RUSSISCHS F0IDSEN. MULDER QUAX, ff M A g e b d i ONDERAFDEELINO „ST. FRAN- CISCA ROMANA" VAN DEN DIOC. R. K. VROUWENBOND. Zaterdag 9 dezer, toegewijd aan de H. Francisca Romana, zal in de St. Lau- renitiuskerk de H. Mis van 8 uur worden opgedragen voor leden en weldoeners van het Liefdewerk „Geestelijke verzorging van kinderen uit woonwagens en schepen" en kinderen, die bescherming noodig hebben. mtffntfYPTTTmWïf .T-'"- i 'jfliHifii 1ffe.\3g korporaals en manschappen ,van de militie lichting 1915 der pontonniers, die in het tijdvak van 1819 Januari 1915 zijn in gelijfd. s i I i R. K. VOLKSBOND. De vergadering van den Centralen Raad van den R. K. Volksbond in het bisdom Haarlem zal gehouden worden op Maandag 1 April (Tweeden Raaschdag) te Haarlem in „St, Bavo". Wegens misstelling in ons vorig nummer rectificeeren wij thans, dat de bestuurs leden Hulselmans, Lammers, Mouwens en .Vermeulen, periodiek aan de beurt van af treding, zich weder herkiesbaar stellen, DE 43ste BROODKAART, De directeur van het Centraal Brood- kantoor maakt bekend,-dat de broodkaart van het 43ste tijdvak geidig is van 8 tot en met 18 Maart, („St.-Ct.") GROF ROGGEBROOD. Met ingang van 11 Maart is de prijs van grof roggebrood, verkrijgbaar op rijks- bons, voor alle gemeenten in Noord-Hol land vastgesteld op f 0.12 per K.G., met uitzondering van Amsterdam, waarvoor de prijs bepaald blijft op f 0.1b het K.G. JAM, MARMELADE. De Min. v. Landbouw heeft de maximum prijzen voor jam of marmelade nader vast gesteld als volgt: Kleinhandelprijs voor uitgewogen jam of marmelade: pruimappeljam 92 cent p. K.G., 10 cent per 1/10 K.G.; frambozenjam, fram bozen- en bessenjam, kersenjam. aardbeien jam, roode bessenjam, reme-claude-jam, oranje marmelade, f 1.02 per K.G.; 11 cent per 1/10 K,G, DE VLEESCHVOORZiENING, Naar „De Veehandel", verneemt, zullen de prijzen van het slachtvee naar alle waar schijnlijkheid worden vastgesteld n. d. maat staf van fl.60 per K.G. slachtgcwicht voor eerste qualiteit, fl.40 voor tweede quaii- teit, f 1.25 voor derde qualiteit en f 1.10 voor vierde qualiteit. AANVULLINGSBROODKAART. De Min. v. Landb. heeft bepaald, dat aan art. 6 der circulaire van 3D Aug. 1917 no, 66455/8 bis zal worden toegevoegd: „Tegen inlevering eener aanvullmgsbtood- kaart zal 0.6 K.G- roggemeel kunnen ont vangen worden," („St,-Ct."). SIGAREN, SIGARETTEN, GEKORVEN TABAK. De Min. v. Landb. noodigt alle fabri kanten van sigaren, sigaretten en/of gekor ven tabak, uit, vóór den I5en Maart 1918 schriftelijk opgaaf te verstrekken van hunne vermoedelijke productie dezer artikelen ge durende het tijdperk loopende van 1 Afcaart 1918 tot 31 December 1918 en van de hoeveelheden dezer producten en onver werkte tabak, welke zij op 1 Maart 1918 in voorraad hebben. Deze opgaven zijn noodzakelijk met het oog op de voorziening van het publiek van bovengenoemde producten tegen een redelijken prijs en ter vaststelling van de hoeveelheden, in verband met hunne ver moedelijke productie, waarvoor de fabri kanten in deze voorziening hebben bij te dragen. BUITENLAND. OORLOGSOVERZICHT. Ook Roemenië heeft thans zijn ongena- digen vrede. - Bij dit vredesverdrag staat Roemenië de Dobroedsja af aan de centrale mogend heden, die zich verbinden den handelsweg- van Roemenië over