Agenda, R. K. VROUWENBOND. Het Bestuur maakt den leden bekend, dat de dames: Mevr. de Wed. Erkamp-Gooy, Mej. E. Berentz^i en Mej. A. Soecker perio diek altreden, hoewel ze herkiesbaar zijn, heeft toch ieder tiental leden het recht zoo veel candidaten te stellen als er vacatures zijn. De namen der candidaten moeten op een onderteekende lijst, uiterlijk vóór Woensdag 20 Maart bij de Secretaresse, Oudegracht 205 zijn ingeleverd. Zij, die candidaten voorstel len. moeten zich tevoren hebben overtuigd, of deze een mogelijke keuze zullen aan vaarden. OEFENINGEN ZEEVAART. Waar, in verband met de tijdsomstandig heden, de buitenlandsche oefeningsreizen niet meer naar den eisch kunnen worden gedaan zijn, in het belang der practische opleiding van de leerlingen onderofficieren der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, door den Minister van Marine maatregelen getroffen, ten einde bedoelde jongelieden op de Zuiderzee zooveel mogelijk practisch te bekwamen. Deze maatregelen bestaan in hoofdzaak in het stationeeren te Hoorn van een woon schip waaraan een kanonneerboot en twee zeilvaartuigen van het loodswezen worden toegevoegd. R. K. VOLKSBOND. De vergadering van den Centralen Raad van den R. K- Volksbond in het bisdom Haarlem zal gehouden worden op Maandag 1 April (Tweeden Paaschdag) te Haarlem in „St. Bavo". Ter benoeming van een secretaris van den arbeid zijn op de voordracht geplaatst: 1. G. Th. Hooy, Sloten; 2. L. H. Boom gaard, Amsterdam; 3. J. W- H. Pasde- loup, Ginneken. De bestuursleden Hulselmains, Lammers, Mouwens en Vermente zijn periodiek aan de beurt van aftreding; zij stellen zich niet weder beschikbaar. De heer Silvius van Den Haag zal „Volkshuisvesting" de heer Loerakker „Landarbeiders" inleiden. DE NIEUWE SPOORWEGDIENST- REGELING. Ten aanzien van de nieuwe spoorweg dienstregeling, vernemen wij, dat deze wel licht nog vóór 1 Juni wordt ingevoerd en dat voor de 4 Maatschappijen één gemeenschappelijk dienstregelingsbiljet, be staande uit 2 vellen, zal worden gedrukt. VAST JAARBEURSGEBOUW. Naar wij vernemen, bestaat het voor nemen thans zoo spoedig mogelijk een vast Jaarbeursgebouw te Utrecht (naaste om geving van het Vredenburg) op te richten. HOEVEEL WONINGEN? Onder dit opschrift geeft de heer J. H. Faber in „Gemeentebelangen" een raming van het woningtekort. De heer Keppler had op het Woningcongres een aanbouw van 100.000 woningen voor het geheele land bin nen vijf jaar in elk geval noodig geacht, welk cijfer de heer Faber voor veel te laag houdt. Op grond van de vermeerdering der bevolking, de afneming der gezinssteikte en den gemiddelden levensduur van wonin gen. acht deze deskundige een jaarlijkschen aanbouw van 37.000 woningen noodig, om de zaak te houden op het n o o d p e i 1, waarop ze thans staat. Er is echter een achterstand in te halen, die al van vóór den oorlog dateert; in normalen tijd vervielen jaarlijks pl.m. 12.000 behuizingen, die nu blijven bestaan. Over een periode van 5 gerekend, zouden dus 5 X 37.000 -f- 60.000 245.000 woningen moeten worden bijge bouwd, d. i. rond 50.000 per jaar. Natuur lijk is de taxatie zeer globaal. KUNSTMEST. De Kunstmestcommissie maakt bekend, dat een aanvang zal worden gemaakt met de distributie van de aan de bestellers bij den kleinverkoop (gebruikers van minder dan 2 H.A. land) toegewezen hoeveelheden Chili-salpeter, superfosfaat en zwavelzure ammoniak. De aflevering zal geschieden door den verkooper bij wien de bestelkaar- ten zijn ingediend. De prijzen door bestel lers te betalen zijn vastgesteld op: f35 voor Chili-salpeter, f10 voor superfosfaat en f46 voor zwavelzure ammoniak, alles per 100 K.G. netto, zonder bijlevering van zak, a contant, afgehaald aan het pakhuis van den verkooper. In deze prijzen zijn alle provisiën, vrachten en vergoedingen begrepen, zoodat aan de bestellers geener lei onkosten behalve de zakken, in rekening mogen worden gebracht. De ter beschikking gestelde meststoffen moeten ten spoedigste in ontvangst worden genomen, aangezien de aflevering op een nader vast te stellen datum zal worden ge staakt. („St.