4 g ii a Woensdag SV'a uur, .ten stadhuize, ver gadering Kamer van Koophandel. REDERIJKERSKAMER „VONDEL'-. Repetitie op Woensdag, 's avonds 8 uur, in het R. K. Ver.gebouw a. d. Oudegracht. Komt allen op! Het is noodzakelijk. bewaard kunnen worden, in den vrijen handel te verkoopen. De Minister wenscht rotting of tred erf te voorkomen, door ook de nieuwe vroege aardappelen in de distributie te betrekken, STIJFSEL. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de VoedselvooriieniDg meldt: De Regeering beschikt over niet onaan zienlijke hoeveelheden stijfxel, welke door haar ia bezit zijn genomen en in de veemen liggen opgeslagen. Het ligt nu In het voor nemen die hoeveelheden binnenkort in dis tributie te brengen. Deze distributie zal uiterzavd gepaard gaan met de vaststelling van maximumprijzen. Het is daarom in het belang van den handel geen stijfsel meer aan te koopen tegen te hooge prijzen. Hoeveelheden, welke hier of daar nog in voorraad mochten zijn, nadat de distributie een aanvang zal hebben genomeD, en die niet tegen de vast te stellen maximumprijzen worden afge'everd, zullen in beslag worden genomen, De distributie zal op deazelfdeu voet worden voortgezet als tot nu toe, m a w. alleen aan de g'ansstrijkerijen en ir dustrit ëo, welke tot nu toe stijfsel ontvingen, zal stijfsel worden verstrekt, hetgeen zal ge schieden door tussckenkomst van dooi de Regeering aan te wijzen erkende grossiers in stijfsel. WERKLOOSHEIDSVERZEKERING. Bij circulaire van den Mini iter van Wa terstaat van 25 Maart 1918 is bepaald, dat de termijn, genoemd in de circulaire van 8 Juni 1917 wordt verlengd tot uiterlijk 31 Mei 1918, zoodat tot dien datum blijft gelden de bepaling van de circulaire van 28 December, dat het Rijk terugbetaalt de helft van den bijslag dien gemeentebesturen verleenen op uitkeeringen uit werklozen kassen, voorzoover ten behoeve van deze Latste nog geen rubsidie is verkend over eenkomstig de bepalingen van het Werk loosheidsbesluit 1917- Voor die vereenigingen, voor welke laatst bedoelde regeling op ax Mei 1918 nog met zal gelden, kan de bovengenoemde termijn opnieuw en wel tot u terlij k 31 Augustus 1918 worden verlengd, indien zij haar daar toe strekkend verzoek vóór 5 Mei 1918 aan den Minister van Waterstaat kenbaar maken en deze overwegende redenen aaawezig acht, welke inwilliging van het verzoek wenschelijk maken. DE GROOTE POLITIEKE VERGADERING. Aangezien op 11 Mei a.s. geene verga derzaal te Utrecht beschikbaar is, zul de aanvankelijk op deren datum bepaalde Bondsvergadering thans worden gehouden op Maandag 13 Mei a s in de groote zaal van het Gebcuw voor Kunsten tn Weten schappen te Utrecht. Tot dezvergadering zullen worden uitgenoodigd de katholie.se leden van de beide Kamers der Sta ten- Generaal, de afgevaardigden van de besturen der centrale kiesvexeenigingen, de voor- zitteis en secretarissen der kitikringbesturen, leden der katho'ieke jour; al stenvereenigipg, alsmede afgevaardigden der locx'e kiesver- eenigingen. Zooals bekend is, zal Mgr. Dr W. H N. lens in deze vergadering een politieke rede uitspreken. BUITENLAND. OORLOGSOVERZICHT. HET GROOTE OFFNSIEF. Het Duitsche offensie f duurt voort met geweldige kracht; de resultaten echter zijn aan deze geweldige kracht niet meer zoo geëvenredigd als tijdens de -eerste dagen van het offensief. Krachtiger bieden de geallieerden op meer dere plaatsen weerstand; van groote vor deringen of van beduidende steden-verove ring valt er van tijdens de Paaschdagen dan ook niets te vermelden. Aan de Somme werd wel hevig gevoch ten, doch het Engelsche