TWEEDE BLAD. Donderdag 28 Maart 1918 No. 37 0)8 BLAD. AJ.KMAAR. VERBOD JBAKKERSNACHTARBE1D. Burgemeester en Wethouders van Alk maar, daartoe aangezocht, hebben in hunne vergadering van 26 Maart 1918 besloten voor Dinsdag 2 April a. s. (z.g. 3en Paaschdag) een algemeene ontheffing" te verleenen van het bepaalde in art. 2 der Verordening tot het tegengaan van nacht arbeid in broodóakkerijen (Gemeenteblad no. 544), in dier voege, dat op den dag des morgens, te 4 uur met de werkzaam heden in de bakkerijen zal mogen worden aangevangeff. Waarvan openbare kennisgeving wordt gedaan naar aanleiding van art. 7. laatste alinea der gefleemde verordening. VERGADERING VAN DEN RAAD DER GEMEENTE ALKMAAR, op Donderdag 28 Maart, nam. 1 uur. Voorzitter: de heer G. Ripping'. Secretaris: de heer S. Donath. Afwezig met kennisgeving de heeren Bak, Ringers en .Wolzak. De publieke tribune was weer gevuld met ontevredenen, welke hiervoor door tie S.D.A.P.-ers en het Revolutionnaire Co- mité van Actie waren opgeroepen, om bij de behandeling van de door hen gestelde eischen tegenwoordig te .zijn. Aan de vergadering wordt medegedeeld, dat is ingekomen: a. een ongeteekend adres dd. 21 Febru ari 1.1., waarbij f itjO.wordt beschikbaar gesteld voor het nemen van een proef met een gedeeltelijke één-rij-boombeplan- ting in het midden van de Spoorstraat. Werd terzijde gelegd. e. een schrijven dd. 6 Maart LI., No. 76, van de Gedeputeerde Staten, ten ge leide van het goedgekeurde raadsbesluit van 2i Februari 1.1., No. 3 (G.Z.), tot aan koop van een huis en erf aan de Laat. Voor kennisgeving aangenomen. f. een schrijven dd. 27 Februari 1.1., No. 102, van hetzelfde College, ten geleide van een uittreksel uit het' Koninklijk Be sluit van 20 Februari 1.1., No. lui, hou dende goedkeuring der .Verordening op het heffen van den Hoofdelijken Omslag. Idem. g. een schrijven dd. 27 Februari 1.1., No. 74, van hetzelfde College, ten geleide eener beschikking op een reclame in hooger beroep tegen een aanslag in den Hoofdei, Omslag. Idem. h. een adres dd. 6 Maart 1.1., No. 235, van het Comité ter behartiging van de al gemeene belangen- van het Overheidsper soneel, daarbij verzoekende aan de gepen- sionneerden dezer gemeente een toeslag op hun pensioen te verleenen. Gesteld in handen van B- en W- om bericht en ra,ad. i. een adres dd. 20 Februari I.I., van het Algemeen Pensioen-Comité, nizake het zelfde onderwerp als sub h genoemd. Idem. j. een adres dd. 7 Maart 1.1., van deflu- heer A. G. den Boesterd, inzake_ het Tot stand brengen van een spoorweg "Alkmaar Medembhk. Gesteld in handen van B- en W. om bericht en raad. k. een schrijven dd. .1 Maart 1.1., No. 567, van de .Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, daarbij gunstig adiviseerende op een adres van den heer j. G. Doorman, benoemd leeraar aan de Handelsdagschool, om zich ,te Berg™ te mogen vestigen, en wei tot 1 Mei 1919, Conform bestolen. 1, een aSres dd. 7 Maart 1.1., van den Heer C. A. Klinkenberg, alhier, inzake het aan hem te verstrekken rantsoen g:as over de maand Maart. Gesteld jn handen van B- en W- ter afdoening. n. een adres dd. 26 Maart 1.1., van den heer Ch. Altena, houdende het verzoek hem met ingang van .1 Mei a.s. ontslag te ver leenen ais lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Ontslag werd eervol verleend onder dank betuiging voor bewezen diensten. o. een adres dd. 22 Maart 1.1., van het bestuur der O. F. Vrouwe-Stichfing te Amersfoort, daarbij verzoekende ten behoeve van de R. K- Bewaarschool alhier een sub* sidie uit de gemeentekas te mogen ont vangen. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. p. een adres dd. 21 Maart I.I., van den heer W- G. Visser alhier, daarbij verzoe kende de sloot voor zijn perceei aan. den Kennemerstraatweg te mogen dempen, al daar eene rioleering aan te brengen en de grenslijn v,an een .te plaatsen hek te willen bepalen. Idem. q. een adres dd. 2' Maart 1.1., van de R. K. Bouwvereeniging „Goed Wonen",, daarbij verzoekende haar het 17 October 1,1. .aangevraagde terrein spoedig toe te zeg gen, en haar tevens het daarachter gelegen en aansluitende terrein in voorkoop te geven. Idem. r. eene beschikking van heeren Gede puteerde Staten van Noord-Holland, dd. 13 Maart 1.1., No. 92, houdende vaststelling der gemeente-rekening, dienst ,1916. Voor kennisgeving aangenomen, s. een schrijven dd. 2' Maart 1.1., van den heer Jan Pot, daarbij verzoekende de oproeping van sollicitanten voor de betrek king van Directeur van Publieke Werken niet uit te stellen tot na afloop der mobili satie, I De heer de Wit meent, dat dit voor kennisgeving aangenomen moet worden; dit schrijven geldt eene minachting voor den Directeur van Publieke Werken. Aldus besloten. De Voorzitter stelt voor punt 3 der agenda het eerst te behandelen ACTIE TEGEN DE DUURTE. Na de behandeling van het schrijven van het Comité van Actie tegen de duurte in de raadszitting van den 21 en Februari 1.1., waarbij de meerderheid zich vereenigde met het voorstel van B. en W- „om aan be doeld Comité te berichten, dat het niet mogelijk is, het door hem gedaan vijf ledig verzoek in te willigen", behoudens besluit zonder hoofdelijkestemmiilg op voor stel van den heer Udo genomen „om iden aanwezigen voorraad brandhout zooveel mo gelijk gelijkmatig te distribueeren onder de personen met een inkomen van beneden f 1550.tegen den prijs vain 2 oenten per K.G., uitsluitend voor eigen brandstof", is door het Permanent Comité van Actie tegen de duurte en het Rev. Socialistisch Comité tegen den oorlog en zijne gevolgen op den 5den Maart d.a.v. eene openbare protestvergadering belegd tegen de reacti- onnaire houding van den Alkmaarschen ge meenteraad, welk protest den Burgemeester ten stadhuize werd overgebracht. Aan het protest gaan een drietal over wegingen vooraf: lo. de arbeidersvijandelijke houding van Alkmaar's raadsmeerderheid en de wegstem- ming der verzoeken van het Comité van Actie tegen de duurte; 2o. dat door den burgemeester niets an ders is aangevoerd kunnen worden dan het financieel bezwaar; en 3o. met welk een volkomen negeering der arbeidersellende de tegenstemmende raads leden zelfs geen poging hebben gedaan om hun onbarmhartig en onverstandig tegen stemmen te motiveeren, sterk zich nog voe lende in hun getalsterkte. B. en W. kunnen zich met den besten wil niet verklaren, hoe men in ihet niet stemmen voor de inwilliging' der verzoeken een der arbeiders vijandelijke houding kan zien. B. en W. zijn van meening, dat het nuttelooze arbeid zou zijn, waar zoo'n diep principieel verschil bestaat tusschen hun col lege en de stellers der motie, die de be zwaren voor de gemeentekas volkomen af wijzen, om nog te trachten, hen van de juistheid van de opvatting van B. en iW. omtrent het financieel gemeentebeleid ter dezer zake te overtuigen, en kunnen daar om niet anders doen, dan aan den Raad in overweging geven, der beide comité's naar aanleiding dezer motie te berichten, dat Me daarin andermaal gestelde eischen ook thans niet voor inwilliging vatbaar zijto. B. en W. deden overigens een onderzoek instellen naar de regeling dezer materie te Amsterdam en te Zaandam. Het resul taat daarvan vatten zij samen in een ver gelijkend