No. 30 Dinsdag 26 Maart 1018 12e Jaargang DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. R. K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND BERICHT. Het Politiek Advies. Een edel Hart. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Bar.: BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. ABONNEMENTSPRÏJS Per kwartaal franco huis. f i.H Met getll. Zondagsblad 11.66 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant 10.06 van het Zondagsblad 10.05 ADVERTENTlÉNt Van 1—5 regels10.62» Elke regel meer. j 0.12» Reclames per regel 10,35 Kleine adv.: 80 woorden bij vooruitbet f 0.40 Zij, dit ach 1 'April per 3 maanden op ons klad wenschen te ekenneeren, ontvan gen de tot dien datum .verschijnende num mers gratis, DE ADMINISTRATIE, In ons nummer van Zaterdag heeft men kunnen lezen, in welken gee3t de vergade ring van kieskringen-afgevaardigden onder voorlichting van het bestuur van den Bond van K. K. Kiesvereenigingen onzen kiezers yaa advies dienen. Wij verheugen ons over het feit, dat er v$n heogerhand in beraad met onze vertrouwens-mannende voorzitters en de secretarissen der Kijkskieskricgvereenigm- gen een advies werd uitgebracht: ook wij hebben het voorheen met duidelijke woorden gezegd, dat een dergelijk advies hóóg noodig was om het opdoemend anar chisme in onze partij terug te brengen tot Rooms che, uus gezonde, demoktatie. Zeker: dit advies bedoelt geen dwang. Wie zou zooiets kunnen vreezen van een organisatie, welke op verzoek van de massa en ddn nog na rijp overleg tot het uitbrengen van een advies kon besluiten? Dit advie3 bedeelt geen dwang, doch wél meenen wij, dat de massa, doordat tij advies vróeg, zichzelf moreel ver plichtte, en dat men voor dit advies den eerbied en de waardeering zal moeten ge voelen, welke een gedachten-arbeid van zóó weidtche en zóó diepe overweging waardig is. Dit hebben onze kiesvereenigingen te gedenken, wanneer zij spoedig geroepen zullen worden, uitspraak te doen in deze kwestie. - En het verheugde ons daarom ook, dat het Rijkskieskring-bestuur „Den Heider" bereids algemeen van gevoelen jjieek, dat men zich aan het door den Bond uitge bracht advies hóuden moest. Hier cn daar zal men iets of wat van zijn kleinere-kringen-ideaal moeten prijs geven. Ochmen doe het met liefde I Het geldt hier immers niet het belang van een dorp, van een streekhet geldt hier het groote, het heilige beiang van ons eenig-ware Roomtche geloof en van onze eenig-verheven Roomsche zede- leer in het ganschs staatsieven Den een of de ander zal het ongevallen zijn, dat Mr, Dr. Jan van Best, afgevaar digde voor Eindhoven, door üen Bond niet opgenomen werd onder de aanbevolen can- didalen du houdt verband met het feit, dat deze zich volgens een commissie uit de Kamer club aan een zekere incori ectheid schuldig maakte, doordat hij zijn functie's FEUILLETON. Omgewerkt naar het Eransch, 21, Jk zal het beproeven. Maar er kun nen bijzondere redenen bestaan welke de monden gesloten houden. Zelfs als 't jjeldt een misdaad te wreken? Pater Théotime heeft zich nooit aan een misdaad schuldig gemaakt. Hij was een edelman van den echten stempel en daarbij een voorbeeldig kloosterling. Ik ben zeker voor wat zijn persoon betreft, Hij heeft zich misschien om den tuin laten leiden door eene behendige comedie- speelster. Dat denk ik niet: hij wae te zeer doorzichtig. En toch, Clémence Foulon had het moeten ondervinden en dan zou ze niet nagelaten hebben haren biecht vader en raadgever er van in kennis te •tellen. JX/jat bedoelt u daarmede? vroeg Ro selin, Dat het niet aan te nemen is. dat Clémence Foulon, een moeder, die haar 't kind toevertrouwde, verward zou hebben met een booze vrouw, welke het kind ge goten had met een begeerlijk oogmerk. Wanneer Clémence zooiets ontdekt had Weet wél, ik ken haar persoonlijk als eer lijk en rechtschapen ze zou geen vier en twintig uur gewacht hebben om haren biechtvader te waarschuwen, Lr- Mmje denkt gé, dat pite* als regeeringscommissaris en voorzitter der commissie tot behartiging der belangen van i Nederlanders in Belgie niet