r, I VUUBE, I 911 ia - mm No 55 Woensdag" 8 Mei 1918 12e Jaargang ISPEL. raarde PLAS, MIIIS: 25,--, IJ 20.—, iUTIE BOEDIJM, itvangen (meting. IT. feu prijs, kifiaar. DIG Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Bor.: BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. ABONNEMENTSPRIJS;. DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAO EN ZATERDAG. R. K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND N V. ,ONS BLAD". Een edel Hart. binnenland. nederland en de oorlog. van het binnenhof. WEïKCAARD, liddenweg, Heer- 3, Payglop, >>n Zilver baar is. bn -silver be- josrs. ^«gerbrng, vos-bles Btlgische JgSt. et Stamboek. evruchtiagiverrao- i ataacde Anglo- ea Premiehengst, ;t Stamboek. 7J en Vrijdags ge hengst aan huis te pp en hiervoor hun lieden. itaat „Ivo" te KOE- GLAS ter dekking 3ens 7 tot 's avonds TOT is MEI: .'/ermout, i ons gort. prmout, 43/t ons rijst. k j e. roemen, jners. o plus. •ËKAA^, kat- ea Cursfaleasea .ESPEL, SOLFÈGE, POSITIE snMUilEK- 211. geiSsag eerste iteit Per kwartaal franco huis. fl.lB Met gelll. Zondagsblad fl.55 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant i 0.06 van het Zondagsblad J 0,06 ADVERTENTIÉN Van 1—5 regels Elke regel meer Reclames per regel Kleine adv.: 80 woorden bij vooruitbet fO.75 0.16" 10.42 10.48 R. K. NIEUWS- EN 'ADVERTENTIE BLAD VOOR N.-H., TE ALKMAAR. Het Bestuur bericht hiermede, dat met ingang van 8 Mei dividendbewijs no. 5 der Aandeelen met f5.en dividend bewijs no. 5 der Onderaandeeleu met f 1.25 betaalbaar is bij den Penningmeester, ten kantore van de Firma MULDER QUAX, te Alkmaar. Alkmaar, 7 Mei 1918. ZOO IS HET. Men hoort van links nogal eens verbazing er over uitspreken, dat rechtsche organen niet gerust zijn over de riehtige uitvoering van artikel 192, mocht links bij de Juli- etembus meerderheid worden. Zoo is het inderdaad, merkt "de „Vrije Westfries" op. En wij meenen daarvoor goede redenen te hebben. Het is ons b.v, niet onbekend, hoe de heer Roodhuyzen en die kan het Veten, schreef, dat na de verkiezingen nader zal worden bewezen, dat verschillende leden der Liberale Unie in de Schoolkwestie dezelfde denkbeelden huldigen als de heer Lieftinck, Welnu, de heer Lieftinck verklaarde in de eérste redevoering, die hij in de Tweede Kamer hjeld, tegenover de voor standers van de bijzondere school: Gij hebt de trom geroeid, maar wij zullen voortruk ken totdat het veldgeschrei gehoord zal worden: gij ongeloovigen hebt overwonnen! En een van zijn laatste daden was: dat hij stemde tegen art. 192 der Grond wet en dat hij, toen herinnerd werd hoe verschillende vrijzinnigen voor de wet- Mackay stemden, uitriep: „stom ge noeg!" Het is ons niet onbekend, dat de heer Roodhuyzen, aan wie de L. U. toch zeker nog wel zoo een en ander te danken heeft, van de candidatenlijst werd afge voerd hoofdzakelijk omdat hij art. 192 eerlijk wenscht uit te voeren. Hef is ons niet onbekend gebleven, dat mannen als Otto en Eerdmans, wier eenige politieke verdienste daarin bestaat, dat zij zoo fel aniti-clerieaal en zoo scherp gekant zijn tegen de bijzondere school, als staats lieden van den eersten rang werden voorop- geschoven. Het is ons niet onbekend, dat de alge meen» vergadering van de L. .U. aan dit alles hare goedkeuring heeft gehecht. En wij hebben, om niet meer te noe men, nog niet vergeten de verklaring van den heer de Muralt: De eenige licht- straa 1 die ik zie, is, dat het nog wel een jaar of tien