Donderdag 2 Mei 1918 12e Jaargang Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Ba? BREEDSTRAAT 12. Teiefoon No. 433. 11.16 11.65 DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. R. IC. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Belasting en kinderrijke gezinnen. ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal franco huis. Met getll. Zondagsblad bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant van het Zondagsblad 10.05 (0.06 ADVERTENTTÊN: Van l5 regels10.62» Elke tegel meerj 0.12» Reclames per regel1085 Kleine adv.: 30 woorden bij vooruitbet. 0.40 DE ADVERTENTIEPRIJS JS VER HOOGD MET 20 «A> OORLOGS TOESLAG. II. (Slot.) Zooals uit het voorgaande blijkt is door de aftrekregeling' jn ruime jnate rekening- gehouden met de bestaansrechten der kin deren in de verschillende standen. Deze gewijzigde |Wet moge een spoor slag worden voor de talrijke gemeenten in ons land, om-ook hun belasting-systeem naar recht en billijkheid en volgens de juiste draagkracht te regelen. Het zou zeer te wensohen zijn, dat onze Tweede Kamer volgens boven aan- gegeveh verhoudingen, een algemeeneu regel Wist daar te stellen (natuurlijk met vrijheid om plaatselijke belastingen hoo- ger op te voeren of lager te stellen)! waarnaar de Gemeenten hun belasting stelsel hadden te regelen. Want het is jn de meeste gemeenten vain ons land, wat betreft een goede sociale belastingpolitiek, ellendig gesteld. Niet zelden werd in een of anderen Gemeenteraad de on-christelijke anti sociale term gebruikt en toegepast: „er moet toch een grens zijn"!!! Met die grens wordt dan bedoeld, het aantal kinderen, waarmede die ge meenten, bij haar wetten en verordenin gen, en vooral bij haar economische maat regelen, rekening wenschten te houden. En zulke wan-begrippen komen zelfs nog voor in overwegend katholieke ge meenten. JVèl een. bewijs, dat de „moderne" ideeën ook bij onze Openbare Overheden hun invloed hebben doen gelden. Hoewel wij de bovengenoemde Wets- wijzigingen volkomen mogen toejuichen, mag niet verheeld worden, dat er nog enkele leemten in de [Wet op de Rijks inkomstenbelasting voorkomen, die ook dringend verbetering behoeven. Ten eerste is het aanvangscijfer voor het belastbaar inko-pien even hoog gesteld voor vrijgezellen als voor gehuwden. Dit is onbillijk. Eerstgenoemden heb ben slechts .voor zich zelf te zorgen; zij presteeren minder voor de samenleving, en zij voelen al zeer weinig van de las ten die een gehuwd paar zijn opgelegd. De tweeden, de echtgenooten, vormen samen twee personen, dus het levens onderhoud telt voor hen dubbel; zij heb ben zich de bizondere lasten te getroos ten, die de installatie en de vorming van een gezin met zich brengen; bovendien rusten op hen de kosten, voor de instand houding er .van. Daarom ware een verschil van aan- vangsgrens van f 100 of f 200 aan te ebb.illexqm. Een edel Hart. Omgewerkt naar het Frans ch. bevelen, te meer omdat er nog andere factoren zijn, die dringend verbetering be hoeven en waarvoor de daardoor méér verkregen belasitingipenning|en uitstekend' te pas zouden komen. En hiermede wordt bedoeld een billijken belastingaftrek voor meerderjarige inwo nende kinderen of inwonende grootouders, die, de eerste wegens lichamelijke gebreken of gie-estesstoring, de tweede ook wegens ouderdomsgebreken, niet in hun levens onderhoud kunnen voorzien en dus ten nste van het gezin komen. Hiervoor was het zeer gewenscht min stens dezelfde aftrek vast te stellen als voor minderjarige kinderen. Als ook deze verbeteringen nog in de .Wet zijn aangebracht, dan kan met recht getuigd worden, dat Nederland een model- Rijksinkomstenbelasting bezit, die een voorbeeld is .voor heel de beschaafde we reld; een voorbeeld, een Ghristelijken Staat waardig! 34. En 's Zondags, na de eerste Mis te hebben bijgewoond in de parochiekerk, wan delden allen naar het station, en namen er een heen.