53 Zaterdag 4 Mei 1918 12e Jaargang Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD** DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAO EN ZATERDAG. Een edel Hart. ALKMAAR. Bw.: BREEDSTRAAT 12. Telefoon Na 433. U:.' 'Y' :+;f! I ABONNEMENTSPRIJS:. Per kwartaal franco huis. Met getn. Zondagsblad bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant van het Zondagsblad ADVERTENTIÉN: Van 15 regels Elke regel meer Reclames per regel Kleine adv.: 80 woorden bij vooruitbet. 11.16 11.66 10.06 0.06 1 0.62' 10.121 1085 10.10 DE ADVERTENTIEPRIJS JS .VER HOOGD MET 20 o/o OORLOGS- XOESLAG. i i ONTEVREDEN BOEREN. Er heerscht ernstige ontevredenheid onder de boeren in Alkmaar's omgeving, een ontevredenheid, die niet alleen te verklaren is uit de vele regeeringsmaatregelen, welxe de boeren dupeerden, maar óók, en mééf nog, uit de tartende houding, welke meer- dere stedelingen (vooral vrouwelijke van het revolutionnair-socialistische soort) tegenover de boeren aannamen. Als naar gewoonte brachten de boeren uit onzen omtrek tot Voor koeten tijd hun producten, eieren, boter, enz. naar Alk maar ter markt, tot op 'n goeden dag de inbeslagnemingen plaats vonden tegen door de autoriteiten bepaalde prijzen, en de boe ren, graag of niet graag, huin producten, met zwaren arbeid gewonnen, af moesten staan aan de gemeentelijke politie. Wie nu éénig begrip heeft van de ge aardheid der boeren, die in het zweet huns aanschijns hun langdurig en dagelijk- schen arbeid verrichten en zich daardoor bijzonder hechten aan de producten, welke zij zich met dien arbeid winnen, wie daarenboven der boeren vrijheidsliefde kent en zich daarin e enigs zins Indenken wii, die zal kunnen beseffen, dat de in beslagnemingsmaatregel de boeren pijnlijk trof in hun geliefd bedrijf. Op de noodzakelijkheid van dien voor velen ongewenschten maatregel willen wij niets afdingen, maar wij moeten bij dit alles recht doen wedervaren aan de eerlijke meening der boeren: dat hun door dien dwang onrecht wordt aangedaan. Dan zullen wij het grievende gevoelen, dat er voor den boer op de Alkmaarsche markt in gelegen was, toen bij de in beslagnemingen door de politie groepjes van vrouwen de boeren uitjouwden als bedriegers en uitzuigers), dan zullen wij het niet onverklaarbaar meer achten, dat de boeren yan de Alk maarsche markt wègblijven, en hun pro ducten aan grage koopers èlders van de hand doen, wat in dezen tijd natuurlijk een gemakkelijk kunstje is. Wij hopen voor Alkmaar, dat de ver houding van stedeling rot boer weer beteren mag: bij een verstandige en redelijke be handeling zullen de boeren hun pntevreden- heid hopelijk weer laten varen èn zal Alkmaar niet langer min of meer ge boycot blijven. STELLING. Hoe langer deoorlog thans duurt, en hoe méér het er in de verschillende landen „op aan" gaat komen, des te minder schijnt men ons land zijn schoone neutraliteit te gunnen, des te krachtiger rukt en trekt men van de ééne zijde, wanneer wij lastige BWa III! II »n«.l '^ttl FEUILLETON. Omgewerkt naar het Eransch. 35. Dat gij haar doet doorgaan als uw bloedeigen dochter, dat gij nooit, neen noodt, verstaat gij, van Clemence Foulon spreekt of van uw vorig leven, dat ge zelfs uw best doet om den naam Roselin te doen vergeten, welken gij eertijds droeg. Ach! God! riep Laure uit, als het dat maar is, dan zal *t wel gaan. Zullen de kinderen niet praten?