TWEEDE BLAD. Zaterdag 4 Mei 1918. No. 53, WONINGHUREN Wat hoog noodig tijd wordt Alkmaar en Omgeving in den ouden tijd plaatselijk nieuws. ONS BLAD. De geweldige worsteling der volkeren houdt aan en de maatschappelijke toestanden in ons vaderland worden met den dag hache lijker. Nog altijd leefden wij pp hoop van een spoedig einde, en zeer lang ging het leven althans voor het uiterlijk, nog ge woon zijn gang. De allerlaatste .tijden heb ben ons met geweldigen stoot plotseling vooruitgedreven naar ontbering en tekort koming van het meest noodzakelijke. Hier onder gaan het zwaarst gebukt de kleine middenstanders en fatsoenlijke arbeidersge zinnen, die nergens eenigen steun vinden en alleen op zichzelve zijn aangewezen. Als dienstdoende geestelijken in een zeer volkrijk gedeelte van Amsterdam zien wij dagelijks de wrekende gevolgen bij het op komend geslacht: de kinderen.... Bijtijds en krachtig ingrijpen is een gebiedende eisch. Daarom hebben ondergeteekende zich, onder hooge Bisschoppelijke- goedkeuring, geformeerd tot een* üomité, met het doel: kinderen van arbeiders en middenstanders uit de parochie van St. Anna en, bij aan vrage, ook uit de overige parochies van Amsterdam, voor eenigen tijd naar buiten te zenden, om geheele uitputting door on dervoeding te voorkomen. ,Wij hebben ons daartoe in verbinding gestéld met het R. K. Huisvesting-comité, afdeeling D. K. (Dir. Kapelaan jennen, secr. mevr. Schwanebeck-Santen, penn. mevr. Elscnburg-Frankenmolen) alhier. Wij moch ten het groote genoegen smaken, de belofte van daadwerkelijken steun, bij het plaatsen van onze kinderen, van dit comité te ontvan gen, en dit wel geheel belangloos en in zoo groote mate mogelijk. Goddank, dit zal onzen arbeid verdeelen en dientengevolge dók veei verlichten. De geldelijke zorgen zullen echter geheel voor ons comité ko men, en daarom durven wiji een beroep doen op de weldadigheid van onze stad- en landgienootten, om voor dit noodzakelijk maatschappelijk wérk gelden te ontvangen. Wie voor dat doel ons geld zendt, zal het omgezet zien in gezonde volkskracht van onze eigen Hollaudsche natie. Wie helpt ons dus, dit heerlijk maatschap pelijk werk voor de minder-gegoeden onzer samenleving tot stand te brengen? Gelet op het met elkander-meeleven der geheele natie, verwachten wiji met beslistheid vele bijdragen, om zooveel mogelijk kinderen bui ten geplaatst te kunnen krijgen. Wij durven hierbij ook rekenen op de welwillende mede werking van onze Katholieke Pers. - Om Godswil zendt spoedig; opdat wij1 zoo spoedig mogelijk met dit kostelijke, kost bare liefdewerk kunnen aanvangen. J. G. VAN KELCKHOVEN, Pastoor-voorzitter. H. BROUWERS, Kapelaan-secretaris, j. SCHOENMAKER, Kapelaan-penningm. Adres: .Wittenburgergracht 5, Amsterdam. AL&MAAE, ALKMAARSCHE BANK. In de Donderdag j.l. gehouden Buiten gewone Algeineene Vergadering van Aan deelhouders der Atkmaarsche Bank werd tot commissaris dier instelling gekozen de heer ,G. Ripping, burgemeester, alhier. GESLAAGD. Te Den Haag slaagde voor het Machi nisten-examen de heer J. W. A. .Veer, van Alkmaar. DUUR DER BROODKAART. De Directeur van het Centraal Brood kantoor maakt bekend, dat de broodkaart van het 48ste tijdvak geldig is> van 4 tot en met 10 Mei 1918. GEVONDEN VOORWERPEN, welke iedere werkdag tuissichen 91 uur kunnen worden afgehaald. Een moersleutel, een staart van een bont, een mes, een tuinhark, twee paar klompen, door LEO SPEET. 