Zaterdag j25 Meijl918 12e Jaargang ft. K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND ADVERTENTIÊN: DIT BLAD VERSCHTJNT DINSDAG, DONDERDAO EN ZATERDAG. ALKMAAR. bm.: BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. Aan hst rollen Een edel Hart. v ACTIE TEGENOVER ACTIE 1 binnenland. ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal franco hois. Met getll. Zondagsblad bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant van het Zondagsblad 11.1»? 11.55 10.06 10.06 Van 1—5 regels 10.75; Elke regel meer|o.15J Reclames per regelj 0.42* Kleine adv.: 80 woorden bij vooruitbet. f 0.48£ Uitgave van cie Naamiooze Veanootschap „ONS BLAD" L Het wordt steeds meer en meer begrepen, dat Jeugdorganisatie noodzakelijk is, om de Katholieke jeugd te beschermen tegen de moderne gevaren. Met vreugde mag daarom werden geconstateerd het overal oprichten van patronaten, het in het leven roepen van ontwikkelings-cursussen en andere instellin gen, die de Roomsche jongelingschap bij elkaar brengen en wegtrekken va1» plaatsen, waar voor hen zedelijke gevaren zouden kunnen bestaan. Ook in Alkmaar is men in die richting' reeds ijverig werkzaam. Intus- schen mag niet worden vergeten dat groote stuk van het jongensleven, de uitspanning, het vermaak, ook al niet daarom, omdat het vermaak, den jongeling aangeboden in pa tronaten of jongelingsvereenigingen, voor velen, die anders van Roomsohe vereenigin- gen afkeerig zijn, een aanmoediging of lie ver een spoorslag zoude kunnen zijn, om die antipathie, hoe ook ontstaan of aange kweekt, te overwinnen, en den gang naar de R. K. Jongelingsvereeniging te verge makkelijken. Een vermaak nu, dat schier eiken HoUandschen jongen het grootste be lang inboezemt, dat hem zelfs er toe brengt zijn Zondagsdubbeltje er aan op te offeren, 't zij om er aan mede te werken, 'tzij om er naar te kijken, desnoods wind en koude trotseerend; een spel, dat hem tot geestdrift brengt en hem buigt tot ridderlijkheid, vindt men heden ten dage belichaamd in het voetbalspel, f en voetbalmatch schijnt heden in de oogen van de meeste jongelui dit woord heel ruim opgevat van meer be- teekenis en van meer waaide dan een be zoek aan de bioscoop en is een veel groo- tere ontspanning dan een Zondagsche-mid- dagwandeling, die eertijds een voornaam deel was van het feestelijk Zondagsprogram. Indien men de courantenverslagen na leest, of zich laat vertellen door menschen, die het uit ondervinding weten kuranen, dan blijkt maar ai te zeer, hoe dit spel bij de 'jeugd en de jongelingschap is ingebur gerd, en meer dan eenig ander vermaak vermag hun belangstelling te wekken en gaande te houden. Waar nu dit spel op verschillende wijzen, ook van katholieke zijde als 't ware wordt aangemoedigd, waar b.v. Z. Em. Kardinaal Mercier reeds jaren geleden zijn belangstel ling voor dit spel liet blijken door het be schikbaar stellen van een wisselbeker, en wekelijks katholieke bladen in hunne kolom men, gewijd aan sport, een groote ruimte afstaan aan Voetbalverslagen in het bijzon der, mag worden aangenomen, dat er tegen het .Voetbalspel, zoolang het zich vrij houdt van dwaze excessen, ook van Katho lieke zijde geen bezwaren zijn in te brengen, jJVe zouden bijna zeggen; het tegendeel is Waar. En indien we een pleitrede voor i ii i .