NO 54 Dinsdag 7 Mei 1918 12e Jaargang R. K. NIEUWS' EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Uitgave van de Naamlooze Veanootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. BREEDSTRAAT 12. Telefoon Na 433. DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAO EN ZATERDAG. N V. ,ONS BLAD", Een edel Hart. ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal franco huis. Met geril. Zondagsblad bij vooruitbetaüqg. Afzonderlijke nummers: van de courant van het Zondagsblad 1 1.15 tl.66 Van 1—5 regels£0.75 Elke regel meer. {£0.15; Reclames per regel f 0.42' KleiBe adv.: 80 woorden bij vooruitbet. 0.43 ADVERTENTIËN: R. K. NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR N.-H., TE ALKMAAR. Het Bestuur bericht hiermede, dat met ingang van 8 Mei dividendbewijs no. 5 der Aandeelen met f5.en dividend bewijs no, 5 der Onderaandeelen met f 1.25 betaalbaar is bij den Penningmeester, ten kantore van de Eirma MULDER QUAX, te Alkmaar. Alkmaar, 7 Mei 1918, HET RECHT DER KLEINE STATEN. Deze oorlog heeft al héél wat kleine staten in benauwenis en in oorlog ge bracht, en juist zij worden in vele gevallen de dupe van den oorlog, In Amerika geldt dit voor de meeste kleine staten, en alleen Argentinië, Chili, Peru en Mexico wisten zich te handhaven, terwijl in Europa alle kleine staten dupe van den jammer werden, met uitzondering alleen, van Spanje, Die exceptie van Spanje is boven dien daarom nog te opmerkelijker, omdat de koning met een Engelsche prinses ge huwd is, een huwelijk, dat er juist op was aangelegd, om Spanje te nauwer aan Engeland te verbinden, en het daardoor van Engeland te afhankelijker te maken. Doch waar ge overigens rondtast: Grie kenland in het Zuiden, België in het Wes ten, Zwitserland in den middenhoek, Scan dinavië in 't Noorden, en wij zelf, zijn alle kleine staten, die op zichzelf niets met dezen oorlog te maken hadden, en die. men er toch op alle manier in heeft gesleept, om hun vrijheid en onafhankelijkheid. Je knakken. Nu hadden meerdere staatslieden reeds van ouds de bewering opgeworpen, dat een kleine staat volstrekt niet in onafhankelijk heid gelijk en op, één lijn staat met de groote staten. Zelfs van souvereiniteit kon bij een kleinen staat volstrekt niet in ge lijke mate sprake zijn als bij een Europee- schen Groot-Staat. Evenals elders werd ook ten onzent dit beweren steeds principieel bestreden, en van allen kant kwam men ook in Zwitserland en Scandinavië voor de volle, onverkorte souvereiniteit der kleine staten op. Naar onze meening: zeer terecht! Doch de „Standaard" vraagt, of die staaslieden eigenlijk geen gelijk hadden; wat toch, zoo redeneert het blad, wat komt er nu, in dezen oorlog, van de kleine staten, van hun onafhankelijkheid, ja zelfs vaji hun souvereiniteit terecht? We geven volmondig toe, dat het met dit laatste hier en daar treurig gesteld is, doch daarom hadden die staatslieden nog geen gelijk! De „Standaard" vergat, dat de oorlog een abnormalen toestand schept, waarin nmmi i mbmbm 1 m eg—M EBUILLEXQN. Omgewerkt naar het Etanseli, f' i.' V I I Laure hield de lamp 'heel hoog", opdat haar stralen niet rechtstreeks vielen op de gegoten oogen der slaapster. Een hevige aandoening beving den vreem delinge Zijn bleeke lippen beefden geweldig, groote zweetdruppels parelden op zijn ontkleurd voorhoofd, zijne beenen knikten onder zijn lijf. Kus haar! zeï Laure stil. Hij boog over het frisch, rozig gezichtje en drukte er lang zijn lippen op. Dan, eensklaps neerknielende, verborg hij zijn hoofd in de lakens en begon hevig te