No. 48 Dinsdag 23 April 1918 12e Jaargang R. K. NIEUWS' EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Bw.: BREEDSTEAAT 12. Telefooa No. 433. dit blad verschijnt dinsdag donderdao en zaterdag. toeslaq. Vergadering N.V. „Ons Blad", op MAANDAG 29 APRIL 1918, Stad en land Een edel Hart. ABONNEMENTSPRIJS:.^, Per kwartaal franco huis. f i.15 Met geïll. Zondagsblad fl.B5 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant f 0.06 van het Zondagsblad 0.05 Van i—5 regelsJ 0.62» Elke regel meer.0.12» Reclames per regel vf 0.35 Kleine adv.: 80 woorden bij vooruitbet f 0.40 ADVERTENTIÊN: DE ADVERTENTIEPRIJS JS VER HOOGD MET 20 ,o/o OORLOQS- van de R. K. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland, des avonds half acht, ten huize van deu Heer PROOT a.d. Langestraat Je Alkmaar. Te behandelen: Balans, winst- en verliesrekening. Bestuursverkiezing wegens periodieke af treding van den Heer j. F- jQUAX. Verkiezing van een Commissaris, wegens periodieke aftreding van den Heer H. SOECKER. Vaststelling advertentieprijs. Bespreking wijziging uitgave van „Ons Blad", Het Bestuur: H. B M. KRAAKMAN. H. KENTER, J. JE, ftUAX. in crisistijd. II. Dat wij thans zoo in zorgen en in last zitten met onze .voedsel- en verbruiksmid- delen-voorziening, dat is zoo luidt de term te wijten aan den oorlog. Zeker! doch ondanks den heilloozen in vloed van den oorlog waren wij behoed gebleven voor -een crisis als de huidige, wanneer de regeering, de gemeentelijüe overheid, wanneer ook ons vólk minder kortzichtig was geweest, wanneer men zich tijdig op dézen crisistijd had weten voor te bereiden. De verontschuldiging ligt voor de hand: niemand heeft gedacht, dat de oorlog zóó lang duren zou en dat de voeding van ons volk nog eens zóó zorgwekkend zou worden, als thans het geval is, doch „regeeren, dat is vooruitzien" zegt een Fransch spreekwoord, en van die vooruitziendheid heeft jnen in deze jaren bij onze regeering voornamelijk bij mi nister Rosthuma bedroevend weinig kun nen bespeuren. We willen echter thans geen nutteloos werk verrichten, door den regeeringsman- nen hun fouten en tekortkomingen te ver wijten: we zouden er niets (nee opschie ten; gedane zaken nemen geen keer. We zitten nu eenmaal in het schuitje cn wij moeten naar beste krachten beproeven zoo veilig en zoo Jang mogelijk vóórt te dobberen. EEU1LLE1QN. Omgewerkt naar het Eransch, 3I* i ,1111 &i .1 Uij hebt gelijk, sprak hij, ik ben een man. Mij komt het toe den eersten stoot te ontvangen, want mijn arme vrouw zou het besterven. Spreek, dokter, ik zal trach ten sterk te zijn." Welnu', er zijn op dit oogenblik jn de straat verscheidene gevallen van groep; ik ben maar bang, 'dat de keelontsteking van uw zoon tot die erge ziekte ontaarde, Mijn God!.,. Mijn Qodl... De koorts is zoo hevig als bij groep. Maar 't kind schijnt een uitmuntend gesteld' 'e .katten; begaat ge geene onvoorzich tigheden, behoudt ge uwe kalmte eri koel bloedigheid, dan is er hoop, veel hoop zelfs, ik keer morgen weer, al vroeg. De nacht was verschrikkelijk. De koorts klom nog, de verzwakking insgelijks. Laure wilde niet gaan slapen; maar ze dwong Henriette naar bed te gaan in het kamertje waar Maurice gewoonlijk den nacht doorbracht. Roselin, gebroken door slaap en ver moeienis, was op een stoel in slaan Be vallen. Ongeveer om 2 uur voelde Laure, die het wreede visioen der zieltogende Rosou weer voor den geest zag, een kleine hand haren arm aanraken. Zij keerde zich om. Hennette, in haar nachtkleedje, stond °aast haat, j, ,1 j De nooden van het oogenblik noem ze dan geschenkjes van onze regeering, noem ze dan de gevolgen van aller kort zichtigheid, noem ze desnoods de valstrik ken, waarin wij, menschelijkerwijze gedacht, wel loopen moésten, nu wij deze, ons zoo totaal vréémde omstandigheden te beleven kregen, de nooden van het oogenblik moéten wij aanvaarden; daar js geen „lieve moeder" aan te doen: waar niet i sj kan niet gegeven worden, en waar weinig is (zooals bij ons), daar moeten wij als verstandige menschen dat