* Ik sta in voor Henriet te, Maurice zal wat meer dienen bewaakt, maar hij zal evenmin piraten. Heel goed. Mijnheerju uwen eersten brief hebt gij gezegd, dat doodsgevaar het kind bedreigdeBestaat dit gevaar nog? Dé lippen van den onbekende begonnen schielijk te beven; Nog altijd, sprak hijl Laure slaakte eenen kreet. Wij zullen vertrekken, zei ze vast beraden. Roselin onderbrak haar. Dat is moeilijk èe doen, sprak hijl Waarheen zouden we gaan? Naar Amerika, desnoods; 'f is me ge lijk waarheen, als mijin 'dochter maar geen gevaar loopt! Zij had dit woord „mijn" dochter uit gesproken met zoo'n gevoel van moeder liefde, dat de onbekende rilde, terwijl zijn pogen van blijdschap glansden, onderhandelingen voeren met of onrecht te ondergaan krijgen van de andere zijde. Nu er nog steeds een min of meer ge spannen verhouding bestaat tusschen ons en Duitschland, nu Iaat de Engelsche pers niet na, het vuurtje aan te wakkeren, in de hoop, dat de vlam spoedig zal uitslaan en ook ons landje zich zal scharen aan de zijde der Entente-mogendheden. De „Daily Mail" zegt, dat Engeland bewezen heeft, geen slechte vriend van Nederland te zijn, en dat Engeland in geen enkel geval de perken van het volkenrecht is te buiten gegaanDe Nederlanders, vervolgt het blad, moeten niet aarzelen te willen zien naa'r welken kant huil sympathiën gaan. Hun natuurlijke bondgenooten zijn de ver dedigers der kleine staten Met deze leuze tracht men Nederland te verlokken. Gesteld nu eens, dat Enge land werkelijk de verdediger was der kleine staten, hetgeen wij ons na de requireering onzer schepen nog moeilijk verbeelden kun nen, wat hebben deze dan aan eein ver dediger, die zelf in alle werelddeelen om hulp vraaigt. België, Servië, Montenegro; Griekenland en Roemenië zegde Engeland in zijn gezonde dagen zijn vollen steun toe en men weet, wat 'er van deze landen is geworden. Hoe zal nu Engeland ons steunen in een ongelijken strijd? Maar wat redeneeren we over oologs- mogelijkheid Wij willen geen oorlog, wij willen neu traal blijven, én wij èiscihen alleen maar, dat men ons geen onrecht aandoet. Belangstelling, die als ophitsing bedoeld wordt, kan men daarom tegenover ons Ne- derlandsche volk, dat slechts dien éénen redelijken eisdh stelt, gerust achterwege laten. BINNENLAND- NEDERLAND EN DE OORLOG. GOEDKOOPE SCHOENEN OP TOESLAGBONS. Naar wij vernemen is. binnenkort een wijziging van de bepalingen voor den ver koop van goedkoop schoenwerk te ver wachten. Het ligt n.l. in de bedoeling den maximumprijs te doen vervallen, ter wijl alsdan ook laag schoenwerk op toeslag bons voor mannen mag worden verkocht. DE MILITAIRE VERLOVEN. Naar het „Hbld." verneemt, worden tic militaire uitzonderingsverloven weder toege- staan BROODKAART 48ste TIJDVAK. De directeur van het Centraal 'Brood kantoor maakt bekend, dat de broodkaart van het 48ste tijdvak geldig is van 4 tot en met 10 Mei. („St.-Ct.") AARDAPPELPOEDER VOOR DE BROODBERElDING. Op de vragen van tien heer De Kanter heeft minister Posthuima o. m. geantwoord Het verwetken van aardaippelpoeder in plaats van aardappelmeel in het brood, wordt door ondergeteekende in het belang van de volksvoeding geacht. Het ligt in de bedoeling zoo mogelijk een belangrijk gedeelte van den aardappeloogst 1918 te doen drogen, ten einde het eind product in het brood te doen verwerken. Edele vrouw! mompelde hij stil. Dan, luider: Dit gevaar is thans veel verminderd door uw verstandige manier van doen, ver volgde hij. De persoon, die het kind wilde en kon kwaad berokkenen, is 'f spoor van het meisje bijster geworden. Ik geloof zelfs dat zij het dood waant, verstikt in den brand. Gij moet nu