Agenda. R. K. VROUWENBOND. Zondag' 24 Febr., om half 8, H. Mis in de St. Jozefkerk voor het overleden lid Mej. Maria Verhoeve-Oortie. geven ons aanleiding tl ter zake de vol gende toelichting te verstrekken: „Reeds sedert eenige weken werd in het dagelijksch bestuur der Kaasvereeniging een reorganisatie van den controledienst bespro ken. Deze reorganisatie hield verband met de gewijzigde regeling voor beschikbaarstel ling van kaas en met het feit, dat de con troledienst onder de leiding van den heer De Vries niet aan billijke eisehen voldeed. Op Dinsdag 29 Januari werd het ontslag van den heer De Vries en eenige andere controleurs voorgesteld: op Dinsdag 5 Fe bruari werd daartoe definitief besloten. Het ontslag zoui uiterlijk ingaan op 1 Juni a.s.; „In verband met heden aan het licht ge komen feiten, wijzigden wij ons besluit in den bovengenoemden zin. „De heer De Vriesi handelde niet alleen in lijnrechten strijd met zijne in structies, doch uitte zelfs tegen derden schandelijke veronderstellingen, waarvoor geen enkele grond bestaat." Dit schrijven is onderteekend door het dagelijksch bestuur der „Kaasvereeniging", de heeren J. O. Hibma, voorzitter; A. v. Wijnen, onder-voorzitter; J. W. F. S. Mid delbeek; G. Nobel, A. Winkelman en Q. J. Blink, secretaris. VAKBEWEGING. Binnenkort zal worden overgegaan tot het stichten van R. K. Nationale Bonden voor schoenwinkeliers, behangers, stoffeer ders, koffermakers en manufacturiers. ONZE GEZANT TE WASHINGTON. De Nederlandsche gezant mr. A. Philips heeft zijn geloofsbrieven aan president Wil son overhandigd. GEEN STAKING. Het R.K. Vakbureau heeft in een bijeen komst met het socialistische N. V- V. en het Christel. Nat. Vakverbond ter bespie- king van eventueele samenwerking voor een betere levensmiddelen-distributie verklaard, dat er principieele bezwaren bestonden tegen het proclameeren van een staking; de Katho liek georganiseerden zullen noch aan een groote staking, noch zelfs aan een demon stratieve staking deelnemen. Geen twijfel lijdt het, dat de georgani seerden zich aan dit besluit zullen houden en hoogstwaarschijnlijk zullen nu ook de beide andere niet-katholiek georganiseerden zich van het stakings-middel rtiet bedienen. HET BAKKERSBEDRIJF. De besturen der verschillende organi saties van werkgevers in het bakkersbedrijf hebben zich, gelijk bekend is, tot den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel gewend met een adres, vergezeld van eene toelichting, waarin zjj aandringen op ver schillende veranderingen in de regeerings- beschikkingen betreffende het brood, ter verbetering van de voorwaarden, waaronder het bakkersbedrijf thans werkt. Naar aanleiding van dit verzoekschrift is in de op 18 dezer gehouden vergadering van het Centraal Broodkantoor eene com- mqissie ingesteld, met het doel dit adres te bestudeeren en den Minister daarover van voorlichting te dienen.' AARDAPPELEN. Met ingang van 20 Febr. zijn de v 1- geude maximumpnjzea vastgesteld voor: gedroogde aardappelen, geschikt voor men- schelijkc consumptie, gedroogd vóór 1 Jan., f 35 per too KG. netto, exclusie! baal, vrij boord plaats vau levering; gedroogde aardappelen geschikt voor veevoe 'er, ge droogd vóór 1 Jan. f 15. per 100 K G netto exclusief baal, vrij boord Dlaa's van levering. („St.