TWEEDE BLAD. Zaterdag 11 Mei 1918. He. 56. Wacht u voor ds valscha profeten «NS BLAD. Onder valsche profeten hebben we hier te verstaan valsche leeraars, die godde- iooze leerstellingen en. verderfelijke dwalin gen verkondigen. In meer uitgebreiden zin echter kan men onder valsche profeten een iegelijk en alles verstaan, wat ons van God en van ons eeuwig geluk, ons laatste doel, afbrengt. Zij komen in schaapskleed,eren tot u, d. w. z. uitwèndiig gelijken zij op scha pen, dat is, de taal, die zij spreken. 9chijnt onschuldig en goed, zij' doen zich welwillend en menschlievend voor; maar inwèndig zijn het wolven, de beginse len n.l. welke zij verkondigen, zijn slecht en verderfelijk, en hun eigenlijk doel Is dan ook geen ander, in onze dagen vooral, dan de kudde' van Christus te verscheuten en de zielen in het verdef te storten. Aan hunne vruchten zult gij hen kennen. Die vruchten, hier bedSeld, zijn de gevolgen hun ner leer en de daden, die uit hunne leer ^Voortvloeien. Deze ju,llen altijd bewijzen, dat het eene valsche en verderfelijke leer is. Plukt men wel druiven van doornen, of vijgen van distels? zoo vraagt de Mees ter. Immers neen! Zóó brengt elke goede boom goede vruchten voort; doch de sléchte boom brengt sléchte vruchten voort. Een goéde boom kan geen slechte vruchten voortbrengen, noch ook een sléchte boom goéde vruchten voortbrengen. Alle boom, onthoudt dat goed, alle boom, die geen goede vruchten voortbrengt, zal uitgehou wen en in het vuur geworpen, worden. Zóó zal ook het lot der valsche leeraars zijn, alsmede van alle dwaze maagden en onnutte dienstknechten, welke die leeraars volgen en hunne leer m praktijk brengen. Aam hunne vruchten derhalve zult gij heu kennen. De eerste valsche profeet was, de dui vel, de Satan, de vader der logentaal, het belsch serpent. Haat tegen God én afgunst over het geluk der menschen brachten den helschen geest er toe, den merasch ten val te bren gen. De duivel kende de zwakkere natuur der vrouw, en op haar richtte hij dus zijn aanval; daairbij bediende hij zich van eene slang. Eens, toen Eva, niet vergezeld van Adam, in de nabijheid van, den ver boden boom, den boom van kennis van goed en kwaad, wandelde, zeide de slang tot haar: „Waarom heeft God u verboden te eten van alle boomen in het .paoradijs?" Ondanks den, toon van belangstelling, de schapenvacht van den vailschen profeet, had Eva zeer goed kunnen bemerken, dait de stem, welke zij hoorde, van een boozen geest afkomstig was, daar immers, naar de reden van het goddelijk verbod gevraagd werd, alsof deszelfs billijkheid en wijsheid, al9 zijnde van God uitgegaan, niet boven allen twijfel verheven was. Aanstonds had Eva den verleider den ruig moeten toc- keeren; doch in plaats daarvan stond zij hem te woord en zeide: „Van de vrucht der hoornen in het paradijs eten wij maar van de vrucht des booms in het midden van het paradijs heeft God ons verboden te eten, en die niet aam te raken,opdat wij misschien niet sterven." Uit dat woordje misschien blijkt eenigen twijfel aangaande de waarheid der goddelijke bedreiging: op den dag, dat gij daarvan eet, zult gij sterven. De aanvaller trad nu in, zijne ware ge daante te voorschijn: Volstrekt niet zult gij den dood sterven. Integendeel: God weet, dat op