-Ct.") KONIJNENVLEESCH ALS VOLKS- VOEDSEL. Den 20sten Januari 1.1. werd op initiatief van den Pluimveeteelt-consulent van den Nederl. Pluimvee- en Konijnenhoudersbond (N.P.K.B.) een vergadering te 's-Graven- hage belegd, die door de meeste groote kcmijnenfokkersvereenigingen in den lande werd bijgewoond, met het plan te geraken tot oprichting eener centrale inrichting tot bereiding en verkoop van konijnenpelzen eventueel annex een centrale konijnensiach- terij. Deze plannen naderen hunne verwezen lijking, zoodat binnen zeer kort de tot stand- koming eener dergelijke inrichting kan wor den verwacht. BUITENLAND. OORLOGSOVERZICHT. De vrede met het Rusland der Bolsje- wiki is gesloten. Zonder beraadslaging over de voorwaarden heeft de Russische Delega tie het verdrag geteekend, om een einde te maken aan de militaire krijgsverrichtingen vmj de Oentralcn. De Bolsjewiki hebben Rusland machte loos overgeleverd aan den vijand. De Centralen hebben van dit voorbeeld in ruime mate partijgetrokken. Blijkens mededeeling van de Russische Delegatie hebben zij aan de reeds bekende voorwaar den nog, onder de leuze „zelfbeschikkings recht der volkeren", van Rusland een drietal provincies in den Kaukasus losgemaakt, van waar zij, evenals van Roemenië, rijkelijk petroleum denken te halen. Een eigenaar dige toepassing van het zelfbeschikkings recht, welke het rijk van den vijand ver minkt en slechts de uitlegging van het zelf beschikkingsrecht toelaat met uitsluiting van de mogelijkheid, dat de bevolking aanslui ting bij het moederland verlangt, doch elke inmenging in eigen land van de hand wijst. Het belooft weinig goeds voor een vre dige toekomst, wanneer de Centrale mo gendheid op dergelijke wijze vrede sluiten. Dat móet nieuwe oorlogen veroorzaken. De eenige hoop voor de wereld is, dat dit geen definitieve vrede kan zijn, dat geen volgende Russische regeering een der- gelijken vrede kan aanvaarden en dat de Bolsjewiki vermoedelijk hun langsten tijd hebben geregeerd. De onderhandelingen over den nieuwen wapenstilstand met 'Roemenië zijn begon nen, die over den vrede zullen zich daarbij aansluiten. Men verwacht bij de Centralen niet veel van die beraadslagingen, maar dreigt reeds, dat als het resultaat niet wordt bereikt door besprekingen, het zwaard wel zal beslissen. Het zal dus ook een Duit- sche vrede worden, d. w. z. een vrede, waar bij de Duitsche belangen worden gediend, maar niet die van een betere wereldorde. En ook déze vrede zal de oorzaak wor den van oorlog Japan heeft nog geen verlof van de Westersche mogendheden om zijn plannen uit te voeren. Frankrijk, Engeland, Italië en de Ver. Staten plegen druk overleg over het lastige vraagstuk en Japan wacht rus tig zijn tijd af. Zoo schijnt voor het oogen- blik de toestand. Het maakt alleen een bijna komischen indruk, als wij hooren, dat China zoo bezorgd is over de gebeurte nissen in Siberië, en besloot versterkingen te zenden. De regeering te Peking zal die wezenlijk wel in eigen land kunnen gebrui ken, waar de Zuidelijke provincies het haar zeer moeilijk maken. Inmiddels zullen de Westelijke mogend heden, bedreigd door het Duitsche offen sief, wel weinig kans zien om in het Oos ten de irust té herstellen en zullen zij, op gevaar af