No 57 Dinsdag 14 Mei 1918 12e Jaargang DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAQ, DONDERDAO EN ZATERDAG. R. K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND ABONNEMENTSPRIJS t. ADVERTENTIE»: Rede van Mr. A Baron van Wijnbergen, Een edel Hart. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Bar.: BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. Per kwartaal franco hois. f I. h Met geilt. Zondagsblad 11.65 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant I 0. te van het Zondagsblad 10.06 Van 1—6 regel»0.75 Elke regel meer0.15 Reclames per regelj 0.4 1 Kleine adv.: 80 woorden bij voornitbet. f 0.4 ter opening van de Jaarvergadering van den Algemeen en Bond van R. K. Kiesver- eenigingen, op Maandag 13 Mei 1918. Sedert onze laatste Algemeene*' Bondsver gadering op 9 Juni van het voorgaand jaar is er binnen de katholieke Staatspartij veel gewerkt op politiek terrein. .Wèl deed en doet zich steeds meer en meer gevoelen, dat een tijd, als welken wij doorleven, niet de meest geschikte is om algemeene verkiezingen, nog wel onder nieuw kiesstelsel, te doen plaats hebben, getuigen o. a. de zeer velen, wier belang stelling tot heden niet gewekt kon worden, en wier medewerking juist tot het welsla gen onzer politieke actie zóózeer bevor derlijk ware geweest. Wèl hebben hier en daar zaken plaats gevonden, die om het zacht uit te drukken teleurstelling hebben gewekt, en die later in het belang onzer katholieke Staatspartij aan een ernstig onderzoek zul len moéten worden, onderworpen, opdat zui vering plaats vinde, waar die noodigl zal blijken te zijn. Op heden echter mag en moet het volle licht vallen op de medewerking soms gepaard met het brengen van, persoonlijke offers de laatste maanden door tal en tal van personen van heeler harte ver leend, op den kraChtigen, niet genoeg te waardeeren steun en leiding onzer katho lieke Pers, medewerking, steun en lei ding, verleend uitsluitend met dit doel voor oogen: te bevorderen de zegepraal onzer beginselen op staatkundig terrein. En het is ongetwijfeld, naast Gods hulp, aan die medewerking, steun en leiding te danken, dat wij' over de voorloopige resultaten onzer tot dusver gevoerde poli tieke actie, in het algemeen genomen te vreden kunnen zijn. Bedacht worde echter, dat nog veel te verrichten valt, alvorens het eindpunt is bereikt. Werd tot dusver veel, wellicht te veel aandacht geschonken, aiain de vraag', wie de candidaten zullen zijn, en hoe ze zullen worden .gesteld, straks zal aller krachtige medewerking gevraagd moeten worden voor de voornaamste zaakte zorgen, dat de gestelde candidaten ook gekozen worden. Wanneer op 21 Mei onze candidaten- lijsten definitief zullen vaststaan, en er 'ju zooverre rust gekomen zal zijn, zal het werk voor goed beginnen pias. Dan toch zal alom den kiezers moeten voorgehouden en hun ingescherpt worden, dat, willen we op staatkundige terrein dienen de katho lieke zaak en riddertrouw toonen jegens de katholieke organisatie, wij allen zonder uitzondering in eiken Kieskring hebben! te stemmen op no. 1 vara de katohlieke lijst. Daartoe zullen vergaderingen; gehouden, geschriften verspreid moeten worden, daar toe zal vooral huisbezoek moeten worden gedaan. Al bieden in 'deze tijden verkie zingen aan partijen va;n orde era rust niet de beste vooruitzichten, nu zij, die meeraen te mogen speculeeren op de ontevreden heid des volks, ontegenzeggelijk een goede kans hebben eera deel van ons volk op een dwaalweg te voeren, door tijdige, rustige, zakelijke voorlichting zal die kans tot geringe afmeting kunnen worden, terug gebracht. EBU1LLBXQM. Omgewerkt naar het |*ransch, 39. Eindelijk vernam zij een lichten stap, en op den drempel der deur zag zij de hooge gestalte van eenen kloosterling, gehuld in zijn bruine pij, den witten mantel met een hoek over zijn rechterschouder geslagen. 