S**1 «"•- - Hl.''«IBM. IOr-re IKn~ A g s n d a- Donderdag. Hemelvaartsdag', geen Martha-veréeniging. NED. R. K. VOLKSBOND. Den leden zij ter kennis gebracht, dat het Encycliekfeest gevierd zal worden op Zondag 12 Mei a. s., 's avonds S uur, in het lokaal van den heer Mooij aan de Koorstraat. Des morgens 6 uur H. Mis met aige- meene H. Communie in de Parochiekerk van den H. Dominions. 's Avonds zal als spieker optreden de W.Eervv. Pater P. van der Sanden, met het onderwerp: „Van zessen klaar!". Leden met hunne dames hebben vrijen toegang. Een groote opkomst wordt 's morgens en 's avonds verwacht. R. K. BOND VAN SPOOR- EN TRAMPERSONEEL „ST. RAPHAEL". Afd. Alkmaar. Ledenvergadering op Woensdag 8 Mei, avcnds 8 uur, in het Gebouw v. d. R. K. Volksbond op de Oudegracht. R. K. TURNVEREEN. „HERCULES". A.s. Donderdag (Hemelvaartsdag) geen turnavond. zelfstandig. Eerst moeten 'we de colleges omzetten en dan is zoo'n bond mogelijk. De heer Van Tuyll van Serooskerken ziet er meer heil in, het daarheen te lei den, dat het college van dijkgraven en secretarissen ook bestuursleden tot de ver gaderingen toelaat. Aangenomen wordt dit denkbeeld en dat van den heer Visser, om invloed te oefe nen ^op de verkiezingen. Besprekingen worden nog gevoerd over de wenschelijkheid te komen tot de ver betering van het binnenwater in- N H. Getracht zal wordenin deze tot overleg te komen met de Westfriesche kanaalver- eenigingen. VERBODEN VERVOER. Over het geheele land was de politie gisteren op last van den Minister van Landbouw bezig met de controle op het vervoer van artikelen, waarvan vervoer, verkoop of afleveiing verboden is. VERVOER EN AFLEVERING VAN KONIJNEN. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bij rgsolutie bepaald: lo. de aflevering van tamme konijnen is Verboden; 2o. het vervoer van tamme konijnen uit eenig deel der gemeente naar alle overige deelen des lands hetzij in of buiten de gemeente gelegen is verboden. In bijzondere gevallen kan ontheffing wor den verleend door de Rijks-Comm. van toe zicht op de Eiervereeniging en de Pluimvee- vereeniging. OVEREENKOMST MET ENGELAND. Naar aanleiding der geruchten als zoude eene economische overeenkomst door ons land met Engeland getroffen, zijn, deelt het „Handels-bi." mede, dat hier alleen spraice is van eene regeling tusschen- particulieren en wel met betrekking tot het artikel mar garine. Van onderhandelingen tusschen de regeeringen van beide landen is niets be kend. Na de requisitie onzer schepen zijn, als wij wel zijn ingelicht, geen nadere bespre kingen in eenigszins definitieven vorm ge voerd over een overeenkomst op de „basis of agreement". Men wacht af, weike stap pen van de zijde der geassocieerden gedaan zuilen werden om tot een definitieve rege ling te komen. Nu wij feitelijk de contra- praestatie. die de geassocieerden eischten, in ruil voor faciliteiten en aanvoeren reeds heb ben geleverd, kan het woord slechts aan de geassocieerden zijn om de onderhandelingen te heropenen. BIJTxbnlanp. OORLOÖSOVERZICHT. In de centrale commissie van den, Rijks dag heeft de vLce-kanseiier, von Payer, mededeelingen gedaan over de gebeurte nissen in de Oekrajine. Volgens zijn ver klaring was alles zoo onschuldig mogelijk, voor zoover de Duitschers er althans mede hadden te maken. Eerst nadere bijzonderheden omtrent den staatsgreep zullen in staat stellen een oor deel te vormen over de beteekenis, die er aan te hechten is, en eerst de verdere loop der gebeurtenissen zal toonen, of de nieuwe regeering werkelijk in het Oekrajiensche volk wortelt. Dan zal ook pas duidelijk kunnen worden, welke rol de