Agenda. NED. R7K. BOND VAN TRANSPORT ARBEIDERS TE WATER EN TE LAND „ST. BONIFACIUS". Ledenvergadering or Donderdag 16 Mei, 's avonds 8 uuir, in 't gebouw „St. JXTUi- brcrd", NED. R. K. VOLKSBOND. Bestuursvergadering op Donderdag 16 Mei a.s., 's avonds 8 uur precies. R. K. MIDDENSTANDS-VEREEN. „DE HANZE". Ledenvergadering op Dinsdag 14 Mei a.s., 's avonds 83/2 uur precies, Café „Bos". Waagplein te Alkmaar.. i-ffi*~. I11 groote trekken memoreert spr., hoe het concept-program tot stand kwam. Op het hier en daar gewijzigde en aan gevulde program, aan de kiesvereenigingen toegezonden, zijn bij het Bondsbestuur geen verlangens tot nadere wijziging of aanvul ling ingekomen, zoodat het bestuur meende het voorstel tot aanneming wel te mogen doen. Op één punt bleek het program echter niet duidelijk, n.l. daar, waar gesproken wordt over arbeidsbescherming. Mr, Aalberse licht de bedoeling van dit programmapunt nader toe: Het alge meen beginsel, dat vooropstond, was: be scherming van den arbeid, vooral voor wat betreft den arbeidsduur; de bepaling van 8-urigen werkdag beteekent slechts een nadere uitwerking van de beginsel-idee. Daarom heeft het bestuur in het program het artikel omtrent arbeidsbescherming aan stonds laten volgen door de clausule be treffende den wettelijken 8-urigen werkdag. Hierdoor wordt echter geenszins de be doeling der program-opstellers gewijzigd. Prof, van Aaken vraagt, of het zoo noodzakelijk is, dat het woord „noodzake lijk" in de formuleering van dezen wensch werd opgenomen. Prof. Aalberse licht toe, waarom het woord „noodzakelijk" praktisch op hetzelfde neerkomt als het woord „wensfihelijk", hetwelk Prof. van Aaken prefereeren zou. De heer Smulders wil voorstellen hét woord „noodzakelijk" gewoonweg te schrap pen als zijnde overbodig. Prof, Aalberse blijft hij zijn opinie, dat het woord „noodzakelijk" inderdaad goed is gekozen en gebruikt; het drukt juist uit, wat bedoeld wordt, men wil tevens niet meer beloven dan men denkt te kunnen en te mogen geven. De Zeereerw. heer Pastoor Felet van Ooyen zou wensohen ingevoegd te zien, dat de 8-urige werkdag noodzakelijk moet worden nagestreefd, inzoover die arbeids duur voor een zeker bedrijf met betrekking tot de afmatting van den geest en van het lichaam wel degelijk gewenscht is. De Voorz. achtte een dergelijke invoeging niet noodig; hierin wordt vanzelf voorzien; men zal b.v. voor het boerenbedrijf natuurlijk geen 8-urigen werkdag wettelijk vaststellen. Bij artikel 26 herinnert Dr. Hofman van Gouda eraan, dat er thans een grootsche beweging op touw gezet is om te komen tot oprichting van een federatie van R. K. Ziekenfondsen. Spr. hoopt, dat de leden van ons toekomstig parlement hun grooten steun aan deze beweging zullen verieenen. Na nog eenige discussie's werd het Katholiek program zonder hoofdelijke stemming onder luid ap plaus vastgesteld, In behandeling werd genomen het voor stel van het Bondsbestuur, dat zoodra mogelijk na afloop der a.s. verkiezingen en in verband met de veranderde omstan digheden maatregelen getroffen zullen worden tot vaststelling van een gewijzigd Bondsreglement. Hierbij werd behandeld de motie-Den Haag, luidende: De vergadering enz. spreekt als haar wensch uit, dat na afloop der verkiezingen voor de Tweede Kamer onverwijld de nieuwe opbouw van de organisatie der katholieke kiezers van Nederland moet worden ter hand geno men; dat daarbij onder het toekennen van zekere zelfstandigheid aan de organisa ties der katholieke kiezers in de kies kringen de inwendige regeling dier orga nisaties aldus worden vastgesteld, dat ver dwijnen die verschillen^ welke onnoodig afbreuk doen aan de eenheidsgedachte cier Nederlandsche katholieke Staatspartij dat daarbij onder meer