- en 'terugkaart voor Bondy. Bondy, 't was er, het groote woud, de volle lucht, de struiken, het gras, de bosschen. Ha! wat werd er dien Zondag genoegen gesmaakt!. Roselin droomde en luierde languit in het gras, aan de voeten zijner vrouw, die de kinderen geen oogenblik uit 't oog verloor, en ze nu en dan terugriep, hetzij om ze te omhelzen of om 't zweet van hun voorhoofden te wiisschen, of om hun op 't hart te drukken zich niet tever te verwijderen. En ge moest ze zien met glinsterende oogen, rozige wangen, hijgende en geluk kig, huppelende gelijk jonge reebokken op 't malsehe gras, getooid met ontelbare lente bloempjes, Zeg', moeder, komen wij aanstaanden Zondag hier terug? vroeg Maurice, toen 't gezin bij 't vallen van den avond den weg naar het station insloeg. Aanstaanden Zondag, JVlinou, en al de andere Zondagen, op voorwaarde dat gij braaf zijt en heel de week goed uw schoolwerk maakt. Allen kwamen gelukkig, vermoeid, maar met goeden eetlust terug in de rue Clignan- PourA ,i Ofschoon de Bond van Gemeente-politie beambten in zijn op 11 Februari 1.1. te Utrecht gehouden vergadering aan het Bondsbestuur opdroeg, in de op 21 Febru ari, daaraan volgend, te houden vergade ring der Nederlandsohe politie sterk te agee- ren tegen de oprichting van een politie- partij, welke zou trachten een politie-verte- gen woordiger in de T weede Kamer te krijgen tóch is in de laatstbedoelde „bewuste" vergadering doorde „Nederlandsche Poli tie" een eigen partij in 't leven geroepen. Of .wij hier inderdaad mogen spreken van een in 't leven geroepen partij, is nog onzeker, misschien zal ze spoedig dood geboren blijken. W»e weet! Veel teekencn van leven vertoont ~dé „partij" vooralsnog tenminste niet; het geen misschien pleit voor de Nederland sche politie. Immers; door zich niet te laten aftrek- i ken van de eigen politieke partij, zou den de politiemannen toonen, dat zij karakter bezitten, dat het princiep (welk dan ook) hun gaat boven het stands- of vak-belang, dat zij nog niet zóó kortzichtig en zóó egoïstisch zijn, hun stand of htm ,vak te beschouwen als hun politieke organisatie. Veel teekenen van leven vertoont de „partij" nog niet: dit blijkt ons ook uit de circulaire, welke een voorloopig Be stuur, dat zich zelf te Alkmaar vormde uit eenige politie-heeren, richtte „aan de politie van Alkmaar en omstreken", in welke circulaire wij lezen: „Aangezien de Kieskring Helder gezeteld is te Helder, doch ons van daar nog geen teeken van leven is geworden, noodigen wij ,U hiermede uit een Algemeene Ver gadering bij te wonen, tot het oprichten van den „Kieskring Alkmaar en Omstre ken" in den Kieskring Helder, op welke vergadering geen enkele Politieambtenaar, Daar wachtte Jjaure een verrassing. Mad. Vaullauris, zei de portierster tot de jonge vrouw, haar opzij wenkende, een welgekleed heer is in den loop van den dag tweemaal naar ui Komen vragen. Hij zeide, dat hij van avond zou terugkeeren. tusschen half neg;en en negen uur, wanneer de kinderen slapen. Hij wil niet door hen gezien zijp en verzoekt h ze vandaag maar vroeg naar bed te doen. Ge kunt denken hoe Laure verschoot. Zij dacht: 't Js hij!,... Wat verlangde hij? Als hij het meisje maar niet kwam terug halen!!.... Zij hield zich flink, want zijl vond het dom daar zoo met gapenden mond te mid den van den gang 'te blijven staan. Zij ging dan voort, eenvoudig zeggende: Ik dank u, mad. Arsène; gijl moogt dien heer verzekeren, dat om half negen de kinderen naar bed zullen zijn. Toen ze bovenkwam, viel het Roselin op-, dat zij er zoo ontsteld uitzag. Wat js er? vroeg hij. Ik durf het h niet zeggen, ge zoudt er iets van laten hooren in tegenwoordig heid der kinderen. Neen, op mijn eerewoord, ge tnoogf gerust zijn. De heer is gekomen. Welke heer? Naar wien ik geschreven heb. Ha! Jieve hemel, eindelijk? Dit nieuws scheen hem met onuitspreke lijke vreugde te vervullen. Ha! lieve vrouw, sprak hij, de rijk dom komt niet te vroeg. Ge zult van w«rk- Agent van Politie, Rijksveldwachter, Ge meente-Veldwachter, Jachtopziener en On bezoldigd Rijksveldwachter mag ontbreken, om Jaar onderling van gedachten te wis