-Ct.") ONDERHANDELINGEN MET AMERIKA EN DUITSCHLAND. Goede berichten. De Rotterdamsche correspondent van het „Hdbl." verneemt met zekerheid, dat de o irierhandelingpn met Amerika omtrent den afi.ta.nd van tonnenmaat, en on je eigen levensmiddelenvoorz'ening, thans definitief tot een goei einde tijn gebracht Ons lind zal als gevolg daarvan geen graan, doch meel ontvangen in voldoende hoeveelheden. Tegelijkertijd is een aanvullende over eenkomst met Duitschland gesloten, waar bij aan ons over d'ze maand een extra hoeveelheid van 25000 ton steenkole .1 zul len worden geleverd tegen beschikbaarstel ling van een even groote hoeveelheid Rijr- scheepsruimte voor de vaart van Ruhrort naar den Boven-Rijn. De betrokken reeders ontvangen daarvoor een zeer bevredigende vracht. BUITENLAND- 00RL06S0TERZICHT. - WEER VREDE Op het hooren van de tijding: dat de Duitsche troepen den strijd hadden hervat, en dat deze met groote macht oprukken kwamen in de richting van Petrograd, is Trotzky benauwd geworden en heeft hij on verwijld doen weten, dat het vredesverdrag naar den wensch der Centralen ondertee kend zou worden. Lenin en Trotzky hebben aan de Duit sche regeering een telegram gezonden, waar in zij mededeelden, dat de Russische Raad van volkscommissarissen, met het oog op de tegenwoordige omstandigheden, genood zaakt is, zich formeel bereid te verklaren, den vrede te teekenen, op de voorwaarden, gesteld door de delegaties van het Viervou- dig Verbond te Brest-Litowsk. Naar de opvatting van v. Kühlmann zou den de Centralen dit moeten aanvaarden. Zij het ook met de aanvulling, dat de Rus sische volkscommissarissen moeten verkla ren hun tegenstand tegen het door de Oekrajina gesloten verdrag te zullen laten varen, ep verder beloven, geen pogingen meer aan te wenden, om de macht vart de Centrale Rada der Oekrajina, of van de regeering van Svinhufvud in Finland te ondergraven, hunne troepen uit die landen terug te trekken en de regeling van de bin- nenlandsche toestanden aan die landen zelf over te laten. Of Duitschland en Oostenrijk, Bulgarije en Turkije onder die voorwaarden den aan geboden vrede zullen aanvaarden, is een vraag, die thans wel spoedig zal worden beslist. Doch men zal thans voorzichtig zijn en men zal bij die beslissnig wel 'de maat regelen nemen, die noodig zijn, om te zor gen, dat ditmaal geen propagandistische po gingen tot vertraging >vorden ondernomen, dat er thans, zooals men 'dat noemt, spij kers met koppen worden geslagen. Uit de redevoering van' Lloyd George, eergisteren in het Lagerhuis gehouden, is het duidelijk, dat op het westelijk oorlogs- tooneel alles voor den strijd wordt gereed gemaakt. Het besluit van den oorlogsraad te Versailles, om de eenheid van opperbevel over de geallieerden aan die zijde in .te stellen, is er een afdoend bewijs voor: „De geallieerden koesteren slechts één wensch, den vijand te verslaan" Zoolang die wensch bestaat, zoolang hef inzicht niet gekomen is, dat een militaire vrede geen duurzame vrede zijn kan, en dat een vrede door overeenstemming noodig is voor het behoud van Europa en van de wereld, is er geen kans op het einde van den moorddadigen en vernietiginden strijd. ALKMAAR. NOORDERBANK, ALKMAAR. In de gisteren gehouden Jaarlijksche Ver gadering van Aandeelhouders werd het di vidend over 1917 bepaald op 71/2 Als Commissaris werd herkozen de heer C. P. Schipper, terwijl als zoodanig in de bestaande vacature werd gekozen de heer H. B. Gottmer, Notaris, te Obdam. ONZE VLEESCHVOORZIENING. Het gevreesde is blijkens een annonce in dit blad feit geworden. De Alkmaar- sche slagers hebben besloten hunne zaken voorloopig te sluiten. Voor zieken en zwakken zullen de sla gers evenwel vleesch blijven leveren. Moge er spoedig .eene oplossing worden gevonden door den Minister, die bij de vaststelling 'der maximumprijzen iets ver zuimde, n.l. geen rekening hield met de prij zen, waarvoor de slagers hun vee zouden kunnen koopen. Vanwege het Departement van Land