27o. 35 Zaterdag: 23 Maart 1918 12e Jaargang Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Bar.: BREEDSTRAAT 12. Telefoon Na 433. DIT BLAD VERSCHIJNT DDMSDAQ, DONDERDAO EN ZATERDAQ. BERICHT WILSON voorheen en thans. Een edel Hart. LAD ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal franco huis. t 1.1B Met geill. Zondagsblad 11.65 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant - 10.05 van het Zondagsblad f 0.05 ADVERTENT1ÊN: Van 15 regels Elke regel meer Reclames per regel Kleine adv.: 30 woorden bij vooi I 0 62' 012 t 0.36 0 M Zij, die zich 1 April per 3 maanden op ons blad wenschen te abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. DE ADMINISTRATIE. Men moge getracht hebben met zoo groot mogelijke kalmte en zelfbeheersching de buitenlandsche gebeurtenissen der laat ste dagen aan zichzelf te laten voorbijgaan. men moge den „storm van verontwaar diging", welke er tegen minister JLoudon óp stak, zeer terecht beschouwd hebben .ais storm in een glas water, het ongeoorloofde van de handel wijze der geassocieerden is ook den kalmen, den zichzelf beheerschenden toeschouwer niet ontgaan. Onrecht blijft onrecht, met hoe fraaie phrasen over „de beginselen van het vol kerenrecht" men ook schermen moge en hoe veel brute kracht men het eigen vindinkje dat men „recht" noemt ook moge kunnen bijzetten. Onrecht is en blijft de daad der ge associeerden, die, zonder nog verder in te gaan op het antwoord van onze regee ring, botweg constateerden, dat Nederland het „ultimatum" niét had aanvaard, en die dus aanstonds overgingen tot inbeslag neming onzer schepen in hunne havens. Op Wilson valt "het grootste deel der verantwoordelijkheid voor deze onrechtvaar dige daad, op Whson, die eenige jaren geleden door zijn juiste uiteenzettingen van wat recht en onrecht is het neutrale Eu ropa eerbied afdwong voor zijn persoon, op Wilson, van wien wij een nieuwe opleving van het volkerenrechtelijk besef over heel de beschaafde wereld verwacht ten, Wij willen het niet met zulke kracht woorden zeggen, maar wij vinden het zeer verklaarbaar, dat een „Kölnische Zeitung" over Wilson schrijft: „Het is een ironie der wereldgeschiede nis, dat de schijnheilige aartshuichelaar Wil- son de van zalvende rechtsphrases druipende president van de Vereenigde Staten, de eer ste is, die het kleine en neutrale Holland het vel over de ooren haalt, zijn karakter als neutraal land met voeten treedt, zijn zelfbestemmingsrecht als lucht behandelt en zijn eerbied voor de rechten van het kleine Holland met een vuistslag in het aange zicht betuigt." Wat is er van den ouden Wilson, die ons zoo eerlijk, zoo volkerenrechtskundig en zoo demokratisch toescheen, overgebleven? Een oneerlijke autokraat, die het volke renrecht wel niet aan z'n zool lapt, maar het toch zóózeer verwringt en verkneedt, dat het heelemaal niet meer hindert in het FEUILLETON. Omgewerkt naar het Eransch, 20, 1 Een gepensioneerde bouwmeester der stad. Oud, tamelijk eng van geest; maar, evenals zijne vrouw, zeer vreedzaam en eerlijk. Ik dank u. Nog iets Spreek op. Kent gij in deze streek eene vrouw, denkelijk behoorende tot de hooge wereld, groot, lenig, bruin, met oogen als een Oostersche, zeer hardvochtige en vastbe raden oogen, bleeke gelaatstint en weelde rig haar? Een hoogmoedig en prachtig voorkomen, dat haar doet gelijken aan een koningin uit vroegere eeuwen. En een arendsneus. Ik ken eerf dame, die tamelijk wel aan dit portret gelijkt, maar zij is zoo onbe schaamd als hoovaardig. Juist. Maar de mijne is helder en blozend van gelaatstint, heeft groenachtige oogen, kastanjekleurig haar, eer licht dan donker. Dit koninklijk hoofd staat op een zwaar hjf, een echt b-oerinnelijf. Dan is zij het niet. Mijn onbekende, integendeel, is fijn en rank als. een riet. Dan kan ik u niet thuisbrengen. Te minder daar zij, die gij beschrijft, opmer kelijk schoon moet wezen. Zeer mooi, inderdaad. Een karakter- Jwofd, begaan van ongerechtigheden, ja, zóó verwrongen en zóó verkneed toovert Wil son ons het volkerenrecht na tijd en wijle te voorschijn, dat hij zich bij