50. Laten wij thans nu de Alkmaarders verlost zijn van de plunderende Gelder- schen, en nu, in een tijdperk van rust, Alkmaar zich vóórbereidt tot een vergroo- hng van zichzelf even de chronologi sche volgorde der gebeurtenissen laten varen en ons terugdenken jn het Alkmaar van \r imet Z''n toenmalig'e bewoners, vele wetenswaardigheden immers laten zich met in de rusteloos vooruit-willende historie-beschrijving; vermelden: z'iji eischen de rustige tafereel-schildering van een be paalde tijdsperiode. Om een dergelijke rustig stemmende schil dering aan te vangen, meenen wij zeer gevoegelijk (volgens Roomkamp's opo-avel een lijstje te kunnen aanleggen van alle Alkmaarsche straten jn dezen tijd 1520) met het aantal der respectievelijke bewo ners. Men zal verbaasd staan over het gering aantal inwoners van Alkmaar in dien tijd! volgens déze becijfering tenminste. Aan het V arne broek woonden 6 personen; in (het vlek) de Nieuwpoort: 14; w het Ziekenhuis; 7; op 't Ritsevoort: 34, eenige opzetkammen, een zak met vuile zak doeken enz., een vulpenhouder, een horloge ketting.. een oorknopje, een stoel, een meta len kruis, een legitimatiekaart, twee zilver- bons. een wit beenen rozenkrans, eenig geld, een vulpen, een lorgnet, in étui en een colliertje. UITREIKING VAN BROOD- KAARTEN. Tot in ontvangstname der broodkaarten vóór de periode 12 Mei tot en met 8 Juni, worden houders van legitimatienum- mers verzocht, zich Dinsdag 7 Mei van half 5 tot 7 uur en .Woensdag 8 Mei van 2 tot 5 uur, te vervoegen aan een der onderstaande scholen en wel: houders van legitimatienummers: 1500 Dinsdag aan de Keetkolk, hoofd der school de heer G. Hellinga. 5011000 Woensdag aan dez. school. 10011500 Dinsdag aan de Brillensteeg, hoofd der school de heer E. j. Aukes. 15012000 Woensdag aan dez. school. 20012500 Dinsdag aan de Nieuwesloot, hoofd der school 'de heer J. Zwarteveen, 25013000 Woensdag aan dez. school 30013500 Dinsdag aan de Nieuwesloot. hoofd der school de heer A. Wijn. 35014000 Woensdag aan dez. school. 40014500 Dinsdag aart de Snaarmans- laan, hoofd der school de heer J. Ei's. 45015000 .Woensdag aan dez. schooL 50015500 Dinsdag aan den Koningsweg, hoofd der school de heer P. Schipper. 55016000 en daarboven Woensdag aan dezelfde school. Dringend wordt verzocht om alle mede werking te verleenen, door de kaarten pp de aangegeven plaats en tijd te halen of te doen afhalen. Met het oog op de vele werkzaamheden aan het Distributiebedrijf verbonden, kun nen deze broodkaarten niet aan het kantoor worden afgegeven. Belanghebbenden worden er vooral op gewezen, bij1 de in ontvangstname der brood kaarten, deze goed na te zien, aangezien abuizen voor rekening der ontvangers zijn, en later niet meer kunnen worden her steld, LOOD. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen: le. de verkoop en de aflevering van nieuw lood, oud lood en Jooden artikelen is verboden 2e. het vervoer uit eenig deel eener gemeente naar alle overige deelen des Rijks, hetzij in of buiten die gemeente gelegen is verboden van nieuw lood, oud lood en looden artikelen 3e. de verbodsbepalingen su)b 1 en 2 gesteld zijn niet van toepassing op den verkoop, de aflevering en het .vervoer van nieuwe looden artikelen voor zoover de ver koop, aflevering en vervoer daarvan ge schiedt door fabrikanten van en door han delaren in deze artikelen aan handelaren in en aan verbruikers: van deze artikelen; 4e. de verbodsbepalingen snib 1 en 3 gesteld zijn van toepassing op hoeveelheden van niet meer dan 50 K.G.; 4e. de verbodsbepalingen sub 1 en 2 gesteld kan ontheffing worden verleend on der daarbij zoo noodig' te stellen voorwaar den, door het Rijks-Kantoor voor Zink, Lood en Tin (R. K. Z. L. T.). TIN. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen: le. de verkoop en de aflevering van tin zijn verboden; 2e. het vervoer van tin uit eenig deel eener gemeente naar. alle overige deelen des Rijks, hetzij in of buiten die gemeente gelegen, is verboden; 3e. onder tin wordt in deze beschik king verstaan zoowel maagdelijk bloktin, overgesmolen tin, als langs electrolytischen weg bereid tin; 4e. de verbodsbepalingen su(ï [1 en 2 gesteld zijn niet van toepassing op hoe veelheden van niet meer dan 5 K-G.; 5e. van de verbodsbepalingen suib 1 en 2 gesteld kan ontheffing worden verleend, (en onder alle lange Jan de Smit); van de gevange Poort, westwaerts opgaende voorbij de Geestpoort naar de Minnebroe ders (op de Paardenmarkt L. S-)> we derom gaende tot de Noordzijde van de Groote Kerk: 45; buiten de Geest poort: 33; in de Kanisstraat: 41; over de Geest: 30; op de Heul en in de Ba- gijnenstraat: 25; in de Choorstraat: 31; in de Langestraat: 129; in de Hoogstraat: 11; in de Doelenstraat: 16; in de Schou tenstraat: 18; aan de Kaksloot (Breed- straat): 6; in de Krebbesteeg: 15; in de Coman Mig'gielsteeg: 3; in het Paygtop: 22; in de Achterstraat: 37; in de Hout- til: 58; in de Molenstraat: 28; aan de (natuurlijk ongedempte) Nieuwe Sloot: 7.7; in de Magdalenenstraat (later Schapensteeg, later wéér Magdalenenstraat): 21; in de H. Geeststeeg (toentertijde een steeg, loo- pende van de Magdalenenstraat langs het Waaggebouw naar het Fnidsen): 6; aiau het Verdronkenoord (zuidzijde): 48 (en noordzijde): 42; aan de Mient: 32; in de Huig'brouwerstraat(steeg),14; aan de Laat (noordzijde) 85 (en zuidzijde): 115; op het Nieuwland: 63; aan den Koningsweg2ó; in het Pieterstraatje: 16; aan cte Quakel- brug (westzijde): 33 (en oostzijde): 34; aan den Dijk (noordzijde): 12 (en zuid zijde): 6; buiten de FriesChe poort: 17; aan den .Voordam: 13; aan den Zijdam 9; aan den Achterdam: 22; in de Kool tuin: 14; aan Luttik-Oudorp: 43; aan de App.elenmarkt: 25; in 't Fnidsen: 65'in onder zoo noodig daarbij te stellen voor waarden, door het Rijks-Kantoor voor Zink. Lood en Tin (R. K. Z. L. T.), gevestigd Zuid-Oost Buitensingel 226a, 's-Graven- hage. LOONBAKKEN. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft, onder intrekking van het bepaalde bij zijn beschikking van 15 Jan. 1917, No. 52 (C. B. K.) goedgevonden le bepalen, dat aan artikel 27 der Distributie regeling van Brood, Bloem en Rogge wordt toegevoegd een derde lid, luidende: 3. Het is den bakker verboden anders te bakken dan van grondstoffen, welke hem ingevolge deze Distributieregeling zijn verstrekt. Dit verbod is niet van toepas sing op bakkers wonende in eene Ge meente, waarvoor door den Regeerings- Commissaris voor de Rijksgraanverzameling overeenkomstig; het bepaalde bij artikel 2 (3) alle bons der broodkaarten geldig zijta ver klaard voor koop en verkoop van tarwe bloem, tarwemeel en roggemeel. De Huuroommissie te Alkmaar brengt ter kennis van de huurders van wo ningen, ONVERSCHILLIG VAN WEL KEN HUURPRIJS, in deze gemeente, dat niemand hunner een hoogeren huurprijs voor zijne woning behoeft te betalen, na 1 Januari 1916 voor woningen van een weekhüur van f6.