Dinsdag 21 Mei 1918 12e Jaargang P?0. 60 1 1 Uitgave van de $aamloo^f Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. ABONNEMENTSPRIJS:. DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAQ EN ZATERDAG Verdeelt den arbeid I Een-edel Hart. binnenland. nederland en de öorlofl. Bar.: BREEDSTRAAT 12. TelefooB Na. 433. ONS LAD Per Icwartaat franco huis. f 1.15 Met gelll. Zondagsblad 11.55 bij vooruitbetabqg. Afzonderlijke nummers: van de courant 10.05 van het Zondagsblad 10.05 ADVERTENTIES Van 1—5 regels10.75 Elke regel meer. 10.15 Reclames per regel 0.42 Kleine adv.: 80 woorden bij voonritbet. j 0.48 ln een zeldzame éénstemmigheid van 12000 tegen 100 heeft „Haarlem-Helder" het politieke advies gevolgd. Deze uitslag is voor velen een openbaring en het zal nu aan ieder duidelijk zijn, dat de komtere stemming slechts nuttig was door haar stelsei, als vóórproef van de wettelijke eindstemming. Slechts één hokje zwart ma ken. Eere aan de bestuurders van alle locale kiesvereenigingen, van alle, uitzonderin gen kennen wij niet, die hun zware taak gewetensvol hebben opgevat en „Haarlem Helder" ten voorbeeld stellen aan geheel Katholiek Nederland. Eere aan de kiezers, die voor onze kies kringen in macihtig gebaar hebben getoond, dat zij éénheid willen en de dagen dier cri- tiek voorbij zijn, eere vooral den .West- Friezen! Deze arbeid is voorbij, de meest gevoe lige, en toch slechts de voorbereidende. De eindronde moet nu geloopen worden. Verdeelt den arbeid! Uwe candidaten kennen hun plicht. Gij hebt mannen gekozen, die niet schuwen in de vergadering op te treden, die begrijpen, dat deze arbeid noodig is en zich daaraan geenszins willen onttrekken, integendeel, Uit naam der zes mag ik wel spreken: Zij komen als zij geroepen worden» Roept hen, roept vooral hen, dia gij nog niet kent, Zij moeten uw vertrouwensmannen en 'dus gekend zijn, Dit deel van den arbeid: voor lichting en aansporing op de vergaderingen, brengt geen zorg. Bestuurders der locale vereenigingende actie moet ingezet, geen dag, geen uur kan meer gewacht, laat u niet in slaap wiegen door schijnbare rust in uw dorp of gehucht, de vijand slaapt nooit, vigilate, waakt, wij vertrouwen op u! Bestuurders der Provinciale- en Rijks- kieskringen, uw taak is niet voleind. Met vreugde moogt gij terugzien op uw arbeid, doch' rusten moogt gij eerst op .3 Juli, Spoort aan de loomen, wekt op de tragen, j Doet uw invloed gelden op sommige bestu ren indien zij werkloos blijven, of meenen nog al den tijd te hebben; verdeelt den arbeid! Op u, Propagandisten, is in dezen laat- sten wedloop schier al onze hoop gevestigd. Het woord is thans aan u. De gehouden voor-stemming heeft uw taak verlicht: één hokje zwart maken! Doch licht vóór, waar men twijfelt of in 't duister tast. Het aantal ongeldige biljetten ten onzent moet aan zienlijk geringer zijta dan overal elders. Dat is onze winner. Dat herstelt het ver lies onzer afvalligen. Haalt uw kiezers, naar de bus, bijna als van ouds. Als overal 93 tot 93 procent der kiezers naar de stembus komt, moet de Katholieke partij in lande lijk N,-Holland 98 pCt. harer kiezers tot zich trekken. Dit geeft ons een voorsprong. IBlllLLElOMt Omgewerkt naar het Eranscha 4i, Roselin snikte hartverscheurend. Maurice hield de handen van het meisje in de zijne geklemd, en zoende ze aanhou dend, Zeg, Souriquette, fluisterde hij haar in 't oor, wij zijn hier allemaal; zelfs My- tha is medegekomen; zij wacht benedeu. Wilt gij ons dan niet omhelzen? Zij scheen niets te hooren, of te zien. Zij had ons niet mogen, verlaten, zei