bouw, waar men de thans bestaande stag natie heeft voorzien, is den Haagschen sla gers medegedeeld, dat indien zij er niet in kunnen slagen vee op de markten te koo pen, maatregelen ziillen worden genomen om hen aan het noódige slachtvee te hel pen. Zoolang de slagers nog kalveren zullen kunnen koopen, zullen zij het bedrijf yoort- zetten, maar gevreesd wordt, dat het aantaj dezer dieren niet voldoende zal zijn om a$j| de vraag te voldoen. Op last vïn Z Fx de a Mi is'er v: n Lan iLo w.' Nijverheid en Fand-l, wrd-n houders vm vee in deze gemeente ver» zocht, schriftelijke opgave, op grond van artikel 9, eerste lid Dists ibutiewet, te ver strekken van het aantal runderen, ouder dan 12 maanden, dat door hen voor eigen rekening of voor rekening van derden ge houden w jrdt Deze opgaven moeten uiterlijk Za'erdagmorgen vóór 10 uur in het bezit zijn gesteld van den Directeur van het Gemeentes achthuis alhi r. KOFFIE- EN THEE-SURROGATEN- REGELING. De Directeur van het D stributiebedrijf van Alkmaar maakt aan belanghebbenden bekend, dat een regeling bet'effende surro gaten is opzenomen ia de „Staatscourant" d.d 19 Februari No 43 MUTATIE. Bij K. B. is de heer A. W. Udo, inspecteur der belastingen, le afd. alhier, benoemd tot inspecteur, le afd. te Breda.. De heer C. A. Klinkenberg, inspecteur 2e afd., is thans benoemd tot inspecteur le (afd. alhier. In diens functie 2e afd. is benoemd de heer J. P. Jansen, adj.-inspecteur met den pers. titel van inspecteur 3e afd. te Den Haag. AANGEHOUDEN. Door de politie zijn aangehouden: Een glazenwasscher, die 72 K.G. lood heeft ontvreemd van het nieuwe gebouw van de Nederlandsche Bank. Een persoon, die te Hoorn een .rijwiel heeft verduisterd. Een kok uit een inrichting alhier, terzake diefstal van koffie. Een stalknecht terzake diefstal van lood. IN BESLAG GENOMEN. Door de politie is in beslag genomen: een kist thee, welke aan de distributie was onttrokken; 20 verschillende monsters van koffie-surrogaten en 1 monster thee-surro gaat ten einde deze scheikundig te .doen onderzoeken om na te gaan, welke nadee- lig voor de gezondheid zijn. Verder werden in bezit genomen: 300 balen tulpenbollen. 400 vaten gemalen eikels, 2000 K.Q. ge brande „tulpen, files bestemd voor het fa- briceeren van koffie-surrogaat. ROUWKAMER. De begrafenis-onderneming „Door Een dracht Verbetering" alhier, welke zich ten doel stelt de uitvoering van begrafenissen steeds naar de eisehen des tijds in te rich ten, heeft, om aan sommige aanvragen te gemoet te komen, o. m. aangeschaft een rouwkamer met daarbij behoorende benoo- digdheden, passende bij begrafenissen in hoogere klassen. Om eenige bekendheid hier aan te geven, heeft het bestuur gemeend een en ander ter bezichtiging te stellen. Daartoe is in een der bovenzalen van „de Unie" zulk een kamer in gereedheid gebracht. Wij gelooven wel, dat dit in een bestaande behoefte voorziet, temeer daar dit vqor elke kamer, hetzij groot of klein, kan gebruikt Worden. Het geheel is op keurige wijze uitgevoerd door den heer Tim mer, St. Annastraat. Voor hen, die deze rouwkamer bezichtigen willen, is daartoe gelegenheid a.s. Vrijdagmiddag van 25 uur. KIEZERSLIJST. Op de kiezerslijst dezer gemeente voor het jaar 19181919 komen voor 5842 kie- voor de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, 5687 voor de Provinciale Staten en 5396 voor den Gemeenteraad. Verdeeld over de verschillende distric ten ziju deze aantallen als velgt: se Kamer. Prov. St. ie stemdist. 