——-mm iBUlLLËlOK, Omgewerkt naar het gransch, 43. Met de jaren was de zusterlijke genegen heid van 't meisje veranderd in vurige liefde; naar Maurice had dit niet bemerkt Hare buitengewone schoonheid liet hem onverschillig. Hare wit-rozige gelaatstint, die in roze rood veranderde als hij haar naderde, zei hem niets. Hij hield niettemin veel van Souriqueite. Maar zij was nog altijd voor hem het brave, liefhebbende zusje, dat geslapen had in zijn wiegje, en zoo ten volle Rosou, de arme kleine doode, vervangen had. Zekeren dag kwam Maurice niet alleen naar huis. Hij bracht een zijner makkers rrigje, zijnen boezemvriend, zeide hij, den jongen graaf Eouis d'Astarac. Vader, zei Maurice, hem aan Roselin voorstellende, mijn vriend is de afstamme ling der prinsen d'Armagnac en der gra ven de Foix; wilde hij zijn recht doen gelden, hij kon den titel van hertog du .Candales voeren, Een prins, een hertog, een graaf.... in rijn huis... de boezemvriend van zijn zoon! Ja, maar nu ging het hoofd van den fa brikant geheel op hol, O! heer hertog!,... in onze stille, nederige woningzeide hij, een einde- iooze reeks buigingen beginnende. Groote domkop! zei Laure hem s avonds, gij zijt duizendmaal meer waard Lv<ï"t» 8'! van een werkman het gebracht hebt tot een grooten fabrikant, Jerwjjl zij,... JVie weet (toe zij door 'I voetbalspel zouden willen samenstellen, dan hadden we niet veel méér te doen, dan de feestrede te volgen, onlangs uitgesproken door niemand minder dan den bekenden Pater Borromaeus de Greeve, ter gelegen heid van het eerste Jaarfeest der Utrechtsche R. K. .Voetbalvereeniging P. V. C. Dit rekenen w# ons echter heden niet tot doel. i j We wenschen slechts te constateeren, dat. indien het voetbalspel een vermaak is, dat in hooge mate de belangstelling der jeugd, der jongelingschap en zelfs van een groot deel der ouderen trekt, en van katholieke zijde tegen dit sjrel op zich zelf niets kan worden ingebracht, dat het dan als van zelf spreekt, dat ook de katholieke jongens en jongemannen gelegenheid zoeken om dit spel te spelen en te zien spelen, en, derhalve zich zullen aansluiten bij neutrale voetbalclubs, en zich zullen begeven naar de terreinen der neutrale clubs, zoolang ze niet in de gelegenheid worden gesteld in speciale ka tholieke clubs hun vermaak te vinden, of voor deze hun belangstelling te toonen. Dat dit van zelf spreekt, leert de praktijk overal, en zeer zeker ook te Alkmaar. De belangstelling van het voetbalspel mag geacht worden gelijken tred te houden met de voor- of achteruitgang van de qualiteit van het spel, dat te zien wordt gegeven. Zoo opgevat, is wellicht de belangstel ling voor het voetbalspel te Alkmaar sinds eenige jaren dalende, in elk geval staat zij hier niet meer op die hoogte, welke andere plaatsen aanwijzen, waar de clubs geregeld de .Victorie in haar sportannaien kunnen boeken, maar in elk geval is zij onder de jeugd en onder de jongelui nog van dien omvang, dat des Zondagsmiddags 't sport terrein, als maar even vermoed wordt het schouwspel Van een spannende match, aan de vier zijden door toeschouwers, jong en oud, omsloten is, Nu moet het ridi aansluiten bij neutrale voetbalclubs en het daaraan geven van daad werkelijke of financieele belangstelling, ten slotte leiden o. m. tot twee kwade gevolgen, n.m.l. ten eerste zullen de jongelui, die tot een neutrale voetbalvereeniging hun toe vlucht nemen, voor Katholieke Jeugdorgani satie .heel weinig gaan gevoelen. Zij; hebben eenmaal hun clubkennissen, hun doel is het beoefenen van het voetbalspel, het katho lieke verenigingsleven voldoet ten dezen niet aan hunne verwachtingen. De daad werkelijke eu financieele belangstelling van vele anderen, thans gewijd aan een, neutrale vereeniging. is, voorioopig althans, verloren voor Roomsche Jeugdorganisatie, *mdat die organisatie tot nog toe het probaat reclame- middel, omvangen door het doen beoefenen