den dag„ waarop ge van dien boom eten zult, uwe oogen zullen opengaan, en, gij zult gelijk goden zijn, wetende het goed en het kwaad. Met deze drievoudige leugen heeft de aartsleugenaar Eva verleid. Hij verzekerde haar de onsterfelijkheid; spiegelde haar een onthouden goed of geluk voor, alsmede de gelijkheid aan God. Eva zag nu cljut de vruicht goed was om te eten en schoon was voor de oogen en verrukkelijk om te zien en zfj plukte er van en gaf er aan Adam van, die er insgelijks van at. Aan hunne vruchten zult gij ze kennen. Wat was er waar vam de beloofde on sterfelijkheid ern de gelijkheid aan God? „Omdat gij," sprak God tot Adam, „ge luisterd hebt naar de stem van uwe vrouw en gegeten hebt van den boom, waarvan ik u. geboden had niet te eten, zal de aarde gevloekt zijn in uw werk: Met veel arbeid zult gij daarvan eten al de dagen uws levens; doornen en disitelen zal zij u voortbrengen en het gewas der aarde zult gij eten. In het zweet uws aanschijns, zult gij uw brood eten, tot gij terugkeert tot de aarde, waaruit gij, genomen zift: wamt gij zijt stof en tot stof zult gij wederkeeren." Wat was er waar van dat onthouden goed of geluk, wat zij zouden aanschou wen? Zeker, beider oogen, de oogen van hun geest, gingen open, om te erkennen, hoe jammerlijk zij" bedrogen waren, hoe zwaar hunne schuld, hoe ijselijk hun onge luk was. Helaas ja, zij kenden nu, maar tot hun eigen onheil, het goed en het kwaad: de verhevenheid van het goed, dat zij verloren, en de diepte vara het kwaad, waarin zij zich hadden neergestort. Ook met de oogemi des lichaams zagen zij, dat het kleed der onschuld, waarin zij tot jiu toe gewandeld' hadden, was weg- gerukt, en het rood der schaamte overdekte hun gelaat Aan hunne vruchten zult gij hen kennen. Ons aller moeder is bezweken voor de bekoring van hoogmoed: gij zult zijn gelijk goden laten wij toch wijzer zijm: als de bekoorder ons toevoegt waarom de Paus of de Bisschop dit of dat wel voor schrijft, of dit of dat verbiedt, zijt op uwe hoede 't is het gesis van de helleslang, die op gelijke wijze Eva verleid heeft Zijt gehoorzaam aam den Paus, gelijk onze H.H. Martelaren van Gorcum. Ons aller moeder is bezweken voor de bekoring van hebzucht: uwe oogen zullen opengaan gij zult kennen het goed co het kwaad; laiten wij toch wijzer zijn; als de bekoorder ons toevoegt: gij1 moet u op de hoogte stellen van hetgeen er in de wereld te koop is gij' moet uw tegen standers lezen en hooien zijt op uwe hoede: 't is het gesis van de helleslang, die op gelijke wijze Eva verleid' heeft, leest daarom slechts Katholiek lectuur ver- eenigt u 'uitsluitend in Katholieke bonden en Katholieke vereenigingen sluit alleen Katholieke huwelijken Ons aller moeder is bezweken voor de bekoring vair zinne lijkheid: eet gerust van den verboden boom gijl zult volstrekt niet sterven. Laten wij' toch wijzer zijn., als de bekoorder ons toevoegt, dat alle spijs eene gave Gods en dus goed is, dat het gebruik van eenige spijs nooit, ook niet op1 vasten- of onthoudingsdag en iets zondigs kan inhou den zijt dan op uwe hoede 't is het gesis der helleslang, die op gelijke wijze Eva verleid heeft en antwoordt dan den bekoorder: de vrucht van den verboden boom was ook zelve niet kwaad, want God had dien boom