Consianza naar de Zwarte Zee te zullen onderhouden. De door Flongarije geëisclile grensrege ling van de Hongaarsch-Roemeensche grens wordt door Roemenië aanvaard. Het Roe- meensche leger wordt gedeeltelijk gedemobi liseerd, en nadat de vrede tusschen Roeme nië en Rusland zal zijn tot stand gekomen, zal ook de rest van het Roemeensohe leger op vredesvoet worden teruggebiacht, De Roemeensche regeering zal met alle technische middelen den opmarsch der troe pen van de centralen door Moldavië en Bessarabië naar Odessa ondersteunen. Dit staat in verband met het optreden der Duit- schers en Oostenrijkers tegen de Maxima- listische Roode Garden in de Üekrajine. Roemenië zal een handelsweg naar de Zwarte Zee mogen behouden ziedaar de eenigste gunst, welke de Centralen den Roemeniërs nog schenken willen! Roemenië zou naar voorheen ver luidde Bessarabië krijgenmet geen wóórd wordt daarvan thans nog gerept. Het on-politieke Duitschland heeft door sluiting van dit vredesverdrag den eigen lijken vrede al weer verder van de volkeren verbannen. Duitschland wil vrede sluiten als overwin naar tegenover overwonnene, en het wil niet inzien, welk een heel verkeerde indruk dergelijke vrede (?)-stichting in 't .Westen maken moet'. Door dit verdrag is de strijd aan het Oostelijk front nu geheel en al geëindigd. Zullen de Centralen zich nu spoedig naar het Westen keeren? En rekenen zij da-ar zóó op de sterkte en de kracht van het .„Duitsche zwaard", dat zij zich een hoogmoedige vrede-sluiting in het Oosten ,wel mochten veroorloven?. Wij hebben., de eer hiermede aan onze cliënten te berichten, dat wij aan het ver zoek der Nederlandsche Commissie voor Russische fondsen tot opgave van genoem de fondsen, gevolg willen geven op deze wijze, dat alle onder onze administratie voorkomende Russische Fondsen in totaal bedragen zullen worden vermeld, zonder opgave van namen of van ieders persoonlijk bezit. ALKMAAR. PURMEREND. '4>r rfs«e rC V?5f.-V -c.' - ,v Roemenië verdiende niet beter, maar de daad der Centralen wordt daardoor niet minder on-politiek! De correspondent te Washington van de „Associated Press" seint: De gedach- tenwisseling betreffende de voorgestelde ac tie van Japan ito Siberië duurt voort.- Daarbij is men blijkbaar tot de conclusie gekomen, dat er geen verschil van beginsel bestaat tusschen Japan en zijn bondgenooten of tusschen de V. S. en Japan, hoewel de V. S. hun formeele toestemming tót eventueel te ondernemen operaties niet heb ben gegeven en waarschijnlijk ook niet zullen geven. REDMOND, t Redmond, de leider der Iersche Nationa listen, is Dinsdagmorgen overleden, na ver leden week een operatie te hebben onder gaan. ALKMAAR. LIEFDADIGHE1DSPREDICATIE. Het is ons aangenaam te kunnen mede- deelen, dat de 3e liefdadigheidspredicatie, op Zondag, lü Maart, in de bijkerk Van Sint Jozef, zal worden gehouden door den Z.Eerw. Pater Salvator Booms, O.M.F., wiens welsprekend woord op 24 Febr. j.l. in de parochiekerk van Sint Laurentius zulk schitterend succes had. VRIENDENKRING VAN HET H. SACRAMENT. De leden van den „Vriendenkring" wor den er aan herinnerd, dat Vrijdag 8, Zater dag 9 en Zondag 10 Maart het 40 uien- gebed zal worden gehouden in de Kapel van het St. Eüsabethgesticht in de Emma- straat. Het Bestuur hoopt, dat