der sport, vooral die van het voetbalspel, geheel en uitsluiteud in handen liet van hen, die op sportgebied princiepen buitensluiten, Wje gelooven, dat daardoor de Rocxmsche Jongeliedenvereenigingen zich zelf niet wei leven wandelen. Inderdaad men wist niets omtrent den nieuwen vriend van Maurice, dan hetgeen de jongeling er van vertelde» die, evenals zijn vader, hoog opliep met allen, die er in gelukten hem te beheerschen. Ook verhief de leerling-officier den jon gen graaf tot in de wolken. Deze kwam dikwijls met Maurice mede en scheen het gezin niet te mishagen, in tegendeel, Louis d'Astarac verklaarde, dat de woning van Vailauris duizendmaal prachtiger ingericht was dan het kasteel van Candales, dat nochtans de bakermat was eener prinselijke familie. Bezit gij nog altijd 'dit kasteel? vroeg Laure hem zekeren Zondag, toen hij voor den honderdsten keer tegen Henriette aan 't bluffen was, die zich koeler en onver schilliger dan ooit aanstelde. Helaas! madame, antwoordde hij al zuchtende, de Omwenteling is het begin geweest van onzen ondergang, die voltrok ken werd onder de monarchie van Juli, Ons prinselijk vermogen ging verloren; enkel een beroemde naam en een vlekkeloos wapenschild bleven ons over. Ik geloof, dat hij zijn blazoen opnieuw zoekt te vergulden, met den bruidschat van haar, die hij voor onze dochter aan ziet, zei zekeren dag Laure tot Roselin, Eu als dat nu eens het geval was? antwoordde de Provensaai geestdriftig. Hertogin de Candales!,... Zoudt ge ge looven, dat zoo'n schoone titel mij wel wat bekoort? [Waarom? W«l, we zijn en blijven toch hare vader en moeder! Mc, antwoordde Laure, heb meer eer zucht Ik wil waarachtig hare moeder wezen en verlang, dat zij wezenlijk des naam draagt onder welken zj gekend It,- wu nig hebben achter gesteld bij neutrale orga nisaties op den weg naar stijgend succes. Dit echter daargelaten, is het tweede kwade gevolg o. i. het alles overheerschende en van dien aard, dat de belangstelling in de voetbalsport, in den laatsten tijd be toond. door katholieke Geestelijken en hoog staande Katholieke jeeken, niet genoeg kan worden toegejuicht. Wij doelen hier n.m.l. op de werkelijk groote gevaren, die voor jongelui kunnen bestaan in piet-katho lieke clubs. W.e willen er enkele aanstippen, met uitdrukkelijke bijvermelding, dat we daarbij niet in 't bijzonder doelen op Alk- maarsche voetbaigevaren, en dan wijzen we slechts op de mogelijkheid van eventueele verzuimen der Zondagsplichtenhet aanhoo- ren van gesprekken, die ne«gens te pas komen, of van vloeken, die voor kernachtige uitdrukkingen moeten doorgaan; op. het ge vaar, hetwelk de vaak ai te primitief inge richte verkieedlocaaltjes kunnen doen- ont staan; het aankweeken vain een bijzonderen eigenwaarde, vooral indien men als „ster van het veld" wordt geëerd en gehuldigd; het steeds gezamenlijk uittrekken met met- katholieke vrienden; het fuiven of vieren van een overwinning, waarbij elk toezicht van ouderen ontbreekt enz. enz. En, nu beschuldig? men ons er niet van, al te zwaartillend, te zijn,, noah zegge men, dat we overdrijven, leder, die vrij geregeld op verschillende plaatsen een voetbalmatch heeft bijgewoond, daarbij niet angstig zijn oogen en ooien gesloten heeft gehouden, en bekend is geraakt met de faits et gestes van heel veel verschillende neutrale voetbal clubs, zal met ons tot de overtuiging zijn gekomen, dat er werkelijk daar voor Katho lieke jongelui veel gevaren schuilen. En evenzeer als we door de ontzaggelijke ont wikkeling van het voetbalspel hier te lande er op kunnen rekenen, dat meer en meer jongere