TWEEDE BLAD. Mo. 46. Donderdag 18 April 1918, Uit d© Pers, ONS BLAD. Graan uit Amerika. Het is opmerkelijk, hoe telkens,, als er sprake is van onderhandelingen tusschen onze regeering en het buitenland, schro melijke vergissingen en misverstand zoo vaak voorkomen. De eene regeering schijnt niet altijd zeker te zijnr" van de bedoelingen der, andere en zelfs omtrent duidelijk Uitgesproken offi- cieele verklaringen bestaat vaak zekerheid. Dat daardoor de voorlichting' der open bare meening zeer wordt bemoeilijkt, ligt voor de hand, temeer omdat het volken recht grootendeels nog niet is opgenomen in het rechtsbewustzijn der naties zelve en de departementen van buitenlands che zaken nog steeds in gebreke blijven, hun vaak al te groote geheimzinnigheid prijs te geven. Een treffend staaltje biedt nu weer, vol gens „De Tijd", de jongste nota van de Yereenigde Staten aan onze regeering. Daaruit heeft men meenen te moeten opmaken, dat president Wilson een nieuwe poging deed om ons schepen te ontfutse len tegen een bagatel van 14.000 ton graan. En het ontbrak in 3e pers niet aan -zeer schampere opmerkingen aan het adres van de Amerikaansche regeering. Zelfs verzette men er zich tegen, dat er op het Amerikaansche aanbod zou wor den ingegaan, tenzij al weer meer waarbor gen zouden worden geëischt. Wat blijkt echter nu? Dat er geen vrees voor behoeft te be staan, dat de drie zeilschepen,, in Amerika aangekomen, daar zouden worden vastge houden, doch dat de bedoeling is, dat deze zullen 'dienen voor hun normale bestem ming: de heen- en weervaart tusschen Nederland en Amerika. Dat de drie ruilschepen niet zullen wor den genomen, blijkt uit de nota, welke de Engelsche gezant in Den Haag, Sir Walter Jownley, namens de geassocieerde icgee- ringen aan onze regeering deed toekomen, en waarin wordt verzekerd, dat Neder!, schepen, die een Nederlandsche haven ver laten na de dagteekening van de mede- deeling, van 22 Maart, niet in (Geallieerden of Geassocieerden dienst zullen worden ge bracht, dan bij overeenkomst met de eige naars. Ook Minister Loudon is blijkbaar van de meening, dat ten deze nieuwe waarborgen van de zijde van Amerika niet gevraagd kunnen worden. In de Tweede Kamer deelde deze be windsman althans mede, dat hij door het aanbod van Amerika „thans het woord ontvangen had ten aanzien van deze sche pen, die door de geassocieerde regeeringen zouden worden gezonden met graan". "De Regeering aldus de heer Roudon iis bereid drie schepen van dezelfde tonnage ,(als de ^Holland»", de „Java" en de „Juno") uit te zenden, mits de zekerheid bestaat, dat die schepen Amerika bereiken. Dit laatste slaat natuurlijk niet op Ame rika, doch op eventueele „ache-ter-zee" van Duiitschland. De minister laat er toch onmiddellijk op volgen, dat hij: „niet be twijfelt of Duitschland die zekerheid zal geven, maar hij heeft zich te dier zake tot Duitschland gewend door bemiddeling van onzen gezant fe Berlijn, wiens ant woord hem nog niet heeft bereikt". Het woord is dus thans aan de Duitsche regeering. Jndien zij onze drie uitvarende schepen niet torpedeert, krijgen wiji graan. En vermoedelijk nog .meer levensmidde len. Want de drie van ons land uit te zenden pchepen zullen toch wel niet met ballast geladen terugkeeren. BÏB—H-ÏSSSÏ!»