No. 03 Dinsdag 28 Mei 1918 12e Jaargang Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR- BREEDSTRAAT 12. Telefoon Na 433. ABONNEMENTSPRIJS: DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. R. K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND ADVERTENTJÊN: Aan 't werk I Een edel Hart. Per kwartaal franco huis11.18 Met geld. Zondagsblad 11.66 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant 10.06 van het Zondagsblad 10.06 Van 1—5 regelsQ.76* Elke regel meer10.16* Réclames per regel0.42* Kleine adv..- 80 woorden'bij vooruitbet. f 0.48" Nog niet overal schijnt men tot het besef gekomen te zijn, dat 't nü reeds hóóg tijd is, om met alle kracht aan 't werk te tijgen voor de zoo snel naderende verkie zingen. Het blijft op vele plaatsen nog maar al te stil. Ziet men de noodzakelijkheid en de urgen tie van 9terke Roomsche propaganda niet in We kunnen het haast niet gelooven; maar toch: men denkt zöo lichtelijk „och, kom! het loopt zoo'n vaart niet! de zaak komt wel in orde! en: ik zal wel mee gaan doen, als ze hier beginnen te werken!" Komt, mannen, schudt toch eens die goed moedige wel-geloovigheid van u af! Uwe actie is noodig; uwe actie is direct noodig! Den kiezers moet zoovéél worden duide lijk gemaakt; de verkiezingen geschieden thans volgens een geheel nieuw kiesstelsel; j de rechtsche partijen zijn bij de verkiezingen gescheiden, terwijl we vroeger bij overeen komst vrij vaak stemden op een anti-revo- lution-nair of op een christelijk-historisch man; overal heeft men thans zijn eigen Katholieke lijst; op die lijst moet de kiezer stemmen; en wèl: op nummer 1 van die lijst. De kiezers zullen zóó moeten stemmen uit overtuiging, en daarom is het van het grootste belang, dat bij de groote massa het besef worde verlevendigd, - dat wij voor de hoogste beginselen strijden, dat wij den strijd ap aarde willen voeren vóór God in den Hemel tegen al, wat Hem vijandig is. We weten immers, dat er van de link- sche partijen de Gode vijandige meh- schenrtiassa geen christelijk, zelfs geen éérlijk regeeringsbeleid is te wachten: denkt maar eens aan de uitvoering der onderwijs- gelijkstellin-g, waarvan de huidige Kamer meerderheid kort geleden nog niets wilde weten, terwijl wij toch recht hebben op een ook financieel gelijke waardeering Van ons bijzonder onderwijs, als welke het openbaar onderwijs ten deel valt; de grond wet is herzien bijzonder en openbaar onder wijs zijn gelijk gesteld, dooh de eerlijke heeren van links stemmen en bloc tegen, wanneer men voor het bijzonder onderwijs dan ook die gelijkstelling e-enigszins- in prak tijk gebracht wil zien. Door dergelijk linksch gedoe in het juiste licht te stellen, zullen de propagandisten bereiken, dat de kiezers beseffen, waaróm zij Roomsch moeten stemmen, èn dat de kiezers Roomsch stemmen uit overtuiging. Vele handen zullen licht werk moeten maken, want enorm veel kiezers méér dan vroeger zullen bewerkt dienen te worden, dewijl het algemeen kiesrecht geldt; nog wel: met stemplicht, zoodat ook vele kiezers, die vroeger nooit aan de stembus verschenen, thans zullen komen stemmen. Het werk der propagandisten- huis- "■"■vinii» - in ii i hui m FEUILLETON. Omgewerkt naar het Franseh. 44. TWEEDE DEEL. DE ZEGEPRAAL VAN HET KWAAD. 