worde getroffen een regeling, gelijkluidend voor alle genoem de organisaties, wat betreft de aanwijzing der candidaten dier organisaties voor hare officieele lijst, althans zoodanig, dat bij het beginsel verwezenlijkt worde, dat op samen stelling van de officieele lijst rechtstreek- sche invloed worde geschonken aan alle ge organiseerde katholieke kiezers, die tot het deelnemen aan de aanwijzing der caindidaten zoo ruimschoots mogelijk, zooals door het doen zetten van stembureaux, in staat ge steld zullen worden; en gaat over tot de orde van den dag. i\: ;i 11 11 1 11 1 De heer Jhr. bittert van Hoogland licht de motie-Den Haag toe. Het katho lieke volk moet leeren begrijpen, dat het in onze politiek niet gaat om lokale of district- belangen; had het volk hiervan een juister en een beter begrip, dan was het politiek advies, laatstelijk gegeven, hier en daar niet zoo verkeerd opgevat. Nadat de .Voorzitter naar aanleiding van de Haagsche motie nog een uitnoodiging aan Pers en Kieskringbesturen had gericht om met éigen middelen en op eigen wijze medewerking te verieenen tot de goede tot standkoming der nieuwe politieke organi satie in alle geledingen, werd de motie- Den Haag zonder stemming aangenomen. De hierna in behandeling gekomen motie- Arnhem luidde: De vergadering van deit Bond van R.K. Kiesvereenigingen in Nederland, w van oordeel, dat naar aanleiding van de vredesnota van Z. H. Paus Benedictus XV, en in verband met de ervaringen^ opgedaan in den huidigen wereldoorlog, een1" riïeuw onderzoek van het defensiefvraagstuk drin gend noodig is; noodigt het Bondsbestuiur uit, zoo spoe dig mogelijk eene veelzijdig samengestel de commissie te benoemen, teneinde, mede in het licht der ontwapeningsgedachte, het vraagstuk der verdediging .van NederiamJ en zijn koloniën zoowel uit een principi eel als uit een opportumistisdh oogpunt in zijn vollen omvang te onderzoeken en de resultaten van dat onderzoek in een rapport neder te leggen. Onder meermalen herhaald applaus werd deze motie verdedigd door dien heer IJsei- muiden, afgevaardigde van Arnhem. De heer. Jhr. Sasse van Ysselt van 's Bosch, acht de motie p/aematuur, daar wij nog steeds de gevaarlijke oorlogstoestan den doorleven, spr. meent het echter een wèl te behandelen kwestie: of de mobi lisatie wel zóó krachtig moet worden ge handhaafd. De Voorz. meent, dat de motie-Arnhem zonder meer hier kan worden aangenomen; Arnhem toch vraagt niets anders dan de vorming van een eommissie-ad-hoc, bestaan de uit b.v. twee militairen, twee burgers en twee geestelijken. Hierna werd de motie zonder stemming aangenomen. Ten slotte werd de mohe-Hoogezand, toegelicht door den éigen afgevaardigde, in bespreking genomen: De motie luidde: Die R. K. kiesvereeniging „Recht en Plicht" te Hoogezand-Martenshoek in hare vergadering op 11 December 1917 bijeen, gehoord hebbende de inleiding van de wenschelijkheid eener nauwere samenwer king tusschen kiezers en de R. K. Kamer fractie, spreekt als hare meening uit, dat voornoemde samenwerking gemakkelijk zou zijn te verkrijgen door 1 of 2 maal per jaar eene vergadering ie houden, op een nader te bepalen plaats van R. K. Kamer leden en afgevaardigden, van de kiesver eenigingen, om op die vergadering(en) even- tueele wenschen betreffende het algemeen belang en die der R. K. belangen in het bizonder te bespreken, besluiten boven staande motie, aangenomen met algemeene stemmen, in te dienen bij den R. K. Rijks- kieskring Groningen en vervolgens op de vergadering „bespreking program van actie" te houden te Utrecht, in stemming te doe.1 brengen en gaat over tot de orde van den dag. Zonder veel discussie 'werd ook deze motie zonder hoofdelijke stemming aange nomen, Hierna ging de Voorzitter