™»™»®» BINNENLAND. NEDERLAND EN DE OORLOG. DE AARDAPPELVOORZIÉNING. Naar vernomen wordt, zal van regee- ringswege worden getracht in de periode van 23 April tot 20 Mei aan de gemeen ten klei-aardappelen te verstrekken tot een maximum van vijftig procent van het ver bruik. De dan nog resteerende voorraden van de klei-aardappelen zullen worden ge distribueerd in de laatste periode voor den nieuwen oogst. VERVOER .VAN RIET. Bij beschikking van den Minister van Landbouw js ingaande gisteren het ver voer van riet plr spoor verboden. KUNSTMEST. De Duitsche regeering heeft toegestaan, dat veertien met kunstmest geladen schepen, die op Duitsch gebied bij XerApel liggen, naar Nederland doorvaren. Eiken dag[ varen er nu twee naar Ter Apel. („N. R. Ct") GROENTENUITVOER VERBODEN. Men schrijft aan de „Msb." uit de Be tuwe: Het was als een donderslag voor onze tuinbouwers, dat alle groentenuitvoer xs sGpgezet. De verpletterende tijding, dat groenten als kropsla en komkommers, met zooveel moeite geteeld, slechts voor 't bin nenland mogen worden verkocht, oefent m tuinbouwkringen een zeer deprimeeren- den invloed uit. Men hoopt nog, dat de maatregel slechts van zeer tijdelijken aard zal zijn. Maar zelfs in dat geval zal de schade, daar de maatregel juist de vroegste soorten, die de duurste treft; aanzienlijk i i ,J i I _i - J i VETTE KALVEREN. De Minister van Landbouw enz, heeft vastgesteld de volgende maximum-prijzen voor vette kalveren, levend gewicht: Klasse A: qualiteit prima-prima f2 per K.G. met verhouding van levend tot ge slacht gewicht pl.m. 70 pCt.; klasse B: prima fl.70, pl.m. 62 pCt.; klasse C: goede fl.40, pl.m. 57 pCt.klasse D: geringe f 1.10, pl.m. 54 pCt.; klasse E: slechte f0.90, pl.m. 50 pCt. Deze prijzen zullen voor administratie kosten enz. kunnen worden vermeerderd met f5 per kalf. De prijzen zijn te verstaan franco ge meente. t In eene circulaire 'te dezer zake aan de Burgemeesters deelt de Minister mede, dat deze kalveren aan de gemeenten door be middeling van het Rundveekantoor zullen kunnen worden geleverd ten behoeve van Ziekenhuizen en krankzinnigengestichten, alsemede yoor zooveef noodig, ten behoeve van thuis verpleegd wordende zieken. („St-Ct") GROENTENU1TVOER-VERBOD. Het verbod tot uitvoer van alle groen ten, behalve van versche komkommers en versche kropsla, heeft slechts van 13 tot 16 April geduurd. Op laatstgenoemden datum is het verbod weer opgeheven, VERKIEZINGSDAG TE HOORN. Den 2den Pinksterdag wordt te Hoorn een groote verkiezingsdag gehouden,Het Bestuur van de Kies-vereeniging te Hoorn heeft daaromtrent grootsche plannen ont worpen. Dit kunnen we alvast met zekerheid mede- deelen, dat drie sprekers: de ZeerEerw. Heer Pastoor v. Kelckhoven en de heeren Mr. Bomans en Ch. L. van de Bilt zich zullen doen hooren. OORLOGSWINSTBELASTING. Binnen eenige dagen zal bij de Tweede Kamer worden ingediend een wetsontwerp, waarbij de oorlogswinstbelastisg wordt ge bracht van 30 op 50 procent. DE QUAESTIE-VAN QROENEN- DAEL. Er is thans een commissie benoemd, die zal onderhoeken of de handelingen van den heer Van G-oeuendael, den afgevaardigde van Weert, die, zooals men weet, tevens directeur is eeaer maatschappij voor bruin- koolontginning, van zoodanigen aard ge weest zijn, dat het gewenstht moet worder geacht hem niet opnieuw door Katholieke kiezers naar de Tweede Kamer te doen afvaardigen. R. K. MELKHANDELAREN. Dinsdag vergaderde te Haarlem net Di ocesaan gilde van R. K. Melkhandelaren in het Bisdom Haarlem. De weleerw. heer J. P. Kok uit Delft werd als geestelijk adviseur geïnstalleerd. Het punt: bespre kingen over de winstmarge en prijsregeling in de komende zomer-periode voor melk, lokte veel discussie uit. Het bestuur zal aan den Minister verzoeken een unifor men inkoopsprijs voor de slijters va'st