geplant, en toch was het eten dier vrucht eene zware zonde van ongehoorzaamheid, omdat God het verboden had en wel op straffe des doods. Wendt vooral in onze dagen van zedeloos vertoon, aanstonds uwe blikken of uwe gedachten van personen of zaken afj" die tot zonde bekoren. Als Evai, die te voren vrij1 was van alle kwade begeerlijk heid, zich door het aanschouwen der ver boden vrucht verleiden liet, hoeveel te spoe diger zullen wij bezwijken, die de booze begeerlijkheid, vara onze geboorte af, met ons dragen. Waakt en bidt en verdrijft bijzonder uit uwen geest en uit uw hart alle hoogmoe dige ijdeiheid van kleeding en verfooning. Weest, bid ik u, mijne zusters, geen sla vinnen ook nietuit de verte zoo half en half, eener gcddelooze mode, -maar verheerlijkt en draagt God ook in uwe lichamen. Weest Engelen van ingetogen heid, eerbaarheid en reinheid. Uwe zedig heid zij alle menschen bekend: gij zult geroemd zijn bij God en bij' de men schen. Alkmaar, den .11 en Mei 1918. M. P. A. OOMS. D.P. ALKMAAR. Candidaatstelling Tweede Kamer. De Burgemeester der gemeente Alkmair brengt hiermede tei algemeene kennis, dat bij den Burgemeester der gemeente Helder ter secretarie van laatstbedoelde gemeente, op Dinsdag 21 Mei a.s., tusschen des vooirmiddags negen .en des namiddags vier uur, lijsten van candidaten kunnen, worden ingeleverd voor het lidmaatschap Van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Voor zooveel noodig worden de volgende bepalingen in. herinnering gebracht: lo. Iedere lijst moet worden onderteekend door ten minste 25 kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing, en voor komende op de kiezerslijst eener binnen dezen kieskring gelegen gemeente. 2o. Dezelfde kiezer mag niet meer dan 'één lijst onderteekenen. 3o. De candidaten worden met vermelding van hunne voorletters en woonplaats op de lijsten gejilaaitst in volgorde, waar in door de onderteekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven. 4o. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste tien candidaten, worden geplaatst, terwijl dezelfde camdidaat niet mag voorkomen op meer den één van de lijsten, ingele verd in denzelfden kieskring. 5o. Bij de inlevering van eene lijst kunnen de onderteekenaai s schriftelijk eene ge machtigde en diens plaatsvervanger aan wijzen, bevoegd tot het verbinden yan de lijst, overeenkomstig art. 50 der wet. 6o. Bij de lijst moet worden overgelegd de schriftelijke verklaring van iederen, daar op voorkomenden candidaat, dat hij1 be willigt in de plaats hem op de lijst aan gewezen de onderteekening van deze Ver klaring moet zijn gelegaliseerd door den burgemeester van de woonplaats vain, den candidaait. 7o. De inlevering der lijsten geschiedt persoonlijk door één der onderteekenaars. De candidaten kunnen hierbij tegenwoor dig zijn. Formulieren voor de lijsten en voor de over ,;te leggen schriftelijke verklaring, hierboven sub 6o. genoemd, zijn, fer secre tarie dezer gemeente kosteloos voor een ieder verkrijgbaar. JUBILEUM. Op 15 Mei a.s, hoopt de heer N. Ko ning, Druivenlaan 27, seinhuiswachfer bij de H. IJ. S. M., den dag te herdenken, dat hij vóór 40 jaren bij genoemde Mij. in diénst trad. Van deze 40 jaren was hij 19 jaren te Uitgeest werkzaam als rangeerder en de