1. - EEN MOEDIG MAN. Zoowat twintig jaar voordat Roselin en Laure Vallauris elkander te Parijs ontmoet ten en leerden kennen, en ten slotte in 't huwelijk traden, bevond zich te Bordeaux een jonge man, ofschoon behoorende tot een andere klas van menscheni, nagenoeg in dezelfde omstandigheden. Jan Jacques de Rhodes sproot voort uit een der oudste geslachten van Gyennen. Adel, eer, rechtschapenheid, niets ontbrak aan die familie, welke al die hoedanighe den nagelaten had aan den laaits-ten harer zonen. Deze bezat bovendien een ongewoon schranderen geest, een stalen wil, maar geen roode duit. Onlangs was zijn vader gestorven. Die man leefde onverschillig en bekrompen op een oud kasteel, niet ver van Bazas. Hij Was ten ondergebraoht door zijn lande rijen welke hij niet beheeren kon, door 2iJn pachters, die hem onbarmhartig bestolen en wier naam hij niet eens kende. Jacques wilde weten hoe de zaken stonden. Ofschoon maar twee en twintig jaar oud, beminde hij reeds de dochter van een ed'el- W"1 tót de buurt, Zij; heette Blanche de bezoek is en blijft het beste propaganda middel is dus' beduidend uitgebreid; er zal veel meer verkiezingswede dan vroe ger verricht moeten worden, omdat aan heel veel méér kiezers duidelijk gemaakt moet worden, dat zij Roomsch moeten stemmen uit overtuiging En dat alles in k o r t en t ij d! Op 21 Mei j.l. zijn de candidatenlijsten ingediend, 't is mogelijk, dat het Centraal Stembureau de lijsten voor de stemming ongeveer half Juni publiceert.... en op 3 Juli is bet de dag der stemming. Nog slechts ruim een maand sicheidt ons dus van dien gewichtigen dag, en 't is mogelijk, dat onze propagandisten slechts twee weken den tijd hebben, om den kiezers te beduiden, welk hokje vain welke lijst (met welk nummer) zij op hun krant-achtigi stembiljet zullen moeten zwart maken. Mogen onze propagandisten thans begrij pen, dat hun krachtigste actie hoogst noodig is, en wèlvan stonde af aan! HET PROCESSIE-VERBOD. Is het daarvoor nu de tijd, vraagt mr. Schokking in „De Gereformeerde Kerk", het orgaan der confessioneelen, doelende op de qua-esties der toelating vain processies, die de Roomsch-Katholieken opgelost willen zien. En naar aanleiding van de opwekking van prof. Struycken tot heeren pastoors in parochiën, waar processies op haar plaats zo-u-den zijn, om niet lijdelijk te blijven tot in de hangende zaak is beslist door den Hoogen Raad, schrijft de Leidsche predi kant: „Als de heeren pastoors nu maar den noodigen moed hebben, en, als dit soms niet het geval is, zal men wel zorgen, dat zij dien krijgen, zullen wij eerlang in tal van gemeenten de processies weer langs de openbare wegen krijgen. O fhet nu de tijd is, zulks uit te lokken, of daartoe zelf9 maar o]3 te wekken, moeten wij ernstig (betwijfelen. Er is toch waarlijk geen behoefte aan wat nieuwe beroering In ons land zou wekken." Met dit laatste zinnetje van den Leidsehen predikant zijn wij het geheel eens; er is inderdaad geen behoefte aan wat nieuwe beroerin-g in ons land zou kunnen wekken, doch wij willen geen beroering wekken! Als er daardoor beroering ontstaat, dan is niet de schuld aan óns-, doch aan de geestverwanten van mr. Schokking en aan héél on-katholiek Nederland. De herstelling van een onrecht immers moet niet behoeven te wachten op een gun stig oogenblikje of daarvan afhankelijk zijn; de herstelling van een onrecht moet zoo spoedig mogelijk geschieden; ieder oogenblik van uitstel is telkens nieuw on recht. Het deed ons goed, in „De Opbouw", het nieuwe democratische tijdschrift, onder redactie van G. Bolkestein, R. Casimir. mi). I. B. Coherf, mr. R. Kranenburg, mr. H. P. Marchant, mr. F. M. Meijérs