vele leden van deze gelegenheid gebruik zullen maken om het H, Altaar-Sacrament te komen aanbid- ben. BEZWAARSCHRIFTEN TEGEN AANSLAGEN IN DE HONDEN BELASTING, DIENST 1917. Naar aanleiding van een drietal bezwaar schriften stellen B. en W- den Raad»,-oor te roijeeren de aanslagen in de Honden belasting, dienst' 1917, ten name van H. J. Schwarzer, Luttik-üudorp No. 33 en P. J. J. jonker, Verdronkenoord No. 16 en terug te brengen van de le naar de 2e klasse (van f 3.tot f 2.50) den aanslag van J. de Moei, Lindenlaan No. 59. ONDERHANDSCHE VERHURING VAN WATER TOT HET BERGEN x VAN HOUT. B. en W. stellen voor te besluiten: het hierna omschreven gedeelte water te verklaren voor den openbaren dienst niet meer bestemd te zijn: aan de firma G. A. Conijn en Zoon ondershands te verhuren een gedeelte water van de Oude Hoornsche Vaart, kadastraal bekend in Sectie C. No. 876, zich uitstrek kende over eea zoodanige breedte, dat aan de oostzijde der vaart, langs den F'ieschen- weg, een strook water van ten minste 4 M. breedte, gemeten bij. een waterstand van 60 c.M. -j- A.P-, vrij1 blijft, voor een huurprijs van f 98.per jaar, berekend naar 4 ct. per M2., onder reeds bepaalde en verder nader- door Burgemeester en Wethouders vast te stellen voorwaarden, BENOEMD. In de commissie, zetelend te Haarlem, voor het afnemen der eindexamens Rijks H. S., zijn benoemd de heeren: Dr. A. C." Antusch, directeur van en J. Tim mer, N. Meijer, N. Kranenborg Jesse, H. O. Bainte en H- L. Ziek, leeraren aan de Rijks H. B. S. te Alkmaar. VERWISSELING DEPOT. De opperbevelhebber van Rand- en Zee macht heeft bepaald, dat de depóts V te Alkmaar en X te Vlasakkers bij Amers foort in de maand April ejs. van stand plaats zullen verwisselen. GESLAAGD. Gisteren slaagde te .Utrecht voor het examen Fraaie Handwerken mej. D. A. W. Sieffers van Alkmaar. R. K. K1ESVEREENIGING „VRIJHEID EN RECHT," Dinsdagavond hield „Vrijheid en Recht" in Café Mooij hare jaarvergadering. Na een openingswoord van den waar- nemenden voorzitter, Air. fl. P- M. Kraak man, las de secretaris," Mr. A. Leesberg, de notulen der vorige vergadering, welke onder dankzegging werden goedgekeuid. Vervolgens deed d& Voorz. mededeeiing van wat het Rijkskieskringbestuur ver richtte en voorloopig besloot: dat o. ai zeer waarschijnlijk bij de opstelling der candi- datetilijsten voor de Tweede Kamer door „Den Helder" samengewerkt zal worden met „Haarlem"; dat er nog zeer veel vergaderd en besproken zal moeten worden, alvorens wij met gerust hart de verkiezingen tegemoet kunnen gaan, qn dat daarom liet Kieskringbestuur besloot omtrent een en ander advies uit te brengen, tot goeden gang van zaken. Het voornaamste advies zal wel dit wezen: brengt uwe stemmen uit op no. 1 van de lijst. Het bestuur twijfelt niet, of alle kie zers zullen aan een dergelijk, wel overwogen advies gaarne gehoor geven. - Bij acclamatie werd ter vergadering be sloten bij de a.s. verkiezingen voor den Gemeenteraad (vacatures Stoel en Udo) voor district I candidaat te stellen Mr. A. Leesberg, en voor district II den heer Jb. Baart. Bij verkiezing van drie bestuursleden, we gens periodieke aftreding der heeren H. Kenter, Mr. A. Dorbeck en J. Endel, werden de heeren H. Kenter en AV.r A. Dorbeck aanstonds met meerderheid van stemmen herkozen. Na nieuwe vrije stemming over een derde bestuurslid werd gekozen de heer C. W. Keijsper. Het jaarverslag werd uitgebracht door den Secretaris; hieraan ontleenen wij: dat de toestand van de vereenigmg bloeiend is, 't ledental in een jaar met lót) vermeerderde, een ijverige prop.