Duitsche mili tairen in dezen hebben gespeeld. Van de oorlogstooneelen weinig belangrijn nieuws. Keizer Karl is naar het "I ta liaan- s,che oorlogstooneel vertrokken. Zouden er hier men meldde de laatste dagen im mers ook iheviger artillerie- en gevechts actie groote gebeurtenissen op til zijn? Aan Het front hebben de Frans,chen en Engelschen, ook de Belgen en Amerikanen eenige kleine succesjes behaald. Vooral de overwinning door de Fran- SiChen van heuvel-82 bij Hailles, moet iets beteekenen. In Lotharingen drongen de Amerkanen bij een in samenwerking met de Franschen ondernomen raid tot in de derde Duits-chc loopgraaf door. Ook jn Vlaanderen, bij Lokeren en Me teren werden de posities der geallieerden eenigszins verbeterd. Uit Berlijn wordt bericht over tegenaan vallen der Franschen bij Kemmelberg en Bailleul, die onder zware verliezen misluk ten aldus een Entente-bericht. Van Duitsche zijde heet het: Legergroepen Rupprecht en Kroonprins: op het Vlaamsche slagfront voerden wij welgeslaagde ondernemingen uit. Een vij- andlijke partieele aanval ten z. van Locre mislukte. In den vroegen morgen tijdelijk hevige artilleriestrijd tusschen Yperen en Baiiieul. Den geheclen'dag lag de Kemmel onder krachtig vuur, Op de noordelijke oever van de Leie, aan het La Basséc-kana-al en i;n enkele sec toren van het slagveld aan beide zijden van de Somme nam de vuuraetie 's avonds toe. Bij verkenningsgevechten en invallen in de vijandelijke linies bij Hangard en ten z.w. vaii Briinont maakten Wij gevange nen. Legergroep-Albrecht: Bij gevechten in" het voorterrein met de Amerikanen ten z.w. van Biamo-nt en met de Franschen aan de Hartmanswielerko-pf maakten wij gevangenen. De Duitsche artillerie, krachtig beant woord door de Engels,che en Fransche bat terijen, was spoedig hevig in actie van Locre tot Yperen. De op 29 April met groote verliezen af geslagen Duitsche divisies, zijn klaarblijkelijk vervangen door versche troepen, die van plan waren zich meester te maken van Lorre en Montrouge, doch zich niet waagden nan een aanval, gezien de krachtige uitwerking van het Engelsche vuur. Een nieuw offensief is zeker op handen en met hetzelfde doel als het vorige, n.i. het verbreken van het front der geallieerden en het opdrijven der Engelschen, naar zee. Maar het nieuwe offensief zal waarschijn lijk diet alleen dit vak gelden. Op tal van andere plaatsen worden gevechtsacties waargenomen. Over vrede wordt ook weer ges-proken of eigenlijk gebluisterd. Want het is alles zeer vaag en onze ker, wat we dienaangaande vernemen. De geruchten komen daarop neer, dat een neutraal persoon (men, zegt onze Colijn) naar Londen is gegaan met voorstellen van von Kühlmann. En dat deze zeer slecht ontvangen zijn. Men antwoordde hem: „In het Engel sche woordenboek komt de uitdrukking vrede door vergelijk niet meer voor, en degeen, die dit zeide, voegde er aan toe: „En zeer spoedig zal in het Duitsche woor denboek de uitdrukking „ruwe grondstof fen" niet meer voorkomen. Meer gematigden maakten het bezwaar, dat niet von Kühlmann, doch Hindenburg de baas is. hn Duitschland en dat dus voorstellen van den minister wéinig waarde hebben. De Duitsche Staatssecretaris von dem Buss,che zei in een interview een én ander tegen Lord Cecil, en verklaarde ook, dat voorloo'pig de kanonnen nog moeten spréken. Men meldt, dat het Kamerlid Mr. Sannes m een vergadering te Winschoten de ver zekering heeft gegeven, dat weldra afge vaardigden van arbeiders-organisaties. uit alle landen te Bern bijeen, zullen komen, om te beraadslagen over een te verkrijgen yrede. Men meldt uit Boekarest: Het vredesver drag