— en daar beneden en na 1 Januari 1918 voor woningen met een hoogeren huurprijs, l e n z ij die lioo- g e re h uurpr ij|s door d e (Commissie is goedgekeurd of vastgesteld EN HEM OF HAAR EEN AF SCHRIFT DER UITSPRAAK ,VAN DE HUURCOMMISS1E TER ZAKE IS TOEGEZONDEN. Alkmaar, 1 Mei 1918. De Huurcommissie voornoemd, O. J. .VERKERK, Voorzitter. F. H, VAN DIJK, Secretaris. SCHAGEN. St. L o de wij ks ver e eniging. De St Lodewijksvereeniging alhier, die voor eene plechtige begrafenis harer leden zorgt, hield onder leiding van den heer P. Xoe- meeater in het Patronaatsgebouw, hare ge wone jaarlijksche vergadering. Uit de mede- deelingen bleek, dat de vereeniging ruim 300 leden telt, terwijl de rekening en ver antwoording een klein voordeelig saldo aan wees. Tot lid van het Bestuur wérd her; kozen de heer A Schut. Niet verkocht. De slagerij aan „de Loet" te Schagen, eigendom van den heer J. Roggeveen Lz. aldaar Woensdag door Notaris C L. v. d. Bergh bij afslag ten verkoop gepresenteerd, is met verkocht. Schager markt. Donderdag werd op de Schager markt bekend gemaakt, dat de prijs van regeeringsvee met 10 cent per K.G. was verhoogd. Eene uitzondering was gemaakt voor klasse D afdeeling 2. De indeeling in klassen is gegrond op de verhouding van levend tot geslacht gewicht. Zij bedraagt voor klasse A pirca 60 pCt., voor B 55 pCt., voor C 50 pCt. en voor D 45 pCt. Voor A 1 wordt de hoogste prijs betaald en wel 93 cent. Dit wordt nu 103 ct.voor D 2 wordt 40 cent be taald, wat zoo blijft. Deze bekendmaking had op de markt een gunstigen invloed. Anders was alles wat gras eet minder in prijs. De schrale Noordoosten en Oosten wind doet het gras slinken, en is dus de rèchitstreeksche oor zaak van een stuggen handel met lager prijzen, Te Schagen werden Donderdag 78 koeien voor de regeering geleverd, vanwege de verplichte Rijksvordering. Ze waren afkom stig uit alle gemeenten om Schagen, met een enkel, waarin Opmeer en Spanbroek Jiggen. Het vee was algemeen van goede kwali teit. Er was zelfs eerste kwaliteit bij', met vleesch ter plaatse, zooals men bij deze kwaliteit gewoon is. OUDE NIEDORP. S c h o o 1 v e r e e n i g i n g. Bjj' de alhier gehouden vergadering van de Schoolver- eeniging werd de rekening over het afge- loopen jaar goedgekeurd met een nadeelig saldo van f 3.IO1/2, ontvangen was de som van f 157.50 en uitgegeven f 160.ö0i/a. de Hekelstraat (St. Janstraat): 22 en op Huyswaard: 8. Ziehier een lijstje van alle Alkmaarsche straten en alle Alkmaarsche burgers om streeks het jaar 1520, Een optellmkje van de hierboven vermelde getallen leert ons, dat Alkmaar in dien tijd 1 4 7 7 inwoners zou hebben geteld, en aldus verklaart Boomkamp deze cijfers nader „Dat is zoo wel Mannen als Vrouwen, en som tijds twee kinderen voor een Main." 1) Als we bedenken, dat Alkmaar heden ten dage ongeveer 23.0 00 inwoners heeft (dus meer dan 15 maal zooveel als tóen!), dat het Alkmaar van tóen ongeveer evenveel inwoners telde als heden het dorpje De Rijp of Spanbroek, -dan zullen wij ons gewaarschuwd weten tegen de te groote en te grootsche voorstelling van het toen malige Alkmaar, waartoe het aanhooren van zooveel straat- en steeg- en gracht- namen allicht aanleiding; zou kunnen geven. Men s'telle zich het Alkmaar van jja 1520 uiterst bescheiden en nog zéér dorpsch vóór: dan hebben wij kans ons de meest juiste, voorstelling van „deze heerlijke ende beroemde Stad" 2) te vormen. Van den anderen kant schijnen wij echter ook niet met al te groote zekerheid