snikken. - i. I 1 I O! vergiffenis! stotterde hij! te mid den zijner tranen, vergiffenisik ben gen ellendeling!.,.. Maar zijn aandoening stilde langzamer hand en hij richtte zich op. Bemin haar zeer!zeide hij', de vrije hand van mad. Vallauris krachtig drukkende; bemin haar zeer, voor hen die zijn heengegegaan En nog het meest voor haarzeive, zei Laure plechtig. En schielijk, haar eigen groot geweld aandoende, voegde zij er bij: Mijnheer, hetgeen ik u zeggen ga, verscheurt mijn harte en 't wil bijna niet over mijne lippen, maar mijn geweten en mijn plicht dwingen mij het te doen, u~Spreekt ik zie eh ik weet wat eerlijke - is de oorlog eenmaal uitgebroken niet meer geregeerd wordt door recht, doch door kracht. Worden in den tegenwoordigen tijd de kleine staten gedupeerd, is hun onafhan kelijkheid, hun souvereiniteit niet meer vei lig, dat alles kan niet hun recht op onafhankelijkheid en souvereiniteit verminde ren zij hebben g e I ij k e rechten als de groote "staten. De nederige man, die zich een eigen huisje te bouwen wist, is daarbinnen even zeer heer en meester als de rijke in zijn paleis, Brute kracht kan rechten schenden, doch zij kan geen rechten doen ver dwijnen. Het recht blijft bestaan, ook al wordt het geschonden; het recht der kleine staten blijft bestaan, ook al komt van meer dere kleine staten in dezen oorlog niets „terecht" BINNENLAND. NEDERLAND EN DE OORLOG. MILITAIRE .VERLOVEN. Met ingang van gisteren is de maat regel nopens het tijdelijk stopzetten der militaire verloven opgeheven; ook zal aan de troepen de gebruikelijke bewegingsvrij heid weder worden toegestaan, EEN NEDERLANDSCH VAARTUIG BESCHOTEN. Volgens een Reuter-telegram meldt „Lloyd News": .Vijf Nederlanders zijn jn een haven aan de O,-kust aan land gezet, na ontkomen te zijn aan een bombarde ment door de Duitschers, dat meer dan twee uren duurde, GEDROOGDE AARDAPPELEN. De Minister van Landbouw heeft yer- boden het vervoer van gedroogde aard appelen en van alle producten door het drogen of op andere wijze verduurzamen van aardappelen verkregen, uit eenig deel eener gemeente naar alle andere deelen des Rijks, hetzij in of buiten die gemeente ge legen. 1 BAKKEN VAN BROOD IN BLIKKEN. Wegens de schaarschte aan olie ia bin nenkort een besluit te .verwachten, waar bij den bakkers het bakken van brood jn blikken wordt verboden. DE VETRANTSOENEERING. Naar de „Tel." verneemt, zal vermoede lijk in de eerste helft van Juni de vetrant- soeneering definitief kunnen worden inge voerd. DE NOORDZEE NIET AFGE SLOTEN. Ondanks de nieuwe uitbreiding van het En gelsche mijnenveld blijkt de Noordzee voor onze schepen niet afgesloten. KAAS EN MELK. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald: lo. het is met ingang van heden aan kaasfabrieken en aian fabrieken van melk producten verboden om volle melk of ten deele afgeroomde melk te verwerken tot kaas met hooger vetgehalte in de droge stof dan voorkomt in de kaassoort 20-f; 2o. het is met ingang van 15 Mei e.k. verboden melk en geheel of gedeeltelijk vrouw gij zljt!.... Aan uwe stem, aan uw gelaat, aan uwe heele manier van doen, merk ik, dat gij vlijmend wee verkropt. Dit Jijden wordt misschien veroorzaakt door eene slechte d aad De onbekende huiverde. OHet is geen verwijltik zou het niet willen, want jk ken u niet. En soms zijn de verwikkelingen des levens zoo wreed, dat men de daden der andere niet beoordeelen mag zonder te weten wat ze uitgelokt heeft, 't Is echter nooit te laat mijnheer, om 't kwaad te herstellen dat men stichtte Ach! gij weet niet!.... Qij weet niet!.... Eene