729 705 2e U 663 644 3e H 678 657 4e 11 831 813 5e U S»9 5H 6e ÏJ 642 629 7e 699 681 8e M 613 599 2e U i 458 445 Gemeenteraad. re kieskring ie stemdistrict 673 2e 615 3e 619 1907 2 e kieskring ie 771 2e 490 3« 596 1857 3 e kieskring ie stemdistrict 638 2e 564 3e 43° 163a Te vorigen jare bedroegen de totaal aan tallen resp. 4130, 4121 en 3880 VERGADERING VAN DEN RAAD DER GEMEENTE ALKMAAR, op Donderdag 21 Febr., 'snamiddags 1 uur. Voorzitter de heer G. Ripping. Secretaris de heer S. Donath. Afwezig de heer H. Elfring met kennis geving. Het revolutionnaire deel van de Alk- maar9che bevolking had zich niet onbetuigd gelaten, nu 'in deze zitting het adres van het Comité van Actie tegen de duurte in behandeling zou komen; vóór het Stadhuis stonden de opgevorderde mannen en vrou wen saamgedromd, terwijl de publieke tri bune met belangstellenden geheel gevuld was.) Aan de vergadering worÖt medegedeeld, dat is ingekomen: aeen schrijven dd. 11 Februari 1.1., van Dr. A. J. M. H. Schillings, houdende be richt der aanneming van de betrekking van leeraar aan het Gymnasium, de Handels school met 2-jarigen cursus en de Handels avondschool. Voor kennisgeving aangenomen. b. een schrijven d.d. 12 Februari 1.1., van Mr. A. H. Servatius, houdende be richt der aanneming van de betrekking van lid der Commissie tot wering van school verzuim. Alsvoren. c. een schrijven d.d. 13 Februari 1.1., no. 61, van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van het goedgekeurde 3e supple toir kohier van den Hoofdelijkèn Omslag, dienst 1917. Alsvoren. d. een schrijven d.d. 15 Februari 1.1., van den heer H. J. Visser te Bussum, hou dende bericht, dat de benoeming tot leeraar in het Nederlandsch aan de Handelsdag school en de Handelsschool met 2-jarigen cursus, waartoe hij in de vorige vergadering is benoemd, niet wordt aangenomen. Alsvoren. e. een schrijven d.d. 18 Februari 1.1., van J. Smit c.si, bewoners van de Spoor straat, houdende het verzoek het voorstel- Van den Bosch-Ringers aan le nemen. Zal behandeld worden bij punt 3 der ■agenda. f. een schrijven d.d. 20 Februari 1.1., van het Plaatselijk Steuncomité, inzake de medewerking van het Burgerlijk Armbestuur, in verhand met de steunuitkeeringen. 'In handen gesteld van B. en W. ter af doening. De heef Verkerk dringt er op aan dat deze afdoening dan spoedig zal geschie den; anders worden juist deze arme men schep er 'de diipe vart. De V O 0 r z. zegt toe mórgen deze zaak te zullen behandelen. g. een schrijven d.d. 20 Februari 1.1., van J. Roskam, houdende dankbetuiging voor de verhooging zijner jaarwedde als concierge van het Gymnasium. Voor kennisgeving aangenomeh. h. een schrijven, ongedateerd, Vafl het Comité van Actie tegen de duurte, her halende de verzoeken, behandeld in Bijlage no. 22. Te behandelen hij punt 9 der agenda. i. eert schrijven d,d. heden, "van den heef A. W. Udo, houdende bericht, dal hij, wegens Vertrek naar elders, ontslag nedlilt als lid Van dezen Raad. Voor kennisgeving aangenomen. Voorts wordt medegedeeld, dat Mej. SchoonhoVen-Vetter het in de vorige ver gadering ingekomen adres pm vergoeding voor schade, ontstaan door een haar over komen ongeluk, heeft ingetrokken. Alsvoren. De V o f z. stelt voor, gerst punt 9 der agenda te behandelen. ACTIE TEGEN DE' DUURTE. Tér bevestiging en naar aanleiding van hetgeen ifl een onderhoud, 't welk de Voor zitter van den Raad op Zaterdag 9 Februari 1.1. heeft toegestaan aan den heer en Mevr. WeSterhof-Köopal, mevr. Jorritsma-Sjoers, en de heeren K. van 'tVeer en G. Oukes, een Onderhoud dat oók door den wet houder, den heer Thomsen werd bijgewoond. is bij B. en W- ingekomen een schrijven van den 11 den februari ontvangen Van het Comité van actie tegen de duurte, aan welk schrijven wij on'leenen: Wij verzoeken U