Katholieken zich zullen gaan geven aan dit algemeen geworden spel, en dit langzaam maai zeker ook in grootere mate de belangstelling zal trekken van de ouderen» evenzeer zullen we er rekening mede moeten gaan houden, dat de noodzakelijkheid! op de allereerste plaats, doch daarna de wensche- lijkheid op, den voorgrond zal treden, dat in dezen de Katholieke leiding, Roomsche or ganisatie, ook Roomsche belangstelling, en daardoor tevens beslist betrouwbaar toezicht niet worde gemist In een volgend opstel hopen we een en ander, daarbij in het bijzonder het oog rich tend op Alkmaar, nader beknopt uitéén te zetten, De partijensifrijd onzer dagen is er een van geloof tegen ongeloof op allerlei gebied. Op wetenschappelijk, op zedelijk, op poli tiek en sociaal terrein spant het ongeloof zich in tot 't uiterste om het geloof te verbannen, die inderdaad niet de hare is: Henriette Vailauris!.... Roselin schokschouderde, en redetwistte niet over gedachten welke niet de zijne waren, Inderdaad, er ontbrak nog iets aan zijn geluk: hij was niet van adel, voerde geen grootschen titel, had geen knechts en be dienden, zooals de edelman die te Hyères een kasteel bezat. Hij zelf zou nooit een adeltitel verwer ven, maar konden zijn kinderen geen plaats veroveren in de wereld, tot welke hij zoo gaarne behoor en zou? In plaats Henriette en Maurice stil-bur- gerlijk te laten trouwen, zooals zijne vrouw droomde, was het niet beter dat het meisje gravin d'Astarac werd, hertogin de Can dales, en Maurice de gelukkige echtgenoot van deze of gene prinses zonder vermogen, wier naam of titei hij zou voeren? Buiten weten van Laure, liet hij zich voortdrijven op den stroom des hoogmoeds en der glorie; hij maakte groote plannen, dweepte en droomde en hielp mede 't hoofd op hol te brengen van Maurice. Zekeren dag boog Louis d'Astarac diep voor mad. .Vailauris en zeide: Madame, ik heb met mijne nicht ge sproken, markiezin Diane d'Argelles, over al het schoone en bevallige dat mej. Hen riette Vailauris tentoonspreidt Mijne nicht verzoekt u om een gunst: uwe dochter van nabij te mogen zien en te vernemen, wan neer zij u ten uwent aantreffen kan, Wie is de markiezin d'Argelles, wier naam ik nooit hoorde uitspreken? vroeg Laure verbaasd, Louis zette groote oogen. Hoe! zeide hij, heeft Maurice dan nooit over haar gesproken? Nooit, Kent hij haar? ï- iw h| bezoekt vlijtig hm huil I» de politiek wordt die strijd aange duid als een van links tegen rechts. En van de linkerpartijen is ongetwijfeld hel socialisme onze meest gevaarlijke tegenstan der. De levensbeschouwing van den sociaal democraat is een •ngodistische en ongeioo- vige en de zegepraal van de sociaal-demo cratie zou dan ook niet alleen het ineen storten van staat en maatschappij ten ge volge hebben, maar evenzeer een slag zijn voor Kerk en godsdienst. Waaruit volgt, dat bet de dure plicht is van elk Katholiek om het socialisme met alle macht te be strijden. Een overwinning der roode revolution- nairen moet tot eiken prijs voorkomen worden. Natuurlijk zullen de socialisten m den komenden verkiezingskamp weer alles op haren en snaren zetten om de grootst mo gelijke macht misschien ook wel: de regeeringsmacht in handen te krijgen. Met de mooiste beloften, de schitterend ste perspectieven van vrijheid, gelijkheid en broederschap zullen ze het volk om den tuin trachten te leiden als vam ouds. En dat niet alleen op openbare vergade ringen en in de pers, maar ook door mid del van hun geheime agenten. Hun zendelingen zwerven nu al rond in stad en dorp om de nieuwe kiezers te vangen. Laten we dus op onze hoede zijn. Laten