te stellen en door de gemeentebesturen den verkoopprijs voor elke plaaits afzonderlijk te doen bepalen, nadat een minimum-winst door den Minister js vastgesteld. De con tributie over 1918 werd bepaald op f 1. Het bestuur zal het voorstel-Haariem nader uitwerken betreffende het voeren van pro paganda, om zoodoende te komen tot een landelijken R. K. Bond. Voorts werd een commissie benoemd om de oprichting van een ei-g'e-n vakorgaan te bevorderen. ALGEMEENE BOND VAN R. K. KIESVEREENIGINGEN JN NEDER LAND. De vergadering van den Algemeenen Bond van R. K. Kies-vereenigingen in Ne derland, zal plaats heb-ben op Maandag 13 Mei, te tien uur, in het „Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen (Mariaplaats) te Utrecht. Behalve mededeelingen, rekening enz. zijn o. m. aan de orde twee voorsteilen van het bestuur: 1. Het bestuur stelt voor het program van actie, g'elijik het thans in concept is samengesteld en gepubliceerd, nadat het bestuur kennis heeft genomen van al de uitgebrachte adviezen en gewenschte wijzi gingen en daarmede, voor zooveel noodig rekening heeft gehouden, definitief vast te stellen. 2. De Algemeene 'Bond van 'R. K. Kies- vereenigingen in Nederland draagt net be stuur op zoodanige maatregelen te treffen, dat, zoodra mogelijk na afloop der a.s. verkiezingen, een jn verband met de ver anderde omstandigheden gewijzigd Bonds- regjement kunne worden vastgesteld. Verder is er na den middag politieke rede door Mgr. Dr. W, H. Nolens, lid van de Tweede Kamer. In veronderstelling, dat het bestuursvoor stel over reglementswijziging zal worden aangenomen, meent 't bestuur ditmaal de periodieke bestuursverkiezing achterwege te kunnen laten, wijl dadelijk na de a.s. regle- mentsherziening eene geheele nieuwe be stuursverkiezing zal moeten plaats hebben. Het bestuur stelt zich voor tot deze vergadering ook uit te noodigen de voor zitters en secretarissen 'der Kiesikringbe- sturen, leden van den R. K. Journalisten kring, alsmede één afgevaardigde van elke R. K. Locale Kiesvereeniging, voor zoo veel de plaatsruimte zulks gedoogen en zulks om twee redetien: In de eerste plaats is deze vergadering, waarin een nie^w program yan fctie voor de lieke Staatspartij zal worden vastgesteld, van buitengewone beteekenis, weshalve het van belang is, dat zij door velen, uit ver schillende streken des lands, worde bijge woond. Vervolgens zullen vermoedelijk ter vc-rgadering wel eenige zaken, de algemeene verkiezingsactie betreffende, worden ter sprake gebracht, waarmede de afgevaardig den der locale Kiesvereenigingen hun voor deel zullen kunnen doen, terwijl hunne onderlinge gedachtenwisseling vóór, tijdens en na de vergadering de politieke actie veel ten goede komen kan. Teneinde "te voorkomen, eenerzijds, dat niet allen plaats kunnen bekomen, anderzijds dat plaatsen onbezet blijven, verzoekt het bestuur aan de Centrale Besturen vóór 1 Mei a.s. aan "Mr. P. Reymer te Hilver sum te willen opgeven de namen der locale atgevaardigden, die ter vergadering zullen komen. CENTRAAL BUREAU DER K- S. A. Dinsdag was het twaalf en een half jaar geleden, dat het Centraal Bureau der K- S. A. werd opgericht. Alhoewel de tijdsomstandigheden, zich wel niet leenen tot giroot feestbetoon, is toch alleszins een woord van hulde en waardee ring op zijn plaats voor den waardevollen arbeid door het Bureau gepraesteerd. De druk van den abnormalen tijd werkte echter remmend op dien arbeid. Zoo lezen Wij in het jaarverslag over 1917 o. a., dat de zending van couranten aan de militai ren, waarvan