het begaan van ongerechtigheden uit puur eigenbelang, op dat recht beroepen durft en inderdaad ook beroepen kan, De vraag is maar, of er van dit recht, nadat Wilson het even onderhanden nam, nog iets recht overbleef 1 t i l ii i Amerika's brutale mededeeling van het besluit tot inbeslagneming der schepen, zooals wij deze in telegramvorm in ons vorig nummer publiceerden, is gevólgd door een uitvoerige „proclamatie" van Wil son, welke ons misschien moet dienen als eene verklaring van het „rücksichtlose" be sluit. i 1 Na uiteengezet te hebben, hoe de eco nomische onderhandelingen tussehen Neder land en de geassocieerden verliepen (over de juistheid van een en ander kunnen wij thans nog niet oordeelen), doet Wilson het voorkomen, dat Nederland de oorspron kelijk gesloten overeenkomst (dat het 150.000 ton ter beschikking van de V. S, zou stel len tegen vergoeding en levering van levens middelen,, enz.) niet durfde nakomen, o m- dat de Duitsche bedreiging e.n steeds ernstiger werden, met het doel een permanente overeenkomst te be letten en Nederland te dwingen de eventu eel -tijdelijke overeenkomst niet na te leven. Daarom zouden de geassocieerden met Wilson aan 't hoofd doorgetast hebben en niet geschroomd voor een daad van onrecht Wij laten de waarheid van Wilson's be wering in het midden, doch als die be wering waar is, dan begaan de geassoci eerden thans eenzelfde fout, als Duitschland indertijd, toen het België binnen viel met de Verontschuldiging: dat België bezig wns met Frankrijk samen te spannen. De diplomaten der oorlogvoerende landen zijn aan elkaar gewaagdwij dachten lan gen tijd, dat Wilson iets beter was dan de rest: hij blijkt van hetzelfde kaliber Ook hij let alleen op eigen baat, ook hij ontziet geen neutrale belangen, als die niet met eigen baat in overeenstemming zijn te brengen, en ook hij schroomt niet dien eigen baat door de neutralen te doen dienen, door huldiging van het vroeger door hem verfoeide recht van den sterkste1 STEMMEN BUITEN WOON PLAATS. Bij alle schoone theorie-verkondiging over de juiste uiting van den volkswil, wan neer ons volk evenredig zal stemmen, had men bijkans een heel voornaam ding-vau- de-praktijk vergeten dat n.l. niet alle kiezers jn de gelegen heid zijn op den dag der stemming in hunne woonplaats Jmn stem uit te brengen, dat een niet onbeduidend deel der kiezers zich i-n-i i Neen, dergelijke schoonheden wonen er niet in deze streek, ik zou ze kennen. 't Is wel, zei Qreliche, ik zal eens te Agen gaan zien. Ik heb niets ontdekt, zeide. hij tot Roselin, die samen met hem, gezeten in een hortende en krakende koets, de negen en dertig kilometer aflegde, welke Agen van Condom scheidde. Ik verlang zoo spoedig inogelijk terug bij mijne vrouw te zijn, verklaarde de Provensaal. Al die zaken beginnen mij te vervelen. Verlangt ge dan niet het fijne van de historie .te kennen? vroeg de agent, die lie ver in gezelschap dan alleen reisde. Roselin 'weifelde. Bahl zeide hij, ge zult niets achter halen. Zijn voorzegging kwaim Uit. Zoomin te Agen als te Condom was eenig spoor te vinden. De echtelieden Dupin warén zeer brave menschen. De echtgenoot was sinds een jaar of twee dood; de vrouw, ofschoon stokoud en wat sukkelachtig, was nog goed bij haar verstand en had nog een frisch ge heugen. Zij gaf de beste inlichtingen van" Clé mence Foulon en bevestigde, dat ze wei nig kennissen had toen ze bij haar diende. Trouwens, voegde mad. Dupin er bij, dit meisje was zeer godvruchtig, zij ging nooit uit, tenzij zij zich naar de kerk be gaf. Ik heb nooit geweten, dat zij Ier veel vriendinnen op na hield; zij kwam zelfs zoo weinig mogelijk in betrekking met de lieden uit de buurt,. van stemming zou moeten onthouden, terwijl nog wél de stemplicht ingevoerd zou wezen. Wij dachten in dit verhand aan militai ren, aan handelsreizigers en aan anderen, die om misscïiien heel gewichtige redenen op den dag der stemming niét in hun woon plaats aanwezig kunnen zijn, Hoe moest het daarmee gaan'? Werd dat deel van ons volk maar ge woonweg uitgeschakeld, werd een deel van ons volk ertoe