getrouwdT™ overleden Agenda R. K. BOUWVAKBON D. Ledenvergadering op Maandag '22 April, 's avonds half 9, in „St. Willibrord". Opkomst noodzakelijk. wordt onderhandeld over de Wijze van ver goeding, Over het repatrieeren van Russen en Polen worden besprekingen gevoerd met Duitschland, dat dienaangaande met ons accoord is. Minister Posthuma, die de eerste drie vragen van den heer S a n n e s beantwoord de, wees er op, dat bij het levensmiddelen debat het geheele Kabinet den indruk had, dat de graanaanvoer uit Amerika zou ge lukken, zoodat toen n.g niet over de ver mindering van het broodrantsoen kon wor den gesproken. Tot verlenging van den geldigheidsduur der broodkaarten moest wor den overgegaan, omdat plotseling de hoop verdween, dat graan kon worïïen aange voerd. Een einde maken aan de verlenging is niet mogelijk. De verschaffing van ma gere kaas ter aanvulling loopt zoo vlug als zij Ioopen kan. Een wijziging der Dis- tributiewet, o. m. teneinde krachtiger ingrij pen jn productie en vervoer mogelijk te maken en tot het tegengaan van ketting- handel en hamsteren, is gereed. Ter beantwoording van de vierde vraag van den heer S a n n e s verklaarde de Mi nister van Oorlog ook nu, dat de militaire voorraden zoo lang mogelijk moeten ge spaard blijven. En op de vijfde vraag antwoordde Minis ter Loudon, dat de veriangde waarbor gen het woord der Regeeringen zijn. Onze Regeering is dan ook bereid op het aan bod van Amerika betreffende de uitzen ding van 3 schepen in ruil voor 3 met graan te laden schepen, die nu niet kunnen varen, zoodra zekerheid is verkregen voor een veilige vaart, ten aanzien waarvan onze Regeering zich tot Duitschland heeft ge wend. Uit Duitschland is echter nog ween antwoord ontvangen. Bovendien deelde Z.Exc. mede, dat de Geassocieerden hebben te kennen gegeven, dat de schepen, welke na de inbeslag neming van 20 Maart in de havens der Geassocieerden komen, niet zullen worden gerequireerd. Wie had dat durven denken? De heer S a n n e s, die allerminst tevre den was gesteld door het antwoord der Regeenng, diende maar eventjes twee mo- tie's in. In de eerste werd afkeuring uitgesproken aan het adres der Regeering over de ver mindering van het broodrantsoen zonder dat daarnaast werd gezorgd voor een goede aanvulling tegen matige prijzen en een voldoende hoeveelheid. De tweede vorderde opheffing der inkrimping van het brood rantsoen, gebruik maken van de militaire voorraden, en wanneer ook dan nog in krimping mocht noodig worden het niet daar toe overgaan zonder gelijktijdige Beschik baarstelling van een voldoende aanvulling tegen matige prijzen en in voldoende hoe veelheid, en inbeslagneming der gemaakte voorraden. In de avondvergadering zou over de mo- tie's worden beslist. Nog werd h et wetsontwerp tot opheffing van belemmeringen, aan de totstandkoming en de instandhouding van electriciteitswer- ken in den weg gelegd, zonder stemming aangenomen. Een poging van den heer D r e-s s e 1 - huys (V.L.) om het Wetboek van Straf vordering, dnt vorige week van de agenda werd afgevoerd, er nu toch weer op te plaatsen, werd afgewezen met 54 tegen 14 stemmen. Vergadering van Woensdag' 17 April. De Kamer had te praten over het wets ontwerp tot heffing van 150 opcenten op de Verdedigingsbelastingen over het belas tingjaar 1918/19 ter bestrijding van de kos ten der beschikbaarstelling van levensmid delen. Minister T r e u b zorgde er evenwel voor. dat dit feitelijk overbodig werd. Hij' kwam namelijk onmiddellijk bij den aanvang der vergadering met een geheel nieuw