legerbericht nan ipededeelen Ten N. van de Somme is de toestand niet veranderd. Ten Z. van de Somme is hevig gevochten m de buurt van Moreuil. Tusschen Moreuil en Hangard herover de de Engelsche cavalerie in een tegen aanval het bosch, dat kort te voren ver loren was. Aan het Fransche front werd een aan val van den vijand afgeslagen ten Z. van Moreuil. Overigens werd de strijd ten N. van Montdidier met buitengewone verwoedheid voortgezet. De Duitscher richtte zijn actie voornamelijk op de streek tusschen Mont didier en den weg van Péronne naar Amiens en bracht groote massa's troepen in het vuur om zijn aanwinsten ten W. van Han- gurd-en-Santerre uit te breiden. De Fransch- Engelsche troepen braken de golven der aanvallen volgens het Fransche communi qué. In een 'tegenaanval werd het dorp hernomen. Meer naar 'het Z. toe was de strijd niet minder hevig; het punt, waarop de telkens herhaalde aanvallen gericht werden en waar in het tot een gevecht van man teg§p man kwam, bleef echter in handen der Fran- schen. Zal het na nog wat heen-en-weer-schom- meling wederom tot een stelling-oorlog ko men in het [Westen? De Duitscher9 schijnen zulks koste wat het koste te willen verhinderen; doch het zou niet de eerste keer zijn, als zij hiertoe niet in staat bleken. Lloyd George heeft het thans tijd ge acht om eene verklaring betreffende den militairen tqestand uit te vaardigen. Lloyd George verwacht blijkbaar voor- loopig nog geen stilstand aan het front en de premier toont zich weinig gerust. „Gedurende de eerste dagen, dat liet Dïiitsche leger op onze linies een aanval deed, welke wat concentratie van troepen en kanonnen betreft zijn gelijke niet heeft, was de toestand uitermate kritiek. Dank zij den ontembaren moed onzer troepen, die geleidelijk 's vijands op mars ch tot staan brachten, totdat versterkingen konden aanrukken en onze bondgenoot aan den strijd kon deelnemen, is de toestand thans verbeterd. De strijd is echter nog in zijn aanvangstadium en er kan niets voor speld worden omtrent den loop, dien hij nemen zal. Van den eersten dag af is het kabinet voortdurend bijeen geweest en in verbinding met het hoofdkwartier en met de Fransche en Amerikaansehe regeeringen. Jn overleg met d|ie regeeringen werden eenige maat regelen genomen om het gevaar te bezwe ren. De vijand had een onberekenbaar voor deel, doordat zijn strijdmacht één enkel leger vormde. Om dit op te heffen namen de geallieerden sedert het begin van den slag een hoogst belangrijk besluit. In over leg met den Rritschen en den Franschen opperbevelhebber werd generaal ]Foch door de Britsche, Fransche en Amerikaansehe regeeringen belast met het bréngen van samenhnag tusschen de geallieerde legers aan het westelijk front. Behalve de stappen, die gedaan zijn, om aan de onmiddellijke behoeften van het oogenblik te gemoet te komen, zal nog een zekere maatregel noodzakelijk zijn, die reeds langen tijd in overweging ls geweest, voor Wet geval een toestand als de tegen woordige zou ontstaan. Het spreekt van zelf, dat, wat er ook in dezen slag gebeuren moge, het land bereid moet zijn tot verdere offers, om de eind overwinning te verzekeren. Ik ben er zeker van ,dat de natie voor geen opoffering zal terugdeinzen, welke noodig is, om dit resul taat te bereiken. De noodige plannen wor den door de regeering zorgvuldig voorbe reid en zullen worden bekendgemaakt, "zoo- dra het parlement bijeenkomt." Parijs is Zaterdag en Zondag weer ge terroriseerd: Het Duitsche groote kanon zette de beschieting voort. De Franschen deelen mede, dat enkele personen gedood en gewond werden, de warej