-club hare medewerking verleend, dat allen ten slotte worden opge wekt om met 't Bestuur de moeilijke over gangsperiode naar evenredige vertegenwoor diging door te maken. - Het financieel verslag, uitgebracht door den penningmeester, den heer J. F. Quax, gaf aan een batig saldo van f 51.88I/2- Na verificatie door de heeren W. Seelen en A. Mak, werd den Penningmeester dé charge verleend onder dankzegging. Bij de rondvraag werd door den Weleerw. heer kap. Kooij aangedrongen op herzie ning van het reglement; het bestuur ver kreeg machtiging, eene commissie te be noemen, welke zich belasten zal met de opstelling van een nieuw toen gewijzigd) reglement, waarna de Voorzitter de vergadering sloot met den Chr. groet. GEVONDEN VOORWERPEN, j Een oude schilderskwast, twee portemon- I naie's met eenig geld, een zilveren broche, een kinderschoen, een rekenboek en schrift, een Katechisatieboekje, een hondenhalsband, een hond, een rozenkrans, een kruis van 1 een rozenkrans, een paar schoenen, een j kruiwagen, een zakmesje en een huissleutel. j GEMEENTERAADSVERKIEZING. Naar wij vernemen, heeft de vrijz. kies- vereeniging „Eensgezindheid", in het eerste district (vacature Udo) candidaat gesteld mr. P. A. Offers, in het tweede district (vacature Stoel) mr. A. Prins. De S. D. A. P. stelt in district II den heer Q. Veen. BENOEMING. De heer H. M. Langeveld, stationschef alhier, is met ingang van 1 Juli a.s. in gelijke functie benoemd te Rotterdam (Sta tion Rechter-Maasoever). AANGEHOUDEN. Door de politie zijn aangehouden: twee Rotterdammers, die in den nacht zich van een dak van een kantoor een hoeveelheid lood hebben toegeëigend. Zij werden op heeterdaad betrapt en na een wilde jacht aangehouden. Een militair die zich een groot aantal mili taire goederen heeft toegeëigend, waaronder een viertal schoenen, borstrokken, broeken, sokken, werkkielen, eetketels, koppels enz. Een burger die zich aan heling van die goederen heeft schuldig gemaakt. Een militair die zich een hoeveelheid vleesch uit het .abattoir had toegeëigend. Een militair die te Tilburg koffie had ont vreemd. Een militair terzake diefstal van een mili tairenbroek. Een jongen die voor f 100 koper en Banka- tin] had gestolen uit een fabriek. Een jongen van 13 jaar die te Haarlem was weggcloopen,- KOELFWISBOTER. Volgens circulaire No. 93 (R.D.K.) wordt nog eens de gelegenheid gegeven Koelhuis- boter te betrekken. H.H. detaillisten in Alkmaar worden door den Directeur van het Distributiebedrijf verzocht hunne be stellingen Vrijdag- en Zaterdagmorgen van 9 tot 1 uur persoonlijk aan de inlichtings dienst kenbaar te maken, daar uiterlijk Maandag 11 Maart de bestelling voor Alk maar in Den Haag aanwezig moet zijn. Ook voor banketbakkers wordt wederom de gelegenheid opengesteld. ZEEP. De Directeur van het Distributiebedrijf vkts A'kmaar, deelt aam de ingezetenen mede, dat lieden het volgend schrijven van uit Den Haag door hem is ontvangen: „„Naar aanleiding van Uw leiegram dd. „2 