plan. Nu de kosten der levensmiddelenvoorzie ning voor dit jaar zijn gestegen van 130 mil- licen tot' 1 Juli tot 201 millioen tot 1 October, achtte Z.Exc. noodig, naast ver hooging der Oorlogswinstbelasting van 30 tot 50 pCt., bestendiging der Verdedigings belastingen tot en met het belastingjaar 1922/23 met verhooging dier belastingen met 50 opcenten te beginnen met het be lastingjaar 1918/19. Door het naar voren schuiven van dit nieuwe denkbeeld verloren de redevoe ringen over de 150 opcenten natuurlijk vrijwel alle beteekenis. We zullen ze dus maar stilzwijgend voor bijgaan. BUITENLAND. OORLOGSOVERZICHT. Graaf Czernin, die nog eenige dagen de tijdelijke voortzetting der bo.itenlandsche zaken behartigde, is thans met een vereerend shrijven van Keizer Karei en roet de brillatten bij bet Grootkruis der St. Stepbanusorde uit de Groot-politiek verdwenen, en ver angen doorzijn voorganger, baron Buran von Raja-z. 't Is duidelijk, dat het van groot belang is, wiè e- benoemd werd, en hoè de nieuw benoemde zich in de politiek verder zal meenen te moeten gedragen. Duitsche en Oostenrijksche bladen ge en daaromtrent reeds ban meeningen te ken- nen. Het „Fremdenblatt ziet ia de beuoem'rg van Burian den voorganger vaa Czernin, tot d'ens opvolger, een streven naar con tinuiteit in de buitenlandsche politiek. Als eenige staatsman die aan een stuk d or, vanaf het uitbreken van den oor'og minis ter is geweest, biedt Burian een "aarbo'g te^en verrassingen en plotselinge richtings veranderingen. BttriaK is een overtuigd aan-' hanger van -het b. ndgenootschap met Duitsch'and. De „Re:chsp-;st" vindt eveneens dat Burian, die alle op te lossen vraagstukken in hun begin-,tadium reed kende, en als iid van dgemeenscha ppe ijke rt geering op de hoogte der zaken bleet, de aar ge wezen opvolger van Czernin is Het „Extrablztt" wijst op het verband tusschen Buria-i en het vredesaanbod van 1916 en herinnert er aan, dat h:j eeu voor stander was van een spoedigen eervollen vrede. Men mag aannemen dat Burian de politieke richtlijnen van Czernin zal volgen. Terwijl de b'adea te Boedapest wijzen op Burials onwankelbare bondstr- uv, van welke hij ook vroeger reeds vele bewijzen heeft geleverd, en op het feit, dkt er geen wijziging komt in de internationale priiriek vav Oostenrijk Hongarije. We kunnen slechts hopen, dat deze mee- niojten in zóó verre wad' mogen worden, dat ifnriai zich e-n Waardig cpyolgervan Czernin zal betoon"-n als vrede b; trachter! Ofschoon Czernin is afgetreden, komt er nog geen eind aan de kwestie Czernin- Clemenceau. Integendeel: de Fransche bla den achten het nu door het aftreden van Czernin voo reen ieder duidelijk bewezen, dat Clemenceau gelijk had. Czernin heeft volgens deze bladen z'n mond voorbij gepraat, en geen téle- grammenwisseling tusischen de keizers van Duitschland en Oostenrijk en tusischen Kei zer Karei en Czernin is nog in staat deze fransche meening aan het wankelen te brengen. Oostenrijk zou dus nog wel bij sohrifte van Keizer Karei de rechtmatigheid van Frankrijks aanspraken op den E'zas erkend hebben? 