en de aanvullende economische over eenkomsten zijn geheel gereed om te wor den onderteekend. De koning van Engeland heeft veldmaar schalk French tot onderkining van Ierland benoemd in de plaats van lord Wimborne, die afgetreden is. De ex-tsaar, diens gemalin en een dochter zijn, volgens een mededeeling van den Sow- jet, naar Jekaterinburg overgebracht. Deze maatregel zou genomen zijn in verband met pogingen van boeren uit de streek van fobolsk en een groep monarchisten, oin de familie van den cx-tsaar te doen ont snappen. Van den tsjarjewits wordt geen melding gemaakt. GEEN DUITSCHE VREDESACTIE. Het uit Amsterdam afkomstig bericht in de Engelsche bladen, volgens, hetwelk een Nederlander, in opdracht van staatssecretaris Von Kühlmann, aan een hooggeplaatste persoonlijkheid van de Engelsche regeering bepaalde vredesvoorstellen zou hebben ge daan, is totaal verzonnen. De aan dit bericht in de Engelsche pers toegevoegde commentaren vervallen derhalve van zelf. CHILI BLIJFT NEUTRAAL. Volgens een bericht van de Agenda Americana" heeft de nieuwe Chileensche minister-president, Alessandro, verklaard, dat Chili blijft staan op zijn standpunt van neu traliteit en vriendschap tegenover alle oor logvoerende mogendheden. DE VREDESNOTA VAN DEN PAUS. 1 oen de Paus den vorigen- zomer zijn vredesnota aan de oorlogvoerende mogend heden zond, hen bezwerende een einde te maken aan de gruwelijke menschenslachting en door vergelijk en overeenkomst te trach ten, den vrede tot stand te brengen, wei gerden de Entente-staten eenvoudig op deze pauselijke vredesnota in te gaan. Duitsch land en zijn bondgenooten beantwoordde» deze vredespoging en betuigden er hun in stemming mee. De Fransche pers noemde de pauselijke nota een Duitsch vredesvoor stel, ze zag in die vredespoging van den Paus een inspiratie der Centrale rijken. De „Osservatore Romano", het officieele orgaan van den H. Stoel, bevat, naar aan leiding van verschillende artikelen in Fran sche bladen, die nog steeds verband ïnee- neu te zien tusschen de nota van den Paus en den brief van Keizer Karei, een artikel, waarin het blad van het Vaticaan herhaalt, dat de nota van den H. Vader eën spontane daad was van den Paus, en niet ingegeven door de Centrale rijken. Het blad toont dit aan door er op te wijzen, dat de Centralen heel wat zouden hebben verloren, door de pauselijk^ nota te aanvaarden. Oostenrijk en Duitschland toch moesten afzien van al de door hen bezette gebieden in België, Frankrijk, Rusland, Servië, Mon tenegro en Roemenië, terwijl Oostenrijk bovendien, volgens het pauselijk voorstel, eenig grondgebied in Italië zou hebben moeten afstaan, terwijl Duitschland volledige schadeloosstelling moest geven aan België. De Centrale mogendheden werden waarlijk niet door het voorstel van den Paus be voordeeld, maar de Entente wilde eenvou dig van geen vrede weten, wijl zij haar doeleinden nog niet liaci bereikt, En daarom werd afgegeven op de partijdigheid van den Paus, dien een Fransdl blad onlangs nog een „papa B odium" (een Duitschen Paus) noemde. De Paus handelde uit liefde voor de geheele menschheid om verder bloedvergie ten te verhinderen. DE VREDESVOORWAARDEN VAN JAPAN. Het veel verspreide Japansche blad „Yo- rodzu Chono" heeft de minimum-voorwaar den, waarop Japan geneigd zou zijn, vrede te sluiten, aan de wereld bekend gemaakt. Japan verlangt: 1. Opheffing van alle Duitsche conces sies in Sjantoeug. 2. Afstand van alle eilanden in de Zuid zee, die thans door Japan zijn bezet. 3. Bestuur en controle over den Rus- sisch-Siberischen spoorweg en den Cliinee- schen Oosterspoorweg. 