laatste 21 jaren als semibuiswaichter op zijn tegenwoordige standplaats. INGEKOMEN PERSONEN. E. Boon, R.K., db„ Westerweg 67, Vel sen. A. Balder, R.K., z„ Wesferburg- straat 1, Den Haag. C. Schouten, R.K., db., Mient 16, Beverwijk, G. van Dijk, N.FL, winkelbed., fnidsen 103, Purmer- end. J. G. Doorman, E.L., lecraar R.H, B.S., Geestenveg 1, Meppel. J. Bruin- Zuiderduijn, N.H., z., Snaarmans.'aan 147, Velsen. ,P. Ruiter, N.H., z., Veerstraat 1, Ursem. G. Spruijt, N.H., z., Veer straat 1, Ursem. P. Verweij, Rem., dir. levensmiddelenbedr., Xesselsahadestraat 3, Hoogwoud. C. A. A. Peute, R.K., winkeljuffr., Langestraat 39, Zierikzee. M. C. Groot, R.K., db., Westdijk 4, Duitschland. R. F. J. Wartena, N.H., kellner, Lombardsteeg 4, Amsterdam. J. A. Erkes, R.K., zadelmaker, Groene- laantje 4, Apeldoorn. J. Pilon, N.H., z., Varnebroek 49, Lemsterland. L. W. Bakker, N.H./Isr., klerk b. d. Registratie, Steijnstraat 33, Velsen. W- J. C. R. Rik- kert, Rem., horlogemaker, Tuinstraat 5, Lo- chem. D. Husslage, geen, metselaar, Landstraat 18, Amsterdam. J. Admi raal, R.K., arbefder, Omval 55, Heiloo. - E. Bekker, N.H., meubelmaker, Kanisstraat 7, Rotterdam. W- Vis,serv O.R., db., Verdronkenoord 15, Egmond aan Zee. Wed. D. Pereboom, N-H., z., Geestersingel 51, Harenkarspel. L. F. Smits, N.H., banketb., Oudegracht 154, Vlissingen. D. Louwen, R.K., db., Koorstraat 24a, St. Pancras. O. Spruit, N.H., arbeider. Nieuwlandersingel 28, Warmenhuizen. H. Mantel, N.H., z., Schermerweg 70, Am sterdam. H. Trompetter, Nd-, huishoud ster, Kennemerstraatweg 22, Heiloo. J. Rumphorst, R.K., db., Kennemerpark 19, Uitgeest. D. van der Meide, N.H., adj. commies ter Secr., Paijiglop 13, jWou- brugge. A Besse, N..H., kaasmaker, van der Woudestraat 42, Koedijk. j. de Groot, O.R., db., L. Oudorp 56, Egmond aan Zee. B. Pillipes, N.H./D.G., café houder, Kennemerstraatweg 18, Amsterdam. A. N. Melker, R.K., slager, 2e Kabel straat 8. Oudkarspel. A. Tesselaar, N.H., db., Forestusstraat 15, Amsterdam. T. Nobel, geen, kantoorbed., van Everdtngen- straat 1, ,S°hagen. A. Q. Mijnarends, geen, z.,Metiusstraat 13, Amsterdam. J. Dekker, N.H., koopman,, St. Annastraat 23, Twisk. J. F. Lemmen, N.H., grond werker, 'Keizerstraat 22, Velsen. -H. Kots, N.H., z,, Stuartstraat 80, Arnhem. Wed. H. Emke, R.K., huishoudster, Vij vertje 1, Akersloot. P. de Boer, N.H., schipper, Noorderkade 20, Koedijk. D. Keetman, N.H., timmerman, Foreslus- straat 16, Hoorn. C. Roggeveen, D.G., kok, Nieuwesloot 49, Schagen. H. J. L. de Bie, N-H, timmermansknecht. Oude gracht 207, Alkmaar R. O. Q. D. Haars- ma, N.H., basculemaker, L. Oudorp 7, Leiden. Wed. Wanna, R.K., z., Mient 11, Den Haag. M. H. Schmitt. R.K., db., Nieuwpoortslaan 133, Amsterdam. P. Groot, R.K., bouwer, Spoorstraat 22, Oterleek. W- J- Cramer, R.K., ketel maker, L. Oudorp 7, Amsterdam. A. Alleman, R.K., naaister, Stuartstraat 3a, Zoeterwoude. G. Visser, O.R., db., Helderseheweg 29, Egmond aan Zee. E. J. van den Brink, N.H., z., Snaar- manslaan 36, Amersfoort. T. Leegwater- Bakker, D.G., z., 2e Kanaalstraat 9, Berk hout. J. A. Balink, R.K., timmerman, Grensstraat 8, Winterswijk. H. de Jong, geen, kantoorbed., Spoorstraat 62% Haar lem. Hoofd van een gezin. VERGADERING 'VAN DEN RAAD DER GEMEENTE ALKMAAR,*' op