't Js mogelijk. Lloyd Qeorge heeft het in Engeland nog zoo „grif" niet met z'n Jegeruitbrei- dingsplannen, en met z'n dienstplicht voor Ierland jn ruil voor het zelfbestuur. Een wetsvoorstel op het mensrfien-mate- riaal is door het Lagerhuis met 301 tegen 103 stemmen aangenomen. De oppositie tegen het wetsvoorstel is niet veel klei ner geworden door de vele betoogen van Lloyd over de dringende noodzakelijkheid van de uitbreiding' van den dienstplicht en de toezeggingen aan Ierland gedaan. Wat die toezeggingen aan Ierland betreft, heeft de Engelsche premier te dien opzichte enkele belangwekkende ver klaringen afgelegd, waarvan niet de minst interessante deze was, dat Engeland slechts op den vollen practischen steun van Ame rika zou kunnen rekenen, wanneer Ierland zelfbestuur zou krijgen. Waarschijnlijk rekening houdend met dien Amerikaanschen eisch, zal men invoe ring van Home-rule zelfs, naar door Lloyd George verklaard werd, aan de Invoering van den dienstplicht doen voorafgaan. Hef verleenen van zelfbestuur aan Ierland werd tot een dringende oorlogsmaatregel ver- kiaard; als het Hoogerhuis het Home-rule- voorstel zou verwetpen, dan aou de regee ring aftreden. Aan het Westfront gaat de strijd nu, naar het schijnt, in de eerste plaats om de bezetting van Yperen, dat nog steeds in handen der Engelschen kon blijven. Om die plaats te doen ontruimen, stormen de Duitschers tegen de hoogten, ten noorden van Armentières gelegen, in de meemng. dat het bezit dier hoogten den val van Yperen na ziah moet sleepen, en dan tevens den opmarsch naar Duinkerken zal verge makkelijken. Vandaar de aanvallen op de hoogten van W> tschaets, op Wulverghem. Bailleul en Meteren, die door de D'iit- schers werden genomen, nadat zij door de Engelschen krachtig waren verdedigd. Thans wordt door de strijd voortgezet om de Kemmelhoogte, het hoogste punt van dien heuvelrug, 156 meter hoog, die den ge- heelen omtrek, tot Yperen toe, beheerscht. Ten noorden en ten oosten van Yperen werd eveneens de aanval begonnen. Daar werd Passchendaele genomen en in de lijn BecelaereOhelenvelt vooruitgegaan. Tegelijkertijd werd de aanval op het front benoorden de Leie voortgezet, in de lijn tusschen VieuxBerquien en het Steen- beeckerbosch. Als hun jongste succes vermelden de Duitschers, dat zij Poelcapelle en Lange- marek veroverden. Ze blijven vorderen, doch gaat het hun nie snel genoeg? Eenige Belgen, die, den dood trotsee- rende, naar ons land zijn gekomen, zouden verklaard hebben, dat er groote drukte heerscht op de kuststrook. Er wordt druk gewerkt aan allerlei stellingen. Een aantal zware stukken wordt vervangen door snel- vuurgeschut, doch voor ieder wegeghaald stuk komen ten minste twee stukken ierug. Eveneens trekken marine-soldaten, die reeds 1914 in de kuststreek lagen, weg en wor den die troependeelen door veldartilleris ten en infanterie vervangen. Een en ander heeft onder de bevolking nogal onrust gewekt. Men meent, dat ge beurtenissen op zee te wachten zijn. De bedoeling der Duitsche legerleiding zou zijn om St. Omer te vermeesteren en gelijk de Vlaamsch-Fransche kust te bezetten om het Engelsch-Fransch-Belgische front ius- schen land- en zeevuur te nemen. ZWARE BRAND TE CANADA. In den avond van 10 April brak brand uit in een slachthuis van de Union-Maat- schappij Ie Toronto in Canada. De schade wordt op een millioen dollars geschat. TIEN DUITSCHE TREILERS VER NIETIGD. De Engelsche Admiraliteit deelt mede: Onze zeestrijdkrachten hebben Maandag het Kattegat van vijandelijke schepen ge zuiverd; 10 Duitsche treilers werden in den grond geboord. De bemanningen werden gered. Aan Engelsche zijde waren geen verliezen. DE ZAAK-BOLO-CAILLAUX. Zooals men zich zal herinneren, werd voor eenigen 'tijd de Franschman Bolo wegens landverraad ter dood veroordeeld. De terechtstelling van Bolo werd echter uitgesteld, nadat hij verklaard had, belang rijke mededeelingen en onthullingen te zul len doen. Dat deze onthullingen o. a. Cail- Iaux betreffen, werd spoedig bekend. Thans