gedwongen, zich de straffen wegens het niet voldoen aan den stemplicht op den hals te halen? Dat ware toch al fe mal! Dan zoude er ten eerste wél iets van de schoon geprezen evenredigheid in den verkiezingsuitslag verloren dreigen te gaan; dan zou men ten tweede zeer onopvoed kundig dwingen tot overtreding. Er moest dus jets op gevonden worden; voor wat betreft de militairen, zegde minister Cort van der Linden reeds een regeling toe, waarbij ongeveer 77 °/o van de officieren, 83 °/o van de onderofficieren en 73 °/o van de minderen gelegenheid zouden krijgen in de eigen woonplaats het stemrecht uit te oefenen. En voor wat betreft de handelsreizigers, stelde men vóór, den dag der stemming steeds op een Maandag te bepalen, omdat op dien dag der week de meeste reizigers wel zóólang in hun woonplaats aanwezig kunnen zijn, dat zij aan hun stemplicht kunnen voldoen, Doch dit alles vinden wij maar theoreti sche lapmiddelen; niet een zeker procent, maar héél de massa der militairen moet dunkt ons aan 'de stemming kunnen deelnemen, en het stellen van den stem dag op Maandag voorkomt o.i, niet, dat nog talloos velen op dien dag niet in hunne woonplaats kunnen aanwezig zijn. Theoretische lapmiddelen helpen hier niet: de groote praktijk van het werkelijke leven solt nu eenmaal met alle theoretische vin dingrijkheid Daarom deed het ons bijzonder genoe gen te vernemen, dat het .Centraal Stem bureau voor de verkiezingen van de leden der Tweede Kamer, ter zake door den mi nister van advies gevraagd, twee wetsont werpen met toelichting heeft ingediend, strekkende tot het geven van ge legenheid aan personen, die niet in hun woonplaats kunnen stem men, om elders aan de stemming deel te nemen. Ziedaar de eenig goede oplossing van de moeilijkheid! Wat doét het ertoe, of men hiér of daar stemt: i Héél het land is één stemdistrict, de acht tien kieskringen zijn slechts g e m a k s1 a halve gemaakte indeelingen, en de tijd, dat de bewoner van een bepaalde streek stem de voor een bepaalde candidatuur ligt ach ter ons. Bij eene oplossing van de moeilijkheid, Greliche keek toevallig door het open venster. De zon vergulde de naaste hoogte, op welker helling de huizen verdiepingsgewijze gebouwd stonden, 't Was een schilder.achtig- inooi gezicht, nog opgeluisterd door de tuintjes vol loof en bloemen. Dit landschap werd beheerscht door een ranke, net ge-, bouwde kapel. Wat is dat voor een kerkje? vroeg de agent. 't Is de kapel der ongeschoeide Car- melieten, antwoordde mad. Dupin. Ging Clémence daar ter kerke? 'Ja, mijnheer, gij hebt het geraden. Had zij daar ook haren biechtvader? Ja, daar verbleef haar biechtvader. Herinnert ge u nog den naam van dien biechtvader? Heel goed, want hij was ook mijn geestelijke raadsman, 't Was pater Théo- time, een Spaansche monnik, een ware hei lige. Kende Clémence Foulon nog andere zijner biechtelingen? Mad. Dupin zette groote oogen. Dat geloof jk niet, mijnheer, ant woordde zij. Heeft, zij u nooit gesproken over eene of andere jonge vrouw, die bij pater Théotime te biechten ging? Er staat me niets yan voor. Leeft pater Théotime nog? Neen, mijnheer, hij is voor twee jaar gestorven in het klooster, dat de Carme- lieten hebben te Bagnères-de-Bigorre. Is hier in 't klooster nog een monnik, die pater Théotime gekend heeft?. Ja, mijnheer, er is er nog een, die zooals door het Centraal Stembureau wordt voorgesteld, zal inderdaad ieder kiesgerech tigde op dien éénen stem-dag zijn politie- ken wil kunnen uiten, op een enkele uitzondering na, hij ziekte. BINNENLAND. NEDERLAND EN DE OORLOG. THEE. Bons 15 en 17 zullen niet geldig zijn voor eenige aflevering van thee en kunnen dus als van geene waarde zijnde, vernie tigd Worden. Voor zoover de nog beschikbare voor raden het zullen toelaten, zal de distribu tie van thee, voor wat betreft de vervulling van voorraden bij detaillisten, volgens de vastgestelde regeling worden hervat. Het tijdstip, waarop weder aan consu menten zal mogen geleverd worden, zal nader worden bekend gemaakt. Bon 19 eener (hee- en koffiekaart is niet geldig voor den aankoop van thee