het bureau er 2.000.000 toe zond, moest worden stopgezet. Het jaarverslag memoreert den grooten socialen cursus voor voormannen uit de vak- vereenigüigenverder de op 11 September .1. te 's-Gravenhag:e gehouden groote .Vre- desmeeting', waarvan het Bureau de leiding had. Het verslag! eindigt met een wioord van opwekking [hot de Katholieken om het bureau in zijn nuttigen en noodzakelijken arbeid niet alleen te laten staan maar mo reel en financieel ten krachtigste té steun- nen. ONBEPAALD VERLOF. De Minister van Marine heeft bepaald, dat de 2e ploeg der lichting 1915 van de zeemilitie met 3 Juni a.s. in het genot van onbepaald (klein) verlof zal worden gesteld, buitengewone omstandigheden voor behouden. KERKNIEUWS. Z. D. H- de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Egmonden- Rinnegom, den Weleerw. Zeergel. neer P. Karskens, leeraar aan het seminarie Hage- veld te .Voorhout. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage.) ELCK WAT WILS. Een Kongoleesche schoenpoetser in Brussel, die zich leverancier noemt van het „Verbond tegen opstapeling en verval- sching van schoensmeer", heeft zich in het rood gekleed en duwt voor zich uit een geel karretje mét zijn koopwaar. Aldus ver toont de zwarte gluiit "dag aan dag voor de Brusselaars de nationale vlaig:. De man heeft een drukke nering. Een boer zou van de zuivelfabriek te Terwispel (Fr.) spoeling ontvangen. Hij zond daarvoor een melkbus. Het fabrieks- personeel vond daarin21 half onsjes thee. De boerin -had zeker de bus als theespaarpot gebruikt, zonder dat de boer er iets van wist. „Daily News" telegrafeert uit Dublin, dat de openbare lichamen in 'het geheele land protesteeren tegen de invoering van den dienstplicht in Ierland. De gemeente raad van Dublin nam met '93 tegen 3 stemmen een besluit aan, dat ingeval de dienstplicht jn Ierland zou worden inge voerd, in, elke stad en in elk dorp hevige tegenstand moet worden geboden. Bij de verbouwing van een huis te Steenwijk werd onder den beganen grond een potje gevonden, inhoudende 26 gouden ducaten van zeer ouden datum. De- beeltenis van verschillende heiligen en onderschei dene wapens komen er op voor. Bourassa, de leider der Canadeesc'ue nationalisten, heeft een boek ^De Paus, de scheidsrechter over vrede" geschreven. Volgens de „Times" bevat dit boek de volgende passage: „De verderfelijke leer stellingen van het imperialisme over de heer schappij der meer ontwikkelde rassen en de ondergeschiktheid der minder .ontwik kelde rassen, deze onchristelijke, pnmen- schelijk-e leerstellingen werden het allereerst door Engeland gepredikt. Op eigen voordeel belust, heeft Engeland er met veel succes gebruik van gemaakt. Engeland is- tegen over de menschheid verplicht een deel van het begane kwaad weer goed te maken, het welk het ontketende door argwaan en twist te verwekken." Deze Canadeesche stem wil niet bijzonder Engelsch klinken De Amsterdamsche politie heeft assis tentie verleend aan een vrouw, die in een perceel aan de Vijselstraat door haarhuis heer sedert geruimen tijd in eea kamertje was opgesloten, daar hij vreesde, dat zij de wt ning zou verlaten zonder betaling der huur. In het Haverland vlak tegen de huizen van Utrecht aan hebben gauwdieven op hun gemak in het weiland een'koe geslacht. De eigenaar vond des morgens van zijn rund alleen de voorpooten en een plas bloed overgebleven. Door den territorialen bevelhebber van Overijsel is op een verzoek van de S.D.A.P. te Enschede om vergunning, tot het hou den van de gewone jaarlijksche