bij cleze; 1. Het vet in beslag te nemen en te distribueeren; voor personen tot en met f1550.salaris tegen 75 ets. per pojpd. Voor anderen tegen den gewonen prijs van het oogenblik en voor allen 1 J/g ons per persoon (gezinslid) en per week. Bij on voldoende hoeveelheid bij te koopen op de vrije markt, waar nog voldoende voorraad is. 2. Bons te verstrekken waarop door perso» nen tot en met f 1550.salaris natuur boter zal zijn te verkrijgen tegen fl.per pond, en wel 1/2 pond per gezinslid en per week. 3. a. Een betere melkrantsoeneering, eri daarvoor bij de regeering aanvragen van een grootere hoeveelheid voor Alkmaar. Zoo noodig pogingen aan te wenden bij de Ver- eeniging van Nederlandsche gemeenten om uit den chaos van het oogenblik te komen, waar honderden gemeenten in ons land geen melkrantsoeneering hebben, en andere een fóódanige tot de schrikkelijke ondervoe ding van het volk nog vergroot wordt. b. Gemakkelijker maken van het verkrijgen van bons (kaarten) voor melk voor zwak ken en zieken, b.v. door heeren doctoren van gemeentewege een schrijven te zenden dat óók dan als inzinking der lichaamskracht zich in aanvang vertoont, een bewijs voor een melkkaart zal dienen te worden ver strekt. 4. Gemeentelijke verkoop van goedkoop hout aan personen tot en met f 1550.sala ris en wel aan hoofden van gezninen tot een maximum van 1500 K.G. tegen 2 cent ner K.G. en uitsluitend voor eigen brandstof. Hiervoor te doen verstrekken de aanwe zige voorraad van het oogenblik, zoo noodig aan te vullen door aankoop van boomen, welke nog in onbeperkte hoeveelheid zijn te krijgen. 5. De porties eten uit de Centrale Keuken grooter te doen zijn, zoodat er overblijven kan voor aanvulling van het absoluut on voldoende broodrantsoen. Meer vet of plan tenboter toe te voegen. Het eten óók aan huis te doen bezorgen tegen een zoo gering mogelijke prijsverhooging, welke bezorging het voedsel betrekken uit de Centrale Keu ken zeker zal bevorderen. Waar wij waardeeren wat de Raad dezer gemeente deed ten bate der arbeiders en kleine middenstanders - wij denken b.v. aan goedkoop gas en goedkoope cokes, .mede ook aan de steunregeling voor werkloozen daar is tot nochthans niet voldoende om den nood der tijden te helpen lenigen en verwachten en hopen wij, dat Uw Col lege onze verzoeken na ernstige overwe ging zal inwilligen en deze dus fn den vorm van voorstellen uwerzijds op de agenda der eerstvolgende raadsvergadering zal plaatsen met een daarbij gevoegd voorstel tot het voteeren van de daarvoor benoodigde gel den, te dekken door een crisisleerting. Wij wachten gaarne uwe spoedige be slissing, B. en W. brengen dit Schrijven onder de aandacht van 'den Raad, onder mede- deeling, dat het hen niet mogelijk is te voldoen aan den wensch, om de geformu leerde verzoeken, in den vorm van voorstel len, ter inwilliging aan Uwe vergadering voor te dragen. Plint 3 behandelt de melkrantsoeneering. Wat B. en W. aangaat, zij verklaren zich niet ongenegen een schrijven tot de fegee- ring te richten als in punt 3 siu|b a bedoeld en ook om het Bestuur van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten te verzoeken pogingen aan te wenden om den verwarden toestand van het oogenblik op te heffen. Maar zij meenen er voor te moeten waar schuwen, dat van een dergelijk schrijven en een dergelijk verzoek geen resultaten te verwachten zijn. Men wensch t, dat een schrijven worde gezonden aan de doctorert; „dat óók dan, als inzinking der lichaamskracht zich in aanvang vertoont, een bewijs voor een melk kaart zal dienen te worden verstrekt". Ook van een dergelijk schrijven verwachten zij geen heil, Overtuigd