en E. Rcinders (heelemaal geen Rpomschen!) een ander geluid te hooren. „Het is, dunkt mij, te begrijpen zoo schrijft de heer R. Casimir in genoemd tijd schrift dat een katholiek het onbillijk moet vinden, indien de straat open staat voor politieke en sociale demonstraties in plaatsen, waar de processies verboden zijn, Historisch zijn deze dingen te verklaren, maar daarvoor behoeven ze niet steeds volgehouden te worden," Juist! wij achten het pro-cessie-verbod onbillijk, en als een heer Casimir hier erkent, dat ,,ee-n katholiek het onbillijk moet vinden", dan kan het waarlijk een onrecht heeten, dat.... zonder verwijl her steld dient te worden! BINNENLAND. Montégut. Zij bezat evenmin een groot vermogen, want haar vader, die hertrouwd wa-s, had een talrijk kroost. Alleen in de wereld en zijin eigen meester, wilde de jonge graaf de Rhodesi weten wat hij zijn bruid kon aanbieden, maar hij stond versteld toen hij den waren toestand vernam. Hij vond een ophooping van schulden en verwaarloosde landen, die zelfs niet ge noeg opbrachten om den ontvanger der be lastingen en 't volk dat ze bewerkte, te be talen. Zouden die gronden volstaan om het passief te dekken? Misschien wel, indien hij! ze op goede voorwaarden kon verkoopen. In ieder ge val, Jacques mocht er niet aan denken ze te behouden en met hun inkomsten een nieuwe familie een best aan te verzekeren. Een geheel leven opofferingen en spaar zaamheid was niet bij machte geweest om tegen dien stroom op te varen. Hij besteedde een ganschen nacht aan 't overwegen van zijnen toestand. 's Morgens was zijn besluit genomen. Bij 't krieken van den dag verliet een slanke, magere jongeling het kasteel de Compans; hij droeg een geweer op zijnen schouder en had geel-lederen beenkappen aan. Een patrijshond volgde hem op de hielen. Waar de weg bij 'n boschje zich wendde, ontmoette hij 'n landman, die hem groette. De arme edelman ontblootte zijn hoofd ais wedergroet. Men kon alsdan een lang, mager gelaat zien, nog verlengd door een zach- ten, helderbru-inen baard, beheerscht door een buitengewoon ontwikkeld voorhoofd. De uitdrukking van Uit gelaat was zeer TWEEDE-KAMERVERKIEZING. Voor den kieskring Limburg is, naar de „Tel." verneemt, de nummering der candi datenlijsten als volgt vastgesteld: 1, Econ. Bond; 2. S.D.A.P.3. Vrijlibera len; 4. R. K. Staatspartij; 5. Algem. Staats partij; 6. Vrijz.-Dem. Bond; 7. Poiitie- j partij; 8. Christ. Soc. Partij; 9. Neutrale Partij; 10. Anti-rev. Partij; 11. Midden- standspartij12. Unie-Liberalen; 13. Bond van Christen-Socialisten; 14. Verbond tot democratiseering der weermacht; 15. S.D.P.; 16. Christ.-Hist. Unie. PROPAGANDISTENDAG TE LE1DLN OP ZONDAG 16 JUNI. Door -het Bestuur van de Volksbond- Propaganda-Unie is een Propagamdisten- dag georganiseerd voor de bij bovenge noemde Unie aangesloten clubs en be langstellende Katholieken-. Het doel is, door onderlinge besprekin gen de taak van de clubs te omlijnen en practisch de wegen aan te wijzen, die door iedere Club en de Unie moeten wor- den bewandeld. De dag zal om twee uur in den na middag in het Café-Restaurant „Zomer- zorg" aanvangen, Twee sprekers zullen er optreden. Een Priester en de heer A. v. d. Aar, Secretaris van de V. P. U. (De onderwerpen zullen nader nog bekend gemaakt worden.) N-a deze besprekingen wordt er gele genheid gegeven tot het voeren va-n alge- meene beschouwingen, waar dan zeker de te vormen Propaganda-Kringen zullen- wor den besproken. In