maar dubbel voorzich tig zijn, opdat zij' in dien waan blijve. Dit zal gemakkelijk zijn. Daarom gaat voort niette laten vermoeden, dat Henriette werd grootgebracht door "ClémenCe Foulon, noch dat gij eertijds de due Fontaine-au-Roi bewoonde. Wij verklaarden u reeds; mijnheer, dat wij dit doen zouden. Ik reken er op en ben gerust. In den brief, waar gij", madame, daareven van sprak, had ik u insgelijks aangekondigd, dat ik zou terugkeeren en u wel doen. Het kind is een wees; gij hebt het aange nomen met een onbaatzuchtigheid, een edel moedigheid, een verkleefdheid die mijn hart getroffen hebben. Mijnheer, stotterde Laure, Henriette heeft m!j arm gestorven dochtertje opge past en getroost..,. Hij onderbrak haar. Ja, ook zij is goed, ik weet het. Maar dit neemt niet weg, dat gij bewon derenswaardig zijt, allebei, en braaf en edelmoedig als niet een. Ik Wil dan ook dat dit goede werk u geluk zal aanbrengen. In plaats dat het kind ui tot last strekke, moet het ji gelukkig maken. De oogen van Roselin schitterden gelijk die van een koortslijder. taure, zeer bleek, met oogen vol Vanen, DE „FRANS -NAEREBOUT" OP EEN MIJN GELOOPEN. Hr. Ms. mijnenvisscher „Naerebout" is eergistermiddag voor het Stortemelk bij Ter schilling op een mijn geloopen en gezonken. Van de bemanning van de „Frans Naere bout" zijn vijf man op slag gedood, terwijl vijf man worden vermist. Acht opvarenden, benevens een medevarend zee-officier, wer den gered. De marine-vaartuigen „Noordsvaarder" en „Lutine" verleenden hulp en brachten de overledenen naar Terschelling. Bij het vergaan van Hr. Ms. mijnenvis scher „Naerebout" zijn gered: Luit. t. zee v. Waasdijk; opperschipper Gayaard; ma chinedrijver H. Habiius; korp. torp. Van Dorst; korp. machinedrijver De Wijn; mil. matroos Rechtsteiner; stoker landstorm Al dus; matroos le klasse Bakker; zeemilicien machinedrijver Vervark. Gedood zijn: matroos le klasse M. Hoek; idem J. Schenk; milic. hofmeester G. j. Haavekost; mil. stoker M. Erkelens, stoker landstorm J. G. Verharen. Vermist worden: korporaal kok J. W- F. Ridderikhof; matroos le kl. R. Broer; matroos 2e kL P. J. Kortlebees; matroos landstorm A. Arend; stoker le ld. P. W. Grootveld. Het Haags,che Correspondentiebureau meldt nog, dat de ramp geschiedde bij den buitendrempel van het Stortemelk, ongeveer ter plaatse d us waar eenigen tijd geleden de torpedoboot G 11 op een mijn liep en zonk. SCHEEPVAART NE&.-INDIË OP AMERIKA. De voorzitter der Kamer van Koophan del en Fabrieken te Amsterdam heeft Woensdag aan de Ministers van Koloniën en van Buiteniand'sdie Zaken onderstaand telegram verzonden: „Tot mij als Voorzitter der Kamer van Koophandel hebben zich vele belangheb benden bij de Indische Cultures gewend met verzoek mijne medewerking te willen verleenen tot de onmiddellijke heropening van de scheepvaart van Nederlandsch-lndië op de Vereenigde Staten over te gaan." Daarop is van den Minister van Koloniën het volgende antwoord ontvangen: „Aan Gouverneur-Generaal is heden (1 Mei) geseind, dat vaart op Amerika her steld kan worden." MELKPRODUCTEN. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening' meldt: Ten einde te ontkomen aan die maximum prijzen 'en meer geld te maken voor hun product, hebben verschillende kaasptodu- centen in den laatsten tijd onder allerlei fraaie namen kaassoorten in den handel ge bracht, die vroeger hier te lande onbekend waren. Ofschoon deze soorten niet meer vét bevatten dan de volvette kaas, was de prijs dezer bijzondere producten veel hooger ge steld. Om dezelfde reden legden sommige pro ducenten zich ook toe op het maken van technische artikelen (caseïne e.d.). Ook hier tegen bleken maatregelen noodig. Daarom is thans een regeling getroffen, waardoor technische artikelen alleen zuilen kunnen worden vervaardigd voor zooverre daaraan hier te lande behoefte bestaat, terwijl bij verwerking van. melk tot voedings artikelen er voor gewaakt zal worden, dat een zoo groot mogelijk nut voor de volksvoeding wordt bereikt. Zoo zullen ontheffingen aan het verbod om caseïne te maken niet worden gegeven aan inrichtingen, die andere producten xun- kwam tegen die woorden or. Ik had liever gewenscht, dat het kind ons alles verschuldigd was, sprak zij. De vreemdeling glimlachte. Om dat te willen, madame, moet gij uw rol van moeder wel ernstig opgeno men hebben. Maar ik versta het anders. Hij had een groote brieventasch uit zijn zak gehaald. Hij opende ze en spreidde op tafel eeltige pakjes banknoten uit, aan eikander gehecht met eene speld. Hier is vijftig duizend francs, zeide hij. Daar kunt gij uw machine mee bou wen en uw werkplaats inrichten. Gij zijt schrander, werkzaam en spaarzaam, dit kapitaaltje zal, in uwe handen, vruchtbaar wezen. Roselin verschrok en riep uit: Hoe, mijnheer, weet gij1 dan!.... Ja; alles wat u betreft!Moest ik dan geene inlichtingen inwinnen, zeer om standige inlichtingen zelfs, omtrent hen. die de vader en de moeder gingen worden van 'm.... Hij aarzelde en voleindde de lettergreep niet welke hij begonnen wais, H'j hernam dan, eenvoudig: .Van JHenriette. Ja, ik weet. dat gij een machine uitgevonden hebt dat u tot grooten welstand brengen kan, als ge maar hulp hebt om het te kunnen toepas sen. Ik bied u die stoffelijke hulp aan, welke gij misschien in langen tijd niet ge vonden zoudt hebben. Maar, van een ande ren kant, ik moet u verschillende dingen vragen. O! spreek op, mijnheer! Vooreerst; ik wil dat het kind rijn nen vervaardigen. Voorts zullen de kaas- fabrieken en de fabrieken van melkproducten volle melk of ten deele afgeroomde melk alleen mogen verwerken tot kaas met een vetgehalte in de droge stof van niet meer dan 20 -f-. Bovendien zal melk en geheel of gedeeltelijk afgeroomde melk alleen mogen worden verwerkt tot boter, volvette Gouda en Edammer kaas 40 -j-, 30+ en 20 komijne kaas (Leidsche kaas), taptemelk- poeder en gecondenseerde taptemelk. .VERBOUW VAN VOEDINGS GEWASSEN. De Minister van Landbouw enz. brengt ter kennis, dat het bepaalde in zijne des betreffende circulaire van 9. April lftl8, dat gemeentebesturen, welke voornemens zijn aardappelen, peulvruchten en groenten te verbouwen op gronden, welke tot dusver nog niet voor de teelt van voedingsgewas sen in gebruik zijn, met inbegrip van gras land, zooveel van de opbrengst van dien verbouw ter beschikking zal worden ge laten, als noodig is om het Regeerings- rantsoen der verbouwde producten aan (e vullen tot een nader vas.t te stellen normaal rantsoen, ook van toepassing is. op per sonen of combinaties, van personen, die tot dat doel land, als bovenbedoeld, in cultuur brengen. Inwoners eener gemeente, die afzonderlijk of gezamenlijk hiertoe over gaan, zullen dus ook in het bezit worden gelaten van een zeker deel der door hen verbouwde producten. Met het oog op de voedselvoorziening is het zegt de Minister van het grootstè belang te achten, dat ook op deze wijze de teelt van voedingsgewassen zooveel 'mogelijk worde uitgebreid. MAXIMUMPRIJZEN VOOR SLACHTVEE. De Minister van Landbouw heeft voor