als /ij zijn, dat heeren doctoren te recht zullen antwoorden, dat veilig aan hun oordeel kan worden over gelaten de vraag, wanneer en in welke ge vallen een melkkaart dient te .worden af gegeven. Ten opzichte van gemeentelijken hout- verkoop is het verzoek onder punt 4 de her haling van een, door het Comité gericht ver zoek aan de Commissie voor het Distributie bedrijf, waarop, ónder dagteèkening Van 12 Februari 1.1., het volgende is geantwoord: „De Commissie overwoog, dat daarvoor noodig zou zijn 2200000 K.G. hout, een kwantum 3 x zoo groot a's waarover de Gemeente de beschikking heeft en dat deze aangelegenheid zou kosten f820ÖO.— meer dan verleden jaar voor goedkoope "brand stof werd beschikbaar gesteld; dat de ver strekking van goedkoope brandstof reeds nu aan de Gemeente kost; voor goedkoope cokes f 46000. voor goedkoop gas - 1400Q0. en voor toeslag op petroleum pl.m. 12ÖÖ0. weshalve zij concludeerde, dat, 'deze zaken in aanmerking nemende, zij tot bovenge noemde meerdere uitgaven van f82000.— niet zou kunnen adviseeren en besloot zij diensvoigens aan uiw verzoek niet te vol doen." Aan dit schrijven meenen B. en W- te mogen toevoegen, dat de meening als zou het tekort komende brandhout gemakkelijk zijn aatl te vullen doof aankoop van boo men, welke nog in onbeperkte hoeveelheid zijn te krijgen, onjuist is. In punt 5 wordt verzocht de porties eten uit de Centrale Keuken grooter te doen zijn, zoodat er overblijven kan yoor aanvulling van het onvoldoende broodrant soen. Wij moeten doen opmerken, dat ver grooting der porties niet zal beantwoorden aan het beoogde doel. Voor grootere porties zouden, ails van zelf spreekt, meer grond stoffen noodig zijn, welke door inlevering van meerdere distributiebons zondert moe ten worden verkregen. En daar deze meer dere distributiebons door een groot gedeelte der bevolking niet voor dit doel kunnen worden nfgestwüi i« de gevraagde maatregel niet voor uitvoering vatbaar. Ten slotte wordt gevraagd, het eten uit de Centrale Keuken tegen een zoo gering mogelijke prijsverhooging, aan huis te doen bezorgen. De gelegenheid daartoe wordt en wel zonder eenige prijsverhooging reeds ge geven. Indien eenige personen zicil ver eenigen en gezamenlijk 25 a 30 porties bestellen, worden deze, in geïsoleerde bus sen, warm bezorgd. Hoezeer het B. en W. leed doet de zor gen van de burgerij' niet op krachtdadiger wijze te kunnen verlichten, zorgen irttus- schen die waarlijk niet alleen drukken op hen wier inkomen minder dan f 1550.be draagt, kunnen zij niet anders dan den Raad voorstellen te besluiten aan het Comité van actie tegen de duurte, als beschikking op zijn schijven van d.d. 9 Februari 1.1., te berichten, dat het niet mogelijk is het door hem gedaan vijfledig verzoek in fe willigen. De Secretaris leest hierop de des betreffende stukken voor. De heer Westerhof krijgt eerst de gelegenheid het adres toe te lichten. Spr. betreurt het voorstel van B. en W. om het verzoek zóó maar af te wijzen. Spr. wijst op het vet, dat door de sla gers bij de gegoeden hij' ponden wordt ver kocht en de arbeider maar een zeer klein deel kan krijgen. Verder wijst spr. op de boter; hij vindt, dat B. en W- het bedrag aan boter zeer hoog hebben opgedreven; nog niet iedere arbeider kan trouwens die boter koopen' voor fl.per pond. Spr. had het nog kunnen billijken, ais B. en W. de hoeveelheid op minder hadden gebracht. b.v. van een half pond op een paar ons. \Vat de melk betreft, meent spr., dat, als B. en W. zien, dat deze regeling niet góed is, het dan maar zoo dóór moet blijven gaan. Spr. is van oordeel, dat hier zoo véél mogelijk in tegemoet