over tot be spreking der komende politieke actie. Uit de actie, die hier en daar tegen het politiek advies is waargenomen, kan blijken, dat het nog lang niet overal geheel in orde is met de organisatie-eensgezindheid onder de Roomsche kiezers; die actie bewees, hoe noodig het advies was. Spr. noemt het een heugelijk feit, dat in 17 van de 18 kieskringen het politiek advies werd gevolgd. Dit stemt tot tevredenheid. In „Den Bosch is het advies niet ge volgd: men ziet in Den Bosch nu eens, hoe slecht het gaat, wanneer men alle leiding weigert te aanvaarden, wanneer men alles bereiken wil van onder-op. Het is echter aan die oppositie niet ge lukt, de zaken in de war te sturen, en we kunnen zeggen, dat 'de zaken wait betreft de candidaten lij sten over 't algemeen in heel het land goed staan. De kieskring- besturen moeten er echter wèl aan denken, dat Dinsdag a.s. de candidiatenlijisten moe ten worden ingediend, dat vóór dien tijd de candidaten moeten verklaard hebben, ge noegen te nemen met hun plaats op de lijst en dat deze verklaringen! gelegaliseerd moeten wezen door den burgemeester van de plaats van inwoning der candidaten. De heer Van Rijckevorsel van Den Bosch bespreekt den toestand in zijn kieskring: de toestand is daar niet zoo erg als de Voorzitter schijnt te meenen. De Voorzitter erkent, dat den heer Van Rijckevorsel, als nieuwen voorz. van de kieskringvereenigingen in Den Bosch, geen blaam treft, doch het is hem genoeg, dat de afgevaardigde van Den Bosch zelf ermee instemt, dat de lijst in Den Boscli thans „ongelukkig" is samengesteld. Bij acclamatie werd besloten, dat de 9 lijsten van candidaten verbonden zullen worden tot EENE katholieke ljjst, zooais de wet zulks toestaat. Om de verbinding dezer lijsten tot stand te brengen, stelt het Bondsbestuur voor, voor alle kringen aan te wijzen jhr. Mr. von Fisenne «n den heer G. P. Bon, Verder dient alle propaganda er op ge richt te worden, dat er gestemd wordt op No. 1 van de lijst Vervolgens deed de heer B. Th. de Wolf eenige mededeelingen omtrent het sinds eenigen tijd in werking zijnde R. IC Pro paganda-bureau. Voor dit jaar zal het Propaganda-bureau i f 10.000 ontvangen, zoodat het bedrag vermoedelijk met f2000 gestegen is. JJverig heeft het bureau gewerkt en legio zijn de circulaires en propaganda middelen, welke verspreid werden. Hierna werd gepauzeerd. ii l i I i I 1 i I In de middagzitting was het woord aan Mgr. Dr. W- H. Nolens, tot het houden eener politieke rede. Mgr. Nolens zegt dat in hem op het oogenblik herinneringen opkomen aan een soortgelijke vergadering als deze me£ géljjk doel in 1898 bijeen geroepen. Daar werd ook het partijprogram behandeld. Van degenen, die toen aan de samen stelling daarvan medewerkten,, zijn er op het oogenblik nog slechts 4 over. Vooral mis sen wij hier den man, die reeds in 1884 is „De Wachter" de noodzakelijkheid vat) een program aantoonde, er een proeve van gaf en wiens werk het ook eigenlijk was, dat in 1898 tot stand kwam. Het was onze groote dr. Schaepman, die onvergetelijk in ons midden dient te zijn. (Appauls.) Spr. wil dan eenige vergelijkingen treffen tusschen het program van heden en liet vorige. Dit program is samengesteld en aanvaard door de kiezers zelve; het andere werd al leen door hen aanvaard. Ziedaar, aldus spr., een ontwkkelng volgens aille regelen der democratische kunst waarover we ons van harte kunnen verheugen. Spr. giaat dan de huidige organisatie der Roomsche kiezers na. Zij vindt haar bekroning in den Bond, die dikwijls veel critiek moest ondervinden. Men kan van oordeel zijn, dat er hier en daar is misgetast, doch over het algemeen kunnen wij wat aangaat de verkiezing der Candidaten en de samenstelling vain, het pro