend noodig is. Den producent, wordt van veel tekorten de schuld gegeven, terwijl hieruit toch duidelijk blijkt, dat, al geeft de Regeering opdracht de aardappelen te laten drogen, er „mach ten" zijn, die vóór dat de uitvoering dier opdracht geregeld is, van hun „bevoegd heid" misbruik maken en de Regeering voor een feit stellen. Nu ook Minister Posthuma ten opzichte van de broodvoorziening pessimistisch wordt; nu het ernstig te bezien staat, of zoo rood; de vonken werden zeldzamer en vlogen zonder gerucht weg. De stoompomp ronkte maar voort; de bevelen der officieren weerklonken nog; maar stilaan verminderde de angst; onge twijfeld liep de brand ten einde, vefblee- kende in den eersten schijn van den opko menden dag. Maar 't was wel acht uur, eer dat Ros>e- iin .en de pompiers den winkel konden binnendringen en onder het nog rookende puin het half verkoolde lijk van .Clémence Foulon ontdekten. Door een buitengewoon toeval had de marmeren toogplaat haar gedeeltelijk van totaal verbranden bevrijd. Aan hare zijde lag een ijzeren, zwart geblakerd maar onbeschadigd koffertje. Het lijk oplichtende, vond men insgelijks een boek, dat het vuur gespaard had, nog altijd dank aan de marmeren toogplaat. De buren herkenden het boek, waar de Winkelierster de kleine rekeningen der ge- buren in opteekende. Al het overige lag in as het waren on kennelijke overblijfselen waar de pompiers de lansen hunner pompen op richten. Inderhaast werd een draagberrie ge haald en er 't lijk der verongelukte op ge legd. En ,w.at gaat er van 't kleine meisje worden? werd er algemeen gevraagd. Moeder Clémence wais van buiten, zij had te Parijs noch bloedverwanten, noch vrienden en nooit siprak zij over familie, zei de portierster. - Arme kleine! voegde een vrouw er traanoogend, bij, nog een voor het Gesticht de? Vondelingen!,,,, de bestaande broodvoorziening kan ge handhaafd blijven; nu heeft het volk ook recht te weten, hoe het komt en aan wie het te wijten is, dat zooveel voedsel ia dezen benarden tijd verloren kon gaan. Als er niet is, „verliest de keizer zijn recht" en zullen wij de ontberingen dragen overtuigd "als wij dan zijn, dat al wat mogelijk is, voor de levensmiddelenvoor ziening gedaan wordt. Wil de Regeerir.g echter onze medewer king hebben, dsn moet dergelijk geknoei onmogelijk worden gemaakt en de „andere Regeeringslastgevers" worden beperkt in hun macht. R. VERLICHTING. Er is eetfige orde gekomen in den chaos van voorstellen en amendementen en motie's tot verbetering der onderwijzerssalarissen. En dankbaar kan worden geconstateerd, dat den onderwijzers eenige verlichting werd geboden in deze van nood en duurte be zwarende tijden. De Kamerzitting van Dinsdag heeft deze „eenige orde" bewerkt en den onderwijzers deze „eenige verlichting" geschonken, - waarom wij deze Kamerzitting (wij zijn zoo geheel ongewoon aan vruchtbare debatten over de onderwijzerssalarissen!) een wèl gedenkwaardige Kamerzitting achten. Wat er dan eigenlijk besloten werd? en hóe zulks geschiedde? Men luistere naar het verslag; het is zeer leerzaam Het amendement-Ketelaar, betoogende om alle onderwijzerssalarissen, zoowel die der openbare als der bijzondere onderwijzers, te verhoogen met f 100, werd aangenomen met 4835 stemmen. (Zuiver Links tegen Rechts, alleen de heer Bichon (Chris- Hist.) stemde voor. Door deze beslissing werden weliswaar alie salarissen met f 100 verhoogd, doch aan den achterstand in salarieering