genoegzaam gescheiden hield. Er wordt in het „politiek advies" verder gesproken over den tegenwoordigen afge; vaardigde voor Weert, den heer van Groenen- dael, Men heeft in de pers eenige grieven tegen hem ingebracht, Hij zou als belang hebbende bij een bepaalde bruiukolenoni- ginning geen bij zander aandeel hebben mogen nemen in de behandeling van een ontwerp (tot ontginning van bruinkool zonder con cessie), waartegen de maatschappij, wier directeur hij is, uiteraard bezwaren moest gevoelen. Echter heeft hij in de behandeling van dit ontwerp wel een belangrijke plaats ingenomen, doordat hij zich beeft laten ver kiezen tot rapporteur over het ontwerp en tot de Kanur in de kwaliteit van directeur eener bruinkoolconcessie adressen heeit ge richt. Naar üe wenscheiijkheid, eventueel oii baarheid dezer handelingen voor een Katholiek Kamerlid, die nimmer uit persoon lijke baatzccht handelen mag, zal net Lim- burg&che kieskiingbestuur thans een onder zoek instellen. Een ea anier moet natuurlijk zeer terecht dienen, om de katholieke lijst geheel zuiver te houden, van alle smet ten vrij Al willen wij nog geenszins beweren, d«t een dezer be.de heeren zich aan iets oneervol'» schuldig maakten. Al mogen en kunnen wij het niet ge- looven V straatbetoogingen. s Onze Eerste Kamer, zoo vaak ge hoond in de linksche, vooral in de soci alistische pers blijft zich een waardig Staatslichaam betoonen,. niet zelden in con trast met de .Tweede Kanier, waarin het roode element zich nu en dan zeer on waardig gedraagt. Wat wij van de Eerste Kamer te lezen krijgen, dat is het lezen waard, zoo vinden wij b.v. thans weer m het voorloo- pig verslag der Commissie van Rapporteurs omtrent de algemeene beschouwingen over de Staats beg rooting voor het dienstjaar 1918 opgemerkt: „De aandacht werd gevestigd op het ge vaar, gelegen in de opwekking van breede volkslagen tot het deelnemen aan optochten en demonstraties en in het toelaten daar van in de steden als protest tegen het onvoldoende der voedselvoorziening. Men was van meening, dat een ontevreden massa zich niet een in alle opzichten rechtvaar dig oordeel over de treurige toestanden kan vormen, terwijl door betoogingen geen bétere voedselvoorziening wordt bereikt. I n het belang van allen is het, dat rustig worde beraadslaagd en de schijn vermeden wordt, dat on der den drang der massa wordi gesproken en gestemd. alsdan die onbekende zou aangeklaagd hebben Neen. Dergelijke aanklachten liggen niet in den aard van eenen kloosterling. Maar dan nog, hij ware niet gestorven zonder het geval aan een onzer paters toe vertrouwd te hebben. Dat weet ik zeker. En zult gij 't ons dan melden? vroeg de agent. Ja, openhartig, antwoordde de mon nik, op voorwaarde, dat ik de christelijke liefde eenerzijds, de eer anderzijds niet krenke. Greliche had vertrouwen. Hij stond op en ging blijde heen. Raselin, integendeel, beefde. Terwijl de agent zijn rug gedraaid had, wisselde hij eenen blik van verstandhou ding met pater Sirice. Roselin zei: Als ik u bidden mag, zorg toch dat men mijn vrouw1 niet het kind ontneme. dat zij als haar eigen bloed liefheeft! De welsprekende en heldere opslag des Carmeliets antwoordde: Wees gerust, als ik iets ontdekt, aijt gij de eerste die het weten zult. .VI, BEGRAVEN ZAAK. Te Parijs werd het onderzoek ijiverig voortgezet. Op de prefectuur van politie stelde men veel .vertrouwen in de behendigheid van Eugène Greliche. Inplaaits; te wachten op de inlichtingen Welke pater Sirice verstrek ken zou, zond men den agent opnieuw naar Bagneres-dè-EJigorre, waar de Ongeschoei de GfttmeHeten een ktooatec bezaten. Door vele leden werd hulde gebracht san burgemeesters, bijzender die van Rot terdam, die agitatie «p den openbaren weg weren." Met deze opmerking kan men o. a. ook te Allernaar, wanneer daar Donderdag in den Raad wederom de on-inwilligbare eischen der socialisten ter sprake zullen komen zijn voordeel doen En een burgemeester, die in straatbetoo gingen geen kwaad ziet, kan hieruit teven* wat psychologie leeren! BINNENLAND. NEDERLAND EN DE OORLOG. KAAS. Het bestuur