gram tevreden zijn. (Slot volgt.) VERSTREKKING VAN LEVENSMID DELEN AAN MILITAIRE VERLOF GANGERS. De Minister van Landbouw heeft, in overleg met zijne ambtgenooten, van Oorlog en Marine: bepaalt, dat in, zijn beschikking zal gelezen worden sub la (in plaats van- voor iederen verlofdag 250 gram wit brood en 1 k.g. aardappelen: voor iederen ver lofdag: 1 k.g. aardappelen en een rantsoen wit brood, gelijkstaand aan hetgeen per dag aan de burgerbevolking wordt toege staan. BENZINE. De Minister van Landbouw, Nijverheid en andel heeft bepaald, dat in artikel 3 sub 2 van zijne beschikking inzake benzine wordt gelezen als volgt: De verbodsbepalingen in art. 1 gesteld, voor zoove rbetreft het vervoer, zijn slechts van toepassing o phoeveelheden, van meer dan 10 Liter. BRUINBROODKAARTEN. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekend, dat gebleken is; dat zich bij den verkoop van brood op bruinbroodkaarten moeilijkheden, voordoen. Aangezien voor brooden van 400 gram bij de thans geldende regeling, 800 gram aan bons,moet worden ingeleverd, kan op de laatste bon van 400 gram een heel brood niet worden verkregen,. H.H. Bakkers wor den verzocht, in zulke gevallen een brood van 400 gram door midden te snijden en voor de laatste 400 gram der broodkaart een half brood af te leveren, zoo juist mogelijk een gewicht van 200 gram ver tegenwoordigende. BUITENLAND. OORLOGSOVERZICHT. A*n de beide fronten, waar men ieder oogenblik een nieuwen feilen strijd meent te kunnen verwachtenn 1. aan het Weste lijke en aan het Italiaansche front blijft de strijd zich bepalen tot plaatselijke ge vechtsactie. Veel nieuws valt er dus van den eigenlijken oorlog niet te melden. Alleen verdient het de aandacht, dat wat betreft den Engelschen aanval op Ostecde van uit Berlijn wordt vernomen „De Ecgelsche kruiser „Vindictive" was niet met cement gevuld en is ook niet door toedoen van de Engelschen uit elkaar gesprongen, maar door de Duitschers tot zinken gebracht." Zal het heele geval misschien dan nog tot een Engel ch „opschepperij'je" terug gebracht moeten worden? De n'euve bewindsman in de Oekraïne de h tman Skoropadski, blijkt een vurig voorstander an Germarje te wezen De hetmzn zeide, zooals de „B Z. am M." mededeelt, in alien ernst en officieel in tegé woordigheid an den minister-president en den waameinenden minister van buiten- landsche zaken, tot baren particulieren correspondent oa.: ,.Ik noodig bij deze de Duitsche soc -democratie uit om drie leden van de partij naar de Oekrajine te zenden; het zoude mij bijzonder aangenaam zïjr, indien de Duitsche soc -democafe onze toestanden en den nieuwstcn Europeeschen „tiran" eens van nabij bezag' Omtrent de Oekrajine er. Duitschland ïiet de hetman zich uit! „Niemand twijfelt nog aan de oprechtheid en eerlijkheid van mijn woor den en mijn gezindheid. Nauwe aansluiting aan het Du'tsche rijk is voor mij niet alleen een innerlijke behoefte, maar is ook in het belang van de Oekrajine. Deze aan sluiting is voor thans en later ee r dringende eis-h van „Realpolitik" ten bate van beide rijde». Ik zou niet weten van wie wij voor ons staatswezen meer zouden kunnen leeren en meer voordeden zouden kunnen hebben daa van de Du tschws Het iot van de Oekrajine hangt, evenals dat van geheel O rst-Furops, samen met dat vai M'dden- Europa Da Oekrajine moet en zal sterk worden en moet in st»at worden gesteld om aan het Duitsche rjjk in alle opzichten steun te bieden De viering van den eersten Mei in Rus land heeft voor een groot aantal vertegen woordigers van het tsaristisch en het revolutionnair, maar niet-msximalfstische regime een aangename verrassing gebracht Een zoo tal politieke gevangen n, tx mi nisters uit de dagen van tsaar Nicolaas en