Laure beslist; dat is hare ziekte, Maar zij is erg ziek De bestuurster stak zachtjes hare lippen vooruit. Oij overdrijft, beste madame, sprak z'j; het meisje is groot en zeer ontwikkeld voor haren ouderdom. Zij kan de groei- fcoorts hebben, misschien wel roode koorts of eenvoudig de mazelen. .Wat heeft de geneesheer gezegd? Wij hebben uwe komst afgewacht, vooraleer hem te roepep. Maar hij' 'zal spoedig hier zijn; hij woont in de buurt. Willen wij hem doen komen? O, 'ja! zoo spoedig mogelijk. De bestuurster ging zonder gerucht heen. Zoodra zij alleen was met de haren en hare dochter, nam Laiure het kind op hare knieën, drukte het tegen haar hart, zoende het hartstochtelijk, zooals zij destijds deed als het meisje pas zesi jaar oud was. Geheel alleen, mompelde de arme kleine,- met starende oogen, en zoo ver! moeder wil bell,,,, Vertrouwt toch niet op de stuwkracht van den stemplicht alleenlijk! Weinig papier, weinig reclame, maar huisbezoek! Bezoekt de wankelmoedigen. Bestuurders in eenigszins grooter plaat sen, zorgt voor methodisch werken, ik adviseer u het kaartsysteem, in aanleg, kost baar en moeilijk, maar in werking wonder lijk. Zijt altijd en overal één met uwe kies- vereeniging. Verdeelt den arbeid! De mannen zullen stemmen. Zij moeten. Zij zouden in alle deelen het algemeen man- nenkiesrecht onwaardig zijn als zij! hun plicht niet vervulden. Er zit niets mannelijks in deze nalatigheid. Zij weten, waarom het gaat, zij kunnen het weten. Zij zullen alsnog de vergaderingen bezoeken. Maar al zijn wij dankbaar voor het stem, zij kunnen meer doen. Stevigt de gelederen der voorwerkers, hun aantal is te klein, Gij weet niet hoe opbeurend uw aanbod ons aandoet, het geeft mij althans een week nieuiwen moed wanneer ik, zooals dezer dagen, een brief kaart ontving van een man vap de beste kringen, die mij schreef: „Zeg mij wat ik doen kan van- nu tot de stemming, ik zal ■het doen." Of van dien ander: „Gaarne stel ik mij beschikbaar, in dienst der Poli tieke Propaganda, voor allen administratie ven arbeid, dien gij mijl op wilt dragen." God zegene zulke mannen! Verdeelt den arbeid! Hebben wij niet allen gehad? De bestuur ders, de propagandisten, de kiezers? De hoofdarbeid is nog niet aangeroerd, onze grootste kracht: de vrouwen en kinderen moeten ons helpen, maar hoe? Hoe? Met Mozes op den berg! Het uitverkoren volk van Israël, na zoo vele omzwervingen, had nog zware veldsla gen te leveren met zijn vijanden alvorens het beloofde land te kunnen binnengaan. Wij ook, wij willen het beloofde land be zitten. Wij ook, wij' hebben den zwaren veldslag van 1918 nog te leveren, De groote leider van God's volk, de machtige Mozes, stond zijn volk bij' in den strijd door zijn onbegrensd Godsvertrou wen en terwijl de mannen vochten in de vlakten, beklom hij den berg en bad tot God Almachtig om de heerlijke overwinning. En opwaarts richtte hij zijn smeekende armen tot Hem. En dan won Israël., Doch in vermoeidheid zakten Mozes' ar men en de vijand won. En de getrouwen ondersteunden den bidt- denden Mozes, Israël ten zege, Verdeelt den arbeid!