gevolgen van deze bombardementen zullen zij echter wel niet melden. In een telegram vermeiden wij Zaterdag, dat Amiëns gevallen zou zijn; bet be richt moet op een telephoon-vergissing be rusten. De Fransch eonder-sèaatssecretaris Abra- mi verklaarde tenminste, dat generaal Foch drie dagen geleden heeft verklaard, dat er thans niets meer te duchten valt voor Amiens en dat hij erop voorbereid is de veiligheid van de stad *£e verzekeren. In de zitting van het Japansche hooger- huis op 26 Maart, #rklaarde Be premier, Terauchi: Met recht wordt gevreesd, dat de Duitsch einvloed zich in het verre Oosten langzamerhand zou kunnen uitbreiden. Zou de toestand gevaar opleveren voor het welzijn van ons land of zou een actie noodig zijn voor de gemeenschappelijke belangen der geallieerden, dan is de regee ring besloten overeenkomstig den toestand stappen te doen. De regeering dringt er op aan, dat het volk op alle gebeurlijkheden moet zijn voor bereid. DE „BREMEN" IN DEN GROND GEBOORD. Een Duitsche onderzeeër boorde het Noorsche stoomschip „Bremen" aan de kust van Portugal in den grond. DUITSCHE GEBIEDSUITBREI DING? Volgens de „Voss. Zeitung" heeft de rijksdagafgevaardigde Müller Meiningen een nieuwe brochure uitgegeven: ,,de Rijksdag en de Vrede". Hijswil daa'rtn de beweeg redenen en inhoud van de vredesresolutie van 19 Juli toelichten en aantoonen, dat zij in cfen toenmaligen toestand noodzake lijk was. Hij betoogt, dat door de houding van de vijandelijke regeeringen in plaats van het denkbeeld om door overeenstem ming tot vrede te komen, de vrede met waarborgen moet komen, niet aüeen in eco nomisch, maar ook in militair en politiek opzicht. Schr. verzet zich scherp tegen de annexi- onistische politiek in den geest van de „Vaterlandspartei". Hij deelt echter zelf mee, dat reeds voor het indienen van de vredesresolutie op zijn voorstel uitdrukkelijk in de betrokken commissie van rijksdag afgevaardigden is vastgesteld, dat ter be reiking van overeenstemming gebiedsuitbrei ding zoowel in het westen ais in het oosten toelaatbaar zal zijn. EEN PROTEST ,VAN DEN PAUS. Bij het vernemen van het bericht van het bombardement eener kerk te Parijs zoo meldt Reuter sprak "de 'Paus zijn afschuw uit over het verlies aan menschen- tevens en het aan de beroofde gezinnen berokkende leed. Vervolgens confereerde hij met Gaspari over de houding, aan te nemen ten opzichte van de nieuwe wandaad, weike, daar zij door granaatvuur veroorzaakt is, er een van een nieuw karakter is. DE ARMENIËRS. De „Fanine" (een Turksch blad) van 20 Maart geeft een beschouwing van de Arme nische kwestie, welke wèl afwijkt van de hier te lande gebhiikeiijke: „Het Tsarisme, dat de Armeniërs altijd tegen ons opzette, dat hun wapenen en geld gaf, is gevallen. Engeland, dat nen ook als een instrument voor zijn imperialistische doeleinden gebruikte, heeft het thans druk genoeg met zich zeiven. Na alle barbaarsch- heden, die in de laatste jaren hebben plaats gegrepen en waarvan slechts de Anneen- j sche comitadjis de betaalde agenten van Rusland en Engeland schuld waren, zullen wij thans tegenover het Armeensehe volk komen te staan. De Turkschc regeering houdt vast aan redit en gerechtigheid en wenscht niet, dat de onschuldige inet de schuldigen zullen gestraft worden. Wij hopen, dat de Ar meniërs in Turkije uit de bloedige lessen nut zullen hebb'en getrokken, hoe meer zij dit zuüeu inzien, hoe grooier Be welwillend heid der Turksche regeering zal zijn om de wonden, het Armeensehe volk door ver radershand toegebracht, te hCelen." DE VOEDtNLSQüESlIE BIJ DE GEALLIEERDEN, Boret, de