weinige zoo spaar zaam mogelijk gebruiken, r— daar moeten wij on9 aanpassen aan de tijdelijke om standigheden, en bedenken Hoe moeten wij werken, om in de toekomst een noodtoestand als de huidige onmogelijk te maken, en hoever zullen wij 't met werken in die richting kunnen brengen? m. a. w. in hoeverre zullen wij ons zelf geheel kun nen redden en in hoeverre zullen wij ons opofferingen, verstervingen moeten blijven getroosten? vooropgesteld natuurlijk, dat de oorlog voortduurt en dat wij ons niet meer wagen aan de bedriegelijke vóór spiegeling van een spoedig oorlogseinde Ons dunkt, dat we, om deze beide vra gen te beantwoorden, wijzen moeten op Duitschland's voorbeeld in dezen tijd. In Augustus 1914 werden Duitschland en Oostenrijk-Hongarije vrijwel plotseling afgesloten van de overige wereld; door meerdere neutralen werd nog vrij geregeld de uitvoer naar de genoemde rijken toe gestaan en op groote schaal werd er nog héél geregeld voor woekerwinst gesmok keld, doch meerdere berekeningen hebben uitgewezen, dat al die uitvoer en al die smokkelarij een zoo enorm .talrijke bevol king, als die van Duitschland en Oosten- rijs-Hongarije samen, maar zeer dubieus van verhongering zou hebben kunnen redden, dat al die uitvoer en al die smokkelarij per slot van rekening voor de ingesloten bevolking maar zeer weinig voedsel per hoofd beduidde. Zeer kommervolle jaren hebben de Duit- schers en Oostenrijkers toen beleefd; men bevond zich opeens in een positie, waarop men niet berekend was; er werd honger en gebrek geleden Doch de Duitsche werkkracht en het Duitsche organisatie-vermogen, te dan ken aan discipline verloochende zich niet men paaide zich in Duitschland piet met de gedachte, dat de oorlog wel niet zoo lang meer duren zou, dat de neutralen wel voedsel zouden kunnen aanvoeren in zóó groote mate, dat men den honger zou kunnen weren; men bleef piet zitten jam meren en mopperen over de beroerde toe standen. Integendeel: de bedreiging van honger en gebrek prikkelde de werkkracht en den werklust Men toog aan ~'t werk; allerwegen wer- Wat is er? vroeg Laure, verschrikt het kind in 't holle van den nacht daaite zien. 't Is nu tijd om Maurice zijn keel te schilderen, moeder, sprak het kind. .Wil ik u helpen? Een groote aandoening greep de arme moeder aan. Die kleine, zoo goed, zoo verstandig dacht dus aan alles. Ja, help mij eens, sprak Laure. Of liever, ik zal u helpen, want gij moet schilderen. Henriette bleef Maurice verplegen zoo kakn en zoo handig, dat "dokter Chauny er verbaasd over stond. Twee, drie dagen gingen voorbij. Men dacht dat de vreeselijke ziekte ge weken was. Laure had geen oogenblik rust meer ge noten. Zij waakte bij haren zoon, terwijl' de kleine het huishouden deed, bezig was met alles, de consultaties, bijwoonde, de ge neesmiddelen toediende. Wat zouden wij gaan "doen zonder haar? zei Laure tot Roselin, die zelf wei nig hulp verstrekken kon, daar hij moeilijk zijne machine kon verlaten. Het schijnt me, dat onze kleine zieke wat beter is, zei dokter Chauny den avond van den derden dag. En toch, de koorts vermindert niet veel, en dat vind ik niet heel natuurlijk. Waak goed dezen nacht. Vergeet de geneesmiddelen niet. En, wezenlijk, ongeveer drie üiur, zette het kind zich overeind; het zag rood, op gedrongen, hijgde naar adem; z'ijn lippen waren schielijk blauw geworden. Moe,,, ik stikl.,, mompelde het, zijp den de graslanden gescheurd, geen plekje gronds bleef onbenut; de Duitsche gromf moest het eigen volk voeden, en ziet! na enkele jaren is de voedingstoestand in Duitschland zóó, dat men er aldaar in meerdere opzichten béter aan toe is, dan de neutrale Hollander! Een zoo gering brood: aaitsoen, als waar mee wij ons tegenwoordig tevreden moeten stellen, kénnen de Duitschers, die z,g. uit gehongerd worden, niet. Duitschland heeft zichzelf van hongersnood gered, doordat het met nuchtere vooruitziendheid zich van stonde af aan toelegde op wei-berekende daden ter voorziening in de voedingsbe hoeften, Den noodtoestand overzien, dan