op de door Boomkamp gegeven cijfers het Alk maar van 1520 in onzen geest te kunnen „bouwen", t In zijn „Geschiedenis der Latijnsche School je Alkmaar" 3) spreekt Dr. H. Dc heer Jb. Roofjes werd benoemd tot bestuurslid, in de plaats van den heer Jb. Fluister. Tot eerelid werd benoemd de heer A. Wonder Pz., die vertrokken is naar Alkmaar. CASTRlCUM. Nekkramp. Alhier is een geval van nekkramp voorgekomen. NIBB1XWOUD. Eervol ontslag. Bij K- B. is aan den heer J. Zeilemaker, op verzoek, met 1 Mei j.l. eervol ontslag verleend ais bur gemeester van Nibbixwoud. BERGEN. Geslaagd. Voor het Machinisten-exa men slaagde te Den Haag de heer G. Schinkel, van Bergen. HEEMSKERK. Geslaagd. Voor het akte-examen L. O. slaagde te Haarlem de heer M- Kolkman, van Heemskerk. DIRKSHORN. Herkozen. Tot lid van het Bestuur van den polder Speketer, ganeente Haren- carspel, is herkozen de heer P. Hoogland, te Schagerwaard. .WORM ER VEER. Levensmiddelen. In de week van 6 tot en met 12 Mei zijn op onder staande roode bonnen de daarachter ge noemde regeeringsgoederen te verkrijgen; Bon 32 zandaardappelen 1 K.G.; bon 33 zandaardappelen 1 K.G.; bon 34 peulvruch ten 1 H.G.bon 35 gort 1/2 H.G.bon 36 peulvruchten 1 H.G.; bon 37 rijst 1 H.G.; bon 38 vet .1 H.G.; bon 39 klei-aardappelen 1 K.G.bon 40 dagkaart Centrale Keuken. Het menu van de Gemeentelijke Centrale Keuken voor de volgende week luidt: Dins dag erwtensoep', inleveren bon 34; Woens dag stamppot snijboonen, inl. bon 32; Vrij dag selderijsoep, inl. bon 40; Zaterdag stamppot zuurkool; inl. bon 33. Op de bonnen 32 en 33 mogen alleen Donderdag tot en met Zaterdag aardappe len afgeleverd wofden. Rantsoen voor kinderen, zieken en zwak ken op groene bonnen: Bon 20 havermout I1/2 H.G.bon 120 rijst 21/2 H.G.; bon 220 vet 1 H.G.; bon 320 peulvruchten 5 H.G. Op de oranje bonnen 78 Jtot en -met 84 zijn van 5 tot en met 11 Mei verkrijgbaar 1 Liter melk ad 11 cent. Voetbalnieuws. De Wormerveer- sche Footballclub of bij1 afkorting W.F.C. is eerste klasser geworden. Reeds had de club een voetbalwedstrijd van den kampioen 2e klasse B Hilversum gewon nen en Zondag j.l. won zij van den kam pioen 2e klasse C Fortuna te Vlaardingen den wedstrijd met 21. Bij het bekend worden van dezen uitslag geraakte het sport- lievend publiek onzer gemeente in beroering. Toen het winnende elftal, vergezeid van een duizendtal supporters, Zondagavond per trein arriveerde, bracht de harmonie „Ons Genoegen" haar een serenade, waarna de stoet in optocht trok naar „Het Snort- park". Daar werd de club namens de supporters-vereeniging „Blauw-Wit" gehul digd. Keuring militie. Voor de ingeschre venen voor de militie, lichting 1919, zal de zitting van den keuringsraad gehouden worden in het gymnastieklokaal aan de Goudastraat op Vrijdag 17 en Zaterdag 18 Mei a.s., telkens des morgens te 9 uur. Emmabloem. De opbrengst van den verkoop der Emmabloem bedroeg in onze gemeente f 164.85 of ongeveer f 15 minder dan het vorige jaar. Dit bedrag komt geheel ten goede aan de plaatselijke vereeniging „Volksgezondheid" ten behoeve harer on derafdeling tot bestrijding der tubercu lose. Hamsteren. Tegen een winkelier te Krommenie is door de gemeente-politie alhier proces-verbaal opgemaakt 'wegens overtreding van de Distributiewet, omdat hij aan een inwoner dezer gemeente rijst had verkocht tegen 95 cent per pond, terwijl de maximumprijs 14 cent per pond be draagt. Diefstal. Aangehouden zijn zekere K. en R., die uit