Fransche minister van levens mid i.elen voorziening, opende te Parijs de eerste in'ergraliieerdc economische confe rentie over de levensmiddelenvoorziening. Boret verklaarde, dat de laatste minister conferentie der Geallieerden te Londen besloten had eene vereeniging in het leven te roepen, die de voorwaarden moet nagaan, volgens welke het grootste yoordeel kan getrokken worden uit de voedingsbronnen waarover de Geallieerden beschikken en een passende verdeeling tot stand te bren gen die in de behoeften van allen voorziet. DE EX-KONING VAN GRIEKENLAND GERECHTELIJK VER\ OLGD, Naar aanleiding van beschuldigirgeD, uitgesproken door den officier van justitie, heeft de krijgsraad last gegeven een ver- volging in te stellen tegen ex-koning Kon- stantijr, aldus semt Reuter. nu miar»»»—, ALKMAAR. VERTROKKEN PERSONEN, J. C, Sloothaak, R.K-, rijwielhersteller, Nieuwstraat 13, Bussum. J. A- Luirink, N.H., db., Langestraat 94, Zandvcort. W. C. S. Wallaart, N.H., z., Nieuwpoorts- laan 84, Dordrecht. C. J. Luken, R.K., breister. Laat 189, Schagen. N. Dekker, O.R.K., db., Heldersche weg 29, Egmond aan Zee. J. B. Becker, Rem./H.E.L., commies, Snaarmanslaan 110, Breda. A. M. Schaaps, R.K., z., Oudegracht 136a. Vught. D. P. Knuppel, R.K., winkeljuffr., Breeds traaf 15, Schoorl. J. [Veenstra, R.K., schilder, Ver!. Landstraat 32, Scho- terland. A. Roos, D.O.,. z., Schouten straat 12, Velsen. P. [Wietzes, R.K., z., Kinhcimstraat 33, Amsterdam. <C. J. Zwiers, N.H., db., Oudegracht 1S8, Arn hem. B. G. J. Janssen, N.H., z., San- dersbuurt 21, St. Pancras. A. M. Endet, R.K., bianketb.bediende, Langesitraat 61, Hil versum. D. J. Hofmeester, N-H., tim merman, Visscherslaan 5, Sneek. W. K. A. Hajenius, N.H., z., Nassauplein 31. N. O.-Indië. M. van der Kop, N.I., z., Verdronkenoord 9, Deift. G. Boon tjes, N.H., kantoorbed., Schermerweg 26, Schagen. C. Hop, N-H., arbeider, Over- diestraat 72, Hoorn. M. van Bergen, N.I., slager, Verdronkenoord 29, Haaks bergen. W. Buis, N.H., voerman, Gees- terweg 1, Wageningen. G. de Geus, N.H., db., Spoorstraat 56, Noord-Schar- woude. J. Starken, N-H-, landbouwer, Achterweg 29, Heiloo. A. F- Tjaden, N.H., z., L. Oudorp 62a, Den Hang. J. Knegje, N.I., db., Verdronkenoord 5, Laren. Hoofd vain een gezin. GEVONDEN VOORWERPEN, welke door de eigenaren te bevragen zijn aan het Bureau van Politie alhier, eiken werkdag van 9 tot 1 uur. Een potloodhouder met potlood, een hor- logering. twee portemonnaies met eenig geld, een öorlogsmedaille, drie handschoenen, eey kinderschoentje, een broche, een oorknopje, een bonboekje, een pet, eenig geld. een schroevendraaier, een zilverbon, een taschje met inhoud, een armband en een medaillon. UITREIKING BROODKAARTÈN. Met het oog op de vele werkzaamheden aan het Distributiebedrijf, js het niet moge lijk voor den vervolge de broodkaarten ten kantore uit te reiken. Voor diegenen, die in gebreke zijn ge bleven aan den oproep te ^oldoen, zal als nog de gelegenheid worden gegeven op Woensdag 3 April, 's middags van 2 tot 5 uur, deze te halen of te doen afhaien aan onderstaande scholen houders van legitimatienummers 13000 aan de school op de Nieuwe- sloot, hoofd de heer Zwarteveen. 