Ambachtsschool Si luschrijviog voir liuliip No. 26 Zaterdag 2 Maart 1918 12e Jaargang voor Alkmaar en Omstreken Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. ABONNEMENTSPRIJS ADVERTENTIEN: DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. De Padvindersbsweging Een edel Hart. B 1 N N_ENL AND' bat.. BREEDSTRAAT 12. Telefoon Na 433. Per kwartaal franco huis. 11.15 Met getll. Zondagsblad bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant van het Zondagsblad 1 1.65 10.06 10.05 Van 1—5 regels Elke regel meer. Reclames per regel ro.62« l'"0.12l 10.35 Kleine adv.: 80 woorden bij vooruitbet. f 0.40 III11 Uil I zal plaats hebben op alle werkdagen der week, behalve Zaterdagsmiddags, van 14 FEBRUARI tot en met 7 MAAST, gedurenie de schooluren, in de vakken TIMMEREN, SMEDEN, HOEFSMEDEN, BANK WERKEN, SCHILDEREN, MEU BELMAKEN, METSELEN en KLEER MAKEN. Het geboorte-bewijs" moet bij de aan gifte worden medegebracht. Zie aanplakbiljetten. p—miT nw ■in—Tram Nu men ook in onze streken de padvin derij blijkens een kort geleden daartoe gehouden vergadering ingang wil 'doen vinden, nu lijkt het ons niet ongewenscht in ons blad een korte beschouwing te wij den aan de hedendaagsche padvindersbe weging en aan de meening, welke wij daar omtrent zijn toegedaan. De leiders der nog kort uitgevonden pad vinderij weten hunne zaak zéér sympathiek vóór te dragen; angstvallig! wordt bij de propaganda van hunne ideeën alles ver meden, wat den geloovige zou kunnen af schrikken; ja, men tracht aan de wenschen der geloovige massa zelfs zooveel mogelijk tegemoet te komen, om maar zieltjes te winnen vóór dé padvindersbeweging. Onder den titel: „De padvinderij moet ingang vinden bij alle standen," schrijft de troepleider N. S. Blom Jzn. in de laatste aflevering van „Het Leidersblad", officieel orgaan jder vereeniging „De Nederland- sche Padvinders" voor. leiders en be stuursleden een artikel, dat aldus aan vangt: „De padvinderij moet niet alleen jngang vinden bij alle standen, zooals hier voor geschreven, maar de padvinderij moet ook zijn voor jongens van alle gods dienstige gezindte n." Zoo hoort het althans te zijn .volgens de statuten der vereeniging, verklaart de schrij ver, „maar in werkelijkheid ontbreekt er nog wel iets aan. Hier hebben wij, geloof ik, nog een van de wondeplekken voor onze beweging. Zooals men wel hoort, wordt onze beweging tegengewerkt door godsdien stige gezindten en dat soms zelfs in zeer sterke mate," „Aan wie," zoo vervolgt hij, „in deze gevallen de schuld?" „Het is zeer gemakkelijk, om te zeggen, dat de oorzaak schuilt in de onverdraag zaamheid, maar zit de fout ook niet vocfr een klein beetje bij de leiding (van de Ne- derlandsche padvinders)? Zijn wij, leiders, op de hoogte van de gebruiken der ver- EBUILLETON, Omgewerkt naar het E r a n s c h. 11. Waarom hebt gij haar die beurs niet teruggegeven? Ik heb het gewild. Maar zij loochende dat de beurs haar toebehoorde. En, nochtans? Zij hoort haar toe, ik ben er zeker van. De commissaris onderzocht de beurs. Zij was fijn vervaardigd en 't slot be stond uit kostbaar drijfwerk. De juwelier, die dit kleinood verkocht heeft, moet terug te vinden zijn; 't komt uit geen gewonen winkel. Hij opende de beurs. Zij bevatte negenhonderd tien francs in goud, waaronder twee stukken van hon derd franc», Verduiveld! zeid hik Na eenige minuten ging hij voort: Qe zeidet daareven dat, volgens u, die onbekende belang moet gehad hebben bij 't in brand steken