tus- Sichen de bijzondere onderwijzers en hun openbare collega's werd in 't geheel niet tegemoet gekomen. En ook de minimum lijders onder de openbare onderwijzers moeten onder het stelsel Gort een paar honderd gulden meer ontvangen hebben. De heer v. d. Molen ondernam een po ging om aan deze onbillijkheid een einde te maken en diende een voorstel in, waar bij het systeem van de Regeering wordt vereenigd met dat van den heef Ketelaar, zoodat niet alleen alle onderwijzers vol gens dit voorstel f 100 meer zouden krij gen, doch ook aan de minimum-lijders belangrijk zou worden tegemoet gekomen. Minister Cort v. d. Linden, die de herleving van den schoolstrijd aan den vooravond der verkie zingen een zeer bedenkelijk ver se h ij n s e 1 achtte, ondersteunde het voorstel-v. d. Molen met klem, waarbij hij betoogde, dat de Linkerzijde met de aan- Op 't gerucht der kreten, geslaakt toen 't lijk werd buitengebracht, was Laure Ro- selin naar beneden gekomen. -Marie naar 't Gesticht der Vondelin gen!.... mompelde zij, haren man smee- kende en weenende beziende. O, neen, dat niet, zou ik denken!.... Wilt gij haar bij u houden? vroeg de brave kerel. De jonge vrouw knikte bevestigend. Ligt ze bij Mauriae? Ja. Zij heeft geweldige koorts. Wij zullen haar wel genezen. Dat zij blijve waar gij haar gebracht hebt! Laure slaakte eenen vreugdekreet. Maakt u niet ongerust nopens de kleine, sprak zij tot de geburen; mijn brave echtgenoot stemt er in toe. dat ik haar in huis neme en met mijn jongetje grootbrenge! Ik zal hare moeder wezen! En weenend van blijdschap, trok Laure haren man meide naar hun klein kwartier, waar Maurice waakte over zijn nieuw zusje, dat in zijn eigen bedje lag, terwijl op de 'binnenplaats de buren ontroerd zei den: -Edelmoedig, hartelijk volk, die fami lie RoselinGeloof mij, dit zal hun geluk aanbrengen, zóó een arm weeskind aan te nemen! Heel den morgen ging voorbij met de wacht te houden bij het rookende puin van den rampzaligen winkel, terwijl de be- moners der tweede en derde verdieping, wier ellendig'e meubeltjes verbrand waren, de noodige stappen aanwendden om de ge leden schade te doen beperken door de bedienden der verzekeringsmaatschappijen, want iedereen .was min of meer verzekerd, neming van dit voorstel een blijk zou geven, dat het haar ernst was met de uitvoering van de pacificatie op onderwijsgebied. Door aanvaarding van "het denkbeeld-v. d. Molen zou z. i. namelijk een uitvoering worden gegeven- aan het beginsel van artikel 192. Het voorstel-v. d. Molen, beoogende de bezoldiging minstens te doen zijn res pectievelijk 2ü0, 300 en 4O0 gulden boven het minimum, naar gelang het aantal dienstjaren, en hetwelk van de schatkist een uitgave zal vorderen van ruim twee miliioen waarvan 1 miliioen aan de openbare- en ruim 1 miliioen aan de bij zondere onderwijzers ten goede komt ondervond vrijwel van alle zijden een gun stig orfthaal en werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Nog een andere belangrijke concessie )werd gedaan in de richting van de wen- schen der Katholieken: uit de regeling werd namelijk geschrapt de bepaling, dat voor de religieuse onderwijzers en onder wijzeressen de verkregen verhoogingen niet zoudenworden uitgekeerd. Ook in dezen is dus gelijkstelling verkregen. Het geheele salariswetje werd daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Hierdoor zal voortaan een bedrag van 5 a miliioen aan onderwijzerssalaris sen meer worden