van voorgoed haar invloed te verliezen, (hfet Japan moeten overlaten daar den politie-agent te spelen. ALKMAAR. „PULCHRI STUDIO." Men schrijft ons: De in het laatst van 1917 opgerichte R. K. Mannenzangvereeniging „Pulchri Stu dio", heeft thans haar definitief bestuur, bestaande uit de volgende heeren: Jac. N- Al, Directeur, Voorzitter, Koningsweg; H- Woudstra, 2e Voorz., Ritsevoort 40; Jac. Kops, le Seer., Luttik Oudorp 43a; J. H. Jeger, 2e Secr., Heilige land 18; D. Veken. Ie Penningm., Dubbele buurt 10; P. Smit, 2e Penningm., Overdiestraat 40, W- E v. Zandbergen, Biblioth., N.L. Singel 78; J. v. Tilborg, commissaris, Nieuwpoorts- laan 19; Butter, commissaris, Laat. Er heerscht omtrent bovengenoemde Ver- leniging nog wel eens eene verkeerde op vatting, n.l. dat zij eene onderafdeeling zoude zijn van den een of anderen bond. Dit nu is niet het geval. De vereeniging „P. S." staat geheel op zich zelf en heeft niets uitstaande met welke andere vereeni ging ook. Alle R. K. mannen, die den leeftijd van 18 jaar bereikt hebben, kunnen zich als lid aanmelden. Mogen vele hiertoe ambitie gevoelen! R. K. PROPAGANDA-CLUB „PIUS X". De vorige week vergaderde bovengen. Club. Bij afwezigheid van den Voorzitter, leidde de Penningmeester, de heer Koop- meiners, de vergadering. Na opening wees de fungeerde Voorzitter er op, dat door de verkiezingspropaganda de Club in de knel komt en velen denken, dat de propaganda voor de sociale vereeni- gingen overbodig is. Spr. wees. op het verkeerde hiervan en toonde aan, dat, wan neer straks de verkiezingen achter den rug zijn, de Club „Pius X" paraat moet zijn om mogelijke aanvallen op onzen Volksbond en Vakvereenigingen af te slaan en dat ook tijdens de verkiezingen geen inzinking mag plaats hebben van het getal en moreel der leden. Daarna werd besloten op ge zette tijden te vergaderen en de mogelijk heid te overwegen om een Propaganda- avond, waarin een spreker zal aptreden, te organiseeren. Wegens vertrek van den len en 2en Secretaris en bedanken van den 2en Pen ningm., moest eene bestuursverkiezing plaats vinden, welke echter tot de volgende ver gadering werd aangehouden. Het jaarverslag van den Penningm. sloot met een batig saldo van 26i/8 cent en een ontvangst van f 43.61 i/a en uitgaaf van f43.35, Tot verificateurs werden benoemd de heeren Woudstra en Mulders: Aan het slot der vergadering werd be sloten den llen Maart wederom te ver gaderen. Na een bemoedigend woord aan de aan wezige propagandisten van den leidenden voorz, en den heer J. Vlaming, sloot de Voorz. deze slecht bezochte, doch zeer geanimeerde vergadering, met den Christel, groet. R. K. PROPAGANDACLUB „ST. LAURENTIUS." Zondagmiddag vergaderde deze Club ter bespreking van propaganda. Na opening door den Voorz., den heer H. Koopmeiners, richtte deze eenige hartelijke woorden Van welkom tot de talrijk opgekomen leden, Ih bespreking werd gebracht 'de aan schaffing van een 25-tal bordje», die eêrt mooie spreuk bevatten voor de jei^d betref fende drankbestrijding. De bedoeling is, deze te doen ophangen in de hoogste klas sen der R. K. scholen en ook zoo mogelijk in de portalen der R. K. Kerken. Het be stuur werd gemachtigd deze aan te schaffen. Tot- bestuursleden werden gekozen de heeren J. Hogervorst en J. Opdam. Medegedeeld werd, dat op 20 Mei een drankbestrijdersdag in Hoorn wordt ge houden en tevens werd aan de leden ver zocht reeds nu plannen te maken, hoe daar gezamenlijk heen te gaan. Voorts installeerde de Voorz. met eenige toepasselijke woorden een paar nieuwe leden; spr. hoopte, dal. zij voor de Room- sche drankbestrijding goede jjveraars zouden worden. Met een krachtig woord van op