selen over datgene waarvoor onze eandi- daten hebben te ijveren." „Op deze vergadering mag geen enkel politie-man ontbreken," zegt verder de circulaire, doch wij zeggen: hoe méér man nen op die vergadering'zullen ontbreken, des te méér mannen van karakter tellen wij onder onze politie-macht, des te méér mannen, die nog niet in hun tijdelijk be lang hunprinciep zien DE OORLOG NA DEN OORLOJ. •In bijzonder dolzinnige oorlogswoede hebben Amerikaansdie en Engelsche pers- menschen de noodzakelijkheid trachten te bepleiten van een economische boycot der Centrale rijken na den oorlog, Men moet toch wel zeer verhit van hoofd zijn om iets dergelijks uit te vinden, laat staan: te verdedigen. Als er nu eindelijk eens vrede komt, wiè moet dan niet verlangen, dat die ein- delijke vrede ook een volkomen vrede weze? Wien de oorlogsroes nog niet alle in zicht heeft doen vergaan, ziet trouwens helder in, dat een economische oorlog na het sluiten van den vrede niet slechts een ramp voor de menschheid zijn zou, maar zelfs iets volstrekt onbestaanbaars. Zorg en kommer zouden voor vele staten de funeste gevolgen van éénzijdigen handel zijn. De volkeren der associatie kunnen nu een maal niet buiten de grondstoffen en pro ducten, die de Centralen in zoo rijke hoe veelheid tot hun beschikking hebben, en omgekeerd zou 't centraal Europa niet tot voordeel zijn, als het, ook op den duur, van de voortbrengselen van Amerika bijv. verstoken bleef. Wat Frankrijk betreft, geeft de voormalige Fransche minister en bekende econoom Y.ves-Guyot in het „Journal des Economistes" onomwonden toe, dat de re publiek zonder Duitsche grondstoffen op den duur niet zou kunnen blijven bestaan. „Zelfs als Frankrijk schrijft hij de ertsbekkens van Lotharingen en Luxemburg toevielen, zou het de erts niet verwerken kunnen, als het liie-t de beschikking kreeg over Duitsche kolen. Zonder de 5.V2 md- koen ton Ruhrkolen, die Duitschland vroe ger zeker aan Frankrijk leverde, kan de Fransche ijzerindustrie niet arbeiden, Geheel de nijverheid in het departement Neurthe et Moselle zou den ondergang gewijd zijn." Men verlustige zich toch niet in wraak zuchtig bedachte piannen over een oorlog na den oorlog, als men thans niet zoo wijs is, naar vrede te verlangen en te streven, dan hope men niettemin, dat „vrede" eenmaal inderdaad „vrede" zal zijn! BINNENLAND. ster tot meesteresse opklimmen. Gelooft gij dan Dat hij ons het middel 'aan de hand zal doen om ons voor eigen rekening in te richten?Zeker, dat geloof ik; hij heeft het ons beloofd. En zoo hij ons de kleine ontneemt? Ik denk dat hij ons in ieder geval bekronen zal om haar zoo goed groot gebracht en verzorgd te hebben. Zij onderdrukte een kreet en werd ijse- lijk bleek. Maar ik wil mij van haar niet meer scheiden, Roselin. hoort gij.nog niet voor al het zilver en 't goud der wereld! Neen, neen. voor nietsIk ben nu een maal gewoon geraakt haar als mijn eigen dochter te beschouwen!.... Hare opgewondenheid joeg Roselin schrik aan. Wees maar kalm, suste hij. Die heer heeft misschien nog minder lust om het meisje weg te halen, dan gij om het af te staan. Niettemin verbeidde Laure de komst van den onbekende met groote onrust. Haar hart klopte zóó fel, dat zij vreesde te sterven, Hare eetlust, zoo gescherpt door 't door brengen van den dag in de bosschen, was verdwenen; ternauwernood ontsnapten eenige woorden hare toegeachroefde Keel, Als 't meisje, nadat de tafel afgenomen was-, haar kwam omhelzen, drukte Laure haar als krankzinnig aan haar hart, Gij bemint mij' toch, niet waar. Sou- riquette, vroeg zij haar. En zult gij! altijd veel van mij blijven houden? gii pjeisje, haar glinsterende oogen op NEDERLAND EN DE OORLOG. ONS DAGELIJKSCH BROOD. De bestaande schaarschte van grondstof fen, die tot nu toe gebruikt worden, heeft de vraag doen rijzen, of niet ook andere materialen aan de broodbereiding konden dienstbaar worden gemaakt.. Daarvoor kon- in aanmerking komen lijnkoekenmeel, waar van, nog een vrij groote voorraad beschik baar