het gebouw is ook een Lectuur- en Perstentoonstelling verbonden. Na afloop van deze vergadering zal er een gezamenlijk bezoek gebracht worden aan het Centraal Bureau van de K. S. A. Des avonds zal de plaatselijke Propa- ganda-Club „St. Petrus" haar lü-jarig be staan vieren, waar dan eveneens een Eerw, Spreker zal optreden en 'n Vaandelonthul ling plaats hebben. Propaganda-Clubs, die vóór 14 Juni hun deelnemers opgeven, kunnen van een gere serveerde plaats verzekerd zijn; mits opge geven aan het Secretariaat: Molenstraat 3, Leiden. De vergadering is niet uitsluitend voor Propagandisten. Niemand ontbreke op dezen dag, R. K. CENTRAAL PROPAGANDA- BUREAU, Het Centraal-b-ureau van onze propaganda heeft een groote propagan-da-vergadering ge- koel, zelfs een weinig trotsch. En toch, zijn hemelsblauwe oogen keken zoo oprecht, zoo vrijmoedig, bij pao-zen zelfs heel zacht. Jacques de Rhodes want hij was 't was innerlijk de bra ri ste jongen der wereld en na allen, die hem naderden, eerst schroomvallig en be nauwd gemaakt te hebben^ duurde het ge woonlijk niet lang of hij maakte er op rechte vrienden van. October liep ten einde. 'tWas nog tame lijk warm in 't Zuiden van Frankrijk. De weiden waren nog groen, de boomen nog niet half ontbladerd en op de zoomen der wegen prijkte nog een echte bloemen weelde. Op de akkers was nog volk aan den arbeid. Toen die menschen den jongen graaf de Rhodes zoo langs de binnenwegen zagen voortgaan, groetten zijl eerbiedig den jon geling, die, als 't ware, te midden van hen opgegroeid was. Dag mijnheer Jacques, en gezelschap! Dan, als hij voorbij was, zeiden ze: De jonge meester van Compans stapt spel door; hij Wil dezen morgen jonk vrouw Blanche niet misloopen. Hij zal haar trachten, te "ontmoeten wanneer zij haar armen bezocht heeft. Wel mogelijk. Zij beminnen elkander, iedereen weet dat. Zij zien elkander gaarne van kinds been af. En ofschoon mijnheer Jacques een flinke jongen is en hem de kansen nooit ontbraken, bezag hij nooit een andere dan haar. Hij heeft misschien gelijk. ;Och jay de jonkvrouw is zoo braaf! ©rganiseerd op Zondag 2 Juni a.s., te half 2, in het „Gebouw van Kunsten en Wetenschappen", Ma nap-laats te Utrecht. Deze vergadering is uitsluitend belegd voor onze propagandisten en mr. Baron A. v. Wijnbergen, de voorzitter van den Bond van R. K. Kiesvereenigingen, heeft zich be reid verklaard op die vergadering de betec- kenis der propaganda^ in verband met ons nieuw kiesstelsel, uiteen te zetten. Bovendien zai op deze vergadering in groote trekken het plan der centralisatie eens besproken worden en onder de oogen wor den gezien. Aan de definitieve centralisatie zal pas na de verkiezingen begonnen worden. Thans kunnen wij onzen tijd wel beier besteden. De hierbovengenoemde vergadering be looft dus een heel belangrijke te zullen wor den en al de in clubs aangeslotenen moeten zooveel mogelijk tegenwoordig zijn. Deze vergadering moet een voorloopster worden van de jaarlijks Je houden groote proganda-vergadering. Dat men dus kome. Bovendien moet het bureau van deze ge legenheid gehruik maken de betrokken kies- vereenigingen-propagandaclubs opmerkzaam te maken, dat het bureau binnen een paar dagen i-n staat is beschikbaar te stellen: a. de brochure van mr. Baron v. Wijn bergen: „Stemt no. één van de katholieke lijst." b. De p-rogramrede van mgr. dr. W- H. No-lens, op de laats-te bondsvergadering ge houden. c. De Katholieke Partij no. 4. d. Het verkiezingscoup-let van Pater H. Ermann S. J.