wekking om steeds onze mooie en christe lijke actie getrouw te blijven, sloot de Voorz. met den Chr. groet deze vergadering. INLEVEREN VAN VERZAMEL- STATEN REGEERINGSBLOEM, REGEER1NGSMEEL EN ROGGE MEEL. De Directeur van het Distributiebedrijf van Alkmaar, deelt aan belanghebbenden mede, dat met ingang van het 42e brood kaartentijdvak gebruik moet worden gemaakt van de nieuwe verzamelstaten en deze be hoorlijk en volledig moeten worden ingevuld. UITBETALING TOESLAG PETROLEUM. De Directeur van het Distributiebedrijf van Alkmaar, maakt beanghebbenden be kend, dat de toeslag over bon 9 en 10 der Rijks-petroleum-distributiekaart zal wor den uitbetaald op Woensdag 6 Maart a.s., des namiddags van 2 tot half 5 uur en wel in de volgende volgorde: aan houders van legitimatienummers: 11000 aan de KeetkoJk, hoofd der school de heer G. Hellinga. 10012000 aan de Brillensteeg, hoofd der school de heer F. J- Aukes. 20013000 aan de Nieuwesloot, hoofd der school de heer J. Zwarteveen. 30014000 aan de Nieuwesloot, hoofd der school de heer A. Wijn. 40015000 aan de Snaarmanslaan, hoofd der school de heer J. Eits. 50016000 en daarboven aan den Konings weg, hoofd der school de heer P. Schipper. Alleen op vertoon der Rijks-petioleum- distributiekaart zat de toeslag worden uit betaald. AARDAPPELEN. Gedurende deze week (dus tot en niet 10 Maart) zal verkrijgbaar worden ge steld op: Bon 100: 1 K.G. zand-aardappelen. Bon lc: 1 K.G. zand-aardappelen. GEVONDEN VOORWERPEN. Een ladder, een ledige portemonnaie, drie gouden ringen, een schoen, een kruk van een slede, eenige zonneschermen, twee hand schoenen twee zilverbons, een blauw- steent je van een oorbel, een zakdoek, een parapluie een paardendeken, een huissleutel, een hon denpenning en een leerboek. GESLAAGD. Voor het examen Nuttige Handwerken slaagde 2 Maart te Utrecht onze stad- genoote mej. Marie J. C. Kühne. KRANS-HULDE. De militairen, leden van het Sanatorium- fonds „Ons Belang", afd. Alkmaar, hebben den overleden goeden kapelmeester van Hedel, die de laatste maanden van zijn leven zich zoo opofferde voor de zaak zijner lijdende broeders, niet vergeten. Zondag toen 't een jaar geleden was, dat 'de heer van Hedel overleed is door een commissie uit bovengenoemd Sa natoriumfonds eene krans gelegd op van H edei's graf. STRAAT-RUMOER. Gisteren is 't heel den avond in de straten van Alkmaar (niet ongenoegelijk) rumoerig geweest. Naar groote-stads-voorbeeld heeft ook de Alkmaarsche ontevredenheidspartij eene be tooging willen houden. Te omstreeks 7 uur werd de „stoet" op het Waag plein opgesteld, waarna men onder het zingen van eenige liederen (o. a. de „Marseillaise", waarvan de meesten voor zeker nóch de beteekenis, nóch de draag wijdte beseffen!) in prettige stemming (on danks de beroerde tijdsomstandigheden en ondanks den „honger") door Alkmaar's stra ten toog. Na een wandeling door verschillende stra ten verliep de „stoet" Deze betooging ging nu weer eens uit van de bij den Alkmaarschen BestuurderS- bond en fiet plaats. Arbeiders-secretariaat aangesloten vakvereenigingen. FIETSONGELUK. Gisterenavond te 6 uur kwam de 21- jarige Groet, toen hij per fiets uitwijken wilde Voor een melkwagen, te vallen tegen de winkelruit van de firma A. Fortuin in de Langestraat. De heer Groet werd door den ruit geworpen en kwam in de étalage terecht. Hij kreeg door den val een lichte verwonding aan het hoofd, doch is heden weder hersteld op reis gegaan. De heer Fortuin was verzekerd bij de Onderl. Glas- aissurantie alhier en verzekerd tegen Nering- schade. VERGOEDING WEGENS KOST WINNERSCHAP. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belanghebbenden, dal de uitkeering der vergoeding, loopende -over het tijdvak van 26 Februari tot en met 5 Maart, zal plaats hebben ten Stadhuize. op Woensdag 6 Maart a.s., voor zooveel dc Landweer en den Landstorm betreft van 91/211 uur en voor zooveel de Militie aangaat van 1112 uur. KERKNIEUWS. MARIA-HEMELVAART. Naar de „Reichspost" bericht hebben in den laatsten tijd verscheiden bisschoppen zich opnieuw uitgesproken ten gunste van de dogmatiseering van de hemelvaart van Maria. In een dezer dagen gepubliceerd schrijven betuigt Z» iEmin. Kardinaal j-ega, de deken van de apostolische signatuur, zijn instemming met dit streven. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: 2 Maart. Geertruida Johanna, d. v. Ge- rardus Vos en Catharina Adriana Gijbels. 3 Maart. Berber, d. v. Arend Meiboom en Maaike Walstra. Maria Cecilia, d. v. Tjalling Dolle en Maria Smiers. 4 Maart. Hendrikus Adrianus, z. v. Arie Overtoom en Maartje Zonneveld. Valen tine Marie Louise, d. v. Gerhardus Adri anus Conijn en Martha Marie Ignatius Schroder. 4 Maart. Reinaldus Albertus Jacobus, z. v. Theodorus Jacobus Karskens en Eli zabeth Groot. OVERLEDEN: 4 Maart. Adrianus la Grange, 84 jaar. 4 Maart. Arie Swager. 51 jaar. Rensje Rike, 25 jaar. 5 Maart. Maartje Cornelia Vennik, 11 maanden. ELCK WAT WILS. In een debat in de Fransche kamer over het voorstel van de Regeering om den graan- en meelhandel onder staatscon trole te stellen, verklaarde afgevaardigde Durana, dat de Fransche vrouwen het land tegenwoordig niet bewerkten; alles bleef liggen omdat de mannen niet waren terug gekeerd. Het vorige jaar weigerde mem de oude lichtingen te laten gaan, omdat de Entente in let voorjaar tot een offensief wilde overgaan en nu weigert m-n het, omdat men een aanval der Daitschers ver wacht. „Volgens de statistiek (Jaarcijfers 1916) betiep hef vermogen in Nederland, volgens de aangiften in de vermogensbelastingover hetbelastirgjaar 1915—1916 f7.31x.200.000, over het belastingjaar 19161917 f 7 841.360.000. Het vermogen nam alzoo over dit eene oorlogsjaar toe met ruim 530 millioen gulden Het aantal milliona'rs vermeerderde over dit ééne jaar m-t 61 personen. Nieuwe millionairs Ü-W-ers I De Japansche consul generaal zeide in een lezm?, dat Japan, evenals Nieuw-Zee- land en Australië, wenschen, dat de Duit sche kolonies niet aan Duitschland zullen worden teruggegeven, daar dan de vrede ia den St'llen Oceaan niet gewaarborgd kan geacht worden. Deze Duitsche klacht van iemand, wiens electrisch licht weigert: Even telefoneeren aan den electricien. Bestaat niet meer, de baas is in het veld, de knecht in de ammunitiefabriek en het jongmaatje heeft een renstal ingericht, en doet niet meer aan het vak. Heeft de vrouw van den baas er mis schien verstand van? Ach, wat 1 Die heeft haar tijd begrepen. Zij heeft de rest vaa de grijze rubber, die zij nog in de werkplaats gevonden heeft, fij gehakt, met water vermengd, in perka- me- tpapier gestopt, en handelt du engros in leverworst. Zij woont in het Grunewald, ontvangt alleen dames en heeren uit de beste kringen, onderministers en hooger, en koopt een reeks portretten van voor onders. D. in Duitschland reeds sedert ge- ruimen tijd ingevoerde papieren on er- kle;d'ng werd vaak met wantrouwen be schouwd, wijl de eerste proeven, d'e in den handel kwamen, niet »c kleden. Thans is met deze uit papieren vervaardigde klee- drgstukken zulk een resultaat verkre en, dat het mogelijk is deze juist zoo te be handelen als gewoon ondergoed Het kan bijv. gedurende langeren tijd in water uit gekookt worden, zoodat het volkomen ge reinigd kan worden. Volgens de „Daily News" bedroeg de vleeschaanvoer op de centrale markten te Londen in de