30016000 aan de school op de Nieuwe- sloot, hoofd de heer Wijn. NOOD-WONINGEN. In verband met de heerschende tijds omstandigheden, waarin de woningnood steeds erger en hinderlijker wordt, is aihier opgericht een vereeniging voor den bouw van noodwoningen en landhuizen „Tempo ra", onder directie van den heer L, C. Oudt, bouwkundige. Een sitandaard-model der hier bedoelde houten noodwoningen en landhuizen heeft de heer Oudt ter bezichtiging voor ieder een gesteld in de .Egmonderstraat. Wij hebben het huisje, dat van verre reeds aanlokt door zijn typischen, aardig- gestyieerden bouiw, van binnen en buiten eens nauwkeurig bekeken, en wij kunnen tot onze vreugde constateeren, dat naar onze meening de heer Oudt een gob'de oplos sing van het woningnoodvraagatuk nastreeft, De huizen kunnen zoo ruim en groot ge bouwd worden als maar verlangd wordt; ze zijn hygiënisch ingericht, beschuttend tegen hitte en tegen koude door dubbele wanden, terwijl het geheel met lichtroode dakpannen wordt overdekt om het nouten bouwsel niet van het regenwater te doen lijden. Ons gemeentebestuur en onze woning- bouwvereenigirigen mogen hieraan hunne volle aandacht wijden; liefst héél spoedig, opdat nog ergere strubbeling in onzen wo ningtoestand worde voorkomen, BROODVOORZIENING, Burgemeester en [Wethouders van Alk maar brengen ter algemeene kennis dat, in verband met de vermindering yan net brood rantsoen van 250 op 200 Gram per hoofd en per dag, wélke vermindering bereids op 30 Maart LI, is ingegaan, voortaan door de broodbakkers slechts brood zal mogen wor den gebakken en geleverd met een gewicht van 200 Gram of veelvouden daarvan tot een maximum van 800 Gram. WEERBERICHT. Verwachting: Zwakke tot matige, later wellicht /toenemende wind, pit Zuidelijke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, later kans op regenbuien, iets zachter. RETRAITE N. fel. Clessnsimis te Noardwljkeihout. 1518 April Politiemannen, f4.R. Do minicaan. 2023 April Bestuurders van dien R. K. Volksbond en van Vakvereenigingen, f4. P. Augustijn. 27—30 April H.H. Onder-officieren, f4. P. Carmeliet. 47 Mei, Mannen en Jongelingen van den gewonen stand, f 4.—. R. H-H. Harten. „De Tha'acr", te Rotterdam. 811 ApriL Meisjes gewonen stand, f4.50, P. Redemptorist. 1518 ApriL Ongehuwde Dames Midden stand, f7.P. jezuïet, 2225 April Congreganisfën der H. Fami lie en andere deelneemsters, f4.50. P, Dominicaan. 29 Apr.2 Mei, Meisjes gewonen stand, f4.50, P, Caipucijai* N.B. Men wordt verzocht zich voor deze Reiraiten op te geven bij de Eerw. Geeste lijkheid, Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de Besturen der onderafdeelingen in de parochie van Et. Laursntiua en Bi. Bomi- aieuasecretariaat reap, de heer L. hu G. van Ëjjfe, Lst'uk Oudorp 85, en Mep Joh. Kkverweijden, Laat ISO. PLAATSELIJK NIEUW 3. PURMEREND, Uitvoering. De tooneelistea van het Kruis verbond en de Maria vereenigicg zul len Zondag 7 April a s opvoeren in open bare uitvoering: ,,'n Ontevreden wasch- vrouw", succesvol blijspel met zang in 3 bedrijven. Voor bijzonderheden zie men de adver tentie in de volgende nummers. Regeeringsgoederen. B- en [W. maken bekend, dat in den loop van deze week verkrijgbaar is: op bon [125: 1/2 ons eenheidsworst; bon 126:: 1 ons groene erwten; bon 127:: 4 K-G- aardappelen: bon 128: 1 ons bruine- boonen; bon 129: 1 ons groene erwten; bon 130: 1 ons bak- en braadvet; bon 131: k/2 ons zeep; bon 132: 21/2 ons koelhuisboter. Van af Dinsdag 2 April bestaat er aan het Levensmiddelenbureau gelegenheid tot het afhalen van formulieren voor het be somen van melk en voedingsmiddelen voor zieken, zwakken en kinderen. Centrale Keuken. Woensdag: Erwtensoep. Donderdag: Boerenkool met aardappelen. Vrijdag: Hutspot. Zaterdag: Boonensoep (schildpadsoep). Brandstoffenbureaa ,Van af he den is het brandstoffenbureau gevestigd aan de "Willem Eggertstraat, ingang voor het publiek Buitstraat. NIBzlKSvVOUD. Ontslag gevraagd. De heerj. Zei- lemaker, burgemeester alhier, heeft eerv.l octslxg