'tWas wel de man, die Roselin haar indertijd zoo uitvoerig beschreven had: fijn, geteekend, streng gelaat, groot voorhoofd, onderzoekenden en zadhten, blik. Laure had vertrouwen in hem. Het scheen haar dat van dien, heiligen man geen verdriet' komen, kon. Pater, sprak zij', eenige jaren geleden beloofdet ge mijnen man, u te zullen bezig houden met eene zeer kiesche zaak, maar die ons heel nauw aan 't harte ligt. Hoe heet uw man? vroeg de monnik met zijne welluidende, langzame stem. Roselin Vallauris. De Carmeliet beschouwde Laure met meer aandacht. Dit was te Agen, niet waar? vroeg de pater. "7 Ja, te Agen. Het gold te weten wie Clemente Foulon de kleine wees toever trouwd had, die zij moest grootbrengen. Nu herinner ik mij die zaak. In "dien tijd, niet waar madame, waart gij van plan, dit kind aan te nemen era op te voeden Dat heb ik gedaan, pater. En is het nog altijd bij u? Nog altijd. Meer .dan .ooit heb ik, fnijn dochter lief, 't Blijft echter mijn plicht, Onze .mannen, die in hup, gezinnen met ons allen leven hetzelfde katholiek leven, zullen, mits goed voorgelicht, gemakkelijk tot het inzicht komen, dat juist in, dezen tijd door eene Christelijke Staatkunde, door op openbaar en Staatkundig terrein Gods Wd en God® Wet te erkennen, Hein ook daar de eere te geven, die Hefh toekomt, we onzen plicht vervullen jegens Hem, aan Wien wij danken, dat Nederland tot heden voor den oorlogsraimp- werd gespaaid. Onze mannen zullen, mits, goed voorge licht, weten, wat de Christelijke partijen, onder leiding der rechtsche Kabinetten, en door loyaal steun te verleenen, voor zoo ver hun beginselen dat gedoogden, aan Regeeringen der linkerzijde, in het belang der zedelijke en stoffelijke welvaart van gansch ons volk, in het belang der ver schillende groepen onzer maatschappelijke samenleving, daadwerkelijk hebben tot stand gebracht, terwijl het katholiek program den waarborg biedt, dat de katholieke Staats partij ook in de toekomst zal blijven vos- ren de christelijke aotie voor het volk, door Paus Leo XW z.g. bestempeld met den naam van Christelijke Democratie. Onze mannen zullen, mits goed voorge licht, weten, dat, terwijl tot tweemaal toe de linksche partijen het Christelijk Kabi net tot 'heengaan konden brengen, zelf ech ter niet bij machte bleken een Kabinet te vormen of te behouden, bij de partijen ter rechterzijde nog steeds eene zoodanige beginselovereenstemming aanwezig is om trent te voeren Staatkunde, dat, mits de kiezers slechts zorgen voor de meerderheid, zij, Venais in het verleden,, ook in de toekomst, in welke moeilijke omstandigheden ook, bereid gijn het bewind te aanvaarden, in het vast vertrouwen; dat zij met Gods hulp, onder de sichuitse eener Christen Vorstinne, geleid door hunne beginselen-, ge steund door het volk, de taak, ons volk in Christelijken zin te regeeren zullen weten te volbrengen. Onze mannen zullen,' mits goed voor gelicht, weten, dat vooral daarom deze verkiezingen zijin van zóó groot belang, wijl het ditmaal vóór alles gaat om het onder wijs in ganschen omvang, en, zoo ooit, dan zal, naar we vertrouwen, zeker nu een beroep gedaan mogen worden op onze Roomsehe moeders, om door haar woord, haar voorbeeld, haar gebed invloed ten gunste onzer politiek te willen aanwenden, nu het gaat om de hoogste belangen, om de ziel van het kind. Welnu, teneinde die voorlichting, 'die hoog noodige voorlichting aan allen re geven, zal veel, zal hard gewerkt jmoeten worden in de weken, die