moet worden ge komen, om de ondervoeding te voorkomen. Verd r wijst spr. op m t aevr a^rt \goe - koope hout, hij is het niet tens met dj berekening van het gas; hierover zal par tijgenoot Verkerk straks nog wel ietsreg- gen; Spr. vestigt er de aandacht op, dat de cokes-gebruikers er slechter aan toe zijn dan de anderenvando Centrale Keuken dienden de portie'sook grooter te zijn En zoo ze niet grooter kunnen zijn, dan voege men meer vleesch en vet eraan toe; in Zaandamkan het ook wel; waar om zou het hier niet kunnen De geld kwestie achten wij h er geheel bijkomstig dan maar een crisisleeniug van laDgen duur I Spr. leest de laatst gepubliceerde spijs- lijst der Centrale Keuken voor, waaruit blijkt, dat slechts één maal in de week vleesch wordt gegeven, en dan zeggen B. en W.„het vleesch en vet is voldoende"; hoe is het mogelijk I Spr. verklaart hier geen groote woordt 11 te zullen zeggen; maar men behoeft hier niet te vragen: ben ik mijn broeders hoeder Men moet zeggenik b e n mijn broe ders hoeder I Er is geld genoeg in Nederlanden als het blijkt, dat het noodig is, dan zal het Rijk moeten helpen. De heer Verkerk zegt, dat de ar beiders slechts r maal per week margarine kunnen krijgen; vandèAr het verzoek om koelhuis-boter. Spr, zou wenschen, dat het tekort aan brand aangevuld zal worden met gemeente hout. De V o 0 r z. merkt op, dat ook hij bij de aanvaarding van zijn ambt de eed heelt afgelegd om de belangen van Alkmaar steeds te behartigen. Deze eed heeft spr. reeds 4 maal herhaald. Spr._ zegt hier als het ware het stoot- blok in deze gemeente te zijn. Dagelijks komen er bij hem om hun nood te klagen. Toen dit Oom té kwam om over deze zaak te spreken, heeft spr. ieder de gele genheid gegeven om zich uit te spreken. De V 0 o r z. heeft gemeend, dat dit geen zaak was om alleen te behandelen, maar dat dit door het geheele College moest worden gedaan 5 daarom is het nu in den raad gebracht. Spr. zal het nu punt voor puct behan delen, maar wil den raad er nog wel even op Wijzen, dat, ind'ea deze aanvrage zou worden aaog-ncmen, het de gemeentr 4 ton per jaar zal kosten Spr. zegt altijd alles te doen, om zoo veel mogelijk tegen ondervoeding te strij den, wat ook blijkt uit het groot aartal aanvullings-broodkaarten, welke worden uit gegeven. Wat (txet vet betreft, het blijkt, dat er absoluut geen vet op de vrije markt te krijgen is. De aanvoer van koelhuisboter is- zóó gering, dat ieder er slechts éénmaal van zal krijgen. Wat betreft de melk, Voor2. zou geen bezwaar zien hierover een verzoek tot de Regeering te richten. Wat de doctoren betreft, daar kan de gemeente niet op ingaan. Zij moeten hande len volgens plicht en'geweten. Voor de Centrale Keuken heeft de heer Westerhof de spijslijst genomen, maar hij heeft vergeten het kwantum vet, hetwelk wordt toegevoegd. Spr. licht hierop het recept der porties eten toe en Wijst op het 2 prijzen-stelsel, waardoor de porties dus krachtiger kunnen worden gèfnaakt. Spr., wil hier ook nog even wijzen op de kosten van het Steuncomité,welke nu geheel voor rekening der gemeente komt. Spr. wijst op verschillende andere genieen ten; en als wij onze gemeente daarbij ver gelijken, kunnen We gerust zeggen, dat we niet ten achter, maar eerder vóór zijn. Daar niemand 't woord verlangde, Wil de heer W e s t e r h o f nög iets zeggendat 14 dagen geleden een juffrouw In de tram naar Castricum nog 10 pond vet uit Alk maar met zich mee kon krijgen tegen f 2.49 het pond, 1 [^1 liffl Spr, is medegedeeld, dat koelhuisboter bij groote kwantums voor banketbakkers verkrijgbaar is.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 2