- Katholieke vrouwen, ook uwe mannen strijden den zwaren strijd in de vlakten van Noord-Holland tegen drommen va;n vij anden, gij, helpt ons, gij1, met Mozes op den berg! Omhoog uw harten, omhoog uw armen, God kan ons helpen.. Dat de kinderen de moeders steunen, Ach! riep de ongelukkige vrouw uit, ik Vist het wel!Wij moeten'haar mede naar huis nemen-Daar zullen wij haar genezen, hier zou zij sterven. K°m> m'jn schat, stel uw arm ziek hartje gerust; wij houden veel van u en verlaten' u nooit meer. De docter trad binnen. Onderweg had mad. Chaumont hem ge zegd, dat de kleine .Vallauris de mazelen moest hebben. Laure, integendeel, legde hem uit welke ziekte de kleine naar hare meening moest hebben. We zullen eens zien, sprak hij. Hij naderde het kind en onderzocht met groote aandacht hare keel, Langs dien weg"'is alles in orde, zeide hij. Weet gij of zij uitslag heeft op haar lichaam? Neen, ddoter, ik heb volstrekt niets bemerkt. Maar voor de zekerheid wilde hij zelf het nagaan. Roselin en Maurice Waren. heengegaan; de geneesheer, door Laure geholpen, zette zijn onderzoek voort, nam borst en schou ders in oogenschouw, maar vond nergens eenig spoor van mazelen of huiduitslag. Uwe dochter, madame, kan zonder eenig gevaar overgebracht worden, zeide hij. Maar, voorzichtigheidshalve, wikkel haar warm in. Ik denk dat de reis- en de terugkomst ten uwent haar eer goed dan kwaad zullen doen. In den beginnen kwam het evenwel zoo niet uit. Integendeel, de koorts klom en het ijlen nam toe. Alsdan sprak het kind, zonder te weten vat het zei, 'n. j smeekend de overwinning voor het Katho lieke volk van Nederland, laat niet af, want als gij aflaat, verliezen wij. De vrouwen en kinderenzij kunnen niet medestrijden? In de verdeeling van den arbeid hebben zij de overwinning in han den, .Vertrouwt op. God. 1 n fide nihil haesitans, Haarlem Helder! Met Mozes op den berg, gij non-combat tanten, van het credo pugno, Het samengaan van gelooven en strijden, wordt de daadwerkelijke uiting van de vrouwen verwacht als zoodoende medestrijders der mannen, die hunne wapenrusting reeds heb ben omgegespt en hunne vrouwen waardig, die het beste deel verkozen, voor hun deel niet in gebreke zullen blijven, Wie dan nog twijfelt en achterblijft ach, dat hij onze gelederen niet verlamme, doch zich nu aanstonds reeds als vijand ont- maskere. Want, allen één, op God vertrouwd, telien wij onze vijanden niet. Ongelukkig hij echter, die aan onze ver deeling van den arbeid niet meedoet doch slechts arbeidt aan onze verdeeldheid. Allen meedoen en allen één, verdeelt den arbeid! Op de vrouw en 't kind gebouwd, Omdat die zwakke op God vertrouwt. Mr, ROMANS, MAAIERS EN HOOIERS, De Minister van Landbouw deelt mede, dat hij evenals zulks ten vorige jare heeft plaats gehad, ook dit jaar met het oog op liet bijzonder karakter van de werkzaam heden bij den hooioogst, gemeend heeft aan de bij dien oogst betrokken maaiers en hooiers eenige aanvulling van het leven-s- middelenrantsoeu te moeten toekennen. Te dien einde zal Worden verstrekt een extra-rantsoen peulvruchten van 8/4 K.G. per week, zoolang de voorraden zulks toe laten, Verder zal in stede van het ten vorigen jare verstrekte rantsoen gort een extra-rantsoen boekweitmeel worden beschik baar gesteld van 11/2 K.G. per vier weken. UITVOER VAN VEULENS. Binnenkort zal worden overgegaan tot uit voer van 8000 veulens naar Duitschland. De export was een van de vraagstukken, welke zullen worden opgelost alvorens de onderhandelingen over nieuwe economische overeenkomsten met Duitschland beginnen. REGEERINGSBLOEM EN MEEL, De Minister van Landbouw heeft be paald, dat, met ingang van 27 Mei, zat worden verstaan onder Regeeringsbloem, een mengsel van 30 K.G. buitenlandsche tarwe, 30 K.G. inlandsdie tarwe en 40 K.G. inlandsche rogge, welk mengsel uitgemalen wordtint 85 K.G. bloem. Deze 25 K.G. worden gemengd met 20 K.G. Amerikaansdi meel of 15 K.G. Ame- rikaansch meel en 5 K.G. aardappelmeel. Onder Regeeringsmeel -wordt verstaan: 25 0/0 buitenlandsche