een spoorwegwagon alhier staande, een hoeveelheid van 50 K.G. an- thraciet hadden ontvreemd. WERVERSHOOF- Een voorstelling van den heer L. S. Mullens, prestidigitateur, voor de kinderen der Katholieke en Openbare School al hier mocht zich in een zeer talrijk kinder- bezoek verheugen. Deze goochelaar vertoonde zeer interes- E. van Gelder van een „Informatie van 1514", waarin cijfers genoemd worden be treffende haardsteden, en waaruit de schrij ver op zijne wijze het aantal inwoners van Alkmaar berekent. Volgens die „Informatie" dan waren er toenmaals 889 haardsteden, waarvan 24 on bewoond en 62 toebehoorende aan armen, „die om broot gaen"; bovendien ,16 door priesters bewoond, zoodat er 787 haard steden overblijven van burgers; het getal der communicanten was 2800 dat der geheele bevolking zou dus volgens Dr. van Gelder zoo ongeveer 3800 a 4400 geweest zijn. Gelijk men ziet, wijkt deze berekening in haar uitkomst zeer sterk af van Boom- kamp's cijfer-resultaat. Aan een van beide berekeningen moet dus wel iets mankeerem, dewijl wij1 het zeer ongelooflijk achten, dat Alkmaar jn ,1514: 3800 a 4440 inwoners en in 1520:.... 1477 inwoners zou hebben geteld. In den strijd tegen de Geldersehen kun nen toch geen -2000 Alkmaarders gedood zijn? .We staan hier weer gelijk het in de oud-Alkmaarsche historie zoo vaak ge beurt voor een raadsel, dat onopgelost zal moeten blijven; wij willen ons althans aan geen poging tot oplossing wagen. Misschien doet men nog het verstandigst, wanneer men geen van beide cijfers au serieux neemt, en zeer in 't algemeen be- (lenHi dat Alkmaat; toentertijde enkele dui- sante toeren en kunstjes en wist zich hoogst aardig met de kinderen te onderhouden, toodat zijn optreden voor hem een succes en voor onze kleinen een groot genoegen geweest is. ASSENDELFT. Distributie. Van 5 Mei18 Mei wordt verstrekt op; Bon 17: 2 K.G. klei- aardappelen; bon 18: 2 K.G. zand- en veen-aardappelen; bon 20: 2 ons bruine boonen; bon 2: peulvruchtenkaart 4 ons erwten; bon 15: 2 ons bak- en braadvet; bon 6: V2 pond rijst; bon 14: 1 nak kaarsen; bon 8:: 1 pak kindermeel; bon 2: 2 ons 20 -j- kaasop rijstbon 31 ons varkensvleeschop rijstbon 4: 4 stuks bokking; op rijstbon 5: 1 pond zeevisch; op rijstbon 2: 1 ons rund- of kalfsvleesch. H. Vormsel. Woensdagmiddag om 1 uur heeft Z. D. H. de Bisschop van Haar lem jn ónze parochiekerk aan 220 kinderen onzer parochiekerk het H. Vormsel toege diend. Bij die gelegenheid wapperde ter eere van den doorluentigen Kerkvorst de vaderlandsche driekleur van, bijna alle hul zen in het Roomsche Noord-Einde onzer gemeente. NOORD-SCHARWOUDE. Vergadering van den Raaid der Gemeente, gehouden op Dinsdag 30 April, 's morgens 10 ure. De vergadering was eensi geheel voltallig. De .Voorz., de Ed.Achtb. Heer C. Brink man, heette bij de opening allen hartelijk welkom, inzonderheid den heer Vlug, welke wegens ongesteldheid eenige malen de ver gadering niet had bezocht, en tevens hoopte spr., dat de heer ,Vlug; nu weer getrouw de vergaderingen mocht en kan bezoeken. Hierna voorlezing der notulen, welke zon der aanmerking werden goedgekeurd. "De heer Barten vroeg, naar aanleiding der notulen, hoe of het stond met de kin deren uit Zuid-Scharwoude, of die hier nog in de school komen. De .Voorz. zegt, dat dit niet gebeurt; zooals de vorige maal het besluit ia geval len, blijft gehandhaafd. Ingekomen stukken: Schrijven van Ged, Staten, goedkeuring wijziging H. O.; id. over