der Kaasvereeniging deelt mede, dat in overleg met de N. U. M. is bepaald, dat het exportgedeelte van in- koopen en productie, dat van 24 Maart af voor de D. H- H. beschikbaar komt, voorloopig niet verhandeld of afgeleverd mag worden. Voor dit gedeelte worden geen claims of consenten verstrekt. De tlians geldende debetbedragen voor D. H. H- vervallen met ingang van Zondag 24 Maart, DE ECONOMISCHE BETREKKIN GEN MET DE CEN.TRALEN. Naar aanleiding van de mededeeling, van Duitsche zijde verstrekt, dat na 31 Maart a.s. geen Duitsche kolen meer naar ons land worden gezonden, indien ten minste niet vóór dien datum een nieuw „Abkom- men" is getroffen, vernemen we: Den 27en Februari is door den minis ter van Buitenlaridsche Zaken een commissie geïnstalleerd, die een onderzoek zou instel len naar de basis, waaróp onze econo mische betrekkingen met de Centrale mo gendheden dienden te worden geregeld, wan neer op 31 Maart a.s. de bestaande schik king met Duitsdiland afloopt. DE „NIEUW-AMSTERDAM". De „Nieuw-Amsterdam" zal blijkens een bij het Dep. van Buitenl. Zaken ingekomen bericht, vermoedelijk alleen beladen met de lading rijst uit de Satnarinda hier te lande aankomen. VLEESCH DISTRIBUTIE EN RANTSOENEERING. In aansluiting op hetgeen wij omtrent vleeschdistributie en -rantsoeneering in ons nummer van Zaterdag reeds meldden, diene nog: De rantsoeneering zei alle vleesch om vatten, dat niet alleen van runderen (kal veren hieronder begrepen), maar ook van schapen en varkens en alle daarvan be reide producten. De Minister stelt zich voor het rantsoen te bepalen op vier weken. Jn den eersten tijd zal het rantsoen slechts gering kunnen zijn. Het is door den Minister aanvankelijk bepaald op 2ü0 K.G. per week per 10(10 inwoners, waarbij kinderen beneden het jaar niet worden medegerekend. Wellicht kan het verbruik eener beperkte hoeveelheid (hoogstens 10 percent) boven het gemid deld menschelijk rantsoen worden toegestaan ten behoeve van restaurants, centrale keu kens enz. Daartegen worden geen rantsoenen beschikbaar gesteld voor gezinnen aan wie na 1 April toestemming voor huisstach- ting zal worden verleend. De gemeentebesturen behooren vóór 31 Maart hunne aanvragen voor vee in te zen- Maar 't loonde de moeite niet. Men ant woordde hem beleefd, maar ontwijkend. Pater Théotime?.... O, ja, die Was dood!... Of hij de persoon in kwestie ge kend had?... Men Wist het niet. Iedere monnik heeft het recht en is zelfs ver plicht, geheim te houden alles wat in ver band staat met zijn geestelijk belang. Mogelijk heeft hij bedoelde vrouw een dienst bewezen, maar dat hij zou meege holpen hebben aan iets laakbaars, dat nooit! Maar pater Théotime had toch wel vrienden, vertrouwelingen, eigen bestuur ders In 't klooster bestaan geen bijzon dere vriendschapebetrekkingenEvenmin vertrouwelingen Geestelijke bestuurders, daar heeft niemand iets mede te maken. Meer was er niet uit te krijgen. Geen blik, geen beweging, geen woord dat voor Greliche een licht kon doen opgaan. Dank Marcel Barrère. bezat hij een ta melijk gelijkende schets vam de onbekende, zooals deze er uitzag in den nacht der misdaad. Hij toonde ze uiterst behendig, eerst te Bagnères-de-Bigore, vervolgens' te Agen, waar hij terugkeerde. Niemand kon hem eenige opheldering verstrekken. Pater Sirice heeft gelijk, dacht de agent, zij moet een Spaansche zijn. Zij heeft er heelemaal het uitzicht van. Ha! indien Roselin hem gezegd had, dat hij 's morgens toen ze beiden terug keerden van Castelnau-d'-Anzan dezelfde onbekende van den brand ontmoet had, in een landauer, op de BauflWle-büig, te den berekend naar dit rantsoen van 2U0 j K.G. vleesch per 100 inwoners per week. j Zij ontvangen dan runderen en hebben zelf te zorgen veer de distributie onder hare ingezetenen. In verband met den toestand van den veestapel is ook»het slachtverbod herzien, Voorop staat een algemeen slachtverbod voor runderen, schapen en varkens. Deze regeling is in werking getreden met ingang van 25 Maart. HUISSLACHTINGEN. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Het aantal aanvragen om vergunningen voor het doen van huisslachtingen, dat bij den Voorzitter der Rijkscommissie van Toe zicht op de Vleeschvereeniging' inkomt, is buitengewoon groot; er zijn dagen, waarop de aanvragen bij duizenden inkomen. Over de aanvragen moeten dan eerst inlichtingen worden ingewonnen, alvorens eene beslis sing kan worden genomen. Het is dus be grijpelijk, dat de beslissingen niet zóó spoe dig kunnen worden tegemoet gezien, als bui tenstaanders wellicht mogelijk achten. On- noodige vertraging wordt uit den aard der za,ak vermeden. VROUWENCOMITÉ VOOR DE DISTRIBUTIE. Bij Kon. besluit is ingesteld een Vrou wencomité 'voor de distributie," hetwelk tot taak zal hebben om zich, gpbruik ma kende van 'die gegevens der verschillende distributiebureaux, een overzicht te ver schaffen van de beschikbare voorraden levensbehoeften en om aan de hand daarvan de Nederlandsohe hu'svrouwen zoo vo'ledig mogelijk in te lichten en bij haar telkens, wanneer dit noodig blijkt, eene doelmatige aanwending en een zuinig verbruik der ver schillende artikelen te bevorderen. SCHEUREN VAN GRASLAND. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter kennis van belangheb benden, dat houders van vee en paarden, die niet in staat zijn tot hun bedrijf behoo- rend grasland te scheuren, doch wel de gelegenheid hebben voor dit doel de be schikking te krijgen over grasland, dat niet tot hun bedrijf behoort, daarvan opgave kunnen doen aan de .Cultuurcommissie in hunne provincie, onder vermelding van cle kadastrale grootte, met nummers en secties der te scheuren perceelen. Zoodra zij van deze commissie daartoe schriftelijk vergunning hebben ontvangen, kunnen zij tot het scheuren overgaan. Worden op die perceelen voederbieten, haver, koolrapen, of paardenboonen ver bouwd, dan zullen zij tegen afgifte op een later bekend te maken wijze van de Cultuur commissie een vergunningsbewijs kunnen verkrijgen voor het vervoer van deze op de gescheurde perceelen verbouwde producten naar hunne bedrijfsgebouwen. Voor het ver krijgen van eene scheurpremie gelden de gewone bepalingen. SLACHTVERBOD. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft thans met ingang van 2b Maart een uitgebreide nieuwe regeling vast gesteld voor het slachtverbod. Zij komt, voor zoover het slachten van varkens en de te verleenen ontheffing van het slachtverbod van varkens betreft, over een met 's Ministers beschikking d.d. 2 Maart j.l. Voor zoover betreft de regeling ten aan zien van het slachten van runderen en scha pen zijn nieuwe bepalingen gesteld, o..a. Condom. Greliche zou niet te ver gezocht hebben, en met behulp van het portret, door Marcel Barrère geteekend, had hij wellicht het zoo vurig verlangde spoor ontdekt. Maar Roselin hield er niet van dat de opsporingen van Greliche met goeden uit slag bekroond Werden en dat om verschil lende redenen. Vooreerst, Laure beminde het meisje hartstochtelijk. Vervolgens, de brave werkman rekende wel wat op den edelmoedigen beschermer der kleine Marie, die beloofd had terug te komen als hij zwijgen kon. En ze konden zwijgen, allebeiO, ja Voor wat Laure aangaat, ging 't nogal gemakkelijk, daar ze nogal in haar eigen gekeerd en in geen geval veel van zeggen was. Maar hij!zijn tong stond niet stil. En toch ,h ad hij geen woord uitge sproken. Zekeren dag stond Marie gereed te spre ken, alles te zeggen wat zij wist. Zij was nu buiten gevaar, dat zij erg geloopen had tijdens de hersenkoorts. Had Greliche niets ontdekt, een enkel woord van het zesjarig kind, kon het ge recht op 't spoor brengen van de boos doenster. Maar dit zoo vurig verlangde oogen- tolik was nog niet in aantocht. Langen tijd verkeerde het kind in ge vaarlijke koorts, welke de minste aandoe ning doodelijk 'had ""kunnen maken. Dan, wanneer die ontsteltenis langzamer hand verdwenen wats, ontstonden or bui tengewone zenuwaandoeningen, aangevende tot welk* hoeveelheid geslacht zal mogen worden. Verder heeft de Minister bepaald: dat in de periode van 25 Maart tot 21 April 1918, niet meer geslacht mag worden dan noodig is om per hoofd der bevolking (kinderen