4. Vergoeding van de oorlogskosten. 5. Erkenning van het protectoriaat van Japan in China. 6. Vrijhaven in Wladiwostok. 7. Terugtrekking van de garnizoenen uit Charbin, Nikolajewsk, enz. 8. Opheffing van de beperkingen voor de immigratie van Japanneezen in Australië en Zuid-Afrika. 9. Opheffing van alle anti-Japansche maatregelen in de Ver. Staten. Japan wil blijkbaar zijn slag slaan hl dezen oorlog. GIFTEN voor den kerkbouw te Anna-Paulowna Vorige opgaven f 180.70 N. N.. Heerhugowaard - 5. N. N. Ter eere van den H. Jozef om herstel - r2.50 N. N., Alkmaar. Tot rust der over ledenen - 2.50 N. N., Egmond a. d. Hoef - 1.50 Warmenhuizeti: Er werd mij uit Schoort een gulden gezonden, Voor. 't kerkje; 't heeft hier weer een plaatsje gevonden - 1. f 193.20 ALKMAAR. NIEUWE WINKEL. Op een der mooiste punten van de Lan- gestraat, opende de Erven Wielage Zater dag een naar de eischen des tijds, keurig ingericht manufacturen-magazijn. De met goeden smaak verzorgde étalage trok al aanstonds bijzonder de aandacht van veie belangstellenden, van wie niet weinigen door den feestelijken aanblik van den pas geopenden winkel aangelokt, de kennismaking met een der oudste firma's van de stad gingen hernieuwen. GASBEZU1NIQING. De Rijkskolendistribuitie heeft aan de di rectie der gemeente-gasfabriek een circulaire gezonden, waarin gezegd wordt, dat nog 20 pCt. (dus thans' geheel 30 pCt.) gas, moet worden bezuiningd op het met April vastge stelde rantsoen. De industrie mag nu nog slechts 30 pCt. gebruiken van het verbruik van November 1916 (tot dusver was dit 75 pGt.). 5 JUBILEUM. Den lOen Mei a.s. hoopt de heer.. A. O. Oenefaas, alhier, adjudant-onderofficier der genie, opzichter der militaire oorlogstele- graafverbiiidingen le klasse, thans werkzaam ais Chef telegrafie in de stelling van den Helder, de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst te ontvangen. Zijn vele diensten werden, reeds eerder be loond „piet de versierselen der Oranje- Nasssau-Orde in zilver. EENVOORDEEL VOOR DE HUIS MOEDERS. Een huismoeder vestigt er onze aandacht op, dat na het schillen en goed schoonmaken van aardappelen men goed zal doen deze aan plakken te snijden. Het water waarin deze plakken hebben ge staan wordt in den regel weggeworpen. Giet het onderste langzaam verdampen, 'dan blijft men bet bovenste er evenwel af en, laat men ten slotte een poeder over, dat uit zuiver aardappelmeel bestaat. Zoodoende kan iedere huisvrouw heel ge makkelijk de beschikking krijgen over vol doende aardappelmeel om verschillende ge rechten te binden. De schotel water kan heel gemakkelijk een plaatsje op het warme fornuis vinden. Men zal goed doen de hitte niet te groot te maken, daar men dan gevaar voor 't klonteren van het meel loopt. STEMMEN. Door de leden der R.- K. Kiesvereeniging „Vrijheid en Recht", zijn 338 stemmen uit bracht, waarvan 334 volgens het politiek- adlviea en 1 stem van onwaarde. BLAUWE WEEK 1918. Voor het houden-van de Blauwe Week 1320 Mei a.s., is de voorbereiding in de iande thans in vollen gang. In tallooze plaatsen zul de actie krachtig ter hand worden genomen, door meetings, openbare vergaderingen, demonstraties; bloempjes-ver koop, colportage, enzi. 17 Draihkbestfijdingsorganisatres van ver schillende richtingen met in totaal ruim 50.000 leden, nemen aan deze actie deel. Aan het slot zal te Haarlem op Tweeden Pinksterdag eene groote bijeenkomst wor den gehouden in het Bloemendaalsche bosch. Des morgens worden drie velschil lende samenkomsten gehouden, des middags zullen muziek, zang, sport en spel de toe spraken afwisselen. Na afloop zal een optocht gehouden wor