zaak toch weet ik: moest ge mij het kind afnemen, ik werd er ziek van en niettemin zeg ik u: moest gij1, mijnheer, met het mij te ontnemen een slechte daad herstellen, doe het!,... Ik kan niet!Neen, jk kan niet Zelfs niet als de plicht 't gebiedt? Helaas! ziet ge dan niet hoe zwak ilr ben, hoe ziek; ik ben aangetast tot in de diepste vezels van mijn wezen!!... Kan ik nog strijden, nog willen, nog jriijnen wil opleggen Ik kon heit piet toen ik nog in 'het volle bezit was van al mijne krach ten en gezondheid, hoe wilt ge dat ik het nu beproeve, nu ik met éénen voet in het graf sta? Hij .liet ontmoedigd zijn armen langs zijn lichaam vallen. Hij scheen wanhopig, vernietigd. Eensklaps bezag hij1 Henriette een laat ste maal, drukte nog eenen zoen op haar voorhoofd, dan, zich oprichtende, mom pelde bij al snikkende; afgeroomde melk te verwerken tot andere producten dan: 1. boter; 2. volvette Gouda en Edammer kaas; 3. Gouda en Edammer kaas met 40 °/'o vetgehalte in de droge stof; 4. Gouda en Edammer kaas met 30 °/o vetgehalte in de droge-stof; 5. Gouda en Edammer kaas' met 20 ,"/o vetgehalte in de droge stof; 6. nagelkaas; 7. witte kaas,; 8. komijnekaas (Leidsche kaas)9. tapte- melkpoeder; 10. gecondenseerde taptemelk, MAXIMUM-PRIJZEN EIKELS. De Minister van Landbouw heeft goed gevonden in te trekken zijne beschikking van 13 Febr, 1.1. en vastgesteld de vol gende maximum-prijzen voor eikels: a. zuiver (d. i. zonder doppen en stelen) en kunstmatig hard gedroogd f 0.60 p. K.G. b. zuiver en kunstmatig hard gedroogd en gepeld f0.95 per K.G.; c. gebrand en gemalen (zonder schil) in den tusschenhandel f 1,48 per K.G. d. gebrand en gemalen (zander schil) in den kleinhandel fl.75 per K.G. DE MOELIJKHEDEN MET, DUITSCHLAND OPGELOST, Aangezien de Tweede Kamer eerst heden bijeenkomt en de Minister van Bui- tenlandsohe Zaken dus geen gelegenheid had voor dijn tijd eene mondelinge mededee- ling aan de Kamer te doen omtrent de moeilijkheden met Duitschland, heeft de Minister hieromtrent in den laten avond van Zaterdag 4 Mei een schriftelijke mede- deeling aan de Kamers doen toekomen. De spanning, die e en t ij d 1 a n g bestaan heeft in de verhouding tusschen Nederland en Duitsch land is geweken. De Duitsche regeering verlangde van de Nederlandsiche eenige maatregelen, welke in hun oorspronkelijkeii vorm slechts ,ten deele voor inwilliging vatbaar waren; die maatregelen waren de volgende: le. Hervatting' van den sedert 15 No vember 1917 gestaakten doorvoer van Duitschland naar België langs de Neder- Iandsche waterwegen van meel, grint en steenslag, zonder handhaving door de Ne derlandsiche Regeering van de harerzijds gestelde voorwaarde, dat vooraf door een commissie van deskundigen een onderzoek in België zou worden ingesteld naar het gebruik, dat van het vroeger doorgevoerde materiaal was gemaakt. 2e. Onbelemmerde uitvoer van grint uit Nederland naar België tot een maximum van 250.000 ton per maand. 3e. Herstel van het bij den aanvang van den oorlog door de Duitsiche Regeering zelve gestaakt goederenvervoer per spoor weg tusschen België en Duitschland over Roermond. De Duitsche regcering verlangde vrijen doorvoer ook langs den spoorweg van alle goederen op drie uitzonderingen na, te weten vliegtuigen, wapenen en munitie. Van troepenvervoer was geen sprake. 