slachtvee geleverd in de maanden April en Mei 1918 vastgesteld de navolgende maximumprijzen in den groothandel en den tusschenhandel Maximumprijs Maximumprijs op markt per op stal per K.G. levend K.O. geschat gewicht. levend gewicht. I. Klasse A. Ossen en Vaarzen fl.06 f 1.03 per K.G. Koeien en Stieren fl.03 fl.00 Klasse B. Ossen en Vaarzen f0.87 f 0.84 per K.G. Koeien en Stieren f0.84 f 0.81 Klasse C. Ossen en "Vaarzen f0.73 f 0.70 per K.G. Koeien en Stieren f0.70 f0.67 Klasse D. Ossen en Vaarzen f0.60 f 0.60 per K-O. Koeien en Stieren fO.60 f0.60 II. bepaald, dat onder slachtvee der klasse A is te verstaan slachtvee, waarvan de verhouding van levend gewicht tot slacht- gewicht is als 100 K.G. tot ongeveer 60 K.G. Voor klasse B is die verhouding als 100 K.G. tot ongeveer 55 K-G- Voor klasse C als van 100 K.G. tot ongeveer 50 K.G. Voor klasse D als van 100 K.G. tol ongeveer 45 K.G. Voorts is bepaald, dat de maximumprij zen op stal per K.G. geschat levend gewicht voor de klassen A, B en C zullen worden betaald onder aftrek van de gebruikelijke korting. deel krijgt rn de winst der zaak. Zij wordt uwe geldschieter. Huwt zij later uwen zoon, dan wordt het 'huis hun gemeen zaam eigendom; heeft dit huwelijk niet plaats, dan verlang ik, dat Henriette de helft bekomt van het vermogen, gewonnen door 't kapitaal dat ik u heden ter hand stel. Jk vraag daarop van beiden uw eere woord. Gij hebt ons eerewoord, mijnheer, zei Laure. Mijn "dochter Henriette krijgt de helft van ons fortuin, zooals zij de helft bezit van ons "hart. Ik dank u. De andere dingen nu; die ik ui wilde opleggen, betreffen hare opvoe ding: .Voed ze op, madame, tot hetgeen ge zelve zijt; maak er een braaf meisje van, zooals gij een brave vrouw zijt. Schenk haar uw hart, uw plichtsbesef, enen hare moëder zal u zegenen in haar graf. En haar vader? Haar vader ook. Ach! hij is zoo ongelukkig geweest!Zoo ongelukkig, dat hij onder 't leed bezweken is!.... Enkel onder zijn leed? vroeg Laure, die den onbekende met zonderlingen aan drang gadesloeg. Deze rilde door merg en been. Ja, onder zijn leed!,... En stil voegde hij er bij: Misschien ook wel oilder zijn wroe ging! Hij stond op. Mijnheer, zei eensklaps Laure, hebt ge mij' niets meer te zeggen, niets meer te vragen? De vreemdeling scheen te aarzelen. Neen, kwam het er eindelijk uit, niets meet ie zeggen. Misschien u wel iets te VAN HET BINNENHOF. Vergadering van Donderdag 2 Mei. De Kamer is eindelijk eens ongevoelig gebleven voor den beminnelijken glimlach van den Minister van Waterstaat. Zij heeft onder aanvoering van den heer B e u in e r, Z.Exc. een gevoelige nederlaag bezorgd. Met '37 tegen 2 stemmen werd namelijk verworpen een post van f120.000 voor de voltooiing der inrichting van de voor malige fabriek „Rozenburg" te 's-öraven- hage tot gebouw voor den post-chéque en giro-dienst, waarvoor reeds vroeger de f40.000 werden toegestaan, waarmede de Minister toen zeide te kunnen volstaan. Het zal Z.Exc nu wel duidelijk zijn, dat de Kamer wenscht dat hij voortaan wat heter uit zijn oogen 'kijkt als men hem gebouwen te koop aanbiedt en dat hij zich niet iets in de handen laat stoppen wat achteraf vrij waardeloos blijkt. Na den Minister van Waterstaat leed ook de heer Ter Laan (Rotterdam) een ne derlaag. Zijn motie inzake onteigening van oeverterreinen langs de Oude Maas bij' de totstandkoming van den Waterweg van Dordrecht naar zee werd verworpen met 47 tegen 15 stemmen. En toen pakte men het handelsregister maar weer eens