Maart, hebben wij de eer U te berichten, „dat door gebrek aan grondstoffen voor- „loopig geen zachte zeep wordt toegewe zen." PLAATSELIJK NIEUWS. BERGEN. Schildersgezellenloon. Door de schilderspatrooris in deze gemeente is be sloten het loon der gezellen met ingang ven 1 Maart 1.1. te brengen op 35 cents per uur. OUDKARSPEL. Woningnood. Aan een 16-tal ge zinnen is met 'ingang van 1 Mei de huur opgezegd; de meesten gerechtelijk, Zij trach ten nu gedaan te krijgen, dat van gemeente wege zoo spoedig mogelijk tot woningbouw wordt overgegaan of dat de opzeggingen ongedaan kunnen worden gemaakt. Er is voor de meesten geen kans een andere woning te bemachtigen. 'T ZAND. 35-jarige dienst: een feit, waar van men tegenwoordig niet me er hoort. Morgen, 8 Maart, herdenkt Mej. Aïïarg. jWiering den dag, waarop zij vóór 35 jaar in dienst trad bij den heer A. Balvers. Het zal der jubilaresse dien dag voorzeker niet aan belangstelling ontbreken, BEEMSTER. Benoemd. Het R. K- Kerkbestuur heeft benoemd tot koster de lieer-G. Schip pers van hier, WIERiNGERWAARD. Benoemd. Tot voorzitter van het kla verzaad-distributiebureau is benoemd de heer H, K. Koster van Wieringerwaird. luim BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: 1 Maart, Jacob, z. v. Jacob Commandeur en Neeltje van Duuren. -3 Maart, Lucas Hermanus, z. v. George Frederik du Pont en Hendrika Wilhelniina Lieder. 5 Maart. Margaretha Cornelia, d. v. Cor nells Hoebe en Marijtje Elswijk. 6 Maart. Elisabeth Johanna, d. v. Jo- sephus Franciscu® van Leeuwen en Johanna Petronella Rijlaarsdam. 6 Maart. Anna, d. v. Hendrik Peereboom en Trijntje Nierop. 7 Alaart. Cornelis Franciscus, z. v. Ni- colaais Heijnis en Maria Antonia de Munk. GETROUWD: 6 Maart. Jan Hendrik Roggeveen en Johanna Alida van Vliet. 7 Maart. Aldrik Johann Bekker en Ida Voerman. Adrianus Boll en Adriana Blijenberg. OVERLEDEN: 5 Maart. Qerardus Brakenhoff, 1 jaar. 6 Maart. Jacoba Jannetje Bieman, ge huwd met Hendricus Nierop, 61 jaar. 7 Maart. Adrianus van Kleef, 34 jaar. KUNST. „HET ROOMSCHE KERKGEBOUW." Gisterenavond hield de Weleerw. heer W. van Adrichem, kapelaan alhier .voor de leden van den Katholieken Kring, weike in veel te geringen getale waren opgeko men, ten huize van den heer Proot eene lezing met lichtbeelden over „Het Room- sche Kerkgebouw". Onze oude, grootsche kerken aldus de eerw. spr. overheerschen nog steeds hare gansche omgeving; gebouwd op de hoogstgelegen gronden verheffen zij hoog hare torens, boven de omliggende iiuizen uit, die, als bescherming zoekend, zich om de kerken verdringen. Met hoeveel trots moeten de vroeger- eeuwsche poirters opgezien hebben naar hun kerk; welk een geloofskracht moet er hebben geleefd in die eenvoudige middel eeuwen, dat stadjes met enkele duizenden inwoners het vermochten, zóó heerlijke, zóó grootsche woningen voor God te stichten, als wij heden ,ten dage b.v. ook te Alkmaar nog bewonderen! De grootsche kerken, zij overheerschen èn de stad èn het leven der burgers: in het kerkgebouw vond een ieder al het zijne. Thans ïs dat anders Was in de oude stad de kerk het mid delpunt, de nieuwe stad vindt haar mid delpunt in het theater! Euphemistisch gedacht, zou men kunnen zeggen: de godsdienst moest wijken voor de kunst, doch nog afgezien daarvan, dat