is. Met deze grondstof zijn daarom proeven, genomen, die een zeer bevredigend resultaat hebben opgeleverd. Er is brood gebakken, dat samengesteld was uit 40 °/o tarwemeel, 40 0/0 roggemeel, 10 °/o erwtenmeel, 5 °/o lijnkoekenmeel en 5 0/0 grind. De smaak van het brood bleek eenigs- zins afwijkend te zijn, maar men gewende er spoedig aan en merkte daarna niet meer -op, dat de smaak wat'verschilde van ander (trood. Sommige arbeiders gaven er zelfs de voorkeur aan om zijn hoogere voedings waarde. Zij zeiden op dit soort "brood beter te kunnen werken. Ingevolge advies van den Centralen Ge zondheidsraad zal dan ook de samenstel ling van het bruinbrood binnenkort ver andering ondergaan. MAXIMUMPRIJZEN KAARSEN. De Minister van Landbouw heeft met ingang van 15 Mei a.s. voor kaarsen vast gesteld een maximumprijs in den klein handel van f0.60 per pak van 300 gr. netto; de prijzen voor andere gewichten naar evenredigheid. INKOOPPRIJS VAN BRUINKOLEN, Door het Rijkskolendisitributiebureau is de inkoopprijs der bruinkolen teruggebracht van f 12 op f 10 per ton. VERMALEN TOT MEEL. De Minister van Landbouw heeft nader bepaald a. het vermalen tot meel van stroo, f kaf of uitschoonsel van granen, peulvruch ten en handelsgewassen, heide, riet, cacao-, boekweit- en grondnotendoppen, eikelschil- len, vlasscheven, fijstdoppen en koffiedop- pen is verboden, met uitzondering van die partijen, waarvan door de Joewijzingscoin- missie van .Veevoeder te 's-Gravenhage schriftelijke toestemming tot vermalen is ge geven b. de aflevering en het vervoer van het meel, verkregen door het vermalen der genoemde artikelen is verboden, met uit zondering van die partijen, gedekt door een vervoerbewijs. Deze beschikking treedt in werking met ingang van 15 Mei 1918. DE BANKETBAKKERIJEN. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening -meldt, dat andermaal is overwogen, of sluiting der banketbakke rijen in het belang der voedselvoorziening gewenscht zou zijn. Bij die overweging is ook het denkbeeld van een eenheidskoek onderzocht. Door het bakken van zuik een koek, waarvan het bovendien nog zeer' de vraag was of zij: in den smaak van het publiek zou vallen, zou in ieder geval het bezwaar van groote werkloosheid, die in het bedrijf zou ontstaan, niet worden ondervangen. [Wat nu het bakken van koek, taartjes-, e. d. betreft, werd 'andermaal ge zegd, dat de geringe hoeveelheden meel, die daaraan worden besteed, dusdanig wor den verwerkt met andere grondstoffen, dat een product ontstaat, hetwelk in alle lagen der bevolking zeer gewild is en een bij- haar vestigende, antwoordde: Ja, altijd, meer dan wie ook!,... Dan, met een glimlach, welke als een zonnestraal haar fijn wezen verhelderen kwam, voegde zij er bij: .Waaro-m vraagt ge me altijd het zelfde? Zoudt gij bekwaam zijin mij minder te beminnen, gij,, moeder? Ach! stout kind, integendeel, ik be min su .te veel!,... Te veel, neen, dat nooit. Maar veel, ja, dat weet ik wel. Ongeveer negen uur werd er bescheiden geklopt op de deur der kamer. Terwijl Roselin, stralende van blijd schap-, zich haastte om te openen, moest Laure, bleeker dan was, zich aan- de tafel vastklampen om staande te blijven. Koud zweet brak haar uiit. Zij dacht: Het noodlottig oogenblik is. gekomen. Weldra zal ik weten wat mij' te wachten staat. Roselin Vallauris bracht een doodzieken man binnen. Hij ging gebogen, was ver ouderd vóór den tijd, droeg een grijzen baard en had een loodkleurige gelaatstint; lang had hij niet meer te leven. Een ongeneesbare kwaal had zijn gelaat verwelkt, zijn lichaam ondermijnd, en toch lag er jets grootsdi, iets edels jn zijn lange gestalte. Zijn langwerpig wezen boezemde sym pathie in; er sprak groote goedheid uit; zijn oogslag was helder en oprecht Hij huiverde toen hijl Laure daar zoo angstig op de tafel zag leunen en met zijn oogen scheen hij haar Ie ondervragen. Ach! stamelde de ongelukkige vrouw, zich niet meet: kunnende inhouden, gij komt voegsel oplevert, waarvan de voedingswaar de grooter is