aanstaande zijn. Ieder, in welken rang of sitand, in welke maatschappelijke positie ook geplaatst, kan daartoe bijdragen 'op zijne wijze. Mogen dan allen hum medewerking ver kenen, de taak zal blijken dan niet te zwaar te zijn. En eindelijk: al geven sommigen meer en meer blijk iets goeds uitsluitend te verwachten „van onder op'", bedenken we, dat de zegen des Hemels, die ook voor het welslagen van onzen, politieken arbeid on misbaar is, nog steeds, van Boven komt, en verzuimen we daarom niet te bidden, veel en hartelijk te bidden, dat de uitslag van den verkiezingsstrijd, dien we gaan voeren, moge strekken tot meerdere eere Godis. Mogen wij, wetend wat we in de ko mende weken te verrichten hebben, met opgewektheid aan den arbeid gaan en ande ren daartoe aansporen, opdat wij allen op pogingen te doen om het geheim te ver scheuren dat hare geboorte omhult. In haar belang of in het uwe? Laure, die altijd zoo kalm was, geraakte opgewonden en riep uit: Ach! God! in mijn belang zeker niet! Ik, voor mijn deel, vraag enkel stilte en vergetelheid; zoo kan ik mij1 inbeelden dat ik waarlijk hare moeder ben en haar voor altijd behouden mag, zonder te duchten haar ooit te moeten afstaan. Eiwel?...'. Eiwel! pater, ondanks, mijiraen strijd, mijnen angst, het hartverscheurend wee, dat mijn lot zou wezen, indien ik het kind moest afstaan, ben ik tot u gekomen, om dat ik meende verplicht te zijn dien stap te doen. Gij deedt wel, madame, en wij zullen elkander verstaan. Ik heb gezocht, zooals ik uwen echtgenoot beloofd had. „Had pater Théotime, voordat hiji sitierf, geen onzer paters belast de zaak in; 't oog te houden welke u zoo nauw aan 't harte ligt? Dat wensidhtet gij!, dat wenscht gij nog te w-eten, niet waar? Laure hing als 't ware aan de lippen van den monnik. Ja, .sprak zij1, dat is het. En hebt gij iets gevonden Ik denk op 't spoor te zijn. Laure slaakte een "kreet. Wat weet gij; pater? vroeg zij met bevende stem. Heel weinig. Uit eenige woorden; ontsnapt aan pater Honorat, den vertrou weling en bijizonderen vriend van pater Théotime, heb ik min of meer afgeleid, dat bij door hem met eene zending belast was. Omtrent mijne dochter? 3 Juli a.s. kunnen verklaren, naar best ver mogen onzen plicht gedaan te hebben jegens God en Kerk, Vorstin en Land. BINNENLAND. NEDERLAND EN DE .OORLOG. ZEEVISCH. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: De Noordzeevisscherij moet, wat de treil- visscherij betreft, nog steeds beperkt blij ven tot de meer veilige wateren in de na bijheid van onze kusten. Tot nu toe namen aan deze visscherij alleen de kleinere vaartuigen deel, doch in den laatsten tijd is ook een aantal groo- tere vaartuigen, n.l. stoom- en zeiltreilers, bedoelde visscherij gaan uitoefenen, waar door de aanvoer van zeevisch niet onbelang rijk is toegenomen. Hoewel uit dien hoofde, bij goed weder, eene eenigsziiis ruimere distributie van viseh mag verwacht worden, zal toch nog slechts zeer ten deele in de behoefte van viscli voorzien kunnen worden. Daar zelfs normale aanvoer op bet oogen- blik niet toereikend zou zijn om in die behoefte te voorzien, is het begrijpelijk, dat bij den beperkten aanvoer van thans de beschikbare hoeveelheid visch te eenen- male onvoldoende is; om aam. de, in ver band met den vleeschnood-, zeer dringendle aanvragen te voldoen.. INZAMELING TEN PLATTELANDE. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Met medewerking va-n het Departement van Oorlog zijn in' de laatste dagen maat regelen genomen om de hand te leggen op- voorraden, die door verschillende boe ren nog niet zijn ingeleverd. "Daartoe gaan, onder leiding van burger-controleurs, mili taire patrouilles rond, die niet-ingeleverde producten, welke door ben worden, aan getroffen, aanstonds wegvoeren. Bovendien zijn militairen beschikbaar gesteld voor de bewaking van wegen en veren. Het spreekt vanzelf, dat deze strenge maatregelen alleen bedoeid zijn tegen oie boeren, welke, ondanks, alle aanmaningen, weigerachtig zijn gebleven, aan hun wette lijke verplichtingen tot inlevering te vol doen. Zij worden hoofdzakelijk toegepast in die streken, waar blijkens de resultaten de inlevering inderdaad veel te wenschen heeft gelaten. Zoo nauwkeurig mogelijk is nagegaan wa-ar en bij welke boeren dit het geval is, zoodat de landbouwers, die be hoorlijk hebben medegewerkt aan de voed selvoorziening van het geheele volk, van deze maatregelen weinig of geen last zuilen ondervinden. Mocht dit joch wellicht een enkele maal voorkomen, laten de goed-ge- zinde landbouwers dan bedenken, dat zij lijden onder de verdenking, die op den geheelen boerenstand is komen te rusten, lntusschen zal het aan hen, die wèl hun plicht hebben- gedaan, niet moeilijk vallen aanstonds te bewijzen, dat het bij hen in orde is. In het algemeen zal er trouwens naar worden gestreefd, den, landbouwers o-nnoodigen last te besparen. MAXIMUMPRIJZEN VOOR WAS KAARSEN ENZ. De maximumprijzen in den kleinhandel voor waskaarsen zijn als volgt: a. eersite kwaliteit f 3.b. tweede kwal. f2.95; c. derde kwal. f2.90, per K.G. De maximumprijzen voor was, benoodigd voor de vervaardiging van kerkwaskaarseu. Lk weet het niet juist, maar hijl heeft verscheidene keeren gevraagd wat er van Clémence Foulon geworden, was en waar zij woonde sinds haar vertrek uit Castel- -nau d'Auzan. Mijn God! stotterde Laure, wanke lende, er valt niet aan te twijfelen: pater Honorat weet iets. Maar zich aanstonds beheer,schende, vroeg zij,: Waar is pater Honorat? Kan ik hem spreken? I Neen, madame, antwoordde de Car meliet, 'terwijl medelijden de reeds zoo welwillende trekken van zijlra kluizenaais- gelaat nog verzachtte. Neen, gij1 kunt hem niet spreken. -Waarom niet? I-k moet nochtans alles weten wa-t Henriette betreft. Het is, in 't belang der lieve kleine. Wiijl, we zijn, maar geringe lieden, die misschien, lot iets ko men zullen in de wereld, dank spaarzaam heid, orde en vlijt, maar toch zullen wij altijd rijkgeworden arbeiders blijven, ter wijl hare familie ongetwijfeld rijk is en van adel, en in een midden leeft waar wij nooit ingang zullen vindetn En zo-u ze daarom gelukkiger zijn? Ik weet het niet. Ik heb geen onder vinding omtrent die dingeni Ik denk dat men het geluk vindt waar men bemind wordt: bij1 den echtgenoot en- kinderen. En de moeder? Ja, en de moeder? antwoordde Laure met tranen in de stem. Welnu, dan Zo-u zij1 nog eene meer liefhebbende moeder vinden dan zij aan u "heeft? Mogelijk voegt zij dan laiter nog eenera man era kinderen, bij; die haar insgelijks gelukkig, zullen maken, voor den tusschenhaindel zijn als volgt: a. eerste kwaliteit f2.50; b. tweede kwal. f2.45; c. derde kwal. f 2.40, per t/s K.G. Voor deze prijzen zaf deze was geleverd moeten worden aan de kerkwaskaarsenfa.- brikanten, terwijl aan personen,, die kaarsen maken voor eigen gebruik, een, prijsverhoo- ging van f0.10 per 1/2 K.G. in rekening zal worden gebracht. MAXIMUMPRIJS KRISTALSODA. Oroothandelprijs f21.50 per 100 K.G.; tusschenhandelprijs f23.per 100 K.G.; kieinhandelprijs f 0.27 per K.G. en f 0.1373 per ji/2 K.G. MAXIMUMPRIJS ZILVER. Vastgesteld een maximumprijs voor zilver in eiken vorm van f 109.75 per K.G. fijn zilver (kosten van verwerking tot plaat, draad, enz. niet inbegrepen). MAXIMUMPRIJZEN VAN EIKELS. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden de volgende maximumprijzen van eikels, vast te stellen: a. zuiver (d. i. zonder doppen en stelen) en kunstmatig hard gedroogd f 0.60 p. K.G. b. zuiver en kunstmatig hard gedroogd en gepeld f 0.95 per K.G.; c. gebrand en gemalen (zonder schil) in den tusschenhandel f 1.48 per K.G.; d. gebrand en gemalen (zonder schil) in den kleinhandel f 1.75 per K.G. 2e. ten aanzien van vorenbedoelde prijzen te bepalen: a. dat vorenstaande prijzen met uitzonde ring van den kieinhandelprijs voor gebrande en gemalen eikeis, zijn gesteld met inbegrip van levering franco plaats van bestemming, laatste veer en spoorwegstation en embal lage; b. dat vorenstaande kieinhandelprijs voor gebrande en gemalen eikels; is gesteld met inbegrip der emballage te bepalen dat het verboden isi eikels af te leveren, welke zijn betaald, worden betaald of zul len worden betaald met eenen hoogeren prijs dan sub B bepaalt; ter algemeene kennis te brengen: dat de sub B genoemde maximumprijzen niet zullen gelden voor eikels, geoogst in het jaar 1918, d-o-ch dat tijdig, voor dat de eikels in dit jaar geoogst zullen wor den, nieuwe maximumprijzen zullen wor den gesteld, waarbij als grondslag voor ruwe eikels geleverd franco op wagon of in vaartuig ter plaatse van verzending, een prijs van ongeveer 12 cent per K.G. zal worden aangenomen. VETKAARSEN. De Minister van Landbouw heeft be paald, dat de maximumprijzen voor vet kaarsen met ingaing van 13 dezer worden vastgesteld als volgt: groothandelprijs f2.30, tusschenhandelprijs f 2.45, kieinhandelprijs f 2.60, alles per kilogram. („St-Ct.") PAARDEN NAAR DU1TSCHLAND. In het einde der vorige week is een aan vang gemaakt met de verzending van 2500 paarden naar Duiitsohland. Men zal zicli herinneren, dat in Oatober 1917 bereids een overeenkomst was gesloten, betreffende de levering van 5000 paarden. Tevens is toen een credietregeling voor dien export in het uitzicht gesteld. Uitgevoerd is de overeenkomst nooit ten, volle; zij is één van de hangende vraagstukken, waarvoor men thans een oplossing heeft gezocht alvorens de onderhandelingen over de algemeen oeconomis-che regelingen: te beginnen. De zaak is thans geregeld en tevens is Dat hoop ik wel. Maar dit ontslaat mij niet van 't vervullen van een pijnlijken plicht, namelijk, in ieder geval hare echte familie op te sporen, al was 't enkel om hen te zeggen: „Kies,, zie wat u te doen staat." Hoe oud is dat kind wel? Twaalf jaar. Zij! zou nog te jong zijn om zelf een besluit jt'e nemen. Gij „vergist u,, pater, Henriette is niet gelijk a-ndere kinderen1. Zij! heeft zoo-veel gezond verstand, kalmte eni overleg als een volwassen vrouw, en hare schrander heid is buitengewoon. Zij is, nu zeker op kostschool? Mad. Vallauris kleurde. Nog niet, sprak zij1, ik kon nog niet van haar scheiden. Daaraan erken ik de sterke vrouw niet die ge mij schijnt. Zie, gij beeldt u in, dat het kind tot een voorname familie^ behoort en met buitengewoon verstand be gaafd is en gij verwaarloost het een ver zorgde opvoeding te geven Gij hebt gelijk, pater, morgen treedt mijne dochter in een der beste gestichten van Parijs. Zij was opgestaan. Nu dat ge mij kent, pater, sprak zij, zult ge mij toestaan met pater Honorat te spreken? De monnik glimlachte. Ik zeide u reeds, dat dit niet zijn kan, antwoordde hij; niet dat ik er mij tegen verzet, maar omdat pater Honorat verre van hier is,. Waar is hij dam? In Zuid-Amerika, waar hij' het geloof predikt, zendingen sticht en kapellen bouwt. een crediet-overeenkomst tot stand gekomen. Er is nog geen overeenstemming bereikt, inzake verschillende andere punten, bij de voorloopige onderhandelingen ter sprake ge bracht. Dit sluit tevens in, dat de