overzicht, waaruit moge blijken, dat Alkmaar ten opzichte van verschillende crisismaatregelen geenszins bij1 de bovenge noemde gemeenten achterstaat. Ten slotte brengen B- en W- ter kennis, dat zij zich gewend hebben tot het Pro vinciaal bestuur met de vraag, op welken aflossmgstermijn een crisisleening voor deze gemeente zou worden toegestaan; en dat zij zich schriftelijk in verbinding stelden mét den geneeskundigen kring alhier om trent eventueel in de gemeente bestaande ondervoeding. De V o o r z. heeft gisterenavond in de „Alkmaarsche Courant" een advertentie ge lezen van het Revolutionnaire Comité, waar in gezegd wordt, dat B. en W. de ver zoeken in den doofpot willen stoppen. Spr. zegt in geenen deele de zaak in den doof- -pot te willen stoppen; de eischen mogen hier zoo breedvoerig als men wil bespro ken wórden. Spr. wijst er op, dal op 5 Maart, na afloop der protest-vergadering in de „Harmonie", de heer Westerhof getracht heeft spr. er toe te pressen, dat hij de eischen zou verdedigen in het Col lege van B. en W. Spr. heeft gezegd: dit mag ik niet, dit kan ik niet, dit wil ik niet! En nu vraagt spr.: was die bespreking nu zóó urgent, dat dit dien avond nog moest plaats heb ben? Of moest den burgemeester vrees aangejaagd worden? Het schijnt wel dege lijk in de bedoeling 'te liggen, niet alleen om den burgemeester, maar ook om de vergadering vrees aan te jagen. Spr. leest een fapport voor van de Poli tie: bij de laatste steunuitkeering is er bij de werkloozen op aangedrongen om tij deze zitting tegenwoordig te zijn; kunstmatig is nu weer de tribune gevuld; spr. heeft daar niets op tegen, maar hij zou wen- schen, dat de tribune geregeld gevuld was, doch niet op deze wijze. B. en W. hebben dit adres weder be handeld en zijn gebleven bij dezelfde ad viezen: dat zij niet verder kunnen gaan. Spr. wijst op Amsterdam, waar de voor man der S.D.A.P. ook machteloos tegen over zulke eischen staat; is dit den leiders der socialisten hier dan geheel ontgaan? De heer Westerhof heeft er op gewezen, dat de afwijzing der eischen alleen ge baseerd is op financieele gronden. Spr. zegt: dit is volkomen waar, maar daarmee moe ten wij dan ook zeer zeker rekening houden. Spr. hoopt, dat de Raad zich hedenmid dag niet zal laten beïnfluenceeren, maar stemmen zal naar eer en geweten. Volgens een hier gehouden onderzoek is het gelukkig gebleken, dat hier van ondervoeding nog geen sprake is. De heer Wester hof vraagt, of hef rapport, dab hier geen ondervoeding is, niet voorgelezen kan worden. Het-desbetreffende rapport werd hierna voorgelezen. De V o o r z. wijst nog op een over zichtelijke staat der distributief te Zaan dam en Amsterdam, waaruit gebleken is, dat Alkmaar volstrekt niet ten achter staat. De heer Cloeck wijst op zijn hou ding in de vorige vergadering, toen hij er niet veel voor voelde den heer Wes terhof de gelegenheid te geven een pro paganda-speech te houden. Spr. weet, dat de beer Westerhof voor de vorige ver gadering den heer Klomp heeft gevraagd: „Kom er nu bij met je mannen"; ook wil spr. er op w'ijzen, dat de christelijke arbei ders hier niet bij zijnr-dus niet door het volk wordt gesproken. Verder memoreert spr. de gasregéling. welke door den heer Westerhof in „De Vonk" werd behandeld en waarin het wordt voorgesteld, alsof de heer Westerhof hier alleen voor gezorgd heeft; spr. wijst op het schrijven van den heer Westerhof, dat het Karenhuis van de Sociaal-democraten afkomstig zou zijn; dit js niet waar: dit kohit van den heer P. A. de Lange! Spr. neemt het Westerhof ti'iet kwalijk, dat hij zulke dingen schrijft; het is zijn