i-Mei-be- tcoging. afwijzend beschikt. De Parijsclie bevolking: begint eerst thans in te zien, dat' de beschieting der hoofdstad geeen voorbijgaand feit is. zooals de pers en de autoriteiten zouden willen doen gelooven om het pu bliek gerust te stellen, maar dat het niets meer of minder is dan het bombardement eener belegering. Thans woeden ode de armere volksklassen genoodzaakt Parijs te verlaten. De toeloop naar de stations is zoo groot, dat het aantal extratreinen der derde klas niet voldoende is om de vluch tende bevolking te vervoeren. Aan de grens stations zijn biljetten aangeplakt, dat voor- loopig geen reisbiljetten naar Parijs worden afgegeven, zoo melden de Duitsche bladen. Staatssecretaris L nsing heeft dezer dagen te Washington een rede gehouden, waarin hij volgens Keuter o. a zeide „De geallieerde legers staan thans overal schouder aan schouder Zij vormen een bar rière van staal, die zelfs dPruisische farie niet breken kan." Hij verklaarde vervol gems, dat de oorlog gewonnen moet wor den en dat Amerika daartoe zijn deel zal bijdragen. „Wij moeten en wij iuilen wi nen. Er kan geen ander einde aan dezen oorlog komen". Te Christiania wordt een Noordsche Maatschappij gevormd voor het luchtvaart verkeer, dat ten doel heeft een geregelde ijn te richten tusschen Engeland en Noor wegen en ChristianiaKopenhagen. Voor dit verkeer sullen watervliegtuigen gebruikt worden, die 8 io passagiers kunnen mee nemen. De reis ChristianiaKopenhagen zal 2óo kronen kosten. Zij, die meeneb, dat de militairen nog altijd hun vleeschrantsoen krijgen, hebben het mis. Herhaaldelijk komt het nu hier dan daar, voor, dat de vleeschleverantie uitblijft. Intusschen wordt dan wel door het een of ander in het ontbrekende voor zien. Gebrek is duatdoor uitgesloten. Maar het komt daardoor soms tot aardige corn- binaries. Zoo ontbrak dezer dagen op de Entos te Amsterdam de vleeschportie. Men had lang met het uitreiken van het middagmaal gewacht. Toen toch het vleesch niet kwal» kregen de manschappen, voor wie geen vleesch aanwezig wss, bij hun portie stamp pot van zuurkool een extra rantsoentje kaas 't Smaakt toch! De te Irun (aan de Spaansche grens) binnenkomende treinen uit Frankrijk nijin vol met arbeiders, die weer naar Spanje terugkeeren. Een deel van hen werkte op een Parij;sqhe vlieg tuigenfabriek. Zij ver klaarden de Frainsche hoofdstaid Uit vrees voor het voortdurend bombardement .e heb ben verlaten. Bij een der laatste lucht- raids moeten de Duitsche vliegers 16 Fran- sche vliegmachines, die te hunner vervol ging waren uitgezonden, omlaag rebben geschoten. In de uitstalkast van een slagerswin kel te Breda staat een varkentje van nikkel, dat als opschrift draagt: het verleden. Daarnaast staat eea kistje bokking met een opschrift„het heden". En op een leeg kistje hangt het biljet: ,de toekomst." Te Apeldoorn heeft de recherche een wagen aangehouden, afkomstig uit Deventer, en die bestemd was vcor den „koopman" Sanders in de Molenstraat. Bij onderzoek bleek de inhoud, volgen3 het „öev. Dgbl," te bestaan uit 35 gestroopte katten, die reeds waren ingezouten, ten einde ze te laten consumeeren. Zwitserschg bladen weten uit Parijs te berichten, dat op Zondag1 de uit de nieuwe oorlogsgebieden gevluchte Fran- sche bevolking het eerste honderdduizendtal heeft vetgemaakt. De „Züricher Xaigesanzeiger" bericht hit Parijs, dat de ontruiming der gevaarlijke gebieden nog steeds voortduurt. De stroom der vluchtelingen wordt vooral naar Nor- mandië en Bretanje afgeleid. Hef Parijlsiche „Theatre Edouard Sept" annonceert: Het „Theatre Edouard Sept" js-buiten gewoon gelukkig". De honderdste voorstel ling bewijst zijn succes met het stuk: „Het kindermeisje van Abraham". Ook heeft het 't zeldzame voordeel, dat het aan het publiek de meest veilige schuilplaats verschaft. Het schouiWbu-rglokaial ligt onder den beganen grond en is afgedekt door een gebouw van vijf verdiepingen. Ingeval van een lucht aanval kan het publiek op zijn plaats blij.'ven zitten, totdat het gevaar geweken is. „Twee gebeurtenissen hebben onlangs te Milaan geweldigen indruk gemaakt: ten eerste, het bevel om de Engelsche en Fran- sche hulptroepen uit Italië terug te trekken, ten tweede, het bericht Van het bombarde ment van Parijs door het nieuwe Duitsche kanon. Dit bericht veroorzaakte op1 ver schillende punten van Milaan vredesmani- fe-staties, waartegen het optreden der poli tie, die bovendien nog versterkt iyas, mach teloos was. Men betreurt geen vredesonder handelingen te hebben aangeknoopt en te veel gerekend te hebben op het innerlijk verval en de revolutie tn Dnitsidhland" zoo schrijft de „Vos®. Zeit,", die met dit laatste wel eens iets Waar's Icon zeggen. INGEZONDEN STUKKEN. DE PAUSELIJKE ZEGEN OVER DE STICHTING DER VREDES- KERK IN DE HOOFDSTAD. Zeer Geachte Redactie. De vorige week bereikte ons van ui- Rome de tijding, dat door tusschcnkomst van Zijne Eminentie Victorius Araedeus Kardinaal Ranurri de Biarchi (van de titelkerk der H. Priscz) Onze H. Vader de Paus Zijnen bij zonderen zegen bad wilier verleenen aan de stichting der Vredeskerk Ziehier de Hollandsche ve-taiing van den tekst: Ik (aldus Zijne Eminentie) wensch u geluk met dat zoo nuttig en uit munt eed werk, wat ge met Gods hulp onlangs zijt begonnen De H Vader, Dien ik er over ingelicht heb, stemt goedgunstig met uw plan in en schenkt Zijnen bij sonderen zegen over het begonnen werk en over uwen ar"e Geve God, dat aan den vredevolle1 titel waarmede uwe toekomstige kerk zal prijken, de loop der dingen geheel moge beant woorden." -VEEHOUDERS JN NOÖRD- HOLLAND! De voedselnood in Nederland geeft de regeering aanleiding slachtvee op1 te vor deren. Zij geeft ons, veehouders, gelegen heid regelend op te treden en beperkt de at te slachten hoeveelheid tot het hoogst noodzakelijke. Hiervoor zijn provinciale commissies ge vormd, die contact hebben met gemeente lijke commissies, die hierbij adviseerend zul len optreden bij de opvordering, aanbieding of aanlevering. Ondanks den noodtoestand meenen isommigen goed te doen vee op -andere wijze van de hand te doen, hetwelk alsdan op frauduleus geslacht of na machtiging van daartoe, op zich zeil' niet meer bevoegde, burgemeesters geslacht wordt. Het onttrekken van dit vee aau de rijksopvordering vermindert niet het aan- ta.1 waarin wekelijks door' provincie en gemeente moet worden voorzien. Zij, die dit doen, benadeelen dus den veestapel en daarmee het algemeen belang meer dan dooi den nood der tijden reeds noodzakelijk is. De commissie verzoekt ieder veehouder dus in eigen belang elke overtreding ter kennis -te willen brengen a.an den eerst ondergieteekende. Overtreders, die het alge meen slachtverbod tegenwerken kunnen oij het aanwijzen van slachtvee niet meer reke nen op medewerking van ide centrale com missie van advies bij de vee-opvordering'. D. DE BOER Dz., Stompe-toren, Voorz. H. KLAVER, ^Vestdijk, Alkmaar, Secr. W. F. JONGEJANS, Assendelft. H. K. KOSTER, ^Vieringerwaard. P. STAPEL Cz., Hoogkarsipel. J. BRINKMAN, Zaandam. H, OUD, Zaandam. Amsteldijk 