4e. Vereenvoudiging en bespoediging der maatregelen door de Nederlandsiche Regee ring genomen tot wering van den frauduleu- zen uitvoer aan boord van de door- en uit varende Rijnsichepen en die, naar het oor deel dér Duitsche regeering, de vrije vaart door het Rijnvaartverdrag gewaarborgd, aanmerkelijk belemmerden. Nadat meerdere misopvattingen betreffen de b.v. de hoeveelheid zand en grint en de hoedanigheid der via Roermond te vervoeren goederen is men nu Duitsch land geen neutraliteitschennis bleek te be doelen blijkbaar gemakkelijk tot een oplossing gekomen. msamam^ismmmsmm- m Ach! als gij ooit het geheim ontslui ert dat u omhult, vervloek mij niet!.... verfoei mij niet!.... Ik heb mijne zwak heden duur genoeg betaald!Ik heb zooveel geleden Hij begaf zich naar de voorkamer. Laure volgde hem haastig. Reeds had hij den knop der deur gevat om heen te gaan, toen de jonge vrouw hem tegenhield. Mijnheer, 'sprak zij, ter liefde Gods. Een enkel woord!.... ïk ben bescheiden, ik zweer het ugeen nieuwsgierigheid drijft mij er toe.... o, neen! maar hebt ge mij niets te zeggen, niets toe te vertrou wen voor het kind.... voor later?.... Hij aarzelde, vermurwd door de goed heid dier vrouw, die in den vollen zin van 't woord de moeder geworden was der arme verlatene. Laure ging voort O! mijn liefde tot Henriette geldt als waarborg, dat ik zekere zaken niet aanra ken zal, ik ben te bang haar te moeten verliezen!Ik zal voor mij alleen houden hetgeen ge mij' wilt toevertrouwen, dat zweer ik uMaar er zal een dag komen, dat 2e mijj' vragen zal waiar ze vandaan komt, wie zij iswat moet ik haar dan antwoorden? Zij is schrander, zij zal vast beraden wezen en rechtschapen. Wilt gij dat ze, terwille van 't geheim dat haar omringt, hare moeder veracht? O! dat nooit! Hare moeder was een heilige. Maar Henriette zal dat, zonder be wijzen, niet gelooven. En in haar binnen ste zal ze denken dat die heilige misdeed.1 Zij! Ach! neen, neen; zij was het beste, het reinste schepsel, dat God ooit WIJZIGING VAN DE DISTRIBUTIE- WET. De regeering is voornemens maatregelen te nemen, teneinde beter dan de Distri- butiewet thans toelaat, in den nood der tijden te voorzien. De beginselen der wet zijn onveranderd gebleven, echter zijn, ver scheidene artikelen zeer verscherpt, andere aangevuld. Zoo valt o.a. weg, dat, wanneer de Mi nister opgave vraagt van dien voorraad levensmiddelen, brandstoffen etc,, men niet behoefde op te geven hetgeen noodig werd geoordeeld voor eigen gebruik. Van ,ilie goederen geen uitgezonderd kan thans opgave gevraagd worden en hieraan moet zonder eenige beperking worden vol daan. Cl i Ter zake van maximum-prijzen wordt een strenge bepaling noodig geacht niet alleen voor den verkoopers, doch ook voor de koopers. Het wordt ni. verboden tneer dan de vastgestelde maximum-prijzen te betalen. Om chicanes te voorkomen kan ook de aflevering boven vastgestelde maximumprij zen verboden worden. Wat de inbezitneming van goederen; be treft, deze zal kunnen geschieden onmid dellijk en zonder nieuwe formaliteit, terwijl de schadeloosstelling nimmer hooger zul kunnen zijn dan de ten tijde der inbezit neming geldende maximumprijs. Zooals reeds bij de behandeling van het levensmididelenontvverp 'in uitzicht is ge steld, zal de regeering ook den ketting- handel ernstig bestrijden. De kettinghandelaar wordt behalve door inbezitneming van zijn goed ook financieel getroffen. De minister kan den betrokken deskundige een bindende instructie geven omtrent de grondslagen bij de bepaling der schadeloosstelling: Een definitie van „kettinghandel" wordt niet in de wet gegeven, doch in de Memorie van Toelichting valt daaronder Iedere, toevoeging, op den weg van het goed van fabrikant naar consument, van onnoo- dige schakels, die de prijs steeds doen op- loopen zonder