Vrijdag 10 Mei. Aanwezig alle leden. Ingekomen stukken: a. Een schrijven van. Burgemeester en Wethouders dd. 7 Mei 1.1., waarbij in overweging wordt gegeven te voldoen aan eeniige door heeren Gedeputeerde Staten gemaakte oinnerkingen ten aanzien van de gemeente-begrooting. dienst 191S b. Een schrijven dd. 1 Mei 1.1., No. 83. van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van diverse goedgekeurde raadsbesluiten tot het overnemen in eigendom van stukjes grond aan .den Bergerweg, tot aankoop van het perceel van den heer D. Tauber aan de Nieuwpoortslaan, tot aankoop van 'het perceel Langestraat 87 en tot aankoop van grond in den polder Ovetdie en Ach- termeer. c. Een schrijven dd. 24 April IJ., No. 114, van hetzelfde College, ten geleide van het goedgekeurde primitief kohier der Hon denbelasting, dienst 1918. d. Een schrijven alsvoren dd. 24 April I.1., No. 120, ten geleide van het goed gekeurde raadsbesluit tot a'ankooja van per- ceelen aan het Scharloo. e. Een schrijven alsvoren. dd. 1 Mei 1.1., No. 76, ten geleide van eene beschik king op een reclame in hooger beroep tegen een aanslag in. den Hoofdelijken Omslag. Al deze stukken voor kennisgeving aan genomen. f. Een adres dd. 27 April 1.1., van den Centralen Propagandist en Algemecnen Se cretaris der vereeniging vara kermisvakge- nooten ,,0ns Belang", houdende het verzoek het voorstel van B. en W., om de kermis dit jaair niet te doen doorgaan, niet aan te nemen. Werd behandeld bij' punt 4 der agenda. BENOEMING VAN EEN LID WERKNEMER VAN DE GEMEEN TELIJKE ARBEIDSBEURS. Wegens het bedanken van het lid-werk nemer van de gemeentelijke arbeidsbeurs G. Peereboom, moet worden voorzien in de vacature welke daardoor is ontstaan. Ingevolge art. 9. al. 2 der Verordening op de Arbeidsbeurs (Gemeenteblad no. 503) heeft het Plaatselijk Arfccids-Secreta- riaat, onder dagteekening va:n 8 Apri 1.1., een voordracht (dubbeltal) aan B. en W. )ingezonden waarop voorkomen: 1. L. Hoogstad, Zeglisdwarsstraat 4. 2. W. Groot, Óudegraüht 199. Benoemd werd No. '1 der voordracht. TIJDELIJKE BENOEMING ONDER WIJZERES HANDWERKEN 2e GEMEENTESCHOOL. Ter vervulling der betrekking van onder wijzeres in de nuttige handwerken aan de 2e Gemeenteschool, ter vervulling der va- caiture, ontstaan door het vertrek van Mev». Kooger-Hekket, bieden B. en W* de vol gende voordracht aan, opgemaakt in overleg met den Arrondissements-schoolopziener. na ingewonnen bericht van het hoofd dei school 1. Mej. H. C. van Middendorp, 2. Mej. M. A. A. Keesom, 3. Mej. V. M. Scheepmaker, allen alhier. Benoemd werd No. 1 der voordracht, met 15 stemmen. Mej. Keesom verkreeg 3 stemmen. KERMIS 1918. In de vergadering van 6 Augustus 1914 werd op voorstel van B. en W- zonder hoofdelijke stemming besloten de kermis in dat jaar niet te doen doorgaan. Wel is waar hebben de kermisseii van L915, 1916 en 1917 voortgang gehad, doch de tijdsomstandigheden zijn Voor het oogemblik zóó drukkend, dat B- en W- voorstellen de kermis voor 1918 niet te doen houden. Ingekomen was^ een schrijven van de vergunninghouders^ gesteund door de Alk- maarsohe Winkeliersvereenigingi en de R.K. vereeniging „de Hanze" en sigarenwinke liers, welke aandringen, om de kennis ook di't jaar door te laten gaan. Eveneens een verzoek