gevraagd tegen 1 Mei a s. Ongeveer 1 jaar stond hij aan het hoofd dezer ge meente BREEZAND. Eervol ontslag. Met 1 Mei is op verzoek eervol ontslag verleerd aan den heer J. IVessel, brievengaarder, alhier. ]ISP. Benoemd. Bij K. B. is benoemd tot burgemeester dezer gemeente de heer J. Wildschut. WIJDE WORMER. Benoemd. Bij K. B. is benoemd tot burgemeester alhier, de heer H. ter Ccck, (secr. der gem.) SCHAGEN, Rijkslandboawwinterschool. Bij het 30 af aart j 1. gehouden eindexamen wtrd hst diploma uitgereikt azn de leer lingen t er tweede k asseG Bee; s, Winkel Jb. Blokker, Nieuwe NïedorpA. Engel, KolhornJ. Kaper, Kolhorn; J. Saai, WieringerwaardJ de Wolf, Texel J. Wartenhorst, Dïikshoin en F. Zweed, Beemsier. Ai deze leerlingen omvingen bovendien het diploma sis melkcoctroieur, alsmede de toehoorders H Oostcrveen, Warmen huizen en H- Bossert, Alkmaar. Van de ee :te mar de tweede klasse worden bevorderd de leerlingen P. K. Bak ker, Akersloot, D Doets, Heeihugowaard M. Ceel, Wii kei, Th. R. Hin, Texe1 H. J Keijser, TexeiO. W. Schaap, W n- kei; C. N. Schermer, Schag;n; W. Scher- m?ihori), Heerhugowaard; G.Stapel, B-.rk- hoatJ. W;edemeijer, Brcekin Waterland; A. Ze lemaker, Tw sk en de toehoorders j. Niecwiand, Schagerbrug en W. de Groot, Oadkatspel. .URSEM. Benoeming. De heer R. J. Oud, van hier, is benoemd tot leeraar in de wis- en natuurkunde aan de Ambachtsschool te Heerlen. BEEMSTER. Distributie 18 April: Aardappe len 39, peulvruchten ,12, vet 30: 2 ons gort, havermout 36 en 37, zeep 13, een heidsworst (vlees chbon) 31, vleesch 32, koelhuisboter (vleeschbon) 30, koffie no. 24 1 ons. UITGEEST. Raadsvergadering. Met kennisge ving was afwezig de heer j. Visser. De notulen der vorige vergadering wer den ongewijzigd goedgekeurd, No. 1 der ingekomen stukken behelsde de ontslagaanvrage ais gemeenteraadslid van den heer J. Visser. Werd voor kennisgeving aangenomen. De heer K- Schermer dankte in een ki l, li- ven den Raad voor de verleende subsidie, waardoor zijn zoontje in staat werd ge steld de Ambachtsschool te Zaandam te bezoeken. Door den heer K- Bloedjes, werkman bij de gemeente, was een verzoek ingediend om als vast werkman bij de gemeente te mogen worden benoemd, niet het oog op eventueel later gemeentepensioen. Tevens behelsde het schrijven den wensch, dat de gemeente de pensioenpremie zou oeDl „n. Besloten werd den werkman K. Bloedjes als vast werkman der gemeente aan te stellen, geen pensioenpremie echter voor hem te betalen, maar zijn weekloon, in overeenstemming daarmede te brengen op f 17.50 per week. Door het Locaal Steuncomité werd aan den Gemeenteraad, met het oog op de hoogere kosten en de veranderde subsi- dieering van het Nationaal Steuncomité van de Centrale Keuken alhier, een blanco cre- diet gevraagd voor den tijd van 3 mnd., met het doel de genoemde keuken aihier te kunnen bestendigen. Dit verzoek lokte breedvoerige discussie uit. [Vastgesteld werd naar het daarvan uitgebrachte rapport,dat de Centrale Keuken niet aan zijn doel, waarvoor zij aihier is opgericht, n.l. brand stof fenbesparing, heeft voldaan. Juist in de wintermaanden is er dagelijks gemiddeld slechts een 90-tal portie,s eten uitgereikt. Volgens verslag maakten per dag slechts ongeveer 200 personen gebruik van het eten der keuken, terwijl er 2700 a 2800 personen in deze gemeente gebruik van konden maken. (Zou d;t geringe gebruik ma ken niet kunnen geweten worden aan den nogal hoogen prijs per portie. Niet voor den gegoeden man, maar voor den werkman en wel den werkman met een meer dan gemid deld aantal kinderen. Daaraan komt de sub