brood; hij moet propaganda maken. Verder herinnert spr. ten slotte aan "de groote kosten, welke er de laatste jaren» geweest zijn. De heer Westerhof betoont zich een vijand der arbeiders: hij wil heti ontevre den maken. En daarbij: de heer Westerhof heeft de arbeiders niet achter zich: dat bewijst de verkiezing. De heer Cloeck gaat voort en leest een artikel voor uit „De Vonk", waarin slaat, dat door de socialisten alles< en alles wordt gedaan; spr. noemt zooiets volksmisleiding en herinnert aan een vergadering, welke de heer Westerhof heeft gehouden, en waar in hem .door Westerhof een scheldnaam is toegevoegd: het is hem wèl! maar hij blijft zich het recht voorbehouden, zijn eer lijke meening te zeggen. De heer Udo zegt volkomen met den heer Cloeck mede te gaan; hij zal tegen de verzoeken stemmen, omdat hij zich zulks verplicht gevoelt als lid van den Alkmaar schen Raad; we mogen geen eischen stel len, welke voor inwilliging niet vatbaar zijn; spr. wijst op Zaandam met zijn soci- alistischen burgemeester, die In den Raad uitgeroepen heeft: „Heeren, gij maakt Zaan dam tot een onregeerbare gemeente!" De heer E1 f r i n g zegt vóór de voor stellen van B. en W- te ziïllen stemmen, daar het geen bepaalde groep is, die de treurige gevolgen van den oorlog ondervin den; wij allen immers lijden er onder. De heer Wester hof beantwoordt de verschillende sprekers; hij wijsl" erop, dat de heer Cloeck er veel dingen heeft bij gehaald, welke hier niet op hun plaats waren; afs hij het had gedaan, zou hij zeker tot de orde zijn geroepen; hij noodigt den heer Cloeck uit om eens op een openbare vergadering ,te komen. De heer* Cloeck heeft gezegd, dat de christelijke arbeiders er niet aan mee hebben willen doen, welnu, er is dan toch een vergadering' geweest, waarin door den heer Bosman is verklaard, dat de chris- telijken met de eischen volkomen mede kon den gaan, maar dat zfj niet mee wilden doen, omdat zij er eerst niet in gekend waren, en omdat men met de wijze van werken niet accoord ging. Spr. begrijpt wel, dat de voorstellen heden weer zullen worden afgestemd; welnu! men doe het dan, als het in het algemeen be lang is, Spr. Bespreekt nog breedvoerig de ge stelde eischen, en wijst op het vele, dat door de Sociaal-democraten is gedaan en verkregen; verder roert hij nog de crisis leening aan, welke wèl zou kunnen ge sloten worden, misschien ook over langeren termijn. De V o o r z. zegt een goed woord te hebben gehoord onder het vele, dat de heer Westerhof heeft gesproken: „wilvoor al eerlijkheid veronderstellen in een tegen stander" nu vraagt spr.: wil dat óók van mij, die hier als- uw tegenstander ben. „Den kinderen ligt de armoede op de kaken," heeft de heer Westerhof gezegd; spr. is geweest in de verschillende scholen, om eens een onderzoek jn te stellen, maar moet tot zijn geluk zeggen: de kinderen zagen er goed uit. Hij wil alleen nog even opkomen tegen wat de heer Westerhof zeide: dat wij de nooden van het volk niet behartigen; in September heeft spr. zich alléén laten herbenoemen om de heele Alkmaarsche burgerij van dienst te kunnen zijn; spr. werkt hier niet zooals de heer Westerhof, die maal' voor één partij streeft. De heer Verkerk zegt, dat het hier geen kwestie is van politiek, maar dat de arbeiders het noodig hebben; in de Levens- middelen-commissie is het Christelijk Co mité komen klagen. Wel is het zeker, dat het Rijk in deze nooden behoorde te voor zien, maar ,als het Rijk het niet doet, moet de gemeente het doen; daarom zal spr. vóór het adres stemmen. De heer L u b b e keurt ook af het geen op de vergadering in de „Harmonie" is gesproken, maar over btoeidvloeien werd niet door den heer Westerhof, doch door een anderen spreker gesproken; inmiddels vindt spr. het treurig, dat de heer Wester hof als raaadslid hier niet tegen gepro testeerd heeft. De heer Meienbrink zegt, dat de heer Wesferhof zich heeft beklaagd, dat wij in de vorige zitting geen antwoord hebben gegeven, maar als we dat wel gedaan hadden, 's avonds om half 8 nog! De heer Cloeck wijst er nogmaals op, dat niet de heele arbeidersbevolking achter Westerhof's adres staat. Het voorstel van B- en W. werd hierna in stemming gebracht, en aangenomen met 13 stemmen vóór en 2 die van de heeren Westerhof en Verkerk tegen. Door de heeren v. d. Bosch, Lubbe en Zaadnoordijk worden de geloofsbrieven van het nieuwgekozen lid, Mr. A. J. M. Lees berg, nagezien en in' orde bevonden. De Voorzitter memoreert, dat de heer Leesberg hier de zetel van den heer Udo zal komen innemen. Een woord van dank brengt spr. aan den heer Udo voor hetgeen hij in den Raad heeft verricht; hij wenscht hem en zijn gezin alle goeds toe. De heer Udo zegt dank voor 's bur gemeesters vriendelijke woorden, en wenscht wederkeering voorzitter en leden van den Raad a! het goede toe. Vastgesteld werd hierna een tweede Suppl. begrooting. MINIMUM LOON, ENZ. In de Raadszitting van 7 Februari 1.1. werd besloten het toen aan de orde zijnde punt: Minimum loon enz. aan te houden, ten einde den wethouder voor de Publieke Werken alsnog in de gelegenheid te stel len de vakorganisaties te hooren. Hieraan is voldaan. Niet alleen met de vakorganisaties, maar ook met bovenge noemde vereenigingen en met de Alkmaar sche Timmerliedenvereeniging Verbetering door Eendracht" is eene samensp,reking ge houden, waarvan het resultaat is, dat, ge hoord ook de commissie voor de Publieke Werken, het aangehaalde voorstel intact kan blijven, met dien verstande, dat de woorden „voor een aardwerker 35 cent per uur" worden geroyeerd en dat, achter „sjouwer of opperman-' worde uitgetrokken 35 cent per uur (in plaats van 32 cent per uur). Aldus gewijzigd verzoeken B. en W. deti Raad mitsdien het vooYstel aan 'te nemen. Na eenige bespreking zonder stemming aangenomen. WELSTANDSGRENS BIJ REDUCTIE OP DEN PRIJS VAN PETROLEUM, GAS EN COKES. Bij raadsbesluiten van 8 November 1917 en 4 januari 1918 werd als welstandsgrens voor de reductie op den qjrijis .van petro leum en gas aangenomen een onzuiver inkomen van f 120U.of minder, volgens het kohier van den Hoofdelijken Omslag, terwijl bij raadsbesluit van 7 Februari 1918 werd bepaald, dat goedkoope cokes zullen worden beschikbaar gesteld voor hen, die geen hooger weistandsgrens hebben dan f1200.—. Bij het uitvoeren van deze raadsbesluiten is de wenschelijkheid gebleken om de wei standsgrens te doen samenvallen met de betreffende klasse van den Hoofdelijken Omslag. B. en W. stellen daaróm voor om: lo. onder intrekking van het raadsbesluit van 8 November 1917, No. 17, te beslui ten: Aan houders van petroleumkaarten, wier inkomen volgens het laatst vastgestelde ko hier van den Hoofdelijken Omslag minder bedraagt dan f1200.(12de klasse) of wiier inkomen 'blijkbaar zoo gering is, dat een aanslag in die belasting achterwege is gelaten, wordt voor eiken gedistribueerden liter petroleum «en toeslag van gemeente wege verleend van ,19 cent per liter; 2o. in te trekken onderdeel B van het raadsbesluit van 4 Januari 1918 (Gemeen teblad No. 579) en dit te vervangen door: B. Met ingang van 1 Januari 1918, den datum, Waarop de verhoogde gasprijs zal worden geheven, aan de ingezetenen, wier inkomen, volgens het laatst vastgestelde kohier van den Hoofdelijken Omslag min der bedraagt dan f 1200.