door den verbruiker, doch door inlevering van dien bon, op de wijze als in de regeling aan gegeven, zal een verbruiker aanspraak ver krijgen op de levering van thee op bon 21 en zoo mogelijk nog op een of meer der volgende ofieven genummerde bons. De detaillist die van een verbruiker bon 19 in ontvangst neemt, verplicht zich daardoor, voor zoover fiij daartoe in staat zal zijn, dien verbruiker te zullen verkoopen het rantsoen thee, hetwelk voor dien verbrui ker nog beschikbaar kan worden gesteld, te leveren in eens of in~gedeelten, gelijk nog nadgjr bekend zal worden gemaakt. TUINBOUWZADEN. De Min. v. Landb. brengt ter kennis, dat, zoo in het volgend jaar 'de uitvoer van tuinbouwzaden zal kunnen worden toe gestaan, zulks slechts zal kunnen gelden voor partijen, ajkomstig van perceelen land, waarvan vóór 1 Juni 1918 zal zijn opge geven aan de vereeniging „"Zaad-Centrale", Cornelis Speelmanstraat 9, 's-Gravenhage, de juiste grootte en ligging van het perceel, de soort en' variëteit van het gewas, als mede of het gswas voor eigen rekening of op contract is geteeld, in het laatste ge vat, mét wien het contract is afgesloten. Ook z.g. eigen-lelers dienen deze opgave te verstrekken. („St.-Ct.") GEEL MOSTERDZAAD. Medegedeeld wordt, dat voorloopig het geel mosterdzaad, bij Mosterdfabrikanten aanwezig, niet behoeft te worden ingevor derd. Wel moeten de voorraden bij hen wor den opgenomen en daarvan aan het Bureau van d en Regeerings-Commissaris, belast met de Rijksgraanverzameling in Noord-Holland, mededeeling worden gedaan. Tevens wordt in herinnering gebracht,, dat het verboden is, geel mosterdzaad te verwerken, tenzij deze verwerking geschiedt in opdracht of met toestemming. VAN HET BINNENHOF. Vergadering van Donderdag 21 Maart. De levensmiddelenvoorziening werd be- repliceerd. Eerste was ook nu de heer van B e- r e s t e y n (V.D.), die nogal te keer ging tegen den Minister van Landbouw. ]Hij noemde diens verdedigingsrede „stuitende goedpraterij" en verklaarde geen vertrou wen meer te hebben in den Minister. Daar om zou hij zich zelfs door de verklaring i— nu juist overste is, een zeer bekwaam man, pater Sirice. Greliche wist niet9 eii toch veel. Zonder verderen uitleg te geven aan mad. Dupin, die niets van de historie begreep, ging hij regelrecht 'op het klooster af. Want Ihij veronderstelde, dat de vrouw, die Clémence belast had 'met het groot brengen van het kind, geen onbekende was van pater Théotime. Hij vroeg naar den overste en werd bij dezen toegelaten. Hij was vergezeld van Roselin, dien hij voorstelde na zichzelven tg hebben bekend gemaakt. Pater Sirice zag er, inderdaad, als een buitengewoon schrander man uit. Hoe begonnen? Recht voor het doel uitkomen, of bet langs eenen omweg zien te bereiken? Greliche beproefde dit laatste middel. Maar weldra zag hij in dat met open krprt spelen veruit het beste was. Zoo koel, ondoordringbaar en streng het gelaat van pater Sirice gebleven wais, zoo lang de politie-beambte loog, zoo aanmoe digend en open werd het van 't oogenblik dat hij er toe besloot waarheid te spreken. Gij komt'hier, sprak eindelijk de mon nik ernstig en met heldere stem, een dub belen plicht kwijten; den uwen, vooreerst, hierin bestaande: de taak welke u opgelegd is, tot een goed einde te brengen, vervol gens den plicht uwer oversten, die eene misdaad willen wreken en waarschijnlijk een arm gestolen kind willen terugschen ken aan eene wanhopige familie. Kan ik u hierbij van dienst zijn, dan kunt gij op mij rekenen, Maw voor 't oogenblik weet ik van Minister Cort van der Linden, waardoor het lot van den Minister van Landbouw aan dat van het geheele kabinet werd gebonden, niet hebben laten weerhou den van het indienen eener reeds gereed ge maakte motie van afkeuring. Evenwei hield hij d:e motie toch terug, omdat de hoogst moeilijke tijdsomstandigheden thans een Ka binetscrisis zeer bedenkelijk zouden maken, Van beteekenis was de rede van den heer M ar chant (V.D.), die eene poging deed om te geraken tot gemeen overleg. Vat het verleden betreft, stelde hij voor de instelling eener