uitgekeerd dan tot dusver geschiedde Terwijl de regeering aanvankelijk be slist niet verder meende te mogen gaan dan tot 3 miliioen Vreemd, niet waar? En erg vriendelijk van de regeering 'tegen over Rechts!? Uit hetgeen wij spatieerden bemerkt de lezer echter aanstonds, 'dat die vriendelijk- i|h:id slechts gemaakt kan zijn, en dat de plotselinge meeningsommekeer der regeering eigenlijk zoo heel vreemd en onverklaarbaar niet is! Doch wat te denken van een regeering, die, met het oog op de schatkist en het algemeen belang, beslist meent niet ver der te mogen gaan dan tot '3 .miliioen, en in een ommezientje overspringt tot 51/2 mil iioen, met het oog qpde aanstaande verkiezingen! Onze onderwijzers kunnen wij bij dit alles echter feliciteeren! Het doet ons genoegen, dat hun zij het ook e i n d e 1 ij k eenige tegemoetkoming gewordt, eenig blijk, zoo hopen wij, van erkenning efer door het uitgeoefende maatschappelijk-voorna- me functie! SINMENLAÏSD. NE9ERÏ.JÜTO EJf DE OOKMS. GECONDENSEERDE MELK. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: De vraag is gesteld of gecondenseerde melk een houdbaar artikel is, en met name of het mogelijk is, indien men dezen winter blikjes overhoudt, die te bewaren tot den volgenden winter zonder gevaar van bederf. gjon.ii.in 111 ■i.—— Hoewel de verbrande woning door poli tie afgesloten was, telde het huis te veel bewoners opdat er geen druk gaan en komen zou wezen op het binnenplein. 't Waren vooreerst de bewoners zelf, die binnenkwamen, uitgingen, weer terugkeer den; dan de bloedverwanten, de vrienden, die kwamen toegeloopen om nieuws te ver nemen. Dan geneesheeren, Want vele per sonen lagen ziek door aandoening en uit- gestanen angst. Onder dit getal was de werkster, die beweerde de brandstichtster gezien te heb ben, toen deze de woning der winkelier ster verliet. De aandoening had haar weer bedlege rig gemaakt; zij was zoo zwak, dat zij onmogelijk beneden kon komen, blij1 den commissaris, om hare verklaring af te leggen. Die ambtenaar, geroepen voor een an dere, zeer dringende taak, had het verder onderzoek ingesteld tot des avonds-, plaar hij het niet wilde toevertrouwen aan eenen ondergeschikten. Maar er was nog een andere zieke. 'tWas kleine Marie. Hevige koorts had haar aangegrepen. Zij brandde zag zeer rood, woelde ge weldig; hare wijd opengespalkte oogen schenen gevestigd op een voorwerp, dab enkel voor haar zichtbaar wias, maar dat haar den schrik om het hart joeg. Ik ben bang!! schreeuwde zij in haar ijlkoorts. O, madama!genade!ge nade!d!ood mij niet! En na de krachtsinspanning, die haar in haar bedje oplichtte en haar deed beven gelijk een riet onder den wind, viel zij ge- Het antwoord kan geruststellend zijn. Over het algemeen houdt gecondenseerde melk in blik zich zeer goed, mits men ze op een koele plaats bewaart en geregeld de blikjes omkeert. Indien een blikje melk aan het bederven is. bemerkt men dit, doordat het gaat opzwellen. Groot gevaar voor bederf is er echter bij goede behandeling niet. AARDAPPELEN. De Min. van Landb. enz. heeft vastgesteld maximumprijzen door de gemeenten voor aardappelen te besteden Den gemeentebesturen wordt in overwe ging .gegeven aardappelen te verstrekken respectievelijk aan grossiers en aan de taillisten voor de navolgende prijzen: van zand- en veeng'rond: aan grossiers f 3.55, aan détaillisten f4; van kleigrond: aan gros siers f 4.55, aan détaillisten f 5, alles per 100 K.G. („St.