(12de klasse) en aan hen, wier inkomen blijkbaar zoo gering is, dat een aanslag in die belasting achterwege is gelaten, eene zoodanige reduc tie op den gasprijs toe te kennen, dat voor eiken kubieken meter gas, door hen ver bruikt over den gewonen meter, 8V2 cent en over den muntgasmeter 9 cent wordt betaald 3o. met wijziging in zooverre van het raadsbesluit van 7 Februari 1918, te be sluiten dat voor hen, wier inkomen, volgens hel laatst vastgestelde kohier van den Hoofde lijken Omslag minder bedraagt dan f 1200. (12de klasse) en aan hen, wier inkomen blijkbaar zoo gering is, dat een aanslag in die belasting achterwege is gelaten, goedkoope cokes kunnen worden beschik baar gesteld en wel tegen den prijs van fl.per H.L., kunnende aan de gemeente de daaraan te kort komende f2.per ai- geleverde H.L. in rekening worden gebracht, voor zoover de klassen betreft van li af en hooger, dat zijn zij, die recht hebben op meer dan 10 brandstoffeneenheden. Zonder stemming aangenomen. IN ZAKE VERHOOGDE AAN- VANOSJAARWEDDE .VAN DEN STALKNECHT BIJ DE GEM.- RE1N1G1NG. B. en W. stellen voor hen te machtigen P. de Jong tot stalknecht aan te stellen op een jaarwedde van f806 (dat is de mini mum jaarwedde -j- twee periodieke vei- hoogingen) benevens vrije wolfing, welke voor de pensioenwetten voor de gemeente ambtenaren is bepaald op een waarde Van f 117 'sjaars. Zonder stemming aangenomen. VERSLAG OMTRENT HET VER STREKKEN VAN SCHOOLKLEE- DING EN SCHOOLVOED1NÜ TOT BEVORDERING VAN HET SCHOOLBEZOEK. B. en ,W. stellen voor het door 'hen opgemaakte ontwerp-verslag vast te steden en te besluiten afschrift daarvan te Zenden aan de Gedeputeerde StateiY-en den 'Dis* tricts-schoolopziener. ONDERHANDSCHE VERHURING VAN WATER TOT HET BERGEN VAN HOUT. B. en W- fsjtellen voor te besluiten: het |h|ierna omschreven gedeelte water te verklaren voor den openbaren dienst niet meer bestemd te zijn; aan de firma G. A. Conijn en Zoon ondershands te verhuren een gedeelte water van de Oude Hoornsche Vaart, kadastraal bekend in Sectie C No. 876, zich uitstrek kende over een zoodanige breedte, dat aan de 00 tzijde der vaart, langs den Frieschen- weg een trook water van ten minste 4 M. breedte gemeten bij een waterstand v. 60 c.M. -\- A.P., vrij blijft, voor een huurprijs van f 98.-- per jaar, berekend naar 4 ct. per M-\, onder reeds bepaalde en verder nader door Burgemeester en Wethouders vast te stellen voorwaarden. BEZWAARSCHRIFTEN TEGEN AANSLAGEN IN DE HONDEN BELASTING, DIENST .1917. Naar aanleiding van een 'drietal bezwaar schriften stellen B. en W- den Raad voor te royeeren de aanslagen in de Honden belasting, dienst 1917, ten name van H. [f, Schwarzer, Luttik-Oudorp No, 33 ert P. J. J. Jonker, Verdronkenoord No. 16 en terug te brengen van de le naar de 2e klasse (van f3.tot f2.50) den aanslag van J. de Moei, Lindenlaan No. 59. Zonder stemming aangenomen. VOORSCHOT GASFABRIEK. B. en W. stellen voor "hen te machtigen aan het bedrijf der Gasfabriek uit de ge wone kasmiddelen der gemeente een voor schot te verstrekken van f 100.000, onder verplichting tot centevergoeding en tot af lossing, hetzij geheel, hetzij bij' gedeelten, naargelang en zoodra het bedrijf tot idie aflossing in staat wordt geacht, doch iin elk geval vóór het sluiten van het dienst jaar 1918. Zonder stemming aangenomen. BOUW VAN 47 ARBEIDERS WONINGEN, B. en W. stellen den Raad voor te besluiten het terrein tusschen Nieuwlandersingel en Landstraten, op een aan den Raad over gelegd plan nader aangeduid, te bestemmen voor den bouw van 47 