den, weike niet alleen een demonstratief, maar ook een artistiek karakter zal dra gen, daar_ook praalwagens, baniergrocpen, zangverenigingen enz. er aan zullen deel nemen. Het ligt in de bedoeling dien dag te fcesiuiten met een orgelconcert in de Groote Kerk te Haarlem. Voor Alkmaar zal de Blauwe Wéelc- actie bestaan in op 13 Mei a.s., een Bloe mendag (verkoop Kunst-Korenbloem), door Vijf geheel-onthouders vereenigingeu met name A. W. O. O. B., de N. V., de K. O. O. B., de J. C. O. O. B., de J. O. O. T. Verder zuilen de deelnemende verenigingen i n die week eik op haar wijze propaganda maken. REGEERINQSBLOEM EN REQEE- RINGSMEEL. Onder intrekking der circulaires No. 55 R. C. en 56 R. C. dd. respectievelijk 27 en 28 Maart 1.1., heb ik de eer U mede re deelen, dat volgens eene beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel het volgende is bepaald: a. op de bons der wiltebroodkaarten wel ke geldig zijn voor den aankoop van bloem, respectievelijk Regeeringsbloem, in plaat; van 125 gram 75 gram bloem, respectievelijk Regeeringsbloem, zal kunnen, worden ge kocht en verkocht; b. op de bon der bruin brood kaarten welke geldig is voor den aankoop van meel. respectievelijk Regeeringsmeel, in plaats van 250 gram 150 gram .mee-l, respectievelijk Regeeringsmeel, zal kunnen worden gekocht en verkocht. KINDERMEEL. Maximum-kleinhandelprijs voor pakjes van 1/2 K.G. f 0.401/4 ICO. f 0.21. UITREIKING VAN BROOD- KAARTEN. Tot in ontvangstname der broodkaarten voor de periode 12 Mei tot en met 8 Juni, worden houders van legitimatienum mers verzocht, zich |Woe 11 sdag' 8 Mei van 2 tot 5 uur, te vervoegen aan een der onderstaande scholen en wel: houders van legitimatienummers: 5011000 Woensdag: aan de Keet-kolk, hoofd der school de heer O. Hellinga. 15012000 Woensdag aan de Brillensteeg. hoofd der school de heer F- J- Aukes. 25013000 Woensdag a. d. Nieuwes'oot, hoofd der schooi de heer J. Zwarteveen. 3501—4000 Woensdag a. d. Nieuwesloot, hoofd der school de heer A- Wijn- 45015000 W'oensdag aan de Snaairmans- laan, hoofd der school de heer J. Eits. 55016000 en daarboven Woensdag aan den Koningsweg, hoofd der school de beer P. Schipper. Dringend wordt verzocht om alle mede werking te verleenen, door de kaarten pp de aangegeven plaats en tijd te halen of te doen afhalen. Met het oog op de vele werkzaamheden aan het Distributiebedrijf verbonden, kun nen deze broodkaarten niet aan liet kantoor worden afgegeven. Belanghebbenden worden er vooral op gewezen, bij de in ontvangstname der brood kaarten, deze goed na te zien, aangezien abuizen voor rekening der ontvangers zijn, en later niet meer kunnen worden her steld, GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, Stadhuis. Geopend aile werkdagen van des voorm. 911 uur en bovendien des Maandags avonds van 78 uur. Aangeboden: 2 bakkers, 2 bankwerkers, 1 borstelmaker, 1 chauffeur, 1 colporteur, 1 dienstbode, 1 elecricie-n, 2 electro-mon- teurs, ,1 emballeur, 1 gas- en walerfitler, 6 grondwerkers, 1 huishoudster, 3 kantoor bedienden, 1 kellner, 1 klinker, 1 koetsier. 1 leerling-bankwerker, 1 loodgieter, 2 loop knechts, 85 losse werklieden, 1 machine bankwerker, 1 machine-teekenaar, 2 machi nisten-stoker, 1 machinale houtbewerker, 1 magazijnbediende, 6 metselaars, 1 monteur rijwielhersteller, 1 muzikant, 6 schippers, 2 schoenmakers, 1 typograaf, 1 varens gezel, 3 veedrijvers, '2 voerlieden, 1 win kelbediende, 1 straatmaker, 10 slagers en 70 sigarenmakers. Gevraagd: 35 losse werklieden, 3 jnef- 'selaars en 5 Schilders. Alkmaar, 4 Mei 1918. De Directeur, C. DEKKER. INGEZONDEN STUKKEN M. d. R. Alkmaar, Mei, 