Kerenski zijn in vrijheid pest el d, onder hen ook de bekerde Soechomlinoff de minister van oorlog, befaamd door de rol bij de Russ'sche mobilisatie gespeeld. Keizer Karei heeft zich van het Itali aansche front begeven raar het Dnitsche hoofdkwartier, vergezeld door den chsf van den generalen staf ftrz en den minister van buitenlandsche zaken Bnriau. De Oostenrijksche bladen hechten bij zondere beteekenis aan deze samenkomst der beide keizers, die ze beschouwen als een nieuwe bevestiging ven de hondstrouw. DE VREDESIDEI. Berichten van de kaiste maanden wezen er op, dat ia politieke kringen in Servit een ommekeer ten opzichte van de oorlogs politiek had plaats gevonden. Thans ver luidt, dat Paschttsch de oppositie niet an ders tot zwijgen heeft kannen brengen, dan door alle afgevaardigden, die zich in het Servische parlement voor een afzonderlijken vrede hadden uitgesproken, in hechtenis te nemen en in het Achüleion te laten inter neeren. Hij ging hiertoe pas over, nadat uit Londen een zeer kiachtigen druk op hem werd uitgeoefend. Het is niet alle.-n in Seivie, waar men den oorlog moe is De „Morning Post" b,v bericht uit Lissa bon, dat de regesring aan het parlement de opheffing van de Poitugeesche mobili satie-decreten zal voorstellen; terwijl de „Daily Telegraph" en de „Daily News" se dert eenige dagen vredesartikelen publlcee- ren, die door de Engelsche censuur worden toegelaten en waarin stemming wordt ge maakt voor een sposdigeu vrede tusschen de oorlogvoerenden. DE ECONOMISCHE BOYOT. „The World" betoogtWilson zinspeelde reeds een keer op het economische wapen der Entente; wij zijn evenwel heel merk waardig er tot nog toe voor teruggedeinsd, dit wapen als dreigement voor de toekomst te gebruiken. Maar zelfs de uiterste paci fist in Ei geland kan er niets tegen inbren gen, dat men zich hiervan bedient, om Duitschland tot toegeven te dwingen. Welis waar had men voor een jaar, toen Rusland nog niet bedwongen was, hiermee een groo ter rasultaat kunnen bereiken. Maar wij controleeren nog altijd de havens, markten en grondstoffen van drie continenten, als mede van West-Europa. Physiek kunnen wij Duitschland niet meer uithongeren, wel echter in commercieel opzicht. Als Azie, Amerika en Afrika gesloten blijven, kan Duitschland weliswaar leven, maar niet groeien. Wij zouden den handelsboycot zonder veel ongerief voor onszelf doorvoeren, in zooverre wij hulp van Japan krijgen. Dit is evenwel bij de toestanden in Oosc-Azie zoodanig geïnteresseerd, dat het vroeg of laat tusschenbeide moet komen. Zoolang Duitschland in hef Oosten de vrije hand had, was voor ons een begin maken met vredesonderhandelingen onmogelijk. De dreigende houding van Japan en het mid del van een bedreiging met economische repressaillemaatregelen zou het vredespro bieem kunnen oplossen. DE TOESTAND IN RUSLAND. Uit de stemmen der Russische ps rs blij kt J dat de binnenlandsche toestand van Kus land na den vrede van Breat-Litowsk zich niet volgens de verwachting der Bolsche- wiki heelt ontwikkeld. Het zijn vooral twee belangrijke feiten, die de huidige sitwatie karakterlseeren. De socialistische wetgeving zooals die voor da decreten der Bolsch?wiki regeering plechtig is afgekondigd, ia machteloos ge bleken. Men zag zich gedwongen, den uit den Tsatistischen tijd zoo bekenden weg te betreden en de uitgegeven „wetten" door aanvullende bepalingen „weg te redenee ren". De Russische burgerlijke bladen noe men dit feit het begin der „ontnuchtering". Onder de arbeiders ontbreekt het niet aan stemmen, waaruit blijkt dat Bolschewistische praktijken ook bij hen m discrediet zijn geraakt. Waarheen de „wegredeneering" van de Bolschewiki sal leiden, is moeilijk te zeggen, zooveel schijnt evenwel vast