-Ct.") THEE- EN KOFFIESURROGATEN. De Min. v. Landb. enz. heeft verboden de aflevering van Thee- en koffiesurrogaten. Dit verbod is niet toepasselijk op thee- en koffiesurrogaten, welke in den handel zijn gebracht door fabrikanten, die als thee- respectievelijk koffie-surrogaalf abrikanten zijn ingeschreven bij het Rijksdistributic- kantoor voor thee en koffie en wier fabri kaat voldoet aan bepaalde eischen en waar van de verpakking is goedgekeurd door het T. K. D. (Rijksdistributiekantoor voor thee- en koffie). SCHEMERLICHT-GLAASJES. De Min. v. Landb. heeft den maximum- kleinhandelprijs van glaasjes voor schemei- lichten en dergelijke bepaald op f 0.15 per stuk. KOOL. De Min. v. Landb. heeft vastgesteld de navolgende maximum inkoopprijzen, door de gemeenten voor kool te besteden: 1. Met ingang van 1 Febr.voor roode kool 13 cent per K.Q. '2. Met ingang van 1 Maart: voor roode kool *14 cent per K.G. en voor gele kool 11 cent per K.G. („St.-Ct.") UITVOERVERBOD VAN MANU FACTUREN. De Min. v. Landb. maakt met betrek king tot zijne beschikking betreffende het verbod van vervoer van manufacturen be kend, dat onder manufacturen in deze be schikking niet wordt geacht te vallen het artikel lompen. LIJNOLIE. De beschikbare hoeveelheid lijnolie heeft een rantsoeneering noodig gemaakt. De huis schilders kunnen van 1 October 1917 tot '1 April 1918 van hun gewonen leverancier ontvangen 25 °/o van hetgeen hun over het jaar 1916 is geleverd. De bedoeling nu is, dat de lijnolie in de eerste plaats zal worden gebruikt voor buitenwerk; voor binnenwerk moet men dan volstaan met waterverf, beits: e. d. "HET DEMONSTRATIE-VERBOD. Naar wij vernemen heeft de burgemees ter van 's-Gravenhage, evenals zijn ambt genoot van Rotterdam, het demonstratie- verbod gehandhaafd. EEN ONTSLAG. Vanwege de Kaasvereeniging wordt het volgende medegedeeld: „Wij hebben de eer u te berichten, dat den heer J. de Vries met ingang van heden on-eervol ontslag verleend is uit zijne func tie bij de Kaasvereeniging. De omstandig heden, .waaronder dit ontslag verleend is, broken, vernietigd, buiten kennis achterover. De geneesheer was reeds tweemaal 'ge komen en had aan Laure, die wanhopig' was, gezegd: Het kind heeft stellig een zwaren zenuwschok doorstaan, veroorzaakt door een 'afgrijselijken schrik: ik vrees hersenkoorts. Maar hij was een schrander man en paste aanstonds krachtige en ,wel beredeneerde middelen toe: Gij weet, heer doeter, zei Roselin hem in 't bijzijn der portierster, toen hij hem uitgeleide deed, wij zij'n maar arme lieden, maar zien op geen bezoek; mijne vrouw zou wel ziek kunnen worden wan neer die kleine iets ergs overkwam. Wees niet bevreesd voorFet betalen. Goed, goed, antwoordde de docter aïngedaan. Wees gerust, brave man, ik zal zoo dikwijls komen als noodig is. En acht gij een consult onontbeer lijk, houd het. We zullen zien. Voor 't oogenblik, doe wat ik zeg. Twee uren daarna keerde hij terug.'' Het kind stelde het niet beter, integen deel. Hij zond iedereen van de kamer weg, uitgezonderd Laure; hij beval het vertrek goed te luchten en voort te gaan met het leggen van ijskoud Water op haar voor hoofd. Bij 't heengaan sprak hij1: Dezen avond breng ik waarschijnlijk een mijner vrienden mede. I11 den namiddag zag men -een grooten, in 't zwart gekleeden, netten heer komen, maar wiens glad geschoren gelaat bleek was als marmer, (Wordt vervolgd.^ J

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1