„Wij kiezen Roomsch en no. één", op muziek gezet door kapelaan P. v. Dorp. e. Vliegende blaadjes met aotueele ondei- werpen. De kiesvereenigingen en pro-paga-ndacluls worden nog nader bij circulaire ingelicht. Wie geen bericht krijgt, vrage het aan. Het R. K. Cen-traal-proipaganda-bureau is thans het R. K. politiek arsenaal. De strijders kunnen wij van wapenen voorzien. Wij wachten met belangstelling de be stellingen af. Namens hef bestu-u-r, B. TH. DE WOLF, Spui 22, Amsterdam. DE NIEUWE SPOORWEGDIENST- REGELING. Voorheen had elke Maatschappij zijn eigen dienstregelingsbiljet, zij-n eigen trelnnummers. enz. Bij S.S. en N.C.S. waren sneltreinen de treinen genummerd1 1 t/m 199, bij H.IJ.S.M. de treinen 1 t/m 299. Met de nie-uwe dienstregeling van 3 juni is dit alles anders. Het spoorwegnet van S.S., H.IJ.S.M., N.C.S. en N.B.D.S. is als één geheel beschouwd en o-p1 één dienst regelingsbiljet gebracht. Als sneltreinen wor den beschouwd de treinen nr. 1 t/m 499. Voor deze treinen moet dus bij vervoer van rijwielen al? bagage de sneltreinvracht (f 1 voor burger-rijwielen en f 0.50 voor militaire rijwielen) betaald worden; een uit zondering is gemaakt o. a. voor trein 432 Den Helder Alkmaar. Van nagenoeg alle treinen zijn de ver trekuren gewijzigd, zoodat een vergelijking tusschen de oude en de nieuwe dienstrege ling niet gemakkelijk is. Alkmaar en omgeving wordt er niet veel beter, noch ook veel slechter op. een engel uit den hemel! Jacques bereikte een h-u-t, beschut door de eeuwenoude eiken des wouds. Daar woonde een arme drommel, wiens vrouw sedert eenige dagen ziek te b-ed lag. Graaf de Rhodes floot zijnen hond, die al bassende tusschen de struiken geloopen was en denkelijk jacht maakte op een konijn. Hier, Pyrame, zeide hij halfluid. Eenige seconden later verscheen een jong meisje op den drempel der hut. Overweldigend schoon was zij niet, maar zij had groote bruine oogen, welke diep en zacht glinsterden, onder licht gevlochten zwarte haren. Zij was teer en tenger, maar kwam netjes voor. Zoo! gij hieir, Jacques, zeide ze, lief glimlachend. Ik had dan wel goed 't bas sen van Pyrame herkend! Hij is zeer onbescheiden geweest u te storen in uw liefdewerken, lieve, kleine heilige!uw armen zullen mij verwen- sdhen, indien gij hen voor mij verlaat. Ik was klaa-rde airme Aglaë Ba- raille maakt hét-beter. Het wordt tijd, want zij heeft vier kleine kinderen te verzorgen en groot te brengen. Schenk haar dit van mijnentwege, zei Jacques, een vijf-francstuk uit zijnen vest zak nemende. En, voegde hij er blozende bij1, ge zult me verontschuldigen, dat ik niet meer geef, want ik zelf heb- het niet te breed Zij onderbrak hem Kom! gij zijt braaf en edelmoedig. Al wie u kent, gevoelt achting en genegen heid jegens u. Dat gevoelt gij toch ook, hoop ik?. NEDERLAND EN DE OORLOG. Duitschland en Nederland. De besprekingen tusschen de Nederland- sche en de Duitsche onderhandelaars over de hangende quaesties betreffende de uit- i voering van vroegere overeenkomsten heb- I ben Donderdag 1.1. tot geheele overeenstem- ming geleid. Daags daarna (dus Vrijdag) zijn daarop de onderhandelingen over een nieuwe economische overeenkomst begon- nen, die men thans met den meest mogelij* j ken spoed voortzet. Opgebracht. Blijkens een ambtelijk bericht is het mo torschip „Jantje", geladen met marmelade en mosterd, op weg van Rotterdam naar Stockholm, opgebracht naar Swinemunde. Blijkens hier