den ken, dan doen.... Ziedaar de heele oplossing van het tij dens dezen oorlog zoo ingewikkeld gewor den voedingsprobleem, - welke oplossing de vijanden van Duitschland voor zichzelf nog maar steeds niet schijnen gevonden te hebben. Want 't is eigenaardig te consta- teeren en tevens voor ons een voorbeeld, hoe wij ni-et handelen moeten dat ons uit Frankrijk en Engeland, die Duitsch land juist nog. wel door economische maat regelen tot overgave wilden dwingen, steeds méér alarmeerende berichten bereiken om trent de voedselvoorziening daar te lande. In de laatste JFransche Kamerzitting,. b,v, waarin over den graanoogst en over de broodvoorziening gesproken werd, wees men er met nadruk óp/ dat Frankrijk's jaarlijksche behoefte aan broodkoren tus- schen 90 en 95 millioen dubbele centenaars bedraagt, dat sinds den oorlog die be hoefte nog grooter is ':"eworden, wijl de mannen aan het front meer dan gewoon lijk gebruiken en het Aantal consumenten door vluchtelingen en nuitenlandsche ar beiders aanzienlijk gestegen is, en dat de productie daarentegen van 7? millioen dubbele centenaars in 1914 tot 40 millioen dubbele centenaars in 1917 is gedaald.... Engeland ziet zich genoopt tot een zoo spaarzaam mogelijke rantsoeneering van bijna alle voedingsmiddelen over te gaan 't Js teekenend: in déze landen heeft men (waarschijnlijk tengevolge van de meer gun stige positie) den noodtoestand niet over zien, daar heeit men niet gedacht, daar heeft men niet gedaan! Welk voorbeeld zal thans Holland vol gen? BINNENLAND. NEDERLAND EN DE OORLOG. HARDE ZEriT U.i.4 ziin.rTUi.iJlii<. Be aflevering en het vervoer van harde zeep en zeeppoeder uit eenig doel der ge meente saar alle overige deelen des rijks, hetzij in of buiten die gemeente gelegen, is verboden, GRAAN UIT DUITSCHLAND. Het schip „Hardy", met een lading van 444 tons graan, voor de Belgian Relief hamd aan zijne keel slaande. En daarop werd hij door een schorren, diepen hoest, gelijk aan 't kraaien van den haam of aan 't bassen van een hond, ge schud gelijk een riet in vollen wind. En de eene crisis volgde op de andere, afgewisseld door jammeren en kreunen om een ateenen hart te breken. Moei... herhaalde hij hijgende, moe, ik sterf... lucht... ik stikU.. Zoodra de dag jn de lucht kwam, liep Vallauris om den dokter. Op den trap hoorde de geneesheer den knaap hoesten en 't deed hem verbleeken. Dat heb ik gevreesd, mompelde hij met opgetrokken wenkbrauwen. Ditmaal is 't wel de groep, nietwaar? vroeg Roselin wankelende. Helaas! ja.... Moet hij dan sterven? Er moet aanstonds een operatie ge beuren; het is nu nog tijd. Laure had die woorden gehoord. De keel van mijnen zoon openleg gen!.... riep zij handenwringende uif; neen, dat niet, nooit!.... Ziet gij hem dam liever verstikken en doodgaan? sprak de dokter. Mijn Qodl... mijn Qodl... jammer de de ongelukkige moeder; moest ik dat nog beleven! Op 't gillen v,an Laure was Henriette komen toegeloopen. Moeder, zei ze, arme moeder, laat den dokter begaan!Oa naar uwe ka mer. Al die dingen maken u te ziek! Ik zal er bijblijven en den dokter helpen. Laure snikte. Spoedig, zei de geneesheer, na den zieken knaap onderzocht te hebben, loop Commission passeerde Lobith, komende van Duitschland. SPINAZIE EN SELDERIJ. De Groenten Centrale heeft bepaald dat Van heden af van spinazie 50 pCt. voor het binnenland moet worden geveild, en van selderij 25 pCt. VORDERING VAN VEE. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Tot nu toe laat de levering van vee door de boeren nog zeer veel te wenschen over, daarom heeft, in opdracht van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel het Rundvee-kantoor alle provin ciale combinaties, die in overleg met plaats- selijke commissies op oordeelkundige wijze slachtvee zouden uitvccren en aan het Rundvee-kantoor leveren, dringend aange schreven, dat nu zonder verwijl tot die levering behoort te worden overgegaan. Geschiedt dit niet, dan zal dear inbeslag name gezorgd worden, dat het benoodigde quantum vee er wekelijks