zijn twee leden der Fransche 'legatie te Rome te Parijs aangekomen, om den rech ter van instructie Boucardon de door hem gevraagde inlichtingen inzake de tegen Cail- laux ingebrachte beschuldigingen te geven. De beide attache's zijn met Caitlaux gecon fronteerd. Verder wordt nog bericht, dat Mgr. Bolo. de broer van den beschuldigde, zou heb ben verklaard: „Er is iemand onderweg, die de volle waarheid zal brengen. Wij hopen, dat hij niet te laat zal komen." Juridische deskundigen hebben verklaard, dat naar het geldende -strafrecht aan den veroordeelde gratie zal moeten worden ver leend, wanneer hij een complot tegen de veiligheid van den Staat onthult en zijn aanwijzingen juist zijn. Volgens de laatste berichten is- de jan- vullende instructie naar aanleiding van Bo- lo's onthullingen gesloten. Bolo is reeds terecht gesteld. ALKMAAR. TER RECTIFICATIE. Men verzoekt ons hier ter plaatse te rectificeeren, dat in de advertentie van de firma A. J. Elzas en Zn., Langestraat, voorkomende in ons blad van Dinsdag, niet had moeten staanZondags gesloten, dochZaterdags gesloten. GESLAAGD. Te Utrecht slaagde voor: het examen apothekers-assistent de heer G. de Beus van Alkmaar. MELKPRIJS. Voor de gemeente Alkmaar is vastge steld een maximum-groothandelprijs voor volle consumptiemelk van 14i/2 cent per liter, franco huis melkslijter of melkinrich ting. Tevens is bepaald, dat han den melk slijter of de melkinrichting de keus is ge laten te bepalen, of de melk geleverd zal worden franco boerderij dan wel franco slijterij of inrichting, met dien verstande, dat de leverancier, die tot dusver Iranco boerderij leverde, niet verplicht is thans franco slijterij of inrichting te leveren. AANBESTEDINGEN. Uitslag van 'de aanbesteding van het grondwerk voor het „Tehuis van Ouden van dagen": H. G. v. Egmond te Alkmaar f 4900- P. Kreyger Jr. en Jb. Meuleveld 7213. N. Laan en P. Bruin Jr. 7494.40. John Apeldoorn 9420. P. J. de Boer, Br. op E^ngend. 9725. Oudt en Kriller te Alkmaar 11011. Niet gegund. Door Burgemeester en Wethouders is Dinsdagmiddag aanbesteed het doen van eenige vernieuwing,s- en verfwerken aan gemeente-eigendommen in 4 perceelen. Ingeschreven werd door: H. ,Vos voor perceel 1 f205, perc. Ill f234. N. Tromp voor perc. I f209.50, perc. III f199. W. Bakkum Jr. voor perc. JV f700. J. B- Vers traeten voor perc I f 749, perc. II f3995, perc. III f249. M. Hoogervorst voor perc. I f759. perc. II f3987, perc. III f267. J. Huiberts voor perc. II f3200. C. v. d. Meer voor pert JV f760. C. W- de Munk voor perc. IV f868. J. Apeldoorn voor perc. I f245, perc. II f3160, perC. Ill f225. J. de Boer voor perc. JV f795. Firma Oudt en Kriller voor perc. f270, perc. II f3349, perc. JII f230. Perceel J is gegund aan H. Vos; II aan J. Apeldoorn; ill aan N. Tromp en IV aan W- Bakkum Jr. MAXIMUMPRIJS TARWEWATER- BROOD. De Directeur van het Distributiebedrijf deelt aan belanghebbenden mede, dat de volgende maximum-prijzen voor tarwe- waterbrood met ingang van heden zijn vast gesteld: voor tarwewaterbrood (gebakken vmn Re- geeringsbloem) a. f 0.36 per K.G. of b. f0.14i/2 per 400 gram; voor tarwewaterbrood (gebakken van Re- geeringsbloem onder rabbinaal toezicht) a. f 0.37 per K.G. of b. f 0.15 per 400 gram. KOFFIE. Het Bureau voor Mededeelingen «nzake de Voedselvoorziening meldt: Wegens de voortdurende inkrimping der aanwezige voorraden koffie kan tusschen 1 en 15 Mei op bon 28 der thee- en koffiekaart niet meer dan i/2 ons koffie worden beschikbaar gesteld en tusschen 16 en 31 Mei eenzelfde hoeveelheid