dan de hoeveelheid meel die er voor wordt gebruikt. Het werd daar om onge wens di t geoordeeld tot sluiting der banketbakkerijen over te gaan. DE NIEUWE BROODKAART- REGELING, Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Een tweetal bezwaren worden geopperd ten aanzien der nieuwe regeling van de broodkaarten. Wat de bruin-broodkaarten be treft, is het mogelijk dat, nu de bons voor 2800 gram waard zijn 1400 gram brood en de kaart slechts zeven dagen gel dig is, men 200 gram van de bruinbrood- kaart overhoudt. Overwogen is of het niet mogelijk zou zijn bruinbrood van 200 gram te doen bakken, maar bij zulke kleine brood jes zou men te veel korst krijgen. Er is dus slechts ééne oplossing, n.l. dait de bakker het brood doorsnijdt en aldus toch 200 gram aflevert. Daartegen kan ook bij den bakker geen bezwaar besitaan. Een tweede moelijkheid, de meel- en bloembons betreffend, is opgelost bij' Mi- nisterieele beschikking van 25 April 1.1. Daarbij is bepaald, dait op de bloembons der wittebroodkaacten jn plaats van 125 gram 75 gram en op 'de meelbons der bruinbroodkaarten in plaats van 250 gram 150 gram meel zal kunnen worden ge kocht en verkocht. ONZE QRAANVOORZIENING VAN UIT AMERIKA. Als Holland met de graanvoorziening van uit Amerika hetzelfde zal ondervinden als Zwitserland, dan..'.... Ofschoon de regeering vain [Witson de verplichting op zich genomen had tot Juli a.s. aan Zwitserland 30.000 ton graan per maand in het geheel 240.000 ton per jaar te zullen leveren, had men op het einde van Februari van de 80.000 ton, die men moest leveren, nog slechts 12.000 ton geleverd. Het blijkt alzoo waar, dat Amerika al moeilijkheden met zijn eigen levensmiddelen voorziening en zijn handen te vol heeft om zijn bondgenoo-ten eenigermate te bevre digen, dan dat er voor de neutralen nog de beloofde quantiteiten zouden over blijven. DUITSCHLAND EN NEDERLAND, Wolff seint uit Berlijn: De „Berl, Lokalanz." verneemt van goed- onderrichte zijde, dat de Duitsch-Neder- landsche onderhandelingen een gunstig ver loop hebben, zoodat binnenkort op een be vredigend einde mag .worden gerekend. NIEUW ONVEILIG GEBIED. Engeland heeft met ingang van 15 Mei een nieuw gedeelte van de Noordzee ge vaarlijk verklaard voor de scheepvaart, De nieuwe maatregel van Engeland heeft, volgens deskundigen, tengevolge dat de Noordelijke ingang van de Noordzee voor de neutralen practis-ch gesloten is, ook in verband met het reeds door Duitschland versperde gebied, ROOM. Van 1 Mei af is het vervoer van room met een vetgehalte hooger dan 10 ver boden. Het Rijksbureau voor melk en kaas in Den Haag kan ontheffing van dit ver bod verleenen, DE DUITSCHE GEÏNTERNEERDEN, Wolff seint uit Keulen: De „Köln. Ztg;"* ontvangt uit kringen van Duitsche geïnterneerde krijgsgevange nen in Nederland een schrijven, waarin de zeker voor de kleine, niet waar? Hij boog. Voor uwe dochter Hrnriette, ant woordde hij met Zuidelijken tongval, doch minder zingende dan die van Vallauris; ja, madame, gij hebt juist geraden. En.... gij komt haar terughalen? Zij ademde niet meer, de woorden ge« raakten bijna niet over| hare lippen. Hij bezag haar een oogenblik, en uit zijn blik sprak groot medelijden, en tevens onverholen blijdschap, Haar hier wegnemen, brave, bewon derenswaardige vrouw, die ge zijt! sprak hij. En waarom zou ik dat? Ach! mijn God!... Roselin, hij! laat ze hier!... Ach! ik ben te gelukkig!.,. Ja, inderdaad te gelukkig! Ja, ik laat haar onder uwe hoede en ik zegen God u op- .mijn weg ontmoet te hebben; ik zegen JHem, die in uw hart die diepe liefde gelegd heeft voor de verlaten wees, die alleen staat op de wereld!,... Alleen op de wereld? herhaalde Laure, en hare moeder! "De oogen van den vreemdeling schoten vol tranen. Dood! zeide hij al snikkende, En haar vader?.... Hij aarzelde een oogenblik. Ook dood, zeide hij eindelijk. Dan zal ni-emand ze ons ontnemen? Niemand. Doch op' eene voorwaarde. JXfelke? - - - ÖËordt vervolgd.).

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1