tarwe, 25 inlandsche tarwe, 40 inlandsche rogge, 5 griess/ 1 mi, I 11.M Zij betuigde haar verdriet, zoo plotse ling gescheiden te worden van hen die ze liefhad, Zij leed, op twaalfjarigen ouderdom, gelijk een groote vrouiw. Maar gelijk een vrouiw met moedig hart, die bijna bezweken was onder de zwaarte harer opoffering, zonder een woord ,te spreken, Ten aanzien van de welsprekendheid van dit gebroken hartje, ten aanzien van de heldhaftigheid van deze kleine martelares, riep Laure snikkende uit, haar in hare armen drukkende: Aöh! dat hij, Souriquette, dien gij later beminnen zult, u nooit miskenne; want dien dag zou mijne liefde u niet meer kunnen genezen! «n. i1. I I bLJ De brave vrouw rekende zonder den on- wankelbaren moed, de kalmte, het heilige plichtsbesef, die haar voorbeeld en hare deugden bij hare pleegdochter moes-ten in planten. Zij genas, inderdaad, de lieve kleine, en haar eerste glimlach verwekte blijdschap en feestvreugde bij al de bedienden der fabriek, die haar reeds liefhadden. Er was geen sprake van de proefneming te hernieuwen welke bijna op een ongeluk uitgedraaid was. Laure zocht liever onder wijzeressen, die 't kind thuis zouden Ieeren. O! wat zijt ge to-ch goed, allerliefste moeder!riep het meisije verrukt uit, zoodra zij het besluit van mad. Vallauris vernam. Dit zal duizend keeren beter zijn, wees er verzekerd van. Buitenshuis begrijp ik niets; maar als gij bij! mij zijt, moeder Laurette, schijnt mij alles klaar en helder toe!Gij" zult verstomd staan over den* vooruitgang welke ik maken zaL En zij kuste baar teeder en voegde ach grind/zemelen, 5 0/0 lijnmeel, of 20 buitenlandsche tarwe, 20 inlandsche tar we, 30 inlandsche rogge, 10 mais, 10% erwten/boon en, 5 gries/grind- zemelen, 5 lijnmeel, met dien verstande, dat de hoeveelheid erwten/boonen en mais voor ieder wel minder maar niet meer dan 10 mag bedragen, terwijl bijl minder dan 10 erwten/boonen of mais het restee- rende percentage gelijk over de inlandsche tarwe en rogge verdeeld moet worden. G>St.-Ct") MAXIMUMPRIJZEN PAARDEN VLEESCH. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft, 1. met ingang van 25 Mei e.-k. voor paardenvleesch vastgesteld de na volgende maximum-kleinhandelprijzenBiet- stuk fl.60, roastbëef f 1.20, lappen, gehakt en bouillonvleesch f0.70, afval f 0.15, been deren f 0.06, alles per K.G.2. bepaald, dat de hiervoren genoemde prijzen voor paardenvleesch gelden voor paarderavleestii zonder been; 3. verboden den verkoop en- de aflevering van paardenvleesch- onder andere benamingen dan vorengenoemd. KLEEDERVOORZIENING, Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt; De voorbereiding der voorziening in volks- kleeding is thans zoover gevorderd, dat bin nenkort een aanvang zal worden gemaakt met de vervaardiging van bovenkleeding voor mannen en jongens en vara onder goed vóór mannen, vrouwen en kinderen. De bedoeling is, de zaak zoo te leiden, dai de kleedingstukken tegen redelijke prijzen beschikbaar kunnen worden gesteld, zonder dat het Rijk er op behoeft toe te leggen. Allereerst wordt nu ter hand genomen de voorziening met wintergoederen voor man nen en jongens, waartoe het noodig is reeds binnen enkele weken met het confectionee- ren te beginnen, wil men tegen den win ter een flinken voorraad gereed hebben. Gelijk bekend mag wórden verondersteld, is echter op dit oogenblik buitenlandsche wol zoo goed als niet meer te krijgen. Daarom moet begonnen worden met de fabricage van stof uit voorhanden materialen. De meeste fabrikanten, ook alle leden der Tilburgsche