191S. Gaarne had ik een plaatsje in Uw blad voor een opmerking. Het trof mij, dat in het verslag over de feestviering van de Jongelings-Congregatie uw verslaggever de zingende en spelende kinderen met naam en toenaam bekend maakt. Dit vind ik een zeer verkeerde methode. Laat ons toch de kinderen niet over het paard tillen! Hoeveel ouders zijn er gelukkig nog, die in het bijzijn hunner kinderen hun lof niet willen' hóoren., wetende dat daardoor de eenvoudige kinderlijkheid wordt gekwetst. E11 dan kinderen ais halve of heele artisten beschrijven! Er zijn er bij, die de grootste moéite hebben om de tafels van vermenigvuldiging zonder fout op te zeggen. Dg verslaggever schijnt zélf ook wel eenigszins het bezwaar te hebben gevoeld, wamt hij kiest met opzet een stijl, die voor de kinderen gelukkig onverstaanbaar is. Dank voor de plaatsing. EEN ONDERWIJZER. P L A A TSELIJK NI EU W5. EOMOND-BINNEN. Feestelijke intocht. Egmond viert feest! Egmond bereidt zijn pasgehuwden burgemeester, Mr. Paul van Sonsbeeok en diens jeugdige gade een fees telijke ontvangst, ais treffend blijk van. aan hankelijkheid, en van dankbaarheid voor 's burgemeesters goede verzorging van aller burgers belangen. Op waardige wijze moesjt het jonge echt paar in Egmond worden ingehaald, zoo oordeelde de Egmonds-che burgerij; pret tig en genoegelijk moest er öm den bur gemeester en de burgemeesters-vróuwe feest gevierd worden, eenen dag lang, en daarom vormde zich reeds voor eenigen tijd een feestcommissie, welke, bestaahde uit de heeren J. Apeldoorn Gzn., W- J. Apel doorn, C. Oroot Jzn. en A- Kooijman, dien dag moest maken tot één, die lang in ieders geheugen zou blijven. Overal Hadden de Egmonders de vlaggen te voorschijn gehaald en van bijna ieder huis 011 huisje wapperde reeds vroeg in den' morgen onze driekleur, hetgeen aan Jicel Egmoncl een feestelijk aanzien gaf. Volgens het „programma der feestelijk heden", zooals de feestcommissie het op stelde, vormde zich te half 10 dezen morgen de feeststoet op den straatweg bij de Schooi te Egmond a. d. Hoef., Het muziekkorps stelde zich aan 't hoofd van den vroolijken stoet; daarachter volgde een groep Heeren en daarachter een groep dames, alle gezeten óp keurig versierde fietsen. Dan volgde het huwelijkspaar in een landauer en verder, in volgorde, in een landauer de wethouders en de secretaris, in volgrijtuigen de raadsleden en de feest commissie, vervolgens nog een muziekkorps, terwijl de stoet besloten werd met hee ren en dames op versierde fietsen. Bij den Driehuizcrweg werd het jonge echtpaar begroet door den wethouder, den heer de Wit: „Mijnheer en Mevr. van Sonsbeeck, il> heet U welkom in onze gemeente, en ver zoek U te plaatsen in dezen feeststoet." De Burgemeester dankte den heer Fransen en de kinderen voor den schoonen zang en het jongentje en meisje, welke hem hebben toegesproken en bloemen overhandigd. De muziek liet zich hooren. De stoet trok hierna over het Woud naar het Raadhuis. Bij de Driesprong stonden de school kinderen opgesteld bij een prachtige eere poort en zongen een welkomstlied. Bij de N. H. Kerk stond de Dominéé met zijn Kerkeraad, waardoor het Echt paar werd begroet. De Dominéé sprak een hartelijke geluk- wensch namens de protestants che gemeente. De Burgemeester dankte voor deze harte lijke woorden. In het Raadhuis gekomen, heette het oudste raadslid de heer J. Noort, namens de gemeeritenaren het jonge paar welkom en bood hun een prachtige groote clec- trische schemerlamp aan, en sprak den wensch uit, dat zij bij het licht der lamp vele gezellige uurtjes zullen mo-gen door brengen. De Burgemeester