op bon 29. RAPPORT INZAKE HET ONDER ZOEK OMTRENT DE OORZAKEN DER MINDER AANGENAME SA- MENWERKING TUSSCHEN HET BURGERLIJK ARMBESTUUR EN DEN ARMENRAAD. Naar aanleiding van het schrijven van het Burgerlijk Armbestuur aan den Ge meenteraad d.d. 4 Aug. 1917, waarin ver zocht werd een onderzoek te willen doen instellen naar de werkzaamheden van berde instellingen, hier boven genoemd, werd eene commissie ad hoe benoemd, 'die ihans haar rapport gereed heelt. Het onderzoek heeft ertoe geleid, dat de commissie voorstelt, het B. Armbestuur onder toezending van dit rapport uit te noo- digen lo. voor de uitbreiding van het aantal leden met 1 zich overeenkomstig art. 16 van het reglement te wenden tot het col lege van Burgem. en Weth. en eene aan beveling van 2 personen aan dit college in Ie zenden; 2o. als 2e lid in de plaats van den heer L. M. J- Paleari iemand uit zijn midden te benoemen om in den Armenraad zitting te nemen; 3o. de gebleken tegenwerking ten op zichte van den Armenraad te laten varen en door bijwoning van de vergaderingen van den Armenraad en op elke andere wijze de samenwerking met den Armenraad overeenkomstig de bedoeling van den Ar menwet zooveel mogelijk te bevorderen. BLAAT8EL1JK NIEUWS. LANGENDIJK, L. T. B- en Boerenleenbank. Vorige week vergaderde in café Beers te Z.-Scharwoude de J_. T. B, Vooraf had een bijeenkomst plaats der Boerenleenbank ter bespreking van het deelnemen in het aan deelenkapitaal voor het hotel „de Burg" te N.-Scharwoude ter omzetting in een Kath. Vereenigingsgebouw. Hoewel, na eenige bespreking, met groote meerderheid tot deelname werd besloten, was het aan wezige ledental van 80 niet voldoende tot het nemen van een besluit. Sterk werd het statuut der bank gelaakt, dat al 2x50 menigmaal oorzaak is geweest van onge- wenschte dingen en nu ook weer bijna de helft der leden onverrichter zake naar huis kon doen gaan. Het zelfde punt liep op de vergadering v. d. L. T. B. beter van stapel. Met groote meerderheid werd beslaten voor f 500. in genoemde zaak deel te nemen. Behandeld werd nog de circulaire van de Prov. .Comm. van Veilingsvereenigingen inzake de teelt van roode en gele bewaar- kool op versch gescheurd land. De inlich tingen welke gevraagd werden, werden ge geven en besloten dat het Bestuur a.s. Maandag zitting zal houden, om aan ge gadigden gelegenheid te geven de vereischte formulieren in te vullen en te teekenen. Vrijdag houdt de St. Jozefvereeniging een vergadering ter besipTeking van het deelnemen in het vereenigingsgebouw. De woningnood. Ook hier wordt op maatregelen gezonnen om in den heer- schenden woningnood te voorzien. De Wo- ningbouwvereeniging te Noord-Scharvvoude besprak een plan tot het bouwen van 24 woningen, nadat de Raald zich in principe voor het verleenen van een voorschot had uitgesproken. SCHOORL. Benoemd. Tót Secretaris-penningmees ter van de Vereeniging van polders en on- ingepolderde landen onder Schoorl en Petten is benoemd de heer F. Mosk alhier. SCHAGEN, Handels w intercursus. Vanwege de Vereeniging voor den Handeidiijvenden en Industrieelen Middenstand bestaat te Schagen een tweejarigen Handelswiintercur- sus. Daaraan wordt onderwezen Fransch, Duitsch, Engelsch, Boekhouden, Handels- rekenen, Nederl. .Taal, Handelsaardrijkskun- de, Rekenen, Schoonschrijven en Machine- schrijven. Deze inrichting wordt door leer lingen uit alle gemeenten van Holl. Noorden bezocht. In de vergadering van Maandag werd een diploma uitgereikt aan: P. Grin, St. Maartensbrug' gem. Zijpe; A. Hoek, 't Buurtje