economisch nut, derhalve; verkoopen van fabrikant aan fabrikant, van grossier aan grossier, van detaillist aan detaillist en ook: van grossier of detaillist aan fabrikant of grossier en van consument aan detaillist of grossier of fabrikant, ge paard gaande met een op den prijs gelegde winstmarge. De kettinghandelaar wordt buitendien nog getroffen, doordat hij de kosten zal moeten betalen, welke de vaststelling der schadeloosstelling meebrengt. Ook tegen het „hamsteren" zal streng worden opgetreden. De minister zal kun nen aanwijzen de goederen, waarvan het verboden zal zijn, grootere hoeveelheden op te slaan of opgeslagen te houden dan bij zijn bekendmaking zal worden bepaald. Overtreding van dit verbod wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste een jaar of boete van minstens f50 en hoog stens fóOOO. Slechts is niet strafbaar, wie nauwkeurige opgave doet aan het gemeen tebestuur van grootére voorraden, dan is toegestaan; in dat geval kan" art. 9 der Distributiewet worden toegepast en het te veel worden in beslag genomen. Ten slotte zijn nog eenige verbodsbepa lingen zéér verscherpt. R. K. VOLKSBOND. De Centrale Raad van den Ned. R. K. Volksbond in het bisdom Haarlem, houdt Dinsdag 21 Mei een vergadering in het heeft geschapen. Hoe heet Henriette? Het koude zweet brak den ongelukkigen man uit. Ik geloof u op rnv woord, zeide hij. Ik houd uw karakter hoog in achting. Ik zal u mededeelen al wat gij verlangt, dat beloof ik uv En ik zal uw vertrouwen niet be schamen. i, Daar ben ik zeker van. Maar die vertrouwelijke mededeelingen kunnen niet hier gebeuren. Ik kom over eenige dage» terug. Ik zal u waarschuwen, opdat gij UWen echtgenoot kunt verwijderen want U alleen wil ik dat geheim mededeelen en ik zal u de bewijzen leveren van al hetgeen ik u dan vertellen zal, u enkel vragende het te begraven in het diepste van uw hart. Ik zat het doen. Ja, warrt ondanks uwe schranderheid, uwe vastberadenheid, uwe toewijding, zoudt ge, den dag dat ge spreken zoudt. niet opgewassen zijn om te strijden tegen de vijandin welke Henriette's dood gezwo ren heeft en die haar zonder genade doo- den zou, ondanks 11, óndanks heel de we reld, indien zij wist dat 't arme kind nog in leven was Mad. Vallauris voelde zich koud wor den en huiverde. Zij zag hem de trap afdalen en wist niet of zij hem achterna zou loopen, om hem zijnen naam te vragen, hem zelfs daartoe te dwingen, door alle middelen, zoozeer had zij een voorgevoel dat zij dien bleeken, krachtloozen, bijna stemloo- zen man niet meer zou weerzien, daar de dood hem spoedig zou treffen, j gebouw St. Bavo te Haarlem. Benoemd j moet worden een secretaris van den arbeid; het Centraal Bestuur draagt als camdidaten voor de heeren L. H. Boomgaard, Amster dam; M. L. A. Klein, Haarlem; W. Groen land, Heemstede; J. A. de Zwart, Leiden. Aan de beurt van aftreding zijn de be stuursleden R. P. F. Hulselmans, B. Lam- mers. Th. J. H. Mouwens, en A. Vermeulen. De aftredenden stellen zich herkiesbaar. De afdeeling Leiden heeft den heer H- Lambert candidaat gesteld. Om half 9 wordt een H. Mis in de kerk van den H. Jozef jn de St. Jansstraat opgedragen voor de zielerust van den oud president Passtoors. UIT WEST-FRIESLAND. Onder leiding van den heer H. V ij n Hz. (Twisk) hield de Vereeniging voor Waterschapsbelangen en Verkeerswegen in West-priesland Donderdag een algemeens vergadering te Hoorn. De voorzitter heette m 't bijzonder welkom de heeren J. Kort- hals Altes (A'dam), voorzitter en Baron Van Tuyll van Serooskerken (Velsen), vice-voorzitter van den