van de Vereeni ging van Café- en Restauratiehouders. Laatstgenoemde zou hierin nog geen be sluit willen nemen, doch althans tot Juli aan houden. De Voorzitter licht het voorstel van B. en W. toe en wijst er op, dat wii aan den vooravond slaan vain een crisis- leening van 6 ton, welke noodig zal zijn om d'e kleine burgerij over de moeilijkheden heen te helpen; spir. wijst op de rantsoenee- ring van gas era meent, dait het niet goed is, dat men ziet, dat er verschillende personen .pleizier maken en zich te goed doen en anderen kunnen dit niet. Wel weet sipr., dat er persomen zijm, die er nadeel van hebben, maar het algemeen belang in deze ■gaat voor. De heer P r i n s vraagt of de toestanden nu zooveel erger zijn dan het vorige iaa.r, hiervan js spr. niet overtuigd. Verder wijst spr. op de belastingen, welke met de kermis worden opgebracht, dit was 't vorige jaar f54.086; hoe groot is. het aan tal bezoekers der bioscopen; in 1917 is hiervan door 135.565 personen gebruik gemaakt en hoe er doch uitgegeven wordt. Spr. zal daarom tegen het voorstel vin B. en W. stemmen. De Voorzitter zegt, het lijkt of de heer Prins een vreemdeling in Jeruzalem is; de heer Prins vraagt of de toestand nu zooveel anders, is als het vorig jaar. Laat ik dan zeggen, het vorige jaair hadden wij in d'e maand Mei geen Jlteuncomtié meer en nu hebben we hiervoor nog greote uitkeerinigen en moet er nog gezocht wer den naar productief werk. Spr. wijst er op, dat ook de voeding zooveel 'minder is; verder op de vetrantsoeneerinig. Spr. vond het jammer, dat er zooveel wordt uitgegeven, als men hoort hoe moeilijk het is om in dezen lijd er door te komen. De heer E 1 f r i n g verklaart zich in dezen tijd vóór het voorstel van B- en !W. De lieer Wolzak wijst er op, dat de rantsoeneering van levensmiddelen en gas steeds scherper wordt, dat de tijdsom standigheden steeds drukkender en ernsti ger worden en wij nu niet meer gelegen heid moeten geven om nog meer uit te gaan, voor die ongelukkige zudhit tot uit gaan is d efoestand tegenwoordig veel te ernstig; spr. zal daarom vóór het voorstel van B. en W. stemmen. De heer M e 1 e n b r i n k zou de Burge meesters in den omtrek dan. willen vragen, om, ais wij de kermis niet door laten gaan, zij oo.k hiervoor niet de gelegenheid geven, door in de nabijheid een: stuik land te ver huren. De Voorzitter zegt wel zooveel ver trouwen in zijn .collega's in den omtrek' te hebben, dat deze geen land in dezen tijd hiervoor zullen beschikbaar stellen. De heer v. d. Bosch zegt, gaarne liet voorstel van B. en W. ie steunen. Spr. is het volkomen met den heer Wolzak eens, dat de tijd tegenwoordig veel te ernstig is. De heer Westerho'f wijst er pp, dat de heer Prins zegt: ze gaan toch uit, dus geef ze nog maar meer gelegenheid. Spr. vindt dat dit niet opgaat era js vóór het voorstel van B. en jW, De heer C1 o e c k wijst op de groote schade, welke het voor den middenstand zou zijn en zal tegen het voorstel stemmen. De heer Leesberg memoreert den ernst der (ijden en als de oorlog niet spoedig is afgeloopeii, de toestand nog véél erger zal worden. Spr. meent, dat het daarom niet opgaat 0111 zoigloos geld uit te geven en zal vóór liet voorstel van B. en W- stemmen. De" V o o r z i 11 e r zegt, dat als de