te staan, dat deze regeeting zoo zoetj -s aan den weg van compromie en ondernande- ling opgaat. Het tweede feit ligt op het gebied der partij-politiek. De Bolschewistische regee ring begunstigde «enerzijds het toenemen van den invloed der u.terst iinksche par tijen, vooral dien der anarchisten. Hoe be denkelijk (de macht van deze kringen ;s toegenomen, blijkt uit de inhechtenisneming van 400 anarchisten te Moskou op 13 April j.l. Aan den anderen kant heeft de geheeie Bolschewistische praktijk ongetwijfeld er toe geleld, dat bij ae uiterst rechtss taande elementen de hoop op een spoedige ïeha- bilisatie aan hun opvattingen bij de publieke opinie weer is opgeleeft. De vroegeie mi nister Peschtchonuw bespreekt in „Karodji Slowo" een interssant verschijnsel. De» laatste» tijd vindt men in de Russische bladen, vooral in de liberale pers van Mos kou, een reeks artikelen, die met alle beslistheid niet alleen tegen de a.s, consti- ueerende vergadering zijn gericht, maar ook regen de idee van volkssoevereiniteit en zelfs tegen het algemeene en gelijke kies recht. Peschechonow schrijft: volgens de ons ten dienste staande berichten, wordt in sommige gouvernementen het ontwerp van een constitutioneele anarchie onder de menschen verdeeld en verzonden De schrijver haalt verder een uitlating aan van het tijdschrift „Nakanune", waarin men o.a. leest: Rusland heeft den tijd der absolute monarchie achter zich, is echter nog lang niet rijp, voor een absolute volks- seuvereiniteit, ALKMAAR. ATTENTIE! Voor de minis,terieele beschikkingen be treffende de distributie, welke niet alleen voor Alkmaar, doch voor alle gemeen ten van Nederland van belang zijn, zie men onder Binnenland" de rubriex „Nederland en de Oorlog". EEN DRANKBESTR1JD1NGSDAG. Eenigen tijd geleden stond In „Ons Blad" vermeld, dat er een drankbestrijdingsdag gehouden zou worden te Hoorn; door om standigheden gaat deze „dag" echter niet door. Het was in de laatste jaren de gewoonte om op den 2den Paascli- of Pinksterdag twee drankbestr.dagen te hou den: één in het Noorden, en één in het Zuiden van ons Bisdom. Daar nu de eerste vervalt, zijn alle Roomsche drankbestrij ders (sters) uit ons Bisdom aangewezen om aan den „dag" deel te nemen, die gehouden wordt op den 2den Pinksterdag te Lisse. Deze „dag" is georganiseerd door het Di ocesaan Kruisverbond en den Maria-Bond en het is de hardgrondige wensch vut de beide hoofdbesturen dezer bonden, dat alle afdeelingen vertegenwoordigd zullen zijn. Laten de afdeelingen: Kruisverbonden en Maria-vereenigingen van Alkmaar en om liggende plaatsen, present zijn bij deze „wa penschouw", die zoo noodig en nuttig is voor de goede organisatie in ons Sobriëtas- leger. Laat de reis ons niet afschrikken; wanneer in élke plaats een clubje gevormd wordt, kan dat zelfs heel genoegelijk zijn, Vergeten wij vooral niet, eenige niet- leden mee te nemen ter kennismaking, zij zijn zeer welkom! Geen lid van Kruisverbond of Maria- vereeniging blijve thuis op den 2den Pink sterdag; trekt allen op naar Lisse jjer trein, tram of fiets, getooid met het insigne en de broodkaart in den, zak Toegangskaarten voor deze» „dag" zijn verkrijgbaar (a minstens .10 cent) bij Mevr. A. van Diepen, Spoorstraat en Mej. M. Bruno, Kenn. Straatweg. Voor nadere bizonderheden zie men „Ons Blad" van a.s. Donderdag en Zaterdag. iff M. B. KAAS 20 Op bon No. 75 is vanaf Dinsdagavond verkrijgbaar 1 ons kaas 20 H.H. Winkeliers in kaas kunnen vanaf heden deze kaas afhalen aian het 'pakhuis van den heer J. Verbeek, Groot Nieuw- land 37. KOFFIE. Aanvangende 16 Mei en eindigende op 31 Mei is op. bon No. 29 van de Thee- en Koffiekaart 1/2 ons koffie verkrijgbaar gesteld, EENHEIDSWORST EN AARD APPELEN. Voor Eenheidsworst en