gem. Zijpe; A. Rezelman, Scha- gehbrug gem. Zijpe; G. Zeeman, 't Zand gem. Zijpe; A. Nobel, Lutjewinkel gem. Winkel; J. Bijwaard, 't Veld gem. Oude Niedorp; M. Glastra, A. de Graaf, C. Molenaar, T. Swakman, M. Tates, M. de Vries, J. jWit en J- Leg uit, allen te Scha gen. Benoemd. ,Tot ziekenverpleegster aan de ziekeninrichting van het Huis van Ouden van dagen te Schagen is benoemd mej. A. Banning, 's-Gravenhage. Kerkmeestersbenoemingi. De heer G. Dorbeck te Schagen is benoemd tot Kerkmeester bij de R. K. Parochie te Schagen. AKERSLOOT. Schaakwedstrijd. Bü den op Zon dag gehouden schaakwedstrijd te Beverwiijk ter gelegenheid van het 12i/2-jarig bestaan der Beverwijksche Schaakclub, dotjgeri ook twee leden van de Schaakclub „Amicitia" te Akersloot, de heeren K. Mienis en R. J. Woestenburg, mede. Onze twee deel nemers hielden den naam van „Amiritia" hoog, zij behaalden beiden iff de 3e klasse een eersten prijs, een prachtig en tevens nuttig kunstvoorwerp. Beide schaaklieiheb- bers en „Amicitia" onze gelukwenschen. Verkiezing. Jn de vacature-P. v. d. Oord werd door de Oud-Liberale Kies- vereeniging candidaat gesteld de heer W. Groot,, zoon van wijlen het raadslid P. Groot. De V.-D. Kiesvereeniging procla meerde tot haren candidaat den heer W. Aafjes, dus een werkmanscandidaut. De R. K. Kiesvereeiiiging vergaderde nog niet. r BERGEN. R. K. Leesbibliotheek. In het nu afgeloojxen leesseizoen 1917-1918 werd we der een druk gebruik gemaakt van de boe ken onzer bibliotheek. Ieder jaar is het getal uitgeleende boeken giooter. Dit jaar werden uitgeleend 2597 boeken, tegen 1840 in het vorige jaar. Den ijverigen Bibliothecarissen komt wel een woord van lof en dank toe, daar zij steeds, iederen Zondag, zoo getrouw op hun post zijn. Tevens een vriendelijk ver zoek aan diegenen, die nog boeken in hun bezit hebben, deze terug te bezorgen bij den heer W. Schaaper. Geslaagd. Te Haarlem slaagde voor het akte-examen L- O. de dames S- J- W. Boom en W. 'W. v. d. Geest, beiden van Bergen. ües-Iaagd. .Voor het akte-examen L. O. slaagde gisteren te Haarlem mej. H. S. Koning van Bergen. ASSENDELFT. Een huldeblijk. Den 9en dezer ver gaderden een dertigtal ingezetenen dezer gemeente in het huis Assenburg. Op initia tief van eenige raadsleden was deze ver gadering belegd in verband met de sollici tatie van den heer J. J. de Boer naar het Burgemeestersambt van' Assendelft, welk ambt door het bedanken van den Edel Achtb. Heer K .Cz. de Boer tegen 1 Mei a.s. vacant komt. Staande de vergadering werd een adres opgesteld aan den heer Commissaris der Koningin in Noord-Hol land, waarin de wenscli 'te 'kennen wordt gegeven om den heer 'J. J. de Boer, den zoon van den -aftredenden Burgemeester, benoemd te krijgen als diens opvolger. Dt adres werd door alle aanwezigen ondertee- kend en zal door de beide wethouders den Commissaris worden aangeboden. Tevens werd de geheele vergadering omgezet in een commissie, die giften zal verzamelen voor een huldeblijk den Burgemeester bij diens aftreding aan te bieden. HE1LOO. Geslaagd. Te Haarlem slaagda gis teren voor het akte-examen L. O., mej. F. M. ten Bosch van Heiloo. WAARLAND. Uitvoering'. Op Zondag 14 en Maan dag 15 April gal de Tooneel-vereeniging „Ons Qenoegen" eene openbare uitvoe ring in het lokaal van mej. de Wed. A. van Ophem, alhier. Opgevoerd werd: „Het Roomsche Recht", 'historisch tooneeispel in 3 bedrij ven, gevolgd door t,De vliegende student", blijspel in 2 bedrijven. Het lijkt ons toe, dat het opvoeren van\ een jtooneelwerk als bovengenoemd drama in deze tijden eene