bespre kingen over de algemeene economische regelingen ngg niet zijn begonnen, i („Hdbl.") ONGESCHILD EIKENHOUT. De Minister van Landbouw heeft be paald Het vervoer van ongeschild eikenhout uit eenig deel eener gemeente naar alle andere deelen des Rijks, hetzij in of buiten die gemeente gelegen, is verboden. RIJjKSKIESKRING DEN BOSCH. Naar wij vernemen is de heer flesken®, die als no. 1 op de R. K. lijst geplaatst zal worden, voornemens deze plaats te ruilen met den heer Loeff, die anders de 2e plaats zou innemen, C>Msb.") SCHRIFTELIJKE SOCIALE CURSUS. Het Centraal Bestuur voor de K. S. A. heeft besloten, om naast de Sociale Weken en den grooten Vijfweekschen Cursus- voor voormannen in de R. K. Vakbeweging, en den Drieweekschen Cu,sus voor voor mannen in de Middenstands-beweging te gaan geven een schriftelijken cursus ver deeld over twee jaren. Hel eerste jaar (October 1918Juli 1919) wordt gegeven een Cursus over Sociale Eco nomie (Volkshuishoudkunde), het tweede jaar (October 1919Juli 1920) een Cur sus over Sociologie (Staats-* en Maat schappij-leer). ZILVEREN JUBILEUM R. K. ONDERWIJZERS-VEREENIG1NG. Het 25-jarig bestaan van de Diocesaan- Vereeniging van R. K. bijzondere ónder- wijzers in het bisdom Haarlem zal te Haar lem plechtig worden gevierd op Dinsdag 21 Mei. De hoogeerw. heer Mgr. M. P. J. Möll- mamn, vicaris-generaal, zal in zijn, waardig heid van Protonotarius Apostolious, om 10 uur een plechtige hoogmis, opdragen in de St. Josephkerk voor Üe levende en overleden leden. R. K. BOND VAN KIESVEREENi- GINGEN. Gisteren vergaderde in „Kunsten en Wetenschappen" te Utrecht de R. K. Bond van Kiesvereenigingen in Nederland, waar toe uitgenoodigd waren vertegenwoordigers vain lokale en centrale kiesvereenigingen en de voorzitters en secretarissen der Kies- kringbes turen. Mieerdere Kamerleden en E.E. H.H. Geestelijken waren aanwezigen. De voorzitter, Mr. A. Baron van Wijn bergen, opende de vergadering met den Christelijken groet en sprak de openings rede, welke wij heden als hoofdartikel plaatsten. Na eenige mededeelingen van het bestuur bracht de penningmeester, de heer Mr. J. Heerkens Thijs,sen, zijn verslag uit. De inkomsten bedroegen f 1645.36, de uitgaven 11137.371/2, zoodat het voordeelig saldo be draagt f 507.981/2. Hierna was aan de orde de behandeling v&ors-tel-Bondsbestuur tot aanneming van het door het Bondsibestuur samengestelde gewijzigde en aangevulde katholieke pro gram. Mijn God! En wanneer komt hij terug? De kloosterling richtte zijne oogen ten hemel. Ik weet het niet, sprak hij, niemand weet het. Maar 't is mogelijk, dat den een of anderen dag onze oversten hem terug roepen; ik zal het dan weten en u waar schuwen. En is hef mij dan toegelaten u te komen spreken Ik vraag niets beters. En a,l wat ik voor ui doen kan, zal ik doen,. Laure keerde zeer bekommerd huiswaarts. Henriette kon niet langer bij haar blij ven. Pater Sirice had! gelijk: het was tijd, dat zij naar een kostschool gezonden werd. Maurice ging wel naar 't lyceum. Waarom had zij niet hetzelfde gedaan met Henriette?.... Omdaf zij er gewoon aan geraakt was haar altijd onder hare oogen te hebben, hefzij in 't woudhuis, hetzij in de werk huizen waar het kind reeds nuttig was en hare moeder reeds begon te vervangen. Daarbij, Laure was zoo innig gehecht aan de kleine, dat het scheiden haar voor kwam als verloor zij de helft van haar leven. Maar zij moesf, in 't belang van het kind, die zwakheid overwinnen de Car meliet had het gezegd. En naarmate zij over de zaak dacht, vond Laure den plicht pijnlijk om te ver vullen. Maar zij zou er zich niet aan ont trekken. (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1