36, Amsterdam. G. NUIJEN, Pr. Aan de Redactie van „Ons Blad". Qeachte Redactie, Ofschoon geen volbloed Alkmaarder, woon ik toch lang genoeg in deze ge meente, niet alleen om van de toestanden alhier eenigermate op de hoogte te zijn, maiar ook om voor die toestanden iets te gevoelen. Alkmaar maakt (hoe zou het ook anders kunnen) geene uitzondering op den 'egel, dat in onze Nederlandsche gemeenten wordt gekampt met woningnood. Er is gebrek aan onderdak, zelfs nadat krotten, welke in normale tijden zeker onbewoonbaar zou den zijn verklaard, in gebruik zijn gehouden of zelfs opnieuw genomen. In den tegenwoordjgen tijd leert men zich in alles schikken. Goed, maar wanneer liet anders -kan, wanneer (zooals in pas-u) het niet langer noodig is om de volksge zondheid, welke toch al zoo veel te lijden heeft, ook nog op deze wijze te onder mijnen, t. w. door het laten samenhokken van vele menschen in te kleine en onge zonde Woningen, moet men ook dan blijven schikken 1 Deze vraag drong zich aan mij op, toen (k dezer dagen aan de Egmoinderstraat de daar tentoongestelde houten arbeiders woning bezichtigde. Zeker, „Landhuisje" noemt men dit gebouwtje en het is voor dat doel ook heel geschikt, maar moet men in deze tijden niet steeds in de eerste plaats denken aan het nuttige en eerst daarna aan het zeker aangename doch bij komstige. En m. i. is een dergelijk huisje zeer geschikt voor (zij het ook tijdelijke) arbeiderswoning. Er is licht, lucht en ruimte. Welnu, zou iiet nu niet op den weg der gemeente lig'gen om een aantal van die „noodwoningen" te doen bonw'en en ze tegen een matigen prijs aan arbeiders gezinnen te verhuren? Ik weet wél, dat van de gemeentekas toch al veel wordt gevergd, maar werke lijk, eene dergelijke sympathieke daad van Alkmaar'isi -gemeentebestuur behoeft niet veel te .kosten. Immers, houten huisjes dra gen geheel het karakter van „noodwoning", dus zou wordt het ingediende- ontwerp tot wet verheven 90 0/0 van de kos ten door het rijk aan de gemeente terug betaald. Stel nu b.v., dat de gemeente 50 van deze woningen liet zetten, dan zou dit toch zeker niet meer vorderen dan eene som van hoogstens f 10.000, waarvan dan nog weer een zeker bedrag in de gemeentekas terugvloeit, t. w. .10 yan de huur en .10 van de opbrengst cier afbraak. Wanneer men jn aanmerking neemt, dat door het oprichten van zulke nood woningen vele gezinnen jn het bijzonder en de gezondheid in het algemeen zeer zullen worden gebaat, dan mag toch zulk een betrekkelijk klein bedrag geen over wegende rol spelen. Werkelijk het is mijne overtuiging, dat in deze richting hier in Alkmaar wel iets ware te doen en ik meende het daarom goed deze zaak eens openlijk onder de algemeene aandacht te brengen. U dankend voor de- verleende plaatsruimte, Hoogachtend, SENN .VAN BASEL. Alkmaar, 12 April 1918. CORRESPONDENTIE. H.H. CORRESPONDENTEN worden verzocht hunne nota's over het le kwartaal 1918 zoo spoedig mogelijk in te leveren. DE ADMINISTRATIE. BURGERLIJKE STAND, OUDE NIEDORP. Geboren: Gijsbertus, z. v. J. Kramer en C. Kuiper. -Cornelia Gesina., d. v. C. de Boer en A. Bierman. Overleden: Jacob Blokker, wedr. van Geertje de Wolf, 70 j. Klaas Dekker, echtg. van Neeltje Duibbeld, 67 jaar. AKERSLOOT. Geboren: Geertje, d. v. D. Dil en E. Sint. Gerard Aliko, z. v. G. B. Krui- zinga en W. W. Boer. Wilhelmina Bar- tha, d. v. J. Boldewijn en D. H. D. Cramer. Cornelia jHendrika, d. y. P. Leering en J. Kaandorp: Gehuwd: H, Bus, van Worm er en 3k msea, j j J

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 5