zal duren, voordat er iets van de gelijkstelling komt. De heer Steggerda heeft dus .volkomen BBUILLETOM. Omgewerkt naar het Er&nsch, 37. X. - MOEDER EN DOCHTER. De dagen, de weken die volgden, wer den gebruikt aan het doen bouwen van de machine. Zij vertelden aan de heeren Lelaurrain, dat zij een erfdeel gekregen hadden, dat hun toeliet, voor eigen rekening te gaao werken. Des te beter voor u, antwoordde de fabrikant, die een jaar lang Roselin en Laure aan den arbeid had gezien, des te beter voor u, maar des te erger voor ons. Nu, ieder zorgt om vooruit te komen. Dat is plicht. Dat het u welga. Parijs is groot genoeg om ieder toe te laten aan zijnen kost te komen. En dan begon een heen- en weerloopen zonder einde. Zooals man en vrouw sedert Jang over- ^aren gekomen, zou het eene stuk der 'ra6 hier, het andere elders besteld - a's a"es geleverd was, zou~"Rose- zelf in elkaar zetten. aar wat kommer!W®t angst 't ldein? °ro0^ werken zooals iu gemakkelijk en snel genoeg gaan ®n gewonen arbeid te sparen, P a vï' afwerpen? BB tasten 'wTnten^r^^S' Tk.en 5 wernen de verschillende deelen gelijk, als hij zegt, dat wij er niet buiten kunnen de liberalen als gevaarlijk voor de riehtige uitvoering van de gelijkstelling voor te stellen. Wij zouden onwaar zijn, indien wij het tegendeel beweerden. En wij zullen ook niet nalaten telkens weer op dit gevaaF de aandacht te vestigen, ZEER JUIST. De „Rotterdammer" schrijft: „Krasse qualificatiesmakeloos, niet waardig, in de hoogste maite onzaakkundig. Te kras? Zij brandmerkt een regeeringshandeling van het Ministerie Cort van der Linden: het niet uitvoeren der verzekeringswetten Talma. Zij werd uitgesproken door een man, die niet gewoon is groote woorden te gebruiken, door den heer Colijn. Openhartig zeide hij aldus Minister Cort van der Linden het oordeel aan: „Geheel afgezien van het politieke mo ment in deze zaak, vraag jk toch, of dit niet is een slechte regeeringsdaad. Onze par lementaire zittingen duren vier jaar, en wan neer wij onze partlementaire geschiedenis nagaan, zien wij dat bijna altijd de belang rijke wetten tot stand komen in het laatste zittingsjaar, onder oppositie van de minder heid. Wanneer nu in die oppositie een aan leiding is gelegen om de invoering van een wet tegen te houden, wanneer zij nog 'niet is ingevoerd aan het einde der vier jarige periode, waarin zij is aangenomen, dan geloof ik toch, dat wij zelf bezig zijn om ons geheele parlementaire stelsel te on dergraven, Want, wanneer het regel zou gaan worden, dat een Kabinet de invoe ring van nog niet ingevoerde wetten be lemmert, zou het een voortdurend afbre ken en ophouwen worden in onze wet geving." Te kras Neen, een rechtvaardig vonnis. WAARVOOR WIJ GAAN STRIJDEN. Onze bondgenooten, de anti-revolutionai ren en christelijik-hislorischen, hebben bei de in'hunne algemeen» vergadering de vaan omhoog geheven voor de uitvoering van artikel 192 der Grondwet, voor verwezen lijking van de gelijksstelling van bijzonder en Openbaar onderwijs. Gelukkig en verblijdend verschijnsel, dat bewijst, hoe diep het bewustzijn bij onze bondgenooten ook is doorgedrongen, dat wij ook daar al onze kracht op moeien richten. 