van het kruideniers winkeltje. Welk belang? Marcel Barrère zette groote oogen op. O! mijnheer de commissaris, ant woordde hij, 't was zoo maar een los ge dacht spel mijner verbeelding. Misschien opgewekt door 'n woord der vreemdelinge? Volstrekt niet, daartoe was zij te veel Uitgeslapenzij Jieeft mij, grooten vlegel schillende gezindten „Ik hoop van ja," zoo antwoordt hij zelf, waaruit jhij dan het besluit trekt: „Nu, dan dienen wij er voor ite zorgen, dat de jongens, al zijn ze van een andere gezindte dan wij, aan de verplichtingen, die hun godsdienst hun voorschrijft, in de eerste plaats voldoen. Nooit moet aan een pad vinder verlof gegeven worden, op eene oefening t# verschijnen, als hij daardoor den één of anderen gosdienstplicht of les verzuimt. Wij moeten er voor zorgen, dat de jongens, zoover het in onze macht ligt, hunne leering, catechisatie, Israëlitische school, Zondagsschool bijwonen en dat zij niet de padvindersbeweging als een middel gebruiken, om van deze dikwijls voor hen onaangename plichten af te komen. Het standpunt dient te worden ingenomen;! Eerst de godsdienst, dan de p a d v i n d e r ij. Dat klinkt zeer harmonieus, niet waar? en men toont zich zeer welwillend? Zeker! maar het spijt ons «voor den vriendelijken schrijver, dat wij onze Rooni- sche jongens moeten waarschuwen voor zijn zoo vriendelijk aangeprezen zaak. aa—5—aarecmawsg V WAARDEERING. Men zal óns niet van onbehoorlijkeu nationalen eigenwaan beschuldigen, wanneer wij als onze meening uitspreken, dat door het Nederiaindsche volk gedurende de oor logsjaren op g'rootsche wijze de liefdadigheid werd beoefend jegens oorlogsellendigen van- beide partijen, In alle bescheidenheid mag zulks gerust geconstateerd worden. Wij mogen niet rekenen op den dank dezer wereld, wij, geloovigen, hopen j liever en veiliger op de belooning hierna maals; doch als menschen, die nog wel eens goed aangedaan Worden, wanneer ons blijs ken van waardeering geschonken worden (ieder menschelijk wezen is nu eenmaal zoo „kinderachtig"!) -als zoodanige menschen deed het ons niet zelden pijn, ais wij zagen, hoe met .Engelsehe bommen en Duitsclie torpedo's de liefdadigheid van ons volk werd beloond. Dankbaar maken wij daarom thans melding van de getuigenis aangaande Hol land, welke de tijdens zijn verblijf in. Holland hier te lande bekend geworden Pater Ray- mund voor de vereeniging „France-Hollan- de" te Parijs dezer dagen heeft afgelegd, ten aanhoore van meerdere officieele per sonen. Pater Raymund vertelde van Hollands groote vriendschap voor frankrijk. Voorts deed hij mededeelingen over Hollandsclie kunst en literatuur, en uitte hij zijn bewon dering over Hollands schitterende houding tijdens den oorlog enzijn sympathie met het groote aantal liefdewerken in ons land, De wijze waaropin Nederland wordt gegeven is niet minder konink- ljjk dan de sommen zelve. De in* die ik was, netjes in doeken gedaan! Hadt gij ze nooit gezien vóór dezen nacht? - Neen, nooit. Er viel niet aan Te twijfelen: die getui genis was eerlijk en rechtzinnig. Roselin bevestigde dat hij de schaduw der vreemdelinge 's avonds om tien uur jn de eetkamer van Clémence Foulon gezien had. Een andere vrouw, in 't huis woonach- tig, verhaalde insgelijks dat zij haar ont moet had achter de deur van den winkel; de onbekende scheen te aarzelen of zij al dan niet zou binnengaan. Hoe ging zij eigenlijk te werk? vroeg de commissaris. Welnu, vervolgde de vrouw, na< haar hand op de klink der