komt. Daarbij zal het dan niet altijd mogelijk zijn met zóó groote zorg het vee uit te kiezen, dat niet ook dieren op de slachtbank kornen, die beter gespaard waren gebleven. De veehouders zullen dit dan alleen aan zich zelf te wijten hebben. Het is volstrekt noodzakelijk, dat bin nen zeer korten tijd de noodige hoeveel heid vee ter beschikking komt, en dat iedere -provincie daartoe haar evenredig deel bijdraagt. Het is dus in het belang der veehouders thans terstond tot levering te besluiten. Wordt er gevorderd, dan kan met hun particuliere belangen geeneilei re kening worden gehouden. VERVOER .VAN KAAS. Nader deelt men mede, dat alleen kaas gemerkt 20 -f- en geadresseerd aan ge meentebesturen tuss.chen zoogen. „natte sta tions" mag vervoerd worden. DE NIEUWE DIENSTREGELING. Naar „Het Centrum" verneemt, zullen bij de nieuwe dienstregeling der Spoorwegen, die op 1 Juni jn werkng trieedt, de jaat- ste treinen van Den Haag en Rotterdam naar Utrecht reeds kwart over 8 uur ver trekken, de laatste trein van Amsterdam naar Utrecht om kwart voor tien van de Weesperpoort. ONZE BROODKAART. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de .Voedselvoorziening meldt: Van meer dan één zijde is er op, ge wezen, dat het zeer bezwaarlijk is liet 1 broodrantsoen zóó over 14 dagen te ver- deelen, dat niet aan het eind der 14 dagen een tekort ontstaat. Men meent, dat liet gemakkelijker zou vallen een rantsoen van 1400 gram brood te verdeelen over één week. De regeering heeft besloten aan dezen praktischen wenk gehoor te geven. Intusschen zou er geruimen tijd mede ge moeid zijn, wanneer gewacht moest wor den op het drukken van broodkaarten, die op een rantsoen van 1400 gram voor zeven dagen zouden zijn 'ingericht. .Daarom is de volgende regeling getroffen. Tot en met Vrijdag 26 April a.s. blijft de thans loopende broodkaart voor het 46ste tijdvak op de gewone wijze geldig. De broodkaart voor het 47ste tijdvak, die dan aan de beurt komt, zal echter slechts dienst doen voor de week van 27 April tot en met 3 Mei, maar de bakker zal steeds een dubbel aantal bons jn ontvangst nemen, dus voor 200 gram brood die hij afgeeft, bons voor 400 gram, voor 400 gram brood naar twee mijner confraters, die ïk giste ren al waarschuwde; geef hun mijne kaart afwacht! ik zal er Iets op schrijven en ze zullen aanstonds medekomen. Roselin vertrok zoo vlug hij. kon. Na fwintig minuten kwam eèn der twee geroepen geneesheeren .toegesneld; de an dere was al niet meer te huis, en zou niet voor den 'middag terugkeeren. Wij kunnen niet langer wachten, ver klaarde docter Chauny, laat ons de opera tie aanstonds doen. 't Zal moeilijk gaan met ons tweeën,, merkte de andere dokter aan. Chauny wees naar "Henriette. Dit kind zal ons helpen, sprak hij. De andere keek verwonderd op. Dit meisje! zeide hij; kom ge lacht er mee Ziet niet naar hare gestalte of ouder dom. Zij is eene vrouw, door haar hart en hare rede; overigens, er valt niet te kiezen, bezie den knaap maar eens. Inderdaad, Maurice ademde nog enkel met groote inspanning; zijn lippen wer den al blauwer en blauwer; zware zweet druppels bedekten zijn opgedrongen ge zicht; schorre, onsamenhangende jammer klachten wisselden af met de hoestbuien en aanvallen van verstikking. Dokter Chauny volbracht met veel be hendigheid de heelkundige bewerking. Ternauwernood waren eenige druppels bloed zichtbaar aan de qpening van de tamelijk lange holte, waar de geneesheer eerst zijnen vinger instak, en daarna een licht omgebogen zilveren pijpje. Toen alles gedaan was, wendde hij zich tot Roselin, die, met gesloten pogen en Week als de dood, ia de kamer stond, De bons voor 800 gram enz. Op dezelfde wijze zal gehandeld worden met de broodkaart voor het 48ste tijdvak, die dus gelden zal van 4 Mei tot enmet 10 Mei en zoo vervolgens. Er komt dus geenerlei verandering in liet broodrantsoen, dat 200 gram per dag blijft, maar de huismoeders kunnen nu de broodkaart over een week, in plaats van over J4 dagen verdeelen. «f In verband hiermede heeft de Minister een oirculaire tot de gemeentebesturen ge-, richt, waaraan het volgende ontleend js: Bij de controle van de door de bakkers in te leveren opplafcbladen zal derhalve met het bovenstaande rekening moeten wor den gehouden. Een geheel vol opplakbord zal een waarde vertegenwoordigen van 3 K.G. brood. Voor zoover in uw gemeente dagbrood kaarten worden uitgereikt, verzoek ik u na 27 April a.s. de afgifte daarvan zoo te regelen, dat houders per daig de beschik king hebben over een aantal bons tot een totaal van 400 gram, hetwelk dan der halve 200 gram brood vertegenwoordigt, VETR ANTSOENEERING. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan de burgemeesters kennis gegeven, dat het in de bedoeling ligt met ingïDg van een nader te bepalen datum over te gaan tot de inv.bering van een rantsceaeering van vetten, die zoowel het bak- en braadvet als de margarine en de boter om zat. Om redenen van techni- schen aard is het niet wel doenlijk alsdan met de distributie van het bï.k- en braad vet op den huidigen voet te blijven door gaan en daarnaast de vele soorten mar garine, die thans in den handel zijn, te behouden. In verband hiermede ligt het in de be doeling 'in de toekomst een bepaalde soort marcarine te doen vervaardigen, die in de plaats komt van het bak- en braadvet de normaal-margarine en andere goedkoope soorten margarine daarna? st zul len verkrijgbaar worden gesteld, een tweetal mengels van margarine, met boter, en wel een mélange A. bevattende 25 pet. boter en 75 pet, margarine, en een melange B, bevattende 50 pet. boter er. 50 pet. mar garine. Voorts zal nevens deze drie soor ten ook boter verkrijgbaar worden gesteld. De prijzen, waarvoor deze artikelen de bevolking zuilen bereiken, -zullen de vol gende zijnnormaal-margarine 50 ets en boter f 1.60, beide per K G, De juiste be dragen vcor de margarine^ mengsels kun nen nog niet met zeserhsid worden ge noemd; zij zullen vermoedelijk worden gesteld op 75 ets per J4 K.G, voor wat de mélange A en op t 1.10 pe^ j( K, G voer wat de mélange B betreft. Het rantsoen aan vetten, dat per hoofd der bevolking beschikbaar wordt gesteld kinderen beneden den leeftijd van één jaar niet medegerekend zal 250 gram per week beiragen. Het ligt in de bedoeling, dat genoemde vetten uitsluitend op bons verkrijgbaar zullen zijn. De kaarten zullen al naar ge lang der daarop verkrijgbare soort in ver schillende kleuren worden gedrukt; elke kaart zal in totaal 13 bons bevatten, elk recht gevende op 250 gram van de op de kaart vermelde soort vet. De kaart is bij gevolg geldig gedurende een periode van drie maanden en elke bon gedurende één week. Men kan bekomen öf normaal-margarine- öf margarine-mélange A, of margarine-m'é- arme man'had den moéd niet om-het staal te zien dringen in dit brandende vleesch. Mijnheer Vallauris! riep de dokter. Roselin huiverde. Kom hier, vervolgde de man der kunst, gij moet leeren 't pijpje te reinigen. Na een bovenmeiischelijke poging, trad Laure's man nader. Maar aanstonds begon hij te rillen ge lijk een blad. Groote God! mompelde hij al wankelende. Welnu, wat is er?sprak de ge neesheer. De operatie is gedaan en zij is allerbest afgeloopen En met wonderlijke behendigheid, be vestigde de andere dokter. Chauny bedankte zijnen confrater met eenen glimlach en ging voort: Ge moogt nu volkomen gerust zijn, mijnheer Vallauris, en hopen dat het goed afloopt. Kijk, onze kleine ademt, zijd ge laat ontzinkt, en dat is een goed teeken; hij zal nu tamelijk kalm insluimeren. Een verstandig man als gij maig zich niet laten terneerslaan door belachelijke zwakheid. O! vergeef me, dokter; maar mijn kind daar ,fe zien liggen, zonder zich te ver roeren, 't js wreed, ziet ge! Groote tranen rolden over zijn wangen en men zag, dat hij groote wilskracht aan wendde om snikken te onderdrukken. 't Is wel!... 't is wel!... als iku zeg, dat gij vertrouwen moet hebben?... Toon u als een man, opdat ik wete aan wie He onderrichtingen te geven heb. (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1