't Is wonderlijk gegaan met het onder wijsvraagstuk. In 1913 stond voor de bijzondere school de meiboom in de kap. Maar die meiboom werd onder geest driftig gejubel van vrijzinnigen en socia listen naar beneden gehaald. De kans op financieele gelijkstelling tusschen openbaar én bijzonder onderwijs scheen voorgoed verkeken. Van gelijk recht voor allen zou naar voorzien werd geen sprake zijn. Maar het niet-verwachte gebeurde. Vrijzinnigen noch socialisten hadden den moed de verantwoordelijkheid voor wat zij gedaan hadden te dragen. Toen men de groote politieke ruit had gebroken, wist men geen raad. Als gevolg daarvan kwam 'toen het Ministerie Cort van der Linden, dat tot veler verrassing beëindiging' van den schoolstrijd op zijn urogram plaatste. En wat niemand had kunnen of durven verwachten gebeurde, met zoo goed als algemeene stemmen werd het Grondwets artikel waarin de financieele gelijkstelling is voorgeschreven, door de Staten-Generaal aangenomen. Daarmee zijn we echter niet klaar. Dit artikel moet ook worden uitgewerkt en toegepast. En nu scheen het plotseling alsof de vrijzinnigen spijt hadden, van hun toegeven. Bekend is hoe om niet meer te noemen- |die heer Roodhuyzen van de candidatenlijst der Liberale Unie werd afgevoerd, hoofdzakelijk omdat hij artikel 192 eerlijk en onpartijdig wenschte uit te voeren. En bekend is ook hoe de vrij zinnige Kamerleden zich in duizend boch ten wringen om toch maar met eenigen schijn van recht het voorstel van de heeren Lohman c.s. van de baan te krijgen. Het gevaar Is volstrekt niet denkbeeldig, dat straks een Iinksche meerderheid de uitvoering van artikel 192 op de lange baan gaat schuiven o"f,als dat niet gaat. een 'poging doet, om de vrijheid van het bijzonder onderwijs aan banden 'te leggen, i Artikel 192 meelt daarom onverwijld worden uitgevoerd. Zoo spoedig mogelijk moet aan het door de Grondwet geoor deelde onrecht een einde worden gemaakt. En het moet zóó geschieden, dat de vrijheid en zelfstandigheid van het bijzon der onderwijs in elk opzicht gewaarborgd worde. Nooit mag de meerdere subsidie een keten worden die de vrijheid van hef bijzonder onderwijs aan banden legt en de bijzondere school van haar eigen ka rakter berooft. Over de wijze waarop de uitwerking van artikel 192 moet plaats hebben wordt ook in rechtsche kringen verschillend geoor deeld. Hoofdzaak is op dit oogeriblik Je be slichte en onverbiddelijke eisch, dat artikel 192 zoo spoedig mogelijk worde uitge voerd en dat daarbij de vrijheid en zelf standigheid van het Christelijk onderwijs in geen enkel opzicht worde aangetast. Wij wenschen deugdelijk en goed onder wijs. Tegen wettelijke regelingen waardoor die deugdelijkheid zoo goed mogelijk der machine in elkaar gezet En op een goeden morgen draaide de machine in de benedenplaats van een on bewoond winkelhuis, voor die gelegenheid gehuurd. Het ging naar wensch: zachtjes, regelmatig. De eerste proefneming bracht een heer lijk stuk borduurwerk voort. Man en vroulw vielen in elkanders ar men; Minou en Souriquette, die de proef neming bijgewoond' hadden, waren opge togen. Geslaagd!.... het wals geslaagd! Ja, maar alles was niet gedaian, ofschoon er al heel geld uitgegeven was Er moest nog een huis gehuurd om de fabriek in te richten, de huurakte getee- kend, zes maanden vooruit betaald, mate riaal gekocht;, want buiten de borduur- fabriek, meenden 'ze nog machines te plaat sen voor het maken van knoppen en aller lei passementwerk juist zooals bij mad. Vamet en bij de heeren Lelaurrain. 