deur te hebben ge legd, is zij een weinig opzij' gegaan,, trach tende te zien door het raam wie er in den winkel was. Heeft de manier van doen bij u geen kwade vermoedens opgewekt? Och neen! er was "iemand in den winkel, een jonge man, die een kaars kocht. Ik meende in het begin, dat de vrouw op dien heer stond te wachten. Maar toen hij wegging, heeft zij zich niet bij hem ge voegd; dan, na vijf minuten wachten, als de winkelierster uit spaarzaamheid het gas wat lager draaide, hetgeen hare gewoonte was, is de onbekende op hare beurt bin nengegaan. En verder? Ja, ziet ge, ik stelde er geen belang in en ben naar mijne kamer gegaan. Onmogelijk er nog iets meer uit te leider besloot met zijn levendigen dank te betuigen voor alles, wat Holland voor Frankrijk heeft gedaan. Een dergelijke getuigenis aanvaarden wij j dankbaar als een blijk van waardeering We zijn heusch niet verwend NEDERLAND EN DE OORLOG. PETROLEUM. De Minister van Landbouw maakt be kend. dat tusschen 6 en 31 Maart op de rijkspetroleum-distributiekaart kan worden verstrekt een boeveelheid van 2 L. petro leum tegen inlevering van de kaart met de daaraan nog gehechte bons no, 10, 11 en 12. („St.-Ct.") GEEL MOSTERDZAAD. De Minister van Landbouw heeft de aflevering en -het vervoer van inlandsch geel mosterdzaad verboden. Dit verbod geldt niet voor partijen, ge adresseerd aan een regeeringscommissaris belast met de Rijksgraan verzameling en voor partijen waarvan het vervoer is gedekt door een vervoerbevvijs, afgegeven door een Regeerings-commissaris, belast met de Rijks- graan verzameling. De Minister van Landbouw maakt be kend, dat is of wordt jn bezit genomen alle inlandsch geel mosterdzaad van den oogst 1917 en van vroegere oogsten. In elke provincie is de Regeermgs-Com- missari» voor de Rijk».graanverzameling be last met de inbezitneming of verzameling van genoemd product. Met nadruk wijst de minister er op, dat 'het verbruik of de aflevering van dit pro duct aan andere personen dan bedoelde Regeerings-commissarissien, voor hen de meest ernstige gevolgen na zich zou kun nen -sleepen en zij zich blootstellen aan strafrechtelijke vervolging, („St.-Ct.')' NED. BOND VAN .VEEHAN DELAREN. Naar aanleiding van de besprekingen op. de 25 dezer te Rotterdam gehouden alge- meene vergadering van den Nederlandschen Bond van Veehandelaren heeft het bestuur van dezen Bond een adres gericht tot den Minister éan Landbouw, Nijverheid en Han del, waarin in verband met de vleesehvoor- ziening wordt aangedrongen op 'het zoo spoedig mogelijk houden van een veetelling. Gedurende die telling zou het slachten moe ten worden verboden en het bevroren en ge zouten vleesch in consumptie moeten wor den gebracht. Voorts wordt gevraagd, dat in overeen stemming met den uitslag der telling een rantsoeneering van het gebruik van rund- vleesch wordt ingesteld; dat ten spoedig ste maximumprijzen voor nuchter-kalfs- vleesch worden vastgesteld; dat niet zal worden overgegaan tot het in de consumptie brengen van de z.g. „eenheidsworst" en dat het slachten van kennelijk drachtige schapen ten spoedigste worde verboden. MIJNENGEVAAR. Wegens het groot aantal mijnen in het visscherijgebied der zeiltrawlers zullen dp Scheveninger en Katwijker loggers weder tijdelijk worden opgelegd. Reeds 9 loggers worden thans als vermist beschouwd, DE GROENTEN. Men schrijft ons van Langend ij k: Met de afname van de diverse soorten groenten gaat het thans opi bevredigende wijze. Vooral is dit het