pof fertjeskraam op de Steenenbrug daar kan bakken en de middenstand en meergegoeden kunnen zich te goed 'doen, en de mindere man mag met een holle maag niaia.r de mu ziek staan te luisteren, dit aanstoot geeft. Hét voorstel om de kermis dit jaar niet te laten doorgaan, werd ira stemming ge bracht en met 15 tegen 4 stemmen aange nomen. Tegen stemden de heeren Cloeck, Prins, Govers en Luitirag. GRONDAFSTAND AAN DE VER- EENIGING „GOED jWONEN". De Vereeniging „Goed Wonen" heeft zich bij1 adres d.d. 27 Maart 1.1. tot den Raad gewend met het verzoek haar het terrein, gelegen achter dat hetwelk haar bij raadsbesluit van 11 April 1.1. No. 6 is afgestaan in voorkoop te geven. Gelijk B- en W- reed9 in de genoemde vergadering mondeling hebben medegedeeld, kan dit verzoek niet worden ingewilligd, omdat de gemeente géén eigenares is van een voldoend breede grondstrook. Zij stellen voor te besluiten: aan de Vereeniging „Goed Wonen", als beschikking op haar adres d.d. '27 Maart 1.1. te berichten, dat haar verzoek om den grond, achter dien welke haar bij' raads besluit van 11 April 1.1. No. 6 is afge staan, in voorkoop te mogen ontvangen niet kan worden ingewilligd, nemende de ge meente zich echter voor om, zoodra zij eigenares is van bouwterrein in de bedoelde omgeving, met de genoemde Vereeniging overleg te plegen. De heer Leesberg zegt, dat hem genoegen doet de laatste zinsnede, dat B. en W. met genoemde vereeniging nog eens overleg wil plegen. Hel voorstel werd zonder stemming, aan genomen. DEELNEMING IN HET MAAT SCHAPPELIJK KAPITAAL DER N. V. „OVERTOOM AAN DEN OMVAL". Het voorloopig bestuur der op te richten Naamlooze Vennootschap „Overtoom aan den Omval" heeft aan B. en W- een pros pectus gezonden, met de uitnoodiging voor deze gemeente deel te nemen in het te stichten maatschappelijk kapitaal dier Ven nootschap. B. en W. achten 'het belang der ge meente bij deze onderneming in voldoende mate betrokken om aan deze uitnoodiging gevolg te geven en hebben, misdien de eer voor te stellen te besluiten: voor de gemeente Alkmaar in het te stichten maatschappelijk kapitaal der op te richten Naamlooze .Vennootschaji „Over toom aan den Omval" deel te nemen voor tien aandeelera elk vara f 50. Zonder stemming aangenomen. HERZIENING GASRANTSOENEE- R1NG, B. en W. stellen voor vast te stellen een Tarief voor het gebruik van gas, te leveren door de üem.-gasfabriek. Artikel 1. Ie. De prijs van het gas geleverd over den gewonen mcteij bedraagt il6 cent, M3.. en over den muntmeter J6V2 cent per M3. (gedurende den crisistijd i/2 cent per M3. hooger dan gewoon gas). 2e. Voor het tijdvak van Mei 1918 tot en inet Augustus 1918, zullen in verband met de bovenaangehaalde circulaire de vol gende bepalingen voor het verbruik van gas over de beide genoemde meters gelden. Er zal door particulieren, per maand, een hoeveelheid gas worden verbruikt als volgt Door elk gezin een vast rantsoen van 25 M3., vermeerderd met 2 M3. voor elk ge zinslid, en bovendien voor de maand Mei met een extra-rantsoen van 5 M3- Voor hem, die bovendien, in het bezit zijn of gedurende den tijd waarvoor deze ver ordening geldt in het bezit komen van een electriS'che lichtinstallatie, wordt deze hoe veelheid, gedurende bovengenoemd tijdvak, voor elke