de Gemeente- begrooting, dienstjaar 1918, waarin, om een paar memorie's van toelichting werden ge vraagd. Schrijven van Ged. Staten, waarin werd gevraagd om een besluit te nemen inzake het aandeel nemen van St. Pancras in de Gemeenschappelijke Gasfabriek voor een bedrag van f 76.500. De Voorz. deelde mede, dat door .Oud karspel een besluit hieromtrent 'was, ge nomen en door de andere Gemeenteraden was onderteekend, doch dit schijnt niet voldoende te zijn. Er (zal dan ook een besluit worden opgestuurd. Staat van telegrammen. Was ingekomen een staat van telegrammen van het Hulp- Post- en Telegraafkantoor. Ingekomen wa ren 172 telegrammen, waarvan 1 dienst. Ingekomen een request van dc Noorder- Markbond, waarin werd verzocht om de ondiepe plaatsen en kanten van de Wuiver- slöot in orde te laten brengen, daar een motor, mef een laadvermogen bij zich van 20 ton, zeer moeilijk kan laden en varen. De heer J. Ootjers lichtte de zaak even toe en zeide, dat de kwaadste punten waren vanaf de Kraan tot aan de Brikettenfa briek en dat de Maatschij. nog al eens sintels had te water gegooid, doch, hier op gewezen, wordt dit niet meer gedaan. Ook vanwege de Brikettenfabriek wordt nog al eens afval te water geworpen, hetwelk nu wel niet direct, doch toch indirect, het vaarwater belemmert. Deze fabriek zal hier op worden gewezen. Nu was bij1 de N.M.B. een schrijven in gekomen, dat de Maatschij. bereid was gevonden, om een schoeiing te slaan, in dien deze niet als aanlegplaats wordt ge bruikt. Met de N.M.B. zal overleg worden ge pleegd, om de vaart te laten uitbaggeren en dit voor de as. markt campagne te doen. Een request eveneens van de N.M.B., om verbetering te brengen in het schutten der sluis, opdat dit vlugger zal gaan, en in de brug, daar deze, door de nieuwe watermachine, bij maling slecht bevaarbaar is. Bij' vergrooting is de N.M.B. bereid 10 in de kosten bij te dragen. Ook deze zaak werd door den heer Ootjers toegelicht. Nieuwe, sluisdeuren zijn alreeds in bestelling en zal door verzwa ring in staat zijn vlugger .het water te loozen, hetwelk het vlugger schutten zeer in dc hand werkt, en zal den heer Ooster- lee tot spoed worden aangemaand. Een schrijven was ingekomen yan den Bond van Ned. Onderwijzers afd. H.H.- zenden inwoners had, dat het dus nog zéér weinig bevolkt, dat het dus nog zéér klein was Varnebroek, Nieuwpoort, „Buiten de Geestpoort" en Nieuwland vormden nog min of meer afzonderlijk gelegen vlekjes, evenals thans Huyswaard nog beduidend ver van de „kom der gemeente Alkmaar" af gelegen is. De overige hierboven genoemde straten, stegen en grachten sloten zich min of meer bebouwd aan elkander aan, alzoo te zamen vormend een over 't algemeen schaars met huizen-groepen bebouwd stadje, dat be perkt bleef binnen den grenslijn, welken men tegenwoordig zou kunnen trekken tus- schen Laat en Oudegracht, achter de Kapel steeg óm tusschen Hekelstraat en St. Ja- cobstraat, tusschen Kooltuin en Mosterd- steeg, tusschen Dijk, Koningsstraat en Koningsweg (aan de eene) en Kanaalkade (aan de andere zijde), verder langs Kanaal kade en Geestersingelgracht tot aan de tegenwoordige Scheteldoekshaven, en ten slotte tusschen Heul en Lindegracht, terwijl de huizen-rijen van Choorstraat en Ritsevoort een uitlooper vormden in de richting van de Nieuwpoort. 1) „Alkmaer en zijne Geschiedenissen" pag. 63. 2) „Kronyk van Alkmaer" pag. 2, 3) Pag. 69.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 5