geval met de Deen- sche witte kool, die bij dit tempo waar schijnlijk binnen 3 weken weg zal zijn. Met de andere soorten, de gele en roode kool, zal dit wel niet het geval zijn, te meer omdat eerstgenoemde soort evenals de roode niet meer mag worden uitgevoerd. Aan gezien het weer in tegenstelling met het vorig jaar niet medewerkt, zullen onze bou wers tamelijk veel gewichtsverlies lijden, terwijl de kwaliteit hierdoor ook niet zoo goed zal zijn. Door de Groenten-Centrale isi de prijs voor roode kool thans vastgesteld oip f 12.50 per 100 K.G., die van gele kool op f9.50. Aangezien deze laatste prijs beduidend lager is dan in het vorig jaar, zal de toeslag komende uit de winst van den uitvoer voor deze soort veel moeten goedmaken. Door het stopzetten van den uitvoer van gele kool op 25 Febr. lijdt het totaal van den toeslag een beduidende schade. De prijs der witte kool bleef onveran derd vastgesteld op f8.per 100 K.G. Het gaat met de afname van wortelen ook thans iets vlugger, wat wederom be- I wijst, dat eerst in Februari en Maart het binnenland voornamelijk is aangewezen op de stapelgroenten. De prijs werd vastge- steid op f7.50 per 100 K.G. Uien, waarvan de aanvoer tot nu toe zeer langzaam plaats had dit is het eenige artikel, dat nog vrij kan worden aan gevoerd komt meer leven in. De prijs werd gesteld op f21.50 per 100 K.G. Hiervan Wordt nog steeds 20 pCt. geheven ten bate der voedselvoorziening; men ont vangt dus f 17.10. De prijs kan alleszins bevredigend worden genoemd. HET NIEUWSTE VEEVOEDER. j Men meldt uit het Overijselsche, dat de veehouders daar bij groote hoeveelheden eieren op de markten opkoopen, om et j hun vee mee te voeren.- Vele boeren ge bruiken de eieren van hun eigen kippen ook jls veevoeder, waardoor de aanvoer op de eiermarkten sterk vermindert, SPOORWEGVERVOER. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat het verbod Sao. vervoer per spoor in binnenlandsch verkeer tot nader order geen betrekking zal hebben op land bouwwerktuigen, meubelen en .piano's, voor- zoover het niet betreft vervoer tusschen stations, gelegen in of nabij plaatsen, tus- schen welke een geregelde beurtbootdienst bes'taat. j EIEREN. De Minister van Landbouw brengt ter kennis, dat althans in de eerste maanden geen uitvoer van versehe eieren zal plaats hebben. („St.-Ct.") j ZEEPPOEDER. De ^Minister van Landbouw heeft vast- j gesteld de navolgende maximumprijzen voor zeeppoeder: Groothandelprijs f 16 per 100 pak van 250 gram netto; tusschenhandelprijs f 18.50 per 100 pak van 250 gram netto. Beide franco station van bestemming, spoor, boot of plaats van het veer, inclusief verpakking; betaling a contant zonder korting. Klein- handelprijs f 0.22 per pakje van 250 gram netto. („St.-Ct.") halen. Niemand, zoomin Laure Roselin of de portierster als de klanten van het huis. had te voren ooit die vreemdelinge bij vrouw Foulon zien binnenkomen; niemand kende vrienden of bloedverwanten van haar zelfs eenvoudige kennissen. Men wist ook niet uit welke streek zij vandaan was. Aan hare uitspraak te hooren was zij uit het Zuiden afkomstig, eer van den kant van Toulouse, dan uit de streken rond Bordeaux. j En 't wa9 alles. Nooit had zij met iemand op vertrouwelijken voet gestaan. 