N. H. Bond van W aterschapsbelangen. Uit het jaarverslag blijkt de voortduren de vooruitgang der vereeniging, waarbij thans aangesloten zijn 30 afdeelingen, met 1500 leden Hulde wordt gebracht aan den heer Korthals Altes voor 't vele,, dat hij als voor zitter van den N. H. Bond doet en onder wiens krachtige leiding de Bond zeker een goede toekomst tegemoet gaat. Een aange name samenwerking bestaat met den bond in Z. H. Tot bestuursleden van den N. H. Bond worden gekozen de heeren N. Dekker te Obdam en H. Vijn Hz. te Twisk. Uitvoerige besprekingen worden gevoerd over het geheime werken der polderbesturen. De heer W. Balk (Hoorn) dringt aan op openbaarheid dier vergaderingen. De heer B. Visser Lz. (Berkhout) wil invloed oefenen op de verkiezingen der polderbesturen en aam alle candidaten vragen, of ze het regle ment der vereeniging onderschrijven. In de waterschapsbesturen heeft men niets, te zeg gen en nu, bij het herstel der dijken, is alle macht in handen der ingenieurs. Spr. dringt aan op een bond van waterschaps besturen, dan is uitgesloten, dat een hoofd ingenieur het eene waterschap tegen het andere uitspeelt. De heer J. Korthals Altes (Amsterdam) haalt een spreuk aan van Huyg'ens, n.l.: een kleine drevel herhaaldelijk op één punt getikt, heeft meer invloed dan een groote hamer op een aambeeld gelegd. Dit moet ook het devies, van het waterschapsvVe- zen zijn. Veel moet gebeuren, om datgene wat door den loop der jaren is ingeroest, te veranderen. Dit alles kan niet in eens gebeuren. Maar meer en meer gaat men de noodzakelijkheid van veranderingen in zien en dat is te beschouwen als een re sultaat van het werken dezer vereeniging en van den bond. 't Denkbeeld van den heer Visser, inzake de verkiezingen, onder schrijft spr. volkomen. Samenwerking met Z.H., waar dezelfde toestand heerscht als in N.H., is echter noodzakelijk. We moe ten trachten mensehen te kiezen, die aan onzen kant staan, die mee willeni werken aan een opbouwen van onder op. Heeft men eenmaal de publieke meening gewon nen en heeft men allen bet gevoel van saamhoorigheid bijgebracht, dan kan succes nief uitblijven. Spr, vreest, dat het moeilijk zal zijn fe komen tot een bond van wa terschapsbesturen. Men gevoelt zich te veel Maar, Roselin, die haar naar binnen riep, stelde een einde aan Hit aarzelen. De arme man was zoodanig door blijd schap vervoerd, dat hij er niet aan dacht ophelderingen te vragen. Hij had er behoefte aan haar mede te sleuren in de wereld der oneindige hoop, der droomen zonder einde, der Onwaar schijnlijkste luchtkasteelen. Al die hersenschimmen kon hij: niet voor zich alleen houden; als echte man uit het Zuiden moest hij zijn hart uitstorten. Maar te midden van ail die woorden, al die plannen, al die voornemens, stond rotsvast een feit: de vijf pakjes bankbil jetten. Reeds den volgenden dag zou Vallauris zich bezighouden met het bouwen van zijn machine, terwijl Laure, die verlof zou vragen aan de Lelaurrrain's, op zoek zou gaan naar een gebouw, waar de fabriek iti opgericht kon worden. Terwijl Roselin al die dingen verhaalde en er den nacht aan opofferde, dacht Laure Ik heb een zware fout begaan met hem niét te dwingen zijnen naam te zeg genwat die onbekende is, 'de vader van Henriette, de ware vaderWaarom toch had hij z'ijn kind van zich verwijderd gehouden?.... Indien ik m'aar zijta naam wist, ik zou trachten het geheim te ont sluieren Wat hem betreft, nooit zie jk hem nog weder; een voorgevoel, dat niet falen kan, bevestigt het mijl.... (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1