't Was onder of boven spelen! Ziet ge, 't liep niet op wieltjes van den eersten dag af. Roselin had er alle nachten de koorts van. Niet kunnende slapen, stond hij dan maar op en begon te cijferen op het eerste stuk papier het beste, de mogelijke win sten berekenende, uitgaven en inkomsten vergelijkende. Hij sprak van niefs dan van inrichting, bestellingen, modellen en stalen. Alle dagen ontving hij bezoek van een of anderen aannemer, van schrijn- of schil derwerk, die hem zijne diensten kwam aan bieden, wamt heel 't kwartier wist door de werklieden van Lelaurrain, en dode de bazen zelf, dat hij zaken ging drijven voor eigen rekening. Roselin durfde hunne aanbiedingen niet weigeren; hij liet zich min of meer bedwel men door hun gelukwenschen en door de verhalen, die zij hem opdischten. Hij deed dan allerlei beloften aan de lieden die hij niet kon doorzenden. Maar als 't fen op aankwam, zich tegenover hen te binden, daagde Laure op door een half openstaande deur; ze zei dait er nog niets beslist was, dat het gebouw nog niet ge huurd was zij vroeg kaarten en adressen en ontdeed zich ten slotte van aj die lie den, zoo behendig en zoo knap, dat Rose lin kreten van bewondering slaakte. Ik heb 't u altijd gezegd, sprak hij bij zulke gelegenheden, dat ik een goede kommandant aan u zou hebben. En zij poogde hem dan te stillen en het praten af te leeren. Maar dat ging niet gemakkelijk. Denkt er nog meer aan, zeide zij hein, maar babbel er minder over. Er nog meer over denken Lieve hemel, dat kan niet!... 't Is een vaste ge dachte geworden. Steek dan de handen uit de mouwen. Aan wat? Aan 't zoeken eener goede fabriek. Maar ik vind niets. En Roselin ging voort mét praten en razen, telkens dat vrienden hem "kwamen bezoeken; Laure echter, nam zelden deel aan die gesprekken; men zou gezegd heb ben dat zij voor alles onverschillig was. Alleen hare opgen, hare 'schoone, don kerblauwe oogen, blonken meer dan an- ders, terwijl de hoeken van haren fijnge sneden mond onwillekeurig trilden en fint- j verzekerd wordt, bestaat onder ons geen bezwaar. Maar nooit en onder geen énkel beding doen wij afstand van owzen eisch: de vrije school, voor tieel het volk! DE REGEERINGSVERKLARING. Het H.N.-bureau: verneemt uit Londen: Hoewei Reuter de verklaring van Londen aan de Kamer weergaf in de eigen woor den van den minister stellen alle correspon denten van Engelsche bladen in Nederland de overeenkomst met Duitschland voor als een volkomen overwinning voor Duitschland en een volkomen nederlaag voor Nederland. BENZINE. De verbodsbepalingen, gesteld voor zoo ver betreft het vervoer, zijn slechts van toepassing op hoeveelheden van meer dan 10 liter. DE GRAANVERZAMELING IN NOORD-BRABANT. Men bericht dato 7 Mei: Terwijl alle controleurs bij de RijJcsgraanverzaraeling in Noord-Brabant gisterenavond in gesloten vergadering werden bijeengeroepen bi ho tel „De Draak" te Bergen-op-Zoom, zijn aan de controleurs maatregelen bevolen tot het houden van een zeer verscherpten controletocht. Naar het heel zouden er in Noord- Brabant groote hoeveelheden granen en peulvruchten worden achtergehouden. Hedenmorgen reeds vroeg werd van uit Bergen-op-jZooml een onderzoekingstocht begonnen door alle controleurs. Ze worden bijgestaan door 150 militairen, van wie een gedeelte zoekt en een gedeelte patrouilleert. Ongeveer de helft ging Noordelijk, de an dere helft Zuidelijk van Bergen-op-Zoom. VOEDING GEÏNTERNEERDEN. Naar van bevoegde zijde wordt ver nomen, is ten behoeve van de voeding der Duitsche krijgsgevangenen hier te lande de eerste zending roggemeel uit Duitschland te Rotterdam aangekomen. Tevens