resiteerende aard appelen zal nog nader een bon beschikbaar worden gesteld. GEVONDEN VOORWERPEN, Een dasspeld, twee portemonnaie's met geld, een zakmesje, een knot sajet, een horloge in armband, een schildersstopmes, drie huissleutels, een leeren taschje, een vingerhoed, twee bonboekjes (levens middelen), een dasspeld waaraan stuiver tjes, een kinderschoentje, 2 rozenkransen^ een papiertje met gereedschap voor electri- citeit, een rokspeld, de helft van een bank biljet, een lint(maat), een gouden ring, vier aanvullingsbroodkaarten, een lorgnet en een notitieboekje, EEN SCHADEPOSTJE. Een wagen, volgeladen met Keulsch aardewerk, raakte hedenmiddag bij de Door braak in een riooirooster, welke gebroken was, met het gevolg, dat de wagen zoo'n schok kreeg, dat veie potten en potjes heel onzacht met den grond in aanraking kwa men en in scherven vielen. Een schadepostje voor de koopluidjes, die van buiten in Alkmaar zaken wilden komen doen! De politie maakte van een en ander proces-verbaal op. VISCHDISTRIBUTIE. Hedenavond zal viscih gedistribueerd wor den aan houders van nummers 80Ü0 10.000. Groene kaarten beneden 350. De distributie vangt aan te 7 uur. GEHEEL-ONTHOUDERS-BLOE MENDAG. Maandag j.l. werd door jongedames,, ge kleed in de kleuren wit en rood (de kleuren onzer stad) de geheel-onthouders-bloemen dag gehouden. Het gaf een vroolijk aan zien. Als goede onthoud sters konden de meisjes door de buien niet van de straat verdreven worden. Tot in de uiterste punten der stad hebben zij haar kunstkorenbloemen verkocht. De opbrengst is fl24.44i/2. DIAKEN-WIJDING, .Z. D. H. Mgr. A. F- Diepen, Coadjutor van den Bisschop, van Uen'jBosch, heeft Zondag in de kapel van de Bisschoppelijke Kweekschool alaaar de H. Wijding van het Diaconaat toegediend aam onzen vroe- geren stadgenoot, ft. Benedictus Smoren- berg, van de Orde dei Trappisten te Til burg. VERGOEDING WEGENS KOST- - WINNERSCHAP. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter algemeene kennis, dat de uitkeermg der vergoeding, loopende over het tijdvak van 6 tot en met ,15 Mei, zal plaats heb ben ten Stadhuize, op Donderdag 16 Mei a.s., voor zooveel de Landweer en tien Landstorm betreft van 2—3i/2 uur en vóór zooveel de Militie betreft van 3i/24i/s uur, ENCYCL1EKFEEST NED. U K. VOLKSBOND'. Zondag werd het Encycliekfeest gevierd door den R. K. Votksoond. Op eChte Koom- sche wijze werd deze feestdag begonnen met eene algemeene H. Communie der leden in de Parochiekerk van den H. Do- minicus. De verwachting, dat de opkomst groot zou zijn, mag geenszins teleurgesteld heeten, immers een breede schaar van Volksoonders naderde des morgens tot de H. Tafel. Des avonds had in de zaal van den heer W- Mooij eene feesitvergaderiiig plaats. Die opkomst was ook toen groot. De Voorz., de heer Jb. Baart, opende de vergadering met den Ghristelijken groet en heette allen welkom. In Mei, zeide spr,, wordt niet alleen 't Encycliekfeest herdacht door den Volksbond, maar door geheel de Katholieke wereld. De groote Paus Leo XIII heeft wel goed gezien in zijn Ency cliek „Rerutn Novarum". Wat zou het zijn, wanneer de vereeniginge» er niet waren Spr. bracht een woord van dank aan hen, die des morgens in de kerk aanwezig en ook nu wederom tegenwoordig waKii, Voorz. eindigde met den wensch', dat allen standvastig getrouw aam hun ver- eeniging en den Volksbond zullen, blijven, Hierna werd door allen, onder piano begeleiding van den heer P. A. v. Langen, het bondslied gezongen, waarbij door den heer Oud de solo's op verdienstelijke, wijze werden ten gehoore gebracht. Dan werd het woord gegeven aan den WelEerw, Pater van de* Sanden, over het omfcrwerg wVao zessen klaar,"

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 2