aan. Vooreerst werd daarbij met 47 tegen 15 stemmen goedkeuring ge hecht aan de bepaling, dat van Comman ditaire vennooten ook de nationaliteit moet worden vermeld. Verder werd een amen- dement-R u t g e r s om in het register niet op te nemen land- en tuinbouwers, alsmede visschers. welke geen anderen handel drijven dan uit den aard van hun bedrijf voortvloeit, zonder hoofdelijke stemming aangenomen, nadat een sub-amendement-G e r r i t s o n om daar ook nog de ambachtslieden bij te voegen, was aangenomen met 54 tegen 3 stemmen. Tweede lezing van en eindstemming over het ontwerp zullen op nader te bepalen dag plaats hebben. En foen kon nog eenige tijd vrorden be steed aan het verkiezingsvoorstel-D uy s cs. Inzake Ouderdomsvoorziening, aan het voor ste!, dat moet dienen verkiezings-materiaal te smeden uit „toch lekker" een beslissing van de Eerste Kamer over het Slaats- pensionnccringsontwerp, dat de Senaat ver vallen verklaarde in verhand met de tot standkoming van de Grondwetsherziening. Een schande voor de Linkerzijde was hef al dadelijk, dat de eerste spreker, de heer Snoeck Henkemans; moest consta- teeren, dat van de Linkerzijde en van de onderteekenaars van het voorstel slechts zeer enkelen tegenwoordig waren. Een feit. dat door den heer van Vuuren terecht werd gequalificeerd als een onbeleefde niiti- minachting voor hetgeen van Rechts tegen het voorstel zou worden aangevoerd. De afgevaardigde van Apeldoorn deed een dringend beroep' op- de wijsheid der Kamer om het ontwerp niet aan te nemen; op de eerste plaats om den inhoud welke wel uiterlijk geheel gelijk is aan dien van het 'vervallen verklaarde voorstel, doch in wezen daarvan verschilt daar het laat ste deel uitmaakte van een stelsel van soci ale wetgeving, het thans aanhangige voor stel geheel los staat van ieder stelsel, op de tweede plaats om het tijdstip van indie ning, zoo vlak vóór de verkiezingen, waar bij' de kiezers principieel zullen kiezen tus schen de stelsels Talma en"Duys. De heer van Vuuren vulde het be toog van den heer Snoeck Henke mans op prachtige wijze aan door de Linkerzijde op scherpe wijze voor te houden hoe onbegrijpelijk het i9 dat zij den moed vragen. Spreek. Spreek in vertrouwen. Een moeder staat hier om u aan te hooren. Er lag balsemende zoetheid in de stem der jonge vrouw; hartroerende goedheid blonk in hare oogen. Ik wilde Henriette wel eens zien; stotterde de onbekende. Kom! zei mad. Vallauris, de lamp van de tafel nemende. Zij gaf snel Roselin een feeken. Hij bleef in de kamer. Trouwens deze was enkel in ge'dachte bij1 de vijftig duizend francs, bij de machine, die hij zou bowen en het huis, dat hij zou inrichten. Wat kon hem het overige schelen? Hij hoorde het niet, hij begreep het zelfs niet De banknoten lagen daar, op tafel, on der 't bereik zijner handzichtbaar voor hem, zelfs in de duisternis, waar zijn vrouw hem in had gelaten. En terwijl Roselin daar gezeten was naast het kapitaal dat de kern moest wor den van zijn toekomstig fortuin, drong Laure met den onbekende in de kleine kamer waar Henriette sliep. Zij lag daar in haar zindelijk en blank bedje, met haar gezichtje naar de deur gekeerd. i i 'I I I Op haar roze poezelig armpje rusfte haar hoofd, als omkranst door een aure ool van goudblond haar. Haar lange wimpers trokken een dikke bruine lijn op haar teere, doorschijnende wangen; een frissche ademtocht ontsnapte zachtjes aan 'hare halfgeopende, vochtige lippen, (Sfardt yervoJgtLI j

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1