heeft de Britsche gezant aan de Nederlandsche regeering doen weten, dat de door haar voor de voeding der Brit- sohe krijgsgevangenen gevraagde levens middelen zoo spoedig mogelijk zullen woq- den verscheept. TABAK., Naar de „De Geld." verneemt, zal de tabak te Druten in beslag genomen worden tegen maximumprijs. Een tegenvaller voor vele tabaksplanters, die het nieuwe gewas reeds duur verkodht hadden. KOFFIE. Van de zes stoomschepen der Kon. Ne derlandsche Stoomboot-Maatschappij, die te Gibraltar werden opgevorderd ten behoeve van het Britsche gouvernement, hadden de „Danae", „Rhea" en „Thalia" te zamen o.a. 22.715 balen koffie aan boord, bestemd voor Nederland. („N. R. Ct.") DE „NIEUW-AMSTERDAM". Naar wordt medegedeeld, zal'de „Nieuvv- Amsterdam", die waarschijnlijk 29 Mei zal vertrekken, uitvaren met (600 eerste en 300 tweede-klasse passagiers. BRU1NBROODKAARTEN. De Minister van Landbouw heeft d.d. 6 dezer tot de gemeentebesturen de navol gende circulaire gericht: peltjes op haar ontwikkeld voorhoofd ver sohenen, Zij overwoog alles en "dacht grondig ia. Uit den vloed van raadgevingen waar Roselin's vrienden hem met overstroomden nam zij wat zij nuttig achtte en trok er profijt van. Zekeren dag hoorde zij spreken van een fabriek welke een der grootste huizen van den Boulevard Sebastopoi ging verlaten, om zich opnieuw in te richten op een "ter rein dat het te Belleville bezat. Laure, zonder een uur 'te verliezen, be gaf zich naar het aangeduide adres. De fabriek stond haAr niet aan. De herstellingskosten zouden meer be dragen dan een nieuw gebouw. Maar al wandelende van 't eene eind van Parijs naar het andere, bemerkte zij in de rue d'Enfer een groot opschrift, waarop te lezen stond: „Goede gelegenheid Prachtige kans." Zij trad binnen. Zij bezocht de lokalen, en, inderdaad, 't was een buitengewone gelegenheid. Een Engelsche maatschappij had er het vervaardigen van metalen knoppen be proefd, maar had de onderneming moeten staken, daar de arbeidskosten te hoog waren. - Als vergoeding had ze den eigenaar der fabriek de machines gelaten en dit was in gericht zooals Engelschen dat kunnen in richten. Een stoommachine gaf beweegkracht voor 't maken van metalen en porceleinen knoppen. Naast de fabriek stond een oud pavil joen, zonder verdieping], maar dat tot een aangename woning ingericht kou worden, Naar mij is gebleken doen zich bij den aankoop van brood op bruinbroodkaarten moeilijkheden voor. Aangezien voor brooden van 400 gTam bij de thans geldende regeling 800 gram aan bons moet worden ingeleverd, kan op de laatste bon van 400 gram een heel brood niet worden verkregen. Ik verzoek u, den bakkers jn uwe ge meente opdracht te geven In zulke gevallen een brood van 400 gram door midden te snijden en voor de laatste 400 gram der broodkaarten een half brood af te leveren, zoo juist mogelijk een gewicht van 200 gram vertegenwoordigende. („St.-Ct.") RUNDVLEESCR Het Bureau voor Mededetlingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Bij herhaling wordt de meening verkon digd, dat het beter ware een geheel vleesch- looze periode door te maken om de voor ziening met vleesch, vet en zuivelproducten gedurende den winter niet in gevaar te brenger). Dit geschiedt echter niet door de slachtingen die noodig zijn om gedurende eenigen tijd a ons vleesch per week en per hoofd, beschikbaar te stellen. Daarvoor, alsmede voor de behoeften van leger en vloot, zijn noodig 6ooo stuks vee