beneden het jaar niet medegere kend) per week 0.2 K.G. vleesch beschik baar te doen zijn dat in 'dezelfde periode, boven de hoe veelheid welke overeenkomstig laatstbedoel de bepaling voor iedere gemeente beschik baar komt, ten hoogste 5 pCt. ter be schikking mag worden gesteld van restau rants, eethuizen, centrale keukens en daar mede gelijk te stellen inrichtingen. De Minister heeft in verband hiermede tot de burgemeesters een circulaire gericht, waaruit o.a. blijkt, dat dit rantsoen van 2 ons slechts gemeentelijk en niet hoof delijk behoeft te gelden. Indien derhalve sommige ingezetenen minder dan 2 ons per Week gebruiken, kan het hoofdelijk rantsoen van de ingezetenen der gemeente in het algemeen iets hooger worden gesteld. In een andere circulaire aan de burgemees ters wordt o.a. medegedeeld, dat door den Minister met ingiang van 23 Maart voor slachtvee de navolgende maximumprijzen in den groothandel eri den tusschenhandel heeft vastgesteld: I. Klasse A. Ossen en vaarzenmaxi mumprijs op markt per K.G. levend ge wicht 96 ets. en maximumprijs op stal ppr K.G. geslacht gewicht 93 ets. Koeien en stieren resp. 93 ets. en 90 ets. Klasse B. Ossen en vaarzen resp. 77 ets. en 74 ets. Koeien en stieren resp. 74 ets. en 71 ets. Klasse C. Ossen en vaarzen resp. 63 ets. en 60 ets. Koeien en stieren resp. ets. en 57 ets. Klasse D. Ossen en vaarzen resp. 50 ets. en 50 ets. Koeien en stieren resp. 60 ets. en 50 ets. Onder klasse A is te verstaan slacht vee, waarvan de verhouding van levend gewicht tot slachtgewicht is als 100 K.G, tot ongeveer 60 K.G. Onder klasse B als 100 K.G. tot onge veer 55 K.G. Onder klasse C als 100 K.G. fat onge veer 50 K.G. Onder klasse D als 100 K.G. tot onge veer 45 K.G. Bepaald is, dat de maximumprijzen op stal per K.G. geschat levend gewicht voor de klassen A, B en C zullen worden betaald onder aftrek van de gebruikelijke korting. MANUFACTUREN. De Minister van Landbouw maakt be kend, dat bij het Rijksbureau voor Manu facturen zich in voorbereiding bevindt eene regeling, waarbij aan bona fide marktkoop lieden en reizende venters in manufacturen kaarten zullen worden verstrekt, welke kaar ten dienst zullen doen als vervoerbiljetten voor beperkte hoeveelheden manufacturen, uitsluitend voor verkoop aan particulieren. Onder beperkte hoeveelheden zal in deze zijn te verstaan geen grootere hoeveel heid dan 25 meter van eene zélfde soort stukgoed. BOONEN. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat stam- of stokboonen, behalve witte en bruine consumptieboonen, en erwten, be halve groene, vale, grauwe en gele con sumptie-erwten, voorzoover zij voor den zaai in groententuinen in aanmerking komen en daarvoor worden bestemd, niet zullen worden gevorderd vóór 1 October 1918, Zoodra het zieke meisje vuur zag, hetzij in 't klein fornuis der keuken, hetzij de vlam van een lamp of een kaairs, verloor zij het bewustzijn. Een deur, die wat geweldig toe werd geslagen, een ongewoon gerucht, vooral het zien van een vreemdeling, hadden de zelfde uitwerking. Maar, van den anderen kant, toonde zij groote liefde voor Laure. Toen zij aan de arme Clémence' dacht, weende zij, maar niet overtollig. Zij was zeer braaf, zeide zij zekeren dag tot Roselin, die haar zachtjes over hare pleegmoeder sprak, maar zij was niet mijne „mama". Roselin keek het meisje verbaasd aan. Hoe weet ge dat, kleine? vroeg hij haar. De schoone, blanke, heldere oogen van het kind, verdonkerden schielijk. Ik weet het! aeide zij1 stil, mijne moe der ia dood, maar die was moeder Clé mence niet. Laure, verschrikt door het plotseling bleek worden der kleine, deed Roselin zwijgen. Marie had het teeken bemerkt; zij sloeg nu hare armpjes om Laure's hals: Gij zijt nu mijne „mama", streelde ze, gij!Oik hou veel van u! toch zoo veel, „mama" Laurette. Houd mij al tijd bij u En rillende, ten prooi aan een dier cri sissen welke haar 't bewustzijn ontnamen, neigde het kind haar lief hoofdje tot den schouder harer nieuwe pleegmoeder en werd bleeker dan was. C&ordt vervolgd,)! j

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1