onze kiesverenigingen toch niets verzuimen om het Roomsche kiezersvolk te bescher men tegen besmetting met de roode baccil. Terecht waarschuwt de „Voorhoede" oni toch bijtijds toe te zien. Het blad scluijfi en wij nemen met voile instemming over: Van verschillende zijden komen, berich ten tot ons omtrent, de stille propaganda, waarmede de socialisten hun ideeën ingang trachten te doen vinden op het platteland. In sommige streken schijnt een stelsel matige actie te zijn op touw gezet, waar bij vooral uit de steden voortgekomen ar beiders. vaak ook ambtenaren, behulpzame diensten bieden, om ongemerkt het gif der heillooze socialistische beginselen in de harten uit te strooien. Het doel dier gevaarlijke, langzaam door sijpelende propaganda, is niet ver te zoe ken: bij de a.s. verkiezingen is elke stem van een katholieken arbeider voor de soci alistische lijst een aanwinst voor de roode en een schadepost voor de katholieke partij. Maar erger dan het verlies van enkele Stemmen, is het verlies van het katholiek geloof, van de katholieke overtuiging ten gevolge dier socialistische volks vergiftiging. Een waarschuwend: Opgepast! lijkt ons voor sommige plaatsen wezenlijk dringend noodig. Het kwaad vreet sneller en dieper in, dan men soms meent, Als voorbehoedmiddel tegen het verder- lederen uitgaansdag, en dit sedert een maand of twee. Zoo! dat is aardig. Stemt gij er in toe dat rij u een bezoek brenge? Ik weet 't niet. Vooreerst, wie is zij? De nicht mijns vaders, zooals ik reeds zeide. Wat is haar staal in de wereld? x D'Astarac onderdrukte met moeite een minachtende glimlach. Markiezin d,Argelles is gekend in de hooge wereld, zeide hij. Niet door mij. Welnu! zij is een zeer achtenswaar dige vrouw, die een ongeschonden faam geniet, want haar gedrag wekt ieders be wondering en eerbiedige genegenheid op. Zoo! hoe dat? Diane de Candales is jong getrouwd met den markies d'Argelles, wiens eerste vrouw op twintigjarigen ouderdom stierf aan een hartziekte, een kindje, een meisje, achterlatende van eenige maanden oud. Mijne nicht is moeder geworden van dit kind; rij heeft het opgevoed, bemind, aan beden, zoodanig, dat rij nu vergeten heeft, dat ze niet hare eigen dochter is. Zoo! hernam Laure, die belang be gon te stellen in die geschiedenis. Hoe oud is dat kind nu? Ruim achttien jaar. Woont zij nog altijd bij de markiezin? Nog altijd. Ook zij is zoo schoon als ze goed is. En terwijl die twee brave moeders, die mad. .Vailauris en markiezin d'Argelles hee- ten, elkander zouden leeren kennen en be minnen, zouden mej. Henriette en mijne nicht Inès niet insgelijks vriendinnen kun nen worden? Laure voelde rich onweerstaanbaar ge trokken tot die edele vrouw; had ook niet felijke gif der socialistische theorieën maet zonder verwijl gesteld worden een breede, katholieke politieke actie, die in ons Roomsch volk diep de katholieke overtuiging beves tigt en zich tevens tot doel stelt te bewer ken: dat alle Katholieken, uit waarach tige overtuiging van de groote belan gen die op het spel staan, op 3 Juli a.s, stemmen op de katholieke lijst, Mr, AUGUST PHILIPS. Bij Koninklijk besluit van 22 Mei is aan mr. Aug. Philips, op rijn verzoek, we gens redénen van gezondheid, eervol ont slag verleend als minister-president met den persoonlijken titel van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Washington. HET MONUMENT TER EERE DER GORCUMSCHE MARTELAREN. Aan het eind van het vorig jaar heeft de Bisschoppelijke Brielsche Commissie de Ne- derlandsciie Katholieken uitgenoodigd, op bet graf der H. H. Bloedgetuigen van Brielle een monumenteel