per week, in een tijdvak van 5 A 6 weken derhalve tusschen 30 en 40 000 stuks. Het is dui delijk, dat daardoor de rundveestapel, die in het begin van Maart volgens deskundige schatting op 1.340.000 stuks kan worden geraamd, in geenen deele wordt bedreigd. Wanneer wij dus nu een weinig vleesch gebruiken, wordt daardoor de voorziening van later niet in gevaar gebracht, Hoe meer bovendien de veehouders zelf mede werken om een goede keus te deen onder het vee, hoe beter het onzen veestapel in de toekomst zal gaan, De opmerking is ook gemaakt, dat er dit voorjaar buitengewoon veel vee zou zijn afgeslacht, en dit wordt dan afgeleid u'.t de hooge opbrengst van den slacht- accijnr, welke verre de raming heeft over troffen. Daarbij mag echter niet uit het oog worden verloren, dat het vee in dit vooijaar abnormaal hooge prijzen heeft op gebracht en de accijns wordt berekend naar den prijs. Dergelijke cijfers geven dus, ook in vergelijking met vorige jaren, geen uitslnitsel over het aantal stuks vee, dat werd afgeslacht. Een enkele opmerking nog over het nuchtere kalfsvleesch, dat men voortgaat van zekere zijde in discrediet te brengen. Daartoe is geen reden. Erkend werd reeds, dat de voedingswaarde uit den aard der zaak niet zoo groot is; die geheel weg te cijferen, is evenwel onjuist. En in ieder geval kan tegen het gebruik van dit vleesch uit hygiënisch oogpunt geen bezwaar La s'aan. De tijd der nuchtere kalveren raakt echter voorbij; vanaaar ook dat er nu minster in consumptie kunnen worden ge bracht. Vergadering van Dinsdag 7 Mei. Er moest weer tijd worden vermorst aan het verkiezingsspelletje der Linkerzijde: het voorsitel-Duys c.s. waarbij de door de Eerste Kamer vervallen verklaarde Ouder domswet weer op het tapijt wordt gebracht. De heer Beniner (A.R.) velde er het eerst zijn oordeel over. Spr. betoogde op zeer scherpe wijze, dat het ontwerp alleen heoogt de invoering van een slecht stelsel van armenzorg, dat bovendien gevaarlijk is, omdat het aanleiding moet geven tot het iagen naar kiezersgunst met allerlei onvervulbare beloften. De ftr- terwijl het van tuintjes omgeven was. De lokalen stonden reeds lang onge bruikt en de- eigenaar was niet moeilijk: hij wilde fabriek en paviljoen verhuren voor vier duizend francs per jaar, doch de huurders moesten een Contract teekenen voor twintig jaar. Eerlijk gezegd, de rue d'Enfer was Wel wat ver afgelegen, maar vier duizend francs voor een zoo goed als ingerichte fabriek en daarbij een woonhuis^ was waar lijk een buitenkansje. Roselin zou wat meer moeten loopen, want 't spreekt vanzelf, diajt hij makelaar zou spelen voor zijn eigen huis. Acht dagen daa'rna was het contract ge- teekend, had de eigenaar zes- maanden huur ontvangen, en stond de nieuwe machine in de helderste en schoonste plaats. Daarnaast was het werkhuis voor 't bij eenbrengen van voortbrengselen van den zelfden aard, wat verder stonden de per sen voor zeker soort passementwerk, dat kon gefabriceerd worden als 't stil seizoen was voor het borduurwerkde mode is grillig!.... Weldra waren de schoonste modellen vervaardigd, en op een goeden morgen ging Vallauris, goed van stalen voorzien, op zaken uit. Men kende hem niet, maar zijn prijzen waren zoo voordeelig, zijn borduurwerk was zoo volmaakt, dat de grootste huizen van Parijs en de beste tusschenhandeiaarS hem talrijke bestellingen deden. (Wordt vervolgd.) •v.'

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1