maand Januari 16.921 ton tegen 31.653 ton in Januari 1917. Rund-, schapen- en varkenSvleesch zijn fesp. met 6122, 4782 en 3385 ton verminderd, het geen op een bevolking van 8 millioen zielen 2 ons per dag en per persoon uitmaakt. Te Putten (G.) passeerde 1.1. Zon dagavond een lijkkoets, komende van Gar deren. Natuurlijk wekte zulks veel belang stelling. Toen echter een al te nieuwsgie rige even het rouwkleed opzijde schoof ontdekte men daaronder een groote lading zakken en pakken. Inhoud onbekend. Ver moedelijk natuurlijk zaken, die niet vervoerd Aochten worden. Nadat even rust gehouden was, vervolgde de droeve verschijning in de richting Ermelo haar weg, aldus bericht de „Ned.". Te Beverwijk is een boerderij met 65 H.A. kleigrond in den Wijkermeerpolder verkocht voor f 330.000, dat is ruim f5000 per H.A. Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit Genève, dat Kerensky zich op het oogen- blik te Parijs moet bevinden. Aan de „Kroniek van het Bisdom 's Bosch over 1917" ontleent „De Tijd" de mededeeling, dat zich 215 andersdenken den tot het R. K. geloof bekeerden, voor het meerendeel militairen uit het Noorden van ons land. De predikant der Ned. Herv. Kerk te Norg (Gr.) had Zondagmorgen één toe hoorder. De dienst ging door. In Drenthe is van 2 Aug. 1917 tot 20 Februari 798.35 H.A. grasland tot bouw land gescheurd, Op Texel zijn thans 500 H.A. meer gescheurd dan in gewone jaren. GEMENGD NIEUWS. De moordenaar van Maria Kes- sels? Naar vernomen wordt heeft zich Zondagavond aan een der politie-commis- sariaten te 's-Gravenhage aangemeld een pl.m. 60-jarige persoon, een O.-I. militair, afkomstig uit Luxemberg, die voorgaf circa 15 jaar geleden den moord op de 12-jarige Maria Kesse Is te Tilburg te hebben ge pleegd. Men weet niet welke waarde aan de zelfbekentenis te hechten is. In afwach ting van een nader onderzoek is de man voorloopig ter beschikking van de justitie gebleven. Nader meldt men: In verband met de aanhouding van een persoon, die beweert de moordenaar te zijn van Maria Kessels te Tilburg, doet de Haag- sche commissaris van politie, de heer Dietz, de volgende bekendmaking: Op Zaterdag 2 Maart 1918, des namid dags tusschen 3 en 3Vs uur, is in de Wagenstraat alhier te* hoogte van het bureau der „Haagsche Courant" een zwer ver in gesprek geweest met een man, die zich aan hem bekend maakte van beroep schrijnwerker te zijn, hem te kennen en hem herinnerde hem ontmoet te hebben in een herberg te Tilburg, op denzelfden dag, dat aldaar vermoord is in een der katho lieke kerken het meisje Maria Kessels. Te zamen (hebben zij aldaar in 'di|e herberg eenige vertering gemaakt. De schrijnwerker noemde zijn naam niet, doch zeide in Den Haag woonachtig te zijn. De zwerver is thans in bewaring bij de politie aan de Nieuwe Haven. Hij beweert Maria Kessels te hebben vermoord. De man, een zekere H. B., die zich bij de politie heeft aangemeld als degene, die Maria Kessels om het leven heeft ge bracht, was van beroep barbier, nam jaren geleden dienst bij het Indsche leger en keer de na voleindiging van zijn diensttijd, hier te lande terug. Na eenigen tijd ging hij' een reëngagement aan voor den tijd van vier jaar, doch moest wegens lichaams zwakte worden afgekeurd. Hij vertoefde daarna eenigen tijd in „Bronbeek", werd later op zijn verzoek uit dit invalidenhuis ontslagen, was toen eenigen tijd zwervende, maar verzocht vervolgens om weder in „Bronbeek" te worden opgenomen. Het zwerversleven trok hem- echter zóó aan, dat hij op zijn verzoek weder uit „Bron beek" ontslagen werd. Als rondreizend koopman trok hij toen het land, door en op één dezer zwerf tochten vertoefde hij een halven dag