onze huidige theaters geen waarachtige kunst doch slechtheid in min of meer mooien vorm te genieten geven, nog afgezien daarvan moet het iederen geloovigen kunstkenner duidelijk zijn, dat eene kerk .wanneer daar de H. Geheimen worden gevierd, wanneer alles aan en in die kerk in schoonheid den Schepper looft en eert, het heerlijkste schoonheids-ideaal vormt, dat men zich den ken kan. De kerk moest en moet een hulde zijn aan God, heerlijk gemaakt door bouw er! schilderkunst; de liturgie nam er bezit van, een ganschen staf van kunstenaars met zich voerend. Die heerlijkheden wilde de eerw. spr. dezen avond zijn toehoorders doen genie ten, en om een 'proeve te geven van het bijkans volmaakte, dat de geioovige menschheid ten deze bereikte vertoonde spr. in lichtbeeld den indrukwekkenden Dom van Keulen. Zijne rede voortdurend illustreerend met zeer duidelijke lichtbeelden, schetste de eerw, spr. in groote trekken vervolgens de geschiedenis van den kerkbouw vanaf den tijd der Catacomben tot op beden. v Met het oog op de belangwekkendheid van deze schoone en leerzame lezing, stel len wij ons voor, onzen lezers binnenkort een meer overzichtelijk verslag voor te leggen. ELCK WAT WILS. „Duitschland is het eeto'ge land, dat vooidee; pluit van den toestand. d:e daor de Russische revolutie ontsrian is. De feiten werken voor dat laud toet een on verbiddelijke logica. Masr vcoral oor de fouten, die zijn tegenstanders maken, ver sterkt het zijn positie, voert het krachtiger actie en bre'dt het gebied van zijn poli- tieken invloed uit. Wilde men het rij ieder hypothesen betreden, dsn zou men kunnen zeggen, dat Duitse h and best een Chinee; schen muur tusschen zich zelf en zijn tegenstanders zou knoren bouwen, daar zijne legers zonder eenigen tegenstand te ontmoeten de uitgestrekte landstreken van Rusland bezetten. Het zou dan zijn eco nomische relatien met het Westen kunnen verbreken om zich enkel en alleen op het Oosten toe te leggen, welks rijke hulp bronnen het schadeloos zouden kunnen stellen voor het .verlies van het Westelijk wereldbalfrond." Dit nieuwe palit'eke verge sicht opent ons de „Corr. Politique". In de maand Februari hefcbtn de Cen tralen meer dan 1066 officieren en 30.994 gevangenen gemaakt. Hierbij komen nog verschillende hooge staven en twee Russi sche regimenten. 1353 kanonnen, 2154 machinegeweren werden buitgemaakt. Bo vendien vielen te Minsk 50.000 geweren en gedurende den opmar* ch 104 locomo tieven, 5000 tot 6000 wzgens en 2348 spooiwegwaggons, waarvan' 704 volgeladen waren, in handen der Duitschers. In de afgeloopen week heeft de Hsag- sche politie 100 processen verbaal opge maakt wegens overtreding van het huede- pennen-verbod. De Haagsche politie gaat er zoo lang zamerhand een relletje van maken! De boeren in Twente, beginnen weer, als vroeger, zelf hun zeep te maken. Ze stoken populierenhout en verzamelenBaar- van de asch. Deze wordt in een zakje ge daan, dat nu in den wa-:chketei wordt ge legd. Het water begiet er flink van te schuimen. Ook de asch yan berkenhout wordt voor dit doel georuikt. De logger „Gijsbert Karei van Hogen- dorp K. W, 110" weid nabij boei 2 door e;n Duitsche duikboot aangehouden. Twee der opvarenden van de duikboot maakten het kanon gereed om te vuren, toen zij door