weldaad mag genoemd worden. ,Van drama's met een dergelijke» hoogst boeienden inhoud gaat eene opvoe dende kracht uit voor onze Katholieke jon gelui, Wij kunnen vermelden, dat de karak ters op uitnemende wijze werden uitgebeeld. Een woord van hulde aan degenen, die de rollen van Hendrik IV en den kluizenaar op zoo onberispelijke wijze vervulden. Wij zijn ervan overtuigd, dat een voortdurend steunen van 011s Roomsch Tooneel teil plat- telande zegenrijk werken zal. Waar zóó ernstig en nauwgezet wordt gestudeerd ais door de leden dezer vereeniging, waar zij niet schroomt, telkenmale zulke hooge ci- schen stellende stukken voor het voetlicht te brengen en telkenmale haar pogen met zoo gunstigen uitslag' bekroond ziet, is hier een woord van dringende aanbeve.ing op zijne plaats, opdat ons Katholiek Tooneel bioeie en grocie, méde tot heil van onzen Godsdienst. Gok het B'ijspel werd een waar succes. Vooral des Zondags mocht zich de ver eeniging in een overdruk bezoelc verheugen, wel een bewijs, dat onze plattelandsbevol king het Roomsch Tooneel op prijs weet te stellen en te waardeeren. LAND AO.U W. en VEEIiEL J. RIJKSüUKEAU VUÜK. GRAAN en MEEL De Minister van Landbouw maakt aan belanghebbenden nekeud, dat gebleken is, dat lacdoouwers en handelaren lupine, niet tegenstaande de v-:le ^waarschuwingen, nog vasthouden met de bedoeling ücse voor veevoeder of andere doeleinden te gebrui ken of te verkoopenen dat verm,ts hot wenscnelijk is, dat lupinen v oór 1 i&ei wor den gezaaie, alle iupiue„, na 15 Mei n ,g bij hand ..laren of i»ndbo„wers aanwezig, zuilen worden l.i bezit genomen tegen den prijs van 1 50 per 100 K.G voor puike quantelt; miuae.e quai.tsiteu naar veti.ou- uiug lager. BURGERLIJKE STAND. 18 April, bimon Petrus Kapteijn en Alida Cornelia Strooper. 17 April. Jan de Geus, 72 jaar. TELEGRAMMEN. HET GROOTE OFl ENSlEfT" Reuter.s correspondent bij het Fransche leger bericht, dat de vijand troepen con centreert ten noorden van de Somme. Hij maakt daaruit op, dat de hoop om naai' Armentières door te breken duur de Duit schers nog niet is opgegeven. 'De franschtn onderhouden een gestadig vuur op de vijandelijke ste.l.ngen en bren gen de hunne in gereedheid voor de her nieuwing van den strijd. („Alg. Handelsblad.") STAKING IN MUNITIE FABRIEKEN, Amsterdam. Onder de losse Rijits- werklieden, werk. aim aan de munitiefabrie ken js een staking uitgebroken. Amsterdam. Omirent de omvang van de staking aan de munitiefabrieken a.n de Hem brug wordt nog medegedee.d, da: daar eenige duizenden arbeiders (er wordt ge sproken van 15Ü0 a 2Ü00) het werk heb ben neergelegd. Hedenmorgen en heden middag worden een 3-tal stakers vergade ringen .te Amsteidam gehouden. De eerste, hedenmorgen om 9 uur in „Handwerkers Vriendenkring", werd bijgewoond door on geveer 700 personen. Uit Delft seint men ons, dat aldaar in de Rijksconstructiewerkplaatsen hedenmor gen ruim IO0 losse werk.ieden tot staking zijn overgegaan. Ook te Zaandam zou gestaakt worden, Amsterdam, 17 April. Ook aan de Marinewerf hebben een aantal losse aibei- ders op de Artillerie-inriahtingen hedenmor gen het wenk neergelegd. KUNST. BEETHOVEN-AVOND. Louis Zimmerman, viool. Evert .Cornells, piano. „Aanvang half acht," zoo luidde het pro gramma. Als er ook geen bijzonderheden gebeurd waren, waaronder een echt Alk- maar's bijzonderheidje, dan zou dit ook geschied kunnen zijn. De vleugel was dicht en wilde zich zonder sleutel niet Jaten ope nen, Dit was echter spoedig in orde, NH

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 2