Fabrikantenvereeniging, hebben reeds diverse orders- aanvaard en men 'hoopte, dat ook de overigen dit spoedig zullen doen. De te verstrekken gronds-tof zal door hen worden verwerkt tot bukskin, voor een prijs, die den ko-stenden prijs- nabijkomt Uit de aldus verkregen stof zullen dan op co-mmercieele wijze de gewensehte goede ren worden vervaardigd. Op deze wijze vertrouwt men op grond van verschillende voorloopige berekeningen, de kleeding te kunnen leveren te-gen- een prijs, welke dien van vóór den oorlog niet belangrijk zal overschrijden. De verkoop dezer klceding zal zooveel mogelijk geschie den in de gewone confectiewinkels. Daarbij zullen maatregelen worden genomen om te zorgen, dat alleen zij die werkelijk behoefte hebben aan deze goed-kqppe kleeding, zich die kunnen versclianeft. Een soortgelijke regeling wordt getroffen voor de voorziening in katoenen onderklee- ding voor mannen, vrouwen en- kinderen. Hierbij leveren ae grondstoffen nog grooter moeilijkheden op. Immers, katoen is in ons land op dit oogenblik uiterst schaa-rscli, Daarom zal men trachten de beschikbare hoeveelheden katoen, die in geweven of on- geweven toestand nog voorhanden zij-n-, zoo veel mo-gelijk aan te vullen met een uit ka toenen lompen te vervaardigen product. Opk vlijend tegen Laure aan. En dan, vervolgde het lieve kind, ik begin hier al nuttig te wezenAls gij bezig zijt met brieven schrijven, houd ik een oogje op de werkhuizen. Soms sorteer ik zelfs de artikelen.... Maar dat behoeft ge niet te doen, meisje, gij rno-et u enkel toeleggen op het leeren, want ge zijt een weinig achter ge bleven. Ja, maar dit is spoedig ingehaald 's Morgens dan, zal ik leeren. En ik zal mijn best doen. Den namiddag besteed ik aan de werkhuizen. 't Zou wat moois wezen; indien uwe dochter, deze van vader Roselin, Henriette Vallauris, het huis niet bes-turen kon, dat gij gesticht hebt. Daarbij, ik Wil ook mijn deel bijdragen in 't algemeen werk. Maurice ziet er niet naar om! Zij keek mad. Laure aan met een zaïoh- ten, o-peilbaren blik, en mompelde: Ja, maar, Maurice, dat is- wat an ders! Waarom? vroeg Laure, verbaasd over den toon van Henriette's- woorden epn toon die zelfs haar ooren als moeder on bekend was. Waarom? herhaalde zij. Omdait!.- meer kon Souriquette niet antwoorden, XI. VADERTROTS. Spoedig onderging het huis „R. Vallau ris; Borduurwerk, Pas-sementwerk en Knop pen" uitbreiding; het deed zaken op- groote schaal, terwijl het vermogen van 't gezin in evenredigheid toenam. Roselin was de fijnste makelaar gewor den van heel de stad, Niemand had er ais hij verstand van met de fabricage van deze onderkleeding zal weldra moeten worden begonnen. VOORLOOPIGE MEDEDEELING OMTRENT DE VOORGENOMEN MAATREGELEN IN VERBAND MET DE VOEDSELPRODUCTIE IN HET OOGSTJAAR 1919. Ten einde in groote lijnen deni weg aan te geven, waarlangs voor het Nederlandsdie volk geleid dient te worden om ze op te voeren tot zoodanige hoogte, dat met meer dere gerustheid de toekomst kan worden te gemoet gegaan, acht de Minister van Landbouw den tijd gekomen aan de onder staande plannen meerdere bekendheid te geven. De Regeering vertrouwt te mogen reke nen op den kraohtigen steun van alle land bouworganisaties, die eenerzijds- hare leden kunnen voorlichten over de noodzakelijkheid der te nemen maatregelen en anderzijds hen kunnen- aansporen de te geven- voorschriften getrouw op te volgen. Voor een gemakkelijker overzicht worden de voorgenomen maatregelen in onderstaan de zes rubrieken nader uiteengezet: 1. Algemeen bo-uwgebod. Een algemeen bouiwgebod wordt in de