altaar en een kostbaar re liekschrijn op te richten, en aldus eerherstel te geven voor den smadelijken dood en de oneervolle begraienis hun in 1572 op die zelfde plek aangedaan. .Velen hebben aan dien oproep een wel willend oor geleend, en hun giften hebben een krachtigen grondslag -voor ons monu ment gelegd. Maar... meer nog niet. Thans richten wij ons tot de vele ver eerders dei H. H. Martelaren, die aan dit nationaal huldebetoon nog geen deel namen, „Hoe kunt gij n u viagen voor een. m o- nument," zoo hooren wij ons reeds toe roepen. „Juist nu!" Zoo is ons antwoord. Want de huidige nood beveelt de stichting van d i t monument bijzonder aan! Zijn niet deze H- H. Martelaren sinds eeuwen door ons Roomsche volk aange roepen als beschermers in grooten nood, vooral in geestelijken nood? Welnu: is niet de groote ramp van dezen tijd, dat wij te stoftelijk worden, dat door het gewelddadig onrecht dat rondom ons woedt, en door het feit dat de „brood- vraag" alles in ons leven dreigt te over- heerschen, de zin voor rechtvaardigheid bij velen te loor gaat, dat zedelijkheidsbesef en godsdienstzin bij velen kwijnen, gaan?. Als wij dan vragen en verlangen om ver lossing uit deze oeproevingen, dan oehoo- ren wij toch niet alleen te vragen om red ding wit den stoffelijk™ nood, maar veeleer om verlossing uit den geestelijken ramp spoed, die ons volk in al zijn geledingen meer en meer omlaag drukt Welnu, is dan de aanroeping en, ver eering onzer Martelaren van Gorcum niet juist geëigend voor dezen tijd? in hen vereeren wij immers de groote voorbeelden van geloofstrouw en heldhatti- gen moed in het beoerenen der deugd, in tijden die zwaarder en moeilijker waren dan deze! In hen bezitten wij beschermers en voorsprekers, aan wier voorbede immer geestelijke nooden als de tegenwoordige zijn aanbevolen. En daarom komen wij juist in dezen tijd u voorstellen, een monument te stichten ter nagedachtenis van die heldhaftige strij ders, opdat hun voorbeeld ons standvastiger make in geloof en deugd, opdat hun voor- zij een vreemd kind aangenomen, grootge bracht en bemind.? Madame, vervolgde de jonge graaf, al wat ik mijne nicht gezegd hebt omtrent u en uwe aanbdddellijke dochter, heeft in haar den vurigen wensch doen ontstaan, nader, kennis met u te maken. „Aanbiddellijk" was er te veel bij. Maar toch was Louis een flinke jongen, groot, voornaam, bruingetmt, maar in wiens donkere oogen, op wiens matbleek gelaat een onrustige, onoprechte uitdrukking lag, welke Laure ten zeerste mishaagde. De voorzichtige zakendrijfster voelde hare vermoedens en haar mistrouwen weer over drijven, en rij was meer dan ooit op hare hoede. Ik zal zien, sprak zij. Ofschoon ik zeer gevleid ben door de goede gevoelens van mevr. de markiezin d'Argelles te mij nen opzichte, wil ik er evenwel eens over nadenken. Waarom nadenken? Bij een schran dere vrouw als gij is de eerste opwelling altijd de goede. De ondervinding heeft me geleerd wantrouwend te zijn. Gij weet, voegde zij er fijn glimlachend bij, wij, handelaars, geven zoomin ons vertrouwen als onze koopwaar, tenzij wij goed weten met wie wij te doen hebben en er hechte waar borgen bestaan. Maar ik bied mij aan als waarborg. Op onze handelspapieren moet er meer dan één handteekeniing staain. De jonge graaf had moeite om rijn on tevredenheid te verbergen, terwijl Laure, rijn veinzende tronie beschouwende, dacht: Jammer, dat Maurice vriendschaps betrekkingen heeft aangeknoopt met dien jongen. Ik vrees, dat het tot ons ongeluk zal wezen,,.. Einde v*n hit eertte dei?»

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1