'tWas een kleine, magere, bruine vrouw, wier ouderdom niet te schatten was; zij kon even goéd vijf-en-veertig als vijf-en- dertig jaar oud zijn. Reedsi zes jaar hield zij het kruidenierswinkeltje. Zij «cheen op al dien tijd niets veranderd. Zij was altijd eenvoudig, in ',t zwart ge kleed. Toen zij het winkeltje opende, kon haar meisje nog niet loopen en moest met de zuigflesch gevoed worden. Clémence gaf zich uit voor weduwe en zeide, dat de kleine haar eigen kind was. Niemand twijfelde daaraan, -des te min der daar het spoedig bleek, dat zij eerlijk was, zachtaardig en arbeidzaam. Nooit ging zij uit. was edelmoedig voor zoover hare middelen het toelieten; in één woord, ieder kon hjaar goed lijden. Zij schonk crediet aan de menschen, die in nood warenzij stelde zich tevreden met kleine afkortingen en zij drong enkel op betalen aan, als zij zelf voor verval dagen stond, VAN het binnenhof. Vergadering van [Woensdag 27 Febr. De heer van Beresteijn (V.D.) was Dinsdag bij het scheiden van 'de markt ge reed gekomen met de niet bijzonder belang rijke helft zijner rede. De Woensdag uit- Het kleine meisje was grootgebracht in het kwartier, al de buren kenden haar en zagen haar gaarne. Clémence kleedde het heel propertjes en nétjes. 't Was een lief, blond kind, met zachte, blauwe oogjes, zeer aardige oogjes, die ai- tijd wijd openstonden. Haar klein gelaat, wat teer gevormd, was onuitsprekelijk fijn. Zij was al zoo zorgzaam en braaf als de beste; onder 't spelen met andere kin deren, bemorste of scheurde zij nooit haar kleertjes. Zij was zoo gehoorzaam, dat zij; tot voorbeeld gesteld werd aan de andere kin deren. Zoo druk kon zij niet aan 't spelen zijn of zij liep naar huis, zoodra zij het gestelde uur hoorde slaan. En hield daar dan iemand tegen, zeggende: Maar wacht toch wat, Marietje, 't spel is aanstonds uit,.,. Dan antwoordde zij onveranderlijk, zon der te blijven staan: Neen, neen, moeder heeft gezegd, dat ik moet binnenkomen; indien ik niet ge hoorzaam ben, zou ik haar veel verdriet aandoen. Dit kind leefde enkel om te beminnen en bemind te wezen. Hare beste vriendin was het dochtertje van Laure, de kleine Rose, die een paar jaar jonger was dan haar broeder, Mau rice Roselin. Rosou zoo heette men haar in den schoot van 't gezin Rosou had altijd veel last van stuipen gehad; maar zekeren dag, zonder schijnbare oorzaak, werd zij gesproken andere helft was ook zoodat wil zeggen over het geheel niet zeer beiang- J wekkend, tengevolge van voortdurend gras* J duinen in allerlei kleinigheden.' I Spr. betoogde, dat de gegevens, waar- i over de Minister beschikte, onvoldoende zijn als het erop aankomt bedrijven te regelen of den financieelen kant van de quaestie te beoordeelen. j Wat betreft de organisatie, de ambtena- i ren van den Minister zijn vrijwel aan kant gezet en vervangen door allerlei particu- liere lichamen zonder bepaald omschreven bevoegdheden, waarin Kamerleden een min of meer ambtelijke positie bekleeden. Door de Commissie van Bijstand is de Minister verder in een kooi gezet met drie schildwachten ervoor, die met het stempel van tc( en Minister in den zak loopen en Z.Exc. niet meer raadplegen dan zij zelf goedvinden. Nog betoogde de heer van Beresteijn, dat de maatrgelen van den Minister in zeer vele gevallen veel te laat komen; dat Z.Exc. niet weef wat hij wil en voort durend heen en weer wordt geslingerd door uiteenloopende adviezen; dat Z.Exc. te veel mondeling laat regeeren, waardoor de organisatie in de war moet loopen. Over de zaak-de Jong wilde spr. nog geen oordeel uitspreken. Evenwel heeft het lezen van het dossier een pijnlijken indruk op hem gemaakt. En in het bijzonder is hij pijnlijk getroffen door de weinig krachtige houding des Ministers. [Waarom hij Z.Exc. openbaarmaking verzoekt van alles wat licht in deze zaak kan verschaffenook omdat de eerbied en het gezag voor de bestuurders den laatstcn tijd bedenkelijk gaat daien. Het moreel is aan het zinken; men neemt het zoo nauw niet meer met de wet. Het buitenlandsch beleid des Ministers noemde spr, onvast in leiding en voorbe reiding. Ook tegen het financieele beleid van den Minister had spr. bezwaren. 