uit hoogstaande mannen buiten het parlement bestaande enquête commissie, welke zou hebben te onderzoe ken naar het crisisbeleid in zijn vollen om vang. En voor de toekomst verlangde hij hand having van het tegenwoordige stelsel; even wel met verbetering in de toepassing. Om de verbeteringen aan te geven stelde spr, een motie voor, waarin de regeering yvordt gevraagd onverwijld maatregelen te treffen ter voorziening in de 'instelling van een Raad van Beroep voor de administrateurs- rechtspraak inzake crisisaangelegenhedeii,. en het geven van een ambtelijk karakter aan alle gezagsorganen, welke het door de over heid geregelde of gecontroleerde bedrijfs leven betreffen en wier financiën als Rijks financiën moeten worden beschouwd en in het geven van een algemeen karakter aan de rantsoeneering, die bijv. ook zou moeten gelden voor de restaurants en voor veel meer artikelen. De heer de Wykerslooth ging, ge wapend met krachtige argumenten, het stel sel van Minister Treub te lijf. Het pro ductiesysteem van Z.Exc., dat neerkomt op het opleggen der verplichting aan de ge meenten om een bepaalde hoeveelheid graan te leveren, is, betoogde spr., eenvoudig onuitvoerbaar, omdat bijv. een hagelslag, die slechts enkele gemeenten treft, alle be rekeningen in de war moet sturen. Ook van het distributiestelsel des Ministers met zijn ievensmiddelenbons voor bijslag, wilde spr. niet hooren. Dat systeem toch zou neer komen op bedeeling ook van tal van mid denstanders. Ook de heer Ter Spill (V.L.) diende een inotie in om te beproeven alle partijen tot elkander te brengen. Zij luidt als volgt: „De Kamer, van oordeel, dat bij de zeer buitengewone omstandigheden der laatste dagen een geheele of gedeeltelijke re- geeringscrisis niet kan zijn in 's lands be lang, van oordeel, dat de dringende voedsel- nood krachtiger bevordering der productie, verbetering van de organisatie «n distr.butie, gepaard aan vollediger regeling en bescher ming der individueele belangen op den grondslag van het recht wenschelijk maakt, van oordeel, dat de te treffen voorzie ningen, zoowel wat betreft de organisatie als wat betreft de kosten, zooveel mogelijk op den vermoedelijken duur van den nood toestand berekend moeten zijn, spreekt den wensch uit, dat, bij voort durend overleg tussehen en samenwerking van de hoofden der verschillende departe menten van algemeen bestuur, de regeering onverwijld in herziening en ordening van de bemoeiing der productie en van de distributie zal voorbereiden, en gaat over tot de orde van den dag." i i i Na de pauze moest worden gestemd over een paar Zuiderzee-moties. De motie-de Meester eti Ron* gaerts, luidende: niets. Greliche maakte een gebaar dat ontmoe diging te kennen gaf, terwijl Roselin in tegendeel moeilijk zijne blijdschap' verber gen kon. Die dubbele, zoo verschillende uitdruk king, ontging den monnik niet. Hij begreep ze bij den agent, maar niet bij den andere. Waarom maakt mijn onwetendheid u gelukkig? vroeg hij aan Roselin. Deze legde zijn geval eerlijk uit. Gij hebt een brave vrouw, sprak de monnik. Haar gedrag is bewonderenswaar dig. Ik zal deze zaak niet uit het oog ver liezen. Ik zal er mij onvermoeid mede bezig houden, totdat ik iets gevonden heb, voor al in uw belang, mijnheer Roselin en in dat uwer vrouw. Hebt gij dit kind groot gebracht, heeft uw hart er zich aan ge hecht, dan zou het wel droevig zijn, dat een wreede scheiding uw teedere harten zou verscheuren. Komt van tijd tot tijd in ons klooster der rue de Vaugirard, te Parijs; heb ik een speur of een aanduiding ge vonden, ik zal het u laten weten. Gij weet dus, op 't oogenblik, niets?, hernam Greliche. En toen hij de schoone onbekende zoo goed hij kon geschetst had, dacht pater Sirice rt». ■L- Dat is geen vrouw van hier, sprak hij. Mogelijk is het een Spaansche, welke pater Théotime gekend heeft in zijn vader land, of misschien te Bagnères-de-Bigorre. Maar kunt gij geen inlichtingen be komen, piater, wanneer gij u wendt tot de verschillende huizen uwer orde? (SordJ vervolgd.} a

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1