arbeiderswonin gen; aan Burgemeesters en Wethouders, ten behoeve van den bouiw der woningen een crediet te verleenen van f 260192.95 en wel voor de woningen f 226852.80 en voor grondwerk, rioleeringen, straataanleg enz. f33340.15; de Vereeniging .voor Volkshuisvesting] „Alkmaar", in verband met de latere over neming van de woningen, met den bouw waarvan de gemeente spoedshalve terstond een aanvang maakt, te verzoeken aanstonds alle vereischte maatregelen te nemen, strek kende om het voor den bouw benoodigde kapitaal van het Rijk te verkrijgen. De heer Melen brink bepleit het plan om houten noodwoningen op fe richten. Het voorstel werd zonder stemming aan- genomen. REDUCTIE GASPRIJS. De Commissie van bijstand voor de licht- bedrijven acht aene aanvulling der Verorde ning opgenomen in Gemeenteblad No. 579 noodig, voor het geval dat overschrijding vain het vastgestelde maximum gasverbruik door de daarbij bedoelde personen plaats heeft. Diensvolgens stellen B. en W- voor te besluiten aan bedoelde verordening eene alinea toe te voegen van den volgenden inhoud: C. Bij overschrijding van het vastgestelde maximum, wordf voor eiken daar boven gebruikten M3. gas de volle gasprijs in rekening gebracht. Zonder stemming aangenomen. UITBREIDING DER POLITIE. Bij een samenspreking tusschen den Voor zitter van B. en W., den Wethouder Thom- sen en den Directeur van het Distributie bedrijf bleek de dringende noodzakelijkheid lot een meer afdoende contróleering van alle maatregelen, die met de distributie verband houden. Geschiedde tot dusverre de controle hoofdzakelijk onder leiding van den Direc teur van het Distributiebedrijf, waarbij hem, voor zooveel mogelijk, op zijn verzoek Poli- tie-personeel werd ten dienste gesteld, de vele beslommeringen aan zijn taak verbon den, maken het gewensoht dezen toestand te beëindigen en de controle hoofdzakelijk toe te vertrouwen aan de Gemeente-politie. Het gevolg daarvan zal echter zijn een noodzakelijke uitbreiding, die, tot de meest bescheiden proporties teruggebracht, zou moeten bestaan in de toevoeging' van een Inspecteur en drie agenten van politie. Hierbij mag worden opgemerkt, dat zelfs in normale omstandigheden voor een ge meente 'als de onze één Inspecteur ten eenenmale onvoldoende js. Voorgesteld wordt over te gaan tot de uitbreiding van het Politiecorps met één Inspecteur en drie agenten van politie. Mocht de Raad zich hiermede kunnen vereenigen, dan zullen de meerdere uitga ven, diie hiervan het gevolg zijn, berekend over 9 maanden voor het jaar 1918 bedra gen f 3850, vermeerderd met eventueeien duurtetoeslag. Zonder stemming aangenomen. RANTSOENEER1NG VAN GAS EN ELECTRISCHEN STROOM. In overeenstemming met het advies der Commissie van bijstand voor de Licht- bedrijven, stellen B- en W. voor, voor het gas vast te stellen het navolgende: Tarief voor het gebruik van gas, te leveren door de Gem. Gasfabriek. Artikel 1. le. De prijs van het gas geleverd over den gewonen meter bedraagt 16 cent per M3. en over den muntmeter I61/2 cent per M3. (gedurende den crisistijd 1/2 cent per M3. hooger dan gewoon gas). 2e. Voor het tijdvak van 1 April 1918 tot en met 30 September 1918, zullen m verband met de boven aangehaalde circu laire de volgende bepalingen voor het ver bruik van gais over de beide genoemde meters gelden. Er zal door particulieren een hoeveelheid gas mogen worden verbruikt als volgt: Voor een gezin van: 1 of 2 personen 45, 3 personen 47, 4 personen 49, 5 personen 51, 6 personen 53, 7 personen 55, 8 per sonen 57, 9 of meer personen 59 M®,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 5