een stortzee tegen het dek geslingerd werden. De logger zeilde door en werd niet meer lastig gevallen, Wat zullen onze Hollandsche visschera in hun vu;stje gelachen hebben om zoo'n fortuinlijk stort-see'tje 1 Een Duitsche krijgsgevangens werd bij dagorder van het Fransche leger door de miltaire overheid te Parijs vermeld. De zaak zit zoo, Gp 20 Januari viel te Etampss een Fransch soldaat van den bewakingsdienst in de Seine. Toen de FracscUman op het punt was te verdrinken, sprong nog juist intijds de krijgsgevangens te water en wist den Franschen soldaat van den dood te redden. Inderdaad mag zulk een daad wel eet- vol vermeld worden. Te Franeker werden door de politie bij een winkelier en een rentenier respec tievelijk 18Ü.O0O en 20.000 sigaren van verschillende merken in beslag genomen» Wij krijgen nu de kaartenperiode, dat beteekent: beperkte en afgemeten rantsoe nen. De grond levert niet genoeg op, er is gebrek aan arbeidskrachten zoowel wat hun aantal als hun kunde betreft, in geen enkele fabriek worden nog normale vredes artikelen gemaakt. Hét transportwezen maakt een buitengewoon zware crisis door. Er zijn geen nieuwe wagons, locomotieven en schepen meer, ook geen spoorrails. Het materiaal verslijt, daar het reusachtig in gebruik wordt genomen en niet door nieuw materiaal wordt vervangen. ,Waai moet het heen? Aiaken wij ons maar geen illusies, want wij1 zijn nog pas in het begin der duistere tijden." Zoo ziet het Fransche blad „Quotiaien" de toekomst in. Te Monster werd aan de politie ken nis gegeven, dat op een wagen van den heer v. d. E. een kist met spek enz. zou vervoerd worden. Toen de bewuste wagen het dorp' ipkwam, hield de politie voor het gemeentehuis het paard tegen. Met behulp van al Id'.e agenten werd een groote kist opengebroken, die dicht gespijkerd en met •prikkeldraad omwoeld was. Heel het dorp liep leeg om dat karwei gade te slaan, Toen eindelijk de kist opengebroken was, sprongen daaruit twee jongelui, onder ge lach der omstanders. Onderwijl waren de kisten, waar het spek enz. van drie gesiachte varkens werkelijk inzat, reeds getranspor teerd. Leden der rechterlijke macht in Fries land hebben er vaak moeite mee bij hun verhooren de getuigen te verstaan, die zich in de Friesche taal uitdrukken. Eén der leden van het parket van het Gerechtshof te Leeuwarden, een Limburger van ge boorte, is daarom les gaan nemen in die taak 1 J 11 1 GEMENGD NIEUWS. De moord op Mari.a Kessels. De politie begint steeds meer te twijfe len of de man, die zich als de moordenaar van Maria Kessels, bij de Haagsche poli tie bekend maakte, inderdaad wel de moor denaar is. Naar de „Msb." verneemt, is Dinsdag ochtend de gewezen koster van de kerk te Tilburg, die destijds in verband met den moord op AlariaKessels in voorioopige hechtenis was gesteld en die thans te 's-Ura- venhage woont, met H. B., die zich als de dader van dien moord heeft aangêïneid, op het politiebureau geconfronteerd. B- ver klaarde daarbij, dat deze niet de schrijn werker was, dien hij j.l. Zaterdag in de Wagenstraat had gesproken en ook niet de man, dien hij op den dag, waarop het meisje was vermoord, in een herberg te Tilburg had ontmoet. Yan andere zijde vernemen wij, flat de

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 2