dankte, ook namens zijne vrouw, den heer Noort en alle leden van den raad en sprak tevens deii wenscb uit, dat zij nog lang van de hen zeer in. den smaak vallende schemerlamp mochten genieten. Hierna werd de eerewijn rondgediend; waarna receptie werd gehouden, waarvan door velen werd gebruik gemaakt. Hierna werd de tocht voortgezet langs de woning van het hoofd der school. (Slot volgt morgen.) LIMMEN. Vergadering van de R. K. Kiesvereeniging in het Patronaatsgebouw. De Voorzitter, de heer Kuis, opent de vergadering. Het verheugt hem, nu wij hiec voor de eerste maal jn het Patronaats gebouw vergaderen, hij brengt in herinne ring, hoe door den ijver van onzen Z.Ew. Pastoor zes jaar terug hier een R. K. School werd gesticht en memoreert den zegen van het R. K. onderwijs in onze plaats. Reeds 11a enkele jaren bleek de school te klein, zoo doende werd deze aanbouw gesticht, welke dagelijks voor school, 's avonds voor ver gaderlokaal wordt gebruikt. Flet moet voor onzen Z.Ew. Pastoor een waar genoegen zijn deze vruchten van zijn arbeid te zien; hij hoopt, dat Ood hem hiervoor mag be- loonen. (Applaus.) Daarna geeft de Voorzitter het woord aan onzen Z.Ew. Pastoor. Deze bedankt den Voorzitter voor het schoone woord, tot hem gesproken, doch de werkelijke lof komt toe aaii de parochianen, die ter liefde Gods zich deze opofferingen in het belang van het R. K. onderwijs hebben getroost. Zich zelf noemt hij de gangmaker, niet voor zich zeif, maar voor de parochie heeft hij zich die moeite met liefde ge troost; de parochianen plukken zeil de vruchten van turn arbeid. Spr. releveert de opvoedende kracht, welke van dit onderwijs uitgaat, zooals dezer dagen bij de toediening van het H. Vormsel is' gebleken. Daarna geeft Z.Ew. -eenige wenken omtrent de stemming, welke zal worden gehouden. Daarna werd de stemming gehouden en bleken op één na allen hun stem op Mr. Bomans, Haarlem, te hebben uitgebracht. De Voorzitter constateert met blijdschap dezen uitslag en brengt daarvoor de ver gadering zijn dank. Na de rondvraag, die niets bijzonders op leverde, werd de vergadering met den Chr. groet gesloten. PURMEREND. Raadsvergadering. Uit de raads vergadering zij in het kort vermeld, dat tot de voorgestelde toevoeging van drie vrou welijke leden aan de Comm. van plaatselijk schooltoezicht werd besloten. Het Schipperspad zal worden gerioleerd, hetwelk f 900 zal kosten. Aan het Steuncomité werd f 10.000 credict toegestaan voor werkverschaffing en f5000 voor het verbouwen van voedingsgewassen. B. en W. mogen beschikken over f 50.000 kasgeld. Het electrische net zal worden uitgebreid tot het Oudelandsdijkje, hetgeen voor de bewoners een ware uitkomst zal zijn. Op verzoek van de betreffende organisatie zal 25 0/0 toeslag op het pensioen worden verleend, dogh het b ij zonder onder wijspersoneel kreeg 0 óp hel re quest. Zij hebben de toeslag volgens Pur- merends vroede vaderen niet noodig. Ondanks zijn bezwaarschrift zal de aan slag op het vergunningsrecht'van Jb. van Voorst worden gehandhaafd. De Voorz. zegde iri de rondvraag een onderzoek toe omtrent de inbeslagname van de 300 eieren, welke Dinsdag j.l. waren in beslag genomen en thans onder berusting zijn van den kantonrechter en de griffier. Regeeringsgocderen. In de week van 6 tot en met 11 Mei 1918 jg ver krijgbaar op: bon 110. 167, 2Va ons visch; no. 16S, '4 K.O. aardappelen; no. 169. 1 ons citroenboonen; no. 170, 1 cms groene erwten; no. 171, 1 ons bak- en braadvet; no, 172, 1 ons rijst;, no. 173, 1 ons gort; no, 174, 1 ons sago of aard,-mee!. J .te

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 2