'Z.Exc. maakt jjp dit stuk op den afgevaardigde den indruk van een zakenman, die niet op geld kijkt en niet narekent wat een of andere maatregel, dien hij nuttig acht, wel kost en of het niet goedkooper kon. Boven dien laat de Minister in véle gevallen de fabrikanten en handelaars te veel winst ma ken. Terwijl hij verder de Kamer de ge gevens onthoudt, noodig om zich een denk beeld te vormen van de inkomsten en uitgaven. Met meer genoegen hoorden we den heer de Wijkerslooth (R.K) in diens be toog tegen de bij sommigen bestaande nei ging om heil te zoeken in beperking der distributie, hetzij door de vaststelling van een weistandsgrens, hetzij door beperking der distributie tot de groote steden, hetzij door vermindering der distributie-artikelen, hetzij door verhooging van den prijs dier artikelen. Wel wilde ook spr. bezuinigen, maar dan op de dure en omslachtige admi nistratie. Nog hoorden we den heer C o 1 ij n (A.R.), die betoogde, dat de Minister met de graan- voorziening op eigen bodem op den ver keerden weg'is. De teeltregeling van Z.Exc. heeft zelfs tot inkrimping van den verbouw van broodkoren geleid. En wel omdat de Minister is tekort geschoten in het be talen van een behoorlijken prijs voor het graan. De eenige weg ter verbetering is dan ook het vergoeden van een behoorlijken prijs voor tarwe en rogge. Daarbij vroeg spr. voor de boeren een ruimer aandeel in de kunstmest voor de zandgronden dan voor de klei, hooger prijzen aardappelen en melk, juister schatting van granen en peul vruchten bij invordering, spoediger betaling ziek, en noch geneesmiddelen noch de op passing, konden haar weer te been helpen. Een vol jaar hield 't bleeke, kranke kind het zoo vol zittende op het lage, strooien zeteltje, dat 's winters in 't hoekje aan 3en haard stond, en 's zomers aan het venster. Het vond in niets nog smaak, en viel af van uur tot uur, tot groote wanhoop van Laure, die het aanzien moest, maar 't niet verhelpen kon. Enkel de komst van haar vriendinnetje kon haar wat opwekken. Dan werden haar slapende oogjes wak ker, glanzend als sterren, dan was ze ge-, lukkig, tevreden en gerust. En zonder dat het noodig was haar te gaan halen, verliet Marie de luidruchtige vermaken, welke zij zoo gaarne meespeel de, om zich tot de arme Rosou te be geven. Geduldiger, zachtmoediger, braver kind dan het meisje van Clémence, was er. wel niet te vinden. En nooit kwam zij met ledige handen. Nu eens bracht zij eene bloem, dan weer een stuk lint of andere poppenlapjes, waar- delooze dingen, welke kinderen zooveel ge not verschaffen; een andere maal was 't een stukje lekkernij, wat peperkoek, dat Clé mence, die ook een goed hart bezat, haar medegaf voor het zieke kindje. Ook was Laure zeer gehecht aan die kleine troosteres; zij beminde haar des te meer toen, als Rosou dood was, Marie de trap opklauterde om de smart der ongelukkige moeder te bedaren, beter dan 'n meisje van vijftien jaar het zou kunnen, (Wordt vervolgd.) t

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1