sidie èn van gemeente èn van Kon. Nat. Steuncomité niet ten goede en dit zal toch het doel wel niet zijn.) Het gevolg der discussies is, dat er twee voorstellen worden ingediend, n.l. van B. en W. om de Centrale Keuken een blanco-crediet van 1 maand en een voorstel des heeren P. Twaalf hoven om een blanco- crediet van 2 maanden toe te staan. Het eerste voorstel wordt met 5 stemmen vóór en 1 tegen aangenomen. Tegen stemde de heer P. Twaalfhcven. Het fanfarecorps zond een dankschrijven voorde verleende subsidie. Bovendien vroeg genoemd oorps den Raad de kosten vaii af breken en 'opbouwen der muziektent in de kermisweek en daarna te willen voldoen. De Raad was hiertegen, maar het noodig achtende genoemd corps door financieren steun bij te staan, besloot eenparig de verleende subsidie van f75 per jaar te brengen op f100 voor dit jaar, mits het afbreken en opbouwen 'der muziektent dit jaar noodig is. De vergoeding aan de Melkcommissie werd bepaald op f6 per week. Door Oed. Staten werd in een schrijven er op gewezen, dat de eerste aflossing der vaste leening niet in 1919, maar in 1918 moest .geschieden. Nog djeelde de [Voorzitter mede, dat de ontwerpen nieuwe saiarisregeling onderwij zers en andere gemeente-ambtenaren, de vol gende raadszitting den raadsiedeh zullen worden aangeboden. NOORD-SCHARWOUDE. Vergadering van den Raad der Gemeente op Zaterdag 3D Maart, 's namiddags 4 uur. Afwezig de heeren Vlug en Zut. De voorzitter, de Ed.Achtb. Heer C. Brinkman, opende de vergadering met een welkomstwoord, waarna de notulen werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van Ged, Staten, waarin goedkeuring der rekening. Goedkeuring eveneens van Ged. Staten op de rekening van den Gemeente-ontvanger, dienst 1916. Ingekomen was een schrijven van den gemeente-veldwachter,, waarin deze zijn dank betuigde voor de verhooging van zijn jaar wedde. Rekening Gem. Gasfabriek ^over 1917. Er was een bruto winst gemaakt van f24228.76. Aan de gemeente zal f1000 worden uitgekeerd. De Raad adviseerde tot goedkeuring. Een schrijven van Ged. Staten was in gekomen, waarin verandering werd ver zocht in de onderwijs-verordening. Art 1 sub 4. Dat bij een oproeping van een onderwijzer met tuinbouwacten, hiervoor aan hem flOO voor deze acte zal worden .vergoed. Art. 7. Dal aan gehuwde onderwijzeressen bij zwangerschap een verlof zal worden verleend van 3 maanden vcór de bevalling en 2 maanden na d:en tijd, en wanneer de dokter adviseert, dat zij dan nog niet in staat is haren arbeid te hervatten, dan valt zij onder de .termen van ziekteverlof. Dat 'bij eventueele gevallen de helft van haar salaris mag worden ingehouden ter ver goeding van een plaatsvervangster. Art. 11. Dat bij overlijden het salaris tot den eerste der volg'ende maand wordt uitbetaald, en wel 6 weken na- het overlijden, tenzij de overledene kostwinner' is; en een nieuw art. er aan toe te voegen: dat bij herhalingsonderwijs f 1per Ies- ^uur zal worden uitbetaald; tot heden was dit f 0.75. Een en ander werd door den Raad goed gekeurd. Hierna ging de Raad in comité, om te bespreken een 8-tal kinderen van Züid- Scharwoude op te nemen. Bij heropening werd dit voorstel afge keurd. l iijijmim 1l jiju iw-mgwm LANDBOUW en VEETEELT. Suikerpenen. Vo.r den verbouw van su k-ipsne.i wordt voor dit jaar als volgt in Hollands Noorden gecontracteerd. Per 1000 K. G f 23 50 op een gehal'e van 14 percent voor elke een tiende perc. boven dit gehalte wordt 15 cent betaald. De verbouwers hebben het recht op de pulp van hunne bieten afkomstig,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 2