ontvangen ambtelijke be richten zijn den 25sten dezer nog naar Swi nemunde opgebrachtlo. het zeilschip „Ma ria Jaco-ba", geladen met snijboonen, op weg van Rotterdam naar Stockholm2o. het vaartuig „Geziena", geladen met hoepels, op weg van Sliedrecht naar Visby. CRISISMAATREGELEN. Levende varkens. De Minister van Landbouw heeft vast gesteld voor levende varkens met een slacht- gewicht van minstens 60 K.G. tot en met 100 K.G. een maximum-inkoopprijs van f 1.75 per K.G. slachtgewicbt en voor levende varkens met een- slachtgewicbt van meer dan 100 K.G. een maximum-inkoop prijs van f 1.90 per K.G. slachtgewicbt De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat het vervoer en de aflevering van leven de varkens is verboden. Het slagers bed rijf. In een conferentie tusschen den Minis-ter van Landb-ouw en de permanente crisis commissie en slagersgezellen-bonden deelde de minister mede, dat bij- hem plannen- bestaan om maatregelen te treffen, waardoor zeer spoedig het bedrijf weer in werking wordt gebracht. Spoorwegtarieven, Naar wij vernemen, gaat de verhooging der spoorwegtarieven in met 1 Juli. De tarieven worden dan even hoog als verleden zomer, cl. w. z. 50 pCt. boven de normale in vredestijd. De duurdere zomertarievén zullen vermoedelijk wel tot 1 Ootob-er gel den. (,,N. v. d. D.") Huiszoekingen. "De graancomniissaris voor Noord-Holland heeft aan het „Hdb-d." meegedeeld, dat er, naar ruwe schatting, ongeveer honderddui zend kilogram graan in de Haarlemmermeer is ingezameld. Schoenreparaties. Naar wij vernemen komen er binnenkort ook maximumprijzen voor de repa-ratie's van schoenen. Dienaangaande wordt reeds over leg gepleegd met het bestuur van den Ned. Bond van Schoenmakerspatroons. P aard e n v le es ch. Met ingang van Zaterdag zijn vastgesteld de volgende maximum-kl.handelprijzen voor paardenvleesch: biefstuk fl.60 per K.G., roastbeef f 1.20, lappen, gehakt en bouillon- vleesch f0.70, afval f0.15, beenderen fO.Oö per K.G. Deze prijzen gelden voor paardeti- vleesch zonder been. Het is verboden paardenvleesch onder andere benamingen te verkoopen of af te leveren. Verkoopen gewassen. De Minister van Landbouw, vernomen hebbende, dat sommige- gebruikers van Wel zeker! Zij bloosde geweldig. Weet gij 't dan niet? vervolgde zij, als wilde zij zich- verontschuldigen over haar onvrijwilligen uitroep; vvee-t gij 't dan n-iet, dat ik begrijp wat het zoete en lieve woord „beminnen" beteekent? -Dus, Blanche, zult gij geduldig en trouw op mij wachten? Zij werd zoo bleek als zij eenige minu ten te voren róód Was. Vertrekt gij dan? vroeg zij, terwijl haar groote, bruine oogen al vol tranen schoten. Ja, het moet. Kom, laait ons wat ver der wandelen, onder de hooge eiken; ik zal a uitleggen waarom ik genoodzaakt ben te vertrekken. Hij leidde haar tot onder het hooge ge boomte, deed haar nederzitteu- op een zoden- Bank, en maakte haar dam bekend met den toestand van zijn vermogen: de sch-uiden omknelden hem met haar ijzeren klauw; hij was verplicht Compans onder den ha mer te brengen om iedereen het zijne te kunnen geven; hij had dain- maar besloten zijn fortuin te beproeven verre van zijn ge boortestreek. Hier, sprak hij, geraakt ik er nooit door. Ik zou mij doodzwoegen om de in tresten te kunnen voldoen, welke maar al tijd voo-rtloopen; hier zou ik mijn vernuft en mijn zielesterkte met verlies aanwenden. Wat zijt ge dan van plan te doen? (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1