te Tilburg. Hier heeft hij in het kerkgebouw zich op het koor, volgens zijn verklaring, schuldig gemaakt aan niet te noemen han delingen tegenover het bovengenoemde meisje en daarna, uit vrees dat deze daad aan het licht zou komen, het kind geworgd en verwondingen toegebracht. Hij zegt, na het plegen van "de misdaad zich onmiddel lijk per trein naar 's-Hertogenboseh te hebben begeven. Bij de politie moet men door zijn ver klaringen dén indruk hebben gekregen, dat de man inderdaad de dader is .van het misdrijf waarvoor destijds een onschuldige geruimen tijd in voorloopige hechtenis, heeft doorgebracht. Op de gepleegde euveldaad stelt art. 288 Strafwetboek levenslange gevangenis straf of een tijdelijke gevangenisstraf van ten hoogste 20 jaar. Indien hij drie jaar later zijn misdrijf had bekend, zou dit straffeloos 'zijn geworden, ten gevolge van verjaring. Hij zou thans uit gewetenswroeging hehben bekend. De man, die den indruk maakt van een zeer ondermijnd lichaamsgestel te hebben, zal ter beschikking van den commissaris van politie te Tilburg worden gesteld. Naar uit Tilburg wordt gemeld, heeft de heer Kessels verklaard, dat indertijd ook de aandacht op een gepensionneerd Indisch mi litair als de vermoedelijke dader is geves tigd geworden. Een detective uit Singapore zou in die richting destijds het onderzoek hebben willen geleid zien en dit toen ook aan den heer Kessels hebben medegedeeld. Er moet ook toen sprake geweest zijn van een verdachte, die gepensionneerd militair en uit Luxemburg afkomstig was. Intus- schen zouden de autoriteiten toen gemeend hebben, dat er geen aanleiding was om verder in die richting stappen te doen. Onder de tram. Bij de gisteren te Amsterdam gehouden demonstratie geraakte in de drukte op het Damrak een vrouw onder de tram. Met vereende krachten werd de wagen opgelicht en de nogal niet erg verwonde vrouw uit haar benarde positie gered. Diefstal van f 15.000 in de ka zerne. Zaterdagavond hebben inbreker(s) zich door middel van valsche sleutels toe gang weten te verschaffen tot de kamer en 't bureau van den luitenapt-kwartiermeester in de Nieuwe Isabel-kazerne te 's-Hertogen- bosch. De inbrekers hebben vermoedelijk eerst de kast doorzocht en daarna den les senaar, waarvan zij twee deurtjes met ge weld hebben geopend. In een van deze kastjes lag een bedrag van pl.m. f 15.000 aan bankpapier, welk bedrag zij hebben mee genomen. Van de dader(s) geen spoor. Van een weggedreven sloep. Een marinesloep, waarmede men Zaterdag middag een bezuiden het dorp Vlieland lig gende mijn wilde wegsleepen, is door den storm en den lagen waterstand aan den grond geraakt. Ze raakte bij het invallen der duisternis uit zicht. Eerst laat in den nacht gelukte het de plaats te vinden waar zich de sloep, die door den opkomenden vloed afgedreven was, bevond. Aan loodspersoneel, bijgestaan door twéé matrozen, is het met behulp van een vlet gelukt tegen vier wur 's nachts de sloep te bereiken. Twee der inzittenden, de kwar tiermeester Bakker en de matroos Banda, waren door een verblijf van bijna 12 uren ih de open sloep, blootgesteld aan den Oosterstorm, geheel verstijfd en moesten uit de vlet aan wal worden gedragen, waar zij bij particulieren onder dak werden ge bracht en onder dokters behandeling ge steld. Op het oogenblik schijnen allen de doorgestane ellende weer vrijwel te boven te zijn. TELEGRAMMEN. ROEMENIË EN DE VREDE. Salvia Pomtsjf, de leider van de Bul- gaarsche legatie, verklaarde: de Roemeen- sche regeering legde de verklaring af in antwoord op het ultimatum, dat de Kroon raad te Jassey besloten heeft, de- yredesi S

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 2