practijk onuitvoerbaar geacht Van de bevoegdheid, die den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zal worden verleend, indien het onterwp tot wijziging der Distribuitiewet, dat thans bij' de Staten-Generaal aanhangig is, 'tot wet wordt verheven, om in deze dwingende voorschriften te geven, zal dan- ook slechts in bijzondere gevallen gebruik worden, gemaakt, Zoo-danige gevallen doen zich b.v. voor, als iemand zonder noodzaak bebouwbare gronden tot braak Iaat liggen, of op zeer on voldoende wijze exploiteert en b-iji verbouw van gewassen in strijd met de bepalingen van art. 7. 2. Prijzenpolitiek. De tot duverre gevolgde prijzenpolitiek zal in hoofdzaak blijven gehandhaafd. Om het scheuren van grasland aan te moe digen, zullen de prijzen voor slachtvee en zu-ivel niet in de-zefde mate verhoogd kun nen worden, als die van bouwlandproducten, geschikt voor mens-chelijk voedsel, waar onder broodgraan, peulvruchten, koolzaad en aardappelen eene eerste plaa-ts bekleeden. Voor de gewassen welke de grootste hoe veelheid voedsel voor den mensch opleveren, voor zooverre deze in onvoldoende hoeveel heden worden geproduceerd, zal garantie worden gegeven van flink loopende prijzen, terwijl voor de gewassen, welke voor de levensmiddilenvöorziening van mjinder of 1 geen belang zijn, de prijzen lager zullen I worden gesteld. 1 Ten einde aan de landbouwbedrijven op, zandgrond die over het algemeen gevoelig te lijden hebben van de druk der tijdsom standigheden, de behulpzame hand te bie den, wordt overwogen de prijzen- voor rog ge en boetweit voor zooverre deze geteeld zijn op zand- of Veen grond belangrijk hooger te stellen dan die van tarwe. De prijzen van veevo-edergewas-sen, waar onder ook haver is te rekenen; zullen naar verhouding lager worden gesteld dan die van gewassen meer rechtstreeks dienstbaar te maken aan de voednig van den mensch. Om te voorkomen dat voor de volksvoe ding minder belangrijke gewassen in den vrijen handel hooge prijzen opbrengen, is het noodig. dat alle landbouwproducten voor zoover dit technisch mogelijk is door den Staat worden gevorderd. Dit geldt in het bijzonder voor de export gewassen. om groote commissiën machtig te worden, niemand, vooral, was als hij, op de hoogte van hetgeen de mode wilde. Zijn stoommachines brachten niet enkel knopmachines in werking, maar ook bor- duuntuigen en andere welke dienden om stoffen met parels te bezetten. Want Vallauris was niet halfweg blijven staan, en zijn oorspronkelijke machine was al lang vervangen door een meer volmaakte en sneller werkende machine. Qeen mededinger kon het tegen hem uithouden. Maar hij had gereisd, de nieuwste uit vindingen en stelsels bestudeerd, hetzij te Lyon, hetzij in Zwitserland, en met zijd buitengewoon s-chranderen geest had hij uit alles voordeel weten te trekken. Zoo had hij machines gevonden, die hem 75 ten "honderd lieten uitsparen 'op handen arbeid, en werk leverden, zoo regelmatig, dat het met de hand niet hal te doen was. Meest van al nog muntte Vallauris uit in 't koopen van grondstoffen. Hij rook het, om zoo te zeggen, wan neer een handelaar in zijde, of andere stoffen, of parels, in verlegenheid zat, zoo-, als een goed jachthond het wild riekt. En dan, hij had altijd een argument bij de hand, waa'f niemand aan weerstond: hij betaalde al zijn aankoopen met gereed geld. Dit was bekend, en ofschoon hij bekend stond als sluiw en taai wanneer het han delszaken gold, 'toch kwamen de aanbie dingen als toegestroomd in de rue d'Enfer, (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1