maand bepaald als volgt: Door elk gezin een vast rantsoen van 20 M3., vermeerderd met 2 M3. voor elk gezinslid en bovendien voor de maand Mei met een extra-rantsoen van 2 M3. Deze regeling geldt ook voor ieder gezin afzonderlijk, wanneer twee of meer gezin nen in één huis wonen en gezamenlijk over één meter hun gas betrekken. Aan kamerbewoners kan, door den Direc teur, gehoord de Commissie vain Bijstand, een gasverbruik van hoogstens 5 M3. per- maand worden toegestaan1, voor de maand Mei verhoogd met een extra rantsoen van 1 M3. De winkelier, die géén electrisch licht in zijn winkel heeft, krijgt boven het rant soen van particulieren 7 M3. per maand als zijn winkel, étalage inbegrepen, kleiner is dan 60 M2„ boven de 60 M2. 14 M3., voor de maand Mei verhoogd met een extia rantsoen onderscheidenlijk van 1 en 2 M3. Voor industrieele doeleinden, waarvan het verbruik afzonderlijk door eeii meter wordt bepaald, wordt het gasverbruik beperkt lot 30 voor de maand Mei evenwel tot 45 van de in November 1916 verbruikte hoeveelheid, behoudens uitzonderingen te verleeneii door de Rijks-Kolendistributie., Voor alle gasverbriukers, niet onder bo venstaande caitegoriën te rangschikken, zal g'een grooter verbruik worden toegelaten dan 45 «/o, voor ae maand Mei dam 52 °/o van het normaal verbruik. Met uitzondering van gasverbruik voor industrieele doeleinden, kan in bijzondere gevallen van de bovengenoemde hoeveel heden worden afgeweken en wordt het te verbruiken maximum bepaald door de Direc tie, in overleg met de Commissie van Bij stand. Van deze beslissing is beroep op Burgemeester en Wethouders opengelaten. Art. 2. Van de gebruikers van mumtgas zal het verschil, tusschen het verschuldigde volgens den 'gasprijs waarop de muntgasmeter is ingesteld en den thans geldenden, per kwi tantie worden ingevorderd. Bij weigering van betaling zal, behoudens de bevoegdheid om het verschuldigde in rechten te vorderen, de toevoer van gas onmiddellijk worden afgesneden. Art. 3. Onder „normaal verbruik" Wordt, voor toepassing van dit tarief, verstaan het ver bruik 111 de overeenkomstige maand van hot jaar 1916. Waar deze maatstaf ont breekt, omdat b.v. electrisch licht is aan geschaft, bij' nieuwe aansluitingen 'enz., zal het verbruik met in acht neming van de in aanmerking komende gegevens door den Directeur worden vastgesteld. Tegen de vaststelling door den, Directeur staat aan den verbunker schriftelijk beroep op de Commissie van Bijstand binnen 14 dagen na aanbieding der kwitantie. Onder „maand" wordt verstaara het tijd vak, liggende tusschen twee opeenvolgende meteropnemingen, zooveel mogelijk op den overeenkoms'tigen dag verricht. Art 4. Overschrijding van de krachteras deze voorschriften aan een verbruiker toegestane hoeveelheid gas, "kan worden gestraft met afsnijding vara den gas,toevoer gedurende zooveel dagen, als waarin het te veel gebruikte, geëvenredigd aan het vaste maand,rantsoen, zou mogen worden ver bruikt, mét dien verstande, dat het te veel gebruikte in mindering wordt gebracht van het volgende maand'rantsoen. Bij' de toepassing van het bovenstaande vervalt het bepaalde bij letter C. van Gem.- blad No. 597. JXfeder aansluiting aan de gasleiding kaq

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 5